De derde Zesdaagsche te Amsterdam EEN ZEER STERK VELD TANDPASTA Vrijdag 5 October 1934 VirZ jaar gevangenisstraf geëischt Oogstfeest PACHTWET GEVRAAGD wu Vechtpartijen te Weert Op voortreffelijke wijze ingezet Pleidooi BOEK EN BLAD f De Katholieke Illustratie KAZERNENAMEN Strenge bepalingen i Historische optocht I te Meisje verdronken NEDERL. FABRIKAAT SINDS 1830 Veelvoudig proces verbaal Verduistering door ex- advocaat Rumoerige vergadering te Varsseveld In totaal zullen veertien koppels aan den strijd deelnemen In hooger beroep dezelfde straf geëischt TUSSCHEN AUTO EN BOOM BEKNELD GERAAKT Drie personen werden het slachtoffer Een verdachte te Amsterdam aangehouden Financieele positie der pacht boeren slecht DE ZOMERREIZEN VAN EN NAAR BELGIË DOOSJES 15-20-25 et TUBES 25-35 et PATER STANISLAUS VAN DEN BERG O.F.M. t „DE TRIBUNE” BELEEDIGT EEN CURATOR INSTALLATIE VAN CRISIS CENTRALE *DOOR TREIN VERMORZELD 3 October-fee^ten te Leiden DE INBRAAK BIJ „WETRI” TE WEESP Requisitoir HSPIRIW Vonnis 17 Octóte-, Voor akkerbouw en veehouderij DONDERDAG 4 OCTOBER 1934 w. be- De CSe jaargang Raben- Zoudt- Arthur en het Groote pulalr concert 'alpot Gaaikema Schulringa. Douwes Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Woensdagmiddag is op den Nieuwen Vlteaing- scheweg bij Souburg een fietsende jongen aan gereden door een vrachtauto, welke voor een anderen auto uit week. De jongen raakte bekneld tusschen een boom en den vrachtauto en werd in ernstig gewonden toestand naar het zieken huis vervoerd. Het rijwiel werd geheel vernield. De vrachtauto werd ernstig beschadigd. tot de De voorbereidingen voor de derde Amster damsche zesdaagsche, die van 2 tot 8 Nov. aj. in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam aal worden gehouden, zijn in vollen gang. De directie van de Internationale Sportonderneming, die desen wielerwedstrijd organiseert, heeft er voor ge zorgd, dat ook dit jaar de Amsterdamsche aes- daagsche een der belangrijke wlelerevenemen- ten in Europa wordt, niet alleen door de aller sterkste renners te contracteeren, maar door ervoor te waken, dat liet sportieve verloop van den strijd absoluut verzekerd is. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die er in slaagde in den loop van den nacht den dader aan te houden. HU had zich verstopt in een woonwagen van het woonwagenkamp bij Weert. Hoewel hjj ontkende de schoten gelost te hebben, Is hU In arrest gesteld, daar niet minder dan drie getuigen vertdaren hem de scholen te hebben zien Lossen. goedkoope treinen naar Brussel werden 2651 reizigers vervoerd. Dr. A. Hermans verleende aan de getroffe nen de eerste hulp. Hun toestand geeft geen reden tot ongerustheid. Even tevoren was gevochten in een water plaats achter het café van den heer J. Gerits aan de Molenpoort, waarbü verschillende per sonen waren betrokken. BU deze vechtpartU VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOG1DS KALUNDBORG 1361 M. 3 50 Omroep orkest onder leiding van Frits Mahler 10.45 Deensche muziek 11.40 Teddy Petersen's orkest uit rest. Wlvex. 7.18 Dansmuziek 750 Jazzmuziek 8.10 Gramofoonmuzlek 8 33 Omroeporkest onder leiding van Th. Mathieu. 'PARIJS (Radio) 1648 M. 13 50 Populair concert onder leiding van Lucien Golly 9 0S Opera aria's. Orkest onder leiding van Bug. Bigot met solisten 0-50 Idem. Het Hoofdbestuur van den Bond van Land- pschters en Hypotheekboeren in Nederland heeft zich in een adres tot den Minister van Economische Zaken te Den Haag gewend, waarin met teleurstelling wordt geeonrUrteero, dat in de Troonrede elke mededceang inzake een pachtwet en een regeling van het recht van distributie ontbrak. Adressant verzoekt den Minister ten spoedigste een ontwerp-pachtwet in te dienen, daar door de stijgende pachten een steeds grooter deel der steungelden via den pachtboer ten goede komt aan de grondbezitters en de financieele positie der pachtboertn, on danks den steun, zeer slecht is en blijft. Voorts verzoekt adressant den Minister dringend ter spoedigste een wijziging van de regeling van het recht van executie aanhangig te willen maken, daar het aantal openbare, maar vooral het aantal stille executies, nog steeds toeneemt. WEENEN. 507 M-: 5 40 Elemer V. John, bariton 8.20 Weensche Philharmonic 10 30 Populair concert 11.10 Idem. WARSCHAU. 