ONS BLAD Strijd Spanje duurt voort in .7 200gendarmen afgeslacht I heden Het nieuws Vloot-incident bij Smyrna Misleidend bericht Madrid en Barcelona opnieuw het tooneel van heftige schietpartijen van Hevige gevechten in Soetsjoen De crisis in den landbouw DE BAROMETER I BLOEDBAD IN ASTURIË 500 DOODEN EN 2000 GEWONDEN V DINSDAG 9 OCTOBER 1934 VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS EEJV LAATSTE OVERLEG VOOR DEN OPSTAND De Poolsch-Duitsche toenadering Herziening geschiedenisboekjes Officieel communiqué Weer onrust op Cuba Weer een doodvonnis in Oostenrijk f* Azana’s vlucht Fascisten tegen communisten DE KWESTIE-GEN. NUIJTEN Heden begint de spoor wegstaking Tjang-Kai-Sjek rukt op tegen de communisten Politieke schietpartij in Sao Paulo Titoelescoe bij Koning Carol Twee barakken in brand geschoten Bandietenoverval in Mand- sjoekwo Het Internationale Landbouw instituut. Amerika neemt actief deel De stakingsbeweging breidt zich thans ook uit in het Zuidelyke Andalusië DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 300 •v- - Stakingen duren voort Een misverstand JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 4ft no r<p NORTH f STATE, Van een nieuwe Los-van-Rome' beweging in Duitschland is geen sprake Nieuw groot offensief? Fransche oorlogsschepen, die de haven wilden binnenloopen, beschoten ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel,- idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 ^.VAWWWUIIII i TA NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD in Company s en Azana, de kopstukken van den Catalaanschen opstand in conferentie n. laatste de Onze Rom correspondent meldt ons: 0 uuKj Te Stand op Dinsdag 14 aar vjss.: 744.7 Vorigs stand: 7M veelal Voor Generaal Batet, de opperbevelhebber der reg sering s troepen te Barcelona, in gezelschap van Companys, die thans f door hem gearresteerd is RIO DB JANEIRO. 8 Oct. (VD.). Zondag hebben 13000 In uniform gekleede fascisten een protestbetooging gehouden in Sao Paolo tegen den moord op eer fascist door communisten. De communisten hielden een contrademonstra- tie. Er ontstonden botsingen waarbij uit hinder lagen en uit hulsen geschoten werd. Vier per sonen werden gedood, 38 gewond. meer dan 50 vertegenwoor- Het FranschTurksche vlootincident te Smyrna* reeds bUgelegd. PARIJS, 8 Oct. (Reuter) Het Fransch Turk sche vlootincident te Smyrna is, naar Havas meldt, tot tevredenheid van beide landen bij gelegd. De snelle regeling der kwestie moet in oe eer ste plaats worden toegeschreven aan de open hartige wijze, waarop de kwestie is besproken. De Hoogeer». Heer J. L. F. Dankelman, Deken van Delft, is benoemd tot eere-kannnnik in het bisdom Haarlem. - De leden van het Dageldkrch Bestuur van het Comité „De Kunst in nood” zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. MADRID, 8 Oct. (Reuter). Volgens berichten uit de provincie schijnt de staking in de ver schillende deelen van Spanje weer in omvang toe te nemen. Te Logrono hebben opstandelingen het stad huis en een kerk in brand gestoken. De politie kon ze evenwel op de vlucht jagen. Er zijn drie dooden gevallen. BOEKAREST, 8 Oct. (V. D.' Hedenmiddag is Titoelescoe door den koning in audiëntie ont vangen. Het gesprek duurde 3 uur. Titoelescoe weigerde ook na het onderhoud verklaringen af te leggen. HU begat zich naar den premier Avarescoe, tr.et wien hij bespre kingen voerde. Men verwacht dat ook de pre mier door den koning in audiëntie ontvangen zal worden. WEEN EN, 8 Oct. (V. D.) Te Salzburg is heden de 33-jarlge Christian Straubinger wegens het in bezit hebben van springstof ter dood ver oordeeld. De verdediger e’aehte nietigverklaring van het vonnis. Dit vonnis behoeft niet binnen 3 uur te worden voltrokken, zoodat men kan afwachten of nietigverklaring mogelijk zal zijn Sociale Studiedagen te Bergen (N.