Het Eucharistisch Congres De eischen der katholieke bedienden i benoeming pauselijk LEGAAT BEJUBELD Last van Uw zenuwen? t. Dronken achter het stuur EEN NOODKREET l Mijnhardt’s Zenuwtabletten DINSDAG 2 OCTOBER 1934 De Duitsche Clearing Export onmogelijk gemaakt Linie en liefdadigheid R.K. Schilderspatroon» Prof. Dr. W. Mengelberg Geestdrift in Argentinië Publicatie van radio programma’s Ongeval bij ontgroenen door paard De oplichting te Weesp Om Stavisky’s testament? Weinig bevoegdheden Eere-comité van het Congres Bedrijf sradenwet PINDA-CHINEES MET OPIUM Nationaal congres te Den Bosch Een reeks uitnoodigingen voor concerten in het buitenland Congres van de R.K. Wasch- industrieelen Het s.s. „Flandria” met Nederl. gezelschap heden te Bahia (Brazilië) aangekomen Najaarsvergadering te Arnhem PRINSES JULIANA BRUIDS MEISJE? Officieele vertegenwoordiging I Volwaardige positie gevraagd in de komende bedrijfsorganen Opnieuw beslag gelegd op weekblad „De wasch uit huis” Honderden prelaten verwacht Positie gebroken Bq het huwelijk van Prins George Deelneming van buiten- landsche afdeelingen Een der ,^roenenn getrapt Eischen van Samenstelling ontvangst-comité te een Isiusanne ia *n bs e het congres I l t principieel wel van groote beteekenls is, doch practlsch nog uiterst geringe beteekenls heeft. De Ned. RK Bond van Schilderspatroons „St. Lucas” heeft dezer dagen zijn algemeene najaarsvergadering gehouden in hotel National te Arnhem, onder presidium van den Bonds voorzitter, den heer Notenboom de Bruyn. hef van een enthousiast betoog, allereerst de feilten van den huldigen precalren toestand naar voren schoof, en daarop volgend een vurige be schouwing wijdde aan den eisch: volwaardige positie in de bedrijfsorganen. Op 20 November zal Mengelberg te Amster dam zijn eerste Winterconcert dlrlgeeren. Naar de „Avondpost” verneemt is btf het ontgroenen te Lelden weer een ernstig ongeluk gebeurd. De groenen moesten in een manége In ge bukte houding gaan zitten, en andere groenen moesten dan te paard over hen heenspringen. Hierbij heeft één der groenen, zoon van een Haagsche familie, een trap van een paard tegen het hoofd gekregen. Hij ligt nu met een zware hersenschudding te bed. Vervolgens was het woord aan de bonds- secretars, den heer Boersma, die in den aan- aan aldus :n in ot Afgescheiden van de groote deelneming der ArgentUnsche regeering aan het Intern. Eu charistisch Congres kan nog medegedeeld wor den dat vele regeeringen van Amerika zich door gezanten met speciale opdrachten bij het Congres laten vertegenwoordigen. Het eerste land dat officieel dit besluit nam en zulks aan het uitvoerend comité van het Congres mede deelde, was de regeering van Paraguay, welker president Dr. Eusebio Ayala, aan de Argentijn sche regeering van dit besluit kennis gaf In een elegant gestelde nota. Met groote sympathie is deze tijding, die door alle Argentijnsche bladen werd gepubliceerd, overal opgenomen. Na de blad Het tempo waarin de bedrijfsorganisatie tot stand komt noemt spr. uiterst traag. De rede van mr. Maarsseveen werd onder streept en ook enkele malen onderbroken door krachtig applaus. Een 36-jarige Chinees werd Zaterdagmiddag naar de politiepost aan de Maliebaan te Utrecht overgebracht, daar hij op den Maliesingel zijn koopwaar aan de voorbijgangers opdrong. BU foulUeertng bleek hij een hoeveelheid opium bjj zich te hebben. Op last van den commissaris in de tweede afdeellng werd hij Ingesloten. In verband met de poging tot oplichting te Weesp vernemen wij nog. dat de thans ge arresteerde J. S. aan den Weesper drukker had verteld, dat hij zijn code indertijd verkocht had aan..,. Stavisky, den veelbesproken Fran- schen .Jinancleelen specialist.” Volgens een bericht in de „Sunday Dispatch” zou Prinses