1345 M. 13.30 A. Plato'i orkest 4.05 Volksmuziek 7A0 St. Wij tas zingt 885 Concert 1185 Boderte» ki’s orkeet. BEROMONSTER. S4O M. 4 30 Concert 5.35 Kleine Omroeporkest 7 46 Omroep orkest 8.35 Volksmuziek Allda Vans, sopraan, Lulgl Fort, tenor. In de „Tribune" van 12 Februari is een ar tikel verschenen, getiteld: „Curator besteelt boerin voor 13 koelen”. De curator diende een klacht in tegen den schrijver van Jlt stuk, die zich voor de Amsterdamsche rechtbank te ver antwoorden had wegens smaad. Verdachte werd Woensdag veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Het O. M. had drie maanden geëischt. De advocaat-generaal mr. baron Speyart van Woerden zeide, waar bet appel louter om de strafmaat ging, zich van bespreking der feiten te kunnen onthouden. Het hof weet van dezen verdachte heel veel, wat niet in dit proces naar voren is gebracht en deze is iemand, die inder tijd over een belangrijk vermogen en daarbij over een ruim inkomen beschikte, waarop de crisis geen vat had en wiens gezin toch in een toestand is gekomen, welke het noodig maakt een eenvoudig pension te drijven om uit de opbrengst daarvan te kunnen leven. De fraude door verdachte gepleegd is buiten gewoon ernstig en heeft personen, die meenden hem met vertrouwen hun belangen te kunnen overdragen. grootelUks benadeeld. Spr. zeide, dat men redelükerwüze mag verwachten dat het noblle officium van een advocaat waarborg is, dat men dit vertrouwen voor honderd procent veilig kan stellen. De door de rechtbank toege meten strafmaat werd door den advocaat-ge neraal in overeenstemming met den ernst van de gepleegde feiten geacht, soodat hij mede uit een oogpunt van generale preventie, bevesti ging van het vonnis etechte. Nadat de WWsper politie reeds Maandag den geheelen dag in Amsterdam gespeurd had naar de vermoedelljke daders van de inbraak in de Tricotagefabriek „Wetri" te Weesp in den nacht van Vrijdag op Zaterdag jX, is zU er Dinsdagmiddag in geslaagd, een der verdachten •in Amsterdam aan te houden, waarna hU naar Weesp werd overgebracht, om aldaar te worden Ingesloten. De aangehoudene ontkent aan de inbraak schuldig te zijn, maar de politie heeft goeden grond, het tegendeel te veronderstellen. Op de vragen, waar de aangehoudene, die onge veer 27 jaar oud is, zich in den nacht van de inbraak had opgehouden, heeft hü een ant woord gegeven, dat, na Ingesteld onderzoek, met de waarheid in strijd bleek te zijn. De inbrekers- werktuigen, welke Zaterdagochtend in de on- middellljke nabijheid van de Tricotagefabriek werden aangetroffen, bleken voor de eerste maal gebruikt te zijn; zij zaten nog gewikkeld in pa pier van een bekende Amsterdamsche firma. De politie is Dinsdagavond opnieuw naar Am sterdam vertrokken, om te pogen, een tweeden persoon, die verdacht wordt, zich aan de in braak te hebben schuldig gemaakt, aan te hou den. Het Haagsch Gerechtshof heeft in hooier beroep behandeld de zaak van den gewezen Haagschen advocaat Th. A. W., thans ged., die door de rechtbank ter zake van verduistering gepleegd door hem die het goed uit hoofde van zijn beroep onder zich heeft, tweemaal gepleegd, is veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf. Verdachte bekende, evenals in eerste instan tie de hem ten laste gelegde verduisteringen ten bedrage van resp. f 500.en ongeveer f 2900. die hU van cliënten onder zich had, doch hü zeide te meenen. dat de opgelegde straf te hoog was. Hiertegenover merkte de president mr. Lodder op, dat de verdachte toch in zijn po sitie in alle opzichten op de hoogte was van de gevolgen van zün handelingen. Getuigen verhoor vond niet plaats. werd H. H. Tullemans met een mes in den buik gestoken. Hij kreeg een zeer diepe wonde Na op het politiebureau voorloopig door Dri Hermans te zijn verbonden, werd iü per auto- brancard naar het ziekenhuis vervoerd. De politie heeft in verband met deze vecht partij twee personen aangehouden. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten f 0.75 per flacon. J v In het Minderbroeders Klooster te Vorden is onverwachts, voorzien van de H. H. Sacramen ten der Stervenden, in den ouderdom van 60 jaar, overleden de zeereerw. Pater Stanislaus van den Berg O. F. M. As. Vrijdag om a uur worden de Lauden ge zongen. waarna de plechtige Uitvaartdienst en de begrafenis plaats hebben. In den zomer van dit jaar, nJ. in September, hebben de Ned. Spoorwegen het initiatief ge nomen om goedkoope treinen naar België te laten loopen en wederkeerlg den Belgen gelegen heid te geven, per goedkoopen trein, ons land te bezoeken. De deelnam» van België is niet zoo groot ge weest, doch van uit ons land was het vervoer met de goedkoope treinen een succes. Met de drie goedkoope treinen naar Brussel werden Te Lange Ruige Welde (Z.-H.) is Woensdag middag het vier-jarig dochtertje van de familie de Bruin in een sloot, welke dicht bU de ouder- lüke woning waa gelegen, geraakt en verdren ken. Woensdag lette de rechtbank te Amsterdam de behandeling voort van de strafzaak tegen den 30-jarigen koopman P. E. J. H. uit Bla ricum, die er van wordt verdacht zes inbraken in het Gooi te hebben gepleegd. 14 October 1929 zou hü hebben ingebroken in het kinderhuis „Erica” aan den Naarder- straatweg te Naarden, op een kamer van een zuster doorzocht hü een kastje, doch hü werd gestoord en moest vluchten. 14 Februari 1934 zou hU uit een fietstasch op een erf aan de Naarderstraat een electri- sche lantaarn hebben gestolen. Vervolgens hao hü zijn geluk beproefd in de woning van de familie Van Eeghen aan den Naarderstraat- weg. Doch ook hierbij werd hy betrapt en moest vluchten. Door de bewoners werd hü pertlnen’ herkend. Ook zou hij alleen of met anderen op 7 Maart te Blaricum hebben ingebroken in de woning van de familie Baas aan de Schapen drift. Door het verbrijzelen van een ruit waren de ongewenschte bezoekers btnnengedrongen en door de bewoners werd een aantal kleinigheden vermist. In den nacht vah 1 op 2 Augustus 1930 zou hü in een villa aan de Schubertlaan te Bllthoven hebben ingebroken. Hier werden vingerafdrukken van verd. gevonden. Tenslotte was verd. nog ten laste gelegd, dat hü in den nacht van 20 op 21 October 1930 te Den Dolder in een gebouw van de stichting Willem Amtzhoeve had Ingebroken. Hier werd hü betrapt door mej. H., een der verpleegster». Hü trok een revolver en riep: „als je alarm maakt, dan schiet ik je dood”. Jn dit gevat is ook bedreiging met doodslag ten laste gelegd Op de vorige zitting zün een groot aantal getuigen gehoerd, thans werden nog eenlge aanvullende getuigenverklaringen afgelegd. De pleegzuster, werkzaam bü de stichting Willem Arntz Hoeve, herkende den man niet pertinent, MR zoon van de familie Van Eeghen was echter zeer zeker in zün verklaringen. Verdachte ontkende de geheele tenlaste legging, ook in de gevallen, waarbü zün vin gerafdrukken zün gevonden, ontkende hü- De Officier van Justitie, Mr. van Dullemen ging in zün requisitoir de verschillende getui genverklaringen en aanwüzingen na. Speciaal de gevonden vinger- en handafdrukken zün, al dus spr., sterke bewüzen voor verd.'s schuld. Verdachte is reeds herhaaldelük veroordeeld; zün ontkentenis is zonder waarde, daar hü als aartsleugenaar bekend staat. Verd. heeft het Gooi gerulmen tüd onveilig gemaakt. Spr. requireerde wegens poging tot diefstal en diefstal meermalen gepleegd en wegens be dreiging met doodslag een gevangenisstraf van vüf jaar. veelkleurlgen interessanten optocht namen on geveer 500 personen deel, benevens 150 paar den. 5 praalwagens, 2 karossen, een gouden boete met zes span en vüf muziekcorpsen. Historisch optochten schünen nog altüd bü het publiek het meest in den smaak te vallen •b deze maakte daarop geen uitzondering. Groote veranderingen heeft de aloude „Ka tholieke Illustratie" ondergaan, om frisch en monter haar tocht door den 69sten jaargang te aanvaarden. De wijzigingen, die wel het eerst in het oog springen, zün de enorme uitbreiding van X blad van 32 tot 48 pagina's en de toepas sing van X meerkleurenprocédé. Onmlddellük móet worden toegegeven, dat de roode drukkleur, welke in deze eerste aflevering wordt geïntro duceerd, sober en smaakvol te aangewend, en beantwoordt aan de etechen der moderne typo graphic. Het te alleszins aannemelük, dat de kop van een boeienden roman opvallend wordt af gedrukt in roode letten; het te begrÜpeWk. dat men de lezers met een roode pül verwijst naar de plaats, waar zü de eerste prijsvraag kunnen vinden. Maar ook de rüke inhoud van dit numn.er vertoont veranderingen. Reeds bü een vluchtig doorbladeren komt men tot de overtuiging, dat achter alles de groote gedachte