Crisiscomite vraagt steun 1 de Varkenscentrale De gestie van Bezwaren tegen de clearing n Gebruikt in Uw soepen HONIG’s BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent VOORLOOPIG RAPPORT VERSCHENEN WAT SAMENWERKING VERMAG WOENSDAG 3 OCTOBER 1934 Bedorven kaas gegeten? Audiëntie aangevraagd b 1 Wereldtentoonstelling te Brussel De verkeersprijsvraag: Hoe reizen zij? Maatregelen van den minister wij steeds :ht Het bacon-contract De verkeersprysvraag I voor ir n H. K. H. Prinses Juliana Wat daarentegen de economische en organ!- p Betaling zuivelexport vaderlandlievend daarmede een Rede H. K. H. Priiues Juliana Nieuwe ad re teen het achterstallige Voorloopige restitutie Oe- voor SS 1 i la U n Tenslotte voerde H. K. H. Prins— Juliana, eere-voonitater van het Nationaal Crisis Co mité, het woord. door het in de avondbladen van 1 October ge publiceerde onderhoud met Uwe Excellentie. Voorts moet niet uit het oog verloren wor den, dat de taxaties, waarop de aan de bedrij ven toe te kennen vergoedingen waren geba seerd. zijn verricht door te goeder naam en faam bekend staande deskundigen, en dat de Crisis-Accountantsdienst door een scherpe con- tröle ervoor gewaakt heeft, dat door de Neder landsche Varkenscentrale geen ongemotiveerde betalingen werden verricht. Voorts werd uit de gezamenlijke besturen een commissie benoemd van vijf leden met de opdracht na te gaan, op welke wijze de gezamenlijke Nederlandsche exporthandel het best gemeenschappelijke belangen als de onderhavige zal kunnen behartigen. In verband hiermede heeft de Minister van Economische Zaken besloten om aan de ontstaan, gelden voor zijn extra- ultvoer van over ioed overzicht van het omvangrijke DE.-be _jr gemaakt worden Man, vrouw en kinderen na het eten ziek geworden Oud •mi nist er V er schuur antwoordt f it r. tr Rede jhr. Ruys de Beeren- brouck audiëntie te willen ontvangen en dag en tijd daartoe aan te geven aan mr. L. J. Hymans van den Bergh, Boompjes 46 Rotterdam. Alsnog hebben adressen ingezonden om te wijzen op de funeste gevolgen van de Dultach- clearing de Vereenlging ..De Koophandel" te Broek op Langendljk en de R. K. Llmburgsche Middenstand. e a r Ik „Met groote hardnekkigheid zullen wy de crisis weerstaan” (H. K. H. Prinses Juliana) De commissie spreekt ais haar overtuiging uit, dat van frau de of corruptie geen Verzoek aan den minister bekrach tiging van het Nederlandsch- Duitsche verdrag achterwege te laten by niet-betaling der oude vorderingen binnen redelijken termijn De crisis is groot, maar grooter zal onze hardnekkigheid zijn, waarmee wjj haar weerstaan. Aan den persoonlijken crisisnood van de enkelingen economisch en ook moreel zooveel mogeljjk «enigszins tegemoet te komen, is het streven <*van het Nationaal Crisis- Comité. Die opbouw beginne in eigen omgeving, hij Bette zich door tot alle verhoudingen; net ge geven goede voorbeeld werkt bevrachtend en opwekkend. e Ik noem^dit een en ander om u te doen zien, hoe veelzijdig het werk van het Crisis Comité is en tot hoe velerlei arbeid gij uwe medewer king verleent door het Comité geldelijk te steu nen. Ik mag dat niet zeggen zonder met dank baarheid te vermelden dat in drie jaar tljds door het Centrale Comité en de plaatselijke comité's meer dan 5H mill, is bijeengebracht. Terwijl bet Comité ons leert het geheel in het oog te vatten, vervalt het intusschen niet in de fout van slechts in algemeenheden te denken. Het let op een aantal speciale behoef ten w.o. spr. noemde steun aan werklooze kun stenaars en de distributie van groenten welke anders niet tot voedsel had gestrekt. Zorgen toegenomen Nu medegedeeld is. dat van de bedragen, welke op de Nederlandsche clearlng-reke- nlng gestort worden, slechts tien procent zal worden gereserveerd voor de aflossing van achterstallige vorderingen op Dultach- land en voor de aflossing van de op Son derkonto en Zwischenkonto’s gestorte be dragen. zijn de bestaande zorgen nog uiter mate toegenomen. satorlsche werkzaamheden