De noodlottige brand MIJN HA JSvxeert. DAADvan Het incident in de Ridderzaal van Beleediging oud-Minister ...un CjihoMfet’ 'tytdmaan haf RADIO-PROGRAMMA OFFICIEELS BESCHOU- WING HET GESPREK VAN DINSDAG 2 OCTOBER 1934 Woensdag 3 October 1934 Andere landen, andere zeden De schuldvraag een t S de den NederlandCurasao DE OVERVAL TE ROERMOND Verdachte in arrest INBRAAK IN STATION in den Wieringermeerpolder Clearing-Instituut Door een stoomtram aangereden BASILIEK-STICHTING De trekking der verloting Pleidooi ARBEIDERS ONTSLAGEN Knoeierijen door wethoudster Verruiming van Zondagsverkoop Het muntmisdrijf te Muiderberg Advocaat-generaal concludeert tot verwerping van het beroep A. C. R. Dreesmann bediend Vijftienhonderd gulden buit gemaakt Tentoonstelling te Den Haag geopend In hooger beroep eveneens twee maanden geëischt tegen den bekenden slager-propa- gandist De communist De Visser stelt op nieuw vragen aan Minister Colijn DE MOEILIJKHEDEN IN HET RESTAURANTBEDRIJF Antwoord op de door de raads leden gestelde vragen GROOTE LANDBOUW SCHUUR IN VLAMMEN tabletten J^** VERSTOPPING^1 Requisitoir Wielrijdster zwaar gewond Een der arrestanten op vrije voe ten; werktafel uit het verdachte huis in beslag genomen Adressen aan de Tweede Kamer Ter herinnering aan Prins Hendrik o. lezingen ing” o1 Oor». heeft WIJ In de Residentie Gevaarlijk kinderspel dekt. De boerderij kon behouden blijven. i te De trekking der groote grondverlotlng ten r. K vele per- 1 1 Aan het antwoord van den burgemeester ont- leenen wü noe het volgende: In hooger beroep heeft voor het Haagsche Ge rechtshof terecht gestaan de 29-jarige propa gandist H. Th. R, wonende te Rotterdam, die door de rechtbank aldaar terzake van smaad, alsmede wegens eenvoudige beleediging, aange daan aan een ambtenaar gedurende de recht matige uitoefening zijner bediening, is veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf. Maandagnacht hebben onbekenden een be zoek gebracht aan het station te Geldermalsen, waar zij ongeveer vijftien honderd gulden heb ben buitgemaakt. De politie is direct met haar onderzoek be gonnen. Het telefoonnummer van het Nederlandsch Clearing-Instituut in de Anna Paulownastraat 6 te Den Haag zal voorloopig zijn: 333868. 1 1 1 1 1 I 1 I PARIJS (POSTE PARI8IEN). 313 M. 7 09 Oude liederen 8.05 Liederen op gr - pl. 9.16 Oebr. Corolla en hun ensemble. roeporkest o. 1. mofoonmuzlek 9.20 Radlobal voor de Jeugd. Het communistisch Tweede Kamerlid De Vis ser heeft aan den Minister van Koloniën, voor zitter van den Raad van Ministers, de volgende vragen gesteld: 1. Wil de Regeering, in verband met het door haar gegeven antwoord op de door ondergetee- kende den 20en September j.l. aan haar ge stelde vragen, mededeelen, aan welke bepaling van het Reglement van orde voor de vereenigde vergadering der Staten-Generaal kan worden ontleend, of op welk wetsartikel steunt, de be voegdheid van den Voorzitter der Vereenigde vergadering der Staten-Oeneraal, om leden van de Staten-Generaal door rechercheurs van po litie uit de vergadering te doen verwijderen? 2. Op welke bepaling van het sub 1 genoem de 'Reglement van Orde, of op welke wetsbe paling. steunt de maatregel, dat in de verga derzaal der Staten-Generaal een aantal recher cheurs aanwezig is. om op een wenk van den Voorzitter der Vereenigde vergadering der Sta ten-Generaal. hem niet welgevallige leden uit de vergadering te doen verwijderen? 