ONS BLAD Opstand Spanje onderdrukt in Het m Een rede van Mussolini De plechtigheden begonnen Catalonië gevormde bewind gevallen (li f L ii i I r 1 ‘b heden Het nieuws van stateBIb Catalaansche mede- Lerroux door het volk toegejuichd 27 NA TIES VERTEGEN WOORDIGD DE BAROMETER Luis Companys, de president van de generaliteit en zijn voornaamste werkers gevangen genomen De verkiezingen in Frankrijk MAANDAG 8 OCTOBER 1934 Luis Companijs Italië en Frankrijk Lerroux Het Int. Eucharistisch Congres Ruim één millioen pelgrims a I 'f De Pauselijke Legaat komt Dinsdag aan De in werkverschaffing uitgevoerde vergrooting van de Nijmeegsche haven is bijna gereed DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN BOMMENWERPER VERONGELUKT Vjs hav envan de Braziliaansche stad San tos, welke floor het sa. „Flandria" reeds is geposeerd. IZ— f 285 De plechtigheden door de radio uitgezonden JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Oostenrijks onafhankelijkheid on aantastbaar en eert waarschu- wing voor Duitschland VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 g, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag één 55 c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 altijd goed ^VM^Wlilllllf/^ SÜNORTH <o §08 '1 e? w I ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 299 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD en over ▼an Ne4.- van aftredend Sociale Studiedagen te Herren (N.-H.). De regeering te Madrid heeft besloten o o 1 790 I h «MMMN De aanhangers van Azana en Quiroga zijn uit Barcelona gevlucht. Het is evenwel zoo goed als zeker, dat zij niet zullen kunnen 34 47 17 110 9 9 3 CATALAANSCHE OPSTAND NEERGESLAGEN. DE REGEERING VAN CATALONIë GEVAN GEN GENOMEN. kerkgebouwen zijn In brand gestoken. Gemo toriseerde politietroepen hebben de orde her steld. De linksburgerlijke burgemeester van Madrid Is met eenlge sodaal-democratische gemeen teraadsleden afgezet wegens sabotage van re- ïgeeringsmaatregelen. x De minister zonder portefeuille Martin di Lasco is benoemd tot regeeringscommissaris voor Madrid. ,jk maak van de gelegenheid gebruik om er weer eens den nadruk op te leggen, dat de ont wikkeling der Europeesche geschiedenis onmo gelijk is zonder Dultschland. Maar het Is tevens noodzakelijk, dat zekere Duitsche stroomlngen niet den indruk wekken als zou Dultschland zelf zich willen onttrekken aan den loop der Euro peesche geschiedenis.” Sluiten de Fransche socialistische vakvereenigen zich aan bjj de communistische? Heden zal be slissing worden genomen. Psychiaters verklaren Bruno Hauptmann toere kenbaar. Merkwaardige verklaringen van een taxi-chauffeur. Stand op Maandag M «w vjn.: 779 Vorige stand: 797 Kantonnale verkiezingen in Frankrijk leveren efj geringe verschuiving naar rechts op. Op no. 17368 van de Ned. Staatsloterij ia de f 25.000 gevallen. Generaal von Blomberg zou volgens de Fransche bladen van Hitler geëischt hebben, dat hij het verdrag van Versailles ten aanzien van de mili taire bepalingen opzegt. r-n r—-n X3 inPa- Aartsbis- ipello heeft epn^kerk toegewezen vlaggen gaat wijden, de processies meegedra- de ge- iiffiiiumiiHiHiiiimiiiitiiffiiimniiiiiiiiiiHiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiitfiiiiiiiitiiiniiiiiHiiiiHinuiiiiiHiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiHiHHiiiiiiiiiiiiii De regeering te Madrid verspreidt hier omtrent het volgende communiqué: Teneinde nutteloozen tegenstand en noo- delooa bloedvergieten te voorkomen, heeft Companys zich aan generaal Batet