Alkmaars Ontzet in Viering op bescheiden leest „Van Alkmaar 1573 wederom blijde herdacht de victorie” Het minder gunstige weer had geen invloed op de goede stemming onder de feestvierders Ons stedelijk volkslied Verscheidene straten in feesttooi c I MAANDAG 8 OCTOBER 1934 De feestviering vooraf Reveille HULDIGING BIJ HET VICTORIEBEELD Aubade Pijnlijk incident Koraalmuziek Carillonconcert Bij het Victoriebeeld De groote dag Kermis op het Hof- en Kerkplein Feestviering binnens huis Voor het eer at had burgemeester Van Kinschot de aubade in ontvangst te nemen De versieringen Mr. C. J. de Lange, voorzitter der 8-Oc- tobervereeniging. I 0000000000000000000000000°0<XXXXXXXXXXX>000000000000000000000000000000000000000000000000000 ooooooooooo Rede mr. De Lange '"i Oostzijde I (Vervolg pag 2, Ie blad.) Mr a I De Bergerbrug is door de Lichtbe- drijven feëriek verlicht. Het totale beeld, dat de versieringen dit Jaar bieden, is we moeten het eerlijk toegeven niet zoo schitterend als in vorige jaren wel eens Burgemeester Jhr. Mr. F. H. van Kin schot, eere-lid der 8-Octobervereeniging Ook in eenige zijstraten in deze wijk, o.a. de St Josephstraat en de Tuinstraat hebben de bewo ners geheel met eigen middelen, een versiering aangebracht, die wel eenvoudig is, maar niette min feestelijk aandoet. De Hoogstraat is een van de binnenstad-stra- ten, welke immer aan de spits staan met de ver siering. Er is als het ware een dak van groen en bloemen aangebracht en wanneer de lichten branden, denkt men in een geïllumineerde bloe menkas te loopen. vroolljke en pret Van half tien tot half elf werd door den heer W Crefeld, onzen stads-klokkenist, op den Waagtoren een carillonconcert gegeven. Het Victoriebeeld. dat het middelpunt der feestelijkheden op 8 October vormt weer, alles lampe- schoon Het Fnidsen heeft een heel aardige versiering. Over de straat welke zich voor het versieren zoo goed leent zijn op bevallige wijze roode en witte doeken gehangen, met daar tusschjn- door het noodige groen. De verlichting bestaat uit heldere gloeilampjes, welke op uitstekende wijze zijn aangebracht. Het spreekt vanzelf, dat de Appelsteeg op dezelfde wijze is versierd. Aan het begin en het eind van de straat staat een eerepoort. Het Verdronkenoord heeft een keurige versie ring, welke het vooral des avonds doet. Langs de mooie gracht staan lage lichtzuilen. die bij avond hun lichte gedaanten in het grachtwater laten spiegelen, hetgeen een sprookjesachtig ge zicht oplevert. Op de Platte Steenenbrug heb ben de Verdronkenoordbewoners een groot, in wendig verlicht monument opgericht, dat door zijn kolossale afmetingen en strakke lijnen van verre de aandacht .trekt. Met dit monument wordt door de bewoners reclame gemaakt voor hun streven: demping van het Verdronkenoord. Op het monument staat met duidelijke letters De Mient doet het ongeveer als verleden jaar. Een muziek gezelschap, in een platte versierde schuit geïnstalleerd, zendt van het midden der wateren vroolljke muziek de lucht in. De ver siering en de verlichting van de Mient bestaan slechts voor een vijfde van hun capaciteit be- welke midden in het water der gracht staat. De muziek is oorzaak, dat veel menschen een kijkje op de Mient komen nemen, wat tenslotte de bedoeling is. en de Breestraal een versle- zjjn eenvoudig, de het een be- Van negen uur tot half tien werd door „Soli Deo Gloria'' vanaf het bordes van het stadhuis, koraalmuziek