3. Is het der Regeering niet bekend, dat de plichten des Voorzitters van de Vereenigde ver gadering der Staten-Generaal nauwkeurig zijn omschreven in artikel 2 van het Reglement van Orde voor de Vereenigde Vergadering der Sta ten-Generaal. waarbij hij leden tot de orde kan roepen, die zich beleedlgende ultdrukking-m veroorloven, terwijl het recht tot het doen ver wijderen hem slechts is verleend voor toehoor ders als bepaald in artikel 60 van dat Regle ment van Orde? 4. Is het der Regeering ook bekend, dat de opening van de Staten-Generaal, op 18 Sep tember 1934. in strijd met het daaromtrent na drukkelijk in de Grondwet bepaalde, plaats gehad, wijl artikel 109 bepaalt: „Bij een vereenigde vergadering worden de belde Kamers als slechts eene beschouwd en nemen hare leden naar willekeur plaats**, terwijl den leden ditmaal een bewijs van toe gang werd verstrekt, waarop het vak en het no. van hun plaats stond aangegeven en de boden de leden de plaats aanwezen, waar zij moesten gaan zitten? R. had nJ. op 15 Januari in een vergadering te Rotterdam zieh beleedlgend uitgelaten over den toenmallgen Minister van Economische Za ken mr. T. Verschuur, wien hü verweet onder leiding van den heer Zwanenberg te Nijme gen een organisatie In het leven te hebben ge roepen tot beperking van den uitvoer op En geland en dat tengevolge van dien de varkens- prüs hier te lande zoodanig daalde, dat deze varkens zoo goed als waardeloos werden. Kop pen en pooten werden zelfs verbrand, omdat ze niet te verhandelen waren. R. had dit land verraad genoemd, waaraan de Minister, die dit sanctionneerde. medeplichtig was. Voorts gaf hij den Minister de woorden in den mond: ,Jk heb liever dat de grooten stelen, dan de klei nen, omdat de grooten zwijgen en de kleinen niet." Voorts heeft R. op diezelfde vergadering zich beleedlgend uitgelaten over dr. H. c. L. E. Ber ger, hoofdinspecteur van het staatstoezicht op MILAAN. 369 M. 5.30 Kamermuziek 9.05 Vocaal en Instrumentaal concert. Spr. concludeerde derhalve tot nlet-ontvan- keljjkverklaring van den officier van justitie wat betreft het delict „smaad”, tot vernietiging van het vonnis wat de drie andere feiten be treft en tot veroordeeling van R. terzake van eenvoudige beleediging tot dezelfde straf, n.L twee maanden. Naar wij vernemen, heeft het H. M. de Ko ningin behaagd, een door den heraldicus Mar ten N. Damstra te Utrecht geschilderd gedenk bord op het overlijden van Z. K. H. den Prins der Nederlanden te aanvaarden. Het bord met het wapen van Z. K. H. Is uit gevoerd in den geest van een z_g rouwbord, doch In afwijking van het gebruikelijke zwart, zijn, in verband met het verlangen van Z. K. H„ achtergrond en omlijsting in witte kleur ge houden, waardoor het geheel, mede door de fraaie kleuren en de rijkelijke bewerking met goud. een prachtrollen en voornamen indruk maakt. niet van smaad, doch wel van beleediging moet worden gesproken. Bovendien ontwikkelde de advocaat-generaal nog andere bezwaren tegen de redactie van deze dagvaarding, waarin niet voldoende tot uiting is gekomen, dat de belee- dlgingen in casu golden een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zijner functie, zoodat er naar het oordeel van den acvocaat-generaai geen smaad, doch beleediging ten aanzien van het eerste feit moet worden ten laste gelegd, terwijl wat de drie overige feiten betfeft, men geen veroordeeling kan uitspreken voor feiten, die de officier zelf niet heeft ten laste gelegd. Aan ongeveer 110 arbeiders en arbeidsters van de rubberfabriek „Vredesteln” aan 'den Haagweg te Looaduinen is, naar „Het Volk” meldt, tegen Zaterdag 6 October ontslag aan gezegd. BRUSSEL. 484 M. 13.20 Qrimo- foonmuzlek 5 20 idem 8 20 Svm- phonleconcert 8.47 Idem 9.44 Idem 10.30 José Schnyders' orkest. ten, terwijl de sleutel niet op de deur zat; in den doorloop stond een buffet; het voorge schreven brandbluschapparaat was niet aan wezig. De Haagsche gemeenteraad heeft Maandag avond met 33 tegen 8 stemmen goedgekeurd (van de c.h.-fractie stemt alleen de heer Hart mann voor) het voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de wlnkelsluitingsverordenlng betref fende verruiming van Zondagsverkoop voor winkels van fruit, brood, banket, suikerwerk en chocolade, al dan niet tezamen met consumptie fs. Een amendemert-Van Bommel ten gunste van verkoopgelegenheid voor slijterijen op Zondag werd met 29 tegen 12 stemmen verworpen. ROME. 421 M. 5.30 Zie Milaan 9 05 ..Der {liegende Hollander", opera van Wag ner 8.30 Omroeporkest 930 idem 1105 Dansmuziek. BERLIJN, 357 M. 4 20 Klein Omroep orkest o. 1. v. Willy Steiner 6.50 Volks liederen en quetermalns A 9.20 Omroep orkest o. 1. v. Heinrich Steiner. LUXEMBURG. 