der Varkenscentrale aangaat, de Commissie meent uit haar onder zoek te moeten vaststellen dat ongetwijfeld in dit opzicht door de Centrale fouten zijn begaan. Zoo meent zij te moeten betwijfelen of de Ne derlandsche Varkenscentrale met hare bemoeiing inzake den steun aan de varkenshouderij .niet te ver gegaan is, waardoor particuliere belangen wellicht sterker zijn aangetast, dan de behar tiging van de aan de Centrale opgedragen be langen strikt genomen had vei Te Rotterdam ia Maandag een vergadering gehouden van de bestu ren van ‘n groot aantal organisaties uit velerlei takken van handel en bedrijf, waarin de bezwaren tegen het onlangs gesloten Nederlandsch- Duitsche verdrag inzake het beta lingsverkeer werden besproken. Enquête naar vorderingen De geuite klacht, dat verschillende groepen van belanghebbenden in het bestuur der Ne derlandsche Varkenscentrale niet waren ver tegenwoordigd, acht de Commissie feitelijk juist. De taak uwer commissie, aldus spr., is verre van onbelangrijk. Immers het geldt hier een onderneming, waarbij boven de zakelijke belan gen staat het belang der internationale samen werking, de bevordering van onze betrekkingen tot andere landen. In Tiet bijzonder tot België. Mogen de giften, die in de komende week worden Ingezameld, uitingen zijn van een geest van barmhartigheid, ter eere Gods verricht, wier loon overeenkomstig den Inset der groote eindvergeldlng vooral den weldoeners aan hulpbehoevenden rijk zal z|jn. Na een korte, krachtige opwekking tot de luisteraars door den omroeper, om daad werke lijk te toonen het werk van het Nationaal Crisis-comité te willen steunen, door in groo- ten getale de oplossingen van de prijsvraag in te zenden, werd allereerst het woord gevoerd door prof. dr. Slotemaker de Bruine, Minister van Sociale Zaken. De vergadering besloot met algemeene stem men het navolgende telegram aan den Minister van Economische Zaken te zenden: „De bestufen van organisaties uit velerlei takken van handel en bedrijf. heden te Rotterdam in vergadering bijeen, teneinde nogmaals uiting te geven aan de groote sorg, bij hen gewekt door de dreigende bekrachtiging van het Nederlandsch-Dultache verdrag Inzake betalingsverkeer, zijn ten zeerste verontrust zoowel door de mededeellngen „van offlcieele zijde" In de ochtendbladen van 29 September Ja. gedaan alg De Commissie is voorts van oordeel dat ook wat de flnancieele en administratieve gestie der Nederlandsche Varkenscentrale aangaat waar op. naar haar Is gebleken, door den Crisis- Accountantsdlenst een doeltreffende contröle is gehouden meer en tijdlger openbaarheid wen- schelljk ware geweest, terwijl ook een voort varend onderzoek ten aanzien van Ingekomen klachten een middel ware geweest om het ver trouwen van de burgerij In de onkreukbaarheid der leiding te versterken. Gelijk reeds werd bekend gemaakt, zal de afdeeltng Handel en Nijverheid van het de partement van Economische Zaken in verband met een voor de liquidatie dier vorderingen te treffen regeling een enquête Instellen naar al'e in Dultachland, wegens goederenleveranties ra diensten, uitstaande achterstallige vorderingen, d wz. die, welke voor 34 September jX (den datum van Ingang van het clearlngverdrag) rijn vervallen. In tegenstelling met het onlangs gepubliceer de bericht worden In dit onderzoek eveneens betrokken de vorderingen, waarvoor stortingen zijn verricht op het Sonderkonto der Ned. Bank, bij de Reichsbank of op een Zwlschen- kanto bij een der deviezenbanken. In samenwerking met de vier groote omroeporganisaties, de Ned. Sein- toestellenfabriek, de P.T.T. en de Haagsche gemeentetelefoon, heeft het Nationaal Crisis-Comité Dins dagavond wederom een propagan- da-radio-uitzending gehouden, die. om aan te duiden dat zij voor het geheele volk bedoeld was, werd be gonnen met het ,,Wien Neerlands Bloed”. De Nederlandsche commissie geïnstalleerd De minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, heeft Dinsdagmiddag in zijn departement de algemeene