Oud-Brussel wordt opgebouwd I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Prae-historisch dal Alaska gezinnen .^4 I Plaats dan een „Omroeper” voor 75. f""""""""' in FANTASTISCH VERHAAL STAD UIT VERVLOGEN EEUWEN Zeeland op de provinciale najaarsmarld, die te Amsterdam georganiseerd is door Vergane werkelijkheid Gloeiend optimisme Geheimzinnig zwygen Kannibalisme in den Belgischen Congo Uit het verteder Den Bosch 750 jaar Her/aUtemming in hel woud Wrak van een oorlogs schip uit de 16e eeuw Prys voor het ontwerpen van affiche toegekend Huis van Willem van Oranje Ervaringen van een pelshandelaar, die drie en twintig jaar in het Noordpoolgebied doorbracht Middelpunt van volksvermaak, doch ook centrum van zes tiende- en zeventiende- eeuwsche kunst I DINSDAG 9 OCTOBER 1934 gAtSIH r? sr Kx t van den heer Van de affiches werd met den eersten prijs bekroond het ontwerp ingezonden onder motto „Hertog Hendrik”. Het bleek te zijn van den heer H. van Amelsvoort in Den Dungen. Hij is teekenaar bij de clichéfabriek Verhees te 's-Her- togenbosch. De tweede prijs is toegekend aan de inzen ding onder motto „Godfried HI" van mej. An nie Visser te Vught, de derde prijs aan het ont werp onder motto JPresbule” Hub. Cox te Roermond. Eoo zal men het paleis van den hertog van Brabant alen, evenals bei huis, waar prins Voor de ontwerpen van een sluitzegel werden geen prijzen toegekend. De commissie heeft echter vijf premies toegewezen en wel aan de inzendingen onder motto „Eenling” (ontwerper nog niet bekend), „Herfst" (van den heer Scholz, ’s-Hertogenbosch)„Winlx” (onbekend); „Unnep” (van den heer Hub. Cox, Roermond) en Stichting stad” (onbekend). De commissie heeft voorts besloten tot aan koop van de ontwerpen onder motto „Feest”, „Grijs verleden” en „Profunda Scrutator", met de bedoeling er een andere bestemming aan te geven. De namen der ontwerpers zijn nog niet bekend. waar heet water uit de aarde opspuit en waar reusachtige boomen groeien. De eilanden en beren uit dit dal waren veel grooter dan elders, maar de indianen waren er niet in doorgedron gen. Willem van Oranje gewoond heeft, terwijl nog veel meer paleizen en huizen uit dien tijd, wel ken men zoo dikwijls „den goeien ouden tijd** pleegt te noemen, een plaats op de tentoon stelling zullen vinden. Oud-Brussel zal niet alleen het middelpunt van het Volksvermaak zijn. doch ook het cen trum van zestiende- en zeventiende-eeuwsche kunst. Het programma der feestelijkheden, waaraan thans reeds gewerkt wordt, belooft veel goeds. Talrijke attracties, die in staat zijn het inter nationale publiek te boelen, zullen deel van dit programma uitmaken. En men behoeft geen profeet te zijn, om in te zien, dat hier resul taten bereikt zullen worden, waarvan men nog langen tijd spreken zaL De pelshandelaar en onderzoeker Philipp H. Godsell, die drieëntwintig jaar In het Noordpoolgebied heeft doorgebracht, geeft zijn meenlng over het vermaarde tropische dal in deze streken. Omtrent de allerlaatste détails bewaren de tentoonstellings-autorlteiten nog een geheim zinnig stilzwijgen. Men weet slechts, dat zij, de crisis ten spijt, een voorbeeld van gloeiend op timisme en een bewijs van vertrouwen in de toekomst willen geven. Oud-Brussel zal de stad zijn, waar de zon niet ondergaat. De nachten zullen verhelderd worden door kunstmatige zonnen, die niet veel van het daglicht in kracht sullen verschillen. En de toeschouwer, die tijdens de wereld tentoonstelling naar Brussel komt, verzuime veoral niet een bezoek te brengen aan Oud- Brussel. Hij zal niet bedrogen uitkomen. drs. A. Brans; Jos. Cleerdin.ir. H^Jamserau, J. Dony; H. Ebeling; P. van Kessel; P. Slager; mr. J. Smit en H. Teulings. kreeg 29 ontwerpen voor affiches en 24 voor sluitzegels te beoor- deelen. De bewoners van het Wamba-district In den Belgischen Congo worden geterroriseerd