Koninklijke doode aan boord 2 geweest Was Barthou nog te redden I van de „Dubrovnik” Minister Marchant over zijn spelling DE STRIJD IN ASTURIË ALLEEN MET EEN TAXI NAAR ’T ZIEKENHUIS DE DROEVE TERUGVAART VAN ALEXANDER I Hoeveel naamvallen? Fransche Opruiming van rundvee Merkwaardig bericht Vrouw ontvoerd te Louisville 50.000 dollar losgeld geëischt De dictator. Regimentskas beroofd Door twee Fransche vliegeniers Vier aviateurs zoek Dievenbende gearresteerd 4D Hielbeen gebroken by I INBRAAK TE EINDHOVEN Ned. Staatsloterij De vermoorde Fransche minister Barthou op zijn doodsbaar Er Escorte van oorlogsschepen Raadsverkiezingen in Heerenveen Koning Peter’s vertrek uit Londen Reorganisatie dringend noodig Fransche pers doet heftige ver wijten aan de veiligheids politie Opstandelingen wijken voor de regeeringstroepen 150 vliegtuigen vliegen in for matie boven Dresden INBRAKEN TE PURMEREND EN OMGEVING •i De vermoorde koning Alexander van Joego-Slavië opgebaard Algemeene dienstplicht in Oostenrijk? Het vertrek te Marseille in tegen woordigheid van koningin Maria en de Fransche regeeringspersonen BURGEMEESTER VAN LANSCHOT Een uiteenzetting voor de graan- studieclub te Rotterdam Na de vorming van de nieuwe gemeente Waartoe dient spelling Staatsbegrafenis voor Barthou een val Z. H. de Paus aan koningin Maria Inblikken of uitvoer naar Rusland? Waarschynlyk in de woestijn tus schen Bagdad en Basra geland MEVROUW ROOSEVELT 50 JAAR 1 y~. 4 VM aar f Maria, die volgens „Paris Soir” te Pa rijs een operatie moet ondergaan. De Oostenrijksche posterijen heb ben een Dollfuss-zegel uitgegeven. Minister Marchant heeft Woensdagavond in een bijeenkomst van de Rotterdamsche graan- studieclub, een lezing gehouden ter propagee- ring van zijn nieuwe spelling. Daaraan ontlee- nen wy het volgende: Eerst na de begrafenis van Barthou zal Dou- mergue voorzien in de vacature in het kabinet, welke door den dood van Barthou is ontstaan. Het is zeer goed mogelijk, dat een aanzienlijke wijziging in het kabinet zal plaatshebben. WEENEN, 11 Oct. (Reuter) De tweede vice- burgemeester van Weenen, Kresse, verklaarde gisteravond in een rede, dat hij vernomen had. dat binnenkort de algemeene dienstplicht in Oostenrijk zal worden ingevoerd. Het zal noodig zijn de geheele Oostenrijksche jeugd tot het leger te brengen, waarin zy tegen een kleine vergoeding langcren tijd zal moeten dienen. Even voor het vertrek van den trein nam de Jonge koning zijn hoofddeksel af, waarop bij met de Koningln-Moeder. die een bouquet le- lletjes-va-ndalen in de hand hield, achter de De Roemeensche koninklijke familie en de Roemeensche regeering sullen zich bjj de be grafenis van Barthou doen vertegenwoordigen door den vroegeren Kamer-voorzltter Saveanoe, terwijl prins Nlcolaas en Titoelescoe den ko ning zullen vertegenwoordigen by de begrafenis van koning Alexander euw van op— ten het tste PARIJS, 11 Oct. (Reuter). Twee manschappen van het 21ste regiment vliegeniers hebben uit de regimentskas te Essey les Nancy 900.000 francs geroofd. In den nacht verschenen zjj in een auto voor het gebouw, waar de kas werd bewaard, en vielen de wacht aan, waarbij de commandeerende on derofficier ernstig werd gewond. De beide daders zijn gearresteerd. By de heden gehouden trekking der Ned. Staatsloterij is een prijs van 1000 met een premie van 30.000 gevallen op nummer 1066. an- üde in tter iwel uit; den i in dert v-r- cei- XM.1S 15en uby toon n<ng mes 1S23 i de rika van z’.ch itste a is !pu- )EN ker ker oe- bi- ink la ms Britsch-Indiërs, die vermoedeltfk met hun drie vliegtuigen in de woestijn tusschen Bagdad en Basra zUn geland en waarachtynUJk geen water en levensmiddelen meer hebben. 