-H.1. De crisis in den landbouw. Actieve "deelneming van Amerika aan de a.s. vergadering van het int. landbouwinstituut. De regeering-Lerroux heeft omvangrijke voor zorgsmaatregelen genomen, daar algemeen wordt aangenomen dat de Marxisten in den nacht van Maandag op Dinsdag zullen overgaan tot een nieuw groot offensief. Een spoorwegstaking in geheel Spanje is voor Dinsdag aangekondlgd. De regeering heeft echter alle reservisten, die spoorwegbeambte van beroep zijn, opgeroepen, ten einde het spoorwegverkeer gaande te hou den. Vijftien jaar gevangenisstraf is geëischt tegen den dader van den vreeseljjken moord te Prin- cenhage. Po r—o z BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR fgldfoon Admimstratia 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar f 2.85 M«t geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem F L De jongste berichten uit Asturië zijn van somberen aard. De stakers zouden hier goed voorzien zijn van wapenen en Onze Belgische correspondent seint ons d.d 8 October: dlcalisten Hetzelfde straatgevechten BARCELONA, 8 Oct. (Reuter.) De mili taire bevelhebber te Barcelona, generaal Batet. ontkent dat er opstandelingen gefusilleerd zijn. Te San Ougat Valles maakten extremisten zich meester van *t gemeentehuis. De Guardia Civil kwam tusschenbelde. Er vielen drie doo den. Te Valanueva Geltru werden soldaten aan gevallen door extremisten; men zou 5 dooden tellen. Te Tarrasa heeft de Guardia Civil eveneens het gemeentehuis uit de handen der extremis ten bevrijd. Ook hier vielen drie dooden. Volgens de „Indépendance Beige” zou gene raal Nuljten aan den Eersten Minister de vol gende voorstellen hebben gedaan: afschaffing van het grootste deel der teger- het bouwen der betonnen verdedigings werken Te 's-Hertogenbosch is een vergadering gehou den van afgevaardigden van actiegroepen tegen volks verwildering; In beginsel is heloten tot vorming van een contact-commissie; een bureau zal gegevens verzamelen. O O -7- X' Men verwacht te Barcelona de aankomst van Marokkaansche troepen. Twee reserve-compag- nleën spoorwegbewakingstroepen zijn onder de wapenen geroepen. Sedert Zaterdag zouden te Barcelona meer dan 2000 arrestaties zijn ver richt. In het paleis der Catalaansche generali teit werden bij huiszoeking 8 kisten met bom men, 125 kisj^n dynamiet, een 1000-tal gewe ren en talrijke andere wapenen gevonden. Morgen sullen de militaire gerechtshoven be ginnen met de berechting van de opstandelin gen te Barcelona. Het is niet waarschijnlijk, dat een der leiders ter dood zal worden veroor deeld Men zou n.l. vreezen aldus martelaars te maken in de oogen van het publiek, hetgeen tot nieuwe onlusten zou kunnen leiden. 