ïs godsdienst vervelend? 3T 1 D De clearing met Duitschland efuhken '-len Medische kroniek i. Handelsbesprekingen met Japan 'o or st aan ste ent ie H. Verbunt - van Dijk Kruidt Uw sausen met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent MINISTER VERSTREKT INLICHTINGEN 4 p scher INTERVIEW MET LID VAN DELEGATIE I ZATERDAG 6 OCTOBER 1934 van H n. Hoofdtaak Japan terugdringen Nieuwe spelling in Indië Het eenige middel Bewaarochoolexamen A Soepelheid bij invoer vergunningen Waarschijnlijk eerst 1 Augustus 1935 invoering TELE FUN KEN Byzondere aandacht voor die industrieën, welke steun van contingenteering miaaen Vertegenwoordiger van den Minis ter van Economische Zaken heeft niet veel hoop op een goeden afloop De erfelijkheidswetten Mende! Miswijnen, Codsfampolie, I Miswijnen, Codsfampolie, Kerk, kunst op elk gebied Telef. 348, Tilburg, Casthuisstr. 64 Stopzetting van den uitvoer zou tot nog ernstiger gevol gen leiden Belangrijke achterstand Enquête van het Departement e vortge maal hebben wü LIBRA. het oog op den Japanschen ingeschrevenen godsdienst schuilen. een slecht waarin één of twee A’s j aoodat alleen O. M. A Loom* na, te Nt)megen Venlo. ziel valt rationalisatie houdt is dese overweging van den Engelschen Kardinaal van belang. Wanneer wü christen zijn, wanneer wij ons geloovlg noemen, laten wij het dan ook radicaal zijn. Voor een werkelijk geloovlge nu heeft dit tijdelijke leven alleen waarde tegen den achtergrond van de eeuwigheid; voor hem is leven gelijk aan Ood dienen en klinkt „verveling van den godsdienst gis een vloek. Ten aanzien van het aooeven genoemde vrije percentage deed de regeering aan de Commissie nog nadere mededeellngende Commissie kan echter tot haar leedwezen geen vrijheid vinden, deze In haar verslag op te nemen Wel kan sij verklaren, dat sij op dit punt eenlgszins gerust gesteld is. Wat voorts een nadere regeling met betrek king tot den ontatanen achterstand betreft, daar omtrent deelde de minister mede, dat de regee ring allereerst moet beschikken over de uit komsten van de enquête naar aard en omvang van do achterstallige bedragen. Zü is echter. Een typisch voorbeeld hiervan is de gloel- lam penfabricage. Ja panache de con- welke 9 a A B B (A B> 10 a a B B (a B) 11. a A B b (A Bi 12. a a B b (a Bi 13. a A b B (A Bi 14. a a b B (a Bi 15. a A b b (Abt 16 a a b b (a b wel buitengemeen vreemd; aoodat wü hieraan een aparte kroniek sullen wijden. Op de vraag naar zijn meening naar de vooruitzichten voor het verdere verloop der conferentie, antwoordde hij: „Wij moeten Japan terugdringen. Japan tracht natuur lijk zooveel mogelijk te behouden, want deze aangelegenheid is ook ioor Japan van eminent belang. 1 A A B B (A B> 2A a B B (A B) 3 A A B b IA Bi 4. A 8 B b (A B) 5 A A b B IA A a b B (A 7. A A b b <Ab) 8. A a b b (A b) Nederland en begrijpen. Hierin eenige verbetering te brengen achtte hij zijn eerste taak en hij gelooft, dat dit hem wel eenlgszins gelukt is. De Japanners zullen zich bij de contingen teering van vele artikelen moeten neerleggen. Deze contingenteering zal dan ook zoo spoe dig mogelijk geschieden. De heer A. Spanjaard, voorzitter van de commissie van advies voor de crisis-invoerwet, die als verte genwoordiger van den Minister van Economische Zaken deel uitmaakt van de delegatie voor de handels besprekingen met Japan en eenige maanden in verband met laatstge noemde functie te Batavia heeft vertoefd, is dezer dagen in Den Haag teruggekeerd en heeft in een interview zijn indrukken weergege ven omtrent het verloop van deze besprekingen. gesteld Het was haar bü de instelling van de autonome clearing bekend, dat deze passiviteit sinds eenige maanden sterk verminderd was. Echter meende zü. dat aan die vermindering een einde zou komen of reeds gekomen zou zijn, daar zü niet kon veronderstellen, dat de ex porteurs. het risico van uitvoer naar Dultsch- land kennende, den export daarheen nog ver der zouden vergrooten. Dit Is onjuist gebleken. In het jaar 1933 bedroeg het gedeelte van on zen import, dat door export gedekt werd, ten opzichte van Duitschland steeds 40 k 46 pCt„ in Januari 1934 was het nog 40.5 pCt toen is het gaan oploopen tot 84. 