Juliana worden uitgenoodigd om een der bruidsmeisjes te zijn bjj het aanstaande huwelijk tusschen prins George van Engeland en prinses Marina, dat op 20 November te Londen zal worden voltrokken. Een bevestiging van dit bericht la evenwel niet te krijgen. ie H n. te e- let de oe oe te M. en U- op rij ee Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. n le n et I- Is ie I- Q- lie or er 1 Ter vergadering bleek dat ook een groot deel van de tuinders met deze houding accoord gaat, omdat men wel inziet dat op deze wijze de export naar Duitschland totaal verder ónmo gelijk wordt gemaakt. Teneinde aan het verhaal meer kracht bij te zetten, toonde S. zelfs den heer B. een chèque tot het genoemde bedrag, welke op het eerste gezicht er inderdaad „echt” uitzag. Voorts leg de hij andere stukken over, welke afkomstig zouden zijn van de Fransche regeering. Dat hier van een buitengewoon listig opgezet be drog sprake was, lag voor de hand. De bestelling van duizend codeboeken waar toch een exemplaar van het codeboek voldoende zou geweest zijn, om door de Fran sche regeering benut te worden werd goed gepraat met het argument, dat de verdachte het auteursrecht op zijn code eerst kon laten gelden, wanneer er een voldoend aantal exem plaren van vervaardigd was. Naar wij nader vernemen is In den toestand van den 33-jarigen D.'Oegema, die Zondag avond door een beschonken autobestuurder ter hoogte van Dronrjjp werd aangereden en met een ernstige schedelbreuk naar het Diacones senhuis werd vervoerd, eenlge verbetering in getreden. Na zijn schrijven van 10 September dringt de Bond van Exporteurs van Aardappelen en Groenten in Noord-Holland nog eens in een telegram bij den Minister van Econou Jsche Za ken met klem aan op preferentie van oude vor deringen, omdat door het blokkeeren daarvan enorme schade wordt toegebracht aan de be langhebbende exporteurs. Te meer ook omdat het betreft producten, die na overleg met Duitschland moesten worden geleverd, waardoor nu groote kapitalen aan de bedrijven worden onttrokken. In verband met de betalingsmcellUkheden, welke ontstaan zijn voor de exporteurs op Duitschland, is Zaterdag te Poeldijk een druk bezochte vergadering gehouden van de West- landsche exporteursvereeniging. offer te bekommeren. Een eind verdere botste hij tegen een tegenkomenden auto aan, be stuurd door den groentehandelaar Dokter uit Leeuwarden. De echtgenoote van den heer Dok ter sloeg met haar hoofd door de voorruit en kreeg ernstige snij wonden aan het gelaat. De beide auto’s werden ernstig beschadigd. De be stuurder van den auto uit Makkum, die onder den invloed van sterken drank was, kreeg geen letsel. Hij is echter In arrest gesteld. De wiel rijder is overgebracht naar het Diéconessen- huis te Leeuwarden. Zijn toestand is ernstig. Mevr. Dokter is ter plaatse verbonden. het nationale leven van Argentinië deelnemen, opgericht. Eucharistische Kruistochten, vergaderignen, bedevaarten naar het heiligdom der Maagd van Lujan enz. zijn vanwege deze bultenlandsche afdeelingen georganiseerd, terwijl deze laatste zich tegelijkertijd toegerust hebben tot een waardige ontvangst van hun landgenooten, die in groote pelgrimsscharen naar Buenos Aires tezamen stroomen om aan bet Eucharistisch Congres deel te nemen. De voorzitter heette speciaal welkom den bondsadvlseur, rector Bots en de geestelijke ad viseurs der afdeelingen, verder den heer Nij- kamp, afgevaardigde van het R. K. Werklieden verbond en den heer Van Hamersveld, oud- voorzitter. Vrijdagavond is het passeeren van de linie, zooals aan boord gebruikelijk is, op feestelijke wjjze gevierd. Deze feestelijkheden droegen ten deele een liefdadig karakter. Na afloop kon aan den Franr.inca.n-r Mlssle- Bisschop Mgr. Herberhold die met de ..Flan- dria" de reis