ONS BLAD den moordenaar Gangen van nagespoord I Het XXXIIe Int. Euch. Congres te Buenos Aires I r heden Het Formeele oorlog in Asturië W' Scheepvaartfonds in België 3 2 dooden bij Ly on nieuws van DE BAROMETER WOENSDAG GEOPEND IN PALERMO-PARK MEDEDEELING VAN EEN HOTELHOUDER r, d DONDERDAG 11 OCTOBER 1934 M1GDE KATHOLIEKE PERS V nt. i 9 I Per jacht de wereld rond Azana naar Madrid Het Parlementsgebouw te Buenos-Aires AAN DEN GROND GELOOPEN Korte berichten Thans officieel bevestigd I Premier van Panama in veiligheid Het monument van de Spanjaarden te r De arrestatie van Azana Huiszoekingen bij emi granten De Pauselijke Breve aan Kard. Pacelli Hauptmann liever niet naar New Jersey Meer4 dan driehonderdduizend menschen woonden de luister rijke plechtigheid bij Een jaarlyksche subsidie der regeering van veertig millioen franken? In samenwerking met de fascisten wil Gil Robles de arbeiders tot zich trekken VERLAAT PARAGUAY GENEVE? DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN «Vn De moordenaar heeft met twee gezellen vertoefd in zyn hotel te Aix JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFÖNDSLEVERANCIER o Aangezieii hem daar vermoedelyk de doodstraf zou wachten STATES A >1 ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 altijo GOEO HNORTH NV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Huiszoekingen Fascistische samen zwering in Portugal Complot bytyds verhinderd ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 302 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD D. in TB 9 I 3 0 0 f* ie M I Stand op Donderdag 10 uur vjn.: 7W.9. Vorige stand: 7«7 t dag Het onderzoek van de politie is nog niet ge ëindigd. Het zal nog wel eenige dagen duren voor men vernemen zal of het onderzoek in de Parjjsche emigrantenkringen waardevolle aan- wUzigingen heeft opgeleverd. Te Havanna zijn de daden van terreur sterk toegenomen; de politie loste verscheidene scho ten en verrichtte enkele honderden arrestaties. Bij Kattowitz zjjn 5 mijnwerkers door plot- ven. Een mijnwerker werd gedood en de ove rige vier ernstig verwond. Tegen den gemeente-arehiteet van Huizen Is anderhalf jaar gevangenisstraf geêlscht wegens hei plegen van valschheid in geschrifte. PANAMA. 10 Oct. De minister-president van Panama, Oalllo Solis, die sedert Zondag middag vermist werd, is door 'n Amerikaansch legervliegtuig op het eiland Rey in de golf van Panama gevonden. PARIJS, 10 Oct. (VB.). Te Asuncion doet, naar gemeld wordt, het nog niet bevestigde ge rucht de ronde, dat Paraguay uit den Volken bond ia getreden. PORT SAID. 10 Oct. (Reuter.) Het mail schip „Naldera” is in het Suez kanaal aan den grond geloopen. e r Kalemen zou in den loop van Dinsdagmorgen i de hall van bet hotel de daar aanwezige 1. I. nen nu- tan. loop nen Iers, Het van nen 0 ge ven le ans met tere PARIJS, 10 October. Het mijnongeluk bij Lycn in den mijn St. Pierre la Palud is nog van grooteren omvang dan reeds gevreesd werd Er zijn 32 mijnwerkers omgekomen Het schijnt dat. het ongeluk Is ontstaan doordat een jonge mijnwerker een mijnlamp liet vallen. 760 I De gangen van den moordenaar nagespoord. Hij heeft met twee gezellen vertoefd in een hotel te Aix. Huiszoekingen bij Joego-Slavische emigranten In Frankrijk. Zal Paraguay uit den Volkenbond treden? In België is een scheepvaar*.fonds tngesteld. waaraan de regeering een jaarlijksche subsidie van veertig miljoen franken zou schenken. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Ruil verkaveling, wetannuïteiten dienen in over- eenstémmlng met den verlaagden rentevoet ia worden gebracht. Hei stoffelijk overschot van Koning Alexander met de „Dubrovnik” op weg naar Joego-Slavië. Koning Peter op weg naar Parijs. Condoleaniie van Z. H. den Paus aan Koningin Maria. Rust te Madrid, maar formeele oorlog in As turië; Azana komt voor de rechtbank; Kath. Volksactle en tascisten trachten de door hun leiders in den steek gelaten socialistische ar beiders lot zich te trekken. Fascistische samenzwering in Portugal ont dekt; complot bijtijds verhinderd. Aan Onzen dierbaren Zoon Eugenius Kardi naal Pacelli, Onzen staatssecretaris Plus PP. XI 5d S» MADRID, 10 Oct. In den loop van den nacht werd het bericht bevestigd, dat de oud-minis- ter- president en leider der Spaansche socia listische partij Azana. die deel heeft genomen aan de uitroeping van de "Vrije Catalaansche republiek, niet zooals men dacht erin geslaagd is naar Frankrijk te vluchten, doch te Barcelona in gezelschap van den syndicalist ischen leider Angel Pestana en een kapitein van het leger is gearresteerd. dagbladen aandachtig hebben gelezen, waarbij hij vooral aandacht heeft gewijd aan de be richten over de aankomst van koning Alexander. Belden hebben het diner nog in het hotel gebrtllkt en zijn Dinsdagmiddag tegen één uur weggegaan met de verklaring, dat zij voor het souper terug zouden zijn. Kramer is echter al leen teruggekomen, heeft de rekening voldaan en is daarna verdwenen. Nader seint Reuter: De gouverneur van den staat New-York maakt bekend dat hij de documenten voor Hauptmann’s uitlevering onderteekend heeft, Hauptmann's verdediger verklaarde dat hij morgen de eerste stappen zal doen om tegen de uitlevering ver zet aan te teekenen. afgevaardigden de voor een deel met oerwoud bebOKhte provincie Darien aan de kust van den Stillen Oceaan had willen bezoeken, was tot een noodlanding gedwongen en had daarbij aen top van een boom geraakt. Afgezien van eenige ontvellingen en lichte kwetsuren zijn de inzittenden ongedeerd ge bleven. Os Leden der Eerste en Tweede Kamer hebben een bezoek gebracht aan Almelo in verband niet het al of niet doortrekken van den sfjtak der Twente-kanalen. HET XXXIIste INT. EUCH. CONGRES BUENOS-AIRES PLECHTIG GEOPEND. voegen. .Volgens bastian is auto, waarin Koning Alexander en Barthou gexeten z\jn. Kolonel Fiolet die te pain'd naast den auto rijdt, tracht met xjjn sabel den moordenaar neer te slaan. Onze Romelnsche correspondent seint ons d.d. 10 October: De president der Argentijnsche republiek heeft gisteren aan den Heiligen Vader het vol gende telegram gericht: „Op het oogenbllk, waarop Z. Em. Kardinaal Pacelli op Argentijnsthen bodem voet aan wal zet. vertolk ik Uwe Heiligheid de innige dank baarheid van het volk en de regeering van Argentinië voor de eer, die Gij ons hebt wil len aandoen door Zijne Eminentie Uwen staatssecretaris als pauselijk legaat te zenden naar het Eucharistisch Congres, welks viering te Buenos Aires een hooge onderscheiding be- teekent. Ik verzoek Uwe Heiligheid te willen aanvaar den den wensch, dien ik in naam van het diepe katholieke gevoel der natie uitspreek voor de meerdere eer van God, voor de voortdurende verheffing van het katholieke geloof en voor het welzijn van Uwe Heiligheid. De Paus heeft geantwoord met het volgende telegram; „Levendig dankbaar voor de toegewijde bood schap van Uwe Excellentie als edel tolk van gansch katholiek Argentinië, bevestigen Wij gaarne de gevoelens van Vaderlijke liefde voor het land, dat met zoo grootsche plechtigheid gastvrijheid verleent aan het Internationaal Eucharistisch Congres, dat Wij Ons gelukkig achten in den persoon van Onzen kardinaal- legaat voor te zitten. Moge Jezus Christus Onze Heer Die heden in Buenos Aires zulk een vrome getuigenis