Een moderne kruisvaart I H L' De nood eischt krachtige maatregelen Spanje’s Jezuïeten Om het Saargebied Protest van China te Washington VOOR EEN GEZONDER BEDRIJFSLEVEN Treinbotsing in Engeland G*; MAANDAG 1 OCTOBER 1934 i Nachtelijke oefeningen Londen zwemt weer v De Lindbergh-affaire v De eerste sneeuw NEGEN KOEIEN GEDOOD gevallen VREES VOOR DUÏTSCHLAND Trein een kwartier oponthoud UIT AUTO GESLINGERD Consequent blijven Chauffeur ernstig gewond Het zestig-millioen plan MOORD TE RUINERWOLD Ondertteuning POGING TOT CHANTAGE? De steunnormen omhoog Juiste arbeidsverdeeling Ook de belastingen Jeugdige werkloozen De katholieke jeugd- centrale Aanpassingssysteem zij consequent Hervatting der normale betrekkingen GRUWELIJKE MOORD PRINCENHAGE Gezocht moet worden naar midde len, die de geestelijke ontred dering, gevolg der werk loosheid, binnen de engst mogelijke grenzen beperken Hun bezit wordt voor meer dan de helft teruggegeven „JÈL. TE De Sovjet-Unie en Spanje Volgens een Engelsch journalist zijn duizenden Fransche soldaten geconcentreerd „De zilverpolitiek van Roosevelt brengt ’s lands toestand ern stig in gevaar” Dader 8 October voor de Rechtbank Verscheidene dooden en gewon den. Twee rijtuigen geteles- copeerd U heeft geen idee, 3 SI A 'A i r voor de levering A heeft daarvan i 44 4 voor de groote tnoeilijk- M Behalve op deze middelen tot werkbehoud en werkverruiming wordt de aandacht gevestigd op andere, die de strekking hebben de beschikbare werkgelegenheid onder een aoo groot mogelijk aantal arbeiders te dlstribueeren. MOSKOU. 28 September. (V. D.) Gisteren Is te Irkoetsk de eerstesneeuw van dit jaar ge vallen. veel vroeger dan vorige Jaren het geval u geweest. jeugdigen naar leer- en werkkampen, ook door het verstrekken van flnancleelen steun thans wordt die alleen geboden door het Nationaal CristscomiU en particuliere vereenlglngen en instellingen te bevorderen. De Rechtbank te Assen heeft, overeenkomstig den etoch. P. 8 te Ruinerwold tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld, onder aftrek van de preventieve hechtenis. Men zal zich herinneren, dat verdachte te recht stond wegens poging tot doodslag op Jan Kooiker te Ruinerwold, die bij een vechtoartjj met 8. het leven verloor, subsidiair wegens po ging tot zware mishandeling, den dood ten ge volge hebbende. Voorts bepleit het Verbond nog krachtiger uit voering van plannen tot het aanleggen of ver beteren van bruggen, wegen en kanalen, waar door ons land beter in staat zal worden gesteld den strijd om het bestaan te voeren. LONDEN, 29 Sept. (Reuter) Te Warwick in Lancashire is gisteravond op een kruispunt en sneltrein op een locaaltrein gereden De voorste twee rijtuigen van den sneltrein werden in el kaar geschoven Een reddingsbrigade is den ge- heelen nacht bezig geweest met net bergen van dooden en gewonden en het vrijmaken van de Hjn. Volgens de laatste opgaven zouden 8 i 9 personen zijn gedood, terwijl 20 25 gewonden naar ziekenhuizen zijn overgebracht. Aan het kruispunt te Rothem nabij Maastricht is Vrijdag middag bij een autobotslng de chauf feur Martinus Saelmans. oud 35 jaar en wo nende te Weert, uit zijn auto geslingerd. De man kreeg een bekkenbreuk en ernstige hoofdwonden en moest worden opgenomen in het Ziekenhuis Calvariénberg te Maastricht. Donderdagavond half tien in *n trein nabij Harmelen op een aantal koeien gereden, die op de spoorlijn liepen, met het gevolg, dat drie koeien op slag werden gedood en dat later nog zes moesten worden