naar zijn diocees Ilhejos in Bra zilië maakt, niet minder dan zeven honderd gulden ter hand worden gesteld. Bij het passeeren van den evenaar noodigden de Bisschoppen afgewisseld den kapitein, Mgr. Herberhold, Mgr. Communs en den vertegen woordiger van ons blad aan hun tafel. Met Buenos Aires werden per radio begroetingstele- grammen gewisseld. De bevoegdheid van de Bedrjjfsradenwet is volgens spr. uiterst gering. Feltelijk blijft de toestand als voorheen, de bedrljfsraden kunnen niet dwingen. Merkwaardig is dat vanuit den Bedrjjfsraad dadelijk werd geprotesteerd. De heer v. d. Wal merkt op dat in het bedrijf de wensch leeft dat ook de regeling van economi sche aangelegenheden ter hand moet kunnen worden genomen. Immers, de practijk leert dat tusschen sociale en economische aangelegenhe den een nauw verband bestaat. Indien, zèl spr., het streven om de bedrljfsraden louter tot so ciale instellingen te maken, ten doel heeft de arbeiders uit te sluiten van invloed op den economlschen gang van zaken, gelijk uit zekere maatregelen vap wetgevenden aard uit den laatsten tijd zou afgeleid kunnen worden, is er ook uit dien hoofde alle reden om tegen dien gang van zaken ernstig op te komen. Men kan een zoo belangrijke groep van producenten niet van de bespreking, van zaken die ook hunne be langen raken, nitsluiten, zonder hen te scha den. Vlakweg Is dit in strijd met de idee van samenwerking over de geheele linie welke alleen in staat kan zijn de idee van den klassenstrijd te verdrijven. Aan boord s.s „Flandria” (via Sche- veningen-Radio). Heden, Maandag, is het Nederlandsche gswelsehzp op de reis naar Buenos Aires a. b. van het sa. „Flandria” in de N oord-Braziliaan- sche haven Bahia aangekomen. Hierna hield mr. Van Maarsseveen een zeer uitvoerig referaat over de nieuwe Bedrt'fs- radenwet. Hij begon met allereerst te constateeren dat de bedrijfsorganisatie er nu had moeten rijn. Dat het ontwerp van groote beteekenls is, zal ieder moeten toegeven, die nagaat, wat de diepste oorzaak van de crisis is. Die is niet gelegen in gebrek, want de aarde heeft pro ductie, is toereikend, in overvloed. In die over vloed moet echter ordening zijn, dan zal be reikt worden dat aller welvaart hooger gaat. De wereldcrisis is in baar diepste wezen ver oorzaakt door gebrek aan organisatie en samen werking. De internationale organisatie moet wor den voorafgegaan door nationale organisatie. Een hechte organisatie kan de slagen van een crisis beter opvangen en weerstaan. De Idee, dat het maatschappelijk leven geordend moet worden, vindt echter nog groote «egenkantlng. De christelijke samenleving elscht een orde ning die ten volle bevrediging schenkt, zonals dat duidelijk uitkomt In „Quadragesimo Anno”. Dit Is de Grondwet voor ons sociale streven en strijden. Spr. betoogde dat de Bedxtffsradenwet 1933 Ordening is ten allen tijde noodzakelijk en niet afhanJplUk van een of andere conjunc tuur. De huidige samenleving is rijp voor een nieuwe ordening. Fel moet spr. protesteeren tegen de ongeorganiseerden die hun tijd en hun eigen belang niet begrijpen en die him eigen opgang tegenwerken. De bedrjjfsraad, Is een college dat de belan gen van een groep van bedrijven neeft te Be hartigen. Moeten in de bedrljfsraden alleen de arbei ders, in den zin van vakarbeiders vertegen woordigd zijn, of ook het administratieve per soneel? Spr. antwoordt daarop dat, wil de bedrijfs- raad werkelijk geacht kunnen worden het be drijf te vertegenwoordigen, deze elementen dun zeker niet mogen ontbreken. Intusschen zijn bij den eersten bedrjjfsraad die elementen uit geschakeld en wel op grond, dat de organisa ties van dit personeel tot op heden weinig hebben deelgenomen aan bet in de typografie geleidelijk gegroeide overleg tusschen werk gevers en