1304 M. Luxemburg se he avond. 7 35 Zangrecltal door Allee Saucin 8 20 Vervolg zangrecltal 8.35 Concert door het omroeporkest o. 1. v. Henri Pensls 9 10 Gevarieerd concert door het omroeporkest o. 1. v. Henri Pen sls 9.35 Luxemburgsen concert door het omroeporkest o. 1. v. Henrl Pensls 10.30 Dansmuziek (gr.pl.). KALI'NDBORC.. 1281 M. 12.20 A. Ben- dlx' ensemble uit rest. Wlvex 3.20 Om- Emll Reesen 5.20 Gra- 8.20 Muziek van Grieg De heer A. C. R. Dreesmanr., die dezer dagen onder groote belangstelling zijn tachtlgsten ver jaardag vierde, is van de laatste H.H Sacra menten voorzien, daar zijn toestand zeer ach teruitgaande la. HAMBURG. 332 M. 13.35 Nera-Montl- orkest 2.35 Gramofoonmuzlek 4.20 Concert 7 20 Omroeporkest o. 1. v José ElbenschrUtz 9.20 Orkeatconcert 1. v. Hans Dörlng 11.20 idem. KEI LEN. 456 M. 12 20 Omroepkwlntet 4 20 Klein omroeporkest o 1. v. Leo Bysoldt 5.36 Vrouwenkoor o. 1. v. Hans ChemlnPetit 7 20 Groot omroep orkest 8.30 Concert 9.20 Groot om roeporkest o. 1. v. dr. W. Buschkötter. DAVENTRY, 1500 M 12.06 Orgelcon cert door Quentin 3.15 Pianorecital door Ernst Lush 335 Stedelijk orkest van Bournemouth o. 1 v. R Austin 5.06 Concert van Scottish Regional 8.30 Promenadeconcert In Queen's Hall o. 1. v. Str Henry Wood 11.15 Jack Jackson en ziin orkest. In de Gothische zaal aan de Paleisstraat is Maandagmiddag in aanwezigheid van verschil lende autoriteiten en genoodigden de door het Alg. Ned. Verbond en de Kon. Ver. „Oost en West” georganiseerde tentoonstelling Neder landCura&ao 16341934 geopend. De voorzitter van de Commissie Nederland Curacao, de heer P. J. de Kanter. heeft bij deze opening een inleidend woord gesproken. De minister van Koloniën, dr. H. Colijn, heeft vervolgens de tentoonstelling met een toespraak geopend. Eten filmvoorstelling, mag niet worden gege ven, dan na daartoe bekomen vergunning. Film voorstellingen in voor het publiek toeganke lijke gebouwen mogen niet anders worden ge geven dan met inachtneming van de veiligheids voorwaarden aan de vergunning verbonden, t.w. het aanwezig zijn van een emmer water en een natte dweil in de onmiddellijke nabijheid van het filmapparaat en het opgeborgen zijn van de rolprenten, zoowel vóór als na de ver- tooning in de daarvoor bestemde fllmkoffers. Voor enkele jaren werd de naleving der voorwaarden regelmatig gecontroleerd, in den laatsten tijd geschiedde dit slechts af en toe. Deze contróle werd uitgeoefend coor de po litie. op haar verzoek, met het oog cp mogelfk brandgevaar, zoo noodlg bijgestaan door de brandweer. De aanvragen ter bekomlng van een vergun ning tot het geven van filmvoorstellingen, wer den als regel Ingediend bü de politie door deze onderzocht en naar bevind van zaken afge daan. De vergunningen worden formeel afge geven door den Burgemeester, doch voor ge zien mede door den Commissaris van politie of diens vervanger geteekend. Alvorens tot afgifte werd overgegaan, werd tot 1929 in verband met mogelfk brandgevaar overleg gepleegd met de brandweer over de te stellen voorwaarden; van dezen regel is daarna afgeweken, nadat van de zijde van een toenmallgen brandmees ter was te kennen gegeven, dat dit overleg niet noodlg was, mits steeds de hiervoor bedoelde - voorwaarden aan de vergunning werden ver bonden. De commandant van de brandweer was van de gemaakte afspraak onkundig. De Commis saris van politie verkeerde in de meening, dat de brandweer ook thans nog regelmatig werd Ingelicht, In het onderhavige geval is voor den aan vang der voorstelling niet gecontroleerd, of de voorwaarden werden nageleefd; de brandweer kon dit niet doen, daar zij van de verleende vergunning