Een half jaar Veiligheidslaan In het nieuwe Duitschland VELDTOCHT TENEINDE Onteigeningswet D. Wijnkoop In Rutland ernttig ziek geworden Rumoer in den raad van Roosendaal Kwettie over wethoudertpentioen HET VERKEERSFONDS Ir. F. H. E. Guljé Installatie van de Stichting De „Spaarnestroom Tweede machinist vrijgetproken de BRANDJE OP SCHIPHOL HOTEL-GEËMPLOYEERDEN Bedrijfsordening bepleit DE ROOFMOORD TE UDEN Zij die geen wimpel Een tchril licht ontvingen OVERWEGBEVEILIGING Preventieve werking Een kostbare uitvinding VAN DE PIER GESLAGEN TWEE ARBEIDERS GEDOOD De nieuwe voorzitter van de Alg. R.K. W erkgevertvereeniging Op verwerping door de Eerste Kamer aangedrongen Beide daders tot een jaar veroordeeld vernielt twee kantoor- lokaaltjes DE NOOD IN DEN SCHOENEN EN LEDERHANDEL DE SPOORWEG GOUDA— ALPHEN NEDERLANDSCHE VISSCHERIJ-CENTRALE Het vuur Wyziging voorgetteld DONDERDAG 4 OCTOBER 1934 ,en L.Z. den heel Nederland mee De tournee ten einde De feestelijke opening de loepen assurantlemaatschappij gaat uit- Zou Mi den KJtJi.C.-oranje wimpel halen? Het onderzoek van een auto op de Hoeveel ongelukken zyn voor komen door onveiligheden die de Laan ontdekt heeft? Een karakteristiek stukje Veluwe, bij het landgoed „Planken Wambuis” aan den Amsterdamschen weg bij Arnhem. De pu blieke verkoop van dit stukje natuur schoon heeft velen verontrust durende een half jaar rond te trekken. daardoor zeer veranderlijk en min of meer on stuimig geworden. Hiermede is het voorafgaan de zeldzaam.mooie zomersche weer plotseling tot een einde gekomen en is een meer herfstach tige weerstoestand Ingetreden. Daar vanuit het Westen weer nieuwe diepe depressies schijnen op te komen is het wel waar schijnlijk, dat het onvaste weer zal aanhouden. Hiermede kornet^ wij dus meer en meer tot het einde van den langdurigen tijd van te gerlngen regenval, die tot in September heeft voortge duurd. Het groote gebied, waarover de droogte maandenlang geheerscht heeft, is in den laatsten tijd kleiner en kleiner geworden en schijnt nu door de hierboven beschreven verandering in den algemeenen weerstoestand gaandeweg geheel te zullen verdwijnen. eenlge cijfers distllleeren. die het hart van den statisticus niet onberoerd zullen laten. Opmerkelijk is het feit, dat het percentage der auto’s welke reeds bjj het eerste onderzoek konden worden goedgekeurd in de groote ste den hooger is dan in de kleinere. WIJ zien uit de uitvoerige statistische gegevens Den Haag als veiligste stad op automobilistu ch gebied boven aan de ranglijst staan. 59.60 pro cent der auto's kon daar onmiddellljk worden goedgekeurd. Een minder gunstig teeken is het echter, dat In deze stad de automobilisten, wier wagens waren afgekeurd. In tegenstelling met die uit andere steden „het verder dan ook wel geloofden". Van de 1250 auto’s welke werden afgekeurd kwamen er slechts 383 terug zoodat het cijfer hetwelk het percentage aanduidt der auto's, die tenslotte met den wimpel konden worden gesierd, met 77.49 ver beneden dat van andere steden blijft. De mooiste post welke op de rekening van de Veiligheidslaan kan worden geboekt is wel de preventieve werking. 13910 automobielen wer den op het een of andere gebrek aan veiligheid afgekeurd. 10517 automobielen kwamen gerevi seerd weer terug en wjj vragen ons af hoeveel van deze auto's wel eens de oorzaak van een ander ongeluk geweest zouden kunnen zijn, in dien het verborgen gebrek niet tijdig aan het licht was gebracht? Het wil toch wel iets zeg gen dat van alle wagens welke verschenen en waarvan er eerst slechts 36.89 procent kon wor den goedgekeurd, tenslotte 84.15 procent den controleurs kon bevredigen. Talrijk zijn dan ook de automobilisten, die hun dankbaarheid hebben betuigd voor het feit, dat de K.NA.C. hen in staat had gesteld om door middel van de Veütgheidslaan de „onvelllgheldsversteke- llng” welke reeds gerulmen tijd in den wagen medereed, uit te bannen. In het najaar van 1933 besloot de K.N.A.C. om als een der belangrijkste propagandamid delen voor een veiliger verkeer van automo- bilistlsche zijde, een z.g. veiligheidslaan In te richten. Deze laan, welke volgens het voorbeeld van de In Amerika bekend staande .safety lanes’* zou worden opgebouwd, zou in Den Haag wor den geplaatst. Alle automobilisten, die zulks wenschten, zouden kosteloos In de gelegenheid worden gesteld om in deze laan nun auto's door de K-NA.C.