afgemaakt. De trein had een kwartier vertraging, door dat de cadavers van de rails moesten worden verwijderd. B. Ernstige overweging verdient het voorts, meer speciale zorg te besteden aan de jeugdige werkloozen, wier mentaliteit deze absoluut ver- etocht. Daarnaast zal de mogelijkheid van nog meer vakonderwijs ook in de bedrijven (In den geest van den tweeden titel der wet op het Nijver heidsonderwijs) ouder het oog moeten worden gezien en zooveel mogelijk bevorderd. Vooéte schijnt het noodig de uitzending van Intusschen staat het wel vast, dst ondank» alles wat, door samenwerking van allerlei maat schappelijke krachten zal worden gedaan oni het beschikbare werk te vermeerderen en dit zoo juist mogelijk te verdeelen. een groot aantal arbeiders, hetzij voorlooptg permanent, hetzij periodiek, niet in de gelegenheid zal zijn om door arbeid in zijn onderhoud te voorzien en dus aangewezen blijft op ondersteuning In wel ken vorm dan ook. In een tweede adres aan den Raad van Mi nisters dringt het werkliedenverbond aan op verhooging van de subsidie aan de kassen der werkloosheidsverzekering en op verhooging van de steunnormen. Aanbevolen wordt, deze voor- looplg terug te brengen op het peil van vóór 1 Juli 1934 met verleenlng van een extra-toe- lage aan de groote gezinnen niet alleen die met de laagste Inkomens voor bet na derend winterseizoen. Maandag October zal voor de Rechtbank te Breda de zaak voorkomen van den moord, dis 13 Juli te Vughtschoot onder de gemeente Prtn- cenhage werd gepleegd en waarbij, zooals be kend. de K. op een gruwelijke wijze om het leven is gebracht. LONDEN. 29 Sept. (Reuter). De speciale cor respondent van de ..Daily Express” Pembroke Stephens, meldt uit Saarbrücken: Aan de Westgrens van het Saargebied berei den duizenden Fransche soldaten zich voor op een binnentrekken van het Saargebied ter ver sterking van de politie. In de bosschen hoort men ’s nachts het schieten der zware Fransche artillerie, zóó hevig als nog nimmer door de Saarlanders werd gehoord. j vrouwen, twintig gewonden zijn uit de puinen trein gered. Het steeds voortgezet. GENEVE. 28 September. Vit zeer goede bron wordt vernomen, dat de vertegenwoordigers van Spanje en Sovjet Rusland tot overeenstem ming zijn gekomen over nog niet geregelde kwesties, welke betrekking hadden op de her vatting der normale betrekkingen tusschen bel de staten. Hadden adressanten aanvankelijk vertrouwen in de werking van het 60-mlllloenen-plan be doeld Immers als een hefboom, die met een ruk ons moest opheffen van het niveau der doffe berusting, waartoe steeds meerderen waren af gezakt wat tot dusver omtrent de uitvoering van dit plan naar buiten Is gebleken, heeft aan het opbeurend vermogen van den hefboom ern stigst! twijfel doen rijzen en wettigt den aan drang alles te doen wat mogelijk is om met de aanvankelijk bedoelde frlschheld en energie de uitvoering van het plan te bevorderen en t’jdig maatregelen te nemen om nieuwe bedragen be schikbaar te doen stellen. Daarbij moet juist datgene de volle aandacht en medewerkii^ hebben, wat lelden kan tot het scheppen, res pectievelijk behouden van blijvende werkgele genheid. Voorts schijnen de pogingen tot krachtiger bevordering van het gebruik van Nederlandsen fabrikaat de uiterste grens nog niet te hebben bereikt. Het zou overweging verdienen overheidsorga nen en Instellingen formeel te verbieden om bul- tenlandsch fabrikaat te gebruiken, wanneer Ne- derlandsch van behoorlijke kwaliteit tegen bil lijken prijs