ten gehoore gebracht. Uitgevoerd werd o.a. „Psalm’ 150", „Nun Danket allen Oott”, „Alkmaars Volkslied” en „Het Oude Wilhel mus”. Het concert werd door eenige honderden menschen bijgewoond. werd Laat, Kennemerpark, Als ’t waar is. dat een droeve morgen een blij den dag voorspelt, wacht Alkmaar vandaag nog een bij uitstek vroolijk feest. Want droevig is het helaas van morgen met het weer. Een venijnige, miezerige motregen hult alles in grauwe sluiers. Slap hangen de kletsnatte vlaggen neer; en het valt op, dat het aantal vlaggen dit jaar belangrijk minder U. De gladde straten toonen een beeld van triest heid. Maar ondanks deze tegenwerking der ele menten, is de stemming in de morgenuren al uitstekend. Al zijndan de witte jurkjes bedekt met regenmantels of cape, het deert den kleinen niet, die vol moed naar de Steenenbrug trek ken. Laten we hun optimisme deelen en hopen, dat het in den loop van den dag nog droog en zonnig zal worden. Te 11 uur vertrok een stoet meisjes met vlag gen en een krans van het gebouw de Unie, om langs de volgende route naar het Victorlabeeld te trekken. Cchoorstraat, Langestraat. Hoogstraat. Ged. Nieuwesloot, v. d, Boschstraat, Langestraat, Huigbrouwerstraat. Laat, Zoutsteeg. Verdron kenoord. Sint Annastraat, Luttik Oudorp Vic- toriepark. Hier waren aanwezig» de Burgemeester met echtgenoote. verschillende raadsleden en ge- meentlijke autoriteiten, de gemeente-secretaris, de oud-voorzitter van de fi-Octobervereenlg^ng, We zouden bijna vergeten hebben, dat ook de Koningsweg ring hebben aangebracht. Ze maar daarom niet minder geslaagd. Dat bewoners van deze straten, die bulten groote verkeer liggen, toch hun straat feestelijk aanzien geven is eigenlijk een schamend voorbeeld voor de vele buurten, die dit jaar niets deden. De 'Zaadmarkt is eveneens ongeveer gelijk aan verledfen jaar. Langs het water zijn groote llcnt- zuilen geplaatst, die het zeer goed doen. Gelijk men weet, stellen deze zuilen groote kaarsen voor. Een versiering, die het van de bruggen af bekeken, zeer goed doet. Nu wij wederom op deze plaats vereenigd zijn om het ontzet van Alkmaar te herdenken, zul len ongetwijfeld onze gedachten zich allereerst richten tot Haar, die onze vorige herdenking met Hare tegenwoordigheid vereerde en die zoo vol belangstelling aan onze feestviering deel nam. onbewust van den dubbelen rouw, die Haar in één jaar zou treffen Wij willen niet nalaten ook op dit oogenblik te getuigen, hoe zeer wij in dien rouw deelen en hoe wij hopen dat ook Prinses Juliana zich gesterkt zal weten door de liefde van Haar volk en in die liefde zal vinden de kracht om eigen leed te vergeten en om voort te gaan op den weg, die Haar door de Allerhoogste Macht wordt gewezen. to de rede, die ik het vorige Jaar uitsprak, heb ik gepoogd om in meer algemeene trekken De breede Stationsweg leent zich niet zoo gemakkelijk voor feestelijke aankleedlng. Toch hebben de bewoners er iets fijns van gemaakt, door langs belde zijden een rmaakvolle versie ring van bakken met frissche bloemen te plaat sen. Bovendien geven de Oranjekappen om de lampen aan het geheel een intieme sfeer. Hierbij sluit aan het Scharioo. Schuine palen in rood-witte kleuren dragen hier kleurige vlag gen; bekleede palen vormen een soort poort bij den ingang van de stad; ook aan de verlichting en bloementool is alle zorg besteed. Wie heeft van Alkmaar niet gehoord? Van ‘t strijden aan de Friesche poort, Voor