heeft gezeten, om van de ,Kath. Illustratie" het goede familieblad te maken bü uitnemendheid, wat het steeds geweest te, en wat het vroeger, in een tüd zonder radio en bioscoop, zooveel makkelüker kón wezen. Duidelijk valt te bespeuren, dat de redactie geleid wordt door een vast omlünd plan. Ten eerste wil zü de tallooze abonné's in al hun verscheidenheid „wat wils" maar tegelük „wat goeds" bieden; vervolgens tracht zij op popu laire manier bet breede volk bekend te maken met de groote stroomlngen. maatschappelük en cultureel, die levend en levenskrachtig zün In kleinere kringen. Dit gaat zonder geleerd ver toon en onwillekeurig; maar wanneer de redac tie in dat pogen slaagt, dan is de .JCath. Il lustratie zeker een nieuwe toekomst te voer spellen, die even verdienstelijk zal zün als bet verleden dat was. Over het algemeen genomen vormt de eerste aflevering van de K. L een boeiende alzüdige eenheid. Tekst en ilustratles, verhalen en luch tige artikeltjes wisselen elkander af. Verschil lende nieuwe rubriekjes trekken de aandacht, vooral op de bladzüden, die aan de vrouw ge wijd zün, zonder nochtans voor den man van alle belang ontbloot te zün. We vinden er een vlot interessant artikel van mej. Fé Haye over het Maatschappelük werk; de huisdokter komt aan het woord, en begonnen wordt met een aar dige serie over den eigen aard van schoolkin deren. Ook de Jeugd-rubrlek ziet er trtech en pittig uit. Het vervolgverhaal van Barones Orczy: „De weg van den Rooden Pimpernel", te ontegen- zeglük een goede en boeiende volksroman. Wie wat fljners wenacht, zal genieten van bet verhaal: „Onze lieve Vrouw op den Schilberg"; wie zich minder moeite getroosten wil bü zün lectuur, aal met plelzler het aonderllnge plan volgen van Abraham Huteehoog, om aan den kost te komen. Bdo Levlus te ook in de groote K. I. goed op dreef, sooete hü dat was in Sa „Witte Raaf". Ook de geïllustreerde series aün rük aan afwisseling. Alles tezamen geeft deze aflevering den in druk, dat de K. I. aan het begin van Mn nieuwe ontwikkeling staat. Het oude weekblad sü W1 harte succes gewenscht. In totaal zullen veertien koppels aan dezen strüd deelnemen en men stelt alles in bet werk om een zoo sterk mogelüke bezetting van het veld te krijgen. Aan de renners worden zeer hooge elschen gesteld, maar men kan deze elschen ook inderdaad stellen, daar in Amster dam een honorarium wordt gegeven, hooger dan eenlge wielerbaan elders betaald. De sterk ste Nederlandsche koppels zullen hun krachten meten met de beste Europeesche koppels, ter- wül voorts Mn sterk Amerikaansch koppel vaa de partü zal zün. De koppels zün nog niet definitief samenge steld, maar zeker zullen in leder geval de vol gende Nederlandsche renners aan den start verschünen: Pünenburg, Wals, Braspennlnx, Slaats, van Hout, Jan van Kempen, de Wolff, van der Helden, Matena, Heslinga, Pellenaers Klaas van Nek en eventueel ook de gebrs. Vroo- men. Het is lang niet zeker dat Pünenburg met Wals rijdt en b.v. heel goed mogelük dat men den Tllburgenaar met Slaats Mn koppel laat vormen. Maar zooals boven reeds gemeld, zün de koppels nog niet vastgesteld en binnen kort zullen nadere mededMlingen hieromtrent volgen. Wat de bultenlandsche renners betreft, staat het in ieder geval wel vast dat Broccardo- Gulmbretlère, die trouwens een koppel van KEULEN 456 M. 1380 Omroepkwtntet klein omroeporkest 480 Het offiroeporkest 780 Leo Eysoldt's orkest onder leiding van Dr. W. Bosch- kotter. het kleine tabletje BRUSSEL 322 M. 2.25 onder leiding van Karei Walpot 1.30 Gramofoonmuaiek 5.2o Idem 6.50 Populair concert onder leiding van Doe- llez 8.23 Symphon le-orkest m.m.v. Roza Grar Jé. plano 9.20 Idem 10 30 Vlaamsche volksliederen 10.45 Qramo- foon muziek. HAMBVRO 332 M. 10 35 Volksliederen 1150 Blaasorkest van Fredi Niemann 9.10 Vrooiyk programma 10.40 Muzi kaal tusschenspel 11.20 Het Zebtsch-or kest. Het „Derde Rijk" heeft ontegenzeg lijk goede zijden, die vooral tot uiting komen in gemeenschapsfeesten, voor al in het herfstlijke oogstfeest, om God te danken voor den oogst van het Jaar. Natuurlijk vieren dit dank feest ook de kerken mede. Verdient het volgende geen navolging? Ieder, die iets kan missen, brengt het een of ander van het veld naar de kerk. Bloemkool en roode kool hebben de voorkeur. Maar aardappelen, peren en vooral druiven worden gebracht. Deze worden opgestapeld op schalen. Na de godsdienstoefening worden groente en fruit aan de armen ver deeld. En men zingt: „WU ploegen en wij eggen, wij zaaien op het land, wasdom en gedijen staat slechts in Godes hand. Hij zendt den regen ne der, den dauw en zonnegloed. Van Hem komt alle zegen, van Hem komt alle goed. Dus prijst Zijn naam, vermeldt Zijn lof en hoopt op Hem". BERLIJN 357 M. 4 20 Klein omroepor kest onder leiding van Willy Steiner 6 46 Liederen en muziek van Herman Simon 980 Omroeporkest 10.40 Schu bert concert. MILAAN. 