Het huwelijk het geziii en Een moderne Kruisvaart H LUTHERS DWALINGEN Schipbreukelingen gered DINSDAG 9 OCTOBER 1934 EERSTE STEENLEGGING VOOR HET HAAGSCH JEUGDHUIS eersten Onweer en hagelslag De van Groote schade in Kennemerland De goudbloc-landen de De zaak-Lindbergh van HET CLEARING^ VERDRAG Bedrag Exportbedrijven de dupe Ergerniswekkend PANDERJAGER PH.-O.S.T. DE LE1DSCHE COURANT DESERTEEREN HIELP NIETS het land Miskenning van het gezin I j i De Katholieke Jeugd-, centrale Huwelijk volgens liberale beginselen De groote schuldige van gezins- miskenning door de Overheid is het liberalisme De 25e „E. S. A. I. D.” School te Utrecht ONVOORDEELIG SNEEUWBAL SYSTEEM MINISTER MARCHANT OVER DE SPELLING VAN BRANDSTICHTING VRIJGESPROKEN DE GEMEENTESALARISSEN TE ROTTERDAM BELGISCHE SOCI’S WILLEN NIET REGEEREN Hauptmann beschuldigd moord W J enquête van het departement van Economische Zaken van 2000 is nimmer uitgekeerd Staking en uitsluiting in België Huwelijk grondslag der gemeenschap België—Nederland te Antwerpen Betalingsverkeer met Duitschland De ontgeestelijking het huwelijk Onze woning C. PELTENBURG Pin. t Weer rechtsomkeer naar van herkomst Minister Steenberghe zal aan conferentie deelnemen Een deel der bemanning van de „City of Cambridge” af gehaald HUISVREDEBREUK DOOR ARTS Viering van het zilveren jubileum De opvoeding het der ware huwelijkstrouw. van dank terug ontvangen. oo correspondent seint ons (Nadruk verboden.) Men mr. voorname plaats te geven aan het vaardersgroet: <1 Miskend wordt het geain ook door de Over heid door een tekort en een teveel aan be langstelling; een tekort in de organlseering Z. Exc. Slotemaker de Bruine, minister van Sociale Zaken, legde den steen voor het Haagsch Jeugdhuis te Noordwijk Naar wij vernemen, zal Nederland op de con ferentie van de goudlanden, welke 20 October a.s. te Brussel zal worden gehouden, vertegen woordigd werden door den minister van Eco nomische Zaken, mr. Steenberghe. Bü het onweer van Vrijdagavond heeft het in Kennemerland gehageld en In het bijzonder heeft de hagel in de omgeving van Heemskerk veel schade aangericht. d van het staatkundig leven zelf, dat niet het gezin als factor, maar den eenling als zoo danig beschouwt. Mr H. P Marchant, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft zich bereid verklaard voor de Rotterdamsche Oraanatudie- club de nieuwe Khrfjfwtjre der Nederlandache taal te komen toelichten op morgenavond In het Sociëteitsgebouw van de Rotterdamsche Diergaarde var. de NV Boekhandel en Drukkerij, voor heen E. J. Brill aldaar en ld van de Maat schappij der Nederlandache Letterkunde. Over miskenning van het gezin door over heid en maatschappij sprak de Z E. Pater dr D. Beaufort, O. F. M„ uit Utrecht. ren het ving. De Hooge Raad heeft een taak van J. F. T, J. Paus be- van het Antwerp- De inzending der Ingevulde formulieren moet ul ter lijk 10 October as. geschieden. Met inzen dingen. welke na den 12den October binnenko men, kan wanneer het de regeerlng moge lijk zou blijken een bepaalde regeling in het belang der bonafide-exporteurs te treffen daarbij geen rekening worden gehouden. De instelling door God en het sacramenteele karakter van het huwelijk worden ontkend; het huwelijk is volgens liberale beginselen een menschen-uitvinding en daarom alleen van menschenwetten afhankelijk. De Staat heeft zich het recht aangematigd te binden wat voor God gescheiden bleef en te scheiden, wat door God gebonden te. En niet zonder succes. bridge" te redden. De redding was in verband met de hooge zee zeer moeilijk Er bevinden zl’h thans nog 20 man aan boord Dinsoag zal men dezen van boord halen. Des avond sprak de heer Cl. Meuleman, uit Amsterdam, over: „Onze woning". HU noemde de