3 Van een nieuwe los-van-Rome-beweglng Duitschland is geen sprake. MADRID, 8 Oct. (Reuter.) De straten van Madrid waren Maandagavond verlaten. De KEULEN (K.W.P.). Naar aanleiding van de berichten, als zou er in Duitschland een nieuwe „Los van Rome”-beweglng zijn ontstaan, kun nen wij uit de beste bron mededeelen, dat er geen sprake is van een nieuwe beweging. Waar schijnlijk heeft de verspreider van dit bericht zich vergist met een gebeurtenis, die Zondag j.l. heeft plaats gehad. Toen vierden de oud-katho- lieken n.l. hun 80-jarig bestaansfeest, bij welke gelegenheid een kerk en een school In het bezit der Oud-katholieke gemeenten zijn overgegaan. Er is zeer veel opbef van dit feest gemaakt met allerlei misleidende aanplakbiljetten. Op een plakkaat stond zelfs vermeld, dat „de katholiek gewijde blsschop der Oud-katholieken de in wijding zou verrichten.” Ook In de Nationaal-Sociallstlsche pers is van deze gebeurtenis zeer veel ophef gemaakt. Van de feestelijk versierde gebouwen der oud-katho lieken wapperde de Hakenkrulsvlag. Van een nieuwe katholieke beweging, die zich los wil maken van Rome Is echter geen spake. In Essen bestond wel een betrekkelljk groote Oud-katholieke gemeente, die het cultureele centrum vormde van de Oud-katholieken in ga^ heel Rijnland en Westfalen. ZIJ bezaten i een groote kerk, waaraan meerdere geestelijken verbonden waren, en een groote oud-katholieke school. In de laatste jaren werd door de Oud- katholleken met de meest oneerlijke middelen een ongemeen sterke propaganda gevoerd. Toen Bismarck trachtte een Dultsch Nationale kerk te stichten, namen de Oud-katholieken In Essen reeds een groot aandeel In deze beweging. Toen het Natlonaal-Soclallsme aan de macht kwam, waren ook zij de eersten die zich In dienst van Hitler stelden. Het Is absoluut on juist wanneer de voorstelling gewekt wordt dat deze beweging van de katholieken zou uitgaan. zouden zelfs artilleriegeschut tot hun beschikking hebben. Intusschen be vindt zich een afdeeling troepen naar deze in het hooge Noord-Westen van Spanje gelegen provincie onderweg. Nader wordt gemeld, dat in de Astu- rische haven Gyon 2500 soldaten zijn ontscheept. De stakingsbeweging breidt zich thans ook uit over verscheidene belangrijke centra van het Zuidelijke Andalusië. waar de syndicalisten een grooten in vloed hebben. De opstandelingen bezi gen hier guerilla-methodes. 4 MADRID, 8 Oct. (Reuter). Volgens niet bevestigde berichten hebben alleen in Asturië den eersten dag van den opstand 200 gendar men den dood gevo n. De gewa pende macht deed een aanval op de stakers die zich in de bergen verschanst hadden, doch liet zich in een hinderlaag lokken en de man schappen werden eenvoudig afge slacht. Volgens de laatste berichten wordt de streek waar dit bloedbad heeft plaats gehad, door militaire vliegers gebombardeerd. Enkele groepen rebellen hebben zich reeds overgegeven. MADRID, 8 Oct (Reuter). Vol gens schatting zijn tijdens de on lusten der laatste dagen in Barce lona, Madrid en bet overige Spanje in totaal 500 personen gedood en 2000 gewond. Het incident, aldus de Havas-mededeeling is vooral daaraan te wijten, dat men den Fran- schen admiraal niet te rechter tijd mededeeling heeft kunnen doen van het verbod om de Turk- sche marinehaven Smyrna aan te doen De ge ruchten. dat de beide Fransche torpedo jagers „Ouepard” en „Cassard” wegens net Incident bij Smyrna hebben afgezien van een bezoek aan Istanboel, is niet Juist. I I I WARSCHAU, 8 Oct. (V.D.). De thans be ëindigde Duitsch-Poolsche conferentie te War schau heeft zich ook bezig gehouden met de cultureele toenadering tusschen belde landen. Daarbij schijnt men te zijn overeengekomen, dat de in de scholen gebruikte geschiedenis boeken, die sterk eenzijdig-nationalistisch van inhoud schijnen te zijn, dringend wijziging be hoeven wat de behandeling der Poolache en Dulteoha geschiedenis betreft, teneinde ook het geschiedenisonderwijs te doordringen van den geest van toenadering, die tusschen beide lan den is ontstaan. Eenlge oppositiebladen constateeren, dat de Foolsche censuur thans reeds bezwaren maakt tegen vrij onbeteekenende critische opmerkin gen tegen Duitschland. terwijl zelfs scherpe aanvallen op Frankrijk in de Poolsche pers on gehinderd gepubliceerd kunnen worden. TOKIO. 