van Na het drama te Marseille Een nieuwe behandeling „verstopping RADIO-PROGRAMMA RUIL VERKA VELINGSWET Bescherming teum griep, keelontsteking en verkoudheden msatia DONDERDAG 11 OCTOBER 1934 werd Zelfoverschatting Aanslag op zijn vrouw Eucharistisch Congres Kamerleden naar Almelo naar I Bedrijfsleider ontslagen bestuurs la j VERKOOP VAN AARDAPPELEN Incident aan de grens BRUTALE KERKINBRAAK HET INT. POOLJAAR ver- LATE WINTER? Een der daders herkend ONS ZIEKENHUIS BOEK EN BLAD DE KATH. ILLUSTRATIE 69e jaargang No. 2 Slachtoffer zwaar gewond het ziekenhuis Koning Peter II in Frankrijk Het al of niet doortrekken van den zytak der Twente-kanalen De dieven op heeterdaad betrapt, doch ontsnapt De loonen reeds lager dan in andere provincies Waarom de uitbetaling vertraging ondervond Los arbeider bedreigt Duitsch tolbeambte met doodslag leden en commissarissen gaan heen Ongunstige invloeden proefonder vindelijk vastgesteld Incidenten in Joego-Slavië. Heeft men met een Macedonische misdaad te doen? Nieuw tijdschrift voor de bevorde ring van het R. K. Zieken huiswezen EEN TWEEDE THUISHAVEN TE GENUA MEENINGSVERSCHIL IN COÖPERATIE COFFEïNE EN DE WERKING VAN HART EN NIEREN pP AU LI. DE KLEINE CHINEES", door Henri van Woude, met tee- keningen van Willy Sluiter. Uitg. N.V. Paul Kaiser, Rotterdam De koning van Denemarken leent onderscheidingen GEEN SALARISVERLAGING IN FRIESLAND Annuïteiten dienen in overeen stemming te worden gebracht met den. verlangden rentevoet Vrij dag 12 October 1934 „Lingestroom” stuurloos Oorzaak van dergelijke gevallen is niet na te speuren Bij apothekers drofUte. Natlo- «e- de dezen •iMU. ye ;r - Zondagmiddag 14 October te 2J0 unr rela- Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen van de Rullverkavellng»- wet. Hij was eerst vier weken geleden ontslagen uit de strafgevangenis te Maastricht en heeft in totaal reeds elf laar gevangenisstraf uitge beten, hoofdzakelijk wegens diefstallen. Woensdagnacht is in de R. K Parochiekerk te Schinnen Ingebroken. Ruim een maand lang werden in deze kerk min of meer belangrijke voorwerpen vermist en herhaaldelijk werden de offerblokken gelicht. het Pontificale Lof mét Pauselijken Zegen een wereldboodschap van Z. H. den Paus. 9.35 OTKestconcert 10.30 Dansmuziek. Verschenen is het eerste nummer van het officieel orgaan van de Vereeniglng van R. K. Ziekenhuizen, genaamd „Ons Ziekenhuis”. Het tijdschrift, dat er seer goed verzorgd uit ziet en waaraan vele kundige medewerkers hun bijdragen leveren, opent met een seer waardcc- rend schrijven van den Aartsbisschop Z. H. Esc. mgr. J. H. G. Jansen. De vereeniglng beoogt sooveel mogelijk den bloei van het R. K Ziekenhuiswezen te be vorderen en te verzekeren, alsmede om de be langen van haar leden In alle richtingen te behartigen. Schrift- jenconcert J. Lang- Nog kan worden medegedeeld, dat de veld wachter Janssen, die zich bij de kerk verdek*, had opgesteld als een der daders heeft her kend den in geheel Zuld-Llmburg beruchte:! Inbreker-recldlvtBt A. R„ oud SS jaar. Zijn me deplichtige is tot heden onbekend. Het geld, dat tot een bedrag van veertig gul den was ontvreemd uit de geforceerde offer blokken, werd tijdens de achtervolging in de kerk weggeworpen Ook de inbrekerswerktulgen zijn in het gebouw teruggevonden. R. is in de woning van zijn moeder In de Daalstraat te Geleen gearresteerd en zal Vrij dag voor den officier van justitie worden ge leld. De eerste lui tenant-vlieger J. H. van Giessen Is, in verband met het door hem verrichte werk in het kader van het Internationale Pool- jaar, door den koning van Denemarken en Ijsland benoemd tot Grootridder in de orde van het Uslandsche Volk. Wachtmeester Bosch en de werktuigkundige van der Linden zijn om dezelfde reden be noemd tot Ridder in dezelfde orde. dat het met niet derd. yeert de K. R. O. de uitzending van de Slot- plechtigheden van het Eucharistisch Congres, 1 en- Het eerste nummer van de K. I. in zijn nieuwen vorm was een verrassing, vooral door den rijken inhoud maar de aflevering van deze week biedt daarbij een bekoring voor het oog. De samenstellers hebben t seer goed be- AVoensdagnacht geluk- ■laad te betrappen, nij dieven het gebouw In Etten is onder het bijenvolk nog een bui tengewone levendigheid te constateeren. terwijl nog hier en daar bijenzwermen worden