20 Britache vliegtuigen ztfn opgestegen om een onderzoek in te stellen; hiervan zijn 6 uit het op 800 K M. liggende Mosoel gerequireerd. De toestellen waren met een vierde toestel, dat te Basra Is aangekomen, op een oefeningstocht van Indië naar Engeland. en gat lêr- sUn en isn de ;te- ot- en, en. ran ide iii- cr- ■te- nt- rlük bo- be- ïbo- van van LONDEN, 11 Oct. (Reuter). Uit Bagdad wordt gemeld, dat men zeer bezorgd is over het lot van een viertal aviateurs, een Engelschman cn drie Sgh.» De nieuwe raad zal dus bestaan uit 6 S.D A.P. ers, 2 Vrijzinnigen, 2 Vrijz. -democraten, 1 Onafhankelijke, 2 Chr.-Historischen, 1 lid der Chr. dem. unie, 3 Anti-Revolutionnalren en 2 communisten. PARIJS, 10 Oct. (Per tel.) Onder den titel „verantwoordeiykheden” spreekt de „Echo de Paris” haar verwondering uit over het feit, dat de moordenaar over de grens is gekomen en verschillende dagen in Zuid-Frankryk heeft ver toefd, zonder dat de argwaan by de politie autoriteiten werd gewekt. De ordedienst was in Marseille ontoereikend, volgens het blad. Ook andere Partjsche bladen etschen mee- doogenlooze maatregelen tegen de verantwoor delijke personen. aan den regentschapsraad te Belgrado een in har- telljke bewoordingen gestelde dee uiemingsbe- tuiging gestuurd. De Poolsche minister-president, Kozlowski, en de voorzitters van senaat en Sejm hebben persoonlijk hun deelneming betuigd by den Zuid-Slavischen gevolmacrtigden minister te Warschau. Branko Lazarewitsj Op de zitting van het Vclta-congres van he denmorgen te Rome heeft de vice-president der Koninkiyke Academie. Tormichr. uit naam der academie den diepen afschuw tot uiting ge bracht, die gevoeld wordt fen opzien te van den moord op koning Alexander en op Barthou. Hetzelfde blad publiceert verder een verkla ring van den leider van de „Croix du Feu" kolonel de la Rocque, waarin deze zegt, dat hy na den aanslag te Marseille een «moreel ver- *eamelen” van de leden van zyn organisatie Heeft gelast, welke in twee uur tot stand is ge komen. ,Xe Jour” schryft elders, dat Barthou nog te redden zou zyn geweest, Indien zyn wond tydlg verbonden was. Barthou is evenwel alleen, zonder een offi cieel persoon, in een taxi gestapt en naar het ziekenhuis gegaan. Ook andere bladen, zooals .Journal”. „Echo de Paris”, „Matin’*, vallen de veiligheidspolitie scherp aan en vragen waarom de bewaking niet beter is geweest. Naar de „Petit Parislen” bericht, is de film, welke een operateur toevallig van den moord op Koning Alexander heeft gemaakt, niet bl- zonder duidelijk; verder bericht het blad, dat te Cherbourg zeven films van den aanslag in beslag zyn genomen, deze stonden op het punt naar Amerika te worden verzonden. Aartshertog Anton van Habsburg Is In den afgeloopen nacht met zyn echtgenoote, prinses Ileana van Roemenië, te Parijs aangekomen, zy begaven zich onmlddeliyk naar koningin Müria van Joego-Slavië. Voor eenige manden terug is te Purmerend ingebroken in de Purmerender Wasch- en strijklnrichtlng aan de Nekkerstraat. De brand kast werd geforceerd, geld ontvreemd, enz. De inbraak werd niet tydlg ontdekt en een eenige uren later ingesteld onderzoek bracht geen licht in deze zaak. Naar alle kanten werd een onderzoek inge steld en inzonderheid ook naar de Beemster, waarheen men