inrichting van de woning een gewichtigen factor voor de ontwikkeling van *t gezinsleven; dit hangt niet geheel en niet on de eerste plaats van het geld af. Een duur- ingerichte woning kan nog onsmakelijk zijn. Met bescheiden middelen en met toewijding kan die warme sfeer worden bereikt, welke net geheim is van een echte huiskamer, waar de kinderen zich thuis voelen. Deze rede werd met lichtbeelden toegelicht. Op bijna 83-Jarigen leeftijd te te Lelden over leden de heer C. Peltenburg Pzn oud-dlrecteur Het Haagsche Hof heeft het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank bevestigd, waarbij B. van E., huisvrouw van O. L„ vroeger te Hille- gersberg woonachtig, te vrijgesproken van de haar ten laste gelegde opzettelijke brandstich ting In de door haar bewoonde boerderij aan de Parallelweg te Hlllegersberg, op Januari J.I., waarbij 20 koeien en 2 paarden in de vlammen om kwamen. en soberheid leert als tegengift tegen de kwalen van dezen tijd. We moeten ons inleven in den gedachten - gang van het kind en ons onze jeugd herinne ren; ouderavonden zijn daarom heel goed. We moeten ons gezag handhaven, doch ook weer niet mftbruiken; we moeten onze kinde ren van Jongsaf leeren een zelfstandige houding aan te nemen. De aanleg van het kind, zijn karakter en mentaliteit moeten we niet uit het oog verlie zen. Erfelijkheid wil niet zeggen, dat daar niets aan te veranderen is. We voeden niet alleen het kind als kind op. doch ook als volwassene; het zal In zijn later leven zijn, zooals wjj het opgevoed hebben: een goede opvoeding komt het heele nageslacht ten goede. Dit is een verheven gedachte (applaus). God moest allereerst triomfeeren in hun eigen leven. Zij waren mannen van gebed, van mach tig Godsvertrouwen, ook in de grootste moei lijkheden. In het middelpunt van hun gods dienstig leven stond de H. Hls; zij namen wel, zooals onze Roomsch-Koning Willem II bij hun ridderslag de verplichting op Zich om dagelijks de H. Mis bij te wonen. Daarbij beoefenden zij een groote godsvrucht tot Maria. In de 13e en 14e eeuw werd deze godsvrucht doorweven met legenden, maar in den bloeitijd der ridder schap vond men algemeen een kloeke, dege lijke godsvrucht voor de H. Maagd. Bij uitstek werden zij daarnaast de bescher mers van de Kerk en helpers bij de verbreiding van het geloof. En waar Gods wet vooral je gens de zwakken werd geschonden, vonden ook dezen in de ridders feltelijk natuurlijke bescher mers. Tenslotte waren zij mannen van eer en van het eens gegeven woord. Dit alles, gefor muleerd in een afzonderlijke wet. werd vooral levendig gehouden door de plechtige opname in de ridderschap en de voorbereiding daartoe. Evenals bij de ridders te thans ook in de Kruisvaart voor de Jongens de H. Mis het cen trum van hun godsdienstig leven. Bij hun ge bed en In hun Maria-vereerlng volgen zij het voorbeeld der edele ridderfiguren. De bezielen de gedachte wordt voor hen levendig gehouden door: a) een Kruis; b) het gebruik van den groet ,,Voor Christus onzen Konlng God wil het” en den Kruis vaart groet; c) het ontleenen van de namen aan den riddertijd: d) het gebruik van de jongenswet als rid- derwet; e) de plechtige Installatie en den ridderslag bij het behalen van den rang van Konlngs- ridder; f) bjj gebeurtenissen, onderricht en spel, veel te ontleenen aan gebruiken, voorvallen en ver halen uit den riddertijd. Het gaat er bij alles om, het ideaal van de ridderschap concreet te maken voor deze mo derne Kruisvaart. Men wil geen antieke ridders maar ridders van desen tijd, iets Geen overeenstemming bü het Georganiseerd Overleg Naar we vernemen, te men tn de Commissie van Overleg te Rotterdam niet tot overeen stemming gekomen Inzake de wijziging en be zoldiging en verdere