opge merkt. Men wij er In deze omgeving in zien voorspelling van een laten winter. De toelichting zegt: De niet ten laste van het Rijk komende kos ten van ruilverkaveling worden door de schat kist voorgeschoten en vervolgens over de kavels omgeslagen Op deze heeft de RuilverkaveUngs- wet een schuldplichtigheid gevestigd onder de benaming van rullverkaveilngsrente welke over 10 achtereenvolgende jaren verschuldigd is en 13,6 ten honderd bedraagt van het geheele ten laste van de kavels komend kostenbedrag Het bedrag der jaarrente is berekend naar een rentevoet van 6 ten honderd 's jaars. Inmiddels is de rente van de* Staatsschuld, waarin de voorgeschoten bedragen zijn opye- nomen, door conversie teruggebracht op 4 ten honderd 's jaars. Na gedurende 30 jaren werkzaam te zijn ge weest bij de Agenda Marlttima Olandese te Genua gaat de heer D. H. Gordinou de Gou- bervllle, procuratiehouder bü dit agentschap der Stoomvaart MIJ. „Nederland" en van an dere Nederlandache scheepvaartmaatschappijen, den dienst verlaten. In den loop der jaren heeft hü zich te Genua groote bekendheid en algemeene achting verworven, vooral in Kheepvaartkringen en bij de havenautoritei ten en door zijn optreden^veel bijgedragen om de verstandhouding tusschen de Genueeaen en de vertegenwoordigers van de Neder landache scheepvaart en handel ter plaatse steeds aan genamer te maken. De Regeering heeft de verdiensten van den heer de Gouberville er kend door 'hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Deaer dagen werden hem de versierselen deaer orde in tegenwoordigheid van het ge heels personeel der Agenzla MaritUma Olan- HILVERSUM. SOI.5 M. VARA 8 Uur Oramofoonmuzlek 10.30 Orgelspel door Joh. Jong 11.30 Gram.muziek 13 uur Sluiting. AVRO 13 uur Tijdsein AVRO- Klok 13.01 Lunchconcert door het 8ym- phonlsch Jazs-orkest van de N.V. nale Revue o.l.v. Julius Susan, met tus- echenspel van Oramofoonmuzlek 1.48 Aansluiting met het Amstel-Hotel te Am sterdam. Feest van het (Spaanscbe) Ras. 3 15 Spaansch concert door het Omroep orkest o.l.v. Nico Treep. Solisten: Anita Cazals, sopraan. Willem Ravelll. bariton 3 uur mevr. Ida de Leeuw van Rees be spreekt de blouse van het gratis AVRO- knlppatToon 3.30 Orkestmuziek op gramofoonplaten 4 uur Sluiting. VARA. Vara-Kntpcursus (voor gevorderden) door mevr. A. Blanken-twn Kuyk. Tweede herhaling, eerste les 4.45 Gramofoonmuz. 5.30 De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins 5.58 Overgang naar den ver sterkten zender 8 uur Klein VARA-en- eemble onder leiding van Frits Bakels 6.30 De Flierefluiters onder leiding van Jan van der Horst 7 uur Orgelspel door Cor SteUn 8 uur Sluiting 10 uur Vas Dlaa 11 uur Jazz muziek (Gramofoon platen) 11.30 Populaire gramofoonmus. 13 uur Sluiting. ver- -was. Intusschen wordt hij toch nog in arrest gehou den, totdat het merkwaardige feit zal zijn opge- Vavrina. De man is te Rottenberg door de politie boord en daarbij bleek, dat zijn pas in orde Tijdens de Dinsdag gehouden zitting van de Provinciale Staten van Friesland is in behande ling gegeven het voorstel van de commissie van rapporteurs Inhoudende een algeheele salaris korting van 5 pCt. welk voorstel gedaan werd, doordat Ged. Staten eerst hadden voorgesteld de lagere salarissen te verlagen en de hoogere onaangetast te laten. Nadat Ged. Staten later een advies hadden uitgebracht op dit voorstel van de rapporteurs, kwamen zij bü een volgend schrijven op hun eigen voorstel terug en trok ken het in. De reden hiervan was, dat de minis ter de salarisregelingen der andere provincies had goedgekeurd, terwijl deze boven die van bet Frlesche salarispeil uitgingen. Een breedvoerige bespreking volgde. Het voorstel werd in onderdeelen in stemming gebracht. Opgeheven werd de tijdelijke korting van 3 pCt. met algemeens stemmen. Verworpen werd het voorstel van de commis sie van rapporteurs, zoodat salarisverlaging werd afgewezen. 37 tegen, 33 voor. Tevens werd verworpen een voorstel om de verblijfkosten der leden met 'n rljksdaalder per vergadering te verlagen. HAMBURG, 332 M. 11.35 Het Jaro Ml- chalek-orkest 6.20 omroeprokest o.l.v. J. Eibenschutz 8-20 „Fï-eut euch des Le- bens”, vmoiyk programma 9.40 Muzikaal tusschenspel 10.20 Het Beerwald trio 10*50 Victor Dabunski, piano. KEULEN, 456 M. 3.20 Conc. door Peter König. tenor. Egbert Grape, piano —->4 50 Oramofoonmuzlek 7.30 Populair concert door het kleine omroeporkest o.l.v. Leo Ey- soldt 10.20 Hedendaagsche muziek. DA VENTRY. 