Buenos Aires Argentinië en B II ONS BLAD Estland zonder parlement heden Von Papen terug te Weenen I l Putschisten van Het nieuws van 25 Juli Roode financiers DE BAROMETER s Lerroux nog niet gereed EEN KIJK OP STAD EN LAND I 9 I VUCtENKiDE KATHOLIEKE PERS De zitting gesloten daad Koninklijk voorbeeld van NORTH i Tenten als kapellen in gebrui|c Buenos Aires: de stad aan de Zilverrivier Bank van den Arbeid staakt haar betalingen; socialisten uit Gentsch gemeente bestuur tatetdëfhéld. riet ZEVEN KLEINE PLANETEN ONTDEKT DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Argentinië: het land de Estlands Het Weer, Hy zal niet voor Donderdagmid dag zyn ministerlyst be kend maken Kerk en „missie” in Buenos Aires De regeering van oordeel dat alle verdere samenwerking ónmo gelijk is geworden Overgebracht naar een concen tratiekamp, moeten zy dwang arbeid verrichten ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag één 55c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Gezicht op Rio de Janeiro waar Woensdag de „Flandria” met het Nederiandsche reisgezelschap naar het Eucharistisch Congres aanlegde altijd goed Met het woord de Hauptmann 11 Oct. voor de rechtbank DONDERDAG 4 OCTOBER 1934 Een schitterende foto van Argentinië’s prachtige hoofdstad Buenos Aires STATE a F in het bouwbedrijf een jaar ver- te Pastoor H. N. Colla ran de H. Maria Magdaie- na-parochie te Amsterdam raat rosten. irtegenwoordlglng, ind. standpunt gesteld dat een BOEDAPEST. 3 Oct. (Reuter) Von Pa pen. die na rijn aankomst In de Hongaar- sche hoofdstad een onderhoud heeft gehad met den premier Gömbös. is hedenmiddag weder naar Weenen teruggekeerd. Nader seint Reuter uit Weenen, dat Von Papen aldaar is aangekomen en rijn werk zaamheden in het Gezantschap heeft ner- vat. Massale vergadering In Den Haag In verband met den noodtoestand der schoenmakers. Prinses Juliana heeft t 96.000 als gift ineens geschonken aan het Natioonaal Crisls-Comid. WEENEN, 3 Oct. (Reuter) De regeering zal binnenkort een bruinboek uitgeven over den opstand van Juli en wat daaraan vooraf ging. De arrestatie van den amb.enaar der Staats politie. Dr. Franz Sonnlelti.er. heeft, naar thans bekend wordt, nog verdere gevolgen gehad. Als resultaat van heet onderzoek zijn nog de echt- genoote en de zuster van Sonnleltner en twee andere ambtenaren van de polltie-olrectie ge arresteerd. De Vlaamsche spellingscommissie wenscht na geen veranderingen in de schrijfwijze van de Nederiandsche taal in België. Bij vechtpartijen te Weert zijn verschillende personen gewond. Von Papen Is te Weenen teruggekeerd en heeft sjjn werkzaamheden in het Gezantschap hervat. Stand op Donderdag 1 uur nun.: 7433 Vorige stand: 753. Mededeelingen over den zomerdienst 1935 op de luchtlijn AmsterdamHuilLiverpool. De 3 October-feesten te Leiden zijn onder groote belangstelling gevierd. De Oostenrijksche Nazi's, die 35 Juli de Bonds- kanselarü overvielen, moeten dwangarbeid ver richten in een concentratiekamp. Contracten lengd. d.wz de helft ot l Mti Antl-regee- Id dat een verdere MADRID, 3 Oct. (Reuter). Lerroux, die be last is met hét vormen van een nieuwe regee ring. heeft zijn beraadslagingen voortgezet. OU Robles, de leider der katholieke volksactie, ver zekerde hem van den steun der agrarische groep. Lerroux bracht in den loop van den mid dag een bezoek aan president Zamora en ver klaarde dat hij in verband met de moeilijk heden die hij ontmoet had. niet voor morgen middag zijn mlnlsterlijst kon opgevep. Z. H. Esc. Mgr. P. WUlekens SJ. is in de Ka thedraal van Batavia plechtig tot titalair-bis- schop van Zorava gewijd. Waar de imlzenzee van Buenos Aires uitdeint in de vlakte, beginnen de ICatansia's (hofsteden) innen enkele dagen zal de Eucharistische hulde van heel de wereld zich concen- treeren op een der grootste staten van. Z.