meer dan zes maal vijftig jaren? Toen Spanje’s lust naar Hollandsch bloed Beteugeld werd door Alkmaars moed, Die doodsangst joeg in vijands scharen, Dat leert g’ uit ’s lands Historie de heer Blaauw en vier bestuursleden der Le!d- sche 8 Octobervereenlglng. Ondanks den telkens neervallenden regen waren vele honderden bij deze plechtigheid aanwezig. Een gemengd koor, onder leiding van den heea Com. Jonker, zong het Victorielied, het Hed der 8 October-herdenking en het Wilhelmus. De voorzitter der 8 Octr»b»»->'«‘reenlging, C. J. de Lange, hield de volgende rede Voor de tweede maal achtereen wordt het 8-Octoberfeest op een Maandag gevierg. Hier door is de eigenlijke feestdag met een Zaterdag avond en een Zondag verlengd. Het kwam ons voor, dat op dezen Zaterdag avond er nog niet veel van feeststemming sprake was. het was na 10 uur zelfs ongewoon stil op de straten. In den vooravond trok een lichtstoet door de stad. Twee muziekcorpsen, waarbij zich enkele jeugdorganisaties en anderen hadden aangeslo ten. maakten een wandeling met toortsen, vaan dels en lampions. Vooral langs de singelgrachten maakte deze stoet veel Indruk. Bij het geïllu mineerde huis van burgemeester Van Kinschot werd halt gehouden. Hier werden het Victorie lied en het Wilhelmus gespeeld, welke belde „nationale" hymnen door de talrijke aanwezi gen dapper werden meegezongen. Te half elf. nadat de meeste etalagelichten gedoofd waren, werd voor de eerste maal de feestverlichting ontstoken. Men had niet voor eerder verlof gegeveri m-ït het oog op eventualiteiten als voor 2 jaar. toen plotseling een schakelaar doorsloeg en een deel der stad ‘n het donker kwam. Wat dit laatste betreft, hieraan werd heel ie stad pijnlijk herinnerd, toen Zaterdagavond een bulletin verscheen van de Hofplein-vereeniglng. waarin medegedeeld werd, dat de groote fees ten, welke reeds waren geannonceerd, niet zou den doorgaan, omdat niet de beschikking was verkregen over het geheele Hofplein. Wij hebben bij de bevoegd? autoriteit naar den gang van zaken geïnformeerd. Deze deelde ons mede, dat 't verzoek, om 't Hofplein te mo gen gebruiken eerst Donderdag j.l. binnenkwam. Toen was hier echter reeds aan een luchtschom mel terrein verhuurd. Ook zou de secretaris der vereeniglng in eerste Instantie geen bezwaar hebben gemaakt, dat deze schommel hier stond. De Hofplein-vereeniging daarentegen, meen de, dat zij voor haar dansvloer en volksspelen het geheele plein noodig had, terwijl bovendien het orgel van den schommel hinderlijk zou zijn voor de dansmuziek. Op onze vraag, of deze schommel dan niet op Nieuwesloot kon staan, antwoordde men, dat deze 8 meter diepte heeft, waardoor van den rijweg slechts 4 meter zou overblijven, wat veel te weinig voor optochten en het drukke verkeer ter plaatse was. Wij zullen ons niet verdiepen in de schuld vraag. doch enkel de hoop uitspreken, dat een volgende maal door wederzijdsch begrijpen een dergelijke, onaangename wrijving vermeden wordt. Liever maken wij een korten rondgang langs de versieringen en beginnen dan in de Spoor- wijk. Een opmerkelijk bewijs van'energie geven ne Spoontraatbewoners. Ondanks den klap, die deze drukke verkeersweg heeft gehad door het ver plaatsen van den Stationsuitgang, blijft er frissche durf heerschen. De versiering toont dat duidelijk. Langs belde zijden zijn op kleii- rlg-beschilderde palen bloembakken geplaatst, en hoog In de lucht zweven de fraaie