1500 M. 12.50 BBC-Dans- orkest o.l.v. Henry Hall 1.35 Philhatmo- nlsch strijkorkest o.l.v. Joh. Hoek 4 uur BBC Northern orkest o.l.v. T. H. Morrison 7.50 Orgelrecital door C. H. Trevor 8.35 BBC-orkest afd. D, o.l.v. Julian Clifford 11.25 Harry Roy en zijn orkest. PARIJS, PO8TE PARÏSIEN, 7 18 Gra in of oon muziek 7.50 Idem8.10 Concert door Guy Berry, Gilberte Legrand en Willy Maury (gr.pl.) 8.32 operette. PARIJS, RADIO. 1648 M. 12.50 Popu lair concert o.l.v. Lucien Goldy 9.05 „Rachel”, blijspel van Gustave Grillet. MILAAN, 36» M. 4 50 Concert 5 20 Oramofoonmuzlek 8.05 Symphonle-con- cert 9.05 Blijspel, na afl. gTanjofoonmuz. ROME, 421 M. 4.30 Populair concert 5.20 Oramofoonmuzlek 8.05 Operette- uitzending. WEENEN. 507 M 380 Gramofoonmuz. 4.40 Zangrecital door Marguerite de Re din, sopraan 6.50 Populair concert 9.20 Het Harry Tafet-Jazzorkest, Otto Neu mann, zang 10 10 Vlooirecltal 10.40 orkestconcert o.l.v. dr. Philipp de la Cerda. WARSCHAU, 1345 M. 3 05 Salonorkest 4 35 Solistenconcert 5.35 Vlooirecltal 6.20 Populaire muziek 7.35 Phllhar- monie-orkest o.l.v. P. Scheinpflug 10.25 Populaire muziek. BEROMl NSTER, 540 M. 3 20 Omroep orkest o.l.v. Hermann Hofmann Greta Rümbeli-Tokay, alt 4.50 Omroep klein orkest o.l.v. H. Neppach 5.20 Gramofoon platen 7.15 Omroeporkest 8.30 Das 1st die Llebe. Omroeppotpourri m.m.v. zangsterren en het stedeltyk orkest van WeTn. Men bemerkt het soms self niet, dat de stoelgang in de war is. Wat ge wel consta teert? 'n Loom opgeblazen gevoel, duizelig heid, beslagen tong, hoofdpijn en meer van die ongemakken. Maak eens „Schoon Schip" met de nieuwste vinding van Apotheker Dumonti Laxeer-Akkertjes. Ge proeft niets! Geen paardenmiddel, aat Uw gestel in de war brengt, dat U buikloop en hernieuwde constipatie bezorgt, maar een prettig zacht werkend laxeermiddel, hetwelk Uw inge wanden schoon maakt en de normale wer king daarvan herstelt. De besmnddeelen plantaardige stoffen, gal-extracten, melk- zuur-fermenten en chlorophylle werken gezamenlijk op Uw geheele gestel, taxeer» Akkertjes geven voldoende, doch niet over dreven ontlasting en regelen op natuurlijke wijze de meest natuurlijke menschelijke verrichting. Probeert ze eenz I Ge zult verbaasd en verrukt zijn over de blijvende gunstige werking. Per 1S stuks 60 cent. dese uitgereikt, door den directeur, Consul- Generaal W. O. Schimmel, die den heer de Gouberville dank bracht voor de uitmuntende wijze, waarop hü steeds zijn taak vervuld heeft. De Consul-Oeneraal sp.ak ook een woord van hulde namens de Directie der Stoomvaart Maatschappü „Nederland" te Amsterdam en namens de opvarenden der vloot, die mede door de aangename samenwerking met den heer de Gouberville Genua als een tweede thuishaven beschouwen. Voor de Almelosche Rechtbank werd Dins dag behandeld de zaak tegen M. van den B.. los-arbeider te Overdlnkel, wien ten laste gelegd Is, dat hü op 5 Augustus 1934 op Duitsch grondgebied nabü Losser, toen de Dultsche soll- assistent H. H.. in uniform gekleed, hem ar resteerde, omdat hü hem verdacht van het plegen eener jachtwetovertredlng, zich tegen dezen heeft verzet en hem een pistool uit de hand heeft geslagen en dezen bedreigd heeft met doodslag. Subsidlsdr is verdachte ten laste gelegd, dat hü rich met geweld verzet heeft tegen den as sistent bü de Directe Belastingen. Verdachte zegt dien morgen in gezelschap vyj twee personen aan den overkant van de Op vragen van het Tweede Kamerlid Ver- voom betreffende spoedige uitbetaling van het aan een aantal landbouwers toekomende be drag, hetwelk bü den verkoop van aardappelen van den oogst 1933 op de koopsom werd Inge houden, heeft minister Bteenberghe medege deeld, dat het hem bekend is, dat nog niet aan alle landbouwers het bedrag, hetwelk bü den verkoop van aardappelen van den oogst 1933 op de koopsom werd ingehouden, is uitbe taald. Uitbetaling is reeds geschied aan de land bouwers in de provincies Groningen, Overüsel, Noordholland, Zuidholland en Zeeland. Dat een aantal landbouwers door het niet vroeger uitbetalen in moeilükheden konden ko men, is te betreuren, doch was in verband met het groote aantal gevallen, die behandeld moesten worden en den daaraan verbonden omvangrüken arbeid, moeilük te vermüden. De verdere uitbetalingen zullen bevorderd worden. HUIZEN, 1878 M. 8 uur lezing en meditatie 8.15 Morgi 10.30 Morgendienst door ds H man 11 uur Liederenrecital door Ma ja Relllngh 13 uur Politieberichten 13 15 Leger des Hellskwartlertje 13 30 Ensem ble van der Horst 3 uur Gramofoonmuz. 