ONS BLAD 1 La s Iz» Hl I I sfe Het nieuws van heden KABINET-SAMPER TREEDT AF Het Eucharistisch Congres De Kleine Erftante vergadert r 0 lil I 'h CU ROBLES WEIGERDE VERDEREN STEUN Kabinetscrisis in Roemenië Rood Front aan de stembus Bommen op Cuba N.S.D.AoPi alweer gezuiverd Schip gestrand Verbannen boeren mogen terug DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS e Cortes-ontbinding Mgr. Antonio Riberi Sensatie te Warschau KARDINAAL GUISEPPE MORlt ai L Argentinië’» hoofdstad is gereed DINSDAG 2 OCTOBER 1934 ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 294 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN I 1 JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER P Tl Opmerkelijke resul taten Labour Party-C'ongre» geopend Opstandeling voor de rechtbank NORTH „Queen Mary’»” noodig in Amerika 22- ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 STAÏE .5 j altijo goed I g. NOOROHOLLANDSCH DAGBLAD t- K l Kardinaal Giuseppe Mori te Rome overleden. t 1 te Den N ederlandC ura^ao t o o 1 j i i. De altaren in het park o >60 Premier Samper t r Stand op Dinsdag 9 bui vun.: 7574 Vorige stand: 70.7 Buenos-Air es wordt hervormd in de Metropoli» van de Monstrans De af getreden Premier met de vorming eener nieuwe regee ring belast Een bekend lid der society ge arresteerd wegens oplichting Benoemd tot Apostolisch Delegaat voor de Afrikaansche missies Ze kunnen uitstekend als kruiser» worden ingericht ge- den 1 Te Anderlecht (België) heeft koningin Astrid de honderdjarige msj. Mous een bezoek gebracht Overzichtsfoto van het treinongeluk bij Warrington (Engeland), waar de Euston- Blackpool-erpresse met een lokaaltrein in botsing kwam B B 5 1 I e i r 4e. Ter bevordering van het wederztjdscne toeristenverkeer werd een conventie ontworpen, welke nog door de bevoegde organen van de drie staten moet worden goedgekeurd uniforme regeling wemelen 1 1 >u in Nader wordt gemeld: Naar kort na het belasten van Tatarescoe met de formatie van een nieuwe regeering be kend wordt uit kringen, die in contact statui met den Minister van Bultenlandsche Zaken. Tltoelescoe, zou deze niet bereid zijn in het nieuwe kabinet-Tatarescoe het Ministerie van Buitenlandache Zaken op zich te nemen In Fransche politieke kringen is eenlge onrust gewekt door de regeerlngscrisis in Roemenië. In welingelichte kringen verluidt, dat Tltoelescoe zijn verzoek om ontslag reeds drie dagen ge leden heeft Ingediend. De premier beeft echter tot het laatste oogenblik getracht. Tltoelescoe van zUn besluit af te brengen. Men vermoedt, dat Tatarescoe thans zelf de portefeuille var. Buitenlandsche Zaken op zich zal nemen, het geen, naar men vreest, gepaard zal gaan met een wijziging van den buitenlandsch-politieken koers. Vooral ongerust betoont men zich ten opzichte van het byeenblyven van de Kleine Entente. NEW BEDFORD (Mass), 1 Oct. (Reuter). De kustvaarder „New Bedford” Is volgens een radiobericht van den kapitein gestrand. De pas sagiers hebben zich in de reddingsboeien be geven. Zes schepen der kustwacht hebben zich in allerijl naar de plaats des onhells begeven. Het schip had 250 passagiers en een bemanning van 25 koppen aan boord. WARSCHAU, 1 Oct. (V. D.) Op instructie van het O. M. is hedenmorgen in het hotel „Pokmia” alhier baron Nelker gearresteerd, die In de Warschausche society zeer bekend was. HJ ging door voor een zeer rijk koopman en schijnt een zoon te zijn van den laatsten Russischen hoogsten politle-maglstraat In Warschau. Baron Nelken werd gearresteerd onder beschuldiging sedert een reeks jaren geleefd te hebben van verduisteringen, welke, ten bedrag van 10 mll- Uoen zloty, gepleegd zouden zijn ten nadeeie van graaf Potocki. die zijn geheele vermogen heeft nagelaten voor een instituut ter bestrij ding van kanker en tuberculose. Mgr. Antonio Riberi benoemd tot Apostolisch Delegaat voor de Afrikaansche Missiën. In een radiorede verklaarde president Roose velt, dat de economische toestand in de Ver, Staten aanmerkelijk is verbeterd. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 1 October: Tot Apostolische Delegaat voor de Afrikaan sche Missles Is benoemd Mgr. Antonis Riberi met den titel van Aartsbisschop van Dara. zulke Ingeval ROME, I Oct. (V.D.). Kardinaal Gulseppe Morl Is gisteren op 84-jarigen leeftijd ten ge volge van een hartverlamming overleden. Don derdag as. zal In de St. Pieter een plechtige rouwdienst voor hem worden gehouden. Kardinaal Mort werd den 24 Januari 1850 te Loro Piceuo geboren en den 11 December 1922 tot Kardinaal gecreëerd. O’Con- Unlted rede den e J e t 3e. De postspaarbanken van de drie stalen hebben een overeenkomst gesloten, welke ten doel heeft het wederzljdsche toeristenverkeer door het uitgeven van reischèques te bevor deren. !U u Voor zoover ze goed hebben opge past, krygen ze zelfs stemrecht 250 passagiers en 25 leden der be manning in de reddings boeien Er zal voor de party een strafwet boek worden samengesteld dat tot rykswet verheven zal worden Dit besluit wordt in vele kringen beschouwd als het belangrijkste bewijs van de evolutie, dl» het Sovjet-regime in de laatste jaren door maakt en van de gestabiliseerde positie van het land. Het Al-Russisch Congres der Sovjet-Unle tal op U Januari az. te Moskou bijeen komen. Men schat het aantal stemgerechtigden van de ieo minioen inwoners der Sovjet-Unle thans op ongeveer 90 millloen. HET KABINET-SAMPER HEEFT BESLOTEN ZIJN ONTSLAG AAN TE VRAGEN. De Sow jet-regeering heeft besloten den dollen den wegens sabotage verbasmen Russische boe ren verlof te geven, naar hun woonplaatsen te rug te keeren. Het eenheidsfront der Fransche socialisten en communisten heeft voor het eerst aan verkie zingen deelgenomen, doch zonder succes. Er zal voor de N. S. D. A. F. een strafwetboek samengesteld worden dat men tot rykswet ver heffen wil. BELGRADO, 1 Oct. (VB.) Heden komt te Belgrado de plenaire zitting bijeen van den Economischen Raad van de Kleine Entente ter vaststelling van het slotprotocol oer bereikte resultaten. Vijf commissies hebben de verschil lende vraagstukken behandeld en tiaar rappor ten opgesteld. De voornaamste resultaten van de bijeenkomst van den Economischen Raad kunnen in de volgende punten worden samen gevat: Het Centraal Executief Comité besloot te vens dat alle verbannen koelakken, die gedu rende vjjf jaar op eerlijke wijze nebben ge werkt, weer stemrecht zullen krijgen, tenzij er speciale redenen zouden bestaan om hun dat te weigeren. MOSKOU, X Oct. (VB.) Het Centraal Executief Comité der Sovjet-Unle heeft in rijn zitting van gisteren besloten den dui zenden Koelakken, die in de afgeloopen Jaren door de Sovjet-regeering zijn verban nen wegens hun sabotage van de uitbreiding van den landbouw en van de coilectivisee- ring der boerenbedrijven, gratie te verlee- nen en hun toe te staan naar hun oude woonsteden terug te keeren. De Fransche minister Chércn, die betrokken is bü een venekeringsschandaal is te Schlett- stadt en te Mets door een groote menigte uit gejouwd. e J Een communistisch omwentelings- plan ontdekt MADRID, 1 Oct. (Reuter). Nadat de Minis ter-President het parlement in kennis had ge steld van het aftreden der regeering begaf h(j zich naar den President der Republiek, die in het ontslag van het kabinet bewilligde. Samper gaf Zamora den raad de Cortes niet te ontbinden, doch een meerderheidsregeering te veeman op de basis der radteaie partij en met den steun der Agrariërs en der Kaffa. Volks-Actie. De Cortes zijn verdaagd tot na de oplossing 0er crisis. Omdat aal da President beginnen •verleg te Jiigi met de totdad» der poilUrks Partyen. Da poUtie-maatregelen oen eventueele daden van geweld tegen te gaan, zijn teer belangrijk uitgebreid. PARIJS, 1 Oct. (Per tel.). De eerste maal, dat socialisten en communisten te zamen aan de verkiezingen deelnamen, hebben zij een nederlaag geleden en wél bij de tusschentydsche Kamerverkiezingen die te Laon werden gehou den. Zondag had een herstemming plaats, hoewel by de vorige stemming de candidaat der Natio nale Unie de meeste stemmen had behaald. Zondag kreeg de candidaat der Nationale Unie Lennet 6640 stemmen, terwijl de socialisten en communisten op hun candidaat 6456 stemmen verzamelden. De radicaal-socialistische