369 M. 5 30 Vocaal en Instru mentaal concert 6.30 Gramofoonmuzlek 9 05 Idem. ROME, 421 M. 5.30 Populair concert 6 20 Gramofoonmuzlek 9.05 De Dol- larprlnzesaln, operette van Fall. te” Groningen tn 18U. Aan dezen veelzüdlgeu veelkleurlgen Interessanten optocht namen on- De Minister van Defensie heeft bepaald, dat onderstaande kazernes in den vervolge de na men zullen dragen als achter elke kazerne ver meld. De minister draagt den commandanten van de in deze kazernes gelegen troepen op, zulks ter kennis te brengen van het onder hun ne bevelen dienend personeel en daarbü de ver diensten jegens den lande van dengene, wiens naam aan de kazerne wordt geschonken, uiteen te zetten. Infanterie-kaserne No. 1 te Ede: Maurltska- zeme. Infanterie-kazerne no. 2 te Ede: Johan Wil lem Friso Kazerne. Infanterie-ks^eme te Maastricht: Tapünka- zerne. Infanterie-kazerne No. 1 te Nümegen: Kraüen- hoff-kazerne. Infanterie-kazerne No. 2 te Nümegen: Snü- derskazerne. Infanterie-kazerne te Venlo: Frederik Hen- drlkkazerne. Infanterie-kazerne aan de Oranjelaan te Har- derwük: Jan van Naseaukazeme. Infanterie-kazerne te Groningen: hauptkazeme. - Cavalerie-kazeme te Breda: Trip landkazerne. Cavalerie-kazeme te Deventer: Boreelkaserne. Kazerne voor de luchtdoelartillerie te Utrecht: Hojeficazeme. Veldartillerie-kazerne te Breda: Seeligkazer- ne. •Veldartillerie-kazeme No. 1 te Ede: KooSazeme. Veldartillerie-kazeme No. 2 te Ede: van Es- senkazeme. Kazerne voor de bereden wapens te Amers foort: Prins Willem III-kazeme. Kazerne voor het artillerie-paardendepöt Tilburg: Generaal-majoor Kromhoutkazeme. Kazerne voor de pontonniers te Dordrecht: Benthlen-kazeme. Kazerne voor den motordlenst te Haarlem: Rlpperdakaserne. Overal langs den optochtweg stonden de men- schen vele rijen dik en soms had de politie moeite om ruim baan te maken. Als men dca stoet gezien had, begaf men zich weer haastig naar een ander punt van de stad om haar nogmaals aan zich voorbü te doen trekken. aparte klasse vormen, samen zullen rijden. Van de verdere bultenlandsche gegadigden, die ernstig in aanmerking komen, noemen we nog da Fransche wegrenners Magne en Speicher, de Duitschers Schön, Buschenhagen, Ippen en Hürtgen, de Belgen De Neef, Charlier, Buysse, Aerts en Loncke, de Italianen di Paco en Bres- ciani, de Spanjaard Prieto en voorts de Ame rikanen Peden, Audy, Hill en Walthow. Dat Peden zal starten staat vast, maar wie de koppelgenoot zal worden van desen Amerikaan- schen zesdagenkoning, die zelfs negen sesdaag- schen meer heeft gewonnen dan Piet van Kem pen, is nog niet bekend. Voor den openingsavond heeft men voorts een zeer attractief programma samengesteld, dat alle vorige op dit gebeld zal overtreffen. Door tusschenkomst van de Sportcommissle der N. W. U. heeft men een aantal bepalingen in het leven geroepen om excessen, zooals deze meer dan eena bü dergelüke wielerwedstrijden elders zün gesignaleerd, onmlddellük den kop in te drukken. De wedstrüdsecretarlssen krijgen b.v. de be voegdheid om Indien noodig een koppel of renner, die zün kansen niet behoorlük verde digt uit den strijd te nemen. In eerste instan tie zal Mn waarschuwing worden gegeven, hierop volgen geldboetes van resp. 25 en 100, ter- wül tenslotte als deze maatregelen nog geen voldoende effect zouden hebben, het koppel van den strijd wordt uitgesloten. Deze maatregelen worden niet genomen door de directie van de sesdaagsche, maar door de wedstrüdsecretarlssen, een vólkomen bevoegds instantie, die door de N. W. U. wordt benoemd. 