vrij zeker een spoor meende te ontdekken. Thans echter kreeg de politie aanwyzingen dat er Inderdaad toch uit die richting gewerkt moet zyn. Het bleek, dat een man in de straf gevangenis te Haarlem was opgesloten, die daar vroeger als boerenknecht had gediend. Ver schillende berichten gaven aanleiding om hem een nader verhoor ook in verband met de in braak in de wasschery af te nemen. En.... de man viel door de mand. Hy bekende daaraan de bet te zyn, noemde enkele van zyn medewer kers, welke eveneens werden aangehouden. Een er van bleek te zyn, zekere T. uit Scher merhorn, <lle dezer dagen ook aldaar reeds voor een Inbraak was gearresteerd, de twee anderen waren de gebroeders K. te Wormer. De man uit Schermerhorn heeft reeds bekend, doch de bel de K.’s nog niet, zy ontkennen hardnekkig iets met de inbraak uitstaande te hebben. De politie gelooft een goeden slag te hebben geslagen en meent de hand te hebben weten leggen p een inbrekersbende, welke in den laat- sten tyd het platteland in deze omgeving onvei lig heeft gemaakt. Thans worden de verschillende gepleegde in braken in de omgeving, van welke de daders nog niet bekend zyn geworden, nog eens aan een nader onderzoek onderworpen. In het vervolg schrijft men nu de enkele e en o voor de klanken ee en oo. doch met de noo- dige concessies aan het woordbeeld en met de beperking, dat geen verwarring In de hand mag worden gewerkt. Men is nu gevallen over het verdwynen van het verschil in het woord beeld tusschen bedelen en bedeelen. Hoeveel woorden hebben in onze taal echter verschil lende beteekenlsse. Trouwens tusschen bedelen en bedelen in de twee beteekenissen kan men zich nooit ver gissen. Waar sprake van bedeelen is, kan van bedelen geen sprake zyn. De sch schryft men niet als de ch niet wordt gehoord. Spr. verwacht dat men spoedig aan het nieuwe woordbeeld zal wennen. Ook les zou een storend woordbeeld hebben gegeven, als men isch er door had vervangen. Woensdagmiddag om half twee is de burge meester van Den Bosch, mr. F. J. van Lan- schot, in zyn woning komen te vallen, waart»y hy het rechter hielbeen brak. De burgemeester moet het bed houden en wordt in zyn woning verpleegd. MADRID, 11 Oct. (Reuter) De opstandelin gen in Asturlë wyken voor de regeeringstroe pen, aan wie zy 12 dooden, vele gewonden, 300 gevangenen en groote hoeveelheden springstof fen, wapens en munitie in handen lieten vallen. Ook te Toreno in Leon wyken de opstande lingen. In den afgeloopen nacht zyn te Madrid de vuurgevechten tusschen de opstandelingen en de regeeringstroepen hervat. Verscheiden personen weiden gewond, talryke arrestaties werden verricht. De krijgsraad van Barcelona heeft luitenant- kolonel Richard tot levendangen dwangarbeid veroordeeld. De militaire autoriteiten nebben de politie school, welke de Catalaansche autoriteiten te San Sebastian hebben opgericht, gesloten. De directeur en de hoofdredacteur van „El Soclallsta" zyn gearresteerd. Verder zyn te Sevilla negen leden van het comité van de Andaluslsche socialistische party in hechtenis genomen. In Haskerland, waar eveneens een verkiezing moest worden gehouden, ral de nieuwe raad bestaan uit: 2 Vryz.-democraten, 1 Katholiek, 2 leden der Chr. dem. unie, 1 Anti-Revolutlon- nalr, 1 Herv. Oer. Staatsparty'er, 2 SU.A.P. ers en 4 Chr. Hlstorlschen. De oude raad van Aengwirden was als volgt samengesteld: 5 S.D.AJ’.’?rs, 4 Vryz.