i t mw 1 Uit Alkmaar HL o Het Schaakspel Wekelijksch beurs overzicht DE 8-OCTOBER feesten TEXEL De versieringen STOOMVAARTLIJNEN <1 VRAGENBuS ill n Feestviering binnenshui» Wilt U meer weten ru on» nieuw tyiteem Centrale verwarming en warmwatervoor ziening, kosten 2 cent per uur? G. BURGER Heerhugowaard - TEL 19 1 e. De feestviering vooraf BERGEN d. weigert ociiop 'h be- 04 dS Amsterdam, 5 October 1934. gi<fc Stand na 15. met mat in wet te Slotstelling: Lc8—g4 in Stand na. 5.-L«4:dl? Goole: Ke8—e7 7. naar (Dame-fianchetto) minder Lc8—b7 Stand na. 3. -, f7—f5 naar Pf8 h5 Db6—a8 Ld6—e5 Vraagt genst, dat kort niets Tabakken, welke de vorige week het kind van de rekening waren, konden zich nu op het ver- Hollandera gekocht tegen goede De belegglngsmarkt blijft priji 7. Th8—e8t Dd8—b6 d7—d5 Lf8—dd Mort succes BU de te Heemstede gehou den keuring van polltie-honden vanwege de afd. Noord-Holland van de Kon. Ned. Ver. van houders van Politiehonden, behaalde de Ver- eenlglng „Kazan" alhier voor twee harer hon den met een groot aantal punten het certifi caat. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LUN ALCHIBA, 6 Oct. van R’dam naar B.-Aires. Het is een bekend en ook eenverklaarbaar verschijnsel, dat de effectenbeurzen met gtoote mensch te versterken. Hoe prettig en gezellig het daar kan zijn weten de honderden bezoekers van vorig jaar nog uitstekend en zij zullen Beker vanavond weer in drommen aanwezig zijn. Tenslotte de 10 Witte Raven van 'Tom Stap, die zich voor drie dagen een nestje heb ben gebouwd in de groote zaal van de Harmonie. Deze goede wijn heeft, in de voorbije Ganvt- dagen zooveel kransen verkregen, dat verdere aanbeveling overbodig is. Reeds Zaterdag was de groote schare bewonderaars (en -sters!) weer present. Dat belooft wat voor vanavond! (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Gemeenteraad Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente. De vergadering sou om 8 uur beginnen, doch medegedeeld werd, dat de Raad eenigen tijd in comité ging. Aangezien na een half uur wachten in de gang nog niets bleek van een spoedige opening der deuren, besloten wij met onze collega’s maar heen te gaan. We hebben er al eens eerder op gewezen, wanneer een comlté-vergadering noodig is, die geruimen tijd in beslag neemt, het wenschelijk is de openbare vergadering iets later uit te schrijven. De tijd van journalisten is te kost baar om die in de vestibule van een raadhuis met wachten te verbruiken. (Ingezonden door de Speen» Henk N.T. Amsterdam). Pbl—c3 Kei—f2 Nm komt er nart! Mn zijn over bodige geluidssignalen verboden Lb7 g2 g7—<8 i>i 1. 2. 1. 3. 3. 18. 19. 20. wendig verlicht mom zijn kolossale afmetli verre de aandacht^ wordt door de hun streven: het monui >lgend j \keer vn s nog propd ilke beide lanwezi- VER. NEDERL. RCHEFPV MIJ. HOLLAND-O.AZIE LIJN 8. LC4 :f7t Pc3d5 mat. Voor het eerst maakt burgemeester Jhr. Mr. F H v. Kinschot dit groote stadsfeest mee. Dat rijn verwachtingen hieromtrent hoog gespannen ijjn. blijkt wel uit zijn inleiding in het program ma, waar hij om. schrijft: Vraag van H. W. te H.: Antw.: Zoek eens na wat de oorzaak kan zijn: een mesthoop, vuile sloot of zoo. Zoo mogelijk moet u dan de oorzaak wegnemen af laten weg nemen. Reinigen en herhaaldelijk! met een oplossing van 1 deciliter lysol op 10 liter water is uitstekend. SïROOSKERK, uitreis. 5 Oct. te Hongkong. ZUIDERKERK. uitreis, 8 Oct. van Genua. 38 Sept. 5 Oct. 101% ico»/, 64% 25 32% 210% 216H 71% 34% 149% 153% 96% 163 123% 131 17% 207/, .8 7.28 1.46% 59.17 1 pC«. De bedoeling van het konlngsgambiet te na deze zetten wel duidelijk: Wit speelt op snelle ontwikkeling van zijn strijdkrachten en op zetting van het centrum. HALCYON LIJN STAD ARNHEM, Vaardingen naar Lulea, pass. 6 Oct. Holtenau. STAD ZAANDAM. 5 Oct. van Danzig te Ban Juan. STAD ZALTBOMMEL. Oct. van R’dam te Ci- vlta Vecchla STAD DORDRECHT. e Oct. van R’dam Bagnoll. 4. e4 f5! Wit slaat toch! BSNNINLAND8CHE HAVENS IJMUTDEN. Aangekomen 8 Oct.; Zaanland, a- Hamburg. Vertrokken 8 Oct.: Hagfors, Goole: Halla, tank, Constanza: Elfl. s„ Delfzijl; Eleveen, s„ Seaham: Gateshead, s.. Newcastle; Juno. burg: Patrla. s.. Gothenburg; Leith: V. penhagen: Vechtstroom, s.. AMSTERDAM. Een muziek gezelschap, in een platte versierde schuit geïnstalleerd, zendt van het midden tier wateren vroolijke muziek de lucht in. De ver siering en de verlichting van de Mlent bestaat uitsluitend uit een verlichte, monumentale paal, welke midden in het water der gracht staat. De muziek is oorzaak, dat veel menschen ?en kijkje op de Mlent komen nemen, wat tenslotte de bedoeling te. 11. 