'Ook op het aflossen sal nauwkeurig worden toegezien en de renners zün verplicht om el kander aan te tikken. Als een der renner» van een koppel uitvalt, aal de tüd, waarop de over gebleven koppelgenoot tn de baan moet zün nauwkeurig worden vastgesteld. Om te voorkomen, dat de strüd eigenlük al voor het einde beslist sou zün, worden de punten van de klassementen In het laatste uur verdubbeld, waardoor de spanning tot het ein de behouden blUft, Ook tüdens de neutralisatie sal een geregel de controle op de renner» worden uitgeoefend. Wat de kaartverkoop betreft, kunnen wü nog mededeelen, dat dit jaar ook passepartouts sul len worden uitgegeven, terwül allMn voor den Zaterdagavond en Zaterdagnacht verhoogde prüsen sullen gelden. Voorts zullen aan 800 sta tions der Ned. Spoorwegen plaatebewüzen voor de sesdaagsche beschikbaar worden gesteld met een korting van 10 pet. en dese kaarten geven recht op 86 pot. reductie op een retourblljec naar Amsterdam, dat drie dagen geldig te. Ook sün dese kaarten verkrijgbaar bü de offlcieele retebureaux. Dinsdagavond omstreek» negen uur 1» op den spoorweg tusschen station Lelden en den Haar lemmerweg het venninkje lük gevonden van een jongeman, waarechünlük P. K. uit Den Haag. De verdediger, Mr. Th. Muller Masste, pleitte vrijspraak, subs, drong hü aan op cle mentie. Woensdagnacht is te Weert een moordaan slag gebeurd. In het Cartestraatje woont het gezin Schu man, bestaande uit man. vrouw en twee kin deren. Om kwart voor één vannacht zaten zü tn de keuken. Om frissche Lucht te krijgen, was de buitendeur open gezet. Op dat moment passeerde de 25-jarige P. J. W. Deze had een oude veete tegen de familie Schuman en, waar- schünlük na het getoru.ken van sterken drank op de kermis met meer moed bezield dan an ders, loste hü zonder iets te zeggen vier scho ten uit een revolver op het gezin Schuman. S. zelf werd tweemaal getroffen, in den rechter schouder en in het linkenöteiaSt. De vrouw kreeg een schot in den benedenrug. Men schrijft aan het „Handelsblad” over het (reeds vermelde) verbaltaeeren van den beken den propagandist R. het volgende: De slager H. Th. R. uit Rotterdam, die den laatsten tüd tal van redevoeringen houdt in den Achterhoek, teneinde daar leden te werven voor de door hem gestichte nationale slagers- vereenlglng, sprak dezer dagen te Varsseveld. De vergaderzaal was geheel gevuld. Behalve belangstellenden waren aanwezig de burge meester var), het dorp. zeven manschappen marechaussee en eenlge rijksveldwachters. Toen de heer R. ongeveer een half uur ge sproken had. begon hü te vertellen over de behandeling van de processen tegen hem. die te Rotterdam gediend hebben. Hü sneed daar bü ook aan de zaak van de niet onderteekende verklaring van dr. M. L. O. Verkerk, hoofd van den keuringsdienst te Delft, die in het ver slag dier rechtbank in ons blad uitvoerig te beschreven. De spreker maakte in dit verband ook melding van de vragen, die de heer Her mans. lid van de Tweede Kamer, te dier zake aan den minister van Sociale Zaken heeft ge steld. Dit nu was vooc den burgemeester aanlei ding om in te grijpen. Hü gelastte den spreker zün rede af te breken, daar hü door zün wyze van spreken het openbaar gezag sou hebben geschonden. De heer R. voldeed aan dit verzoek, doch de vergadering wilde zich daarbü niet neerleggen. Tal van aanwezigen drongen er bü de autori teiten burgemeester en opperwachtmeester der marechaussee op aan den heer R. de vrijheid van spreken te hergeven. De boeren legden een dermate animositeit jagens de mare- chausseemanschappen, die den heer R. gevan gen hielden, aan den dag. dat deze geen kans zagen- met hem het gebouw te verlaten. Pas na verloop, van ongeveer een uur. toen de heer R. op verzoek van den burgemeester de vergadering kalmeerend had toegesproken, konden de mannen met hun assistenten ver trekken. Zü hadden echter van te voren reeds te kennen gegeven weinig te gevoelen voor een wandeling door het dorp, waarbü de geheele vergadering hen gevolgd zou zün. Daarom had de heer R. aangeboden per motorfiets met een der marechausseemanschappen als duo- passagier naar de kazerne te Ulft te rijden. Dit geschiedde. Te Ulft heeft de opperwachtmeester een vijf voudig proces-verbaal tegen den heer R. op gemaakt: 1. wegens schending van het open baar gezag, 2. wegens beleedlging van den heer 8. van Zwanenberg (uitlatingen omtrent het baconcontract), 3. beleedlging van den heer H- Ruüter, lid van de Eerste Kamer (een scham pere