arbeiders. Wel heeft de regeering de mogelijkheid opengelaten alsnog bedoelde groe pen in den raad op te nemen. Vrijdag is een delegatie van tuinders, expor teurs, de Kamer van Koophandel en de burge meester van Venlo, mr. B. Berger, naar Den Haag vertrokken om op het Departement van Economische Zaken en bjj verschillende Kamer leden de moeilijkheden te bespreken ontstaan tengevolge van de nieuwe clearing-regeling met Duitschland. Zaterdag is te Venlo in het café Vallen een vergadering van export-firma's gehouden, waar eveneens de te nemen maatregelen ten opzichte van Duitschland besproken werden. Nieuwe perspectieven in alle besprekingen en en alle onderhandellngen hebben zich echter niet voorgedaan. De toestand in Noord-Limburg is uiterst ge spannen. In de maand Februari zal Mengelberg con certen leiden te Florence, Genève, en te Milaan en Zurich. Naar wij vernemen heeft de dirigent 'n uit- noodiging gekregen om concerten te geven in Rusland met het Lenlngradsch Philharmonlsch Orkest. Voorts ontving hij uitnoodigingen voor Ro me, Monte Carlo, Barcelona, Lissabon, Boeka rest, Athene, van de O.SJ’. (radlo-omroep) ca. Parijs en de B.B.C. te Londen, van welke hij eri eenige in overweging heeft genomen. Een tweede tournée door de Vereenlgde Sta ten heeft Mengelberg afgewezen wegens gebrek aan tjjd. Weken en weken lang zijn er dagelijks tal rijke berichten binnengekomen volgens welke prelaten uit alle verschillende landen op uit- noodiglng van den Aartsbisschop van Buenos Aires de reis naar de Argentijnsche hoofdstad zouden aanvaarden; deze ultnoodiglng richtte de Aartsbisschop tot alle bisschoppen der we reld. zooals hij deze vóórdien aan de kardina len, de patriarchen en de aartsbisschoppen ge richt had. Uit het broederland Brazilië komen. In bege leiding van den Aartsbisschop van Rio de Ja neiro, meer dan 50 bisschoppen. Reeds gerul- men tijd geleden kon men aan de hand van binnengekomen aanmeldingen veronderstellen, dat meer dan 200 prelaten aan het komende Congres zouden deelnemen. Men twijfelt er niet aan of deze hooge bezoekers zullen aan het Congres een bijzonderen glans verleenen. Een groep Nederlandsche deelnemers aan het Int. Eucharistisch Congres te Buenos Aires aan boord van het s. s. „Flandria" hebben een grooten naijver onder de afdee’Jn- gen om het ledental dat thans ruim acht dui zend is, op te voeren en over de tien duizend te brengen. Zaterdag is in het Jaarbeursrestaurant Utrecht het dertiende congres gehouden van den R. K. Ned. Bond van Waschindusrieelen onder voorzitterschap van den heer G. L. Hoes (Haarlem). De voorzitter heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den nieuwbenoemden advi seur, Rector Vis. Dr. A. ten Bruggencate, directeur van den Rüksvezeldienst, hield een voordracht over het onderwerp: „Wat heeft de Rijksvezeldienst gedaan en wat kan hjj nog doen?" Prof. Dr. F. Roels. psychotechnisch advi seur van den bond, hield een voordracht over het onderwerp: „Heeft de reclame Voor de wasch uit wasch zin in tijden van dalende koop- en betaalkracht?" en behandelde vervolgens de vraag: „Welk soort reclame werkt het krach tigst op het vrouweljjk publiek in het algemeen en de thulswasschende vrouw in het bijzon der?” De reclame is het slothoofdstuk van den sensatloneelen roman die ieder productieproces is. Ook bij het propageeren van het beginsel „de wasch uit huis” is de reclame een onmis baar middel. niet mogelijk is. De omroep-vereenigingen ver strekken deze programma’s aan het persbureau om ze in de dagbladen te doen publlceeren. ech ter met het uitdrukkelijk verbod, om ze aan de weekbladen ter publicatie aan te bieden. De president Mr. J. W. Huyslnga achtte het gewenscht, dat dit punt nader wordt onder zocht, alvorens de handeling te vervolgen. De