13. 13. IA IA Dit is de pointe van de geheele offercombina- tie, de zet Th8e8 heeft nu een doodelijke uit werking. Slotkoersen 4% Nederland 1934 4% Ned. Indlë 1934 3M pet. Engeland 5K pct. Young A K. U Ford Philips Unilever Scheepv Unie Koninkl Olie Redjang Lebong Amsterd Rubber H. V. A Dell MIJ. Senembah Beth. Steel U. 8. Steel Anaconda Intern. Nickel c 3 RAI Prolongatie Zwart: b7—b8 aanbevelena- Alles betreffende deze rubriek te adresseeren aan den Schaakredacteur van d!t blad. In zijn uitstekend werkje „Hoe leer ik schaak spelen?" leidt D. Noteboom het partij gedeelte als volgt in „W(j hebben het partljgedeelte aldus samen gesteld. dat er eerst eenlge korte en gemakkelijk te begrijpen partijen (eigenlijk partijtjes) komen, daarna worden ze gaandeweg wat gecompliceer der en aan het slot volgen eenlge moeilijke mo derne posttlepartljen." Daar onze laatste rubrieken nogal zwaren kost gebracht hebben, dus hoofdzakelijk interessant waren voor de meer geroutineerde schakers onder onze lezers, laten wij hieronder ter wille der talrijke beginnelingen eenlge van die korte, doch zeer levendige en leerzame partijen volgen. Wit: 1. e2e4 Deze verdediging is waardig. 3, d3—d4 3. Lfl—d3 Deze dekkingswijze van den koningspion is heel goed nu de damepion al twee velden voor uit gegaan is. Zwart tart het witte centrum aan in de vêr- f7—f5 wegens echter. ROTT. I.LOYD BALOERAN. 8 Oct. vm 7 uur xwn Batavia te Rotterdam verwacht; passaglersontscheplng 8 uur v.m. Wij hebben hier voor ons liggen een alge meen handelsoverzicht van „The Economist” en een maandelijksch overzicht van de Deut sche Bank und Disconto-Gesellschaft en als de hierin aangehaalde cijfers juist zijn, moeten wij onze eerste veronderstelling verwerpen. In Engeland vertoonde het conjuctuurverloop in de maanden Juni en Juli een inzinking om in Augustus weder te gaan stijgen, zij het dan ook in langzamer tempo dan gedurende de periode van April 1933 tot Mei 1934. Het in dexcijfer der bedrijvigheid, welke het geheele zakenleven omvat steeg in Augustus niet onbe langrijk. In de Dominions en Zuld-Afrtka blijft de toestand zich gunstig ontwikkelen, evenals In de noordelijke landen van het Sterling-blok. Amerika vertoont in de tweede helft van Sep tember een lichte opleving, maar de toestand is hier te onzeker om een voorspelling over de naaste toekomst te doen. Zuid-Amerlka en vooral Argentinië winnen steeds meer terrein en Japan schijnt zich in een soort hoog-conjuhctuur te verheugen. In Dultschland blijkt de werkloosheid tot 34 mil- lioen menschen gedaald te zijn. De opbrengst der omzetbelasting bedroeg In Augustus 24 pet. meer dan in dezelfde maand van 1933. Ook de Inkomsten op suiker, tabakken en bier bren gen iedere maand meer op en bewijzen dat het verbruik en de koopkracht der bevolking toe neemt. Alleen in Frankrijk stagneert de han del en ook de berichten uit de andere landen van het z.g. „goudblok” lulden nog ongunstig, terwijl China door de stijging van den zllver- prijs In verlegenheid is gebracht. Van een al- gemeen dalend conjunctuur-verloop is dus geen sprake. Er zijn echter factoren aan te wijzen, welke momenteel de productenmarkt ongunstig beïnvloeden. Dultschland streeft naar een evenwicht van zijn betalingsbalans, welke on- dertusschen de laatste maanden beduidend is verbeterd. Het invoeroverschot van 83 millloen R. M. in April is teruggebracht tot 8 millloen in Augustus. Daarvoor heeft de Regeertng ech ter den invoer van grondstoffen voor een groot percentage stop moeten letten, met als gevolg, dat Dultschland als kooper op de internatio nale goederenmarkt wegblijft. In Amerika staat de zakenwereld wantrouwend tegenover de Re- geerlng. De koopers zijn bang, dat de prljs- Behalve bulten, wordt ook binnenshuis duch tig feest gevierd. Er zijn verschillende plaatsen en gelegenheden, waar men voor die blnnens- huis-vlerlng terecht kan. Daar is b.v. op de Zaadmarkt het Koren beursgebouw. Het anders zoo nuchter Interieur, waarin de boeren hun eieren en boter plegen te verkoopen. is thans geheel veranderd. Met kleurige doeken, Hbofdzakelijk In de Alkmaar- sche kleuren, is de zaak opgesierd, terwijl het noodige groen en een vroolijke en goede ver lichting voor d erest zorgen. Het is daar den geheelen avond volop muziek en dans. Er heerscht daar echte vroolljkheid en een gezellige stemming. De muziek doet z’n best en het publiek laat zich niet onbetuigd. Reeds gisteravond was er veel belangstelling, geheel stop gezet worden, terwijl het vanavond, hoe zou het anders kun nen, evenals verleden Jaar overvol zal worden. 