candi daat kreeg 3746 stemmen. „De socialisten zyn gereed om te kiezen tusschen den H. Stoel en de roode vlag” De Führer heeft my. aldus verklaarde Buch, opgedragen, een straf-register op te stellen in den vorm van een strafwetboek. Dit register zal wellicht In 1935 door een Rykswet rechts kracht ontvangen. In het byzonder moet de party In de toe komst vry gehouden worden van oen invloed van nlet-Ariërs en Vrymetselaars Partyge- nooten, wier nlet-Arlsche afkomst vastgesteld Is. moeten echter niet uit de party gestooten worden. Bestraffing voor een toestand, waar aan de betrokkene geen schuld heeft, zou zin loos zyn. In deze gevallen wordt de opneming in de party nietig verklaard, voor zoover de betrokkene niet tegen beter weten in, beweerd heeft van Arische afkomst te zyn. Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavië en Roemenië sluiten zich steeds nauwer aaneen Ter dood veroordeeld, doch daar na begenadigd Dageiyks wordt de stad by bekkenslag In Let Palermopark herinnert aan de plechtigheden, die daar eerstdaags zullen worden gehouden. Hier te midden der palmboomen en fonteinen, tusschen de breede lanen is een groot, wit kruis opgericht. Binnen enkele dagen zullen de be roemde standbeelden en vooral het Spaansche HAVANA, 1 Oct. De Cubaansche regeering heeft den staat van beleg afgekondlgd over du provincies Havana wn Santiago, nadat rij een communistische"Omwentellngsplan nad ontdekt. 30 vroegere officieren zyn gearresteerd. Het ingrypen der regeering vond plaats, na dat In den afgeloopen nacht in verschillende streken In Havana 28 bommen to ontploffing waren gebracht. De regeering deelt mede den toestand vol komen meester te zyn. I v le. Inzake de samenwerking op de vaarwegen van de Donau en haar zyrivieren werd een conventie gesloten inzake rationalisatie van de arbeldsmethoden, terwyi eenige regelingen werden getroffen over de goederenvertleeling en tariefvraagstukken. 3e. De posteryen van de drie staten hebben ter bevordering van een vérstrekkende samen werking een overeenkomst gesloten waardoor de handelsbetrekkingen tusschen de drie staten worden vergemakkeiykt; deze overeenkomst zal niet later dan 1 Januari 1935 in werxing treden. MADRID, I Oct (Reuter). Maan dagmiddag Beeft de Spaansche regeering het besluit genomen om af te treden. Na een recès van drie maanden kwam het parlement heden bijeen. De politie had uitgebreide maat regelen genomen. Minister-President Samper nam aanstonds het woord om de politiek van zijn kabinet te rechtvaardigen. De leider der katholieke volku-actie. Gil Robles, verklaarde daarna dat zijn partij de regeering niet langer zal steunen. Het kabinet trok zich daarop terug. Na korten tijd maakte de Minister van Landbouw het besluit om af te treden bekend. Het ontslag zal nog heden aan den President der Repu bliek worden aangeboden. Het blad raadt den arbeiders aan. goed op Jtet roode sein” te letten en waarschuwt tegen het gevaar van een fascistische dictatuur. Het voegt hieraan toe: „tey hebben ons le ger klaar voor mobilisatie en zymgereed om te kiezen tusschen den Heiligen Stoel en de roode vlag.” afgetreden; Tata- WASHINOTON, 1 Oct. (Reuter) nor, de voormalige president van de States Shipping Board, heeft in een onmiddeliyken bouw bepleit van drie of meer groote stoomschepen. ..superltners”, om te con- curreeren tegen de ..Queen Mary” en andere Europeesche schepen. Hy betoogt, dat schepen beschikbaar moeten zyn om I het land In nood zou verkeeren sla kruisers te worden Ingericht. 