Zoekt gij betrouwbaar Personeel? een De vlootschouw der K.L.M. op Schiphol. aan v s ^■1 naar de Zuidpool De „Roode Adelaar” Plaats dan een „Omroeper” voor 75.000 gezinnen De opening der spoorlijn Gouda-Alphen aan den Rijn. i 1 1 1 EEN NIEUWE TOCHT VAN ELLSWORTH EN BALCHEN I MAANDAG 8 OCTOBER 1934 iiimniniininiiiiiiiin niinnnuuiiininmiiiiiiiininiiniiiii c 1 GOUDEN KLOOSTERFEEST ver- Installatie Deken Terstappen Naar de missie Zilveren professiefeest Paters Redemptoristen rijksveldwachter Dr. G. C. Pater Wissels Pater Accursius La Rosen O.F.M. inrnninnniinniinnniniininniiiiiHiii niiiiniiniiiiiininTnnnnri Nieuwe St. Theresiakerk te Maastricht Groot wetenschappelijk belang De Elltworth-expeditie heeft Dunedin op Nieuw Zeeland verlaten en it naar de W al vise h baai trokken De vrienden van Egmond Körmendi naar ons land van Balen Blanken Poging tot doodslag op een gmnnnnniiniimiimmiuiiiiinimini Auteursrechten van BUMA «1. J >8 fö. FOTOREPORTAGE I 4 i O De stoomtram Alkmaar Egmond maakte Zaterdagavond haar laat ste n rit, welk gebeuren met eenig ceremonieel gepaard ging omloop beeldenaar Naar wjj vernemen, zal de bekende Hongaar- sche romancier Ferenc Körmendi, wiens boe ken „Carrière” en „Erfgenamen” tot de meest gelezen werken der wereld-lltteratuur behooren, begin November ons land bezoeken. Na door dr. Ritter voor de radio te zijn geïnterviewd, zal hij lezingen houden te Amsterdam, Den Haag en Rottqfdam. De zeereerw. pater Jos. Schumacher en J. Limpens, Montfortanen, uit Rothem-Meerssen, zijn resp. naar Haïti en Portugal teruggekeerd. De installatie van den zeereerw. heer Ter stappen, als deken van Echt, zal plaats hebben op 21 October door mgr. dr. Bauduin, vicaris- generaal van het bisdom Roermond. Behoudens de heeren J. S. Daenen en A. J. Daenen uit Nijmegen zijn alle overige gedaag den in beide zaken buitenlandsche muzikanten. Voor eischeresse BUMA tr.-edt als p-. ocureur op mr. Paul Janssen, advocaat te Maastricht. De andere procedure is gericht tegen E. Ro bert. M. Schmidt, E. Spittier, A. Fahsbender en H. E. Ulltnann, muzikanten die in Grand Café te Heerlen eenzelfde overtreding begaan hebben. Tegen deze gedaagden wordt een scha devergoeding geëischt van 570 en eveneens een dwangsom van ƒ250 voor elke verdere over treding. Pater Wissels, rector van de Zusters In het Liefdehuis te Asten <N. Br.) is door zijn over sten benoemd tot kapelaan te Kortrijk (Vlaan deren). De benoemde is van de Orde der HU. Harten. Da voetbalwedstrijd PSV -N.AC voor de voetbal competitie der Zuidelijke eerste klasse, eindigde la gelijk spel (2 2). Een spannend moment zij] ma bel 4j] C. wo 1 bic ni< 8 3 t 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 l rir ge Ja] he wa de en dei tej va s t t 6 T c t 2 Ter gelegenheid van het 1 5-jarig bestaan van de K.L.M. had Zondag op Schiphol een vlootschouw plaats. In het midden het eerste K.L.M. passagiersvliegtuig de F. 2 omringd door de nieuwere typen De ex-kroonprins van Duitschland is grootvader geworden. Men ziet hem hier afgebeeld met zijn echt- genoote en hun kleindochtertje Felicie, het eerste kind van Prins en Prinses Wilhelm van Pruisen Door een Insnoering wordt het Zuidpoolland verdeeld in een kleiner deel in de richting van den Stillen Oceaan en in ’n grooter deel in de richting van den Indlschen Oceaan. Dit eerste deel wordt aangeduid als West-Antarctica het tweede als Oost-Antarctlca. Aangezien beide deelen, afgezien van enkele kleine gebieden nog niet onderzocht zijn, weet men niet, hoe de geografische en geologische gesteldheid is. Men vermoedt echter, met het oog op de onderzochte kuststreken, dat de Oost-Antarctia uit vlakke lagen oud gesteente, de Wes-Antarctica uit bergketens bestaat, die waarschijnlijk een voort zetting van de Zuid-Amerikaansche Andes, vla de eilanden bogen van Zuld-Georgië, Zuld- Orkney en de Antarctische archipel, het