commissie voor de Nederlandsche deelneming aan de in 1935 te Brussel te houden wereldtentoonstelling ge ïnstalleerd. De Installatlerede van den minister werd door den voorzitter de commissie, oud-minister mr. T. J. Verschuur, beantwoord. Deze dankte In de eerste plaats, mede namens zijn mede-leden, H. M. de Koningin voor het vertrouwen In de commissie gesteld. Dat de minister heeft gewezen op de geslaag de Nederlandsche deelneming aan de In 1930 te Antwerpen en Luik gehouden tentoonstellingen, zal ons aldus spr. een spoorslag zijn om te trachten het toen gegeven voorbeeld na te volgen. Echter zal de omstandigheid, dat de be schikbaar gestelde middelen thans zooveel min der zijn dan destijds, ons noodzaken, al onze krachten In te spannen om de Nederlandsche deelneming vooral in kwaliteit te doen uit munten. Aan dit rapport, hetwelk slechts voorlooplg Is, doch waarin niettemin reeds belangrijke con clusies liggen opgesloten, ontleenen wij het volgende Uitvoerig gaat de Commissie voorts de andere ten aanzien van bet bacon-contract geuite klachten na. Ongetwijfeld acht sij het verwijt gerechtvaardigd, dat de baoon- fabrikanten in feite met zichzelf contrac teerden, aangezien zoowel de directeur der Nederlandsche Varkenscentrale als de meer derheid der bestuursleden b|j de bacon- industrie betrokken was. Dat het contract hiervan de sporen vertoont is naar het oor deel der Commissie niet te ontkennen. Daarentegen valt, naar zjj meent, op te mer ken dat het ontwerp bacon-contract ook de goedkeuring heeft verworven van die leden van het bestuur der Nederlandsche Varkenscentrale, die met de bacon-Industrie geen relatie hadden, terwijl tevens van te voren het juridisch advies van den Landsadvocaat en het economisch ad vies van den Regeeringscommlssaris voor de varkenshouderij was Ingewonnen. commissie naar Dultachland van zuivel- en melkproducten voorlooplg te restltueeren de heffingen op die zuivelproducten, welke naar Dultachland geëxporteerd zijn, waar van de overmaking der gelden naar Neder land nog niet heeft plaats gevonden en het bedrag dus nog op het Bonder- of Zwl- schenkonto of bij den afnemer staat, De commissie zal tot dit bedrag vorde ringen van Nederlandsche zuivelexpor- teurs op het Sonderkonto overnemen. Op deze wijze wordt bereikt, dat de Ned. zuivelexi»rt practlsch die gelden terug krijgt, welke deze indertijd te vrqeg betaald heeft. Zoodra de door de commissie overgenomen saldi op het Sonderkonto zullen worden afge lost tengevolge van de, bij de claering getrof fen regelingen, zullen de heffingen wederom In 's Rijks schatkist terug kunnen vloeien. Ten aanzien van het bacon-contract moge tenslotte nog worden opgemerkt, dat gelijk bekend reeds eenigen tijd een nieuwe rege ling In werking is getreden, waarbij aan de be zwaren, welke naar voren zijn gebracht, tege moet wordt gekomen. Het Is spr. bekend, dat mr. Verschuur ter stond na zijn aanwijzing als commlseaiis-gene- raal de voorbereidende werkzaamheden met voortvarendheid heeft ter hand genomen. Spr. noemde dit een waarborg, dat de commlssaris- generaal. gesteund door de medewerking van de andere leden van het Uitvoerend Comité, en gedragen door de samenwerking in de Algemee- ne Commissie, er In zal slagen, ons land op de Brusselsche tentoonstelling een waardige plaats 4 te doen bekleeden. Spr. eindigde met den wensch, dat de Nederlandsche deelneming aan de Wereldtentoonstelling Brussel 1935 in elk opzicht een succes moge worden. Zonder voorbij te zien, dat de doelstelling van de Crisls-Varkenswet 1933 het noodzakcllJk maakte, dat de varkenshouderij en de bacon- lndustrie allereerst In het bestuur vertegen woordigd moesten zijn, meent de Commissie, dat ook bescheiden vertegenwoordiging van an dere belangengroepen, met actieve deelnem ng tn de gestie der Centrale, T ontstaan van wan trouwen en ongegronde verdenking, zou bebbtn tegengegaan. Hierna werd de prijsvraag aangekondlgd, wel ke was getiteld „Hoe reizen zij?” De bedoeling