-democra ten, 1 Anti-Rev., 1 R.K. en 1 Chr. Hist. In den raad van Schoterland hadnen zitting: 4 S.D.A.P.'ers, 3 O-S.P.'ers, 3 Vryzlnnigen, 3 Anti-Revolutlonnairen, 2 Chr. Hist., 1 Onaf hankelijke en 1 Vr(jz-Democraat. In Haskerland bestond ce raad uit 4 Chr.- Historischen, 3 Vrijz.-Democraten, 3 8.D.AP- ers, 2 Antl-Revolutionnalren en 1 Katholiek. Verder hekelt hy het voortdurend zich men gen van politici in politiezaken. Ten slotte eischt hy het ontbinden van de communistische party en het verbod van alle vergaderingen, welke niet onder de Fransche driekleur plaats hebben, alsmede een reorgani satie van de veiligheidspolitiek, waar een defi nitieve scheiding moet worden gemaakt tusschen politiek en politie. Het bestuur van de veehouderijcentrale heeft Woensdag vergaderd over het voornemen van de Regeering om wederom over te gaan tot oprui ming van rundvee. Volgens het „Handelsblad” heeft het bestuur der veehouderijcentrale zich vóór verdere oprui ming uitgesproken. Echter zou nog geen besluit zyn gevallen over de wijze waarop het overtollige rundvee zal worden opgeruimd. Drie mogelijkheden worden onder de oogen gezien nJ. inblikken, invriezen of export naar Rusland. Ten aanzien van de laatste mogeiyk- heid schynt het bestuur van de veehouderij- centrale nJ. een aanbieding te hebben gekregen welke belangryker zou zyn dan die welke vroeger was ontvangen. Of op deze nieuwe, gunstiger aanbieding zal worden Ingegaan, hangt af van het onderzoek naar de voorwaarden, welke zyn gesteld en waar aan uiteraard de Regeering haar goedkeuring zal hebben te verleenen. PARIJS, 10 Oct. Onmlddeliyk na het be kend worden van den moord op koning Alexander en Barthou heeft Mussolini uit naam der Italiaansche regeering telegrammen deelneming gezonden aan de regeering Zuid-Slavië en die van Frankrijk. Rykskanselier Hitler heeft thans ook LONDEN, 10 Oct. (Reuter). Toen de Ko ningln-Moeder van Roemenië, met den Jeug digen koning Peter II van Joego-Slavië aan de hand, heden in een der Londensche stations langzaam het perron opschreed om plaats te nemen in *n speclalen wagon, ontlalootte rei zigers en spoorwegbeamoten het hoofd. Er heerschte volkomen stilte. De koninkiyke personen werden uitgeleide gedaan door vertegenwoordigers van den En- gelschen koning en van de Engelsche regeering, alsmede door den Joego-Slavischen gezant en talrijke andere diplomaten. BOEDAPEST, 10 Oct. (V. D.) Behalve gevoe lens van deelneming en verontwaardiging over den te Marseille gepleegden aanslag, wordt al hier verontwaardiging merkbaar naar aanlei ding van de bewering van eenige Fransche bla den, dat Hongarije de Kroatische emigratie zou hebben bevorderd en daarmede indirect ver- antwoordeiyk zou zyn voor den aanslag te Mar seille. In dit verband wordt hier en daar in de Hon- gaarsche bladen critlek uitgeoefend op de Fran sche bultenlandsche politiek in Zuid-Oost- Europa. Uiteengezet wordt daarby, dat Hon garije hoopt, dat de bloedige gebeurtenis den staatslieden de oogen openen en dat nu einde- lyk met nieuwe middelen de zoo dringend ver- eischte kalmeering in Europa tot stand zal wor den gebracht. samenhang en die op Komende tot zyn bespreking van de schrijf wijze zelf, wees spr. er op. dat de spelling kwestie loopt over de vraag, hoe men de ge sproken taal zooveel mogeiyk door een zelfde teeken zal weergeven. Hy heeft van een taal- uitvinder, die de toonlooze e door u wilde voor stellen, een boekje gekregen. Als de man nu eens wilde schrijven: de benevelde beambte heeft zeven appelen gegeten, wat zou dat wor den? Het groote