3. - wachting, dat Wit niet nemen kan. Lb7:g2, benevens Lg2:hl; hij overziet dat hij zjjn konlngsstelllng op schromelijke wijze verzwakt. 18. 17. Dreigt Ld6e5. Pc3—a4 Pa4—c3 a2a4 Op 20. d4:e6 volgt Da6b8t nige zetten. 20. - DaBfit! 31. Ddl fl Le5 d4t 32. Lel—e3 Te8 e3! Wit kan het mat op den volgenden zet niet verhinderen. Bijvoorbeeld: 23. Kf2gl, Te3el! mat! Een ware probleemstelling! Vr.: 1. Waar ligt het Regiment Gele Rijders? 2. Worden er nog vrijwilligers aangenomen? 3. bij wlen moet ik mij vervoegen om aan te melden, en hoe oud moet men wezen? Antw.: 1. Te Arnhem. 2. Voor zoo ver ons be kend is niet. Vr.: Hoe verwijdert men paarse vlekken uit een grijzen gummi regenmantel zonder deze te beschadigen? Ze zijn ontstaan uit een Alpino- muts. Antw.: Met zuivere spiritus, verkrijgbaar bi) uw drogist. VT.: Hoe moet men Boerenjongens Inmaken en wat is daarvoor noodig? Antw.: 1 pond rozijnen zonder pitten, een half nond suiker of kandU, een pijpje kaneel, vijf kruidnagelen en een scheutje water. Doe alles in duizenden va ndlt interessante schouwspel, het welk de stad is aangeboden door de Gem.. Llcht- bedrtjven. Dat er van een laan met bladerrijke boomen iets mooi te maken Is, hebben de bewoners van Lindenlaan, Akerslaan en Varnebroek overtui gend bewezen. Met lichtkronen, bloemen In roodwitte vazen en vooral met veel nationale en oranje wimpels in de boomen heeft men hier over- in. (Konlngsgambiet) ROBANES, Wit A. ANpERSSEN. Zwart Wit: Zwart: e3—e4 e7—e5 f3—f4 e5 f4 101% 100% 63% 21% 33V. 213% 203% 9 70 30% 142% 150% 90% 159% 123% 132% 16% 19% 6% 14‘4$ 7.21% 1.46% 59.3o 1 pC t .Natuurlijk was het 8 Octoberfeert van Alkmaar mij niet geheel onbekend, voordat Ik hier kwam. De faam van dit schoone volksfeest dringt immers het geheele land door en vooral het bezoek van Prinses J>»/ Hans het vorig jaar heeft daaraan nog rui mere bekendheid gegeven. Levendig herin ner ik mfj het gedeelte uit Polygoon’s jour naal, dat in de Gronlngsche bioscoop werd vertoond. Thans heb ik het genoegen, dezen feestdag persoonlijk geheel mede te maken in mijn guallteit van burgemeester van deze stad en'tevens als eerelld van de betrokken Ver- eenlging. Mijn verwachtingen, en ik mag wel zeggen, die van mijn geheele gezin, zijn hoog gespannen, en wij verheugen ons er op, deh Ontzetdag te kunnen meevieren. En daarom dus tot de reveille op 8 October aanstaande!’* Vraag: 1. Hoe kan men vetpuistjes en open poriën verwijderen? Vermoedelljk ontstaan door poeder. 2. Wat is het beste voor de huid: poe der of crème? 3. Wat voor poeder of crème moet men gebruiken? Antw WIJ beantwoorden in deze rubriet geen vragen van geneeskundigen aard, maar in dit geval zouden wij u willen aanraden een arts te raadplegen. Uw mededeellngen wijzen er op, dat óf het gebruik van schoonheidsmiddelen voor u ongezond Is. óf de door u gebruikte ingre diënten ondeugdelijk zijn. oplettendheid de bewegingen op de diverse goederenmarkten gadeslaan. De scherpe daling van enkele voorname producten, zooals graan, rubber en petroleum, heeft dan ook niet nage laten zijn ongunstigen Invloed op het koers verloop uit te oefenen. Is deze daling een tee lten van verslechtering van den algemeen econo- mlschen toestand en moeten wij hieruit de con clusie trekken, dat de conjunctuur zich nog steeds in dalende richting beweegt, of zijn hier slechts incldenteele en plaatselijke factoren de oorzaak van een tijdelijke inzinking? (Phiüdor's verdediging) Wit: Zwart: e2e4 e7—e5 Pgl—f3 d7—d8 Lfl—c4 h7—h8 Beter was een ontwlkkelingszet, bijv. Pb8—c8, want Zwart heeft Pf3g5 niet te vreezen we gens Pg8h8 A Pbl—c3 5. Pf3:e6! Een fraai offer! 