was om te raden in welk ver voermiddel de voordrachtkunstenaars zich be vonden. De hoofdprijs Is een eerste klas reis naar Suriname en terug, de tweede een 1000 KM. vlucht over Nederland met een KLM vlieg tuig en verder nog vele andere prijzen. Verschillende bekende artlsten werkten mede aan de prijsvraag, welke Is samengesteld door de vier samen werkende omroeporganisaties op tekst van Jacq. van Tol, n.l. Mlnny Heyermans, Adolf Bouwmeester. Louis Davids. Henri Kerens, Willem van Cappelle en Carel Rijken. De voordracht bestond uit drie samenspraken en twee liedjes. Het was een min of meer humoristisch slot aan de uitzending fan het N.C.C. Ter uitvoering van haar opdracht heeft de Commissie op het geheele terrein der werkzaam heden der Nederlandsche Varkenscentrale een ondersoek ingesteld: zij heeft verschillende organisaties en personen, die op de gestie dezer Centrale critiek hadden uitgeoefend. In de ge legenheid gesteld hunne bezwaren nader toe te lichten, terwijl zij tevens aan de In de pers uitgeoefende critiek aandacht schonk. De bjj de Commissie ingekomen klachten waren over het algemeen van economischen aard. Rechtstreekache fraudebij de uitvoe ring der Crisls-Varkenswet 1932 werd aan de leidonde functionarissen niet verweten en deze is ook aan de Commissie bij haar onderzoek niet In het minst gebleken. In tegendeel spreekt zjj als haar overtuiging uit, dat van fraude of corruptie bjj de lei ding der Nederlandsche Varkenscentrale, met name ook b(j den heer van Zwanen berg als Directeur, geen sprake is geweest en dat noch den toenmaligen Minister van Economische Zaken, aan wiens adres in enkele openbare vergaderingen beschul digingen waren geult, noch den Begeerings- commissaris voor de uitvoering van de Crisis- Varkens wet 1932 in dit opzicht iets ten laste kan worden gelegd. „Draagt elkanders lasten” moge in deze dagen over ons vaderland gehoord en in toepassing worden gebracht. De menachen toch zijn op elkander aange wezen, omdat leder een eigen plaats In den dienst van de anderen te vervullen heeft, de een in te geven, een ander In te ontvangen, lede} op zijn tijd en ieder op zijn wijs, schenken en aanvaarden. Thans, midden in een tijd dat iedereen klaagt over malaise en moeilijke afzetmogelijkheden, heeft Douwe Egberts te Joure een nieuwe tabaksfabriek gebouwd. De hi er afgebeelde K 1.M .-luchtfoto geeft een goe ----- drijf te Joure waar tienduizenden pakje s tabak per dag klaai Daarbij heeft de minister een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de regeering er prijs op heeft gesteld, door deelneming aan deze ten toonstelling de vriendschappelijke betrekking tot onzen nabuurstaat België te bevorderen. Aan vankelijk verzetten zich echter budgetalre re denen tegen deze deelneming, maar daarna bleek de mogelijkheid om zonder verzwaring van de Rjjksbegrootlng eenlge middelen beschik baar te stellen. Vap de gelden op vorige begroe tingen uitgetrokken voor de propaganda van het Nederlandsche product, was namelijk een niet onbelangrijk bedrag ongebruikt gebleven. Daarnaast kon een bedrag uit landbouwfondsen worden beschikbaar gesteld. De regeering vertrouwt, dat, zij bet op be perkte schaal, ons land waardig ter Brusselsche tentoonstelling zal zijn vertegenwoordigd. Landgenootenstelt door Uwe milde bijdra gen het Nationaal Crisis Comité en de plaat selijke comité s tot het bieden dier hulp In staat. Olj doet Werk. - Den sprak jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Bee- renbrouck, minister van Staat, onder wiens premierschap het N.C.C. met zijn werk begon. Met de dageljjksche ’werkzaamheden zal be last zijn *n uitvoerendcomlté, waarin onder voor al terse hap van den commissaris-genskaal. zitting hebben genomen de consul-generaal te Brussel, mr. Van Romburgh, als adjunct-commlssarls- generaal, en de heeren Ir. Van Dusseldorp en Snoek, resp. als penningmeester en secretaris. De minister ultte zijn vreugde over het feit, dat Nederland kan medewerken aan deze ma