arbeidsvoorwaarden van het Oemeenteperaoneel. De vertegenwoordigers van alle vakorganisa ties verklaarden zich tegen de voorstellen van B. en W. tegen het gezin, (trekken van alle ■rais tegen het gezin, de ippijvorming, bewijst Juist de fundamenteel beteekenis van het gezin in Gods wereldplan. HendrikseKnapen, voor wie het woord „crisis” blijkbaar „doorzetten” beteekent, sedert dien niet heeft stilgezeten, bewijst de opening op he denavond van de 577e school aan den Leidsche- weg no. 34, zijnde alleen te Utrecht reeds de 25e school. De leiding is opgedragen aan mej. Grif fioen. Evenals aan de andere scholen wordt ook hier volledig onderlicht gegeven in knippen en naaien en stofversieren, naar de bijzondere „Ensaio”-methode. Het kennis maken met deze methode zij onzen lezeressen aanbevolen. Omtrent de onweders van Vrijdag kan thans iets meer worden medegedeeld. Zooals reeds in het eerste bericht is gezegd hadden wij bjj deze onweders te doen met een afkoeling in de hoojere luchtlagen, waardoor vanaf een bepaald oogenblik in den namid dag het stabiele evenwicht tusschen de on derste en de hoogere luchtlagen werd verbroken en sterke opstijgende luchtstroomen ontstonden. De onweersbuien, die daardoor ontstonden, had den dientengevolge meer van warm te-onweders al klinkt dit eenigszins paradoxaal In verband met het koele weer dan van de gewone storm- onweders In dit verband is het niet vreemd, dat plaatselijk hagelbuien zijn opgetreden. Daarbij heeft echter hoogstwaarschijnlijk een andere plaatselijk werkende factor een rol gespeeld. De hagel schijnt namelijk hoofdzakelijk in de land- strook achter de duinen gevallen te zijn. Bjj den Westelijken wind, die ten tijde der onweders woei, moest boven het duingebied een zooge naamde stuwing ontstaan, waardoor de uit het Westen aankomende luchtstroom nog een bij zondere Impuls tot stijgen kreeg, welke de vor ming van een hagelonweer moest begunstigen. Dit geeft weer een overeenkomst met de ge wone stormonweders, die hoofdzakelijk langs de Noordzeekust optreden. Waarschijnlijk hebben wjj dan ook te doen gehad met een verschijn sel. dat het midden hield tusschen een warmte- •n een stormonweer en dan te het ook te be grijpen, dat het een bijzonder karakter droeg. Tusschen acht en negen uur en tusschen mid dernacht en één uur steeg de nachtelijke tem- waama gedurende den nacht tal van kleine tempera tuurschommelingen voorkwamen. Er waren dus klaarblijkelijk twee luchtmassa's van versctoUlen- de temperatuur In de omgeving, die beurtelln-jS invielen. Waarschijnlijk ging het om twee lucht stroomen van verschillende herkomst, warmere lucht, die uit het Zuiden, en koude lucht, die uit het Westen toestroomde. Zaterdag te het luchtvaardigheidsbewijs var. den Panderjager PH—O8T door den Rljksstu- diedlenst voor de Luchtvaart uitgereikt, zoodat het nu vaststaat, dat alt vliegtuig aan den snel heidswedstrijd Londen-Melboume zal deelnemen. Zooals reeds vroeger werd medegedeeld, zal het toestel worden bestuurd door de vliegers Geyssendorffer en Asjes. Als radlo-telegrafttt zal P. Pronk de reis medemaken. Wat te Venlo reeds gevreesd werd, te werke lijkheid geworden. De órle groote Venloscne groenten-exporteurs, de firma's P. van Wyllck, Gebr. van Wyllck en de Gebr. Lamers. hebben thans reeds bijna honderd man personeel ont slagen. Alle in Duitschland gevestigde kantoren, waar bijna uitsluitend Venlonaren werkzaam zijn, hebben de firma's gesloten. Voor de laatste maal wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op de enquête van de afdeeling Handel en Nijverheid van boven genoemd departement. Een ieder, die vorderin gen wegens of in verband met gedane leverin gen op Duitschland heeft uitstaan, welke vor deringen