opmerking over cumulatie van betrekkin gen), 4. beleedlging van dr. H. EZ E. Berger directeur van den veeartsenükundigen dienst (in verband met de aaak-Verkerk), 5. wegens beleedlging van den heer Boschloo (d.L een plaateelük ambtenaar van een crisisdienst, van wien de spr. verteld-had, dat hü tal van fami lieleden aan baantjes geholpen had). De heer R. te daarna In een cel gezet. Een züner vrienden echter had ondertusschen mr. J. E. W. Duys te 's Gravenhage, den rechts kundigen raadsman van den heer R.. opgebeld. Deze stelde zich telefonisch met de marechaus- see-kazeme te Ulft in verbinding, hetgeen ten gevolge had, dat om half drie in den nacht de arrestant zün vrijheid herkreeg. Tal van boeren uit Ulft en omgeving ston den toen nog op hem te wachten. In een eler- hal te Terborg heeft men nog eens nagepraat over het gebeurde. Er te ondertusschen reeds een nieuwe vergadering met den heer R. als spreker beraamd. In bet gebouw Lange Voorhout 1—1, te D-n Haag, te dezer dagen de installatie geweest vaj het bestuur van de stichting Ned. Akkerbouw- Centrale De regeeringscommlssarte voor den akkerbouw en de veehouderü. de heer ir. 8. L. Lou- wes. sprak de installatlerede uit, welke werd beantwoord door den voorzitter van het bestuur den heer Gaalkema Schulrlnga. Voorts te eveneens door den heer Douwes geïnstal leerd het bestuur van de Ned. Veehouderijcen- trale. Mr. J. H. Rolandus Hagedoom. de verdedi ging voerend, betoogde oufu dat verdachte zich op 2 Mei ter beschikking van de justitie stelde en door een volledige bekentente en volkome»! medewerking hoopte geen of althans geen lang durige preventieve hechtenis behoeven te on dergaan. Het tegendeel te geschied, want eerst op 24 Juli werd zün zaak berecht, dus nadat hü bijna drie maanden opgesloten was, hetgeen voor hem, gezien de onzekerheid van zün lot. des te erger was. Pleiter besloot met het verzoek, dat zoo het Hof hier niet voorwaardelük kon bestraffen, in ieder geval het voorarrest in zün geheel in mindering te brengen. De advocaat-generaal hierop repllceerend zeide, dat de voorstelling van zaken door den verdediger niet conform de feiten was. Het te spr. gebleken, dat de zaak niet onnoodig te op gehouden en dat indien er al van vertraging sprake mocht zün dit hoogstens voor een ter- mün van drie weken geldt. Het Hof zal op 17 October as. arrest wüzen. Met een flinke portie hutspot In de maag begaven de Leidenaars zich om één uur weer stadswaarts om getuige te sün van het mli- dagfeest, het glanspunt van den dag, dat dit maal bestond in een grooten htetortechen op tocht „De elf provinciën”, ontworpen door den gemeente-archivari», mr. dr. Verburgt, en ar tistiek verzorgd door den sierkunstenaar Jan de Knak, uit Den Haag. De optocht bracht in bMld de belangrükste personen en feiten uit de geschiedenis der elf provinciën. Ze bestond Uit 12 groepen, die elkaar volgden in tüds- orde. zeeuwsch-Vlaanderen vormde een afzon- derlüke groep. Voor Overijssel was tot onder werp gekozen het verheffen van Zwolle stad in 1230; voor Zeeuwsch-Vlaanderen intocht van Lodewük van Male, graaf van Vlaanderen, binnen Hulst op 16 Dec. 1350; voor Gelderland de zelfopoffering van Jan van Schaffelaar in 1482. voor Noord-Brabant Hen drik III, graaf van Nassau. Heer van Breda (15041538); voor Zuld-Holland de inname van Den Briel op 1 April 1572; voor Noord- Holland Alkmaar» ontzet in 1573; voor Utrecht de Unie van Utrecht in 1579, voor Limburg de verovering van Maastricht door Frederik Hen drik in 1832; voor Zeeland: Mlchlel Adriaans de Ruyter; voor Friesland: de .Friesche stad houders; voor Drente: de verrassing van Ko»- vorden in 1672 en voor Groningen: de Russen DAVENTRY. 1506 M. 13 5o B B C -dan»- orkest 5 35 Idem 7 50 Pianorecital door Reginald Paul 880 Promenade- Concert In de Queans Ball onder leiding van Str Henry Wood 10 40 Dansmuziek 10 50 Harry Roy en sün orkest. FARIJH (Foate Farlslen). 