en aan de regeering der Republiek overgegeven. Conservatieven Republikeinen Links-Republikeinen Onafhankeljjk-Radicalen Radicaal socialisten Republlkeinsche Socialisten Socialistische Partij Communisten PARIJS, 8 October (Reuter): Te middernacht waren de volgende resultaten bekend: gekoMh 15 41 50 17 99 10 7 3 Het telegraafagentschap Fabra meldt, dat minister-president Lerroux naar aanleiding van de onderdrukking van den opstand der separa tisten in Catalonië door de bevolking luide is toegejuichd. Ook de provinciale autoriteiten hebben zich ten gunste van de regeering uitgesproken. De zeventien-jarige dader van den moordaan slag te Zwolle bekent. Zware brand te Leeuwarden. Te Madrid was het Zondagmiddag op straat rustig. Pas in den namiddag hoorde men in de ver schillend* wijken der stad weer schoten. Het schijnt dus dat de opstandelingen zich nog niet gewonnen geven. president van de Generaliteit van de Catalaanselte regeering den Cata- de federale Spaansche republiek, heeft Pelikaan-comité wordt opgeheven. Hechte basis gevormd voor het Nationaal Luchtvaartfonds. Ruim f 96.000 voor dit fonds beschikbaar. Over de verhouding van Italië tot de landen die liet omringen, zelde de Duce dat het moeilijk is om tot overeenstemming te komen met Joego slavië, zoolang men daar voortgaat Italië zoo diep mogelijk te grieven. „Daar wij ons sterk voelen en inderdaad sterk zijn, kunnen wjj echter probeeren tot overeenstemming te ko men.” dat Companys en zjjn gezellen zullen wor den gevangen gezet en terecht zullen staan voor de rechtbank der ConsUtutioneele waarborgen, opdat zjj niet door den krijgs raad zullen worden geoordeeld. Onderzocht zal worden welk aandeel Azana In den opstand heeft gehad. Uit de voorlooplge resultaten blijkt, dat radicaal-socialisten de grootste verliezen leden hebben en dat deze verliezen ten gunste komen van de rechterzijde en niet, zooals werd verwacht aan de socialisten. Herkozen zijn Sar- raut en Marguet, de minister Flandin, alsmede de vroegere minister-president Poincaré, de vroegere radicaal-socialistische minister Pierre Cot en de rechts georiënteerde afgevaardigde Mandei evenals de radicaal-socialistische vfce- president der Kamer Delbet. Gisteren is op de Firth of Forth (Schotland) een ernstig vliegongeluk gebeurd. Een bommen werper, die op het dek van het vllegtuigmoe- derschlp „Courageous” wilde landen, kon op zeker moment geen koers houden en botste te gen de commandobrug, om vervolgens in zee te storten. „De onafhankelijkheid van Oostenrijk hebben wij altijd verdedigd en wij zullen voort gaan die te verdedigen. Deze onaf hankelijkheid is geheiligd door het bloed van een Bondskanselier, die klein van ge stalte. maar groot van hart en karakter was. Wie beweert dat Italië in Oostenrijk veroveringsplannen nastreeft of de Republiek een soort van protectoraat wil opleggen, weet ofwel niets van de feiten, of is een bewuste leugenaar.” MILAAN, 6 Oct. (Reuter). Op de Piazza del Duomo, het geweldige plein voor den Dom. hield Mussolini Zaterdagavond zijn aangekondigde rede, welke door middel van luid sprekers werd verspreid. Op het Domplein en in de onmiddellijke omgeving daarvan hoorde een on afzienbare menschenmassa toe, wel ke op meer dan 500.000 koppen werd geschat. Na verklaard te hebben, dat de ontvangst te Milaan hem niet verrast, maar wel diep ont roerd had, zelde Mussolini nog eens, dat hij geen staatssocialisme nastreeft. „Wij denken er niet aan het reeds zeer groote aantal ambtenaren te vertienvoudigen.” v Nu sinds vijf