Ora- hamland, vormen. Ellsworth wil nu door zijn vlucht trachten vast te stellen, waar deze belde zoo verschil lende poollandschappen elkaar ontmoetten en hoe zjj zich tot elkaar verhouden. Men neemt aan, dat zij in het gebied tusschen de belde groote insnijdingen van het land, tusschen de Moessee en Weddel-zee, elkaar ontmoeten. De In de abdij der Cisterciënsers te Tegelen vierde Woensdag de zeereerw. pater Henricus Hesseling, geb. te Amsterdam, zijn zilveren pro fessiefeest. In den nacht van Zondag op Maandag werd op den rijksveldwachter te Mesch een poging tot doodslag gepleegd door een bestuurder van een auto. De rijksveldwachter schoot met zijn karabijn op den auto die echter ontkwam. HU had het nummer van den auto kunnen notee- ren en stelde zich In verbinding met den eige naar van den auto. Van dezen vernam de rijks veldwachter dat hjj den auto verkocht had aan een hem onbekend persoon wonende in de buurt van Heerlen of Spekholzerheide. De politie uit Spekholzerheide (Kerkrade) deed onderzoek en kwam te weten dat de bewuste auto in Oeleen stond. In samenwerking met de politie aldaar is Donderdag op den auto beslag gelegd. De arrestatie van den chauffeur is slecht* een kwestie van enkele dagen. Naar wij vernemen is de weleerw. pater Ha mers Cs-s.R. door den Hoogeerw Provinciaal der Congregatie van den H. Verlosser, van het klooster der eerw. paters Redemptoristen te Roosendaal, overgeplaatst naar het klooster aan de Keizersgracht te Amsterdam. De auto-giro welke geëxposeerd zal worden op de luchtvaarttentoonstelling te Amsterdam is Zaterdag in het stadion in de hoofdstad geland De bemanning bestaat uit Lincoln Ellsworth en Bert Balchgn. De adhere leden der «expe ditie blijven bij de Walvisch-baal achter en probeeren voortdurend met de machine in te legrafische verbinding te blijven. Tevens zal men trachten met de Noorsche walvischvangers, die momenteel in de Weddelzee kruisen, in verbinding te treden. De machine is speciaal voor deze vlucht ge construeerd. Een eendekker met lage vleugels. Het gewicht bedraagt 1650 K.G. en het draag vermogen 2000 K.G. De motor heeft een capa citeit van 500 PJC.; het toestel kan een snel heid van 370 K.M. bereiken. Veel aandacht is ook besteed aan de fotogra fische uitrusting van het vliegtuig. Zonder de foto’s zou de waarde van de vlucht aanzienlijk kleiner worden; het gaat hier Immers niet om een recordvlucht, maar om een streng weten schappelijke expeditie, die in nauwste samen werking met het Amerlkaansche geografische genootschap te New-York werd voorbereid. De hoofdcamera is in de vliegmachineromp Ingebouwd en maakt automatisch alle tien se conden een foto, zoodat tenslotte een samen hangende beeldenreeks van de sreek waar men is overgevlogen verkregen wordt. Bovendien worden nog foto’s gemaakt met twee hxhd- camera’s. Na de vlucht worden de filrps ontwik keld en zorgvuldig in het expeditieschlp gela den, om pas In de laboratoria van het Ameri- kaansche geografische genootschap te New- York na een gecompliceerde behandeling tot betrekkelijk nauwkeurige kaarten samengesteld te worden. Op 21 October as. hoopt Dr. G. O. van Balen Blanken te Zaandam zijn 25-Jarlg arts-jubileum te herdenken. Uit zijn veie patiënten, oud-pa- tiënten en vrienden In Amsterdam, Zaandam en elders, heeft zich een comité gevormd ten doel hebbende den dag voor den sympathleken dok ter onvergefelijk te maken. Dit zal o.a. bestaan in het aanbieden van een passend cadeau, door patiënten en vrien den bijeengebracht. Eventueele bijdragen kunnen worden gestort op postgiro-rekening no. 245635 ten name van J. ten Hoope, Henriette Ronnerstraat 8. Am sterdam (Z.L Enkele dagen geleden is te Egmond op het zelfde terrein, waar eenmaal de berc mde Regale Abdij van St. Adalbert verrees, de eerste steen der nieuw te bouwen Benedictfjnsche Priory op plechtige wijze gelegd. Mogen op deze plaats