geen kennis droeg. Het is mf bekend, dat ook de Koninklijke Nederlandsche brandweervereniging ter zake diligent is en op korten termijn algemeene voorschriften wil ontwerpen. In afwachting daarvan is reeds thans bepaald, dat elke aan vraag door den commandant der brandw»er zal worden beoordeeld: geen vergunning voor het afdraaien van brandbare films zal worden afgegeven. Indien zulks zou plaats vinden bui ten de aan alle eischen voldoende en deswege goedgekeurde cabines. De advocaat-generaal bf den Hoogen Raad mr. v. Lier, nam Maandag conclusie In de zaak van N. 8., huisvrouw van F. 8„ wethoud ster van de gemeente Zuid- en Noord-Scher- mer, ten aanzien van wie de rechtbank te Alk maar valschheid in geschrifte bewezen heeft verklaard, door het valschelfk opmaken van een bevelschrift in verband met de uitbetaling van werkverschaffingsgelden. De rechtbank veroordeelde de wethoudster tot een geldboete, welk vonnis door het Gerechtshof te Amster dam werd bevestigd. Mr. v. Lier concludeerde tot verwerping van het beroep. Arrest 29 October. Geschilderd gedenkbord aan Koningin aangeboden TEGEN de volksgezondheid, tevens directeur van den veeartsenjjkundigen dienst, door te zeggen, dat dr. B. en de heer Zwanenberg twee handen op een buik waren. Zulks naar aanleiding van het feit dat dr. B. aan een keurmeester, die gecon stateerd zou hebben dat een den natuurlijken dood gestorven koe in de fabriek van Z. te Oss terecht was gekomen, gezegd zou hebben, dat hij zijn mond maar moest houden. Verder heeft R. op een op 20 Maart te Gouda gehouden vergadering te Gouda ten aanzien van dr. B. gezegd: „Misleiding is ge voerd door dr. B. door den keurmeester Ver kerk een stuk te laten teekenen, terwijl beiden wisten dat de inhoud niet Juist was.” De betrokkenen hadden zich door voormelde uitdrukkingen beleedigd gevoeld. Tijdens de ondervraging door den president van het Hof, mr. Lodder, beriep R. zich op de feiten, die hij, naar hjj beweerde, waar kon maken, waarop hem er op werd gewezen, dat de feiten hier niet ter sprake komen, doch wel de termen waarin hij zijn beschuldigingen heeft geuit en die als beleediging moeten worden gekwalificeerd. Hierop volgde het getuigenverhoor van prof, dr. Berger, die voor de Rotterdamscbe recht bank een schriftelijke verklaring had afgelegd, alsmede van de verbalisanten, die de hierboven geciteerde woorden op de vergaderingen te Rot terdam en te Gouda hadden gehoord en verder dat van den directeur van het slachthuis te Wagenlngen, die door R. beschuldigd was, dat hij een bedrag van 0.40 aan invoerkeurrecht aan een slager ter plaatse had gerestitueerd, omdat deze slager zijn leverancier was. Ook bij dit verhoor beriep verdachte zich telkens op de waarheid van hetgeen hij ten aanzien van elk der getuigen had beweerd. De advocaat-generaal, mr. J. A. de Visser, die hierop requisitoir nam, verklaarde niet op de feiten, zooals die in den brede besproken waren, te zullen ingaan, doch zich bij de ten laste legging volgens de dagvaarding te zullen bepalen. Den vorm waarin deze laatste gesteld Iz, achtte spr. niet juist, omdat s. L ten deze PARIJS (RADIO), 1648 M. 7 20 Gra mofoonmuzlek 8.30 idem 13.35 Popu lair concert o. I. v. Lucien Goldy 9.06 Symphonleconcert o 1. v. D E. Inghel- brecht m. m. v. Allee Raveau. dijk, eigendom van de Landbouw Cultuur Maat schappij. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, gaf met vier stralen water en kon uitbreiding van den brand voorkomen. Hierdoor kon het woonhuis en een aantal hooischelven, die in de nabijheid stonden, behouden blijven. De schuur brandde tot den grond toe af. Eenige honderden hectoliters talwe, landbouwwerktuigen, twee tractors, een sonenauto en een motorrijwiel werden door* het vuur vernield. Een groot aantal benzlnevaten konden nog bijtijds verrold worden, zoodat deze geen gevaar meer opleverden. Hierbij heeft de heer O. verwondingen opgeloopen. De schade wordt op ongeveer ƒ30.000 geschat. De burgemeester van Hilversum, de heer J. M. J. H. Lambooy, heeft officieel geantwoord op de door de twee 8.DA..P.