bezwaar in zoo’n geval is. dat het woordbeeld voor wie aan de oude schrijf wijze gewoon is, te ingrijpend verandert. In de nieuwe regeling hebben we ook te doen met de fameuze bulgings n en de voomaam- woordeiyke aanduiding. Daarom is het verstan diger te spreken van een nieuwe schryfwyze dan van een nieuwe spelling. Primair biyft altyd de gesproken en secun dair is de geschreven taal. Wel heeft de ge schreven taal invloed op de gesproken taal, omdat ze de wijzigingen in de gesproken taal beperkt. De vraag is nu: Wat is de gesproken taal? Dat is het zg. algemeen beschaafd Neder landse h. dat evenwel niet bestaat, een abstrac tie is. De taak is nu het algemeen beschaafd Nederlandsch in uniforme beelden te bena deren. YOUNGSTOWN (Ohio). 10 Oct. (Reuter). De vertegenwoordiger van het nationaal Kroatisch comité iri de Vereenlgde Staten, Benjamin EJ, heeft verklaard, dat het dooden van koning Alexander geen moord is geweest, doch het toe passen van de doodstraf, welke uitgesproken is door het Kroatische volk tegen Alexander den Tyran. LONDEN, 11 Oct. (Reuter). De corres pondent van de „Daily Mail” te Dresden ver klaart 150 vliegtuigen in formatie te hebben zien vliegen. PARIJS, I I Oct. (Reuter). In ver band met het vreeselyke drama te Marseille, worden in de Fransche pers heftige verwijten gedaan aan de veiligheids-politie. Vooral de „Jour" eischt een gron dige zuiverings-actie. Het blad verklaart van iemand, die goed bekend is in Russische, Bul- gaarsche en Macedonische kringen, te Parijs vernomen te hebben, dat deze reeds eenige dagen geleden vernomen had, dat een aanslag zou worden gepleegd op Koning Alexan der, terwijl na hem een vooraan staand Fransch militair zou volgen. '5 Hedenmorgen ontdekte de dienstbode van den heer van B assuradeur, wonende Elzenstraat- te Eindhoven, dat de brandkast op het kantoor, gelegen achter de woning, openstond. Onmlddeliyk waarschuwde zy haar patroon, die constateerde, dat een bedrag van ongeveer f 6000 uit de brandkast werd vermist. De recherche stelde een onderzoek tn, waarby bleek, dat een ruit in het kantoor uit het ven ster was genomen, zoodat men zich waarschyn- iyk langs dezen weg toegang tot het kantoor heeft verschaft. Daar geen spoor van braak aan de brandkast viel waar te nemen, moet deze met een vaiache sleutel zyn geopend. Ofschoon Barthou in zyn testament bepaald heeft, dat hy een eenvoudige teraardebestelling wenschte, heeft de Fransche kabinetsraad ge meend, dat men zich hieraan niet behoefde te houden, aangezien de dood van den minister onder byzonder tragische omstandigheden is in getreden, welke een staatsbegrafenis rechtvaar digen. Na een godsdienstplechtigheid in de kapel van de Dóme des Invalides zal het stoffeiyk over schot Zaterdag worden bygezet in het familie graf op het kerkhof Pérs Lachaise. Oorspronkelijk was de regeering van plan geweest Barthou in het Panthéon by te zetten, doch om van den laatsten wil van den overle dene niet te zeer af te wyken is daarvan af gezien. PARUS 16 Oct. (Per tel.) Het stoffe lijk overschot van Barthou, hetwelk he denmiddag werd gekist, is hedenavond te 7.16 uur Fransche tijd uit Marseille naar Parijs vervoerd. De ministers Her- riot en Tardieu hadden in denzelfden trein plaats genomen. Met een tweeden trein is president Lebrun eveneens naar de hoofdstad te ruggekeerd. Hij vergezelt Koningin Koning Peter scheen zich nog weinig reken schap te geven van de tragische gebeurtenissen, welke hebben plaats gehad. De Koningin-Moe der van Roemenië, die de grootmoeder is van den Jeugdigen vorst, was echter aan smart en angst ten prooi. De stemmen werden als volgt uitgebracht: SU-AP. 2563; vrijzinnigen 1041; Katholieken 283; Vryz. Democraten 324; Onafnankeiyken 439; Chr. Hlstorlschen 876; Chr. dem unie 645; OSP. 63; Antlrev. 