te verkrijgen is. Op de derde plaats wordt herinnerd aan maat regelen om het beschikbare werk zoo te verdee len, dat het belang der gemeenschap er het best door wordt gediend. Gedacht wordt hier aan het volgende: a. verbod van arbeid der gehuwde vrouw, niet kostwinster. In beroep of bedrijf, behou dens de uitzonderingen In die exceptloneele gevallen, waarin deze uit een oogpunt van al gemeen belang wenschelijk zijn; b. waar mogelijk, vervanging van boven- zestig-jarigen door jeugdige arbeidskrachten. Het spreekt vanzelf, dat op een of andere wijze hetzij door pensioen, hetzij door steun de eventueel uitgeschakelde ouderen In staat zullen moeten worden gesteld In hun onderhoud te voorzien; c. waar mogelijk vervanging van vrouwe lijke door mannelijke arbeidskrachten; d. krachtige toepassing van de wet tot re geling van arbeid door vreemdelingen en wel op de basis van een algemeen verbod met uit zonderingen, door Z. Exc. den Minister van Sociale Zaken toe te staan. Engelsche bewapeningsflrma van oorlogstuig. Het blad noemt niet den naam van het land en zegt slechts dat het nauw betrokken Is bij de politiek van Dultschland en besloten heeft groote offers te brengen, om aan leder gevagr, dat mocht ontstaan door den Dultschen drang naar het Oosten, het hoofd te kunnen bieden 1 -- In verband met deze onthullingen wijzen wij op een uitlating van Barthou tijdens zijn jong ste rede over de Saarkwestle te Ge^ève. De Fransche minister verklaarde dat zijn land be reid was de politie In het Saargebied te ver sterken. In geen geval zou Frankrijk gedoogen dat de volksstemming een onvrij karakter sou dragen. BATAVIA, 29 Sept. (Aneta). In verband met het reeds gemelde bericht omtrent de verzege ling van kranen, toebehoorende aan een kolen firma te Tandjong-Priok. wordt gemeld, dat. naar bewering, manipulaties zouden hebben plaats gehad, waardoor aan schepen, welke van genoemde firma kolen afnemen, onderwicht zou zijn geleverd. Naar aanleiding van deze bewe ringen besloot de Justitie tot verzegeling van een der kolenkranen van de Ned.-Indische Steen kolen Handel Mij. te Tandjong-Priok. Het onderzoek, dat aan het rollen is gebracht door publicaties In het „Nieuws van den Dag v. N. I.” te Batavia, geschiedde naar aanlei ding van een anoniem schrijven en mede nadat kolen geleverd waren aan een Engelsch stoom schip. Door dit schip waren 400 ton kolen besteld, doch het schijnt dat slechte 380 ton werd ge bunkerd. welk feit werd geconstateerd en waar na onmiddellUk werd Ingegrepen. De voorlooplge Indruk Is dat het hier een systeem betreft dat alleen op bascule-af nemers zou worden toegepast en dat reeds gedurende gerulmen tijd In zwang sou zijn. Tevens Is de Indruk dat dit systeem aan de leiding van de N. I. 8. H. M. niet onbekend zou zijn. De verhoeren van verschillende personen en een verder uitgebeeld onderzoek worden voort gezet terwijl de boeken bil den Öouvernemente Accountantsdienst rin enefcrzoek zijn. De Officier van Justitie deed een waarschu wing toekomen aan de verschillende plaatsen, waar agenten van de N. I. 8. H. M. zijn ge vestigd. Inmiddels heeft ook bij het agentschap te Soerabaja een boekonderzoek plaats gehad. De leiding van de N. I. 8. H M te Batavia ziet de geheele affaire slechts als een poging te* chantage, uitgeoefend door een ontslagen em ployé Men wacht met vertrouwen den uitslag van het onderzoek af. Inmiddels ia de verze gelde kraan weer vrijgegeven. Belangrjjker dan dit toch altijd eenigszlns dorre materiaal aan