3.30 Lezen van Chr Lectuur ..Waarom Dulnloo zijn dominee niet kreeg" van H. Welland 3 uur Harmonlum-bespellnz door Ton Brands 2.45 Verzorging zender 4 uur Het „Hendriks Trio” 5.30 Gra- mofoonmuzlek 5.45 Populaire bespeling van het studlo-orgel door Daaf Llncy 6.30 „Bloembollen op perken" door A. J. HeTwlg 7 uur Politieberichten en Chr. Persbureau 7 15 Gramofoonmuzlek. of een greep uit het Dagelljksch gebeuren". 7 30 Llteralr-paedagogische schetsen uit „In 's Levens Voorhof" van prof. J. Wate rink 8 uur Utrechtsch Mannenkoor ..Eu terpe". dlr. Lieven Duvoeel 10.30 Gra mofoonmuzlek 1130 Sluiting. De veldwachter Janssen had zich daarom 's nachts in de buurt van de kerk verdekt op gesteld en t mocht henu ken de dieven op heet4 Omstreeks half twee zag binnendringen, doch hü liet hen rustig hun gang gaan. Een der inbrekers bewerkte het hoofdaltaar, terwül een ander de offerblokken voor zün rekening nam. Toen de dieven de politie bemerkten, vluchtten zü door de deur van de sacristie, die zü met een looper hadden geopend. De deur viel achter hen in het slot, zoodat de veldwachter zijn achtervolging moest ■taken, en de daders konden ontkomen. Alle offerblokken waren geleegd. Overigens wordt echter niets vermist. De politie stelt een onder zoek in. Hoeveel geld de offerblokken bevatten is niet bekend. Na de lotgevallen van het jonge zwervertje Benito de avonturen van de kleine Pau Li. Een prettig boek voor de kinderen. De lotgevallen van den kleinen Chinese, die op zoo*n wonderlüke wüze uit China naar Hol land gesmokkeld wordt, zün omgang met de „barbaanche’’ bleek-menschen, 1 tragische le ven van den plnda-chlnees, het kind blüven in vreugde en smart, zullen onze Hollandsche Jeugd boelen tot het einde. Met verlangen zal naar de verdere lotgevallen van Benito en Pau U als makkertjes warden ultgerien. Chaminade 9.50 Hllle-concert 10.08 Vervolg Flult-concert1. Variaties over eet» Thema van MözaTt. Hahn. 10.30 Zang recital door Marie Thérése Groafils-de Cuy- per; 1. Nuages, Alexandre Georges; 3. Sou- pir. Henrl Duparc: 3 En Prlère, Gabriel Fauré; 4. Aubade du Rols d’Ys. E. Lslo: 5. Ave Marla, A. Renaud 10.45 Dansmu ziek door Ferry Jusa en zün Dansorkest. BRUSSEL. 484 M. 13.30 Concert door het kleine orkest van de Tribune der Oud strijders 6.50 Pianospel door Mlle. Del- ports 9.35 Gramofoonmuslsk 10.30 Gevraagde gramofoonmuslek 10 45 Dans muziek. hebben gelezen. De stül, die hier en daar zelfs slordig is ver zorgd. boeit nergens, zoodat we daarin geen ver goeding konden vinden voor den walglijken Inhoud. In de katholieke bibliotheken iz voor roman geen plaats. helderd, dat zün pas hetzelfde nummer draagt als de pas, die op den dader van den aanslag is gevonden. PARIJS, 10 Oct. Over het verblüf van den moordenaar Kalemen, alias Suck, in een hotel te Parüs, wordt nog gemeld, dat Kalemen ver scheidene malen bezoek heeft gehad van den derden man, wiens naam Nlkomlr Nalls moet zün geweest. Nu was een uit Zuid-Slavië af komstige Nlkomlr Nalls reeds sedert gerulmen tüd bü de politie als verdacht persoon aangege ven. Kort voor de aankomst van den Zuld-Sla- vtschen koning was bevel gegeven dezen Nalls büsonder in het oog te houden. Hü was verle den jaar reeds te Marseille veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf wegens diefstal en, nadat hü deze straf had uitgezeten, uitgeleid. BELGRADO, 10 Oct. (Reuter) In geheel Joego-Slavlè heerscht verslagenheid. In sommige plaatsen kwam het echter tot uitbarstingen van woede, met name In de Kroatische hoofstad Zagreb en te Lioetbliana. waar manifestanten vüandige kreten jegens Italië en Hongarüe uit schreeuwden. Te Serajewo hadden betoogingen plaats tegen Italië en de Krodten. Intusschen heerscht te Belgrado nog onze kerheid omtrent de motieven van den moorde naar van koning Alexander. De opvatting, met een Macedonische misdaad te doen te hebben, vindt echter den meesten ingang. CHERBOURG, 10 Oct. (Reuter) Koning Peter II Is hier hedenavond met