nifestatie, welke, als de teekenen niet bedrie gen. grootach zal zijn. Dat in de Nederlandsche afdeeling economisch Nederland op den voor grond wordt gesteld, past ook In het kader der tentoonstelling, welke, hoewel van den meest algemeenen aard, het accent legt op de econo mische bedrijvigheid. o.a. door de groote plaats welke daarin aan het verkeerswezen is toe be- oeeld. ter herdenking van het honderdjarig bestaan der Belgische spoorwegen. Om dien naar vermogen te bestrijden, daar voor reljct het U de behulpzame hand, m het bijzonder in de komende week Het is een ge legenheid, een steentje bj) te dragen voor den bouw van een betere toekomst. Na de rede van Prinses Juliana speelde de muziek twee strophen van het „Wilhelmus” De afdeeling Volksgezondheid van den nseskundlgen Dienst, de Keuringsdienst tleesch en vleeachwaren aan het abattoir als mede de Keuringsdienst van waren, hebben het verder ondersoek ter hand genomen. BU twee winkeliers, resp. In de Witte de Wlthstraat en de KI akerstraat die de worst en de kaas ver kocht hebben. Is wat er van deae levensmidde len over eras in beslag genomen. Naar de directeur van den Geneeskundigen Dienst, dr. L. Heyermans, bij Informatie mede deelde. zijn de vergiftigingsverschijnselen die zich bjj het In de Bestevaerstraat wonende ge zin hebben voorgedaan, te wijten aan het nut tigen van bedorven kaas. Ook bjj een gezin aan de Admiralengracht hebben zich soortgelijke verschijnselen voorge daan. Dr. Heyermans deelde nog mede, dat van een ernstige vergiftiging niet gesproken behoeft te worden. Alle patiënten kunnen thuis worden verpleegd. Bevestigd is hiermede het verpletterende bericht, dat de betalingen terzake van ge sloten contracten en geleverde goederen zuilen worden achtergesteld bij betaling van nog niet opeischbare of selfs nog niet bestaande vorderingen, zulks In strijd met de verwachtingen, gegrond op de op 14 Augustus van regeeringswege gedane mede- deeling, dat de toen getroffen regeling in het bijzonder sou dienen, om spoedige li quidatie van het Sonderkonto te verge makkelijken. In aansluiting aan de mededeellngen den Minister van Economische Zaken speciale regeling voor de betaling van onzen zuivelexport naar Dultachland, kan nog het volgende worden medegedeeld: Zooals bekend, worden bjj den uitvoer van zuivelproducten, krachtens de crisisuitvoerwet, heffingen gedaan in verband met de winst, welke gemaakt wordt op den naar Dultachland. Deze heffingen worden door de exporteurs voldaan, voordat het product werd afgeleverd. Dientengevolge heeft de Nederlandsche ex porteur feltelljk het bedrag van de te verwach ten overwinst reeds aanstonds In 's Rijks schat kist gestort, terwijl nog niet vaststond, dat deae ..winst" zal worden geïncasseerd Zoo lang de betallngregellng volgens Sonderkonto zonder moeilijkheden verliep, werden hierdoor geen bijzondere bezwaren on dervonden. Sinds de wachttermijn bjj de rekening van T Sonderkonto langer werd, werden de bezwaren voor de exporteurs allengs grooter en thans, nu er. in verband met het inwerking treden van het Clearingverdrag met Dultachland een be langrijke achterstand in de betalingen voor naar Dultachland geëxporteerde zuivelproduc ten zeer ernstige moeilijkheden doordat deze handel reeds overwinst heeft afgestaan, terwijl de betaling van het geëxporteerde product In Nederlandse!) courant nog gerulmen tijd op zich zal moeten laten wachten. In het gezin Las van Bennekom aan de Bestevaerstraat te Amsterdam, bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, hebben zich ver- gl/tlglngsverachljnaelen voorgedaan. De ontbo den gemeente-arto, constateerde bij zijn onder soek. dat de vergiftiging te wijten moet zijn aan het nuttigen van worst of oude kaats. De ouden en vier van de kinderen hebben dit voedsel ge nuttigd De man en vrouw zijn ernstig ziek, de vier kinderen in iets minder ernstige mate... Onze tijd kenmerkt zich door een gelukkig streven naar sociale voorzieningen, door een Ijveren voor de