gegevens, Is de verklaring van leiderszjjde herhaaldelijk ten aanzien van de cursussen uitgesproken: dat door het alge meen oriënteerend karakter daarvan veel steun en verheldering werd verkregen. De cursussen in deze periode behandelden Herinnerd wordt aan het vraagstuk der werk tijdverkorting. welke niet noodzakelijk behoeft te leiden tot verhooging der productiekosten en waar mogelljk aan de Invoering van een rouleeringstelael, terwijl ofschoon de prac- tlsche beteekenls ervan niet groot is en de aan beveling meer op psychologische gronden ge schiedt nogmaals de aandacht wordt ge vraagd voor de cumulatie van functies en Inko mens. Volkomen verklaarbaar wordt daardoor In dezen tijd steeds meer ergernis en verbitte ring gewekt. De burgemeester van ’s-Herto&enbosch, Mr. T. J. van L.nschot, legde den jsr- •ien stee voor het nieuwe Casino te Den Bosch A. Tot handhaving van onze volkskracht wordt dringend aanbevolen dezen arbeiders, zoo eenigszlns mogelijk bezigheid te verschaffen, waartoe zou moeten worden omgezien naar meer objecten. Voorts verdient overweging de vraag of het niet wenschelijk zou zijn waar mogelijk In de werkverschaffing meer roulee- ring toe te passen, zoodat periodiek alle werk- looae arbeiders bezigheid zullen hebben. Daar naast behoort dan de zekerheid te worden ge geven, dat, als niet gewerkt wordt, de gewone steunuitkeering wordt verstrekt. De aandacht wordt voorts gevestigd op de noodzakelijkheid om aan de arbeiders In de werkverschaffing meer rechts-zekerheld te ver ghaffen (commissies van overleg, arbitrage), terwijl in sommige districten met bijna perio diek terugkeerende klachten en moeilijkheden aan de keuze der werklelders meer zorg zal moeten worden besteed dan tot dusver het geval was. Het Verbond Is er van overtuigd dat onze gemeenschap deze uitgaven nog wei dragen kan zonder de toekomst In gevaar te brengen „Practlsch ware het aangegeven doel te be reiken door een speclalen toeslag op de Inkom stenbelasting. dan wel verhooging van verte ringsbelastingen, mogelijk verhooging van beide.” „De Regeering moge ervan overtuigd zijn,'’ zoo besluit dit adres, „dat een der beste mid delen, tot handhaving van de zedelljke volks kracht is het voeren eener krachtige economi sche politiek, gericht op de handhaving en zoo mogelijk verbetering der welvaart van het ge heele volk en dat vooral voor de eendracht fnuikend sou zijn, als de onderlinge afstanden tusschen de verschillende volksgroepen door de crisis meer dan thans reeds het geval te, zouden worden vergroot.” „Waar een Franc. Liefdewerk valt geheel binnen het rayon van een parochieele Jon- genscentrale, vormt het een onderdeel daar van. De Directeur van de K. J. C. te tevens Directeur van het Franc. Liefdewerk. Valt een Franc. Liefdewerk buiten dat rayon,-dan staat er een speciale Directeur aan het hoofd. Deze neemt dan zitting In het bestuur der K. J. C., In welk territorium jongens voor het Franc. Liefdewerk worden gerecruteerd, of benoemd daarin een plaatsvervanger, om bet noodige contact te houden.” Ten slotte acht adressant het wenschelijk nog Iets In het midden te brengen over de wijze waarop de Regeering tot dusver de door haar gekozen aanpasslngsmethode volgt. De Regeering heeft gekozen den weg der de flatie. de handhaving <fus vasi onze munt eenheid op het tegenwoordige goudpell, met de daaraan verbonden verlaging van loonen en prijzen. Het RJL Werkliedenverbond In Nederland heeft zich gewend tot den Raad van Minister» met een