kappen, die in deze lange straat een perspectief geven. Er Is echter sinds dien veel veranderd; er zijn nieuwe zekeringen aangebracht en vooral het ondergrondsche kabelnet in de binnenstad is vernieuwd en verzwaard. Menschelijkerwijs ge sproken kan een dergelijk onheil nu niet meer voorkomen. En toen dan ook. na het ontsteken der lichten, de directeur der lichtbedrijven met zijn staf in alle transformatorgebouwtjes de spanningen controleerde, bleken de kabels slechts voor een vljfdb van haar capaciteit be last. Men heeft dus ook vanavond niets te vreezen! De Zondag was uiteraard stil. Het weer was allebehalve geschikt om de versiering op haar voordeellgst te doen uitkomen. Een trieste, grauwe mist omhulde alles en gaf een rossen gloed over de stad. Toch waren er zeer velen op de been, om nu reeds van al het moois te genieten. de volgende „spreuk": „Moderne tijd met zijn snelverkeer vraagt ruime wegen, doch Alkmaars beheer is nog steeds op demping tegen". Of de propaganda succes zal hebben De SL Annastraat heeft ook dezelfde versie ring als verleden jaar: inwendig verlichte, oranje-kleurlge lange lichtbakken, terwijl lan^s de huizen kleine oranje lichtbakjes zijn aange tracht. Eenvoudig maar toch feestelijk. Dat er van een laan met bladerrijke boomen iets mooi te maken is, hebben de bewoners van Lindenlaan, Akenlaan en Varnebroek overtui gend bewezen. Met lichtkronen, bloemen !n roodwitte vazen en vooral met veel nationale en oranje wimpels in de boomen heeft men hier iets tot stand gebracht, dat het bekijken over waard is. De Magdalenenstraat is heel smal en leent zich daardoor uitstekend voor versiering met slingers van groen, met bloemen en vooral met veel licht, het is een genot hier bewonderend door te loopen. De Laat, dat wil zeggen, de Oostzijde van deze straat, is dezen keer op grootsche wijze versierd. In het midden van dat gedeelte is een groote eerepoort opgericht met twee vlaggen in den top vanwaar af lange slingers gloei lampjes, via de noodige versierde palen, de straat langs jehangen zijn. Het geheel is in drukwekkend en mag goed geslaagd genoemd worden. De Bergerbrug. In een stad van grachten on bruggen als de onze, is niets zóó daftkbaar te versieren als de contouren van brugbogen «n -leuningen. Deze sierlijke lichtlijnen, herhaal delijk weerkaatst in het water, maken een feerieken Indruk. Vol bewondering genieten duizenden van dit interessante schouwspel, het- welke de stad is aangeboden door de Gem. Licht bedrijven. Om 8 uur werd vanaf de Steenenbrug. waar commissieleden en 500 kinderen zich verzameld hadden, de réveilletocht begonnen. Voorop de muziekkapel van St. Louis met vaandel; daar achter de hooggehoede commls- sie-leden, vervolgens de kinderen die vlaggetjes droegen. Verder in den stoet speelde het Chr. fanfare corps ..Soli Deo Gloria" /f^alijke marschmu- ziek. Politie te paard zorgde voor het vrijmaken van den weg. Ditmaal werd een andere route gevolgd in ver band met het feit, dat onze nieuwe burgemees- te r aan den Nieuwlanderslngel woont. Gemarcheerd werd door de Langestraat, Schoutenstraat. Laat. Ridderstraat, Zilver- straat, Kennemerpark, Heilooerbrug. Nieuw landerslngel tot het huis van den Burgemeester. Daar had zich reeds een groot aantal belang stellenden verzameld, door de politie aan I weerszijden op een behoorlijken afstand ge houden. Ook aan den overkant stond langs het water onder de druipende boomen een dichte