door troepen kannibalen, die den Belgischen autori teiten groote zorg baren. De politie vond eenlge dagen geleden de lijken van drie inboorlingen, die door kannibalen vermoord waren. De po litie organiseerde een strafexpeditie en 29 le den van een kannibalenstam, onder wie het opperhoofd, werden gevangen genomen, schul dig verklaard en ter dood veroordeeld. Zi) wer den allen onmiddellijk na het uitspreken van het vonnis opgehangen. De commissie, belast met het ultschrijven en beoordeelen van prijsvragen, die betrekking hebben op de feestelijkheden te 's-Hertogen- boech in 1933, heeft, zooals gemeld prijsvragen voor een affiche en een sluitzegel uitgeschreven, waaraan konden deelnemen leerlingen en oud- leerllngen van de kunstafdeellng der Koninklijke School voor Kunst, Techniek en Ambacht. De prijsvraag-commlssle bestaande uit de hoeren Herman V. d. Derenbeemt, voorzitter; Hans van Meerten, vlee-voorzltter; André Ver- horM. soeretarU-wportWi Karei AaUnman; a er ergens in het Noordwesten van de subarctische wildernis een dal, waar de toe standen nog zijn, zooals duizenden jaren ge leden? plaats, waar voorwereldlijke mon sters zooals dynosaurussen en pterodactyl! zich in bet warme water baden? Dit zou in zooverre niet uitgesloten zijn, als er Inderdaad plaatsen In Alaska voorkomen, waar heete bronnen een voor die breedte ongewonen plantengroei en fauna veroorzaken. Ik heb evenwel nog nooit iemand ontmoet, die uit eigen aanschouwing van dit wonderbaar- HJke gebied vertelde, aldus Philipp Godsell. Wel schijnt vast te staan, dat ongeveer een men- schenleeftijd geleden een Cree-lndiaan, Che- qulna geheeten, aan eenlge Europeesche ge leerden heeft medegedeeld, dat zijn vader jaren geleden in het land aan weerszijden van de Liard-rivier had gereisd en daar een vreemden Indianenstam had aangetroffen, waarvan de leden suggestieve verhalen deden over het hart van dit land; daar zouden temidden van een overvloedlgen plantengroei ongelooflijke groote dieren leven. Chequlna schetste er een, zooals zijn vader dit voor hem had gedaan, en de Europeesche vorzchers ontdekten tot hun ver wondering, dat de omtrekken overeenstemden met die van een dynosaurus. Hoe zijn de India nen aan die afbeelding gekomen, wanneer ze sotTn dier nooit gezien hebben? Dit raadsel is tot on toe niet opgelost. Maar de verhalen over het tropische dal zijn vrij vaag en stemmen onderling niet overeen. In 1920 bezocht ik fort Simpson, in het Noord westen van het territorium en tijdens de win termaanden reisde ik per hondenslee en bege leid doos Indianen langs do Maokenzle-rlvler. Toen Ik fort Liard bereikte, hoorde Ik weer over het praehlstorischo dal spreken. Dezen keer was de plaatsaanduiding nauwkeuriger: ergens in het gebied van de Nehannie, ver ten Noorden van fort Liard. De Slavey-Indianen spreken er met ingehouden adem over. In 1925 m 1935 was ik op fort Nelson aan de Nataonrtvier, driehonderd mijlen ten Noordwes ten van fort St. John aan de Peaeerlvier. Daar sprak ik met leden van een Indianenstam, die pas eenlge jaren in dese streek verblijf hielden; worden Grand Lac-lndlenen genoemd en hwaaoen van de Teadrivier en de Nehanal. Zij tsuMsn sm 9sa Mthl ^l Jmemti aprekep, In het jaar 1927 daalde het eerste water vliegtuig in dit gewest op het Great Slave Lake nebij fort Resolution. Het bevatte een troep landmeters en goudgravers. Dertig jaar gele den waren hier twee blanken, de gebroeders McLeod, die er goud gevonden hadden, ver moord. De een of andere groote gebeurtenis in de natuur moest den loop van de kleine rivier in dien tijd veranderd hebben, want het meer waaraan de McLeods eens hun tenten hadden opgeslagen, was uitgedroogd. Eenlgen tijd daarna werd een groepje jagers en handelaren, dat in fort Simpson nabij de Hudson Post om de kachel geschaard zat, opge schrikt door de komst van een aantal