vóór 24 Sept, jl zijn vervallen, wordt aangeraden daarvan mededeeling te doen op de daartoe door de Kamers van Koophandel be schikbaar gestelde formulieren. Ook van de in de toekomst vervallende vorderingen worden opgaven ingewacht. Deze ontslagen zijn het onmiddellijke gevolg peratuur telkenmale een paar graden, van 1 clearing-verdrag met Duitschland, waar- door de oude schulden bevroren zijn. Er te een gebrek aan liquide middelen ontstaan, ten ge volge waarvan de exportbedrijven niet meer in staat zijn een zoo uitgebreid personeel van een broodwinning te voorzien. De socialisten willen de regeeringsmacht alleen veroveren door wettige middelen. De gevestigde maatschappelijke orde door het geweld vi storen, acht spreker in strijd met de demo cratie en het algemeen stemrecht. Vandervelde verzette zich ten slotte tegen eer verbond met de communisten. Van alle tijden te de si doch het voortdi krachten der di oercel der maat Wetgeving en bestuur zijn doordrenkt van die liberale beginselen en zoodoende zijn de juiste verhoudingen omtrent het Christelijk ge zin verbroken, zijn natuurlijke rechten ge schonden, zijn waarde en beteekenis miskend. Fascisme en Nationalisme gaan zoover de kinderen voor alles als staatsburgers te be- schotfwen en keeren op die wijze de primalrste en natuurlijke, door den Schepper gewilde, ver houdingen van de menschelijke samenleving om. Derdens wordt het gezin door Staat en Mrit- schappü miskend in de sociaal-economische orde. Omdat het karig loon van den vader niet In de gezinsbehoeften kan voorzien, worden ook vrouw en kinderen het huls uitgedreven, om aldus het gezinsleven te ontwrichten. Dit te een ontstellend zwaar zich vergrijpen aan hei gezin, genomen in den zin der economische' orde. Nog is de arbeid der gehuwde vrouw niet al gemeen verboden, nog altijd roept het fabrfeks- melsjes-vraagstuk om oplossing; nog altijd leeft de groote massa In bestaansonzekerheid. T.o.v. de positieve verzorging van het welvaarts peil der massa te nog groote achterstand in te halen. Ongeoorloofd is het loonen vast te stel len, die voor het gezin ontoereikend zijn. Hier ligt een taak eener Christelijke Staat kunde en princlpieele gezinspolitiek. Spr. spoorde ten slotte aan tot katholieke actie om' door woord en voorbeeld de waarheid tegenover de dwaling te stellen en tegenover de schande der echtscheiding de bestendigheid HONGKONG, 8 Oct. (V D.) Hedenmiddag is het den Engelschen kruiser ..Suff.vlk" gelukt zestig leden der bemanning van het op de Pa- trasklip gestrande stoomschip „City of Cam- Luthers dwalingen hebben geleid tot andere dwalingen, die in dezen modernen tijd door me vrouw Wljnaendts Flanken en 'n Lindsey wor den verkondigd, de dwaling van het kameraad- zchaphuweltjk. waarin het kind geweerd wordt en man en vrouw als twee afzonderlijke zelf standigen naast elkaar staan. Die economische zelfstandigheid verkondigen ook de Wlbauts in hun „Wordend Huwelijk het monogame hu welijk achten zij onhoudbaar en zij propagee- proefhuweljjk, zelfs een proef-verlo- BRUSSEL. 8 Oct. (V D.) Te FlémaUe Haute nabij Luik. zUn 3500 arbe'ders van de Phoenix metaalfabrieken tegen een aangekondlgde loonsverlaging in staking gegaan. De directie van de Grand Conty-mljnen nab'j Gosselies hebben aangekor.digd. dat deze mijnen Woensdag as. gesloten zul.en worden, waardoor 850 mijnwerkers zonder werk komen. De M-Jarige arts L. F. W te Nieuwolda heeft indertijd ter zake van huisvredebreuk terecht gestaan wegens het zich niet willen verwijderen op last van een dienstdoenden arts, uit het ge bouw van Het Groene Kruis te Nieuwolda Ban arrest van het Gerechtshof te Leeuwarden werd toen door den Hoogen Raad vernietigd, waar na het Hof hem veroordeelde tot