zün grootmoe der, de koningln-moeder van Roemenië, aange komen. Speciale voorzorgsmaatregelen waren genomen. De koninklüke trein stopte op 15 K M van Parüs, waarop de jonge koning per auto ver der reisde. BEIX3RADO. 10 Oct. (Reuter) Donderdag om 11 uur zullen kamer en senaat In een ge meenschappelijke zitting büeenkomen. In deze zitting zal de eedaflegging van de senatoren, afgevaardigden en leden van den gezantschaps- raad plaats vinden. De „Politica" noemt den moord op koning Alexander een misdaad van Joego-Slavlsche emlgranten-organisaties. tegen welke het blad den scherpsten strüd verklaart op te nemen. Te Praag wordt officieel gemeld dat de moordenaar blijkens een onderzoek niets uit staande heeft met een zekere Vavrina, een Tsjecho-Slowaaksch tuinmansknecht. De Tsje- chisch-nationale „Express" en de socialistische •J*ravo Lldu” zün in beslag genomen, omdat zü op besliste wüze hadden gemeld, dat de moor denaar gebruik gemaakt had van den pas van In geneeskundige kringen heeft de aandacht getrokken een reeks van proefnemingen aan het Kalser Wilhelm Institut für Arbeitsphy- siologie Dortmund—Münster, waarbü Prof. dr. E. Atzler én dr. G. Lehmann een nauwkeurige analyse hebben verkregen inzake de werking van coffeïne op het hart. Langs electrografischen weg is vastgesteld, dat het gebruik van koffie bü lichaamsrust geen zichtbaren invloed heeft op de werking van het hart. Bü gezonde personen bleek ver der. dat *t hart bü het verrichten van bepaal den arbeid reageerde op het gebruik van cof- feine. Zoodra sportlieden zich inspanden na gebruik van ooffeïne trad er versnelde polsslag op. Bü personen met gering prestatie-vermogen bleek de hartwerking te verzwakken. Ook aan de Unlversiteit te Zürich zijn In deze richting belangrijke proefnemingen ver richt en wel door prof. dr. A. Krupskl. dr. A. Kunz en dr. F. Almasy. Zü hebben nagegaan, hoe lang het duurt alvorens de coffeine, na het gebruik van koffie en thee, het lichaam weer verlaat. Hierbü is gebleken, dat dit pro ces ongeveer 4 tot 7 dagen duurt. De oudf theorfe, dat coffeïne in enkele uren werd ont leed en verwüderd. blükt dus onjuist. Vastge steld is, dat het gebruik van ooffeïne een ver hoogde activiteit en daarmee sterkere belasting van de nieren tot gevolg heeft. Bü de cllnische symptomen traden toestanden van opwinding op den voorgrond, die tot twee dagen duurden Jeugdige individuen toonden meer gevoeligheid voor de werking der coffeïne dan andere. Ook te München zün proeven genomen en wel door dr. E. Matthias bü de leden van de gymnastiekvereeniging. Registratie van pols en bloeddruk wees uit dat het hart zwaarder be last werd bü gebruik van gewone koffie dan van koffie zonder coffeïne. Het bestuur van de coöperatie .De Volhar ding" U. A. te ’s-Gravenhage had besloten, den bedrüfsleider, den heer D„ bü den Ledenraad voor te dragen voor ontslag. Naar aanleiding hiervan hebben drie van de negen bestuursleden en vier van de vüf commissarissen hun ontslag genomen. In aansluiting op bovenstaand bericht kan nog worden medegedeeld, dat In een vergade ring van den Ledenraad het bestuur bü monde van voorzitter en aeeretfjds uitvoerig mede- deeling gedaan heeft omtrent het ontstaan en de ontwikkeling van het conflict met den be drijfsleider. De Ledenraad heeft vervolgens de hande lingen van het bestuur bü motie goedgekeurd, zonder dat een stem tegen werd uitgebracht; 77 stemmen waren vóór deze motie en 3 wer den blanco uitgebracht. De ontslagaanvragen der genoemde commissarissen en bestuurders werden door de vergadering aanvaard. Goed gekeurd werd verder, dat de relatie tusschen „de Volharding” en den bedrijfsleider ten spoedigste zal worden geëindigd. Omtrent den aard van het conflict tusschen coöperatie en bedrijfsleider deelde 't bestuurder coöperatie nog mede, dat dit in oorsprong van volstrekt persoonleken sard was. Wel heeft de ontwikkeling ervan nieuwe gezichtspunten ge- opend, welke bü het nemen van het hierboven vermelde besluit van gro.