jaren de liberale kapitalistische oeconomle ineengestort Is, rest er, naast het staatssocialisme, slechts een oplossing van het oeconomlsch probleem de fascistische corporatieve staat, welke alle producenten en ook de arbeiders zijn pro ducenten In het productie-proces betrekt, alle Individuen gelijk maakt tegenover den arbeid en de natie, de zekerheid biedt van niet werk loos te worden, van een rechtvaardig loon, van een menschwaardlg bestaan, welke kortom de mogelijkheid beteekent van een algemeene wel vaart Mussolini zelde de Ontwapenings-conferentle als mislukt te beschouwen. Daarom heeft hij ook besloten tot de militaire opleiding van heel het volk. Wanneer uit den onzékeren toestand van thans een rechtvaardige vrede voortkomt, zal Italië zijn soldaten met olljftwljgen uitrusten. Is dat echter niet het geval, dan zullen alle mannen die In het teeken van den „Llttorio staan, zoo noodig de punten hunner bajonetten versleren met de eikebladeren van de over- winning T BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tgbfoon Administratie 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS) for kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar fM geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Het slachtoffer Gouda overleden. Jl Gedurende de Congresdagen zullen drie radio-uitzendingen plaats vinden. De eerste oo Woensdag den openingsdag wanneer een kin derkoor van 500 jongens en meisjes liturgische liederen zullen uitvoeren. Deze eerste uitzen ding heeft plaats om 9 uur n.m. (Amsterdam- schen tijd 2.20 uur). Om 4 uur in den namiddag van den volgen den dag wordt een plechtig Lof uitgezonden, dat gecelebreerd wordt door den Aartsbisschop van 8t. Louis, Mgr. Glennon. De derde uitzending heeft plaats op den slui tingsdag. Zondag 14 October; om 9 uur n.n^ zal de Pauselijke Legaat Kardinaal Pacelli een toespraak houden. De uitzending van deze toe spraak wordt voorafgegaan door een beschrij ving van de voornaamste plechtigheden door Mgr. Eugene McGuinness, vice-president van de „Catholic Church Extension Society", De regeeringstroepen hadden in de och tendschemering een algemeenen aanval onder nomen op het gebouw der generaliteit en het gebouw met mortieren beschoten, waarna de Catalaansche regeering zich overgaf om onnut bloedvergieten te vermijden. In verschillende wijken van Barcelona von den in de morgenuren nog hevige schiet partijen plaats tusschen de legale troepen en de gewapende opstandelingen. Over Frankrijk zelde Mussolini: „Het staat vast, dat sinds een jaar onze betrekkingen met Frankrijk belangrijk ver beterd zijn. (Eenlg applaus en een paar aarzelende toejuichingen.) Wanneer wij door een overeenkomst bereiken kunnen wat wenschen, dan zal dat een nuttig en vrucht baar succes «ijn, niet alleen voor beide landen, maar voor heel Europa. Dit alles zal blijken tusschen einde October en begin November. (Applaus, maar geen toe juichingen.) ontkomen. Ook Largo Cabalero is ver dwenen. Largo Cabalero is, zooals men weet de voorvechter voor het soclallstlsch-commu- nistische gemeenschappelijke front. Starhemberg eenigen tijd vacantie? Hanuner- stein-Seguord tot zQn plaatsvervanger benoemd. Corruptieschandaal In China. Diefstal paleisschatten te Peking. Stabilisatie in de landsinkomsten Indi*. Turksche motorboot met SI opvarenden vergaap Bezuiniging op de Defensie-begroeting in België. Groothandelsprijzen over September. Massa-ontslag bij de Ned. Schroefboutenfabriek te Helmond. Op die wijze werd dan ook Zaterdagavond laai bil monde van den president der gene raliteit de onafhankelijkheidsverklaring van Catalonië afgekondigd en de Vrije Republiek Catalonië uitgeroepen. Tegelijkertijd riep men de Spaansche fe deratieve republiek uit. Tot president werd benoemd Asana, die van 1932/33 minister.