Algemeene staking uitgeroepen Spanje I I g ONS BLAD 1 rn De radio-rede van Het nieuws van heden Partijcongressen Doumergue in Engeland Buenos Aires zal den Kard.-Legaat als souverein ontvangen 5 LERROUX WIJZIGT ZIJN MINISTERLIJST De Juli-putsch KRUIS MET 4 ALTAREN 1N PALERMO-PARK DE BAROMETER Melbourne-race 1 Het proces-lnsull begonnen bMMdk I ‘J VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS fi Zamora ermee accoord? Lerroux Een schitterende foto van Argentinië’s prachtige hoofdstad Buenos Aires Opwekking tot eenheid Chamberlain over de ontwapening tegemoet Zegen op den equator Salon de 1*Automobile geopend 3- De Labour-Party neemt vergaande besluiten voor wanneer zy aan de regeering komt Nieuwe bewijzen tegen Hauptmann DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN VRIJDAG S OCTOBER 1934 JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER I De kruisers „25 Mayo” en „Alme- riante Brown” en ook vier tor pedojagers varen de „Conté Grande” Oostenryksch bruinboek verschenen NORTH k rv STATE De minister-president keert zich zeer fel tegen het roode eenheidsfront Op het laatste moment leek het onzeker of de kabinets formateur slagen zou ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55 c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 O o met den ambassadeur te (Van onzen bijzonderen correspondent). bet 3 Dit programma wordt echter zorgvuldig ver borgen gehouden voor het publiek, terwijl aller lei andere doeleinden worden voorgespiegeld. Zij willen de overwinning vernietigen, die wij door de Fransche revolutie hebben behaald. De Afgezien van de persoonlijke deelneming van den Staatspresident en vele Ministers, zal de Argentijnsche republiek op dit congres verte genwoordigd worden door een bijzondere depu- Tijdens een stormachtige zitting werd in den namiddag een felle aanval gedaan op de regee- rlngspolitiek ten opzichte van Indlë. Temau- hun den Afgevaardigde Morrison bekoelde de geest drift der voorstanders van de onteigening aanmerkelijk door er op te wijzen dat de arbeiders nog veel meer gehecht zijn aan hun kleine beleggingen dan de kapitalisten aan hun groote. De socialisten hebben woord gehouden en de algemeene staking uitgeroepen Dit ge- geschledde op hetzelfde oogenblik dat de lijst van Ministers werd gepubliceerd. Zoo even zijn de schepen van het Argen tijnsche flottille bekend geworden, dat den Kardinaal-Legaat tot La Plata tegemoet zal varen. Het zijn, de fraaiste schepen van de Argentijnsche vloot, de kruisers JU Mayo” en „Almerlante Brown" met vier torpedojagers. Zij brengen den groet van de gansche natie en van heel Katholiek Zuld- Amerika. wernood, namelijk met 543 tegen 520 stemmen, werd tenslotte een resolutie aangenomen waar in gezegd wordt dat het niet in het belang der partij is thans eenig besluit te nemen, daar het partijbestuur in bijzondere zitting bijeen zal komen, zoodra het rapport der gemengde commissie gepubliceerd is. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 297 De gemeenteraad van Amsterdam heeft de voor gestelde loonsverlaging van het gemeenteper- soneel verworpen. Oostenrfjksch verschenen. Stand op Visdag uur vjn.: 74K4 Vorige stand: 7«M BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR TdWoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem 6 Drlemaandellikseh verslag der werfczaamhi van het Werkfonds 1934. Smokkelarij van menschen naar de Vereenlgde Staten; complot te Rotterdam ontdekt. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot instelling van een verkeersfonds z.hjt. goed gekeurd. Doodeljjk ongeluk op onbewaakten overweg te Tilburg. In een rede over de verdediging van het Brit- sche Rijk zeide Neville Chamberlain dat Enge land op het terrein der ontwapening het voor beeld heeft gegeven. Daar er echter in de laat ste jaren geen ontwapening van eenige betee- kente heeft ptaats gehad, zou de regeering in strijd met haar pllq^thandelen wanneer zij de dingen liet zooals zenu"zijn. De regeering kan haar plannen nog niet openbaar maken, omdat ze misschien nog gewijzigd moeten