-raadsleden T. v. 4. Heeg en W. H. Meijer gestelde vragen betreffende den noodlottigen brand. Alvorens tot beantwoording over te gaan, geeft de burgemeester uitdrukking aan het gevoel van diep medeleven van het gemeentebestuur en de gansche burgerij, zoowel met de slachtoffers, die door den noodlottigen brand werden getroffen, als met de zwaar beproefde ouders, in het bij zonder met hen, wier kinderen aan de bekomen verwondingen inmiddels zijn bezweken. De burgemeester betreurt diep dat door een complex van omstandigheden een 'zoo rampzalige gebeurtenis is voorgekomen en brengt hulde en dank aan de redders, die met eigen levensgevaar tal van levens hebben helpen behouden. gebleken, wijl de betreffende leden van de Staten-Generaal zich, kort na hun vrijlating, zoowel in gemeenschap als ieder afzonderlijk, cp straat, in trams enz. hebben begeven, zonder een spoor van molestatie of verontwaardiging tegen hen te bemerken? 7. Moet uit het antwoord van de Regeering op de vragen 2 en 3 van ondergeteekende dec 22en September 1934 gegeven, worden afgeleid, dat de parlementaire onschendbaarheid voor communistische Kamerleden niet bestaat, on danks dat in artikel 98 van de Grondwet na drukkelijk is omschreven, dat de leden der Sta ten-Generaal niet gerechtelijk vervolgbaar zijn voor hetgeen zij in de vergadering hebben ge zegd, alsmede dat de artikelen 121 en 122 van het Wetboek van Strafrecht, welke met straffen van 12,en 3 jaar bedreigen hem. die een lid uit de vergadering verwijdert of verhindert die bij te wonen, ten hunnen gunste niet van toepas sing zijn? Maandagmiddag omstreeks twee uur ont stond, waarschijnlijk door het spelen met Ktel- fers van een zesjarig kind, brand in een acht tal korenmijten en een groote landbouwschuur, toebehoorende aan den landbouwer R. Teuben te Annen (Dr). Een groote hoeveelheid graan, grüpelüke verontwaardiging van het publiek” is benevens een hoeveelheid stroo en landbouw gereedschappen, welke opgeslagen waren in de schuur, werden een prooi der vlammen. De schade, die op ongeveer 4000 wordt ge schat, wordt gedeeltelijk door verzekering ge- 5. Van wie heeft de Regeering de inlichtingen gekregen, dat tijdens de arrestatie van de leden der Staten-Generaal. Roestam Effendi, Scha.- ker en De Visser, de rechercheurs van politie zich aan mishandeling niet schuldig hebben ge maakt, terwijl de gearresteerden hiertegen direct scherp hebben geprotesteerd bjj den dienstdoen den waarnemend Hoofdcommissaris van politie Th. H. J. Besseling en de betrokken recher cheurs, waarbij zij hun lichamelijk letsel toon den, alsmede hun met bloed bevlekte kleeren. terwijl ook de perscorrespondenten schreven, dat de uitroepen van genoemde leden niet verstaan baar waren, doch wel de klappen, die op hen neervielen, op de tribune hoorbaar waren? 6. Op welk wetsartikel steunt de „bescher mingsmaatregel" daarin bestaande, dat leden der Staten-Generaal, tegen hun Wil, In een wagen, waarmee men misdadigers vervoert, naar het politiebureau zhn gebracht, na vooral op wapens te zijn onderzocht en in een kamer onder strenge bewaking te zijn opgesloten ge weest, terwijl uit niets de „te verwachten oe- Mr. J. E. W. Duys, die ook in eerste instantie als verdediger optrad, begon met de wijze, bate der Basiliek-Stichting te Nijmegen goed- waarop R. zijn grieven naar voren heeft ge- bracht, af te keuren. Deze is volgens pleiter onder alle omstandigheden ontoelaatbaar en hij bederft er slechts zijn eigen zaak mee. Spr. wees er verder op dat er bij R. de ge dachte leeft dat hij in zijn recht is; hij spreekt de taal van de veemarkt, zonder daarbij eenig opzet te hebben den' persoon van zijn tegen stander te treffen. Nu is het waar dat na deze zaak er nog tal van andere zaken tegen R. voor andere rechts colleges zijn aanhangig gemaakt, doch het Hot moet, naar pleiters meening, daarmede geen rekening houden. Immers deze zaak is ‘een eerste zaak en waar nu de advocaat-gene raal voor tachtig procent de ten laste legging écarteert, verwonderde spr. er zich over dat hij toch den eisch voor de volle 100 pot. hand haaft. Pleiter drong ten slotte aan op uiterste cle mentie. Het Hof zal over veertien dagen arrest wijzen. 