1 pCt. in Juni en 74.1 pCt. in Juli. Deze in de gegeven omstandigheden ongunstige ontwikkeling is toe te schrijven aan een samenloop van verschillende factoren. Het laatstgenoemde cijfer was juist bekend, toen tot de autonome clearing werd overgegaan. Eerst bijna een maand later kon de regeering beschikken over het cijfer van Augustus, dit bleek 85.6 pCt. te zijn. De marge, welke noodig Is. om den be- taan den achterstand in te halen, is das. Indien de verhoodingen blijven Meals dese thans s|jn. aanzienlijk kleiner dan men ge meend haft Toch ia de clearing het eenige middel om te waarborgen, dal alle Neder landsche betalingen met al (sondering van het kleine percentage, dal krachtens de overeenkomst van 34 September daarbui ten blijft aan de schald-elschers In Ne derland en In de eveneeeche gewesten tea goede komen. zoo verklaarde de minister, in beginsel bereid te overwegen, of het mogelük is. dat maatre gelen worden genomen om aan diegenen onder de bona-fide exporteurs, wier bedrijven ten ge volge van den ontstanen achterstand en de moeilijkheden om dezen te Uquldeeren met on dergang bedreigd worden, tegemoet te komen Zü kan er echter niet over denken, het risico, waarvan de omvang ook aan haar thans on bekend Is en welks onstaan zü niet heeft kunnen verhinderen, zonder meer over te ne men. Voor lingsbeslulten reeds klaar, maar men ze kingen duurden. Het ia het streven van pan. zoo besloot de beer Spanjaard het derhoud. niet alleen den Import, maar de distributie in handen te krijsen. Om het oploopen van het Sonderkonte tegen te gaan, moest de afzet van bankmarken wor den vergroot De daarvoor gevoerde propaganda heeft echter onvoldoende resultaat opgeleverd. De achterstand bleef toenemen, het saldo groei de steeds. Inmiddels onderhandelde een Neder landsche delegatie te Berlün om tot 'n bevre digende oplossing te komen, welke evenwel niet werd bereikt. De regeering zag zich toen ver plicht autonome clearing in te voeren; dese trad op 15 Augustus in werking. VJNLO Geslaagd de dames: O. J O Beekman, -K Oosterhout. M. O. B. Bandera M. E. Bweteloot H P. B. van den Heuvel te Teneinde tegemoet te komen aan de moei- lükheden, welke enkele takken der verwerken de Industrie ondervinden door de contingen teering van verschillende barer grondstoffen heeft de Minister van Economische Zaken be paald, dat voor zoover ten genoegen van de met de contróle belaste ambtenaren wordt aan getoond, dat bepaalde stoffen niet in het bin nenland zün te verkrijgen, de noodlge soepel heid bü het verleenen van invoervergunningen zal worden betracht. De bedoeling van dezen maatregel Is om meer nog dan voorheen een juiste verdeeling van den Invoer te bereiken tusschen de pro ducten, die de Nederlandsche inaustrie kan leveren en die, welke uitsluitend ulj het bui tenland zün te betrekken. Bü deze regeling zal büzondere aandacht worden geschonken aan de behoeften van die takken van Industrie, welke den steun van con- tingenteeringsmaatregelen niet ondervinden. Het „A. I. D.” bericht, dat het departement van onderwüs vooralsnog zich onthouden zal van het geven van opdrachten als anderszins tot invoering der zg. ..examenspelling" in Ned.-Indlê. Men beschikt nog steeds over onvol doende gegevens, hoe deze aange’ he’d in Nederland precies is geregeld en moet zich nog te veel in gissingen verdiepen dienaangaande terwül de materie te Ingewikkeld is om haar zoo losweg, geheel zelfstandig af te doen. De mogelijkheid bestaat hierdoor, dat pas per 1 Augustus 1935 zal worden overgegaan tot het Invoeren der nieuwe spelling op de Indische in richtingen van ónderwjjs. Japan neemt van de Indische exportpro ducten te geen enkel opzicht voldoende hoeveelheden af en Indien Indlê door sou blijven gaan met alles of zoo goed als alles van Japan te betrekken dan blüft er niets over voor ruilhandel met de belangrijk ste afnemers van Indische producten. En geland, Duitschland. Frankrijk. Tsjecho