adrea, waarin maatregelen worden voorgesteld, waarvan de toepassing in bet be laag van de volkswelvaart zon kunnen worden overwogen. MADRID, 29 Sept. Do „Gaceta de Madrid” publiceert een decreet volgens hetwelk alleen de goederen van de orde der Jesnïeten, die op naam van deze orde waren gesteld, definitief geconftokeerd sollen bleven. Echter sullen de goederen der Jezuïeten, die op naim van der den waren gesteld, vóór 3 December as. wor den teruggegeven. Deze laatste categorie vormt de meerderheid. voornamelijk a. de grondbeginselen van t jeugd werk, b. het historisch overzicht van het jeugd werk In ons land. c. een psychologisch over zicht van de eigenaardigheden der Jongens In de puberteitsjaren en d. In het algemeen eenlge sociale oriënteering en de beteekenls van den volkszang en sport en spel bij het Jeugd werk. betitelt men ook op maatschappelijk gebied: Jongensbond en Jongelledenclub en de Adspl- rant-vakafdeellngenop godsdienstig gebied: Honderden arbeiders zijn bezig met de straatwegen, die van Metz en Straatsburg naar net midden van het Saargebied loopen te ver beteren en te verbreeden. Wagens met Fransche officieren en vrachtauto's met veldbedden voor het legercorps aan den rand van het Saarge bied rijden geregeld af en aan Op een groote open vlakte buiten de stad Bltsch zijn verscheidene troepetiafdeellngen ge concentreerd, waaronder Afrikaanscbe man schappen In witte uniformen. De correspondent verklaart, dat hij op de wegen duizenden tanks is tegengekomen. Te Rohrbach zag hy een trein vol Fransche sol daten. Een der soldaten had hem verklaard: „Onze generaal heeft ons te Bltsch gezegd, dat de toestand In het Saargeoied zeer kritiek 1» en dat wjj gereed moeten zijn, om op bevel ter stond naar Saarbrücken te marcheeren en lederen opstand te onderdrukken. Ieder moet daarvoor gereed zijn" De oefeningen der Fransche troepen bestaan voornamelijk uit lange morschen. De .manschap pen maakten op den correspondent een ver moeiden Indruk. De Roode Kruiswagens waren vol soldaten, die hun voeten hadden stukgelo pen. Voorts wondt verzocht bet ruimer beschik baar stellen van goedkoope levensmiddelen, als: margarine, vet en aardappelen en ruimer verstrekking van klgedlng en dekking, dan thans door het Koninklijk Nationaal Ortete- ccmlté geschiedt (B-steun). CHICAGO, 29 Sept. (Reuter.) De politie heeft hier een man en een vrouw gearresteerd. Detectleven verklaren, dat de man veel over eenkomst vertoont met den In de Lindbergh- affaire herhaaldelijk genoemden „John”, die door de politie werd gezocht. hoe schadelijk een verstopping voor Uw lichaam kan zijn. Wacht daarom niet, tot het reeds te laat to, maar gebruik een onschadelUk laxeermiddel: I8TIZIN-TABLETTEN. Zj) werken prompt en toch bovendien zacht, zonder maag en nieren te prikkelen. Daarbij houdt haar regelende werking dagenlang aan. Gedacht wordt verder aan flnancleelen steun, waar noodig, bij de oprichting van levensvat bare nieuwe, of Instandhouding van gezonde bestaande ondernemingen. In dit verband zou den wij gaarne deelname willen bepleiten In de oprichting van Industriebanken en steun aan het werk der technologische Instituten. WASHINGTON, 29 Sept. (Reuter) De Chl- neeche gezant te Washington heeft namens zijn regeering op het departement van Bul- tenlandteche Zaken een nota overhandigd, waarin om. gezegd wordt, dat de economische toestand van China ernstig In gevaar wordt gebracht door de zilverpolitiek van president Roosevelt. Door de stijging van den zllverprljs