>t gewicht zün ge weest, maar vast staat, zoo verklaarde het cóöperatiebestuur, dat het geheele complex van motieven met de ocmmercieele politiek van „De Volharding” niets uitstaande heeft. Te half vijf wordt deze zaak voortgezet Als tolk fungeert de heer Jonker. Uit het verhoor blükt, dat getuige dien dag verdachte op Duitsch gsondgebtod heeft aangetcoffen en- deze hem zün revolver had afgerukt bü. een poging van getuige om hem, verdachte, mee te nemen. Verdachte heeft hem toen op Duitsch gebied met twee pistolen gedreigd en geroepen: Sta of ik schiet je dood”. Ook zün verreküker is door verdachte meegenomen. Getuige heeft later den Hollandschen assistent St. op de hoogte gebracht. Getuige meent, dat hier sprake Is van roofmoord. Hü Is bevoegd jachtovertreders te bekeuren. Getuige 8t„ assistent bü de Directe Belastin gen, bevestigd het aan verdachte ten laste ge legde. Na verhoor van nog een jeugdigen getuige van 14 jaar eischt de Officier van Justitie, mr. Wolf sen, tegen verdachte, aan wien 3 feiten zün ten laste gelegd en die 12 vonnissen achter den rug heeft en een gevaarlijk mensch is, een jaar en 6 maanden gevangenisstraf en ter be schikking stelling der regeering, alsmede vrij spraak voor het eerste ten laste gelegde feit. De verdediger, mr. Baak, meent, dat ver dachte voor het eerste feit moet ontslagen wor den van alle rechtsvervolging, omdat een Duit- sche ambtenaar door de Nederl. wet niet be schermd wordt, waardoor ook het tweede feit niet strafbaar is. Ten opzichte van het derde feit refereert pleiter zien aan het oordeel der Rechtbank. Uitspraak over 14 dagen. In den nacht van 29 op Augustus liep het 1480 ton metende stoomschip „Llngestroom" van de Hollandsche Stoomboot Maatschappü op de Noorderpier te IJmuiden. Het schip was met stukgoed geladen met bestemming voor Plymouth. Het weer was buitengewoon rustig en het zicht goed. De kapitein, die als getuige voor den Raad voor de Scheepvaart, die Woens dagmiddag deze zaak onderzocht, was opge roepen. had In verband met het goede weer geen loods buitengaats meegenomen. Reeds 500 maal voer hü als gezagvoerder de sluizen van IJmuiden uit; met de „Lingestroom" maakte hü zes A zeven reizen. De loods werd In de sluis afgezet In het begin draaide het schip in een kalme vaart uit de sluis, daarna in de lün met de vuren en ook in verband met het telt, dat geen andere schepen de sluis nader den. werd volle kracht gegeven. De kapitein en een volkomen te vertrouwen roerganger stonden op de brug. De gezagvoerder gaf bet bevel stuurboord, daarna steady, plotseling ech ter weigerde de stuurinrichting. Zelf greep de gezagvoerder het stuur, dat echter muurvast zat. Daarna snelde hü naar de telegraaf, liet volle kracht achteruitslaan en de ankers val len. doch kon niet meer verhinderen, dat het schip met een vaart van tien mül op den kop van de Noorderpier liep. Toen het schip vast zat werkte het stuur weer. Op de „Texelstroom” maakte get. ook eens mede, dat de stuurinrichting weigerde. Twee volle jaren heeft men naar de oorzaak moe ten zoeken. Ook in het geval van de ..Llnge stroom" is deze niet gevonden. Sabotage Is volgens getuige absoluut uitgesloten. Vervolgens werd de eerste machinist ge hoord over den Invloed van den stroomafvoer op de stuurmachine. Deze getuige nam boven dien deel aan het onderzoek en kon evenals de gezagvoerder geen afdoende verklaring ge ven. Een propje poetskatoen, dat In de stuur- kolom gevonden Is, kan geen oorzaak zün ge weest. De roerganger verklaarde, dat er, toen het stuur wat vast zat. nog eenige speling van 14 2 cm. was. De donkeyman verklaarde, ge zien te hebben, dat de stoomafvoer van de stoommachine open stond, toen hü boven aan dek hoorde roepen: de stuurmachine wil niet draaien. De inspecteur-generaal zeide, dat het onder zoek. dat nu gehouden is en de vele vragen, die den getuige zün gesteld, niet gevoerd heb ben tot het vinden van de oorzaak. Persoonlük heeft de inspecteur-generaal driemaal iets der gelijks medegemaakt, nimmer heeft men de oorzaak gevonden. Het zal oek nu wel een raadsel blüven. De kapitein heeft gedaan, wat hü In de gegeven omstandigheden kon doen Spr. meent, dat men met het overzetten van den stoom beter wachten kan, tot men In open water ia grens te zün geweest, om konünen te schieten met Mn geweer. De president, mr. A. C. Leendertz: Had u ook een revolver bü u? Verdachte: Neen. De president: Weet u dat zeker? VerdachteJa. De president: Toen de Dultsche commies bü u kwam, gelastte die u het geweer over te ge ven. Verdachte: Ja, dat heb Ik hem gewillig over gegeven, maar ik heb hem zün revolver uit de hand genomen De president: Hü