massa. Jammer was het. dat het herfstzonnetje dit al les niet in een vroolijk licht zette. Om half 9 kwam de stoet met muziek aan. De 500 kinderen, van alle scholen 'n aantal, schaarden zich voor de burgemeesterlijke wo ning; daarachter de muziekcorpsen. Burgemeester Van Kinschot had met mevrouw van Kinschot, drie van hun zoons en enkele hulsgenooten op het bordes van zijn woning plaats genomen. De negen maanden oude, blonde baby, met ’n weerbarstige lok op zijn krullekopje, de kleine Caspar van Kinschot, volgde op den arm van het kindermeisje, voor het venster met onbewogen blik het drukke en vroolljke 8 Octo ber -gedoe voor zijn ouderlijke woning. De stadsvlag en de nationale driekleur sierden den gevel van de burgemeesterlijke woning. Voor de vensters was een aardige versiering van bloe men en kaarsen in de stadskleuren aange bracht; vanaf het balcon sloegen enkele gasten van den burgemeester, w.o. de gemeente-secre taris Mr. Koelma en echtgenoote, het drukke beweeg gade. Nadat een der kinderen Liesje Voorthuysen, aan mevr, van Kinschot ten bouquet anjers in de stadskleuren had aangeboden, zongen de 500 kinderen met koperbegeleldlng van „Soli Deo” het oude 8-Octoberlled, waarna Corn. Jonker, die de leiding van dezen kinderzang had, zjjn tradltioneele „Lang leve de Burgemeester” aan- hief. waarop de kinderen met een driemaal hoera Instemden. Een luid applaus klonk uit het publiek op; ook vanaf den overkant waar een paar duizenden de aubade volgden, klaterde een enthousiast applaus. Na het Herdenkingslied werd nog het Vlagge- lied gezongen, dat opgeluisterd werd door de aardige vlagoefenlng met de stads- en de natio nale vlag en het oranje-dundoek Burgemeester Van Kinschot bracht den kinde ren dank voor de mooie zanghulde en verheug de zich erover, dat zijn echtgenoote, die den blijden intocht op 15 Januari niet mee kon ma ken. dezen F October-ochtend toch kennis had gemaakt met de zingende jeugd van Alkmaar. Hij wilde ook voor de kinderen de 8 Ootober- traditie voortzetten, en noodigde ze allen uit in den tuin te komen onj een versnapering te ont vangen. Hij eindigde met een „Leve de Alk- maarsche Jeugd”, waarmee het publiek hartelijk instemde door een Hiep, hiep, hoeralll Het gemis van een vroolijk zonnetje in den mooien grooten tuin van aen burgemeester was op de 500 kindergezichten niet merkbaar. In goede orde liepen ze twee aan twee den tuin rond, om bij het verlaten daarvan een versna pering te ontvangen in den vorm van een rol letje chocola, verpakt in ae Alkmaarsche kleu ren. Ook de dames en heeren begeleiders werden hierbij niet vergeten. De commissieleden werden door den burge meester in diens woning ontvangen. Dank zjj de goede ordemaatregelen van de politie, onder leiding van aen C. v. P. den heer Walraven, had alles hier een ordelijk verloop. Voor het eerst maakt burgemeester Jhr. Mr F H v. Kinschot dit groote stadsfeest mee. Dat zijn verwachtingen hieromtrent hoog gespannen zijn, blijkt wel uit zijn inleiding in het program ma, waar hij o.m. schrijft: De Hekelstraat is versierd met groen en bloe men, met een verlichting van groene, witte cn roode lampions. Deze kleurencombinatie, welke wel wat „hard” is, maakt toch een aardlgen indruk. het nationaal belang van Alkmaars ontzet te schetsen, nationaal omdat het ontzet een on derdeel vormt van het proces dat tot het ont staan onzer onafhankelijkheid heeft geleid, maar ook, omdat de geschiedenis