1283 en communisten 1093 stemmen. Voor de nieuwe gemeente Heerenveen, vroe ger behoorende tot de gemeenten Haskerland, Schoterland en Aengwirden, zyn Woensdag raadsverkiezingen gehouden. Dit bewyst de slagvaardigheid van zyn orga nisatie. Verder wyst de kolonel op den tusschen den moord op Doumer Alexander en Barthou. Volgens hem kan men de sporen van beide aanslagen volgen tot de eerste Internationale te Moskou. Spr. deelde ten slotte mee hoe het nu met de officieele Invoering in ons land gesteld is, by het m. o. en by het 1. o. De Regeering is niet zoo machteloos, als het wel wordt voorge steld. Minister Marchant heeft geruimen tyd ge wijd aan het lesgeven in de nieuwe spelling. Met behulp van een bord, krijt en een spons, hulpmiddelen, die hy met flair hanteerde, maakte hy de vry groote schare belangstel lenden op grappige, dikwyis geestige wyze duideiyk wanneer men e of ee, of o of oo schrijft. De minister eindigde met de hoop uit te spreken dat in het Nederlandsche bedrijfsle ven de vereenvoudigde schryfwyze als een groote verbetering zal worden aanvaard. Wat de bulgings n betreft, deze wordt niet geschreven. Trouwens de hoogste dictator op dit gebied, de corrector van de Landsdrukkerij verwaarloosde deze letter reeds lang. Het gaat niet op te beweren, dat hoe be schaafder een volk is, hoe meer naamvallen het heeft. De Eskimo's hebben er 25, en in den Kauka- sus kan men er honderd vinden. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 10 Oct.: Z. H. de Paus heeft aan H. M. Koningin Maria van Joego-Slavië bet volgende telegram gericht: „Zeer smarteiyk getroffen door de tragische berichten van de afschuweiyke misdaad, die het leven van Z. M. Koning Alexander heeft gebroken, haasten Wy Ons aan Uwe Majesteit en aan de gansche Joego-Slavische natie Onze gevoelens van levendige droefheid uit te druk ken, waarmede Wy deelen in Uwen rouw en dien van Uw land en met Vaderiyke genegen heid verzekeren Wy Uwe Majesteit de vurige gebeden, opdat de Hemel rijken troost moge schenken aan Uwe Majesteit, aan de Ko ninkiyke familie en aan ce gansche natie. Andere regeling van de schryfwyze van de taal is over de geheele wereld nu en dan noo dig. in een levende taal komt voortdurend af wijking en wyziging van de gesproken taaL Merkwaardig is het, dat wyziging van de schrijftaal altyd de hartstochten wakker roept, ze maakt de meest conservatieve elementen tot revolutlonnairen. Overal op de wereld is *t zoo, de gezant van Tsjecho Slowakye vertelde spr. dat men in zyn land zich er druk over maakt of men de 1 zou schrijven als 1 of y. Moord en doodslag komt daar nog uit voort. Prof. Shotten te Amsterdam kwalificeert zoo’n beweging over een nieuwe spelling als een storm in een glas water, hy heeft reeds twee wyzigingen in de spelling van het Dultsch heftig zien bestrijden en daarna aanvaarden. Zoo zal het ook by ons wel gaan. Hun. die de regeering verwyten. dat zy de nieuwe spelling nog niet in officieele stukken heeft Ingevoerd, verweet de minister een vol slagen gemis aan kennis van de historie. Im mers. het heeft na de Invoering van de spelling De Vries en Te Winkel byna twintig jaar ge duurd, voor die