zaak werd derhalve uitgesteld tot heden. Bij de beschrijving van den maatschappen)- ken toestand van de bedienden, wil spr. heel Een der voorname eischen noemt spr. dat geen bediende zonder werkelijk geldige reden mag ontslagen worden. De roep tot verbetering is voor een machtig deel gebaseerd op de slech te salarieeringen waarbij alle normale verhou dingen uit het oog zijn verloren en de bedien den op huwbare leeftijden niet kunnen denken aan de oprichting, zelfs van een bescheiden gezin. Alleen de goedkoopste krachten zijn aan bod. Wij houden wel degelijk rekening, zegt spr. met de toestanden in de bedrijven. Mn ar de algemeene situatie rechtvaardigt net streven naar arbeidsovereenkomsten en onpartijdige scheidsgerechten, veilig stelling van pensioen etc. Ordening op alle terrein is noodzakel'Jfc Van de wettelijke regeling der arbeidstijden is alleen voor de winkelbedienden eenlgszlns re sultaat bereikt in de winkelsluitingswet. Er zijn helaas vele werkgevers die crisis maken, of schoon zij zich in hun bedrijf niet voelen doet. Toch komt bij hen salarisverlaging en verlen ging van werktijden. Men zal gaan voelen, roept spr. uit, dat onze teleurstelling over de uitsluiting in de bedrijfs- raden geen comedie is. Spr. acht het bedenke lijk dat deze christelijke minister ons niet de kans geeft. Hjj hekelde verder de houding van den mi nister en spreekt van een door niets gemoti veerde teleurstelling. Hij brengt een eere-saluut aa den Katholieken Typografenbond die ver band tusschen hoofd, en handarbeiders wilde leggen. Spr. hoopt dat de gereserveerde open plaatsen spoedig kunnen worden bezet, het is een kwestie van te zijn of niet te zijn. De vergadering aanvaardde hierna een reto- lutle, waarin een en ander nader was onder st reept. Volgde nog een gedachtenwisseling, waarna de vergadering onder dank van den voorzitter en met het zingen van het strijdlied beëin digd werd. Zondagmorgen ter reede van Pernambuco neeft de Aartsbisschop Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen in de scheepskapel de H. Mis gelezen. Later op den morgen droeg Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens in den grooten salon welke geheel met geloovigen was bezet, een plechtige H. MIs op, met assistentie van deken van Oppen als diaken en regent v. d. Riet as sub-dlaken. Gre- goriaansche muziek begeleidde den H. Dienst. Slechts zeer moeilijk is de jubel weer te geven, waarmee de benoeming van Z. Em. Eugenio Kardinaal Pacelli, Staats-secretaris van den H. Stoel, tot Pauselijk Legaat werd begroet. Deze be noeming is als een eervolle onderschei ding voor heel Amerika van de zijde des Pausen opgevat. Ai deze organen hebben zich met blijde waar- deering over deze benoeming uitgesproken; de meeste brachten een foto van den kardinaal- Legaat en legden vooral den nadruk op het feit dat thans voor de eerste maal Z. H. de Paus de vertegenwoordiging van Z. Heiligheid op een Internationaal Eucharistisch Congres aan zijn eigen Staats-secretaris heeft toever trouwd. In dit verband wordt er in het bijzonder op gewezen dat sedert meer dan 100 jaar geen Staats-secretaris van den H. Stoel het Vaticaan met een officieele opdracht verlaten heeft. kort zijn. De maatschappelijke positie is im mers voor honderden collega’s volmaakt ge broken. Het is voor hen, dat dit congres wil demonstreeren. Na langdurige dienstverbanden werden zij afgedankt en loopen thans doelloos, werkloos rond. De bedienden zijn niet in staat een gezin te vormen. De salarissen van hen die reeds lan gen tijd werkzaam zijn, zijn de salarissen van jongste bedienden. Honderden jongeren zijn nog niet in de gelegenheid geweest en loopen doelloos rond, ten prooi aan den demoralisee renden Invloed van het niets doen, terwijl zij twijfelen of hun