8 Oct. (Reuter) Naar het agentschap ftengo meldt is het den cnmmunistischen troe pen in het Noorden en Zuiden gelukt zich in de provincie Soetsjoen te vereenlgen. Op het oogenbllk wordt hevig gevochten bij Tsjoe-lng. Van Chineesche zijde worden alle po gingen In het werk gesteld de stad te behouden. Maarschalk Tssng-Kai-SJek heeft zijn verblijf in Koeling afgebroken en is naar Hankau te ruggekeerd om zelf het commando over te ne men. Van Chineesche zijde wordt bevestigd, dat de maarschalk reeds in Hankau aangekomen ‘s. De geruchten in de Japansche pers verbreid, dat de Tschln-pln door de Chineesche regeringstroe pen verlaten zou zijn, zijn onjuist. Er heeracht daar volkomen rust en de stad !s nog In handen der Chineesche troepen. Op bevel van maarschalk Tfejang-Kal-Siek zijn groote troepenmachten tesamen getrokken om den opmarsch der communisten m de pro vincie TXJe-TSjoean tot staan te brengen. Twee vllegtuig-eskaders zijn op weg naar TSchln-pln. <LTIJO goed Madrid heerschte Maandagavond om 10 1st. Villanova y Geltru (provincie Barcelona) is de kerk In asch gelegd. De pastoor werd ver moord. Te Bilbao zijn tijdens een vuurgevecht 4 doo den gevallen en verscheidene gewonden. Morgen zal de regeering-Lerroux voor Cortes verschijnen. MADRID, 8 Oct. (Reuter.) Naar uit Bar celona wordt gemeld, Is de vroegere Spaanscnc minister-president Azana erin geslaagd, In ge zelschap van twee leden der thans afgezette Catalaansche regeering en een politicus van de llnks-burgerlijke zijde, in een vliegtuig naai Frankrijk te ontkomen. stilte van den nacht werd soms verstoord doer geweerschoten van de zijde der opstandelingen, welke beantwoord werden door het geknetter van mitrailleurs. De strijd in Spanje duart voort. Nieuwe vuur gevechten in Madrid en Barcelona. Herig bloedbad in Asturië. De stakingsbeweging breidt zich uit in het Zuiden des lands. HAVANNA, 8 Oct. (Reuter.) De staking van de Unksche extremisten heeft tot onlusten ge- daaryleld, waarbij vier personen zijn gedood en 10 gewond. Te Santa Clara is de staat van beleg afgekondigd. Op 22 October a.s komt de algemeene ver gadering van het Internationale Landbouw instituut bijeen. Van de 73 staten, die aan het Instituut deelhebben, zullen er door offlcieele afgevaardigden dlgd zijn. Het program van de as. bijeenkomst bevat als voornaamste punt het rapport van den Amerikaanschen gedelegeerde over de aanpas sing van de werkzaamheden van het Instituut op economisch en statistisch gebied aan de huidige omstandigheden. De Amerikaansche re- gèeringsvertegenwoordlget, de onderstaatssecre taris Tugwell, een van de leiders van de „brain- trust”, heeft eveneens de voornaamste vraag stukken van agrarische wereldpolitiek aan de orde gesteld. Deze actieve deelname van de Vereenlgde Staten, die langen tijd afwezig gebleven waren, geeft aan de as. vergadering een bijzondere importantie. De door hen aan de orde gestelde discussies ^chUnen er bovendien toe te moeten leiden, dat het landbouwinstituut, dat zich tot nu toe minder met kwesties van practlsche handelspolitiek inliet, een belangrjjker taak op zich gaat nemen in de oplossing van de moei lijke vraagstukken, die de crisis aan de