5. - Lg4 dl? Zwart bemerkt het dreigende gevaar niet, want dan zou htj zich ongetwijfeld op 5. - d8:e5; 8. Ddl:g4. waarbij hij slechts een pion achter raakt, hebben Ingelaten; nu gaat bij twee zetten mat. Vraag: 1. Kunt O mij ook een adres opgeven van een R-K. Jongensweeshuis? 2. Wanneer een vader zijn losse goederen op een van zijn kinderen laat overschrijven moet dit dan ge registreerd warden? Antw.: 1. Er zijn er in bijna alle groote steden van ons land. O.a. het St. Jacobs Godshuis te Haarlem. 2. Het kind zal wel een deugdelijk schriftelijk bewijs daarvan willen hebben Re gistratie kan daarvoor nuttig zijn. Noodzake- Hjk is het niet. Vraag: Onze poes heeft den laatsten tijd veel last van vlooien. Pogingen om haar hiervan te verlossen mislukken. Zoudt u mij een middel kunnen geven om dit te verhelpen? Antw.: Wij vermoeden, dat uw poes lijdende is aan een huidziekte U moet jiaa eert’ voor zichtig wezen, want dat zou wel eens besmet telijk kunnen zijn. Raadpleeg een veearts of een deskundige. doeï,he‘ onKf2’eer J1!,V!.rled^ verhoudingen door reorganisatie van de Nlra - i radicaal zullen veranderen en teren liever in op hun voorraden dan dat zij overgaan tot het doen van nieuwe bestellingen. Prof. Moley is nu door Roosevelt als bemiddelaar aange steld. De professor heeft onverwijld enkele ..Dinner-parties” aangericht, waar onder ge- gezelllgen kout het wantrouwen weggegeten en weggedronken zal worden. Toch ware het wen- schelijker, dat de zakenwereld verlost werd uit haar onzekerheid, omtrent verhoudingen van prijzen, productie, loonen en valuta’s, welke tot op heden door het ingrijpen van de regee- ring dagelijks worden gewijzigd. Het index cijfer der voornaamste goederenprijzen bere kend volgens Moody is de laatste week gedaald van 149 tot 143%. KON. NED. STOOMB. MIJ. TRAJANUS. 5 Oct. van R’dam te Gibraltar. ACHILLES. Faro naar Genua, pass. 8 Oct. Gi braltar. ORPHEUS. 8 Oct. van Gothenburg naar Amst. VENEZUELA. 8 Oct. van Amst. naar Hamburg. TIBERIUS. 6 Oct. van Amst. n. Kopenhagen. JUNO. 6 Oct. van Amst. naar Hamburg. KON. HOI.L. LLOYD ZAANLAND. 8 Qct. van Hamburg te Amst. DIVERSE SCHEPEN CLONLARA, 5 Oct. van Swansea naar Amrt. HERMES. 5 Oct, van Suez te Alexandria. DIJKWATER. 4 Oct. van B-Al res n. Amrt. GALGEWATER, 5 Oct. van B.-Aires naar R’dam. JONGE JACOBUS. R’dam naar Cannes, pass. 8 Oct. Gibraltar. MOLENWATER. 5 Oct. van Rosario te B.-Aites. ST ANNALAND, 8 Oct. van de Tyne te Kopen hagen. ST PHILIPSLAND. 8 Oct. van Danelg Terneuzen. 8LIEDRECHT. 5 Oct. van Payaandu naar Istan- boul v.o. WESTPLEIN. 6 Oct. van R’dam te Oxelosund. WINTERSWIJK. Duglrat naar Delfzijl, pass. 8 Oct Gibraltar. HOOGLAND. 6 Oct. van de Tyne naar Harlingen. ENfMAPLEIN, Narvik naar R’dam, paas. B Oct. Udslre. Voor de tweede maal achtereen wordt het 8-Octoberfeert op een Maandag gevierd. Hier door is de eigenlijke feestdag met een Zaterdag avond en een Zondag verlengd. Het kwam ons voor, dat op desen Zaterdag avond er nog niet veel van feeststemming sprake was. het was na 10 uur zelfs ongewoon stil op de straten. In den vooravond trok een llchtstoet door dc stad. Twee muziekcorpsen, waarbij zich enkele Jeugdorganisaties en anderen hadden aangeslo ten. maakten een wandeling met toortsen, vaan dels en lampions. Vooral langs de slngelgrachten maakte deze stoet veel indruk. Bij het geïllu mineerde huis van burgemeester Van Kinschot werd halt gehouden. Hier werden het Victorie lied en het Wilhelmus gespeeld, wel' .nationale" hymnen door de talrijke gen dapper werden meegezongen. Te half e|f. nadat de meeste etalagellchten gedoofd waren, werd voor de eerste maal de feestverlichting ontstoken. Men had niet voor eerder verlof gegeven m?t het oog op eventualiteiten als voor 2 Jaar, toen plotseling een schakelaar doorsloeg en een deel der stad !n het donker kwam. Er is echter sinds dien veel veranderd; er zijn nieuwe zekeringen aangebracht en vooral het ondergrondsche kabelnet in de binnenstad is vernieuwd en verzwaard. Menschelijkerwijs ge sproken kan een dergelijk onheil nu niet meer voorkomen. En toen dan ook. na het ontsteken der lichten, de directeur der lichtbedrijven m?t zijn staf in alle transformatorgebouwtjes de spanningen controleerde, bleken de kabels slechts voor een vijfde van haar capaciteit be last. Men heeft dus ook vanavond niets te vreezen! De Zondag was uiteraard stil. Het weer was aüebehalve geschikt om de versiering op haar voordeellgst te doen uitkomen. Een trieste, grauwe mist omhulde alles en gaf een rossen gloed over de stad. Toch waren er zeer velen op de been, om nu reeds van al het moois te genieten. 