Is In China een ernstige deflatle-crlsis ont staan. Ook de Chineesche export groot nadeel ondervonden. Het protest heeft diepen Indruk gemaakt op de Amerlkaansche regeering. Het baart haar blilkbaar groote zorgen, want In het Witte Huls werd verklaard, dat Roosevelt de zaak met den minister van Bultenlandsche zaken en financiën persoonlijk bespreken zou. Het to niet blind heden, welke consequentie toepassing oproept, maar de rechtvaardigheid eischt deze nu een maal BIJ de botsing wierp de locomotief van den sneltrein de locomotief van den liyaaltrein, die zich achteraan bevond, om en reed er over heen. Men denkt dat de machinist van den snel trein is omgekomen, de stoker werd gewond. Van den lokaaltreln werd alleer. de machinist gewond. Na de botsing werkte de locaaltrein zich van de locomotief los en liep ca. 100 meter langs de rails; daarna geraakte een der wagons in brand. De machinist kon den brand echter terstond blusschen en alle Inzittenden oleven ongedeerd. Onder de gewonden bevinden zich 10 vrou wen, kinderen zijn er niet bij. LONDEN, 29 Sept. (Reuter) Tot nu toe zijn elf dooden bi) het ont 'val te Warrington geborgen, onder wie drie vrouwen. Een-en- van den opruimlngswerk wordt nog LONDEN, 29 Sept. (Reuter). In Engeland heerscht momenteel weder een hittegolf. Gis termiddag was de thermometer te Londen ge stegen tot boven 28 gr. Celsius en vanriïbrgen vroeg heerschte nog een temperatuur van 20!, gr. De zwembaden te Londen en omgeving verheugen zich dientengevolge In een onver wacht druk bezoek. Zonder zich te verdiepen in de vraag of de gekozen methode, dan vel een andere de voor keur verdient, meent het Verbond te moeten opmerken, dat de methode consequent moet worden toegepast en niet alleen op de econo misch zwakke plaatsen (loonen ed.g.), terwijl de economisch sterkere plaatsen (vaste lasten als hypotheken en andere leenlngen, wonlng- huron e.d.g.) worden ontzien. et behoeft geen betoog, dat er een en ander te regelen en te bespreken viel, toen ten vorlgen jare tot de organisatie van het mannelijk Jeugdwerk in zijn modernen vorm werd overgegaan. De eerste vraag was wel: hoe het moest met het bestaande, lang zamerhand vrij gecompliceerd geworden werk onder de Jeugd? Reeds van circa 1850 af kent men hier te lande Katholiek Jeugdwerk; de eerste sporen ervan vinden we terug in het werk der Broeden- en Zusten-congregaties voor de verwaarloosde jeugd. De oudste vorm van Katholieke Jeugdorganisatie to de St. Josephs- gezellenvereenlglng. die reeds In 1870 een af- deellng leerlingen had, voor jongens van 13 jaar. Daarnaast ontstonden op verschillende Plaatsen patronaten der St. Vlncentlusvereenl- <ing en Jongellngsvereenlgingen. echter zonder gemeenschappelijk verband. Den grooten stoot tot oprichting van de patronaten gaf de Katho liekendag van 1902 In Alkmaar. Het oorspronkelijk karakter dat dit werk droeg, was voorai de bescherming van de jeugd tegen gevaren; later Is men zich meer gaan wijden aan maatschappelijke vorming, om van daar over te gaan tot de algemeene vorming. I dewerk. De ontwikkeling van deze organisaties tot op haar centralisatie In de K. J. C. kan hier verder bulten beschouwing blijven. Men I kan zich echter hieruit wel een voorstelling vor men van de beteekenls die deze centralisatie I heeft en tegelijk verklaart het iets van de ver warde voorstelling, dl eeen niet wel-doorknede toeschouwer er zich van vormde. De noodzake lijkheid van de centralisatie behoeven wjj wel niet verder aan te