13.30 Populair Roeaner speelt vlooi ----1 O- 1. v. C. Zele— chowskt 9.20 W Labunskt speelt piano 10.36 W. Wllkoaz' dansorkeat 11.26 Te Langezwaag is Maandagmiddag de echt- genoote van den heer B. Snijders, leeraar te Assen, die per rijwiel in de richting Gorredljk reed, op het oogenblik dat zij uitweek voor een auto, waardoor zij te dicht bij de trambaan kwam, aangereden door de stoomtram uit Hee- renveen. De vrouw werd over den weg gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Een dokter uit Knjjpe, die spoedig ter plaatse was, achtte over brenging van de zwaar gewonde vrouw naar het ziekenhuis noodzakelijk en heeft haar naar Heerenveen vervoerd. Het trampersoneel treft geen schuld. BRUSSEL, 322 M. 1.30 Omroeporkest o 1. v. Gason 5.20 Dansmuziek door de Lionel's Club o. 1. v. Clabeck 8 20 Omroeporkest o. 1. v. Oasen 9.20 Idem 10.30 José Schnyder en zijn orkest. BEKOM! NSTER, 540 M. 4.20 Omroep orkest 5.20 Tsjechische volksmuziek 9.30 Omroeporkest. De waarnemend hoofdinspecteur heeft op de aanvrage zyn fiat ge geven; echter ia niet na te gaan, wie de vergunning zelf in dit geval heeft mede-onderteekend. 484 M. - 5.20 Idem 8 47 idem In formeelen zin berust de hier bedoelde verantwoordelijkheid bü den Burgemeester; echter moet hierbij worden opgemerkt, dat de bevoegdheid tot het afgeven van vergunningen, sedert jaren door den Burgemeester is over gedragen aan den Commissaris van politie; de daarop betrekking hebbende machtiging werd bet laatst in 1926 vernieuwd. In verband met den nlerboven uiteengezet- ten gang van zaken is het duidelijk, dat de Burgemeester niet van alle vergunningen ken nis droeg en in het onderhavige geval was bet den Commissaris van politie bü hooge uitzon dering niet bekend, dat een vergunning was verleend. Voor de filmvoorstelling in het R.K. Vere nigingsgebouw was vergunning gevraagd en verleend. HILVERSUM, 301.5 M VARA 8.00 Gramofoonmuzlek 9.30 ..Onze keuken” door P J. Kers Jr. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 11.30 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 12.00 Gramofoonmuzlek -12.01 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 1.00 De Flierefluiters o. 1. v. Jan van der Horst 1.45 Verzorjüng zender 2 00 Gramofoonmuzlek 2.15 Vara-knlpcursus (voor beginners) door mevr. A. van Blankenvan Kuyk 5.30 Klein Vara- ensemble o. 1. v. Frits Bakels 5.50 Overgang naar den versterkten zender 6.00 Orgelspel door Cor Steijn 7.00 Sport uitzending. Dr. Max Euwe: ..Schaak- indrukken In Rusland” 7.20 Voor het platteland 8 00 Herhaling SOS-berich ten 8.03 Vaz Dias 8.10 Vara-orkest o 1. v. Ernst Ewald Gebert 9.00 Vaz Dias 9.15 Vara-orkest o. 1. v. Ernst Ewald Gebert 11.00 Gramofoonmuzlek 12.00 Sluiting. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Maandagavond omstreeks acht uur is Middendorp door onbekende oorzaak brand uit gebroken in een groote landbouwschuur, staande bü de boerderü van den heer Onder- Onlangs zeide een Amerikaansch journalist tegen den Japanschen minister admiraal Okada: „Wanneer Japan een volslagen modern land wil worden, moet het zich los maken van zijn oude zeden, bijvoorbeeld van het gebruik, levensmiddelen op de graven te leggen, alsof de dooden zouden op staan, om er van te eten." Daarop ant woordde de admiraal vriéndelijk en glimlachend: ,fiij u legt men heel wat bloemen op de graven, en toch staan de dooden niet op, om er aan te rieken." Dit was een wijs antwoord~ aan het adres van den onwijzen Ame rikaan. Ieder land heeft