Slowakije oju Neem b.v. een Invoer van textiel-artikelen. van welk product Ned. Indlê thans de groot ste afnemer is. Hier moet een stuk van den Japanschen Invoer afgenomen worden, al ware het alleen maar met het oog op de positie van onze handelsbalans. De regeering heeft gemeend, geen verantwoor- delükheld op zich te kunnen nemen voor het geven van advies om niet verder te expor- teeren. Hoewel zü bü de instelling van de auto nome clearing den toestand ernstig achtte, kwam het haar voor, dat stopzetting van den uitvoer tot nog ernstiger gevolgen sou lelden Het zeer groote nadeel, dat daaraan midden In het exportsetzoen van agrarische producten verbonden geweest sou zün. mag men toch met onderschatten; dit heeft bü baar overwegingen gegolden. betaald dan die uit of over andere .anden. gin gen exporteurs uit die andere landen er steeds meer toe over, de aan hen verschu.dlgde bema lingen over Nederland te eiden. daarbij gebruik makende van het Nederlandsche Bonder kon to. Ten einde te voorkomen, dat dit konto op deze wijze overbelast raakte, werd bü aanvul lend protocol van 5 Juni voor gqederen van niet-Nederlandschen oorsprong de moge!vkh*id om van het Sonderkonto gebruik te maken sterk beperkt. In dezelfde maand Juni zette Duitschland de storting op .de Sonderkontl van alle overige landen tüdeïük stop; alleen het Nederlands’be bleef functlonneeren en ook de taciliteit. be staande in de bevoegdheid van de Nederland sche Bank om de bankmarken op de vrüe markt te verkoopen. bleef gehandhaafd In Juli echter werd deze faciliteit, waartoe Diltsch- land zich niet verplicht had. ingetrokken Van dat oogenbllk af begon het saldo op bet Son derkonto snel omhoog te loopen Tegelükertüd ontstond achterstand bü de betaling van de zgn. bewirtachaftete Waren waarvan de vol doening niet over het Sonderkonto liep; voor deze waren werd bü de dagelüksche toewijzing een onvoldoende hoeveelheid deviezen toege staan. 54 artikelen liggen de contlngentee- heeft niet willen uitvoeren, zoolang de bespre- moet nog gemaakt worden, on- ook „Als een bewijs”, aldus de heer Spanjaard, „dat het saamhoorig- heidsgevoel sterker is gaan spieken, kan ik U nog tnededeelen, dat ik zelfs enkele opdrachten heb meege kregen, om hier te lande te onder zoeken of verschillende artikelen in Nederland gemaakt zouden kunnen worden in concurrentie met Japsm. Dit is de hoofdzaak van het werk van Men del Voordat wü nu echter verder op de be- langrüke consequenties uit deze leer kunnen Ingaan moeten wü nog twee opmerkingen mik ken. die noodig Zün voor het betere begrip van de werkelükheld. Dat Is ten eerste, dat een eenvoudig kenmerk vaak bestaat uit verschillende kenmerken. Da roode kleur van sommige Noemen blükt b.v, geen eenvoudig kenmerk te zün. maar ia voort gebracht uit. om maar een willekeurig voor beeld te geven, den aanleg van een purperen, een witte en een roes kleur. Wanneer zulk een bloem nu gekruist wordt, dan komen er bü de splitsing natuurlijk allerlei variaties voor den dag Het eerste wat men dus te doen heeft bü onderzoekingen op dit gebied, ia te zorgen dat men met eenvoudige kenmerken te doen heeft. Wat het haar betreft ia b.v. de kleur een apart kenmerk, de vorm van het baarkleed een andere, de kwaliteit weer een andere. Menkan dus het eene zonder het andere overerven. De tweede opmerking, die gemaakt moet wor den is. dat sommige kenmerken aan elkaar gekoppeld zün. Twee zulke kenmerken komen dua altüd te zamen voor De interessantste onder deze kop pelingen zün wei <fie gevallen, waarbij een be paald kenmerk aan het geslacht gebonden B. Indien men vraagt naar mijn ver wachting. dan moet ik U bekennen, dat ik er niet veel hoop op heb. Japan zal, van ons niet zoo veel kunnen af nemen als wjj wenachen, terwjjl wjj den Japanschen invoer sterker zullen moeten gaan contin- genteeren dan Japan toelaatbaar acht. I De heer Spanjaard bemerkte al spoedig, dat Indlê elkander bitter Nogmaals wordt de aandacht gevestigd op de enquête, die door het departement van Econo mische Zaken wordt gehouden naar