f 50 boete. Hiertegen werd cassatie aangeteekend. Da advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr.TBerger. heeft thans geconcludeerd tot ver werping van het beroep. Arrest 5 November. NEW-YORK. 8 October. (Reuter). De jury te Flemington (New Jersey) heeft be «loten Hauptmann aan te klagen wegens moord. Nadat reeds eenlge dagen geleden een vroe gere farmer, die zijn farm had in de buurt van het zomerverblijf van Lindbergh. Hopewell, voor Hauptmann bezwarende verklaringen had afgelegd, is een nieuwe getuige A charge ver schenen. Het te Charles Galamboe. de houder van een tankinrichlng te Manville (New Jersey). Deze heeft Hauptmann herkend als dengene, die in 1933 vijf maanden lang een zwarten per sonenauto bij hem in stalling had. senen. moeten ons nog ver- ■erstarren we. Het kind ziet onze fouten; als"we crittech tegenover ons zelf staan, zien we onze eigen fouten. Die dit niet doen zijn van het heerscherstype. Prikkelbaar heid en ongeduld van de ouders wordt door de kinderen beantwoord. Onze drift moeten we beteugelen. De eerste taak van den opvoeder te zichzelf te kennen; alleen dan komt er van de opvoeding iets terecht. Behalve t.o.v. ons zelf moeten we ook critlsch staan t.o.v. enze kinderen. Hun gebreken willen zien; zelf moeten we persoonlijkheden, karak ters zijn. Om onze kinderen huiselijk te maken, moeten we het zelf zijn en ons genot niet bui tenshuis zoeken. Vader en moeder vullen elkaar aan in de op voeding; samen leiding geven, dat maakt een ideaal gezinsleven. Niet vergeten mag worden de ouderliefde: 100 pet. liefde. De kinderen zl.n er niet voor de gemakzucht van de oudeis. kan zijn kinderen niets ergers aandoen dan ze verwennen, dl. meer geven dan hun recht te. Een groot probleem te de vraag: hoe brengen m'n kinderen hun vrijen tijd door. We moeten den hemel dankbaar zijn voor een zeer variabel katholiek jeugdwerk, dat de kinderen eenvoud Geen ideaal heeft de Kerk zooveel strijd en ttroomen bloeds gekost, aldus een onzer voor aanstaande sociale priesters, als de handhaving van het christelijk gezlnsldeaal. De strijd der Kerk voor het monogame huwelijk, door alle eeuwen heen gevoerd zegt genoeg van de te genstelling der heidensche levensbeschouwing, waaraan het gezinsleven steeds was bloot gesteld. Onze Belgische d.d. 8 Oct.: De socialistische leider Vandervelde heeft op een te Nijvel gehouden perscongres verklaard, aat de socialisten er niet aan denken In de regeerlng te treden. De weinigen, die voor deelname ijveren spreken niet namens de partij. Ook thans moet helaas van ge- zinsmiskenning door de Overheid gesproken worden; en de groote schuldige is hier het liberalisme, met zijn door vele aanhangers niet ge wilde consequenties. Het liberalisme stelt ieders onafhankelijke rede in de plaats van Gods wet en aanvaardt Godsdienst alleen voor het particu lier en niet voor het openbare leven. kruisridders te worden. In de namen en rangen der Krutevaart-methodlek volgde men ook de vroegere gebruiken, een korte verklaring moge in dit verband even volgen, teneinde bij den lezer alle vragen en verwarring weg te nemen H e r a u t. In den riddertijd was aan de herauten de leiding bij tomlerspelen en feesten opgedragen. Zij moesten daarom doorkneed zijn In de wapenkunde en de wetten van de rid derlijke kampspelen; het waren meestal krach tige mannen van onbesproken levenswandel. In de Kruisvaart zijn de herauten de leiders en aanvoerders in het leger van Konlng Chris tus; zij zijn de opzichters bij de tornieren, de afkondigers van den kampstrijd Baanderheer. Zoo heette In het hei lige Roomsche Rijk elke edelman, die het recht had om onder eigen banier ten strijde te trek ken. Dit recht kwam toe aan den hoogsten adel, maar werd