313 M. Jazzmuziek 8 33 De 3 October-feesten te Lelden zün Dinsdag avond ingezet met een taptoe die buitengewoon -goed te geslaagd.'Om half negen vertrok de Jxtoet vin het Kaasmarkt terrein. J Hter en daar was voor de vensters van de hulzen, waarlangs de stoet trok, feestverlichting aangebracht. Op het gemeentehuis op het Ra penburg werd het bestuur van de 3 October- vereenlging, het collegium van het Leidsch Studentencorps en het bestuur van de Vereeni- ging voor Vrouwelüke Studenten officieel door het gemeentebestuur ontvangen. Het is de groote verdienste van de 3 October- vereenlging, aldus de burgemeester, dat deze de. leiding van de viering van het ontzet op zich neemt. Zü doet dltrjjp een wyfe, die niet te verbeteren valt eti/nl soo.'OBt dit geschied tot tevredenheid van de geheele bevolking. De voorzitter van de 3 Octobervereeniging. de tteer W. v. d. Laan, dankte hierna voor de har- telüke woorden door den burgemeester gespro ken en nadat de eereuTJn was rondgediend werd de w*g vervolgd tot in het v. d. Werf- park Door de goede zorgen van het gemeente bestuur was het standbeeld van Van der Werf door schünwerpers verlicht, terwül op verschil lende plaatsen in het park bengaalsch vuurwerk werd afgestoken. De elgenlüke taptoe werd ge blazen door de harmoniekapel „Werkman'» Wilskracht". Bloemen werden gelegd aan het standbeeld van Van der Werf. Woensdagmorgen te zeven uur te de eigenlüke feestdag ingezet met een reveille vanaf het balcon van de Stadsgehoorzaal door net Leidsch Polltiemuzlekgezelschap. Te acht uur begon de uitdeellng van ha ring en wittebrood in het Waaggebouw aan niet minder dan 3410 personen. evenals de kanowedstrüden in de Oude Vest, Mn nieuw programmanummer, dat uitstekend te ge slaagd en waarvoor enorme belangstelling be stond. Te tien uur werden in verschillende kerken herdenkingsdiensten gehouden en vanaf dat uur tot den middag vermeldde het program ma geen offlcieele feestelükheden. Op straat heerschte intusachen een groote drukte, waar van de tallooze straat-artlsten, die Lelden op den derden October plegen te overstroomen gebruik maakten om Mn stukje brood te ver dienen. En de volkzvermakelükheden op het Schuttersveld trokken reeds vroeg vele bezoe kers. HUIZEN 1875 M. 8.00 Morgenconcert 1000 Gramofoonmuzlek 10.30 musiek- ultzendlng voor fabrieken 11.00 Gra- motoonmuzlek 11.30 Halfuurtje voor zie ken en ouden van dagen 13.00 politie berichten 13.15 Gramofoonmuzlek 1.00 K R O -orkest onder leiding van Johan Gerri teen 1.50 gramofoonmuzlek 3.00 K.R.O.-orkeet 3.50 Orgelconcert door Evert Haak In de 8t. Vltuskerk te Hilver sum 4.00 verzorging van den zender 4 15 gramofoon-opera-programma 4 45 K.R.O.-Boys onder leiding van Plet Lue- tenhouwer 5.30 Landbouwcrialawetten en bealuiten door Th. Arte 8 00 gramofoon muzlek 6.10 K.R.O.-Orkeet onder leiding van Johan Gerrltaen 7.00 Politieberich ten 7.15 Leekenpraatje over slangen door J. A. Kokke 7 35 gramofoonmuzlek 7.55 Vaz Dlaa 8.00 Ultgesteld huldl- glngaconcert ter gelegenheid van den 35eten verjaardag van HJt.H. Prinses Ju liana door Militaire Kapel onder leiding van Kap C. L. Walther Boer 9 00 Lie derenrecital door Joeé Candel 9 30 ver volg huldlglngaconcert 10.15 Het patent van den eersten verreküker door Labor 10.30 K R.O -Boya onder leiding van Plet Lustenhouwer 11.15 gramofoonmuzlek 11.30 K.R.O.-Boys. HILVERSUM >01.5 M. VARA 8.00 Gra mofoonmuzlek 10 35 Orgelspel v. Johan Jong 11.30 Gramofoonmuzlek 12.00 Sluiting. AVRO 13.00 TUdsetn 12 01 Gramofoon muzlek 12230 Lunchconcert onder lei ding van- Julius Susan. 2.30 Causerie De avondjapon van de gratie Avro-knlp- patronen 2.504 00 TUdseln. Intermezzi Vioolspel door mej. Gert W. Berlage. Aan den vleugel Egbert Veen 4.00 Sluiting VARA 4.00 Knipcursus voor gevorderden 4.45 gramofoonmuzlek 580 Orgelspel door Cor Bteyn 5 58 Overgang naar de versterkten zender 6 00 De flierefluiters onder leiding van Jan van der Horst van Frits Bakels. 7 50 gramofoonmuzlek 6 57 Herhaling S.O.8 -berichten 8 00 Sluiting. 10 00 Vaz Dia» 11.00 Jazz muziek (Gramofoonplaten) 11.30 Uit schüvenland 13 00 Sluiting. LUXEMBURG 1304 M. 7.35 Holïandsche avond. Hollandsch Radio Cabaret, mm.v. Marc Braun, accordeon 8.30 Gevarieerd Hollandsch concert door het omroeporkest onder leiding van Henri Pensis. 9.00 Gevarieerd concert door het omroeporkest- onder leiding vare Henrl Pensis 9 30 Hllleconcert 9.50 Symphonleconcert BRUSSEL 484 M. 1-30 Poulalr concert (g.p 1085 Dansmuziek. 8.35 Gramofoonmuzlek 7.85 Stanv Palllot zingt 8 20 Omroeporkest onder leiding van Frans André 9.35 Idem 10.30 Gramofoonmuzlek 10.45 Het Night Club dance orchester.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 14