beurt niet zal worden over geslagen door de nieuwe generatie, die hun plaatsen kan innemen. Dit congres Is daarom een noodkreet. Allen moeten medewerken tot voldoening aan den eisch: #rd£n|ng in het be drijfsleven, ter bereiking van de merifeehelijke rechten, zooals die beschreven zijn in de En cycliek „Quadragesimo Anno”. Echter niet al leen eischen moeten gesteld, aldus de voorzit ter, het past den katholiek georgaulseerde door gebed hulp en bijstand af te smeeken. Het uitvoerend comité heeft een eere-comité voor het Intern. Eucharistisch Congres be noemd De president der republiek Generaal Augustin P. Justo heeft het eere-voorzitterschap over het Congres aanvaard, terwijl de minister van In Argentinië en natuurlijk heel bijzonder in Buenos Aires, heeft deze tijding bijzonder ster ken weerklank gevonden. In Argentinië worden er kranten, tijdschriften en weekbladen uitge geven in een zoo groot aantal als men in het buitenland waar men van den omvang der Argentijnsche cultuur over het algemeen zeer weinig weet nauwelijks vermoeden kan. In de Nationale Bibliotheek te Buenos Aires, die onder leiding van Dr. Gustavo Martines Zuviria, een der voornaamste vertegenwoordi gers van het Argentijnsche intellect staat, wor den meer dan 1J00 Argentijnsche kranten en meer dan 1300 tijdschriften, alzoo te zamen 2.500 publlcatieorganen, verzameld. Naar wij vernemen zal prof. dr. W. Mengel berg op 3 en 4 November de Wiener Philhar- moniker" te Weenen dlrlgeeren; op 12 Novem ber leidt hij een concert van de Budapester Philharmonic te Budapest en op 15 November een concert van het Tsjechische Phllharmo- nisch orkest te Praag. Het uitvoerend comité van het Congres heeft de gelukkige gedachte gehad, aan de voornaam ste bultenlandsche koloniën in Argentinië bij de voorbereidende organlsatlewerkzaamheden voor het Congres een haar toekomende plaats aan te wijzen. Zoo komt het, dat duizenden personen, die tot de verschillende bultenlandsche koloniën behooren, sinds jaar en dag ijverig bezig ge weest zijn om een zoo groot mogelijke deelne ming van hun volksgenooten aan het Congres te bewerkstelligen. Tot dit doel zijn de natio nale afdeelingen voor elk der verschillende lan den, waarvan de koloniën zoo enthousiast aan Na uitvoerige bespreking werd bet besluit genomen, dat de exporteurs vanaf heden aan de veilingen geen groenten of fruit vo^r Duitschland meer zullen koopen, zoolang de gelden, die op het Duitscne Zwlschen- en Sonderkonto staan, door de Nederlandsche re geering niet worden verrekend, op welke manier dan ook. .Aether Bode” is thans het week- „Rusland van Heden" door Mr. P. JJ. Witteman namens de vier omroepvereenigingen in beslag genomen. Dit weekblad dat sinds maanden te Amster dam wordt gedrukt, publiceerde radio-program- ma’s en ook die der omroepvereenigingen, waar door de uitgever zich volgens Mr. Witteman schuldig maakt aan overtreding van de auteurs wet. Twee weken geleden is ten kantore van den hoofdredacteur van „Rusland van Heden” aan de Nieuwe Heerengracht beslag gelegd op en kele exemplaren. Maandag kwam de uitgever van het blad in kort geding tegen dit beslag op. Mr. Simon de Jong, optredende voor elscher, betoogde, dat de verkorte programma’s, die het weekblad geeft, eigenlijk geen radlo-program- ma’s zijn doch slechts nieuwstijdingen. Pleiter verklaarde voorts dat deze berichten verstrekt worden door een persbureau. Van overtreding art. 15 van de auteurswet zou dus geen sprake zijn. Mr. Witteman voerde hiertegen aan dat zulks Rapport werd uitgebracht aangaande de zg. Mebes-actle, welke beoogt bij het publiek meer interesse te wekken voor méér en beter schil derwerk. Ter bereiking van dit doel wordt door de gezamenlijke schllderspatroonsbonden met medewerking van de Nat. Schildersschool