door den keizer ook aan an deren verleend ter belooning van dapperheid en trouw. Zoo roept In de Kruisvaart de baan derheer in het vendel zijn vier herauten met hun volgelingen op om onder eigen vendelvlag op te trekken In het leger van Christus Konlng. Baljuw. Deze naam van den hoogsten leekenlelder van een cohort was de titel van een slotvoogd met rechtsmacht. Basseleer. Zoo werd genoemd een Jong edelman, die geen geld had om onder eigen banier te strijden, en daarom de banier van een ander volgde. Hij stond tusschen ridder en schildknaap In en streefde er naar om Wens ridder te worden. In de Kruisvaart te de bas seleer de asslstent-leider tusschen heraut en schildknaap, totdat hij leeftijd en bekwaamheid heeft om zelf heraut te zijn. Ban was In de middeleeuwen een lichting manschappen, die plechtig voor den strijd wa ren opgeroepen. In de Kruisvaart geschiedt die oproep bü de installatie, en worden ze dan eerst In offlcleele bans Ingedeeld. Schildknaap. Wie onder leiding en In dienst van een ridder zijn opleiding kreeg, werd schildknaap genoemd. HU was alleen met zwaard en strijdbijl gewapend, moest toezicht houden over paarden en wapenen van zUn heer, volgde hem In den strüd, diende hem trouw en eerlUk. Zoo volgt in de Kruisvaart de schild knaap den heraut en deelt met hem de leiding van den ban. Zoo moge dan deze nieuwe Kruisvaart van de mannelijke jeugd in het Bisdom Haarlem nu waarlük tot *17* doel leiden, als middel bü de vrUe jeugdvormlng. dat men zich bjj de lel- Maandag behandeld M. en H. F R. B. K die leder wegens overtreding der loterij wet door de Rechtbank te Amsterdam veroordeeld zijn tot een geldboete van 3000 subs 90 dagen hechtenis. Deze requiranten gaven als firmanten van de vennootschap „Credit Continental" te Amster dam kaarten uit In zes verschillende kleuren. Deze kaarten moesten volgens sneeuwbalsysteem door het publiek verkocht worden. Wanneer 5460 kaarten verkocht waren, had een bepaalde deel nemer recht op 2000, een bedrag, dat nimmer te uitgekeerd. De firmanten handelden uitsluitend In het buitenland, voornamelijk In Zuid-Afrikaansche kafferdorpen. Mr. M. Levenbach uit Amsterdam lichtte eenlge cassatle-middelen toe ten betooge o m., dat het bewezen verklaarde ten onrechte straf baar te geoordeeld, hoewel er In het onderhavige geval geen sprake Is van een kansbepaling, daar de 2000 geen kans uitmaken, doch een beloo ning. zij het ook een moeilijk bereikbare be looning. De conclusie O.M. te bepaald op 23 October, Op een huldetelegram aan den bteschop van Haarlem. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. Zondag verzonden, werd Maandag een telegram Het is nog niet lang geleden, een goed Jaar slechts, dat wij melding maakten van de ope ning der 500e Ensald-Modevakschool. Dat de ijverige hoofddirectrice, mevr. M. Is alles ergerniswekkend; de noemt het monsterachtig en onbegrijpelijk is het, dat alles on gestraft kan worden gepropageerd. Zoo kan het niet anders, of de maatschappij gaat ten gronde, als het huwelijk niet als de grondslag van een gezonde gemeenschap wordt erkend. De vierde sociale cursus voor de bestuurs leden van de afdeelingen van den R.K. Volks bond In het Bisdom Haarlem, waaraan circa 200 personen deelnemen is gewijd aan h»t goed geordend gezindsleven als noodzakelUk element van een goed geordenden Staat en maatschappij. Was de eerste dag hoofdzakelUk gewijd aan de wording en ontwikkeling van het huwelijk, de scherpe rede van dr. Jos. De Boer uit Den Haag over het kwaad der kinderbeperking leidde op eminente wijze het tweede deel van den cursus In, dat ging over de Ontwrichting van het HuwelUk. Prof. A. Cleophas van het Groot-Seminarie te Warmond zette Maandagmorgen de behan deling van dit