oplossing van tal van belapg- rjjke en dringende sociale vragen. Het js my een groot genoegen, dezen avond een woord van welgemeenden dank te kunnen richten in de eerste plaats' tot al degenen, die zich beijverd hebben en samenwerken om deze radio-ultzending voor het Nationaal Crisis Comité vruchtbaar te maken. Vervolgens maak ik van deze gelegenheid ge bruik, dat te doen tot alle autoriteiten, amb tenaren. organisaties en Instellingen, die op een zoo lofwaardige manier met raad en daad hun medewerking aan het N.C.C. verleenen. En dan In het bijzonder een woord van zeer waardeerenden dank asm hen, op wier werk het Crisis Comité voornamelijk steunt: aan de leden van de plaataelUke comlté's, want zjj onder houden ep zoeken het contact met de personen, «He ernstig door de crisis getroffen zijn. Leden van de ptaataeljjke comlté's, al komen wij niet met u allen persoonlijk in aanraking, toch wordt uw dikwijls onuitputtelijke toewijding hier op den hoogsten prijs gesteld. Ook denk ik dankbaar Mn allen, die hier te lande of In de overzeesche gewesten ons comité «ettelijk bijstaan; ten eerste aan diegenen, die, Het streven der commissie zsd er op gericht zijn. Nederland een waardige plMta te doen In nemen In de rij der naties, welke straks te Brussel vertegenwoordigd zullen zjjn. Spr. hoopt, dat onze deelneming er toe zal bijdra gen, dat het vertrouwen In de wereld terug keert en dat, als de opening heeft plMts gehad. de minister tevreden zal zijn over bet werk der commissie. Door de nieuwe gecentraliseerde con trole, waarover de Minister thans beschikt, vertrouwt hij meer dan het vroeger moge- l(jk was, fraude gevallen tot een minimum terug te brengen. In ieder geval zijn reeds maatregelen getroffen, waardoor elke klacht, welke Inkomt, nauwkeurig wordt onderzocht. Namens de regeering dankte de minister ver tegenwoordigers van landbouw en nijverheid, handel en verkeer, omdat zij bereid zijn, met andere deskundigen een commissie te vormen voor de totstandbrenging van een Nederland sche afdeeling op de tentoonstelling te Brussel. In het bijzonder dankte de minister mr. T. J. Verschuur, zjjn ambtsvoorganger, voor diens be reidverklaring. als commissaris-generaal en voorzitter der algemeene commissie op te tre den. Het belang van handhaving van den export wordt dezerzijds ten volle erkend. De ontwor pen regeling zal evenwel den export juist ver hinderen, aangezien zij den meesten exporteurs hun bedrijfsmiddelen onthoudt en den overigen alle vertrouwen ontneemt. De besturen herhalen met groo- ten nadruk het van alle zijden ge dane verzoek om bekrachtiging van het ontworpen verdrag achterwege te laten, indien niet betaling van de dusgenaamde oude vorderingen bin nen redelijken termijn verzekerd is of te dier zake een regeeringsgaran- tie is gegeven. ZU verzoeken voorts Uwe Excellentie drin gend een commissie van vier leden uit de ge- samenlljke besturen op korten termijn In Zooals eenige weken geleden reeds werd medegedeeld, heeft de Com missie van Onderzoek betreffende Crisismaatregelen, ingesteld bij Ko ninklijk Besluit van 19 Januari 1934, no. 28, haar voorloopig rapport omtrent het door baar ingestelde onderzoek naar de gestie der Ne derlandsche Varkenscentrale aan H.M. de Koningin ingediend. Thans is dit rapport door den Mi nister van Economisch* Zaken, na daartoe van H.M. de Koningin verkregen machtiging, gepubliceerd. De Commissie is voornemens omtrent de door haar tri het vborloopig rapport nog niet volledig behandelde klachten, zoodra mogelijk nader te rapporteeren. Het rapport is Mj de Algemeene Landsdruk kerij verkrijgbaar gesteld. Onverwijld na het verschijnen van het rapport, heeft de Minister van Economische Zaken opdracht gege ven, voorzoover aan de door de Commissie gemaakte opmerkingen nog niet reeds uit andere hoofde ge volg mocht zijn gegeven, deze te on derzoeken en verbetering aan te brengen. De vraag in hoeverre de bemoeiingen van de Nederlandsche Varkenscentrale zich verder zullen gaan