worden. Er is een middenweg gevonden tusschen overhaas ting aan den eenen kant en een lijdzaam toe zien dat ernstige gevolgen zou kunnen hebben, aan de andere zijde. NEW-YORK, 4 Oct. (Reuter.) Men is begon nen de leden te kiezen van de jury in het proces-Hauptmann. De bebosschingsdienst der Vereenlgde Staten heeft kunnen nagaan, dat het hout, waarvan de ladder gemaakt werd welke gebruikt werd bjj het ontvoeren van baby Lindbergh, afkom stig is van de .National Lumber and Millwork Co” te Bronx (New-York), bij welke maat schappij Hauptmann vroeger in dienst was. SOUTHPORT, 4 Oct. (Reuter). Het congres der Labour-Party besprak de houding der partij tegenover het kapitalisme, in het geval dat zij aan de regeering zou komen. Er bleken groote prlnctpleele geschillen te bestaan tusschen de -en de Labour-meerderhoid. Tenslotte kwam men tot overeenstemming om trent het programma van het uitvoerend comité dat de noodzaak erkent van staatstoezicht op de staal- en (jzerlndustrie. Het congres nam een resolutie aan betreffende contróle van den geheelen Invoer. Met groote meerderheid werd besloten dat, wanneer de staat ooit toezicht zou gaan uitoefenen op de voornaamste Industrieën, er zelfs geen gedeeltelijke onteigening zou plaats hebben. altijd Qogd De toestand is dus weer geheel onoverzichte lijk geworden. Men vermoedt, dat de president geaarzeld heeft met goedkeuring van de minis- terlljst van Lerroux in verband met de geulte dreigementen van de tegenstanders van deze combinatie. PARIJS, 4 Oct. (Eer tel.) Hedenavond heeft minister-president Doumergue zijn aangekon- digde rede gehouden, welke over alle Fransche radio-stations werd uitgezonden. Hij begon zijn toespraak met te verklaren dat het behoud van den vrede richtsnoer is van de bultentandsche politiek van Frankrijk. De Franschen voelen noch haat noch wrok tegen welk tand ook; zij zijn bereid overeen komsten te sluiten met alls andere volkeren met het doel den vrede te bestendigen. Pest-epidemie in Mandsjoertje. Wetsontwerp tet wijziging der Onteigenings wet. tatle, onder leiding van Andrada. Naar dezer dagen bekend werd, heeft de re publiek San Salvador besloten, dit voorbeeld te volgen. Andere staten zullen wellicnt hetzelfde doen. MADRID, 4 Oct Nadat de minister- Ijjst in alle ochtendbladen gepubli ceerd was, verklaarde heden de kabinetsformateur, Lerroux, dat hij op nieuwe moeilijkheden gestuit was bjj het doen goedkeuren van de ge noemde lijst door den staatspresi dent Weliswaar blijft hg kabinets formateur, maar de president wil toch nogmaals onderhandelen met de partijleiders, die achter de afge treden regeering stonden. Voor de Argentijnen kan men zeggen, dat het congres reeds begonnen is. Heden is het groote triduum van de Argentijnsche vrouwen aange vangen, waaraan honderd-duizenden deel ne men. Den 7en begint het triduum voor de man nen, dat den Uen gesloten zal worden met een Nachtmis in de openlucht In het Paico de Mayo. De tentoonstelling van kerkelijke I reeds eenige dagen geleden geopend avond begint bet Teatro Colón zijn gewijd |>o- gramrna met ..Caecllla", het nieuwe werk van den PauseUJken kapelmeester Rellce. m 3 kunst Is Hedsn- 1 jAo- Nader wordt gemeld dat Lerroux op steeds meer en steeds grootere moeilijkheden stuit. President Zamora blijft hem zijn ver trouwen schenken. Niettemin vroeg men zich Donderdagmiddag af of Lerroux er wel In slagen zou een kabinet te vormen. SYDNEY, 4 Oct. (Reuter) De vlieger Charles Ulm heeft uit New York telegrafisch aan Kingsford Smith aangeboden in de Vereenlgde Staten voor een geschikt vliegtuig zorg te dra gen, dat hU tijdig door de lucht naar Engeland wil brengen, ten einde deel.te nemen aan den Melbourne-wedstrljd, welke op 20 October begint. „Dat is een prachtig sportlef aanbod.” selde Kingsford SAilth, die In zijn telegrafisch ant woord zeide, dat het voornaamste punt te wie de machine zal betalen. Deze feiten zijn slechts de offldeele uit drukking van de enorme geestdrift, waar mede niet alleen het gansche "olk, maar ook de staat zich opmaakt om de wereld- wljdsche hulde