onderwerp voort met een Inlei ding over Het vUf en twintigjarig bestaan van „De Leidsche Courant” te Zondag In intlemen kring van bestuur en personeel op eenvoudige wijze herdacht. De Intieme kring was des ochtends bU de kerkelUke plechtigheid echter uitgebreid tot de geheele parochie, want talrijk waren degenen, die bü de plechtige Hoogmis in de Hartebrugs- kerk blük van hun belangstelling gaven. De Hoogmis werd opgedragen aoor pastoor A. Smltz, censor van „De Leidsche Courant”, met assistentie van prof. A. Cleophas. van t Groot seminarie te Warmond en adviseur van de so ciale vereeniglngen te Lelden, als diaken en rector D. v. d. Ven, van het 8t. Elteabethzleken- huts te Leiden, algemeen adviseur voor de man nelijke jeugd te Leiden, als subdiaken. De feestpredikatie werd' gehouden door ka pelaan H. Drost, te Rotterdam. Des middags werd in het clubhuis aan de Hazewindsteeg een büeenkomst gehouden van bestuur en personeel, waar de oudste van bet personeel, de heer J. B Somers, administrateur van de zaak, een toespraak hield, waarin hU in korte trekken de geschiedenis van „De Leldscne Courant” weergaf en hulde bracht aan bestuur, directie en hoofdredactie van de courant. Als stoffelük blük van aandenken bood spr een bord van Delftsch aardewerk aan. voorstel lende den arbeid met inscriptie: .Bine labore nihil”. De president-commtesarts, dr. H. J. A. Wa lenkamp. aankte In hartelijke woorden voor de gelukwenschen en sprak den wensch uit. dat het personeel op dezelfde wüze als tot nu toe de belangen der courant zou mogen behartigen. Hierna voerden nog verschillende aanwezigen het woord, waarna deze eenvoudige büeenkomst met een kort, prettig samenzün werd besloten. et Juvenaat, de grootste afdeeling van de K. J. C. in het Bisdom Haarlem, heeft zich feitelük ontwikkeld uit het contingent Patronaatsjongens, dat naast dat der Verkenners en St. Franc. Liefdewerk tot de jeugdorganisatie met algemeen doel be hoorde. Elgenlük had dit Patronaats-contingent reeds een stap vooruit gedaan, bü de reorga nisatie tot Jonge Wacht. Dit was immers een verbetering in de methodiek van het werk dezer afdeeling; een volstrekte verbetering werd even wel eerst verkregen nu uniform de methodiek van de Kruisvaart-idee is ingevoerd. Gedurende den tüd die noodig te om alle leiders van de Jonge Wacht in te werken in deze methodiek, bestaan er nog wel afdeelingen Jonge Wach ters; zü gaan echter organisch over in Kruls- vaartgroepen, daar alle leiders-cursussen thans op deze nieuwe methode zün gericht. Het doel der Kruisvaart-methode te: de Jon gens hun leven te doen stellen in dienst van Christus Konlng. Zü ontleenen hun ideaal aan de ridderschap de eerste KrutetochttUden, toen deze nog zeer edel en kloek was. Als symbool voeren zü het Kruis (K. J. C.-lnsigne) dit teeken staat trouwens in het middelpunt van de geheele actie. Zoo begint elke büeenkomst van een groep (ban geheeten) met de planting van het kruis temidden der büeengekomenen en ligt lp den groet meteen de vereerlng voor het Kruis. Zü bedienen zich van den kruis- „Voor Christus onzen Konlng 1 God wil het, Amen.” De bezielende gedachte in deze methodiek is dezelfde die de vroegste ridderscharen dreef: de Heilige Wet van God te doen triomfeeren; deze gedachte vindt een klankbodem in de be hoefte aan romantiek, die iedere jongen heeft De achtergrond van deze gedachte: daardoor het Paradüs te verdienen, heeft in dit verband zün volle beteekenis behouden. De ridders za gen het duidelUkst de wet van God met voeten getreden door de Saracenen in het H. Land, daarom werd de bestrijding der Turken hun büaonder ideaal. De bezielende gedachte maak- I kweeken. te hen tot godsdienstige menschen, de Wet van eigens aan het streven