5e. Ter bevordering van de industrieelc ra- menwerklng werd een resolutie uitgewerkt welke de wegen aangeeft voor de toekomstige samenwerking. MADRID, I Oct. (Reuter). Er gaan hier in conservatieve kringen geruchten, dat Andres Nin, die naar men weet, secretaris is van een conferentie heeft Largo Caballero, de revolutionnair aocia- (K. W P.) Terwyi de Pauseiyke Legaat, ver schillende kardinalen, honoerden bisschoppen, duizenden priesters en honderdduizenden lek ken de oceanen doorkruisen, maakt Buenos- Alres rich gereed om de honderdduizenden deelnemers aan het Congres te ontvangen. De wereldstad wordt hervormd In de Metro polis van de Monstrans. Toen Don Juan de Garay op bet einde van de 16e eeuw de stad van O. L. Vrouw van Fair Breezes het wapenschild schonk, stelde hy, zonder bet te weten het embleem van het Con gres vast. Dit embleem is thans officieel aangenomen. De adelaar houdt een gouoen monstrans om hoog tegen de wit-blauwe Argentynsche vlag, die met wit-geel is afgezet. Overal in de stad, is dit schild aangebracht, op de pastorieën, in de havens, op de torens en in de postkantoren, op de stations en in de hotels. Jong en oud dragen dit schildje op de borst, overal schittert het wit, het azuur en het goud. LONDEN, 1 Oct. (VJ3.). Heden is te South port het groote Jaariyksche congres van de Labour Party geopend onder voorzitterschap van Walter R. Smith. Hy herinnerde in zyn openingsrede aan de jongste gebeurtenissen in Duitschland en Oostenryk als een vreeselyke les voor de arbeiders in alle landen. Het heer- schen van kracht en geweld op nationaal en Internationaal gebied zou onvermydelyk moe ten lelden tot het uitbersten van revoltUle of oorlog. LONDEN. 1 Oct. (V.D.) Op de partyconfe- rentie te Southport is hedenmiddag beraad slaagd over het aftreden van Henderson als secretaris van de Labour Party. De voorzitter W. R. Smith sprak zyn diepe spyt uit over een scheiding na zoo lange sa menwerking. te meer, waar dit te wyten is aan den slechten gezondheidstoestand van Hender son. In zyn antwoord zelde Henderson, dat hy al zyn kennis en ervaring er op had geconcen treerd de party te maken tot een onafhankell'ke politieke kracht. Wat zyn werk als voorzitter der ontwapeningsconferentie betreft zelde Hen derson, dat hy niet voornemens was deze taak op te geven. Een der grootste ideaien. die colt in deze of eenige andere beweging opgekomen waren, was een wereldovereenkomst tot stand te brengen in deze aangelegenheid, waarvoor men nu reeds drie jaren streed. WEENEN. 1 Oct. De krijgsraad te LeoLen heeft heden den 37-jarigen schoenmaker en berggids Peter Pfister wegens deelneming aan den jongsten opstand, ter dood veroordeeld. Hy zou op 25 Juni te Admont in Stiermarken een gendarmeriepost hebben overvallen en eenige leden van het Schutzcorps gevangen hett-en genomen, evenals eenige bewoners. Voorts rou hy hebben meegewerkt aan de vernieling van een brug. Pfister verklaarde juist op den bedoelden dag met een dame uit de bergen te zyn terugge komen. Er waren toen al troepen op straat, die van hem hadden geëischt, dat hij mee zou doen. Uit zyn antwoorden op hem gestelde vragen biykt, dat hy sedert vyt jaar berggids is aan zes reddingsexpedlties heeft deelgenomen en 40 menschen het leven heeft gered, waarvoor hy het groene kruis voor het redden van men- schenlevens. de zilveren medaille van verdienste der republiek en een brief van Bondspresident Mlklas heeft ontvangen. Nader seint D.N.B. dat Pfister begenadigd is. Hy zal 15 jaar zware kerkerstraf ondergaan Het Roemeenscb kabinet is rescoe belast met de vorming 'van een nieuwe regeering. BOEKAREST, 1 Oct. (V. D.) Ofschoon her- haaldeiyk de noodzakeiykheid eener reorgani satie der regeering-Tatarescoe gebleken was, kon de minister-president tot dusverre nog niet overgaan tot de noodige wyzigingen. daar klaarbiykeiyk tusschen hem en Constantin Bratianoe geen eensgezindheid bestond over de personen, die daaröy in aanmerking zouoen komen. De tegenstellingen, die van oudsher beston den tusschen de oudere politici van de liberale party en de jongere groep, oefenden ook bier hun invloed uit Thans echter heeft de Premier In het aftre den van den Minister van Handel Teodorescoe en het overiyden van onderstaatssecretaris Mavrodi een aanleiding gevonden tot het uit voeren der reorganisatie en een ministerie te vormen, dat in overeenstemming zou zyn met de wenschen des Komngs en zyn eigen voor nemens. Hy heeft dan ook het aftreden van het geheele kabinet aan den Koning aangebo den, die dit heeft aanvaard. Tatarescoe werd belast met het vormen van een nieuwe regeering. Naar in politieke kringen verluidt wil Ta tarescoe ook trachten bulten de liberale party staande