van het beleg aantoont, dat reeds toen een hechte band tus- schen Oranje en Nederland was gelegd. In de rede die ik thans en misschien nog in volgende Jaren hoop uit te spreken, wil ik er naar streven cm enkele bijzondere perioden van Alkmaars belegering en ontzet te beschou wen. waartoe dan voor dit jaar mijn keus is gevallen op de gebeurtenissen, die aan het be leg voorafgingen en die. alhoewel dus feitelijk vallende bulten het beleg, toch in zoo heel veel opzichten merkwaardig zijn. Stelt a voor den toestand van de stad Alk maar in het jaar 1573, na den val van Haar lem. Gedurende 31 weken had Haarlem zich manmoedig verdedigd, maar eindelijk moest het tengevolge van nijpend gebrek aan voedsel tot overgave besluiten. Na een mislukte poging om tegen de overgave als vcorwaarde te stellen be houd van Hjf en goed, capituleerde het op ge nade of ongenade en volgde de wraak van de belegeraars. En nu richtten de blikken der Spanjaarden zich op Alkmaar, zooveel kleiner dan Haarlem, zooveel zwakker. Stelt u dan den toestand der bevolking voor. Hoeveel stroomingen leven niet in haar. Er zjjn er onder de burgers, die dezen opstand ver foeien, daar voor hen de onderdrukking door de Spanjaarden minder beteekent dan de schijn, dat zij tegen het geloof der vaderen in verzet zouden komen. Er zijn er die in het verre ver schiet de onafhankelijkheid zien Bchten en de volkomen vrijheid van overtuiging op welk ge bied ook. Er zijn er, die. afgezien van hunne innerlijke overtuiging, een verdediging als een hopelooze zaak beschouwen, anderen, die even zeer opzien tegen de ruwheid en plunderwoede van de Genzentroepen als van de Spanjaarden. Maar er zijn er ook. die het lot van Zutphen en Naarden vreezen, waar ondanks het ultblij- ven van tegenstand, tot plundering en moord werd overgegaan. Denkt l»et u een oogenblik in, dat rondom deze stad zich wederom*, wallen en grachten zouden vormen en dat buiten die wallen de vijand nadert. Denkt het u dat gij deze meening zoudt zjjn toegedaan, maar uw buurman gene meening. Denkt het u in, hoe gij door de straten der stad zoudt heen trekken, en u met uw medeburgers zoudt ver zamelen op de pleinen der stad. Ginds van uit het Zuiden nadert de vijand en aan de West en Noordzijde liggen de troepen, die willen hel pen uw stad te verdedigen en die dringend ver lengen om binnen gelaten te worden. Dan vereenigt zich de vroedschap in het stadhuis. De vijand is in aantocht, de geuzen troepen eischen, dat men de poorten voor hen opent, hun aanvoerders staan voor de raadzaal en kloppen op de treur. Vóór het stadhuis trekt de volksmenigte heen en weer. In deze sfeer van dreiging en spanning, van onrust en volslagen oneenlgheld moet de vroedschap vergaderen om te beslissen over het lot van Alkmaar. Welk een trioeilijke beslissing! Verdedigen? Maar als de overmacht te groot is en de stad valt? Dan volgt ongetwijfeld een bloedbad. Verdedigen? Dus binnen de poorten laten de geuzentroepen, de ruwe huurlingen? De stad overgeven zonder eenlg verzet? Maar dan loslaten bet ideaal, dat in het verre ver schiet daagt: een zelfstandig volksbestaan, loe van Spanje, vrij om te denken, vrij om te ge- looven wat men wil? De stad overgeven in de hoop, dat plundering en doodslag zullen uit blijven? Maar als die hoop ijdel blijkt? Br is groote oneenigheld ook in de vroed schap. Zelfs de burgemeesters zijn verschillende meeningen toegedaan. De kreten van de volks