eerbiedwaardige tradi ties worden voortgezet! Zjjne Heiligheid Paus Pius XI heeft Zijn hooge goedkeuring en aanmoediging aan den wederopbouw willen geven en ten bewijze daar van dén steen willen zegenen. Spoedig zal op het oorspronkelijke abdijter- rein, waar zelfs de ruïnen verdwenen waren, de Priory worden gebouwd. Hier zal evenals in vroegere eeuwen het baken Werden ontstoken, dat eenmaal zijn stralen vol schittering uit zond. Het zou echter niet gewenscht zijn indien deze herleving van Egmond niét werd gedragen door een wijden kring van belangstellenden, indien het nieuwe Egmond zich niet omringd zag door een breeden kring van vrienden. Om dit te verwezenlijken is een vereenlging in het leven geroepen genaamd „De Vrienden van Egmond", die de interesse voor Egmond wil aankweeken en vermeerderen. Ook te Maastricht is een comité opgericht, bestaande uit de heeren mr. E. Jaspar, mr. A. Liebergen, mr. W Merkelbach, mr. dr. L. Re- gout. jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck. voor zitter der Provinciale Commissie voor den Wederopbouw, jhr. mr. R. van Rijckevorsel, secretaris der Provinciale Commissie en dr. H. Schillings, dat deze belangstelling wenscht te vergrooten. Op uitnoodiging van dit comité werd door den zeereerw. zeergeleerden heer W. Nolet. oud- professor aan het Groot-Seminarle te Warmond en pastoor te Amsterdam. Donderdagavond in de St. Servatlus Sociëteit te Maastricht een lezing met lichtbeelden gehouden over den „Wederopbouw van Egmond De vergadering stond onder leiding van jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck, die in zijn in leidend woord de gemeenschap deed uitkomen zoowel op cultureel als godsdienstig gebied tus schen Maastricht en Egmond. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op: mgr. J. A. H. Wouters. Deken van Maastricht, mr. baron van Hövell tot Westerfller, Commis saris der Koningin in Limburg, mr. L. H. J. van Oppen, burgemeester van Maastricht, mr. Jaspar, kantonrechter te Maastricht, kolonel Haenecourt, benevens een aantal autoriteiten op onderwijsgebied. Tusschen de lezing door sprak jhr. mr. R. van Rijckevorsel een opwekkend woord tot de aan wezigen om lid te worden van de vereemgmg „Vrienden van Egmond”, teneinde een toe komstdroom te doen verwezenlijken. In België is een nieuw 20-franc-stuk in omloop gebracht, dat de van Koning Leopold draagt Het Bureau voor Muziek-Auteursrecht (BU MA) te Amsterdam heeft voor de Civiele Kamer der Arrondissements-rechtbank te Maastricht een tweetal civiele procedures aanhangig ge maakt betreffende inbt-euken op haar reper toire. Een procedure is gericht tegen H. Burmeister, H. W. Bokemejjer, J. S. Daenen en A. J. Dae nen, die in café Germania te Heerlen muziek werken hebben uitgevoerd en daardoor de au teursrechten hebben geschonden. Geëischt wordt een schadevergoeding van ƒ370, zoomede een dwangsom van 250 voor elke verdere overtreding. Heden. Donderdag, herdenkt de Z. E. Pater Accursius La Rose O.F.M. in het klooster der Paters Franciscanen te Maastricht, zijn gouden kloosterjubileum. De Jubilaris was van zijn 50 kloosterharen meer dan 40 te Maastricht en ook van zijn 44 Priesterjaren gaf hij er 37 onafge broken aan de sterrestad als onvermoeid ziel verzorger. fn de Paterskerk droeg de jubilaris een Plechtige H. Mis van dankzegging op en werd vervolgens door de Hoogeerw. Pater Provin ciaal volgens het indrukwekkend ceremonieel der Orde gekroond. Het stille klooster der Bruine Paters was in den loop van den voor middag en nek later op den dag getuige van een onafgebroken komen en gaan van geeste lijke en wereldlijke autoriteiten en leden van godsdienstige en sociale vereenigingen, die den jubilaris kwamen gelukwenseben. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimtMiiiiinitiiiim»iii!i afstand tusschen deze beide baaien bedraagt ongeveer 2500 K.M., zoodat op een retourvlucht 5000 K.M. afgelegd moet worden. De wetenschappelijke waarde van deze vlucht, dat zal iedere leek begrijpen, is buitengewoon groot. Buitengewoon groot zijn echter ook de gevaren, die boven de eindeloos witte wildernis den moedigen vlieger wachten. De start vindt te Framhelm, in de Walvisch-baai, plaats. Het vliegtraject is niet nauwkeurig bepaald. Het is allereerst zaak, het grensgebied tusschen de beide poolgebieden te vinden en dan over deze zóne zoo te vliegen, dat het mogelijk is, er nauw keurige cartografische foto’s van te maken. De vlucht kan vanzelfsprekend slechts een eerste overzicht geven van het relief, een dieper in zicht in de juiste structuur moet aan volgende expedities overgelaten worden. Maar er is reeds veel bereikt, wanneer de vliegers en hun camera op het Westelijk deel van het vasteland de veronderstelde bergketens en op het Oostelijk deel het tafelland inder daad vinden en reglstreeren. De binnenste hoek van de Weddelzee is doel en keerpuht. Mocht men op volkomen onver wachte formaties stooten, dan wordt van vlieg richting veranderd om alles nauwkeurig in kaart te kunnen brengen. Dat zou echter een niet onaanzienlijke verlenging van de 5000 K.M. be- teekenen. Denkt men aan de zware en aan houdende stormen, die reeds zooveel onderzoe kers in het Zuidpoolgebied de allergrootste moeilijkheden berzorgden. dan wordt het dui delijk hoe gewaagd en moedig de onderneming van de vliegers is. Aangezien met een noodlanding rekening ge houden moet worden, zijn alle voorzorgsmaatre gelen getroffen. De machine is rood geverfd, opdat zij duidelijk tegen de sneeuw afsteekt. (Aan deze kleur is de naam ..Roode Adelaar” te danken). Tot de uitrusting behoort een complete radio-installatle, een nauwkeurig wer kend radlopijltoestel en tenslotte een slede met tenten, wapens, munitie, levensmiddelen. Woensdagavond, op het feest der H. Theresia, heeft de plechtige inzegening plaats gehad der nieuw gebouwde St. Theresiakerk aan den Tongweg te Maastricht. Onder een enorme uelangstelling werd deze liturgische handeling verricht door Mgr J. A. H. Wouters. Deken van Maastricht, hierbij ge assisteerd door den herder dezer nieuwe paro chie, de Zeereerw. heer Pastoor H. F. H. Ramakers. Na afloop dezer plechtigheid werd voorafge gaan door een duizendkoppige biddende menigte, het Allerheiligste, overgebracht vanuit de Bt. Lambertuskerk naar dit prachtig bouwwerk Het ontwerp dezer smaakvolle oouw is van architect v. Groenendaal Jr., en werd uitge voerd door aannemer van Alphen uit Maastricht. -j-x ijna gelijk met admiral Bayrd arriveerd de TX Ellsworth-expeditie op het vaste land in het Zuidpoolgebied om per vliegmachine een groot aantal der geografische en geologische raadsels in dit gebied op te lossen. Maar de expeditie had pech. Bij het uitladen van de vliegmachine spleet een ijsschots, het toestel geraakte in de kloof en werd zoo zwaar bescha digd, dat men onmiddellijk besloot terug te keeren. Lincoln Ellsworth en zijn piloot Bemt Balchen lieten zich niet ontmoedigen. Het groote plan een vlucht over de Antarctica te volbren gen werd niet opgegeven. Op Nieuw-Zeeland kon de beschadigde machine gerepareerd en opnieuw ingevlogen worden. Nu, aan het einde van den Zuldpoolwinter, is het gunstige tjjd- stip voor een nieuwe poging aangebrpken. Het hoofdprobleem, dht Lincoln Ellsworth wil oplossen is het volgende: De nieuwe spoorlijn Gouds-Alphen aan den Rijn is Zaterdag officieel in gebruik gesteld Op de stations te Alphen en Boskoop bestond groote belangstelling voor dit gebeuren en de eerste trein werd met enthousiasme begroet '4 - ‘-i De heer Plesman, directeur ven de KL M. in gesprok met den heer SpH, chef ven den technischen dienst op Schiphol, tijdens de groote vlootschouw welke Zondag ter ge legenheid ven het derde lustrum ven de KLM pleets vond

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 16