persooniykheden in het nieuwe kabinet op te nemen. Trotzky, had met leider van listische party. Nin is thans naar Parijs teruggekeerd. „El Socialists” spoort in een hoofdartikel alle ar beiders aan, over de geheele linie paraat te zyn. „October zal wellicht onze maand zyn." zoo wordt in het artikel ge zegd. BERLIJN, 1 Oct. (VB.) De „National- zeitung” te Essen, welker Berlynsthe corres pondent directe betrekkingen onderhoudt met de hoogste kringen in het Ryk. publiceert ten bericht over een byeenkomst van ae Par.y- rechters te Neurenberg. Dit het bericht bhikt, dat in de eerste plaats sen uitgebreide zu:~e- ring van de party aanstaande is en ten twee de. dat de party door een strafwetboek der party, dat tot rykswet zal worden verheven, juridisch nog vaster verankerd zal worden. In het bericht wordt verder medegedeeld, dat de president van het opperste Partygerecbt, Ryksleider Buch heeft verklaard, dat de NSD AP geen vereenlging meer is, doch sinds 1 De cember 1933 een publiekrechteiyk lichaam. Ds party heeft een eigen rechtspraak en men moet thans begrijpen dat uitsluiting uit de par ty zooveel beteekent als degradatie BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tghfoon Adminüfraiia 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Par kwartaal voor Alkmaar f 1 Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met jeilliutreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door do N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem monument geheel beheerscht worden door den grooten toren, die er gebouwd wordt. Aan den voet van het kruis zyn vier altaren gebouwd, ieder aan het einde van een breede laan. Op de groote gebouwen worden luidsprekers aangebracht, die de openingsrede van den H Vader voor de duizendkoppige menigte zulle.’ doen hoeren. By de sluiting van het Congres zal do H Vader zijn zegen geven. De kathedraal op de beroemde Platz de Mavo is geheel gerestaureerd. De voorgevel, die In Dorischen styi Is opgetrokken, is opnieuw ge schilderd, terwyi enkele werklieden de Wttte en blauwe pannen schoonschuren. In de prachtige Sacramentskerk, het centrum van Eucharistische devotie by uitstek, knielen da gelijks groote scharen geloovigen neer om te bidden voor de geestelijke herleving van de stad. Buenos-Alres Is gereed. De oeconomische raad der Kleine Entente in vergadering; Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavië en Roemenië sluiten zich steeds nauwer aaneen. Nationaal Congres van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor -en Winkelbedienden „SJ. Franciscos van Asslsië”. Tentoonstelling Haag geopend. in hooger beroep eveneens twee maanden ce- eischt tegen den slager-propagandist R„ we gens beleediging van oud-minister Verschuur. Wielrtjdster te Langeswaag door stoomtram aangereden en zwaar gewond. 6e. Voor een uniforme regeling van het douaneverkeer we^en commlsises ingeateld welke nog niet met haar werkzaamheden ge reed zyn. 7e. Op het gebied van de handelspolitiek kon den alle hindernissen die een verlevendiging van het handelsverkeer tusschen de drie staten In den weg staan, op de belangryleste gebieden uit den weg worden geruimd. Daardoor gelukte het het door Praag ontworpen economisch plan voor een groot gedeelte uit te voeren. De blanke Christus In geheel Buenos-Aires heersclA een groote spanning. Alles leeft in de groote verwachting van wat gaat gebeuren. Op groote biljetten en plakkaten kondigt de Republiek de nationale feestdagen aan. Verschillende firma's stonoen haar reclame- ruimten gratis af, zoodat hoog boven de stra ten de blanke Christus zyn handen uitstrekt om de stad met haar drukte en bedryvigheid te zegenen. Wat aan propaganda door plakkaten en biljetten nog ontbrak, wordt door de radio aangevulo. Voortdurend wordt gesproken over het Congres. Er zyn reeds radioredevoeringer. gehouden in byna alle talen der wereld, de congres-hytnne wordt voortdurend gespeeld en gezongen. Heel Argentinië wordt door parochleele en diocesane Eucharistische Congressen op de groote dagen in haar hoofdstad voorbereid.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1