en de Vereeniging van Vernis- en Verffabrikanten op diverse tentoonstellingen een fraaie propagan dastand geëxposeerd, welke reeds op de Midden- standstentoonstelling te Arnhem, de Internatio nale Tentoonstelling te Tilburg en de Almiten- to te Amsterdam werd opgebouwd. Binnenkort zullen nog exposities volgen te Alkmaar, Den dere onderhandellngen hierover met de daar aan verbonden onkosten werd een subsidie voor de afdeelingen vastgesteld. Na de lunch werd een uitvoerige bespreking gewijd aan de bisschoppelijke voorschriften voor werken van rekenplfthtige besturen, waar omtrent diverse klachten werden geult. Het hoofdbestuur werd opdracht verleend tot na- nadere onderhandellngen hierover, met de daar voor in aanmerking komende Instanties. Het aftredend hoofdbestuurslld, de heer E. v. Lent, bondssecretarls te Heemstede, werd met groote meerderheid herkozen. In de vacatures der aftredende hoofdbestuurs leden, de heeren P. J. Bökkerink, Nijmegen en Y. T. van Erp, Leeuwarden, welke niet her kiesbaar waren, werd voorzien door verkiezing van de heeren J. Dames te Leeuwarden en G. J. J. Poullsse te Kerkdriel, terwijl de reeds lang vacante zetel in het diocees Roermond werd bezet door den heer Th. Lubbers te Heerlen. De Saneeringscommlssie heeft in een uitvoe rig verslag de werkzaamheden en diverse plan nen ontvouwd, welke zullen moeten strekken tot gezondmaking van het bedrijf. In een, in het najaar te houden, voorzittersvergadering zullen de verschillende plannen nader hun be slag krijgen. In het landelijk saneeringscomité werden bij acclamatie herbenoemd de heeren Notenboom de Bruyn en G. J. J. Poullsse. Hjj onderstreepte krachtig den eisch dat <.ok hoofdarbeiders plaats moeten krUgen in de or ganisatie van bedrljfsraden. Met kracht en macht moet worden opgekomen voor verworven rechten. Op economisch terrein vindt het libe ralisme nog te veel aanhangers. Een nieuwe maatschappU zal moeten groeien, langzaam maar zeker. Deze zou de code gebezigd hebben bij het schrijven van zijn testament en nu was de Fransche regeering er bijzonder op gesteld, om de geheimen van de code te ontsluieren, om zoodoende achter den inhoud van Stavis- ky’s testament te komen. Daarvoor was J. S. door de Fransche regeering luidde het, van fantasie zeker niet gespeende verhaal van 8., dat hU aan den eigenaar der drukkerij deed reeds een chèque van 300.000 frs. ter hand gesteld, welke echter eerst betaalbaar was. wanneer de codeboeken gele verd werden. bultenlandsche zaken, dr. Carlos Saavedra I «am as het eere-ondervoorzltterschap op zich nam. Het eere-comité van het Congres bestaat uit de leiders der overige staatsdiensten en wel ’Bn de wetgevende en rechterlijke macht, uit de leden der uitvoerende macht de gouverneurs der Argentutnsche provinciën, de bU de Argen tijnsche regeering geacci^diteerde gezanten en ministers van vreemde mogendheden en uit bU de regeeringen van alle naties ter wereld gcac- crediteerde Argentijnsche gezanten en ministers. De Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoer en Winkelbedienden is Zondag te sHertogen- bosch in de groote Casinozaal in congres bij een gekomen. Het was een instructief congres, waar mr. J. H. van Maarsseveen uit Utrecht een rede hield over het onderwerp: Bedrljfsraden wet, hare geschiedenis en toekomst, terwijl bonds- secretaris A. Boersma uit Amsterdam den eisch der leden behandelde in een onderwerp: Onze eischen: een volwaardige positie voor de hoofdarbeiders in de komende bedrijfsorganen. Nadat de lange stoet der congressisten, voor afgegaan door het muziekkorps ,J5t. Catharine een welgeslaagden demonstratietocht door de stad had gehouden, sprak de voorzitter van de afdeling Den Bosch, de heer P. A. van de Ven, een begroetingswoord. De bondsvoorzitter, de