zjjn eigen zeden en1* gebruiken. Iedere vreemde ling moet deze eerbiedigen. Lachen er om of spotten er mee is dom, vooral, wanneer het gaat om een land, dat tot een ander continent behoort en bewoond wordt door een ras met geheel andere cultuur-histo rische bevolking. Naastenliefde geldt ook tusschen de volken. En een groot deel der naastenliefde bestaat uit respect. Naar wü vernemen, is de chauffeur L. A. V„ die gearresteerd werd als verdacht van mede plichtigheid in de zaak van het maken van valsch geld in een perceel te Muiderberg. voor loopig op vrije voeten gesteld. Hü begaf zich dadelük naar Muiderberg. om zich in het bezit te stellen van zün goed, dat zich nog in de woning van G. 8. B. bevindt. Noch de rüks-, noch de gemeentepolitie wilde echter toelaten, dat V. goederen uit de woning aan de Paulina- laan weghaalde, zonder dat daarbü aanwezig was mej. H. D„ huisgenoote van G H. 8. B., aangezien laatstgenoemde een büzonder uitge breide garderobe bezit, en mej. D nauwkeurig de eigendommen van L. A. V. kan aanwüzen. Toen laatstgenoemde bij de politie geen gun stig onthaal vond, begaf hü zich naar burge meester J. L. de Raadt, die er echter evenmin aan dacht, hem in de woning toe te, laten. Wat mej, H. D. betreft, deze had Zaterdag middag. na sinds Vrijdagochtend elders ver toefd te hebben (de politie had haar, na haar Donderdagavond uitvoerig gehoord te hebben, voorloopig ongemoeid gelaten), weer een be zoek aan de woning in de Paullnalaan gebracht, vergezeld van een jongeman. Even nadat zij het perceel was binnengetreden, verschenen de rijks- en gemeenteveldwachter eveneens in de woning. Hunne belangstelling gold ditmaal een werktafel, welke klaarblükelljk dienst had ge daan bü het vervaardigen der valsche mun ten. De tafel was eigenlük een. op een drie poot rustende schraag. Het polltle-onderzoek had uitgewezen, dat er verschillende gestolde druppels metaal op deze werktafel achterge bleven waren; onder deze omstandigheden veelzeggende „stille" getuigen. Het corpus de licti ts overgebracht naar de griffie der Am- sterdamsche Rechtbank. Mej. H. D. heeft Zaterdagmiddag weer de woning verlaten en houdt, naar vermoed wordt, voorloopig te Amsterdam verblüf- Uit een onderhoud, dat wü hadden met» eenige buren van den verdachte in de Pau- linalaan, bleek wel. dat B. reeds lang onder verdenking stond. Het was den buren opgeval len, dat hü en zün „chauffeur” V. zich her haaldelijk in de houten schuur ophielden, wel ke achter de garage was gebouwd. Een raampje, dat zich in die schuur bevond, was sinds eeni- gen tüd van een gordüntje voorzien .vermoede- lük om ai te nieuwsgierige buren te beletten, waar te nemen wat er binnen voorviel. Toen dan ook op den avond vóór den inval van de politie en de recherche, een hevige ruzie ge hoord werd, eindigende met een luid dichtslaan van deuren, had een der buren opgemerkt: „Nu zal V. zeker naar de politie gaan, om te verraden wat er al zoo voorvalt." Dit is toen echter niet geschied. Nêtgvqn.... trouwens ook niet meer noodlg was. Naar ons van bevoegde züde verzekerd werd, bestaat er goede grond voor het vermoeden, dat B. reeds langen tüd zich schuldig maakte aan het maken van valsch geld, al is dit niet altüd in Muiderberg geschied. Dat L. A. V. om andere redenen bü B. in huls vertoefde, dan om diens wagen te chauf- feeren, wordt voor de politie nog aannemelij ker, door het feit, dat de laatst aangekochte wagen van B. verbrandde en er sindsdien geen nieuwe auto gekocht werd. Nog heeft het de aandacht getrokken, dat B. wel zün naam, welke op de voordeur geschil derd was. een paar weken geleden heeft laten verwüderen, en dat hü reeds op 17 September ten gemeentehulze opgaf, dat hü verhuisde naar Jodenbreestraat 2 Amsterdam, doch dat hü niettemin regelmatig des avonds weer naar de woning te Muiderberg 'terugkeerde. Men vermoedt, dat hü de autoriteiten en de politie dusdoende op een dwaalspoor