5. Ddl—h5t 8. f5 g6 Wit dreigt nu g8g7 of g6:h7 mat. 8. - Pg8—f8 Door den aanval op de witte dame hoopt Zwart het gevaar te bannen, maar nu volgt een nieuwe verrassing. 7. g8:h7t! 8. Ld3—g8 mat. Raadsvergadering De raadsvergadering ,werd gehouden 6 Oktober njn. drie uur. De rekeningen van het Algem. Weeshuis en Algem Armbestuur werden goedgekeurd. De ge- meentebegrooting 1935 werd in handen gesteld van een commissie van onderzoek. De schoolwoning te Oost werd voor f 3 per week verhuurd aan den heer B. v. d. Vis Pz. De verordening op de heffing der reinigings rechten werd goedgekeurd conform de voor dracht van B. en W. Goedgekeurd werd tevens een wijziging van de Veeverordenlng voor de gemeente Texel; deze wijziging betreft „Wering van tuberculeus vee”. Om te trachten een geheel T.B.C.-vrijen rund veestapel op Texel te krijgen, is het thans ver boden binnen de gemeente Texel een rund te hebben, ouder dan acht weken, zonder in het bezit te zijn van “n verklaring (afgegeven door een veearts) waaruit, blijkt, dat X binnen een jaar niet op T.B.C. heeft gereageerd. Ook is bij deze verordening de Invoer geregeld. Langen tijd werd nu van gedachten gewisseld over „Verruiming openstelling van winkels op Zondag", zooals bij de Wijzigingswet van 27 Juli is-bepaald. Bij de stemming hadden eigenaren van vischwinkels. fruitwinkels, brood- en ban ketbakkers en tabakswinkels zich in groote meerheid voor verlenging van de verkoopuren verklaard. De bespreking in den raad werd bijna een zuiver princlpieele kwestie; ten slotte wero met 7 tegen 5 stemmen besloten voor de ge noemde zaken de verruimde openstelling verzoeken. Aan een drietal scholen in deze gemeente kan geen derde leerkracht worden gehouden. De raad was daardoor genoodzaakt zich bij het prae-advtes van B en W. neer te leggen om eervol ontslag te geven aan de onoerwljzers J. A. Brinks te Cocksdorp, G. Warning te Den Hoorn en Jac. Elion te Oudeschild. Bij de rondvraag bracht de heer Dros het invoerverbond van rundvee In verband met ’t mond- en klauwzeer in bespreking. Spr. vroeg ruimere gelegenheid voor de veehouders in Eler- land tot invoer van mestkoeien. De heer De Graaf wees op den zeer critieken toestand aan de Noordzijde van het eiland, hij spoorde B. en W. aan krachtige pogingen aan te wenden, opdat daar maatregelen worden ge nomen. X Zou een mooi werkobject zijn voor de werkloozen. Hierna sluiting. Vr.: Zijn er in Heiloo 1 of 2 parochiekerken? Welke zijn dit en waar staan zij? Wat is de naam of zijn de namen van de Zeereerw. Gees- telken, met volledig adres? Antw.: In Heiloo is één parochiekerk, waar van pastoor is de Zeereerw. Heer A. J. M. van Meeuwen en kapelaans de Weleerw. Heeren L. J. Nijs en P. J. J. Herzberg. Vr.: Zijn gehuwde kinderen verplicht om voor hun ouders te zorgen? En tot wlen moet men zich wenden als de kinderen dat niet willen? Antw.: De kinderen hebben ten opzichte van hUn ouders den z.g. onderhoudsplicht. Wanneer de kinderen onwillig zijn, kunnen de ouders zich tot den rechter wenden. De Armenraad belast zich in den regel met het opknappen van der gelijke zaakjes. (Ingezonden door de Spaame-Bank, N. Amsterdam) Door zijn laatste twee zetten heeft Zwart heel wat bereikt, weliswaar heeft hU een pion Inge boet, maar daar staat tegenover, dat de Lc4 het punt f7 vorlooplg niet meer kan aanvallen en dat het witte centrum door de verdubbeling der pionnen heel wat aan kracht verloren heeft. 8. d2—d4 Pfft—h5 t 9. Lc4—b5t c7—c8 10. dS c8 b7 c8 Tlermede besluit Zwart reeds tot het nu vol gende diepzinnige offer van het kasteel op a8. Pe5 c6 Pb8 c6 Lb5 c8t Ke8—f8 Lc6 a8 Ph5—g3 Thl—h2 Lc8—f5 La8—d5 Kf8—g7! loudend. Zelfs Amsterdam, welke gemeente de grootste moeite beeft om fle £egropttng sluitend te maken, en weigert om op n^Ér Uitgaven, te bezuinigen, gë- niet het volste Vertrouwen van het publiek, dat op ruime wijze Inschreef óp de jongste conver- sieleenlng. zoodat er voor vrije inschrijvers wei nig overbleef. De provincie Gelderland zal het eens probeeren met een 3)4 pCt leening, en wij wenschen haar meer geluk dan indertijd haar collega Noord-Holland ten deel viel. Ham- s.. Gothenburg; Rijnstroom, .a, Venezuela, s., Hamburg; Tiberuls. a.