-Amerika: Argentinië. Daar komen de ka tholieke volkeren samen, om hun geloof in het eucharistisch Mysterie te manlfesteeren. Eén zijn de naties geworden in hun vlaggen- hulde rond het beeld der Lieve Vrouwe te Lujan, één ook zijn zij in deze Octobermaand door Maria rond de Christus-Hostie op het internat, congres te Buenos-Aires. Wanneer ook een persoonlijke tegenwoordig heid voor de meesten in ons vaderland een on- mogelijkheid is, wij zullen alien toch in de eenheid van Christus’ Mystiek Lichaam daar gerepresenteerd worden. Argentinië, dat door dit Congres op grootsche wijze Gods eer ver kondigt, trekt in de verrichting van deze taak ook den Christus-vrede aan. Moge het Argen- tijnsche geloofsleven deze dagen onze Katho lieke biddende belangstelling wekken. Onze lezers zijn ongetwijfeld van een zake- Ujke kennis der voorbereidingen en van het belang van dit congres op de hoogte.... Wij willen hun hier bovendien een tijk op stad en land geven, In 1935 zal de Congres-stad haar 400sten verjaardag vieren, in dankbare herinnering aan den stichter, Pedro de Mendoza, die haar stel de onder de bescherming van de Allerheiligste Drievuldigheid en van de Heilige Maagd, als .Madonna der gunstige luchtstroomingen". Een staf van voorsteden, aan Gods lieve Heiligen gewijd, bieden een waardlgen hofstoet voor de God gedijde hoofdstad. De Spaansene religiosi teit heeft haar gouden sporen achtergelaten aan de La Plata-rivier. Het centrum van de stad beschikt over een rijkdom van kerken en kapellen tn Spalnachen stijl ópgetrokken De nauwe kronkelende straatjes runnen nog een historisch monument van de vreemde wendin gen, die de koloniale politiek in deze tijden vaak genomen heeft. De laatste 30 jaren heeft de stad geweldige afmetingen aangenomen; zij ia nu op vier na de grootste stad der wereld; doch deze jaren brachten ook een verfraaiing van de binnen stad mee. Corso's, Avenues en Boulevards Ver ruimen het stadsleven en -een metropoli tain ondergrondsch spoorwegnet bevordert het snelle verkeer. De Amerikaansche industrie heeft zich op het hart van Argentinië geworpen en er een nieuwe krocht Ingestort, die zich uitte in een overweldigenden aanbouw van machinefabrie ken. Molens werden gebouwd, die de vrucht van onmetelijke tarwe-velden kunnen verwer ken. en conserven-fabrleken voor de groenten en fruitplantages aan de oevers van de ParanA. Een uitgebrelde haven met een leger kranen van geven en nemen brengt Buenos Aires in contact met den wereldhandel. H. K. H. Prinses Juliana heeft aan het Nationaal Crisiscomité, af gescheiden van de belangrijke maandeljjkache bijdrage, welke het zelve van H. K. H. mag ontvangen, een gift ineens van negentigduizend gulden doen toekomen. Verwachting: krachtige tot matigen. Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, «waar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaringen, regenbuien, weinig verande ring in temperatuur. Hcogate barometerstand: 758.9 te Yard*. Laagste barometerstand: 729.6 te Holy head. Zon op 1M onder <31 - Licht op 731 Maan op v.m. 2.18 onder nam. 438 8 October N.M. In den laten namiddag ging In gewoonlijk goed Ingelichte kringen het gerucht dat Ler roux een voorlooplge lijst van ministers gereed heeft waarop hij zelf als Premier en minister van Oorlog voorkomt. Generaal Franco zou onderstaatssecretaris van Oorlog worden; Rocha minister van Bultenlandsche Zaken; Salazar Alonso minister van Blnnenlandsche Zaken. NEW-YORK, 3 Oct. (Reuter). Het begin van het proces-Hauptmann is vastgestela op 11 Oct. as. Hij zal beschuldigd worden van afpersing wegens het in ontvangst nemen van den 'os- prijs van het kind van Lindbergh. Onder voorzitterschap van prins Max vor Hohenberg, een zoon van den te Serajewo ver moorden aartshertog Frans Ferdinand, is een groote vergadering van mcnarchlster gehouden De vertegenwoordiger van ie Sturmscharen verklaarde een voorstander van de monarchie te zijn. Medegedeeld werd, dat eenige dagen geleden met dé Oostenrijksche regee.-ing underhande- llngen zijn aangeknoopt over de teruggave van bet vermogen der Habsburgers Aan het slot noemde de leider eer Oosten rijksche legitimisten, de vsorma.ige gezart Wiesner het een heuglijk feit dat de mlniste) van Buitenlandsche Zaken Berger—Waldenegf de toespeling der Kleine Entente op een for- meele verklaring van Oostenrijk, waarin dit land afstand doet van de restauratie-idealen van de hand gewezen beefs. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot belastingheffing van goederen in de dood* hand aanvaard met 38 tegen 18 stemmen. REVAL, 3 Oct. (V. D.) Het Estlandsche Te- legraafagentschap deelt mede dat door een verordening van den Staatspresident de buiten gewone nerfstritting van het Parlement geslo ten is. De EStlandsche Minister van Blnnenland sche Zaken en plaatsvervangende Minister- President heeft heden aan vertegenwoordigers van de pers een verklaring gegeven Inzake de regeeringsméatregelen met betrekking tot het parlement. Te Gent, waar het gemeentebestuur is sa mengesteld uit liberalen, katholieken en so cialisten en de socialistische wethouder van financiën belangrijke bedragen belegd had bij de .JBanque de Travail” hebben Katho lieken en Liberalen verdere samenwerking met de sdtiallsten geweigerd. ZIJ zullen met uitsluiting der socialisten een nieuw ge meentebestuur vormen. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar f 1— Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Degbled uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaernested - Haarlem paal en perk te stellen aan de onafzienbare tarwe-, mals- en havervelden. In Ce nabijheid van de grootstad liggen de Europeesch-Ameri- kaansche modelboerderijen met hun honderden hektaren land. Dieper in de prairiën zijn aan de Estanzia’s rond de honderd man personeel ver bonden, welke gedeeltelijk als Peone (knecht) op de boerderij zelf werkzaam zijn, gedeeltelijk als Pastores (herders) de heele week met het vee in de prairiën vertoeven. Veie arbeiders raken nooit uit het binnenland. Er heerseben sociale wantoestanden, die de bevolking Ir staat van lijfeigenschap laten opgroeien. In het ge bied Misslones is het grootgrondbezit te ver opgevoerd; de pachten zijn zoo hoog opgedre ven, dat het voor de immigranten ónmogelijk is deze sommen op te brengen, met het gevolg, dat de kleine boeren zich als Peonen laten in schrijven op de Yerba-plantages. Het verkeer is nog zeer primitief De smalle spoorlijnen met te breed gebouwde wagons ge ven aanleiding tot veel ongelukken Op 20 tot 30 kilometer afstand van elkaar liggen de sta tions, meestal uit leem gebouwde huisjes. In den Argentjjnschen Chaco vormen zij net centrum voor drinkwater. Het grondwater is er namelijk te zout en daarom nemen de treinen enkele tankwagens mee. Deze vereenzaming van de landbevolking is een bijna onoverkomelijke moeilijkheid voor een intens katholiek leven. De priester moet tevre den zijn met een klein aantal geloovlgen, dat de H. Mis bijwoont. De afstanden maken de vervulling van den Zondagsplicht voor de mees ten onmogelijk. In zeer vele gevallen steunt de bevolking op de genade van het H. Doopsel. Het is werkelijk een geruststelling, dat er een drang leeft om gedoopt te worden. Doch wij moeten ook hier het gemis aan onderricht betreuren omdat er zoovele wanbegrippen en wanpractjjken in de toediening van dit Sacrament heerschen Daar de Estanciers zich het hoofd niet breken over godsdienstige aangelegenheden, dienen de Peonen zelf een soort nooddoopsel (aqua de 80- corro) toe, hetgeen uiterst zelden geldig ge schiedt. Op stof en vorm wordt niet gelet, doch peter en meter moeten aanwezig zijn. De dor pelingen hangen zeer aan hun peetouders, en het gebeurt dikwijls dat menschen-op- jaren weigeren de ceremonies voor den priester te doen herhalen, omdat peter of meter geen tijd had den om te komen. Intellectueel wordt bet volk voldoende ont wikkeld. daar de leerplicht naar bet onderwijs drijft binnen een straal van vijf kilometer. De scholen zijn echter neutraal, en godsdienstlooe- gevormde onderwijzers probeeren oen Invloed der kerk tot een minimum te reduceeren. Onkruid wordt gezaaid op dese rijpende vel den en ook het Protestantisme is er gekomen. De .Evangelical Union of South America" (E. U. 8. A.) werkt thans met 23 missionaris sen over acht mlssiestaties verdeeld: bovendien heeft