aan den Eucharistlschen Christus mee te vieren. En dit geldt niet alleen Argentinië. Ook de andere Zuld- Amerikaansche staten richten zich zonder naijver, naar de Argentijnsche hoofdstad, om aan die hulde deel te nemen. Door de oprichting van het roode een heidsfront is de troebele politieke toestand eenigszins opgehelderd. Het is thans een be staand feit, dat de socialisten voortaan het communistisch program aankleven. Hun gemeenschapiieltjk doel is het, een dictatuur te vestigen ten gunste van een beperkt aantal bevoorrechte leiders. Door geweld willen zjj dit doel bereiken en alle vrijheid afschaffen. «0 Terwijl de Conservatieve Parttj de regeering- MacDonald dankt omdat zij het land gered heeft, overlegt de Labour-Party wat zij doea zal wanneer zjj weer aan de regeering komt. Na tal van moeilijkheden overwonnen en zQn Hjst van minister gewijzigd te hebben, heeft Lerroux deze ter goedkeuring aan President Za mora kunnen voorleggen; de socialisten roepen de algemeene staking uit. In een radiorede keert Doumergue zich tegen het eenheidsfront van socialisten en commu nisten. Ondanks geruchten over een extremistische beweging heerscht er in heel Spanje volmaak te rust. Te Barcelona werden bjj wjjze van voor zorgsmaatregelen een aantal anarchisten ge arresteerd en een syndicalistisch dagblad in be slag genomen. De voorraad van de handelaars In wapenen werd eveneens in beslag genomen. In den vooravond begon President Zamora opnieuw de politieke leiders te raadplegen Ver schillende persoonlijkheden die door hem ont vangen werden, verklaarden later niets anders gezegd te 'hebben dan tijdens bet eerste onder houd dat zij na het uitbreken der crisis met den president hadden. De toestand te nog zeer duister. Men schijnt de bedreigingen van links omtrent een alge meene staking wanneer uiterst rechts aan net bewind komt, te duchten. bruinboek over den Nazi-putsch l Bij de opening verhieven zich de aanwezigen gedurende één minuut van stilte ter herdenking van de slachtoffers van de ramp tn de Gresford mjjn. Een afgevaardigde van Wales diende een motie van vertrouwen in de Nationale Regeering in. Met zitten en opstaan werd fnet overgroote meerderheid besloten de nationale regeering te danken omdat zij het land van den ondergang gered heeft. LONDEN, 4 Oct. (Reuter)Te Bristol te heden het 61e jaarlljksche congres der Conservatieve partij geopend, in aanwezigheid van ongeveer 1700 afgevaardigden, waaronder vele leden van Lager- en Hoogerhute. De zitting werd gepresi deerd door miss Regina Evans. Op de agenda staan verscheidende onderwerpen, o.a. de socialistische lig* ruiming van krotwoningen, het landbouwvraag stuk. de hervorming van het Hoogerhute, de verdediging van het Britsche Rijk en Indlë. NOORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD Maar tusschen de schepen van onzen tijd spint de radio haar onzichtbaar web. Tusschen de „Conté Grande” en Tiet radiostation Buenos Aires bestond bijna onophoudelijk verbinding. Zoo heeft men hier de plechtigheden kunnen meeleven, die zich op het dek van de „Conté Grande" afspeelden bij het kruisen van den equator. Mgr. Heljlen droeg in processie, gevolgd door de Prelaten en pelgrims, het Allerheiligste langs de wandelgangen van het dek. waar de equipage en de honderden opvarenden neer knielden, tot bU de commandobrug, waar de Kardinaal-Legaat het Allerheiligste in ont vangst nam, den Zegen gaf over het schip en over de wateren, een zegen, die belde helften van den aardbol omvaamdfe. Ook de schepen onderling verbindt het draad- looze woord. Van de „Oceania” heeft Kardinaal Hkmd, van de .Marseille” Kardinaal Verdier, den Kardinaal-Legaat zijn groet gezonden. Het Is als een drijvend web van radioverbindingen, dat langzaam nader komt naar zijn sterpunt, Buenos Aires. BUENOS AIRES, 4 October. De Argentijnsche regeering heeft be sloten dat de Kardinaal-Legaat zal worden ontvangen met de militaire en c^iele eerbewijzen, die aan een souverein gebracht worden. Het ceremonieel, waarmede de afgevaar digde van den Paus door de Argen tijnsche