baardige mannen. Het waren de goudzoekers en landme ters, die tevergeefs op den terugkeer van het vliegtuig hadden gewacht en die, toen de le vensmiddelen schaarsch werden. Dead Man's Valley hadden verlaten en stroomafwaarts wa ren gevaren. Het was een vreeselijke tocht ge weest en slechts met bovenmenscheluke in spanning waren zij er in geslaagd fort Simpson te bereiken. In den loop van den zomer was bo vendien hun kano verpletterd en ze hadden het warmere jaargetijde toen doorgebracht met het zoeken naar de goudmijn. Daarbij waren ze on verwacht in het tropische dal terecht gekomen. Naar hun meenlng was het verhaal van de voor wereldlijke dieren een mythe. Wel konden zij vaststellen, dat als gevolg van de aanwezigheid der heete bronnen de gewassen er hooger waren dan elders in de omtrek en dat het dal bewoond werd door elanden en roofdieren. Praehistorische wezens hebben dit Noordelijk land wel bewoond, maar dat is al tienduizenden jaren geleden. Vooral in de nabijheid van Aklavik en Circle City, waar ik in 1924 met de hondenslede langs kwam, zijn 'veel overblijfse len van mammoets en mastodonten. Ook vindt men resten van die dieren bij Chatanlka en Fairbanks. Het merkwaardige is evenwel, dat men van dynosaurussen in het Noorpoolgebled nog nooit een spoor heeft aangetroffen. Tijdens baggerwei 1 saam heden in de haven van Reval heeft men het wrak gevonden van een oorlogsschip uit de zestiende eeuw. Een duiker, die tot het wrak Is afgedaald, vertelde dat het 45 meter lang was. Volgens de overlevering is tn de zestiende eeuw een Zweedsch oorlogsschip met een lading goud aan boord daar In de nabijheid gezonken. Men wil trachten de lading noo spoedig «elllk te bergen. Een complete stad is gebouwd: namelijk Oud-Brussel. Een stad uit vervlogen eeuwen. Glans en rijkdom uit het verleden zullen mid den op de terreinen van de wereldtentoonstel ling nieuw leven verkrijgen. Oud-Brussel zal het middelpunt van de internationale wereld tentoonstelling zijn en vol vreugde zullen de Brusselaars en overige bezoekers uit binnen- en buitenland aan de feesten deelnemen, waar van de Vlaamsehe kermis, die Iedereen wel van hooren zeggen kent, het hoogtepunt zal vormen. De Vlaamsehe schilderschool van de zeven tiende eeuw neemt een aparte plaats in in de geschiedenis van de Belgische kunst. En de moderne herbouwen van Oud-Brussel sullen desen geest zooveel mogelijk waarheidsgetrouw trachten weer te geven. Alle beroemde hulzen van adellijke geslachten uit het oude Brussel worden hier natuurgetrouw gereconstrueerd, terwijl imen met de grootste zorg een keuze ge daan heeft uit de openbare gebouwen, die waard zijn op dese tentoonstelling gebouwd te zullen worden. Kan men steden uit den grond stampen? Als men op de terreinen, waar eerlang de Brus- selsche wereldtentoonstelling zal verrijzen, rondwandelt, is men licht geneigd deze vraag bevestigend te beantwoorden. Koortsachtig wordt er gewerkt, gehamerd, gesjouwd als ging het er om de geheele wereld nogmaals in zeven dagen op te bouwen. Reeds zijn enorme hallen verrezen, zijn reeds groote paleizen ontstaan. Van de eene verwondering komt men in de andere, vooral als men er aan denkt, dat eenlge maanden geleden dit ter rein nog geheel braak lag. Zonder overdrijving kan men zeggen, dat België met den bouw van de komende wereldtentoonstelling in het as. voorjaar alle bestaande records geslagen heeft. Want het Is niet te veel gezegd, als men beweert, dat in de Belgische hoofdstad gedu rende den afgeloopen zomer een nieuwe stad is gebouwd en men heeft het volste recht aan te nemen, dat deze bezienswaardigheid een grooten stroom van bezoekers uit de geheele wereld zal trekken. FOTOREPORTAGE Alkmaar* ontzet herdacht. Da feestelijke optocht werd door een groote menigte bijgewoond 'o d3

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 4