-controleurs te doen onder zoeken, op de veiligheid van de meest essen- tieele deelen. Naar de N. Rott. C. verneemt, is te Amster dam bericht ontvangen, dat het communisti sche Tweede Kamerlid en lid van den gemeen teraad van Amsterdam, de heer D Wijnkoop, in Rusland, waar hjj op het oogenbllk vertoeft, ernstig ziek is geworden en In een sanatorium is opgenomen. De Nederlandsche R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant geëmployeerden ,Bt. An- tonius” heeft zich met een schrijven tot den minister van Sociale Zaken gericht, waarin den minister verzocht wordt de mogelijkheid onder het oog te zien wettelljke loonnormen voor het bedrijf vast te stellen, In overleg met de orga nisaties van werkgevers en werknemers. Voorts wordt verzocht de gedachte van samen werking. neergelegd in de Bedrijfsradenwet te willen bevorderen, wat voor het bedrijf, waar op sociaal gebied zulk een groote achterstand Is, van buitengewoon belang is. Nabij het station Kohlscheld, grensgemeente bU Kerkrede, zijn Woensdag de ploegbasen Janssen uit Keulen en Bonné uit Rlchterich, werkzaam aan de spoorlijn, door een D-tretn gegrepen en vermorzeld eisch tegen de assurantlemaatschappij bij het Duitsche gerecht aanhangig gemaakt, doch natuurlijk zonder de hoop haar rechtsgeding te kunnen winnen. In dezelfde omstandigheden bevindt zich ook de familie van von Papen’s vroegeren naasten medewerker, von Bosse, die het moge hier terzijde worden medegedeeld, ook de zwager van Admiraal Schröder den vroegeren opperbevelhebber der Duitsche vloot, was. Tegen de bloedverwanten van dezen geweldadig gedooden Katholiek, werd eveneens het betalen zijner levensverzeke- ringssom geweigerd. Dit werpt dan ook een bijzonder schril licht op de veiligheid der auto’s in Nederland, die dag in dag uit langs Neerlands wegen toeren en deze met recht in zeker opzicht onveilig maken. Wij moeten hierbij n.l. wel in aanmer king nemen, dat het de goedwillende automo bilisten waren, die een bezoek brachten aan een der plaatselijke veiligheidslanen en dat dege nen, die er van overtuigd waren, dat hun aino toch wel zou worden af gekeurd, weg bleven. Het zoo juist gegeven percentage zal dan ook niet toonaangevend zijn voor een statistiek, waarin alle in Nederland rondrijdende wagens nen enkele weken kan worden verwacht, werd met acht tegen zeven stemmen er ontbraken toen vier leden op het appèl verworpen. Hierna werd, na weer een heftig debat, het voorstel van B. en W. met dezelfde stemmen verhouding aangenomen. In totaal vonden 32560 Daarbij werden terstond auto’s. 10517 wagens die Daadwerkelijke steun van regeering gevraagd Te IJmuiden is bericht ontvangen, dat op het Zeestrand te Egmond aan Zee het lijk is aangespoeld van I. P. v. d. Hoeven, uit Am sterdam, die Zondag 23 September tengevolge van den storm van de Zuidpier te IJmuiden was afgeslagen. Het lijk Is door de familie herkend. De goede wil van de Haagsche autorijders deed de veiligheidslaan uitgroeien tot een suc ces, hetwelk de hoogst gespannen verwachtin gen te boven ging- Lang niet alleen die kwamen konden worden geholpen. Velen moesten worden teruggestuurd omdat er tenslotte slechts een maximum-aantal auto’s kon worden onder zocht zonder dat de nauwkeurigheid van het onderzoek