-. Ko- Astarte. a„ Bremen; Alt. s„ Goole; Huil. Aangekomen 8 Oct.: Zaanland. Hamburg. ledig. Handelskade. Wm H. Müller te Co. waard is. De Hoogstraat is een van de blnnenstad-stra- ten, welke Immer aan de spits staat met de ver siering. Ex is als het ware een dak van groen en bloemen aangebracht en wanneer de lichten branden, denkt men in een geïllumineerde bloe menkas te loopen. De Magdalenenstraat is heel smal en leent zich daardoor uitstekend voor versiering met slingers van groen, met bloemen en vooral met veel licht, is het een genot hier bewonderend door te loopen. De Langestraat te op dezelfde wijze versierd als verleden jaar. Het is een versiering van roo- de en witte doeken dwars over de straat ge spannen. De verlichting bestaat uit elechtrisch verlichte perkamenten schalen, welke onder aan de gespannen doeken zijn gehangen. Overdag doet deze versiering wat stijf aan, doch des avonds geeft het naar boven schijnend licht aan bet geheel een zeer fantastischen aanblik. Het Verdronkenoord heeft een keurige versie ring, welke het vooral des avonds doet. Langs de mooi gracht staan lage llchtzuilen, die bij avond hun lichte gedaanten in het grachtwater laten spiegelen, hetgeen een sprookjesachtig ge- zlch oplevert. Op de Platte Steenenbrug heb ben de Verdronkenoordbewoners een groot, in- innent opgericht, dat door rgjn en strakke lijnen van trekt. Met dit monument iers reclame gemaakt voor I van het Verdronkenoord. it staat met duidelijke letters dê^NPlgend „spreSik”: .Moderne tijd met zijn snelv\keer viaMt ruime wegen, doch Alkmaars beheer Ais nog/steeds op demping tegen”. Of dd propdfcanda succes zal hebben. ...7 De I-aat. dfct wit zeggen, de Oostzijde van deze strdhi/ te dezen keer op grootsche wijse versierd. In het midden van dat gedeelte is een groote eerepoort opgericht met twee vlaggen in den top vanwaar af lange slingers gloei lampjes. vla de noodige versierde palen, de straat langs jehangen zijn. Het geheel is in drukwekkend en mag goed geslaagd genoemd worden. De st. Annastraat heeft ook dezelfde versie- rin als verleden jaar: Inwendig verlichte, oranje kleurige lange lichtbakken, terwijl langs de huizen kleine oranje Uchtbakjes zijn aange tracht. Eenvoudig maar toch feestelijk. De Zaadmarkt is eveneens ongeveer gelijk aan verleden jaar. Langs het water zijn groote llcht zuilen geplaatst, die het zeer goed doen. Gelijk men weet, stellen deze zullen groote kaarsen voor Een versiering, die het van de bruggen af bekeken, zeer goed doet. Het Fnidsen heeft een heel aardige versiering. Over de straat welke zich voor het versieren zoo goed leent zijn op bevallige wijze roode en witte doeken gehangen, met daar tusschen- door het noodige groen. De verlichting bestaat uit heldere gloeilampjes, welke op uitstekende wijze zjjn aangebrach’ Het spreekt vanzelf, dat de Appelsteeg op dezelfde wijze is versierd. Aan het begin en het eind van de straat staat een eerepoort. De Sekelstraat te versierd1'me tgroen en Mos men. met een verlichting vzn groene, witte en roode lampions. Deze kleuiHndomblnatle, welke wel wat „hard” is, maakt toch een aardigen indruk. Van de fluctuaties op de goederenmarkt heb ben aandeelen Koninklijke Petroleum nog het meeste geleden. In tegenstelling met het prljs- verloop In Europa zijn de olieprijzen In Ameri ka sterk gedaald en bestaat er gegronde vrees voor een nog sterkere daling. De Standard-Oll Cotnp. heeft den benzineprijs In X district Chi cago met 1 dollarcent per gallon verlaagd, ter wijl de prijzen in Oort-Texas nog sterker in zakken. Ten deele zjjn hier selzoen-lnvloeden de oorzaak, waardoor de vraag naar nieuwe auto’s vermindert, met als gevolg een achter uitgang van het benzineverbruik Dan wordt de markt overstroomd met benzine uit Oost- Texas. Deze benzine werd langen tijd opge kocht door een „pool”, welke zoodoende den in vloed van deze te groote productie trachtte te neutrallseeren. Nu men echter de onmogelijk heid van prllsstabllisatle heeft Ingezien heeft dc combinatie haar aankoopen gestaakt, het geen een verontrustende prijsdaling tot gevolg had. Een aanzienlijke verlaging der ruw-olie- prijzen hangt als het bekende zwaard boven de markt. Met