de vorde ringen op Duitschland wegens of In verband met goederenleverantlea, voor zoover dese vor deringen vóór 24 September JJ. vervielen Men voorzie zich van de noodlge formulieren, welke bü de Kamer van Koophandel verkrijgbaar zün en zende deze Ingevuld aan de afdeeling Handel en Nü verheid van voornoemd departement. In verband met verschillende vragen welke bü het invullen der formulieren gerezen zün, wordt nog de aandacht gevestigd op het volgende: Op formulier I moeten ook worden opgegeven de bedragen, welke, (voor zoover deze storting althans niet ten onrechte geschiedde) bü voor uitbetaling op Sonderkonto resp. Zwischenkonto werden gestort, ook al zün de betreffende goe deren nog niet naar Duitschland geleverd Die vorderingen, welke vóór 24 September zün vervallen en waarvoor de storting op Sonder konto resp. Zwischenkonto bü inzending der enquête-for mulleren om bepaalde redenen nog niet heeft plaats gehad, dienen vooralsnog niet te worden vermeld, ook al zullen deze stortingen eerstdaags geschieden Aan belanghebbenden wordt echter verzocht, zoodra de storting op genoemde rekeningen is verricht hiervan een aanvullende opgave op aoortgelüke wijze in te zenden. Dese aanvul lende opgaven worden ook na 10 October in gewacht. Houders van vorderingen zonder vaststaand >n vervaldatum dienen zich met hunne Duitse hi ef nemers over een vervaldatum te verstaar. Bü aldlen op grond van bestaande handelsge bruiken bedoelde datum moet vastgesteld wor den als liggende In de periode voorafgaande aan 24 September, zoo zal de afwikkeling dier vo-- derlngen alsnog dienen te geschieden door storting op Sonderkonto resp. Zwischenkonto Zoodra dese stortingen plaats vinden moeten ook hierover (op formulier I) aanvullende ge gevens worden Ingezonden. Ten aanzien van formulier V zü er nog up gewezen, dat hierop slechte die vorderingen moeten woraen vermeld, welke zün vervallen na 24 September en welke zün ontstaan door leverantie van gesdsrea. Vorderingen uit hoofde van na 24 September vervallende andere be talingen moeten dua niet worden Ingediend. j—e vraag: is godsdienst vervelend? lükt 1 op het eerste gezicht ongepast. God die- nen en dat is toch godsdienst is 's menschen eerste en grootste plicht, en dat sou vervelend zün? En toch, wanneer wü in volle oprechtheid trachten antwoord te geven op deze pünlüke vraag, dan heeft de mensch, In het algemeen genomen, ten deze den schün tegen zich. Laten wü met het kind beginnen. Zeker. In de levens der heiligen vinden wü herhaalde- lük opgeteekend, dat reeds in de allereerste ja- ren een sterke trek naar liet godsdienstige in bet jonge hart merkbaar was. Maar, zulke heiligen zün groote uitzonderingen; op de mil- Uoenen christenen vormen zü een niet te noe men klein percentage. Ook is het waar, dat het kindergemoed in het algemeen een neiging voor het religieuse toont: kinderen hooren graag over hemelsche dingen vertellen. Maar het beoefe nen van godsdienst in den strengen zin des woords is niet de liefste, bezigheid van het kind. De jeugdige geest dwaalt weg over strand en bosch. droomt van spel en vermaak, zoo dra een gebed slechts enkele minuten is be gonnen Wie durft beweren de aandacht van kinderen in de kerk een half uur vast te kun- nen houden; wie, dat kinderen graag den cate chismus leeren, gebeden verrlcnten, slichtende verhalen lezen? Wü allen weten bü ervaring, dat het tegendeel de waarheid is: reeds de jonge mensch ondervindt, dat de geest wel gewillig, maar het vleesch zwak is. Nauwelüks heeft het hart zich tot het hemelsche verheven, at de zinnen worden door het aardsche afgetrokken. Niet beter en heel vaak slechter staat er de opgroeiende jeugd voor. Door ouders en opvoe ders hoort zü zich voortdurend vermanen, dat de godsdienst niet alleen eerste en hoogste plicht is. maar ook het eenige middel om den levensstrijd in deze moellüke jaren met gezonde ziel door te komen. En toch, hoe zwaar valt zelfs den meest goedwillende het groote gebod: den Heer uw God zult gü die nen en Hem alleen aanhangen! Dienen, bét hoofd en