spellingwyze regeeringsschryf- wyze is geworden. ..Het zal ditmaal gauwer gaan”, beweerde de minister niet zonder zelf vertrouwen. „Het ging toen precies als nu", riep spreker triomfantelyk uit. Evengoed als men zich nu verzet tegen de nieuwe spelling, zoo heeft men zich in 1863 verzet toen de I spelling Siegenbeek door de spelling De Vries en Te Winkel werd vervangen. Nadat in de doodenkamer in het paleis «an den prefect de laatste eer was bewezen dx>r een achttal officieren, zette de rouwstoet zich in beweging onder de triest klinkende tonen van het Joego-Slavische volkslied en van de Marseillaise. Een met kransen overdekte wa gen ging de koninkiyke 'ykkoets vooraf door de groote hoofdstraten van Marseille. De lijk wagen werd gevolgd door Koningin Maria van Joego-Slavië en de andere aanwezige leden der Joego-Slavische Koninkiyke familie. alsmede door den Franschen president Lebrun en de Fransche ministers Herriot en Tardieu. Troepen brengen het militair saluut. Een ont- zagiyke menigte staarde in groote droefheid den rouwstoet na. Nadat de lijkkist op de „Dubrovnik” was ge plaatst. werd de kist door een Pope tweemaal gezegend. Koningin Maria knielde voor de lyk- kist neer, welke zy meerdere malen kuste. Onder de toeziende menigte hoorde men hier en daar gesnik. Ook president Lebrun beneeg zich langen tijd voor de Ujkklst. gevolgd door Herriot en Tardieu en de andere officieele personen. Koningin Maria begaf zich vervolgens, door hofdames ondersteund, in een auto, welke haar naar de Prefectuur reed. Na aankomst by de haven werd de lykkist door Servische officieren aan boord van de .Dubrovnik" gedragen. Nadat een minuut stilte was betracht, lichte de .Dubrovnik” haar an kers. Hy was toen 4.25 in den middag. Twee Fransche kruisers en twee torpedojagers, n.l. de „Colbert” en de .Dequesne” en de „Gerfaut" en de Vantour”, vormden een escorte, om de Dubrovik" te begeleeiden op zyn terugreis naar Joego-Slavië. De Italiaansche vlootattaché te Parijs heeft op het Fransche ministerie van Marine ge vraagd naar den tyd waarop de „Dubrovnik" de Straat van Messina zal passeeren, daar Italië het rouwconvool met eenige oorlogs bodems wil begroeten. NEW YORK, 11 Oct. Uit Louisville wordt ge meld, dat de 26-jarige echtgenoote van een employé der olieraffinaderijen aldaar. Berry Stoll, gisteravond uit haar woning is ontvoerd door een num, die binnendrong, haar neersloeg, en het dienstmeisje knevelde en een prop in den mond stopte. De ontvoedrer heeft zich later in den avond met Stoll in verbinding gesteld en een losgeld van $50.000 geëischt. De federale politie stelt een onderzoek in. MARSEILLE, 10 Oct. (Reuter). Het stoffelijk overschot van den te Marseille vermoorden koning Alexander van Joego-Slavië is he denmiddag overgebracht op het Joego-Slavische oorlogsschip „Du brovnik”. Met hetzelfde schip, waarmee de koning zijn reis naar Frankrijk maakte, wordt thans dus de doode vorst teruggevoerd naar zijn land. WASHINGTON, 11 Oct. (V. D.) Mvrouw Roosevelt, de echtgenoote van den president der Vereenlgde Staten is heden 50 jaar, doch zy zal haar verjaardag niet vieren. Wanneer de kinderen een verjaardagstaart zenden zal deze vandaag op de tafel van het Witte Huis prij ken. maar dat zal alles zyn. Mevrouw Roose velt verklaarde: „Wanneer men myn leeftyd bereikt behoóren verjaardagen geen gelegenheid voor feestviering te zyn. Hoe meer je het ver- geet, hoe beter." r- j f

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 15