der jongens geven om ding er van voorstelt. Dr. L. H. M. Berger, uit 's-Gravenhave, sprak Maandagnamiddag over de Opvoeding waarmede het aerde gedeelte van den cursus werd ingeleid „Het Herstel”. Spr. poneerde de stelling, dat geen goed ge ordende maatschappü mogelük te zonder een goede opvoeding vart het kind. Aan de hand van verschillende uitspraken van Pausen in hun encyclieken betoogde spr,. dat de ouders de al- lereerst-aangewezenen zün voor de opvoeding van het kind. Iedere opvoeder moet door-en- door godsdienstig zün; dat is de eerste eisch. Het komt bü de opvoeding allereerst aan op het voorbeeld; onze religieuze begrippen moeten goed zün. Wü. opvoeders, zün over ’t algemeen zelf te weinig zoif-crittech. Een opvoeaer moet opgewekt en blümoedlg zün; hü moet spankracht hebben en ook voor de opvoedingstaak frtech zün; Jong kunnen zjn met onze kinderen. We moeten trachten de moderne mentaliteit te begrüpen; er zit ook goeds in. Verder te noodig zelfcritiek; niet altijd de vrouw ergens de schuld van geven. De diepere grond van onhandelbaarheid oer kinderen ligt in onze eigen gedragingen; ons ongeduld en opvliegendheid. Ook wü. vol beterenand« Spr. schetste, hoe het kwaad der kinderbe perking was voortgekomen uit een bepaalde mentaliteit van den modernen mensch. een mentaliteit die het huwelük heeft ontaeeste- lijkt. heeft beroofd van zün bovennatuurlüke luister. Geestelüke en economische factoren hebben die ontgeestelüking in de hand gewerktt de eerste waren doorslaggevend, terwül de tweede in sterke mate hebben geholpen. In het huwelük straalt iets van Gods luister, doch er schuilt ook een gevaar in. dat, als het niet bestreden wordt, het huwelük van zün hoog voetstuk afrukt. Van den beginne wilde God het monogame huwelijk; het blgame Het Hü slechts toe; Christus echter herstelde het huwelük volgens Zün instelling en de Kerk verhief het tot Sacrament. De dwaling van Luther vooral heeft veel afbreuk gedaan aan de heiligheid van het hu welük; hü ontzegde er het sacramenteel ka rakter aan en beschouwde het als iets, waar de Kerk niets mee te maken had. Luther kende êfrie echtscheidingen. Voor sommige gevallen erkent Luther «biga mie; hü prefereert een dubbel huwelük boven echtscheiding; zoo gaf hü Philips van Hessen verlof tot een tweede huwelük. Te Rotterdam zün Maandag, naar de N. Rott. Ct. meldt, met het Amerlkaansche stoomschip „Jamaica Plonneer” aangekomen twee Engel- sche soldaten, die de rete van Kingston (Ja maica) af als verstekelingen hebben gemaakt. Zü waren op Jamaica gedetacheerd geweest. Daar zün ze echter gedeserteerd. Zü hebben hun uniformen weggegooid, zeemansgoed aan getrokken en zün vervolgens aan boord van de „Jamaica Plonneer” gegaan, met de bedoeling als verstekeling naar Nederland te reizen in de hoop daar werk te vinden. Zü werden echter al spoedig aan boord ontdekt. Dadelük na aan komst zün zü echter ter beschikking van de Rotterdamsche rivierpolitie gesteld, die hen heeft opgesloten. Maandagavond zou de „Ja maica Plonneer" weer naar Kingston teruggaan. De belde deserteurs zouden met dat schip naar Jamaica worden teruggezonden. Onze Belgische correspondent seint ons d.d. 8 Oct.: De gemeenteraad van Antwerpen heeft Maan dagavond een bedrag van fres. 500 000 stemd voor de vergrooting Stadion van Deurne. Twee voorwaarden zün hieraan verbonden: n.l., dat het bedrag binnen vüf jaar wordt terugbetaald en dat de voetbalwedstrüden België Holland te Antwerpen bHjven. De overdenking van dit alles te pünlijk en alleen de gedachte aan een brave moeder moet ons kracht geven om staande te blüven tegen over al die dwalingen, die met hevigheid op ons christelük huwelük aanstormen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 15