gelastte u toen, om mee te gaan en daar hebt u zich tegen verzet. Verdachte: Ik wist niet, dat een commies zich met strooperszaken mocht bemoeien. De president: Hebt u hem met twee revolvers bedreigd? Verdachte: Neen, met een. De president: Hebt u hem bedreigd met de woorden: „Ik schiet je dood”? Verdachte bekent dat. De president: De Dultsche commies heeft toen dekking gezocht? Verdachte: Neen, want Ik ging op Hollandsch en hü op Duitsch gebied. Zün pistool heb Ik toen weggegooid. Over een verreküker heb Ik hem niets bevolen. Bü visitatie door den Hollandschen assistent Steenbergen heeft deze geschoten en is daarna aan den haal gegaan. Als getuige wordt gehoord de Dultsche zoll- asslatent H. H„ die verklaart het Hollandsch niet goed te verstaan, waarna de zaak tot 4 uur .aangehouden wordt om een tolk te laten komen. Geen heilzamer en nuttiger mo menten in het leven dan die. waarop wij ons zelf, volkomen eerlijk en zon der pardon, betrappen op zelf-over- schatting. Wij gelooven, dat de menschen, die zichzelf in de samenleving op hun eigen juiste waarde kunnen taxeeren, zeer zeldzaam zijn; ieder schepsel is egocentrisch aangelegd, heeft de nei ging, zichzelf het belangrijkst te ach ten, de spil, waar alles in zijn omge ving om draait of althans draaien moést; het goede in ons zien wij ver groot. het kwade verkleind; is er iets misdaan of mislukt, w weten ons vrij te pleiten; is er een succes be reikt, w ij schakelen ons zelf onwille keurig in en suggereeren ons, dat w IJ het succes min of meer gehéél heb ben bewerkt. Het is een algemeen menschelijke karaktertrek, en wij moeten dezen in den evenmensch willen begrijpen en zooveel mogelijk vergeven, maar voor ons zelf moeten wij streng zijn; wij mogen ons aan geen valsche illusies overgeven; dagelijks en op ieder oogenblik van den dag moeten wij ons oefenen in de ongeloofelijk moei lijke kunst van zelfkennis, in de kunst van nederigheid. Ons voorbeeld zal tot navolging strekken, en naarmate de zelf-over schatting verdwijnt, zal het geluk der menschen groeten. grepen, dat een zoo groote verscheidenheid van onderwerpen, met telkens weer nieuwe titels en andeer illustraties, rust in de weergave vergt. Vin het kleurenprocédé is nog slechts een sober gebruik gemaakt, maar op enkele plaat sen met een prettig resultaat, we behoeven er nu niet meer agn te twüfelen. of met deze nieuwigheid zal spoedig Iets móöïs bereikt worden. Interessante artikelen zijn er weer bü'de vleet. Over Willem Mengelberg met zün zomerhuis in de bergen-, over het werkkamp op Bouvigne; het oude Edam; de Vlaamsche film „De Witte”; meloen en speenvarken bü de Italianen en daar naast een reeks van leerzame artikeltjes voor de dames. De jeugd krügt haar afzonderlük deel en de Roomsche voetbalsport wordt niet vergeten. Pagina's humor zorgen voor den ont- spannenden lach. Vertellers van naam zün weer aan X woord: Teo de Witte In kostelük Brabantsch met .Ber- tus en de duvel", Wlm Snitker op de bekende wüze met „Het witte gevaar”. J. Schrijnen 8J. dicht actueel en verheffend van „De werklooac”. Zoo Is er, met de romans mee, een schat van lectuur In dit nummer geborgen, die met fraaie platen wedijvert In aantrekkelükheid. BRUSSEL. 322 M. 1.30 Orkestconcert o.l.v. Karei Walpot 5.20 Gramofoonmuz. 785 Idem 8.20 Het Katholieke ge mengd koor ..Artes Caritas” o.l.v. Hubert Commissaris 9.35 Orkestconcert o.l.v. Paul Douliez Een aantal leden van de beide Kamers der Staten-Generaal. behoorende tot verschillende fracties, heeft Woensdag op ultnoodlglng van het genfeentebestuur een bezoek aan Almelo gebracht In verband met de kwestie, die gere zen is over het al of niet doortrekken van den zütak der Twente-kanalen naar Almelo tot de bestaande Overijselsche kanalen. Mede aanwezig waren vertegenwoordigers van de landbouwbanken, van de Almelosche Fabri- kantenvereenlglng, van de afdeeling Almelo der Maatschappü voorxNüverheid en Handel en van de centrale der te Almelo gevestigde midden- standsvereenigingeè. De Kamerleden hebben, na een bezoek ge bracht te hebben aan de verschillende plaat sen, die In deze kwestie een rol spelen, met be langstelling kennis genomen van de uiteenzet tingen, door het gemeentebestuur gegeven. .INTERMEZZO MET ERNST”, door Josine Reuling. Uitg. N.V. Nijgh Van Ditmar, Rotterdam. Het samenleven van