dit sombere beeld voor oogen wer den aand. Kon. Olie grif aangeboden, terwijl dc arbitrage hier nog een schepje oplegde, zoo dat nog flinke posten uit Parijs verwerkt moes ten worden. Uit een gevoel van saamhoorigheld waren alle industrieelen zwakker gestemd, hoewel hier de verliezen beter binnen de perken bleven. De aandeelhouders van Philips mochten deze week een niet onaardig dividend toucheeren maar waren toch niet bereid hun bezit verder uit te breiden. Aku’s bleven prijshoudend. De tex tielindustrie in Dultschland werkt op hooge capaciteit, maar de rentabillteitsvooruitzichten van dit papier zjjn nog uiterst vaag. Marga- rine-Unles bewegen zich om de 70 pCt Aan deelen Nederl. Ford zijn goed prijshoudend en terecht, gezien de kwaliteit en capaciteit van het eindproduct. De rubbermakt was totaal „en décadence.” En zoowel bet hoofdfonds als de Incourante leden zware verliezen. Te Londen kreeg de rub- berprjjs een leeljjken knauw en daalde tot 8 13/16 penoe per pond, hetgeen het laagste punt is sinds 2 Juli j.l. Symington Wilson schrij ven deze daling toe aan de zwakke stemming op de Amerikaanache goederenmarkten. De productie van bevolkingsrubber in Indlë over treft verre het toegewezen contingent hetgeen cok een nadeellgen invloed op het prijsverioop zal hebben. Een prijs van bijna 7 pence te ech ter hog niet verontrustend, vooral niet voor die producenten, welke hun kosten In ponden en dollars hebben te betalen. Onder de suikerwaarden waren H. V. A ’s extra flauw. De suikerproductie zal voor 1935 ,De feestviering op 8 October onder scheidt zich hierin van de overige feesten te dezer stede, dat zij spontaan voortkomt uit de burgerij zelve. Andere feesten dienen georganiseerd te worden, maar de feestdag van Alkmaars Ontzet regelt zich vrijwel vanzelf en behoeft slechts de leiding van onze vereeniging. Zoodra de maand Sep tember is aangebroken, komen van velerlei zijden de bewijzen te voorschijn, dat de be volking van Alkmaar zich wedérom opmaakt om haar stadsfeest bij uitstek, te vieren. Dat dit verschijnsel zich van jaar tot jaar steeds duidelijker moge openbaren en dat de weg tot een volkomen algemeene herdenking spoedig gevonden worde, dit zijn de wen schen. waarmede Ik deze inleiding tot de 381ste herdenking van Alkmaars Ontzet besluit." Het totale beeld, dat de versieringen dit Jaar f .bieden, is we moeten het eerlijk toegeven niet zoo schitterend als In vorige jaren wel eens het geval was. Wel is waar komen enkele stra ten nóg beter voor den dag dan anders, maar er zijn te veel gapingen, vooral in de binnen stad. Vroeger was het hier als X ware één groot feestterrein: van de eene versierde straat kwam men in de andere. Het was overal licht, bloemen en vlaggen Jammer genoeg is nu door het on versierd blijven van eenlge drukke straten die feestelijke eenheid verbroken. Natuurlijk zijn er allerlei redenen voor dit «egblljven. Allereerst de benarde tijdsomstan digheden. Versieren, óók al doet de buurt het goeddeels zeIX,kort nu eeomaal geld. En bet Is in dezen IVS. nu leder dubbeltje zelfs voor noodzakeljjke uitgaven, een paar maal moet omgekeerd worden, héél moeilijk voor een buurt- penningmeester, om de noodige contanten bijeen te krijgen. X Is jammer, maar X is verklaarbaar. Behalve geldgebrek zijn er nog wel andere I Menen, waarom het dit jaar niet zóó is. als voorheen. Daar is b.v. de asphalteering van Choorstraat en Ritsevoort; deze buurt is anders een der ijverigste in het versieren, maar bü den chaos, waarin ze nu lijdelijk verkeert, is het vanzelf uitgesloten Het is wel te betreuren, dat die noodzakelijke verbetering juist in deze feestweken wordt uitgevoerd. Dit alles is. hoe onprettig X ook moge zijn, te verklaren en te billijken. Wat echter onver klaarbaar is en wat bij een feest, dat het sym bool moest zijn van eensgezindheid in alle ge lederen. toch eigenlijk niet moert voorkomen, is het feit, dat voor enkele buurten de gezamen lijke feestviering mislukt is door oneenlgheld. onderling, maar ook tusschen buurtcommlssie en autoriteiten. Wat dit laatste betreft, hieraan werd heel de stad pijnlijk herinnerd, toen Zaterdagavond een bulletin verscheen van de Hofplein-vereeniging, waarin medegedeeld werd, dat de groote fees ten. welke reeds waren geannonceerd, niet zou den doorgaan, omdat