heer A. L Cornells, uit Amsterdam, legde in zUn openingsrede al lereerst vast, dat nu voor de. derde maal de bond in congres bijeenkomt om tot uitdruk king te doen komen dat de positie van de be diende niet slecht, maar onhoudbaar is ge worden. Het stemt tot voldoening dat, ondanks Ae groote offers die men zich er voor moet ge troosten, in zoo grooten getale is gehoor gege ven aan den oproep van het bestuur. Spr. hoopt, dat dit congres mede tot resultaat zal Deze benoeming die, zooals gezegd, als een groote eer voor de stad Buenos Aires wordt op gevat en welke de hoop rechtvaardigt dat het komende Eucharistisch Congres daardoor nog luisterrijker zal worden gevierd, legt echter te gelijkertijd een heel bijzondere verplichting op in dezen zin, dat de gastheeren zullen moeten toonen de eer en de verantwoordelUkheld. wel ke deze benoeming met zich brengt, waardig te zijn en te kunnen dragen. Deze opvatting heerscht dan ook zoowel in de kringen der regeering als der bevolking, zoowel onder de kerkeljjke als wereldlijke over heden, in het bijzonder echter onder allen die met de organisatie van het Congres belast zijn en voor het goede verloop daarvan de zware verantwoordelUkheld dragen en nog weer in het bijzonder onder de leden van het uitvoe rend comité waarvan Mgr. Figueroa voorzitter is, die zich gehaast heeft aan Z.Em. den Kardinaal-Legaat telegrafisch uiting te geven aan het enthousiasme dat zijne benoeming ge wekt heeft en om zijn eersten zegen te ver zoeken; een verzoek waaraan de Kardinaal- Legaat onverwUld gevolg gegeven heeft. TegelijkertUd zegde de Aartsbisschop van Buenos Aires, Mgr. Conello. de geestelijke vader van het komende Internationaal Eucnarlstlseh Congres Z. H. den Paus dank voor de hooge «er aan zUn Aartsdiocees bewezen. De Argentijnsche dagbladen hebben voorts uitvoerige biografieën van den Kardinaal- Legaat gepubliceerd waarin zU de doorluchtige Persoonlijkheid van dezen kerkprins schilderden. Nauwehjks was de benoeming van den pause- Wken Kardinaal-Legaat bekend worden of er vormde zich een comité van ontvangst, waar van het voorzitterschap aan een der voornaam ste ArgentUnsche persoonlUkheden, n.l. den vroe- geren minister van bultenlandsche zaken en eeredlenst, dr Emesto Bosch, toevertrouwd werd; dr. Bosch verheugt zich hier te 'ande In groot aanzien en algemeene sympathie; ook in het buitenland wordt zUn naam met eere genoemd. De vrü groote ontvangst-commlssle bestaat verder uit personen wier naam In maatschappe lijke en katholieke kringen der ArgentUnsche hoofdstad een goeden klank heeft. Een speciale commissie heeft het zich tot taak gesteld, den pauselUken Legaat, evenals eek den overigen kardinalen, patriarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen die aan het Congres, deelnemen, de hun toekomende eerbewUzen te doen deelachtig worden. Het probleem hoe de aan het Congres deelnemende hooge gasten gehuisvest zouden worden is op zeer gelukkige wijze opgelost: bU de waardigste en voornaamste familiën zijn in overvloedige mate verblUfgelegenheden aange boden; deze familiën stellen er een eer in hare huizen aan zoo doorluchtige gasten tor be schikking te mogen stellen. 1 1 i i. Tusschen Marsum en Franeker reed Zondag avond met groote snelheid een personenauto, afkomstig uit en bestuurd door iemand uit Makkum. met groote snelheid en slingerend langs den Rijksweg. Verschillende wielrijders en wandelaars konden slechts een aanrijding voorkomen, door ijlings achter de langs den weg staande hoornen te vluchten. Ter hoogte van Dronrijp werd een wielrijder, de 35-jarige D. Oegema uit DronrUp, aangere den. Deze bleef bewusteloos en met een ernstige schedelbreuk op den weg liggen. De autobe- 1 1 n J t

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5