uitstrekken door den aard der haar ter behartiging opgedragen algemeene belangen, is bij den Minister nog in onder zoek. vooral ook In verband met een tot den Minister door de drie Centrale Landbouw organisaties gericht verzoek, aan de N. V. C. opdracht te geven zich In de toekomst ook be zig te houden met den blnnenlandschen han del in varkens. De Minister wacht de laatste adviezen en zal daarna zijn beslissing nemen. Evenzoo wordt de verhouding tot diverse bin- nenlandsche slachterijen thans nader onder de oogen gezien. Aan de klacht, dat verschillende groepen van belanghebbenden niet In het Bestuur der N.VX3. vertegenwoordigd zouden zjjn. was reeds gevolg gegeven bij de oprichting van de Ned. Veehouderij Centrale, waarbij aan de bestuurs- benoeming een zoo breed mogelUk overleg met groepen van belanghebbenden Is vooraf gegaan. Omtrent de samenstelling van verschillende Commissies in deze Centrale wordt thans door den Minister het oordeel van het Bestuur ge vraagd. waarna de benoeming zal plaats heb ben. De Minister heeft maatregelen genomen, dat zoowel de besturen als de Commissies min stens een bepaald aantal vergaderingen per jaar zullen houden. In hoeverre aan den wensch van oe Commis sie tot meerdere puBllcitelt van contracten en flnancieele resultaten gevolg kan worden gege ven. wordt nog door den Minister onderzocht. ondanks misschien eigen moeilijke omstandig heden, een deel van hun verdiensten geregeld afzonderen. WJJ hebben legioenen van onbe kende gevers, die ons soms op schitterende wij ze steunen. Met groote waardeering nemen kennis van hetgeen tot leniging van crisisnood In Ooest en West plaats heeft. Het was voor het N.C.C steeds een vreugde, ook aan dit werk In bijzondere gevallen eenigen steun te mogen ver leenen. Nu staat opnieuw een winter voor de deur en het Nationaal Crisis Comité ziet zich ge noodzaakt, een beroep te doen op de landge nooten om opnieuw het geld daarvoor te ver schaffen. Wel is waar kan ons comité, zoo al ooit, dan na een drie-jarig bestaan geen aan spraak meer maken op het aantrekkelijke van een onbekend en nieuw streven, maar dat heeft er niets mee te maken, dat de noodzakelijk heid, dat het N.C.C. bestaat, blijft. En toch evenzeer blijft het saa mhoorigheidsgevoel. dat maakt, dat wij elkanders lasten zouden willen dragen. *t Is omdat uit alles samen het eene groote geheel moet worden ge vormd, het herboren, het hermaakt menschdom in de eindvoltooiing door den Christus. Het onderhouden van het gebod der naastenliefde is het diepste kenmerk van het leer ling zjjn van den Christus. Het gulle geven van zich zelf en van zjjn gaven, en het blijde ontvangen van het geschonkene is dientengevolge het beste opbouwende element van het menschdom tot de heerschappij van den vrede. In dit verband heeft de Commissie nagegaan of inderdaad het beleid der Nederlandsche Varkenscentrale en wel In het bijzonder het afsluiten van het bekende bacon-contract de bacon-lndustrie In staat gesteld heeft haar debiet op de binnenlandsche markt ten koste van hare concurrenten uit te breiden. In het bijzonder werd hierbij de vraag onder de oogen gezien of de baconbedrljven de varkens, welke zij van de Nederlandsche Varkenscentrale be trokken. tegen te lage prijzen verkregen hebben. Bjen vergelijkend onderzoek naar de Inkoops prijzen van de zoogenaamde „beschutte” en „vrije" bacon-bedrijven, bleek voor een juiste beoordeellng van dit vraagpunt noodzakelijk De uitkomsten van dit onderzoek zijn binnenkort te verwachten. De Commissie merkt echter reeds thans op. dat de omstandigheid, dat de bacon-lndustrie zich op de binnenlandsche markt is gaan toe leggen. ook oorzaken heeft, welke geen verband houden met de uitvoering der Crisls-Varkens wet 1932. De wijziging in de monetaire en economische politiek van Engeland noodzaakte de bacon- bedrjjven Immers voor de vermindering van haar export op de binnenlandsche markt ver goeding te vinden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13