den knie buigen is al reeds iets wat den jongen mensch tegen staat. En dan voor al die vermaning om steeds en overal den strengen Schepper voor oogen te hebben en Hem alleen aan te hangen, mets dan hem al leen te beminnen; hoe stuit zulk een elsch af op de onstuimige verlangens van het vurig kloppende hart, dat verlangt naar schoonheid zonder meer, naar uitbundig vermaak, naar lichten dans, naar de zinnelüke liefde van een ander schepsel. En hoe moellük valt het, ook bü den besten wil, om in die jaren met woord en daad te belüden, dat de godsdienst ons lief is boven al; dat het ons geen moeite kost om toe te snellen wanneer de kerkklok roept! Hoe weinige jonge menschen zullen met de hand op het hart kunnen getuigen dat ze nooit moeite hebben een gevoei van verveling te onderdruk ken bü’een rozenkransgebed, een predikatie, een langdurige godsdienstoefening? Maar ^ok^ wanneer de Sturm und Drang periode voorbü is en de volwassen mensch zich maatschappelük gevestigd heeft, kan hij helaas niet beweren, dat godsdienst het aantrekkelük- ste deel van zün leven is geworden. De vol wassenen, die met graagte geregeld hun gods dienstplichten vervullen behooren helaas tot de uitzonderingen. Veelal zelfs vinden zü in de be- beslommeringen van het dagelüksche leven, in hun drukke zaken, in den strijd om het be staan, de zorg voor een gezin gereede aanlei ding voor de verontschuldiging: wü hebben geen tüd om meer dan het minimum van onze godsdienstplichten te vervullen. Hierdoor ont gaan zü de pünlüke vraag: maar gesteld, ge hadt tüd in overvloed, zoudt ge u dan met graagte op religieuse oefeningen toeleggen: is de godsdienst u geen verveling? Wanneer zü eer- lük zün. kunnen zü niet ontkennen, dat die lastige vraag nu en dan zich toch opdoet, maar dat zü er hun ooren voor stoppen. Juist onze tüd, die zoo enerveerend en sloopend wordt ge noemd. geeft meer dan ooit gelegenheid tot pe riodieke rustpauzen. Weekends en wekenlange vacahtles zün goede uitvindingen van onzen tüd. Is onze eerste vlucht In zulk een rustperiode naar den godsdienst: of maken velen zichzelf niet wjjs, dat de religie hun tüdens zulke nood- zakelüke ontspanningen zou beletten om de ge zochte rust te krügen? In werkelükheld hou den zü er zich van af, omdat godsdienst ben verveelt. Godsdienst is vervelend: dat spreekt uit alle menschelüke uitingen. Godsdienst wordt zoo veel mogelük geweerd uit lectuur, uit theater, uit bioscoop, uit de kunst. Waarom? Omdat er verschillende soorten van godsdienst zün. zegt men, en niemand in zün diepste overtuiging mag worden gekwetst. Maar dat is een uit vlucht: de ware reden is, dat godsdtehst door de massa vervelend wordt geacht. Is het "dan noodig overal den godsdienst bü te halen: in onze gesprekken, wanneer wü bü elkander gezelligheid zoeken, of zakelüke be sprekingen voeren; wanneer wü geestesontspan- nlng nastreven in een boek, een periodiek, in een schouwburg of fllmvertooning? Neen, na tuurlijk niet! Een zoo verheven iets als Gods- vereering steeds opzettelijk en zonder aanlei ding in alle dingen van den dag te betrekken, ■ou tot fanatisme voeren en den waren gods dienstzin slecht te stade komen. Maar het is niet te ontkennen, dat de godsdienst even veel en meer malen opaettelük uit ons leven ge bannen wordt, wanneer hü zien aan ons op dringt Godsdienst is God dienen en dat kan op duizenderlei wüaen. Het is niet altüd noodig om den verhevensten vorm te kiezen, n.m. de godsvereering van het altaar met al de plech tigheden van den kerkelüken dienst. Daartoe ie niet altüd gelegenheid en tüd. Bomtüds kan godsdienst verheven zün in een zeer eenvoudi- gen vorm. Wü kunnen onder den indruk ko men van een machtig natuurtafereel; wü kun nen aan eqp doods- of ziekbed getroffen wor den door den adem van het andere leven; de ongekunstelde vraag van een kind, ja de vaste, klare blik van een kinderoog kan ons hart •angrüpen en omhoog voeren. Daa stügt van nature uit een chrlstelük gemoed een gebed omhoog, hetzü van bewonderend aanbidden voor de grootheid der schepping; hetzü van