- president is geweest. Deze verklaarde zijnerzijds de Madrileen- sche regeering illegaal en afgeset. De generaliteit meende daarbij, dat het le ger, voor zoover dat in Catalonië in garni zoen lag, en de politie aan haar zijde ston den. Buenos Aires heeft zich gereed gemaakt om de ruim één millioen pelgrims uit alle oorden der wereld te ontvangen. Verschillende Eucha ristische CongresSfen werden door talrijke naties bijgewoond doch nooit tevoren hebben zoo tal rijke. vreemdelingen aan de voorbereidende werkzaamheden van het Congres deelgenomen. Ongetwijfeld zal dit 32e Congres meer Inter nationaal zijn, dan zjj ooit zijn geweest. De verschillende sub-comlté's hebben handen vol werk, om het uitvoerend comité ter zijde te staan. Er zijn maatregelen getroffen, dat iedere na tionaliteit aan het Congres zal kunnen deel nemen en haar zijn afzonderlijk plaatsen toe gewezen bü de plechtigheden. Het Huisvestingscomité heeft eveneens zorg gedragen voor de levensmiddelenleverantie aan de deelnemers, van wie een groot aantal op de schepen zal blijven. De havens liggen In bet MADRID, 6 Oct (Reuter) Zaterdagavond heeft de Spaansche president Zamora den oorlogstoestand afgekondigd over bet geheele land (dus ook over Catalonië). Hiermede gaat de macht in heel Spanje over van de bur gerlijke autoriteiten op de militaire bevelhebbers. In een radio-rede verklaarde minister-president Lerroux vastbesloten te zijn, om met alle ten dienste stsmnde middelen het staatgezag te herstellen front te maken tegen het Catalaansche verraad. Aan generaal Franco is het commando over alle strijdkrachten in Spanje toevertrouwd. Motorrijder met verloofde op onbewaakten overweg te Stompwjjk tegen sneltrein gereden en op slag gedood. -V--X e plechtigheden van het Eucharistisch J Congres zijn reeds begonnen. Donderdag j.l. werd in alle kerken van de Republiek Argentinië een trlduum gehouden terwijl ruim honderdduizend vrouwen Vrijdag tot de H. Tafel naderden. Dinsdag zal de Pauselijke Legaat Kardinaal Pacelli In een plechtige processie worden afge haald, waarna de Kardinaal-Legaat zich naar de Kathedraal zal begeven. De stakingsbeweging duurt on verminderd voort. De regeering beeft bevel gegeven, dat Maandag ochtend overal het werk moet wor den hervat, omdat de stakers an ders hun werk zullen verliezen. Zoowel de Katholieke organisatie als de in de Katholieke Volksactie georganiseerde jeugd is overal te werk gesteld, waar tengevolge van de stakingsbeweging arbeidskrachten ontbreken. Vermoedelijk zullen de Katholieke arbeiders de communis tische en sociaal democratische ar beiders meer en meer verdringen. Van de voorgeschiedenis van den opstand der separatisten In Catalonië worden nog de vol gende bijzonderheden bekend: Nadat de wettige Catalaansche regeering (generalldat) Vrijdag, dus den eersten dag van de in geheel Spanje uitgebroken revolutionnaire beweging der centrale regeering te Madrid steeds opnieuw haar loyaliteit had verzekerd en daarbli niet nallet er steeds weer den nadruk op Orléggen. dat zij onder alle omstandigheden de orde in Catalonië zou handhaven, werden reed» Zaterdagmiddag berichten van andere strekking ontvangen. Volgens deze be richten zou de generaliteit dubbel spel hebben gespeeld. De betuigingen