regeering zal worden gehul digd, zal hetzelfde zijn als waarop het staatshoofd van de Argentijnsche republiek zelf recht heeft. De Kar- dihaal-Legaat zal een civiel en een militair escorte hebben, met een generaal en admiraal als persoon lijke attache's. Nederlandsche VisscherUcentrale geïnstalleerd. Tweede machiniste van de „Spaarnestroom” door de Haarlemsche rechtbank vrijgesproken. Het Tweede KaesertH WUMkoop te wsg— om- stige ziekte in een sanatoriom In Rusland op» genomen. Tariefverlaging in het radlotelefoonverfceer uk* Ned -Indlë. meesten onder de luisteraars blijven het Vader land getrouw, slechts een minderheid laat zich meesleepen door leerstellingen, die uitgedacht zjjn bulten onze grenzen en in strijd zijn met ons temperament, ons karakter, onzen geest en onze liefde voor klaarheid en vrijheid. Het Front, Indien het in zijn misdadige op zet zou slagen, zou ons naar dictatuur en bur geroorlog leiden, waaruit onvermijdelijk buitenlandsche oorlog voortkomen. Doumergue betoogde nog, dat de door hem voorgestelde hervormlngsmaatregelen moeten '-orden doorgevoerd door de eendracht van alle Franschen. en besloot zijn rede met nog maals nadrukkelUk te verklaren, dat de Fran schen te kiezen hebben tusschen orde en wan orde, tusschen vrede en oorlog. O.a. wordt gewezen op de Duitsche wet van 1 December 1933 waardoor de eenheid van de nationaal-socialistlsche partij en den Duitschen staat wordt bevestigd, zoodat de handelingen van de partij en die van de regeering als iden tiek moeten worden beschouwd. Voorts wordt gewezen op bet verschil van de feiten en de officieele verklaringen der Duitsche regeering, o.a.: 1 Februari 1934: het Rijk deelt den Ooe tenrijkschen gezant mede, dat het niet wtear b dat de Duitsche radio „hetzt” tegen Oostenrijk; September 1933 en Februari 1934: het Rijk ont kent het bestaan van een Oostenrijksch legioen. Het Bruinboek vermeldt in verband hiermede een groot aantal getuigenissen, bevestigd door foto's, die afkomstig zijn van deserteurs uit het legioen, waardoor aangetoond wordt dat Dultachtand het Oostenrijksche legioen heeft opgericht en geïnstrueerd, of ten minste toege staan heeft dat het legioen zich vormde en oefende, en dat op den beruchten 25en Juli on geveer 15.000 van deze legionairs naar de grens zijn gebracht. Tenslotte bevat het Bruinboek documenten die deels reeds bekend zijn, waaruit blijkt dat de gebeurtenissen op 25 Juli 1934 op Duitscb grondgebied werden voorbereid en geleid. WEENEN, 4 Oct. (Reuter) Het Oosten rijksche Bruinboek, getiteld „Bijdrage tot de geschiedenis van de Juli-revolutie”, is versche nen. Het behandelt de rol van het Derde Rijk bij het Hltieriaansche terrorisme tn Oostenrijk, zonder conclusies te trekken. Verkeer Minister van geworden. Met inbegrip van den Premier heb ben de radicalen thans acht Minis ters, de Kath. Volks-Actie drie, de liberaal-democraten, de agrariërs en de onafhankelijken ieder een Mi nister. De Ijjst van Ministers is aan Presi dent Zamora voorgelegd en luidt nu volledig: Doch de groote verwachtingen gaan toch uit naar den Kardinaal-Legaat en de andere Hoogwaardige personen en naar de talrijke pel grims, die over den Oceaan uit andere wercld- deelen naar Buenos Aires komen. In de bladen van de Congresstad kan men van dag tot dag, bijna van uur tot uur vaart volgen. De „Conté Grande Kardinaal-Legaat, de „Marseille" met Kardi naal Verdier aan boord, de „Oceania” met Kardinaal Hlond en talrijke Slavische Bis schoppen. de ..Flandria” met de Nederlandsche Bisschoppen en pelgrims, de ..Augustinus" en nog vele andere heeft men van dag tot dag zien naderen en voor het oog van den geest is het een fantastisch schouwspel, die vele schepen hun zoglijn te zien trekken <r sr den Oceaan, die als door een geheime macht naar hetzelfde punt samenbuigen. Zoo kwamen eenmaal de Drie Konlngen uit verschillende hemelstreken op hun kameelen door de woestijn naar den Stal van Bethlehem te zamen. De correspondent van de N. R. Crt. te Wee nen maakt nog melding van de volgende zin sneden, die ia de publicatie van