ze een seminarie opgericht. De Methodis ten voeren eveneens propaganda met een der tigtal missionarissen. Een genade Is het voor de Katholieke Kerk van Argentinië, dat zij zoo sterk staat in de Maria-devotie. Niet slechts de innerlijke geestes-beroeringen bemoeilijken de beleving van het geloot, ook de uiterlijke rustverstoringen in den vorm van revoluties maken een blijvende woonplaats voor velen allerminst tot een ongekende weelde. Het geldt hier niet zoozeer een omwenteling van het vereenlgde staatsgezag, als wel de provin ciale opstanden, welke maar al te vaak aanlei ding zijn tot verhuizing. Deze onbestendigheid van woonplaats doet zich nog sterker gevoelen In Pampa-Patsgonlë, doch hier komt zij voort uit de natuur van de bewoners: de nomaden- treklust der Indianen. De Paters Salezianen hebben er een moeilijke taak te vervullen Missioneerings-verleden en Kathollek-heden liggen in Argentinië op vele plaatsen niet ver van elkaar. Ofschoon de Kerk er nog niet in vollen bloei staat, bemerken wij toch met vreug den een apostolischen groei, nu de H Vader on langs weer zooveel Aartsbisdommen en Bis dommen heeft opgericht. Wij heeben er ook een Eucharistische levenskracht mogen bespeu ren in de voorbereiding van het Internat Con gres; de Acciön Catölica Argentina won steeds nieuwe afdeelingen en in de Kinderkruistoch ten is jeugdige geestdrift opgelaaid. De buitengewone herfstzittlng van het Est- landsch parlement gesloten; de regeering acht verdere samenwerking ónmogelijk. WEENEN, 3 Oct. (Reuter) De 135 in ver band met de bestorming van de Bondskan- teiarij geattesteerde en haar woeltertdorf overgebrachte opstandelingen, zullen op be vel van de veiligheidspolitie zwaren dwang arbeid moeten verrichten. Processen zijq tegen hen niet gevoerd. WEENEN, 3 Oct. (VX>.) De politie te Weenen en Klagenfurt deelt mede, dat er oen complot heeft bestaan om op 25 Juli JJ„ toen bondskanselier Dollfuss vermoord werd, den Oostenrijkschen bondspresident dr. Mlklas te ontvoeren. Een der voornaamste leden van de Oostenrijksche S. 8., die Inmiddels naar bet buitenland is gevlucht, was belast met het toe zicht op de uitvoering van het plan, dat niet doorging'door de arrestatie van twee Weensche nazi's, een dokter en een ingenieur, die op 31 en 23 Juli besprekingen over deze zaak met de S. 8. zouden hebben gehad. Het was de bedoe ling, den bondspresident, die met zijn familie te Velden aan de Wörthersee vertoefde, te dwingen zijn goedkeuring aan de vorming van een Kabinet, onder leiding van Rintelen te geven. De twee gearresteerde nazi’s, die broers zijn, zuilen binnenkort voor een Krijgsraad Weenen verschijnen. Lerroux zet zijn besprekingen voort; voor Don derdagmiddag kan h|| sQa tnlüMteHQst niet bekend maken. De Minister wees erop, dat indertijd de staats president den wensch geuit had, dat het parle ment bij zijn buitengewone herfstzittlng blnner de grenzen van fatsoen en goede zeden zou blij ven, daar het land rust noodig heeft. Verder had de President de medewerking van het par lement aan de regeeringswerkzaamheJen ver boden. teneinde op deze wijze te bereiken, dat men constitutioneele verkiezingen zou kunnen houden. Tijdens de debatten in het parlement van Dinsdag is echter juist het tegendeel ge beurd. Afgezien van de fractie van 'Jen Boeren bond en van de Russische minderheid, die de regeering ondersteunden, en de sociaal-demo- craten, die mededeelden, dat zij de regeering geen moeilijkheden in den w.’g zouden leggen, heeft het grootste gedeelte van de Parlemen taire vei Bkttk dé ringsgezi - r samenwerking tuaschen regeering en parlement ónmogelijk hééft gemaakt. Ten slotte is de par- lementszlttlng volgens den Minister ontaard in woordgevechten en scheldpartijen, gelijk men dat vroeger gewend was geweest. Twee sprekers hadden zelfs het omverwerpen van den burger lijk democratlschen staatsvorm en uitlevering van de regeenngsmachi aan het hoogste ge recht geëischt. Onder dergelljke omstandigheden bleef de re geering geen andere keus dan de buitengewone zitting van het parlement te