Bep, welke jongedame de schrijfster ons wil voorstellen als een kordate vrouw in tegenstelling tot den futlocaen en slappen jongeman Ernst, wordt een Intermezzo genoemd. We plegen daaronder een tusschen- spel te verstaan, een gebeurtenis, die en pas sant plaats vindt, maar voor ons is dit Inter mezzo van dusdanige beteekenis. dat het deze in onze oogen allesbehalve flinke vrouw volkomen karakteriseert. Voor ons zün er andere normen, waaraan we de dapperheid van een vrouw, die zelfstandig door het leven moet gaan, wen- schen af te meten en wanneer van zekere züde deze Bep is voorgesteld als het model van een vrouw in haar optreden tegen een weekeling als Ernst, maakt dit onze overtuiging nog sterker, kennend de onbetrouwbaarheid van die bron In de voorlichting omtrent smaak en goede zeden. Dit meisje begaat onvergeeflüke zwakheden, waardoor het allerminst in ons hoofd kan op komen te denken aan een dappere vrouw, die zich zoo flink door alles weet heen te slaan. Geslaagd Is de schrijfster, wanneer zü bedoel de een teekenlng te geven van een modem meisje in den volstrekt verkeerden zin, zooals onze tüd er helaas velen kent, maar er ont breekt elk woord van afkeuring en aan een por tret van zoo'n wezen hebben we heusch geen behoefte. Haar verhaal tracht zoo nu en dan den vorm aan te nemen van een burleske, vooral bü de zonderlinge tante Coba, een van de weinige personen In dit verhaal, die voor ons een le vende figuur Is geworden. Deze tante met haar beestenhuishouden Is wertcelük goed humoris tisch beschreven, wat de eenige verdienste van 'dit boek Is. dat we grootendeels met verveling BERLIJN, 3S7 M. 3.30 Populair orkest- concert 5.50 Margaretha Leudtke Schmidt, sopraan 8.30 Concert o.l.v. Rudl~flato 9 40 Kamerconcert, KALI'NDBORri, 1261 M. 11.20 Strijk orkest uit rest Wives, oJ.v. A. Bendis 2.50 Deensche dansmuziek 7.30 Oude Deensche kerkmuziek 9 45 Kamermuziek 10.30 Dansmuziek. Hoewel nu de ruilverkavelingsrenteplichtigen hieraan niet een strikt recht op vermindering van hun schuld kunnen ontleenen, brengt de billükheld toch mede, dat het bedrag van de in de toekomst vervallende annuïteiten In over eenstemming wordt gebracht met den verlaag den rentevoet. Dit klemt te m^er, nu de draag kracht der landbouwende bevolking belangrük is verminderd. Met het oog op de laatstvermelde onutan- digheeid is ook het aantal annuïteiten vermeer derd en op 30 gebracht. Dit heeft tengevolge, percentage der rullverkavelingsrente minder dan 7.6 kan worden vermln- Een bewoner van een perceel aan de Islng- straat te Den Haag heeft tüdens een ruzie met zijn vrouw haar met een staaf zulke zware verwondingen toegebracht, dat zü In emstigen toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De man is wegens poging tot doodslag arresteerd. LUXEMBURG. 1304 M. 8.05 Gramo- foonmuziek 8 20 Persberichten. Vervolg gramofoonmuzlek 12.20 Middagconcert door het Radlo-orkest ol.v. Henrl Pensls: 1. Fra Dlaiwlo. Aubert; 2. Fantasie „La Tosca”. Puccini: 3. Wiener Zugvögelwals. Translateur; 4. Chant élégiaque, Vranckx; 5. Cortège Oriental. Leemans: 6 L'Arle- sienne-sulte, Georges Bizet; 7 Victoria en haar Huzaar. Abraham. In de pauze: be richten 1.35 Gram -muziek Ouv. „1813", Tschalkorskl; 3. Slavische Dansen. Nos. 1. 2. 4 en 8. A. Dvorak; 3. Noorsche rhapso dic. E Lalo. In de pauze: persberichten. 2.30 Koersen 4 05 Idem 6 50 Concert en dansmuziek 7.50 Paardensport-be- Radlo-cabaret. Parade lm Kindergarten, richten 7.55 Hollapdsche uitzending, door Original Mgfltpbai Band; 2. 't Is net zoo je zegt, foxtrot, gearr door Kees Pruis; 3. Lonesome little Doll. Boutelje; 4 Kindje met je mooie oogen. de Leur en Pruis; 5. Duif en Vliegmachine: 6. Op de wandeling. Faneen, gearr door Marlette Serlé; 7 T'pi gonna nlay down by the Ohio, foxtrot. Fried, door Washboard Rhythm. Boys. 8.20 Persberichten 8.40 Gevarieerd con cert door het Radlo-orkest o.l v Henrt Pen eis: 1. Prélude romantlque. Roglstdr: 2. Tu oublies. Smeteky; 3. Batavia. Künnecke: 4. leollne. suite de ballet, Messager; 5. Ween- sche Dans. Friedemann: 6 Luxembourg, vllle des Roses. Scalr' 7. Petite suite d'Or- chestre. Pensls 9 35 Flult-recttai door Alphonse Faber: 1. Concertino voor fluit, VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJDEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 16