de regeering Hoe ook de laatste politieke uitlatingen van bondskanselier Dollfuss geluid hebben, één ding staat vast, dat hij in zijn stervensuur den toe stand verkeerd beoordeeld heeft. Hjj moet toen den indruk hebben gekregen, dat het leger en de politie tegen hem en de regeering in opstand waren gekomen. Hij had den dood voor oogen en moest aannemen, dat zijn levenswerk ineen gestort was. Dr Dollfuss moet, naar vastgesteld is, onge veer drie uur met den dood gevochten hebben, zonder dat men er aan gedacht heeft hem hulp te verleenen. Verder wordt medegedeeld, dat Dollfuss vlak voor het einde aan vice-kanselier Fey gevraagd heeft, om indien de Oostenrjjksche regeering niet meer in staat mocht zijn voor zijn familie te zorgen, aan Mussolini te vragen de voogdij over zijn kleine kinderen op zich te nemen. De publicatie is in extra-edities verspreid. CHICAGO, 4 Oct. (Reuter) Donderdag zijn de gebroeders Insull met vijftien van hun me deplichtigen voor de rechtbank verschenen Het proces zal vermoedelijk eenige maanden duren. De „attorney”, die de acte van beschuldiging voorlas, zeide dat de verkoop van aandeelen door de beklaagden gelijk stond met oplich ting en fraude. De maatschappij welke over een zeer twij felachtig actief beschikte, werd net publiek voorgetooverd met een kapitaal van 80 mlllioen dollars. De bank welke de maatschappij lan ceerde, ontving volkomen gratis aandeelen. waarvoor het publiek 25 mlllioen zou moeten betalen. De familie Insull ontving voor 150 000 dollars aandeelen, waarvoor het publiek 38 mlllioen betaald zou hebben. Verder constateerde de „attorney”, dat de balans der maatschappij een groot verlies had moeten aandulden I ZU werd echter vervalscht en wees een belangrijk voordeelig saldo aan Terwijl de noteeringen op de oeurs kunst matig opgedreven werden, verkocht de groep- Insull haar aandeelen en incasseerde daarvoor 143 mlllioen dollars. Tenslotte zeide de „attorney” er van over tuigd te wezen, dat hij Insull bewijzen kon, dat hij de aandeelen van twee zijner maatschap pijen verkocht, omdat hij wist dat ze bodem loos diep zouden vallen. Dit Eucharistisch Congres omsluit de Zuld- Amerikaansche naties met een band van gods dienstige eenheid, die zich heerlijk manifes teert. Het is geen toeval, dat de derde congresdag, de 12e October, tevens de ..Dia de la Raza”, de dag van het ras, Is, waarop Zuid-Amerika zijn gezamenlijke Spaansche afkomst herdenkt. PARUS, 4 Oct. (VD.) Heden te de 28ste Internationale Auto-Tentoonsteling, die vijl dagen duren zal, geopend. De tentoonstelling is wederom ondergebracht in bet Grand Palate. Br zijn inzendingen uit Frankrijk, Engeland, Amerika, Italië en Dultschland. Minister-President: Lerroux (radicaal); Buitenlandsche Zaken: Samper (radicaal); Justitie: Aizpun (Katholieke Volksactie); Marine: Rocha (radicaal); Financiën: Marraco (radicaal); Btnnenteindache Zaken: Eloy Vaguero (radi caal); Onderwijs: Villa Lobos 'liberaal-democraat); Arbeid: Anguero de Sojo (Katholieke Voiks- •cUe); Transportwezen: Jalon (radicaal); Landbouw: Jumenez Fernandez (katholieke Volksactle); Openbare Werken: Old (Agrariër); Industrie en Handel: Orozco (raolcaal); Oorlog: Hidalgo (radicaal); Minister zonder portefeuille: Martines de Velasco (Agrariër); en rita Romero (Onaf hankelijk). MADRID. 4 Oct. (Reuter). Don derdagavond heeft Lerroux zijn de finitieve lijst van Ministers bekend gemaakt. Hieruit blijkt dat de radicaal Hidalgo Minister van Oor log. de radicaal Eloy Vaguero Mi nister van Binnenlandsche Zaken, de radicaal Jalon Minister van en de radicaal Orozco Industrie en Handel is Het gedenkteeken van deze eenheid Monument van de Spaansche Gemeenschap, dat in het midden van het wljdscne Palermo- park verrijst en bet middelpunt van de groote manifestatie van het congres zal zijn, te echter verdwenen onder een machtig, monumentaal kruis, omgeven door vier altaren, dat het ge denkteeken geheel bedekt. Dit monument van de Christelijke gemeenschap overheerzeht nu alle andere gedachten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1