sluiten Samenvattend constateerde de Minister, dat de hoop op samenwerking met het parlement ongegrond is gebleken, dat een samenwerking van den staat met het parlement niet moge Hl k Is, aangezien het parlement geen gemeenschaps zin en geen gevoel voor zijn groote verantwoor delijkheid heeft. De Minister constateerde tot zijn spijt da: minstens van de helft der afgevaardigden een verstoring van het vreeedzame leven in den staat verwacht moest worden Derhalve zouden de staatspresident, de onper- bevelhebber en de regeering de opgelegde ta ken op grond van eigen verantwoordelijkheio met ondersteuning van het »olk uitvoeren. De regeering zal nog onderzoeken wat net veYdere lot van het parlement zal zijn. Tweede machiniste van de „Spaarnestroom’* door de Haarlemsche rechtbank vrijgesproken. Het Tweede Kamerlid Wijnkoop Is wegens em» stige ziekte In een sanatorium in Rusland op- renomen. BRUSSEL, 3 Oct. (VJ>.) -r De sterrenwacht van bet observatorium te Uccle bij Brussel doet mededeeUng van de ontdekking van zeven kleine planeten, die genoemd zijn Albertlne Antwerpla, Santa, Julietta, Phryne, Luce en Bonache Wlcza. Je planeet Albertlne, die ge noemd is naar wijlen koning Albert, was op 31 Augustus 1933 reeds door Delporte ontdekt en voorloopig gecatalogiseerd als Q. L. I S l-T S t BRUSSEL, 3 Oct. (VJJ). De socialistische ..Banque de Travail" heeft definitief haar be talingen gestaakt. De crediteuren hebben de bank op baar dringend verzoek herhaaldelijk uitstel verleend, in de hoop, dat herstel tnoge- Hjk zou zijn. De gemeentebesturen van Ant werpen en Gent hebben in totaal ongeveer 30 mlllloen francs bij de bank belegd. Gisteren werd In den Antwerpschen gemeenteraad een voorstel behandeld, dat de bank de stad Ant werpen had gedaan tot betaling van 8 pCt. der Antwerpsche deposito's. Na een opgewonden debat besloot de gemeenteraad In afwachting van nadere voorstellen zijn beslissing uit te stellen. Jp zulk 'n rassche uitbreiding was de H Kerk niet voorbereid erf zoo was dese bijna fataal voor Haar geworden in de baniieu en vooral in de haven-kwartieren. De platgeoakte buizen der buitenwijken met hun geestdoodende uni formiteit boden een treurig symbool van de ge- loofs-vervlakklng. Kerken waren er niet De aanstroomende bevolking van landverhuizers, ofschoon meerendeels katholiek, raakte gods dienstig ondervoed en kwam Aot de grofste se- delooeheid. De ouders konden de jeugd geen houvast bieden en 35000 geloovlgen voor één priester maakte het elementairste onderwijs tot een ücjelen wensch. Het nijpend gebrek aan kerken noopte den Ap. Delegaat in 1925 tot een verzoek aan den Minister van Oorlog om een aantal legertenten ter beschikking te stellen. Twee jaar laten begon R. P. Enrique Rohllng B. V. D. een succesvollen tocht door deze hul- zen-woestijn. Een twintigtal tenten zijn thans in gebruik genomen, de grootste kan meer dan duizend personen bevatten. Het is opmerkelijlf, dat de menschen zich echt thuis voelen in deze noodkapellen. Hier is de Woontent Gods voor velen de Poort des Hemels géworden. Het blijvende succes van deze wandelende Missie- methode Is de oprichting van twaalf nieuwe parochies met een hersteld katholiek geloofs leven. In het schipperskwartier werkt de „Missie onder de matrozen" met succes. Het bezoek op de schepen door geestelijke leiders brengt de matrozen In contact met het „missiecentrum”, een clublocaal, waar een katholieke atmosfeer van geestelijke en goede ontspanningslectuur met het levende woord van den aalmoezenier een practiseerend Katholicisme aankweekt. Er heerscht een drukke missloneerings-actl- vltelt rond de hoofdstad, welke wj! nog beter waardeeren, wanneer wjj in vogelvlucht het ult- testrekte achterland bezien, waaruit deze me tropool zijn levenskrachten trekt. De Bslgieebe socialistisobo Bank van den Ar beid staakt haar betalingen; liberalen e« katholieken sluiten de socialisten uit het ge meentebestuur van Gent. NOORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD i -V-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9