toonen. Met nadruk mag er echter op gewezen worden, dat de K. J, C. dus niet Is wéér een nieuwe tak van het jeugd werk; zij is er de saamvattlng en het leidend orgaan van, zij to thans het éénlge Kath. jeugd werk In U Bisdom Haarlem verwarring is dus niet meer mogelijk. Zij omvat alle jongens, die bij het jeugdwerk zijn aangesloten, onver schillig in welke afdeellng ervan zij zijn onder gebracht. Voordat wij In een slotartikel overgaan tot de beschouwing van de specifieke Kruisvaart- methodiek, die In het Juvenaat tot werkwijze is gekozen, geven wij aan het slot van dit oriënteerend hoofdstuk betreffende de K. J. C. In t algemeen enkele cijfers aangaande haar arbeid volgens de laatste jaarverslagen. Volgens deze opgaven telden: het Juvenaat 175 afdeelingen met 10.192 jongens van 1317 jaar; de Verkenners 57 afdeelingen met 878 jongens van 1317 Jaar; het 8t. F. L. 23 af deelingen met 738 jongens van 13—17 jaar (wa^fbij dan nog beneden 13 jaar 1895 Jongens ne acties, feesten enz. Bi) demonstraties treden I 01 bove“ W Jaar 282 jongens) terwijl de Sport- de Verkenners toe onder hun eigen leiding na I Junioren voor voetbal 5530 leden telden, die bespreking met den Dtotrictecommissaris. I ^htor gedeeltelijk in de andere afdeelingen zijn De kernleden zijn adsplrantlid van de vak- organisatie, zoo zij In de termen vallen.” 20 cursussen voor jeugdleiders, ge- Hiermede is dus de plaats van Juvenaat en I tonden van Sept. 1933 tot Mei 1934 werd deel- Verkenners In het Jeugdwerk der K. J. O. vrij- gnomen door 601 leiders en helpers; het aan wel aangegeven. Wat betrof de junioren-afdee- Aiders en leekenhelpers voor clubwerk en»., lingen der sportvereenlglngen, behoefde er bui- ^cüroeg totaal 1241 personen, terwijl op het ten de bepaling van het verband binnen het Jongensblad ,J3e Jonge Wacht” 5555 abonne- Jeugdwerk weinig meer vastgesteld te worden. “““ton liepen, daar deze een omschreven doel nastreefden: de sportbeweging. Alleen ten aanzien van het 8t. Franc. Liefdewerk valt nog te wijzen op het geen de Dioc. Directeur daarover besliste. Onder de maatregelen, die de normale ar beidsgelegenheid kunnen bevorderen, nemen de eerste plaats in die, welke kunnen strekken tot werkbehoud en werkverruiming. De schaduwzijden, aan contlngenteering ver bonden, met name de verstarring In bet be drijfsleven, waartoe si) kan lelden, doen de vraag stellen of de tijd niet gekomen to, om meer dan tot dusver door verhooging van In voerrechten onze werkgelegenheid te bescher men en de ontwikkeling van ons bedrijfsleven n„r de elschen des tijds te bevorderen Zulks te meer, daar terugkeer tot Internationalen vrij, handel, althans voorlooplg, vrijwel to uitge sloten. Ook te Tokio zijn oefeningen gehouden, om de Iking vertrouwd te maken met de bij een eventueel en gasaanval te treffen maatrege- 'en. 500.0 personen namen a in de oefen '•en deel. Onze foto laat zien, hoe twee Japansche meisjes bezig zijn, gasmaskers voor te binden. Uiteraard verdienen daarbij, aldus luidt bet adres, den voorrang maatregelen, welke erop gericht zijn de normale functlonneering van ons bedrijfsleven in stand te houden, zoo moge lijk zelfs uit te breiden. Intusschen, gezien den noodtoestand, waarin vele volksgenooten ver- keeren, doen In belangrijkheid daarvoor ziker niet onder de maatregelen, welke bedoelen in de nooddruft te voorzien van hen, die daartoe op normale wijze niet in staat zijn, waarbij wij tevens denken aan middelen, die de demorall- seerende gevolgen der