berouw In schuldbesef, hetzü van Volgens het verslag van de vaste commissie voor overleg met de re geering omtrent vraagstukken en maatregelen, betrekking hebbende op aangelegenheden van handels- politieken aard, heeft de minister van Economische Zaken in de ver gadering van 3 October hierover in lichtingen verstrekt, welke in het kort voor zoover ‘s Lands belang publicatie daarvan gedoogt op het volgende neerkomen. Nu spreekt het wel van zelf, dat Ik er geen oogenbllk aan denk te ontkennen, dat de in- landsehe markt behoefte heeft aan Japansche artikelen. De goede en goedkoope Japansche artikelen kan de inlander Inderdaad niet mis sen. Hoe goedkooper de dagelüksche artikelen te verkrügen zün, hoe gelukkiger het voor die menschen Is. Er zün echter ook tal van pro ducten. welke Japan wel goed zoop maar niet goed kan leveren. En deze artikelen kan men beter van de In dische markt weren. Als hoofdtaak had de heer Spanjaard zich gesteld: „Indlê zooveel mogelük te doordringen van het belang van een welvarend Neder land en daarbü de zeer büzondere belan gen van onze overzeesche gebieden niet uit het oog te verliezen Ten einde goed te kunnen begrijpen, hoe de tegen^tporcjjge moellükheden met betrekking tot de Ddltsche betalingen ontstaan zün. moet men teruggaan tot Mei van dit jaai Tot zoo lang functlonneerde het z.g. Sonderkonto be vredigend. Naarmate echter de Dultsche re geering tn den loop van het eerste half laar van 1934 de „allgemelne Devlaengenehmlgun- gen” beperkte, van 50 tot 40 pet. en zoo verder tot 10 pet. toe. namen de bedragen, welke op dat konto gestort werden, voortdurend toe en ontstonden moellükheden met den verkoop der zg. Bankmarken. In verband daarmede st> nd de Relchsbank aan de Nedenandsche Bank nu en dan toe. de bankmarken tot een voor elb’ geval bepaald bedrag op de vrüe markt te ver koopen. terwül zü overigens alleen zonden wor den beMeed voor betaling van Import uit Duitschland. Dank zü deze faciliteit kon de Nederlandsche Bank steeds zorgen dat het saldo op het Sonderkonto binnen redelükc gren- --- - zen bleef. Aangezien nu echter de export uit dankbaarheid of lief- of over Nederland gemakkelüker zon worden Op dien datum was er reeds een zeer belang rijke achterstand De regeering verwachtte, toen zü tot het instellen van de autonome clea ring overging, dat deze tot vermindering van den Achterstand zou leiden. Wel is waar gold deze clearing alleen voor betalingen wegens >e- veringen, gedaan na 15 Augustus; en daar de meeste goederen op krediet geleverd worden, duurde het geruimen tüd voordat de stortin gen op de clearlngrekening een grooten omvang aannamen, soodat een vermindering van den achterstand niet onmiddellük kon worden ver wacht; gezien de passiviteit van onze handels balans meende de regeering evenwel, dat reeds spoedtg een daling van de achterstallige bedra- |gen aou intreden. Zü is daarin helaas teleur- de. Maar hoevelen smoren zulk een edele op welling onmiddellük bü zichzelf! Zü hebben er zich aan gewend dat „godsdienst” alleen op een bepaald tüdstip beoefend moet worden; 1 is een plicht, dien zü uit sleur verrichten en waar aan voor hen een nasmaak van verveling ver bonden is. En zoo verzuimen zü schoone gele genheden om God te dienen, uit heel hun hart, op een eenvoudige, gemakkelüke en toch zeer verdlenstelüke wüae. Dit verzuim Is daarom zoo te betreuren, om dat het wüst op een geheel verkeerde men taliteit. Wü houden, er niet van om van den eigen tüd, waarin wü leven, kwaad te spreken ten voordeele van voorbüe tüdperken. Allicht overdrijft men aan den eenen of aan den an deren kant Maar dit staat wel vast, dat er ten opzichte van den godsdienst een andere ge zindheid groeiende is. Eeuwen lang was de gods dienst met het menschelük leven verweven; de religie speelde zoowel in het openbare als in het büzondere leven een groote rol. De schaduw kant hiervan was veel sleur, vormendienst en zelfs huichelarij. Het tegenwoordige geslacht staat tegenover alle vraagstukken, ook ten op zichte van den godsdienst, anders dan vroeger. Men