daarbij In het gedrang kwam. Aangemoedigd door dit groote succes besloot het bestuur der KJ4.A.C. de geheels apparatuur voor een veiligheidslaan, welke voor de Haag sche laan welwillend door de firma Stokvis De Nederlandsche Bond van Lederhandelaren, die Dinsdag 2 October In Utrecht een vergade ring heeft gehouden, heeft in een resolutie uitgesproken, dat, gezien de noodtoestand, waai- in de schoenmakerij en lederhandel verkeeren, zij verder krachtig zullen blijven streven naar eendrachtig samenwerken met de belangheb bende groepen schoenmakers en lederfabn- kanten. ZIJ zjjn er echter van overtuigd, dat de cen trale alleen dan verdere oestaansmogelul neden heeft en nuttig werk kan verrichten. Indien de Regeering haar daadwerkeljjken steun verleent. Zjj zijn voorts van meening dat alle binden de besluiten, die niet aan hur doelstelling heb ben beantwoord en niet uitvoerbaar bleken te zjjn. ten spoedigste dienen te worden inge trokken. De Regeering dienen onmiddellljk alle bulten de Centrale staande bedr iifsgenooten te dwin gen. Voor den lederhandel moet onmiddellljk een plaats in het Dagelljksch Bestuur edr Cen trale worden ingeruimd. Het rubbervraagstuk acht zij de meest ur gente aangelegenheid, die met regeeringshulo moet worden opgelost. medegedeeld. Zoo’n Installatie 1 een belangrijk bedrag zou noodig zijn voor alle on bewaakte overwegen Onlangs maakten w*e melding van een vinding, die in Tsjecho-Slowakjje door een In genieur zou zijn gedaan, nj. een automatische overwegbeveihging. Door een railcontact gaan de boomen naar beneden en worden ze ook weder omhoog gebracht. Deze vinding is niet nieuw, zjj is reeds in ge bruik in Zwitserland. Het contact van de wielen van de locomotief met een xg geïsoleerde rail brengt een motor In werking, die de overwegboomen doet zakken en later weer rijzen. Vooraf wordt natuurlijk door een schel gewaarschuwd. Allicht zal men vragen waarom dit systeem ook niet in ons land kan worden toegepast. De reden is zeer eenvoudig, aldus wordt van de •poorv'egzljde i_ 22„’_ kost ongeveer zes duizend gulden, zoodat Het gerechtshof Jieeft In hooger beroep uit spraak gedaan tegen M. v. d. L„ 29 jaar, ko perslager. en A. v. d. Z„ 30 jaar, arbeider, bel den te Uden, gedetineerd, wegens den overval op W. van Grinsven, die door belde verdachten op 2 Mei 1934 op den weg van Uden naar Völkel werd overvallen en onder mishandeling en bedreiging beroofd werd van een bedrag van veertig gulden. Het gerechtshof bevestigde het vonnis: leder een jaar gevangenisstraf. Zooals dat bij iedere behoorlijke onderneming behoort, heeft men aan de Veiligheidslaan nauwkeurig boek gehouden van de resultaten die men bereikt heeft, en uit de gegevens die zoo ter beschikking zijn gekomen kan men wel Woensdagmiddag vond op het Departement van Economische Zaken de installatie van de Stichting Nederlandsche Visscherljcentrale plaats. In deze centrale lijn de verschillende takken van de visscherjj vertegenwoordigd. De installatie geschiedde door den Regeerings- commlssaris voor de Visscherljen, mr. dr. A. A van Rhljn, secretaris-generaal van het Depar tement van Economische Zaken. In zijn installatierede wees dr. Van Rhljn er op, dat de toestand, waarin het vlsscherljbe- drljf verkeert, verre van rooskleurig is. Allerlei beschermende maatregelen In het buitenland hebben een groot deel van het afzetgebied ver loren doen gaan en een ongebreidelde concur rentie Is hiervan het gevolg. Bovendien hebben de beschermende maatregelen in het buitenland tot gevolg gehad, dat er verschillende vissche rljen zijn gevestigd en bestaande bedrijven zijn uitgebreid. Hierdoor is de situatie in de viscli- Industrie en -handel belangrijk gewijzigd, zoo dat de Nederlandsche vlschbedrljven zich aar. deze gewijzigde omstandigheden zullen moeten aanpassen. Het gaat er dus om, hoe de bedrij ven zich sullen kunnen aanpassen en op welke wijze gedurende deze aanpassing de bedrijven in stand gehouoen kunnen worden. Resultaten kunnen op deze belde punten slechte bereikt worden, indien de belanghebben den eendrachtig samenwerken. De voorzitter van de Centrale, de heer A. B. Brouwer, antwoordde met een korte rede. Daar na werd onmiddellljk met ae werkzaamheden een aanvang gemaakt. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Onteigeningswet. In de Memorie van Toelichting wordt er aan herinnerd, dat reeds bij een wetswijziging ver eenvoudiging Is gebracht in de wijze van ont eigening bij wegenaanleg en wat daarbij be hoort. De ervaring, met het betreffende nieuwe artikel opgedaan, is gunstig geweest. De aanleg en verbetering van wegen, ondernomen hetzij door het Rijk, hetzij door provincies en gemeen ten, heeft aanzienlijk minder vertraging behoe ven te ondervinden, dan te voren het geval was, zonder dat de belangen van nen, van wie ont eigend wordt, zijn geschaad. Voorgesteld wordt thans dezelfde vereenvou digde procedure ook met het oog op het 60- mlllloenenplan, dat onderscheidene werken be vat, waarvan spoedige uitvoering zeer wensche- Hjk moet worden geacht en ten aanzien waar van noodelooze vertraging, zoo eenigszins moge- HJk. moet worden vermeden te doen gelden voor spoorwegwerken, kanalen, hwn—riten, terreinen en werken voor de 'ucntvuart en ver betering van rivieren. Ook Amsterdam en Rotterdam maken een goed figuur, en niet minder Hilversum, waar de autorijders uiterst consciëntieuze menschen blijken te zijn. Slechte 44.45 pCt. der auto's werd inééns goedgekeurd, maar de afgekeurde wagens kwamen zoo trouw terug dat het per centage der totaal goedgekeurde automobielen daar niet minder dan 95.46 bedraagt. keuringen plaats, goedgekeurd 8133 afgekeurd werden kwamen terug en lieten zich herkeuren: deze „bekeerde zondaars” vormen het fraaiste resul taat van de Veiligheidslaan. Maar het getal der 13.910 andere afgekeurde auto’s, die niet terug kwamen en dus nog met al hun onveiligheden de wegen onveilig maken, vormt een schrik beeld dat aan een eerzaam weggebruiker som bere gedachten kan bezorgen. Zooals bekend is. zullen de Ned. Spoorwegen, daartoe aangezocht door het feestcomité, Za terdag een openlngstrein laten loopen van Gouda naar Alphen en terug. Nar ons thans wordt medegedeeld, zal deze trein, mede op verzoek van het feestcomité, na te Gouda te zijn teruggekeerd, nogmaals dc nieuwe lijn berijden, om de genoodigden uit Alphen en Lelden terug te brengen, van welken terugkeer tevens zal worden gebruik gemaakt, om de schoolkinderen van Gouda. Waddlnx- veen en Boskoop, voor zoover daartoe door het comité ultgenoodigd, gelegenheid te geven, een uitstapje langs te lijn te maken. Van Alphen gaat naarna de trein naar Gouda terug. Dat half jaar is nu ten einde en aan een gezellige lunch te s Qravenhage heeft de voorzitter van de Autoino- bielclub, mr. J. Linthorst Homan, afscheid genomen van de officials die 24 weken lang met het „vliegend circus” door Nederland hebben rondgereisd. De vertooning van een aardig smalfilmpje waarop het werk der „mannen in het wit” is ver eeuwigd, vormde het slot van dezen afscheidsmiddag. an een pamflet, zoo even In Dultsch- land gepubliceerd, is het volgende ontleend: ..Het is geen wonder, dat Adolf Hitler in 1933 zegenrijk de teugels van het gezag in handen kreeg. Immers het Jaar 1933 valt Juist 1900 jaren na Christus’ kruisiging”. Doch dit is'den schrijver, Anne Ute, blijk baar nog niet genoeg, want zoo zegt hij: ^jezus was afkomstig uit het heldensche land Galilea, welks Inwoners met een Gal lische soldatenkolonie betrekkingen onder hielden, eene kolonie die daar door de Ro meinen omstreeks het jaar 140 vóór Chris tus geboorte in het Oosten van Palestina was gesticht, om deze streek tegen aanval len van onrechtmatige buren te bescher men. Gedurende dat tijdperk was een Gal liër (sic) practisch hetzelfde als een Duit- scher. Hierdoor is het klaar en duidelijk bewezen, dat Jezus Duitsch bloed in Zijne aderen had.’’ Waarschijnlijk is deze nieuwe Duitsche theorie, dat Jezus van Duitschen bloede was, door de Nazi’s overgenomen uit het door Edmond Picard in 1893 te Brussel uitgege ven boek: „Synthèse de 1’ Antisemitisme”. De schrijver van dit boek die een bekend Belgisch advocaat was en de „Panaectes Beiges” en het „Journal des Tribunaux” redigeerde, noemde zich zelf socialist (even als Hitler) ofschoon hij nimmer zich on der de partij-discipline stelde. Zijn boek is een en al verheerlijking der Arische deug den en geeft den raad, alle Joden van alle openbare ambten uit te sluiten! Als men dit boek thans nog doorbladert, waant men een hedendaagsch naziwerk te lezen. Over Jezus staat hier geschreven, dat Hij Je plus grand des réformateurs Aryens” was en dat Zijne afstamming is te verkla ren uit het feit, dat „la Judée étalt une contrée de parcours et la Galhée une pro vince saturée d’ étrangers.” De Nazi-schrijver Anne Ute heeft dus, zooals uit de bovenstaande aanhaling blijkt, zijn Nazi-licht aan een oud antl-se- mietisch vuurtje ontstoken. Het verheffen van Planetta tot een Duit schen held, van hem die de Nazi-moorde- naar was van Dollfuss en die nog onder de voor hem bestemde galg als laatste groet „Heil Hitler” riep, blijkt ook al on- Duitsch. In het Katholieke Tsjechische dagblad J.idowe Nowini” vinden wij o. m. het ver slag van een door dit blad ingesteld onder soek omtrent de afkomst van Planetta, waaruit duidelijk blijkt, dat deze .nationale held van Duitschen bloede” geen druppel Duitsch bloed in zijn aderen heeft. De moeder van Planetta was een ras echte Tsjechische vrouw, uit Wisjau ge boortig. Haar vader, dus de grootvader van den moordenaar Planetta, was een der bekendste Tsjechische nationalisten, die heel zijn leven tegen de Duitschers in Tsjechië gestreden heeft. Zijn dochter, de toekomstige moeder van Planetta, week den al Vannacht tegen half vier ontdekte de nacht waker van de Fokker-vllegtuigloods op Schip hol. dat brand was ontstaan in een der kan toortjes naast de loods gebouwd. Onmiddellljk werd de eigen brandslang aangekoppeld, ter wijl ook direct de Amsterdamsche brandweer werd gewaarschuwd. Deze was binnen zeer kor ten tijd op Schiphol aanwezig. Uitgerukt waren motorspulten van de Honthorststraat en van den Amstelveenscheweg. Het bleek dat de brand kon uhrden gelocaliseerd, eoodat slechts twee kleine kantoorlokaal!jes uitbrandden, terwijl nog een derde brandschade kreeg. Men was het vuur in korten tijd meester. Da schade ia betrekkeljjk gering. Het mag een gelukkige omstandigheid worden genoemd, dat de brand weer zoo snel ter plaatse Is geweest, daar In de nabijheid in de loods vliegtuigen stonden en bovendien groote hoeveelheden benzine aan wezig waren. Brabant en Limburg maken geen erg goed figuur. Van de 24 steden waar de laan geweest Is, staat Eindhoven op de 11e en Breda oo de 13e plaats. Dat gaat nog. maar Maastricht op de 19e, Venlo op de 23ste en Den Bosch' op de allerlaatste! Slechts 20.37 pCt. der auto’s werd Ineens goedgekeurd, en het aantal terugkomers kon dat niet goedmaken: in het geheel werd slechts 75.75 pCt. van alle gekeurde wagens met den oranje-wlmpel voorzien. Vergelijken wij het totaal ineens goedge keurde automobielen met dat der afgekeurde wagens, dan blijkt dat slechts 36.89 procent der auto's dadelijk door den beugel kon. Veertien dagen geleden stond de tweede ma chiniste De B. van den op 12 Juni 1933 bij de Deensche kust tot zinken gebrachten stoom trawler „De Spaarnestroom” voor de Haarlem- sche Rechtbank terecht. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij het schip zou hebben laten zinken, met de weten schap. dat een ander er voordeel van zou heb ben. Op de zitting had verdachte verklaard, dat hjj de buitenboordskraan op bevel van den machinist K. had opengedraald. De officier van justitie eischte een jaar ge vangenisstraf. De verdediger Mr. A. Beets, pleitte vrijspraak subs, voorwaardelljke veroordeellng. De Haarlemsche rechtbank achtte heden morgen het ten laste gelegde feit niet bewezen en sprak verdachte vrij. Zooals wtj destijds hebben gemeld, had de heer J. Ridders te Roosendaal, wethouder van Sociale Zaken, die sedert omstreeks 1 Maart ziekte-verlof genoot, nu eenlge maanden, ge leden een schrijven gericht aan den Raad, waarin hij verzocht op grond van art. 2 van de intusschen aangenomen en door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant goedgekeurde ver ordening op de Wethouderspenslonneerlng twee geneeskundigen aan te wijzen tot het afgeven van de vereischte verklaring om wegens ziekte recht op pensioen te verkrijgen. Aan dit ver zoek werd In een volgende raadsvergadering ge houden den 29en Juni, voldaan en de aange wezen geneesheeren hebben toen na keuring 'n attest afgegeven, volgens hetwelk de heer Rid ders niet in staat kon worden geacht hët wet houderschap te blijven vervullen. Nu twaalf dagen geleden eerst heeft de heer Ridders zijn ontslag als wethouder bjj den Raad ingediend, daarvan schriftelUk qpk kennisge- vende aan het college van B. en W. met hét verzoek hem tevens In het genot van pensioen te stellen. Naar aanleiding hiervan kwam in de laatste raadsvergadering een voorstel van B. en W. aan de orde tot wijziging van de begrooting voor 1934. waarbij werd voorgesteld den betreffen- den uitgaafpost voor dit jaar nog met f 300 te verhoogen. teneinde den hier J. Ridders het hem toe te kennen pensioen over deze laatste maanden van 1914 te kunnen ultbetalen. Daar evenwel <n de vergadering van 29 Juni by de inwilliging van het verzoek om twee ge neesheeren voor de keuring aan te wijzen door den raad met algemeene stemmen een motie was aangenomen, waarin was bepaald, dat B. en W. de uitbetaling van pensioen zouden op schorten totdat een gerechtelijke uitspraak In zake de ongeregeldheden bij sociale Zaken, waarbij de wethouder annex was, zou zijn ge daan. waarna de Raad zich nader over de toe kenning van pensioen zou kunnen beraden, kon het voorstel van B. en W. thans niet zonder meer den hamer passeeren. Vrjj heftige debatten werden Integendeel ge voerd waarbij de heeren Leeuw (S.D.A.P.) en Tlebackx <R.K. lieten uitkomen, dat het feit, dat de heer Ridders na maandenlang justitieel onderzoek bulten vervolging werd gesteld voor hen niet beteekende, dat de heer Ridders vrij uitgaat. Hiertegenover toch stellen zij zijn bekentenis en de motie van wantrouwen welke de raad met algemeene stemmen had aange nomen!. terwijl zij overigens de houding van den heer Ridders tegenover den Raad scherp laakten. Een voorstel van den heer Tlebackx om de beslissing aan te houden totdat in de zaak der ongeregeldheden bij Sociale Zaken, ten aanzien van den nog in voorarrest verbljjvenden amb tenaar dier afdeeling. een gerechtelijke beslis sing zal zijn genomen, welke beslissing nu bln- In verband met de behandeling van het wets ontwerp tot instelling van een Verkeersfonds In de Eerste Kamer heeft het bestuur van den Ned. R. K. Bond van Transportondernemers „St. Wllllbrord” een adres aan de Kamerleden gericht, waarin betoogd wordt, dat de voorge stelde catastrofale verhooging van de wegenbe lasting doo rhet tamsportbedrijf niet opge bracht kan worden. Met name wordt er op gewezen, dat in 1 bij zonder het sedert de invoering van de Wegen belastingwet 1926 gebruikelijke type truck en trailer door het wetsontwerp wordt getroffen. Het adres eindigt met een dringend