niet de beschikking was verkregen over het geheele Hofplein. Wij hebben bij de bevoegd? autoriteit naar den gang van zaken geïnformeerd. Deze deelde ons mede, dat X verzoek, om X Hofplein te mo gen gebruiken eerst Donderdag j.l. binnenkwam Toen was hier echter reeds aan een luchtschom- mel terrein verhuurd. Ook zou de secretaris der vereeniging in eerste instantie geen bezwaar hebben gemaakt, dat deze schommel hier stond. De Hofplein-vereeniglng daarentegen, meen de, dat zij voor haar dansvloer en volksspelen het geheele plein noodig had. terwijl bovendien het orgel van den schommel hinderlijk zou zijn Voor de dansmuziek. Op onze vraag, of deze schommel dan niet op Nteuwesloot kon staan, antwoordde men, dat deze 8 meter diepte heeft, waardoor van den rijweg slechts 4 meter zou overblijven. wat veel te weinig voor optochten en het drukke verkeer ter plaatse was. Wy zullen ons niet verdiepen in de schuld vraag. doch enkel da hoop uitspreken, dat een Volgende maal door wederzijdsch begrijpen een dergelijke, onaangename wrijving vermeden wordt. Liever maken wij een korten rondgang langs de versieringen en beginnen dan in de Spoor- Wijk. .De breede Stationsweg leent zich niet zoo gemakkelijk voor feestelijke aankleedlng. Toch hebben de bewoners er iets fijns van gemaakt, door langs belde zijden een smaakvolle versie ring van bakken met frissche bloemen te plaat sen. Bovendien geven de Oranjekappen om de lampen aan het geheel een intieme sfeer. Hierbij sluit aan het Scharioo. Schuine palen In rood-witte kleuren dragen hier kleurige vlag gen; bekleede palen vormen een soort poort bij den ingang van de stad; ook aan de verlichting en bloementool is alle zorg besteed. Een opmerkelijk bewijs van energie geven oe Spoorstraatbewoners. Ondanks de klap, die deze drukke verkeersweg heeft gehad door het ver plaatsen van den Stationsuitgang, blijft er frissche durf heerschen. De versiering toont dat duidelijk. Langs beide zijden zijn op kleu- rig-beschllderde palen bloembakken geplaatst, en hoog in de lucht zweven de fraaie lampe- kappen. die in deze lange straat een schoon Perspectief geven. Ook eenlge zijstraten in deze wijk. o.a. de 3t. Josephstraat en de Tuinstraat hebben de bewo ners geheel met eigen middelen, een versiering •angebracht. die wel eenvoudig is, maar nlette- Het is vanzelfsprekend, dat de 8-Octobervie- jtog van 1934 in glans en schittering niet te ver gelijken is met het feestelijk gebeuren van vorig jaar. Toen immers werd onze stad verblijd met het bezoek van H. K. H. Prinses Juliana; toen was er allerwege geestdrift, niet enkel wegens de herdenking van Alkmaars ontzet, maar ook en vooral omdat een Oranje telg, opvolgster op den troon van onze geliefde Koningin, door Hare tegenwoordigheid den 360sten gedenkdag daar van tot zoo n grootsche gebeurtenis maakte. Toch, al is het feest dit jaar bescheidener, het behoeft niet minder spontaan en harteiyk te - -- gyn. De voorzitter der 8-Octobervereenlglng, mr. leta “I nland gebracht, dat het bekijken C. J. de Lange, zegt het zoo Juist in zijn voor woord in het feestprogramma: zijn de op heden gehouden tabaksveilingen zeer bevredigend verloopen. De Dultschers waren tech op dc veiling aanwezig en kochten, zij het dan ook op bescheiden wijze, daar slechts een beperkte hoeveelheid deviezen te hunner dis- een geëmailleerde pan en breng het aan de kook, maar niet laten koken. Laat bekoelen en voeg dan zooveel brandewijn bij dat de massa juist onder staat en sluit af. Vr. betreffende loten. Antw.: Geon uitgeloot. De Bergerbrug. In een stad van grachten en Bruggen als de onze, is niets zóó dankbaar te Versieren als de contouren van brugbogen en -leuningen. Deze sierlijke lichtlijnen, herhaal delijk weerkaatst In- het water, maken een feoënrieken Indruk. Vol bewondering genieten 3. Zwart speelt op behoud van den gambletplon, terwijl Wit door zijn volgenden zet de zwarte pionnenketen probeert te verbreken. I In het alom bekende „Gulden Vlies" viert deze dagen de .JBtlmmung” hoogtij. Daar is Ober-Bayern in optima forma, daar spelen twee kapellen onvermoeid en laten nauwelijks den tijd om op Münchensele wijze den dorst te les- schen en met „Würrteln” den inwendlngen positie was gesteld. De groote pluk werd door

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 3