kiest radicaler en schaamt zich niet voor zün meening. Wanneer het percentage der „godsdienstloozen” onrustbarend gestegen Is, wil dit niet zeggen, dat bet aantal ongeloovi- gen in gelüke mate is vermeerderd. Tiendui zenden stonden vroeger als behoorend tot een bepaald kerkgenootschap Ingeschreven, terwjjl zü even weinig godsdienstig waren als degenen, die thans als onkerkelük staan genoteerd. Daarentegen is er bü de uitgesproken kerkelük een krachtiger opkomen voor hun overtuiging, een sterker beleven ook van het geloof merkbaar. Daarin kan een voordeel wanneer nm. het aantal van deze laatsten sterk ultbreidt; wanneer de geloovlgen ulterlQk en Innerlük godsdlenstlger worden. Hoe zwart het er ook somtüds In de wereld moge uitzien, de overwinning is dan aan den gods dienst. Zooals Indertüd een geheele heidensche wereld het veld heeft geruimd voor de weinige maar onverschrokken en beginselvaste christe nen der catacomben, zoo zal ook het moderne heldendom voor de mlllioenen belevers van het christendom van heden wfjken. Maar dan mag godsdienst voor die christenen ook geen ver veling zün, doch het voornaamste bestanddeel voor hun leven. En voor den werkelük geloo- vige kan dit ook moellük anders. Zooals de groote Engelsche bekeerling Kardinaal Newman het uitdrukte: „Ofschoon de Schrift over dit onderwerp met geen woord spreekt, is het toch duldelük genoeg, dat, Indien wü gelukkig willen worden in de wereld, wü ons nieuwe harten moe ten maken en moeten beginnen die dingen Hef te hebben, waarvan wü van nature afkeerlg zün. Practisch gezegd: de geheele zaak komt hierop neer: wü moeten veranderd worden; want wü kunnen niet verwachten, dat heel het univer sum naar ons overkomt, de bewoners van den hemel, de ontelbare koren van engelen, het glo rierijk gezelschap der apostelen, de eerbiedwaar dige schare der profeten, het edele leger der martelaren, heel de zegevierende kerk, de Wil en de eigenschappen van God; dat alles is on veranderbaar. Wü moeten tot hen overgaan. Of, om het in de gezaghebbende woorden van den Verlosser zelf te zeggen: Voorwaar, voorwaar, wanneer Iemand niet opnieuw geboren wordt, kan hü het Koninkrijk van God niet zien. Het Is een zaak van volkomen eigenbelang om onze gedachten In te stellen op de noodzake- lÜkheid van een omkeeren van onze harten, nog afgezien van onzen plicht tegenover God en Christus, onzen Verlosser.” Voor onzen tjjd, die van efficiency en van Alle combinaties, voorkomen, zün geel; A is Immers dominant, wint het van a. De combinaties, waarin twee a’s voorkomen zün groen. Alle combinaties, waarin één of twee B’a voorkomen zün rond, want rond (Bi is dominant over kantig <b>. Alleen die combinaties, waarin geen enkele B, maar twee b's voorkomen, zün kantig Tusschen haakjes Is er nu achter elke combinatie ge schreven, hoe de nieuwe erwten er werkelük uitzien Dan zün de nrs. 1, 2, 3, 4. 5, 8, 8, 11. 13 er staat achter A B geel en rond. De nrs. 7. 8. 15 (A b) zün geel en kantig De nrs 10, 12, 14 (a Bi zün groen en rond nr. 16 (a b) is groen en kantig. Er zün dus vier vormen en wel 8 maal geel en rond. 3 maal geel en kantig. 3 groen en rond en ten laatste eenmaal groen en kantig Zoo aou het dus moeten zün, als de kansen gelük verdeeld zün, als er evenveel kans voor elke combinatie is Toen Mende! deze proef u deed, wist hü reedk, dat volgens zün theorie de vier genoenfde vormen in de genoemde hoe veelheid moesten te voorschün komen. Inderdaad waren er getallen 315. 101. 108. 32, dus ongêveer 300, 100, 100. 