menigte in de straten dringen tot in de raad zaal door. De bevelhebbers der geuzentroepen eischen epn besluit, het gerucht dat de vijand meer en meer nadert, verspreidt zich. Er moet gehandeld, er moet besloten worden. Is het waar, dat op dat oogenblik burgemees ter van Teylingen. beseffend dat de beraad slagingen nog uren kunnen vorderen, aan de discussie een einde maakt met de woorden: „Ik wil bij den Prins en de Öu^gers] leven en ster ven” en vervolgens naar de'-poorten trekt en zorgt dat die voor de prinsentroepen geopend worden? Het is vanzelfsprekend, dat de 8-Octobervie- ring van 1934 in glans en schittering niet te ver gelijken is met het feestelijk gebeuren van, vorig Jaar. Toen Immers werd onze stad verblijd met het bezoek van H. K. H. Prinses Juliana; toen was er allerwege geestdrift, niet enkel wegens de herdenking van Alkmaars ontzet, maar ook en vooral omdat een Oranje telg, opvolgster op den troon van onze geliefde Koningin, door Hare tegenwoordigheid den 360sten gedenkdag daar van tot zoo n grootsche gebeurtenis maakte. Toch, al is het feest dit Jaar bescheidener, het behoeft niet .minder spontaan en hartelijk te zijn. De Voorzitter der 8-Octobervereenlging, mr. C. J. de Lange, zegt het zoo Juist in zijn voor woord in het feestprogramma: o ,De feestviering op 8 October onder scheidt zich hierin van de overige feesten te dezer stede, dat zij spontaan voortkomt uit de burgerij zelve. Andere feesten dienen georganiseerd te worden, maar de feestdag van Alkmaars Ontzet regelt zich vrijwel vanzelf en behoeft slechts de leiding van onze vereeniglng. Zoodra de maand Sep tember is aangebroken, komen van velerlei zijden de bewijzen te voorschijn, dat de be volking van Alkmaar zich wederom opmaakt om haar stadsfeest bij uitstek, te vieren. Dat dit verschijnsel zich van Jaar tot jaar steeds duidelijker moge openbaren en dat de weg tot een volkomen algemeene herdenking spoedig gevonden worde, dit zijn de wen- schen. waarmede ik deze inleiding tot de 361ste herdenking van Alkmaars Ontzet besluit.” De Langestraat is op dezelfde wijze versierd als verleden jaar. Het is een versiering van roo de en witte doeken dwars over de straat ge spannen. De verlichting bestaat uit elechtrisch verlichte perkamenten schalen, welke onder aan de gespannen doeken zijn gehangen. Overdag doet deze versiering wat stijf aan, doch des avonds geeft het naar boven schijnend licht aan het geheel een zeer fantastischen aanblik. het geval was. Wel is waar komen enkele stra ten nóg beter voor den dag dan anders, maar er zijn te veel gapingen, vooral in de binnen stad. Vroeger was het hier als ’t ware één groot feestterreln^yarf^de eene versierde straat kwam men in de andere. Het was overal licht, bloemen en vlaggen. Jammer genoeg is nu door het on versierd blijven van eenige drukke straten die feestelijke eenheid verbroken. Natuurlijk zijn er allerlei redenen voor dit wegblijven. Allereerst de benarde tijdsomstan digheden. Versieren, óók al doet de buurt het goeddeels zelf, kost nu eenmaal geld. En het is in dezen tijd, nu ieder dubbeltje zelfs voor noodzakelijke uitgaven, een paar maal moet omgekeerd worden, héél moeilijk voor een buurt- penningmeester, om de noodige contanten bijeen te krijgen. t Is jammer, maar t is verklaarbaar. Behalve geldgebrek zjjn er nog wel andere redenen, waarom het dit jaar niet zóó is. als voorheen. Daar is b.v. de asphalteering van Choorstraat en