werkloosheid, de geeste lijke ontreddering binnen de engst mogelijke grenzen zouden kunnen terugdringen. LONDEN, 29 Sept. (Reuter) De „Times" wijst er hedenmorgen op dat terzelfden tijd, dat te Genève de laatste diplomatieke besprekingen zfln gevoerd voor het sluiten van een nieuw vredespact, onderhandellngen gevoerd worden tusschen een Europeesche mogendheid en een In 1894 ontstond voor de godsdienstig en maat schappelijk verwaarloosde Jeugd het St. Franc. Liefdewerk, dat zich verbreidde door de steden van het Bisdom Haarlem en enkele daarbuiten. n twee richtingen werd bij de bepalingen I De sportbeweging groeide op bulten de alge- van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem I meene jeugdbeweging en heeft zich, wat het een groepeering vastgesteld voor het man- aantal betreft, zeer sterk ontwikkeld Daarbij neljjk jeugdwerk In Zijn Bisdom. In haar ge- onderscheidt men: een katholieke sportbeweging heel was deze georganiseerd In Diocesaan ver- en organisatie voor voetbal, gymnastiek en band, als Diocesane K. J. O. Voor elke parochie athletiek en noemt deze ook wel: Katholieke droeg zjj den naam van parochieele K. J. C. I Jeugdorganisaties met beperkt doel. Als zoodanig terwijl deze weder vereenlgd In een district (De kenaat of mee rdan één Dekenaat) Dlstrlcts- K. J. C. genoemd werden. Dit was dus een eerste en betrekkelijk eenvoudige groepeering I de Maria-cougregatle, de Jeugd Derde Orde In opkllmmend locaal verband. I en de Kleine H. Familie. Ingrijpender en naar den ulterljjken kant ook Uit al deze historisch soms zeer met elkaar minder ontleedbaar, was de groepeering der af- I vergroeide vormen van Jeugdbeweging bleven deellngen, der onderdeden binnen het totale dus slechts over als jeugdorganisaties met al- orgaan. In vier deden werd dit gerangschikt: I gemeen doel, strevende naar de algemeene vor- namelijk in Juvenaat, 8t. Franc. Liefdewerk, mlng van den jongen alaoo: bet Patronaat, de R.K. Verkenners en Junloren-afdeellng der Katholieke Verkenners en het 8t. Franc. Llef- R.K. Sportvereenlglngen. Zij vormen tezamen het centraal lichaam, de K. J. C., deze alleen is de zelfstandige eenheid der jeugdbeweging. Wel voeren zij op eigen wijze hun actie, of zetten hun reeds bestaand werk voort, doch alles onder leiding der Centrale. Hierbij is het van belang op te merken, hoe de leiding het werk der afdeelingen verstaat. In de uitge werkte regeling, welke de Diocesaan Directeur van de bepalingen, door den Bisschop uitge vaardigd, maakte, luidt het: „Het jongenswerk richt zich op de massa, terwijl in de massa kernen worden gevormd. De leden, die niet behooren tot de kernen, kunnen lid zijn van de vrij clubs, die onder het be stuur van het Juvenaat ressorteeren, voor zoo ver ze geen eigen Diocesaan verband hebben. De massa leden, niet behoorende tot de kerenen, moeten wekelijks Godsdienstonderricht ontvan gen, liefst in ee ngodsdlenstige vereenlging. Zij nemen deel aan gemeenschappelijke bijeenkom sten, door het bestuur der K. J. C. georgani seerd, zij nemen deel aan gemeenschappelijke acties van de K. J. C. Onder kernleden worden verstaan dig leden, die toegetreden zijn tot de zg groepen in Ju- venaatsverband en de Verkennerstroepen. Deze' leden hebbeó, behalve wkelijksch Godsdienst onderricht (in de Godsd. ver.) en deelname aan de gemeenschappelijke bijeenkomsten van de ge heele jeugd, hun eigen bijeenkomsten volgens eigen methodiek. Zij ngmen deel aan algemee-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5