verzoek het wetsontwerp te verwerpen, tenzij de Regee ring bereid is alsnog aanzienlijk lagere tarieven in het bijzonder voor het stadsverkeer en de mogelijkheid om een tweede 60-dagen kaart bjj novelle voor te stellen. In de vacature van voorzitter van de Alg. R.K. Werkgevers Vereeniglng en het R.K. Ver bond van Werkgevers-yVakvereenlgingen, ont staan door de benoeming van mr. M. P. L. Steenberghe tot minister van Economische Za ken is voorzien door benoeming van den heer Ir. F. H. E. Guljé te Leiden. De heer Guljé is directeur van de N.V. Hol- landsche Constructie werkplaatsen en de N.V. Ned. Electrolasch Maatschappij te Lelden. naar Boedapest uit en huwde hier Pool Planetta. Het Jonge paar vertrok vlug naar Weenen. Hun kind, een knaap, kreeg hier toevallig een zuiver-Duitsche opvoeding, alhoewel hij zeer goed de Tsje chische en Poolsche talen verstond. Het is nu deze zoon van een Poolschen vader en een Tsjechische moeder, die aan den voet der galg begeesterd eenlge oogen- blikken voor zijn, dood uitriep: „Ik sterf voor Duitschland! Heil Hitler!” „Zie th Ier opnieuw een prachtig voorbeeld van de juistheid der ras-theoriën” zoo be sluit het Tsjechische blad deze interessan te mededeeling. Ten slotte zij nog melding gemaakt van de wijze, waarop met de weduwen der op 30 Juni j.L gedoode Nazi-leiders thans in Duitschland wordt omgegaan. De weduwe van Gregor Strasser, die eens een der beste vrienden van Hitler was. stelde een eisch tegen de Assurantie Maatschappij „Alllanz” in, over een bedrag van 200.000 Mark, de som waarvoor het leven van haar man al daar was verzekerd. De genoemde assuran- tiemaatschappij weigerde in den beginne de betaling niet, doch verlangde van de weduwe der doode „slechts” de acte van be grafenis. Mevrouw Strasser ging daarop natuurlijk naar de Gestapo (d. 1. de Duit- sche geheime politie), waar men haar ech ter ten antwoord gaf, dat op verlangen der Duitsche regeering alle gebeurtenissen, welke op den 30sten Juni 1934 betrekking hadden, aan de vergetelheid waren over geleverd en dientengevolge gëenerlei docu menten van welken aard dienaangaande door haar konden worden verstrekt. Na dagenlang onderhandelen, kreeg weduwe Strasser ten slotte toch eene ver klaring dat haar man inderdaad was ge fusilleerd, evenwel zonder opgave van tijd en plaats? De genoemde -Het Nationaal Crisis-Comité deelt mede, dat het van een grooten confectiehandel te Amster dam een gift, groot 10.000 mocht ontvangen. Na de prachtige warme dagen van het einde der vorige week, waarop de thermometer tot een voor dien tijd van het jaar buitengewone hoog te steeg, is een snelle en sterke afkoeling ge volgd. De oorzaak van deze «verandering is het doorkomen van een krachtlgen Westelijken luchtstroom, die een lagere temperatuur heeft dan de vooraf waaiende Zuidelijke wind. Dit staat in verband met een groote veran dering in den algemeenen weerstoestand in het grootste gedeelte van West- en Noord-Europa. Tot dusver trokken de depressies, die uit den Oceaan opkwamen, over Ijsland in Noordooste- UJke richting verder en bleven daarbij vrij ver verwijderd van de Noorsche kust. Hierin is nu verandering gekomen. Sedert enkele dagen trek ken de depressies vanaf het gebied by IJsland in Oosteiyke richtingen, waarbij aan de Zuid zijde zoogrtiaamde randstoringen optreden, die dicht langs of over ons land trekken en regen achtig. buiig weer*veroorzaken. In samenwerking met den sterken Westelijken wind is het. weer verklaarde, na hiervan kennis genomen te hebben, dat zij de gewenschte verzekerde som niet kon uitbetalen omdat: „uw man een misdadiger tegen onze regeering was, waardoor eene uitbetaling onzerzijds aan u als een immoreele handeling zal worden betracht." Thans heeft de weduwe van Strasser haar

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13