Ritsevoort deze buurt is anders een der ijverigste in het versieren, maar bij den chaos, waarin ze nu tijdelijk verkeert, Is het vanzelf uitgesloten Het is wel te betreuren, dat die noodzakelijke verbetering Juist in deze feestweken wordt uitgevoerd. Dit alles is. hoe onprettig 1 ook moge zijn, te verklaren en te billijken. Wat echter onver klaarbaar is en wat bij een feest, dat het sym bool moest zijn van eensgezindheid in alle ge lederen, toch eigenlijk niet moest voorkomen, is het feit, dat voor enkele buurten de gezamen lijke feestviering mislukt is door oneenlgheld. onderling, maar ook tusschen buurtcommlssie en autoriteiten. Behalve buiten, wordt ook binnenshuis duch tig feest gevierd. Er zjjn verschillende plaatsen en gelegenheden, waar men voor die blnnens- huls-vlerlng terecht kan. Daar is b.v. op de Zaadmarkt het Koren beursgebouw. Het anders zoo nuchter interieur, waarin de boeren hun eieren en boter plegen te verkoopen. is thans geheel veranderd. Met kleurige doeken, hoofdzakelijk in de Alkmaar sche kleuren, is de zaak opgesierd, terwijl het noodige groen en een vroolljke en goede ver lichting voor de rest zorgen Het is daar den geheelen avond volop muziek en dans. Er heerscht daar echte vrooiykheld en een gezellige stemming. De muziek doet z'n best en het publiek laat zich niet onbetuigd. Reeds gisteravond was er veel belangstelling, terwijl het vanavond, hoe zou het anders kun nen. evenals verleden jaar overvol zal worden. En niet ten onrechte. In het alom bekende „Gulden Vlies” viert deze dagen de ..Stimmung” hoogtij. Daar is Ober-Bayern in optima forma, daar spelen twee kapellen onvermoeid en laten nauwelijks den tijd om op Münchensche wijze den dorst te les- schen en met „Würsteln” den inwendigen mensch te versterken. Hoe prettig en gezellig het daar kan zijn weten de honderden bezoekers van vorig Jaar nog uitstekend en zij zullen zeker vanavond weer in drommen aanwezig zijn. Tenslotte de 10 Witte Raven van Tom v. d. Stap, die zich voor drie dagen een nestje heb ben gebouwd in de groote zaal van de Harmonie. Deze goede wijn heeft, in de voorbije Ganr.t- dagen zooveel kransen verkregen, dat verdere aanbeveling overbodig is. Reeds Zaterdag was de groote schare bewonderaars (en -sters!) weer present. Dat belooft wat voor vanavond! We mogen ook niet vergeten te vermelden, het van oud gerenommeerde „Wapen van Heemskerk" van den heer v. Gijzen, waar op de fraaie bovenzaal de dansgodin haar schep- ter zwaait. Evenmin het intieme zaaltje van Harry London, waar John Bommel en zijn kornuiten zeer zeker de gezelligheid er in zullen brengen. .natuurlijk was het 8 Octoberfeest van Alkmaar mij niet geheel onbekend, voordat ik hier kwam. De faam van dit schoone volksfeest dringt immers het geheele land door en’vooral het bezoek van Prinses Ju liana het vorig jaar heeft daaraan nog rui mere bekendheid gegeven. Levehdig herin-* Her ik mij het gedeelte uit Polygoon's jour naal. dat in de Groningsche bioscoop werd vertoond. Thans heb ik het genoegen, dezen feestdag persoonlijk geheel mede te maken in mijn qualiteit van burgemeester van deze stad en tevens als eerelid van de betrokken Ver eeniglng. Mijn verwachtingen, en ik mag wel zeggen, die van mijn geheele gezin, zijn hoog gespannen, en wij verheugen ons er op. den Ontjetclag te kunnen meevieren. En daarom dus tot de reveille op 8 October aanstaande!”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17