orde heeft gesteld. Het Amerikaansche voorstel be handelt de handelsverdragen en de handelsbe- lemmeringen op agrarisch gebied en het groote vraagstuk van een planmatige agrarische eco nomie voor de gansche wereld. De huidige voorzitter van het Instituut, prins Ludovico Spada Potenzlani, verklaarde aan de persvertegenwoordigers, dat de aanstaande bij eenkomst wellicht de belangrijkste is, die het Instituut heeft gekend. t MADRID, 8 Oct. (Reuter). In de pro vincie Asturië zijn 52 soldaten gedood, die waren gezeten in een vrachtauto, welken de opstandelingen met dynamiet in de lucht lieten springen. Generaal Batet heeft eenige oor logsschepen aan de kust van Barcelo na bevel gegeven tot het bombardeeren van 4 barakken, waar revolutionnairen zich verschanst hebben. Twee barak ken staan momenteel in brand, terwijl de revolutionnairen zich er nog in be vinden. De revolutionnairen van de twee andere barakken gaven zich over. MADRID, 8 Oct. (V. D.) Hedenmiddag ts door de regeering-Lerroux een kort overzicht gegeven door de radio over den toestand in Spanje. Hierin wordt medegedeeld, dat in de hoofdstad, evenals in de overige opstandige gebieden van Spanje rust heeracht. In Madrid zijn alle winkels weer geopend, terwijl de bios copen weer hun matinees gaven. In de straten van Madrid heerscht een levendig verkeer, de bevolking betuigt haar sympathie met de pa- troullleerende politie en militairen. Tram- en taalverkeer is nog onvolledig. De minister zonder portefeuille m het nieu we kabinet, Martinez de Velasco, die te Madrid de plaats heeft ingenomen van den afgezetten soclallstlschen burgemeester, heeft door de radio bekend laten maken, dat die gemeentear beiders en -ambtenaren, die Dinsdag niet op hun werk zouden zijn verschenen, ontslagen worden. Hedenmorgen Is het In de hoofdstad nog tot een schietpartij gekomen waarbij een ageut van politie gedood en een andere zwaar gewond werd. In de regeeringsgebouwen der generaliteit te Barcelona zijn ruim 1000 geweren, talrijke bom men en pistolen en eenlge Kisten dynamiet ge vonden. In de straten van Barcelona wordt geestdriftig gejuicht voor de Spaansche repu bliek en worden de politie en de troepen even hartelijk ontvangen als In Madrid. Overigens maakt de Spaansche regeering er opmerkzaam op, dat de onjuiste geruchten die voortdurend onder de bevolking In omloop rijn, van lederen grond van waarheid ontbloot zijn en dat alleen de communiqués, die door de regeering worden uitgegeven, den toestand weergeven, zooals hjj werkelijk is. Tegelijkertijd hebben de journalisten van re- geeringszUde den oproep ontvangen over den toestand in Asturië slechts berichten te ver spreiden, die door de regeering te voren goed gekeurd zijn. In Malaga Is door socialisten en de algemeene staking afgekoi geschiedde te Granada, wapr' woeden. In de Catalaansche havenstad Tarragona zijn 2000 soldaten aangekomen. In een dorp bij Palenclana (Castllië) hebben de opstandelingen een kazerne opgeblazen; de gezinnen van politiemannen werden uitge moord. In een weeshuis werden verscheidene zusters en weezen gedood. Ook in een dorp bij Valladolid zouden ern stige incidenten zijn voorgevallen. Het spoorwegverkeer tusschen Madrid en de grens is hervat. Buitenlandsche bladen mogen echter niet worden ingevoerd. De krijgsraden hebben een aanvang gemaakt met hun taak. I 1^ I ’s Middags ontsponnen zich in ver schillende wijken van Madrid nieuwe gevechten. In verschillende stadsdeelen werden bommen geworpen en schoten gelost. Hier