wilde brengen. Op grond van artikel 214 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hü, die stoffen of voorwerpen voorhanden beeft, waarvan hü weet, dat zü bestemd zün tot het plegen van muntmlsdrüven. wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste 4 jaren”, acht men reeds voldoende bewüsmateriaal aanwezig, om B. te doen oordeelen. Te meer aldus licht te een Jurist ons in omdat het vorenvermelde artikeeln reeds van toepassing is, zoodra vast staat, dat de voorwerpen of stoffen, in dat artikel bedoeld, „hetzü uit hunnen aard, hetzü blükens de omgeving en de verhouding waar in zü voorkomen, bestemd zün, tot het ple gen van muntmlsdrüven." De Nederlandsche Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slüters heeft een twee tal adressen aan de Tweede Kamer gericht, het eene betreft de naar de meening van adressant onjuiste accünspolitlek der regeering. waardoor de aangesloten leden een uiterst moellüken tüd doormaken, de belangen der schatkist worden geschaad nu de smokkelhandel met den dag toeneemt en waarin wordt verzocht de accijns voor deze genotmiddelen te verminderen. Het tweede adres dringt aan op een wettelV- ke verlaging van de personeele belasting, daar slechts een aantal gemeenten hiertoe is over gegaan en het overgroote deel, waaronder vele groote steden, een afwijzend standpunt inneemt. gekeurd bü Min. besluit zal geschieden op 31 October ten kantore van Notaris A. v. Schuylen- burch te Nümegen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat, zoo als uit de samenstelling der boekjes blijkt, de lo ten van de strooken worden afgescheurd en dat deze strooken Ingevuld en wel aan de Basiliek- Stichting Nümegen behooren worden terugge zonden, wil men recht hebben op een prfjs. De voorwaarde toch, welke op de circulaire der groote grondverlotlng te lezen staat, luidt „al leen betaalde loten, die op naam ingeschreven staan, kunnen mededingen naar den prijs." HUIZEN, 1875 M. NCRV 8.00 3 Octobervlering te Lelden. Koraalmuzlek o I. v. Leo Mens in het Werfpark 8.15 Morgenconcert 8.30 Schriftlezing en meditatie 8.45 Morgendienst door ds. J. Verkuyl 11.00 Liederenrecital door Jo Aldag. alt-mezzo. Begeleiding G. v. d. Burg 12.00 Politieberichten 13.15 Orkestmuziek 1.15 Het) ensemble Van der Horst 8.00 Lezen va^ Chr. Lectuur: „Op Hoop van Zegen” van A. Wapenaar 3 30 Gramofoonmuzlek Ouverture „TannhMuser”. Wagner 3.45 Verzorging zender 4.00 Heinrich Schlusnus. bari ton 4.16 Pianorecital door Gerard J. Halleboe 5.00 Klnderuurtje door mevr. G KraanV. d. Burg 6.00 Landbouw- halfuurtje. G. J. Wltteveen: „Onze tuin bouwers en het proeftulnwezen” 630 Onderwijsfonds voor de binnenvaart 7.00 Politieberichten en Ned. Chr. Pers bureau 7.15 Gramofoonmuzlek of een greep uit het Dagelljksch Gebeuren 730 Technische lezingen (IV). M. M Schipper: „De woning” 8 00 Het NC RV-Strl)k-orke«t 1 v. Plet van der Hurk 9 00 Spr. dr. H J. Fllpse: „Onze houding ten opzichte van het dier” 930 NCRV-Strtlkorkest 10 30 Gramo foonmuzlek 11.30 Sluiting. De ia de vergunning voorgeschreven voor zorgsmaatregelen waren niet getroffen, terwül eveneens was afgeweken van de bü de bouw vergunning gestelde eischen. Er waren meer dan het aantal toegestane stoelen aanwezig; een deur die met één handgreep moest kunnen worden geopend was met een sleutel afgeslo- WEENEN. 507 M. 5 15 Zangrecltal door Emllle 7.40 Klassieke Weensche operettemuziek o. 1. v. J. Holzer. Magda Schwelle, sopraan 11.30 Sedlak-Wlnkler- kwartet 12.20 Orkestconcert. WARSCHAU. 1345 M. concert 530 7.50 Omroepzangkwartet 10 36 W. Wllkoaz' dansorkesT Dansmuziek. In verband met den overval op den nacht waker der Chemische Fabriek te Roermond kunnen wü nog mededeelen dat een arbeider der fabriek, tegen wien ernstige vermoedens zün gerezen, is aangehouden en in verzekerde bewaring is gesteld. De politie zet haar onderzoek voort.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 16