33. dat is de ver houding 8 3 3 1. precies zooals het volgens de theorie gebeuren moest. Hoe nu de verdere generaties er uit zien, zul len wü onbesproken laten. Maar één opmerking -----Door middel van de tegels van Mendel is bet mogelük. uit te rekenen, hoeveel verschillende vormen kunnen ontstaan. Indien men kruisingen maakt tus- schen twee planten, die b.v. In zeven punten velschillen. Dat aantal vormen loopt reeds In de honderden. Nu begrijpt men eerst dat de vroegere onderzoekers die er niet op gelet heb ben. bü hun kruisingen slechts planten te ne men. die In één punt verschilden, uitkomsten kregen, waar men x«en wüs uit kon worden. Wat zün nu de regels van Mendel? Vooreerst dat elk kenmerk apart overgeërfd wordt. Men erft dus niet den vorm van da ouders als geheel, maar als een samenatel van verschillende kenmerken. Dit heeft ook eerst de erfelükheldswetenschap mogelük gemaakt. Ten tweede: de dominantie regel, dwz dat wanneer het eene kenmerk o0r het andere domineert, b.v. bruine oogen over blauwe oogen, dat dan bü de eerste kruising het domlneerende kenmerk naar buiten verschünt. Ten derde: de splltelngsregels. In de derde generatie verdwijnt de eenvormigheid van de tweede generatie. De vormen splitsen zich vol gens bepaalde regelen, zooals hierboven reeds uiteengezet is. Daaraan ten grondslag ligt de sllesbealissende wet. dat iedere combinatie op zich-zelf evenveel kans heeft te ontstaan, als een andere. Daarom hangt het welslagen van ferentie elgenlük af van de offerte. Japon ons maken zal voor de afnamen van Indische producten. Of men elkaar voldoende zal naderen v^et ik nog niet. Hü merkte daarbü om op, dat de Japan ners zaken niet van politiek kunnen schel den en dat dit een moellükheld vormt bü on derbande llngen. Zoo is er b.v. een ziekte, haemophllle genaamd, die daarin bestaat, dat het bloed niet stolt, -i een lijder daaraan aan de kleinste wonde doodbloeden kan. Dese ziekte komt bü mannen voor, is erfelük Deze ziekte is aan het mannelük geslacht gebonden. Ook het geslacht Ie een eenvoudig kenmerk, dat men erft. Dit schünt op het eerste gezicht 1 ”J uiteengezet, welke vormen ontstaan. Indien er krui singen gemaakt worden tusschen plan ten, die slechts in één uiteriük ding verschillen en wü hebben als voorbeeld aangehaald de erwten, waarmee Mendel zelve zün eertte proe ven verricht heeft. Na de eerste kruising ont staat dan als eerste bastaard-generatie slechts één vorm, die alle het dominante kenmerk ver- toonen Er werden gekruist erwten met een groene zaadschaal met erwten, die een gele zaadschaal hebben. De eerste bastaard-genera tie hebben dan alle een gele zaadschaal- Wanneer deze bastaarden aan zich zelf worden cvergelaten. dus zich zelf bevruchten, dan ont staan om kort te spreken 3 gele tegen 1 groene. Die groene blüven nu in volgende geslachten steeds groen. Op de drie gele blükt er één ook In alle vetdere generatie steeds geel. De andere twee gelen splitsen zich later weer juist als de tweede bastaard-generatie, d wz. hunne kinderen zün voor kwart geel, voor 1 kwart groen. Wanneer er nu erwten met elkaar gekruist worden, die in twee punten gekruist worden, wat gebeurt er dan? Mendel heeft ook deze proef genomen, n.l. met eenerzjjds een hoeveel heid erwten, die ronde zaden en een gele zaad- schaal hebben, en een andere hoeveelheid, die kant-ge zaden en groene ss ad schaal hebben. Nu is de ronde vorm van de zaden dominant over de kantige, en de gele kleur over de groene Noemen wü daarom den aanleg voor de gele zaadschaal A, over de groene a; noemen wü den aanleg voor ronde zaden B, voor kan tige zaden b. Er worden dus erwten A B (geel en rond), met erwten a b (groen en kantig) gekruist Uit den aard der zaak zün dan alle bastaarden A a B b. en bevatten dus den aan leg voor geel en groen, rond en kantig. Maar de bastaarden zün geel en rond, omdat geel over groen dominant ia. en rond over kantig. Nu echter worden deze bastaarden aan zich zelf overgelaten A a B b wordt dus met A a B b bevrucht. Noemen wü nu achtereenvolgens alle combinaties, die daaruit ontstaan. Uit elk van de zaden komt dus een A of een a, en een B oi een b. De mogeljjke combinaties zün dan de volgende: De Japansche gloeilampen zün buiten gewoon goedkoop, maar zeer duur in gebruik en moeten in den regel spoedig vernieuwd worden. Voor dit product geldt wel in het bü- zonder. dat goedkoop duurkoop is en de In lander wordt hiervan de dupe. Ook in Nederland hebben wü den Invoer van gloeilampen moeten contingenteeren. voor- nameHjk’ met Import./

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 19