en daar werden levens middelenauto's door geweervuur ver rast. Vooral bij het Znid-station werd hevig geschoten. In het centrum der stad, in de omgeving van de Puerto del Sol, telde men zes dooden en tal van gewonden. Ook te Barssiena btynansn Maandag middag na een volkomen rustigen och tend weer op verschillende plaatsen ge vechten. In sommige wijken hadden heftige schermutselingen plaats tus- achen soldaten en opstandelingen. Om 11 uur ’s morgens openden soldaten een levendig geweervuur voor het te lefoonkantoor. MADRID t Oct. (Reuter). De Maandagoch tend had in de Spaansche hoofdstad een rus tig verloop. De trams, zoowel boven als onder den grond, worden nog steeds bestuurd door geniesoldaten. Militaire auto's vervoeren levens middelen naar de distributiebureaux. De meeste winkels en café’s waren weer geopend, met halverwege neergelaten rolluiken, het eerst sedert den aanvang der socialistische staking zag men weer groentekarren in de stra ten der stad. Volgens uit Tsjitajlkar ontvangen bericht heeft een zwaarbewapende Chineesche bende een Japansche autobus, waarin een.ge kolonis ten waren gezeten, overval.en Na hevlgen «trljd zijn vijf Japanners en zes Koreanen gedood Dc bandieten hebbbn bovendien drie Mandsjoer'J- sche onderdanen met hun vrouwen en kinderen in de bergen ontvoerd. Te Sevilla, waar anarchisten en socialisten gemeenschappelijk staken, hebben de stakers de beroemde Dnevuldlgheldskerk In brand ge stoken. Aan den kruiser .Jtabertad” is verzocht het bombardement boven het jgetergte bij Banta Catalina te staken, daar de rebellen aich heb ben overgegeven. De spoorwegverbindingen van Madrid met geheel Spanje zijn hersteld, behalve met Astu rië. ISTAMBOEL, 7 October (Reuter) Bij gelegenheid van een bezoek van Fransche oorlogsschepen aan de Tnricsche wateren zou zich, naar verluidt, eew ernstig Incident hebben voorgedaan. Reeds sedert eenige da gen was bekend, dat twee der modernste en grootste Fransche torpedojagers, ..Guepard” en „Cassard”, een officieel bezoek aan Istanboel wilden brengen. Beide schepen hebben Intusschen op de Mld- dellandsche Zee keer gemaakt en wilden eerst de haven van Smyrna blnnenloopen. Deze ha ven behoort evenwel tot de door de Turksche regeering officieel tot oorlogshaven verklaarde steden. Het is vreemdelingen nadrukkelljk ver boden deze plaatsen te naderen. De belde Fransche oorlogsschepen, aldus wordt gezegd, zouden niettemin hebben gepro beerd de haven binnen te loopen. Het bezoek zou evenwel verhinderd zljif door verscheidene schoten, welke door de Turksche landbatterij zijn gelost. Van Fransche zijde zouden deze schoten beantwoord. Naar vernomen wordt wenscht de Turksche regeering, ofschoon zl) protesteert tegen de schending der territoriale wateren door de Fransche oorlogsschepen In de verboden zone van Smyrna welke vaartuigen daarbij be schoten werden het Incident op vriendschap pelijke wijze te regelen. De „Echo de Paris” schrijft ten aanzien van het Incident dat hier sprake Is van een klein incident tengevolge van een misverstand. cavalerie, afschaffing van het veertiende Unie- regiment (hetwelk thans te Arlon Is gedeta cheerd) en alle nieuwe eenheden welke voor zien zijn in het program van de versterking der Oostgrens; stopzetting van schuilplaatsen en andere op de vlakte van Hevé. De voor deze werken bestemde bedragen zouden volgens den generaal aangevend moeten worden voor de versterklngswerken der Mias- llnles.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1