der generaliteit zouden ten doel hebben gehad Madrid gerust te stellen, ten einde intusschen de volkomen afscheiding van Catalonië te kunnen voorbereiden. Van Zaterdagavond tot Zondag was zoowel het spoorwegverkeer als het telefoon- en tele graaf verkeer aan de grenzen van Catalonië stilgelegd. Tegelijkertijd hadden de separatisten zich over de belangrijkste punten verdeeld, zoodat de generaliteit meende de afscheiding van Spanje te kunnen bewerkstelligen. centrum van de stad, zoodat de verschillende kerken gemakkelijk bereikt kunnen worden. Onder het uitgelezen gezelschap priesters, die aan het Congres deelnemen, bevindt zich ook de Aartsbisschop van Manilla, in wiens residentie het eerstvolgende Congres zal wor den gehouden. Hij wordt vergezeld door vijf andere bisschoppen van de Phillppljnen. Bijzonder welkom zal Frau van Hoa zijn, die met zijn vrienden de reis vanuit Indo-Chlna heeft ondernomen en Mgr. ouls Gaillard. Aartsbisschop van Tours, die een reliqul mét zich medebrengt van den K Martlnus, troonhellige van Buenos Aires. schop van Buenoe-Alres Iedere nationale sectie i waar hij persoonlijk^.de^ De vlaggen zullj gen worden en bullen event ueel rond het altaar In het Pq^ermo-park worden opgesteld, wan neer de Pauselijke Legaat aan het einde van het Congres de Pontificale Hoogmis zal op dragen. De kunstschilder Isaac Israels aan de gevol gen van een aanrijding overleden. Auto met twee-en-twintig hengelaars bij West- woud tegen een boom gereden. De inzittenden te water geraakt; enkele lichtgewonden. van den moordaanslag te MADRID, 8 Oct Voorzoowar 4e toestand o» Iw* «ogenblik ja te overzien, moet geconstateerd wor den, dat het de regeering-Lerroux gelukt is, zich te handhaven tegen de opstandige bewegingen in Span- Terwijl de toestand te Madrid nog niet duidelijk is, is de sepaura- tiscbe toestand in Catalonië volko men onderdrukt. Te 6.15 Zondagmorgen beeft de Catalaansche regeering zich overge geven aan de regeeringstroepen on- der bevel van generaal BateL De geheele ^geering, de burgemeester van Barcelona, de leden van het gemeentebestuur en de opperbe velhebber der Catalaansche strijd krachten zijn gearresteerd. BARCELONA, 6 Oct. (Reuter). De Catalonië, Companys, deelt mede dat Uanscbe staat, deel uitmakende van uitgeroepen. In een eerder Reuterbericht werd ge meld, dat in het paleis der Catalaansche generaliteit, waar een conferentie plaats vond tusschen Compunys en oud-premier Azana, groote opwinding heerschte. Men spreekt van de vorming te Barcelona van een voorloopige regeering der Spaansche republiek onder leiding van Azana. Een 2000-tal leden van de arbeiders alliantie, welke de uitroeping van de Catalaansche republiek eischte, werd door een groot deel van het publiek toegejuicht. De tweede groote haard van verzet tegen de regeering te Madrid was het steenkolengebied van Asturië. waar de arbeiders den commu- nistischen staat hadden uitgeroepen. Volgens de laatste berichten zou ook hier de opstandige beweging zijn onderdrukt. Groo te detachementen militairen hebben dit ge heele gebied bezet. Een voordeel voor de op standelingen is evenwel, dat de streek zoo bergachtig is. Niettemin verwacht men Main- dag In den loop van den dag de orde te kun nen herstellen. Overigens worden uit de provincies berlch- ‘ten ontvangen, volgens welke hier en daar op standelingen in actie zijn gekomen. Het be treft meest afgelegen dorpen. Tien politie beambten zijn neergeschoten. Verscheidene 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1