van geiopf en liefde ontvangt, het gebed verhooi—n. dat Wjj tezamen met alle congressisten omhoog sturen, opdat het leven der volkeren zich m<-ge richten naar Zijn Evangelie en opdat zij. ver broederend In de eenige katholieke Kerk, allen de weldaad van den vrede en de christelijke beschaving mogen genieten Deze wenschen uiten Wü voor alle volken maar vooral voor die van Zuid-Amerika en met name voor Argentinië in een voor dat land zoo bij zonder plechtig en gelukkig uur, terwijl Wij aan Uwe Excellentie en aan alle daar vereenlg- de bestuurders en geloovigen van narte Onzen Apostolischen zegen schenken." Bemind» Zoon, Heil en Apostolische Zegen, Met vreugde hebben Wij vernomen, dat de Argentijnsche Staat hij geen andere natie wil achterstaan waar het geldt de goddelijke Eu charistie te huldigen. Oeen volk immers is er op aarde, hoe afgelegen ook, o het heeft de vurige stem van het Argentijnsche Volk ver nomen, dat allen oproept tot de glansrijke viering van het eerste Eucharistisch Congres dat in Zuid-Amerika wordt gehouden. Zoowel de kerkelijke overheden met woord en werk als de burgerlijke bestuurders met overleg en Indrukwekkende vergaderingen hebben de ge loovigen opgewekt tot een schitterende viering van het heilig feest. Vooral echter de burgers van Buenos Aires Voorgegaan door him Aartsbisschop en bur gerlijke bestuurders, beijveren zich met alle krachten om den voorvaderlijken roem van den godsdienst en de traditloneele devotie jegens het Allerheiligste» te evenaren. Ook de stad Buenos Aires onderscheidt zich niet alleen door haar omvang, haar dichte be volking. haar fraaie gebouwen en straten en den bloei van wetenschap, arbeid en zeevaart, maar ook door de kracht van Ljiar geloof en haar vereering voor de Eucharistie. Wij zijn dan ook overtuigd, dat de zonen van deze roemrijke stad aan de gansche ka tholieke wereld een gedenkwaardig voorbeeld van geloof en godsvrucht zullen geven. Teneinde daarom aan de openbare hulde aan het verheven Sacrament door Onze deelneming nog meer luister te geven en de blijdschap van Onze dierbare geloovigen dooi Onze aanwe zigheid te verhoogen. kiezen en benoemen Wij U, Onzen dierbaren Zoon, die One In het be sturen van de gansche Kerk zoo trouw en on vermoeid ter zijde staat, door dit schrijven tot Onzen Gezant, o0d.it GD met de waardigheid van het purper, dat GIJ draagt, en van het hooge ambt, dat GD bekleedt, -maar tevens om Uwe bijzondere vereering en devotie tot het wonderbaar Sacrament, Onzen-Persoon zult ver tegenwoordigen en het Internationaal Eucha ristisch Congres, dat Ji de boofdstad van Ar gentinië gaat gevierd worden, In Orifen naam «uit voorzitten. WIJ weten, dat in de openbare zittingen zeer belangrijke en nuttige onderwerpen zullen be handeld worden, daarbij staat voorop de er kenning en de vestiging van het Rijk van On- De Voorzitter van het Permanente Comité opende daarna het congres waarna de hymne gezongen werd, die door de Argentijnsche dich teres Sara Montes de Oca Is gedicht en door den musicus José Gil Is getoonzet. In den namiddag bezocht de Kardinaal-Le- gaat de stad en ontving verschillende pelgrims. Om negen uur hedenavond werd in de ver schillende kerken een aanbiddingsuur gehouden voor de geestelijkheid en voor de pelgrims. De geestelijken waarbij ook de Kardinaal-Le- gaat en de Nederlandse^» Bisschoppen, varna melden zich in de Basiliek van het Allerheiligst Sacrament. STOCKHOLM 10 Oct. (Reuter). Zes Zweden en een Italiaan zijn heden van hier vertrokken in een 20-tons jacht, waarmede zij een reis om de wereld hopen te maken. De kapitein van het zevental is de eenige. die verstand heeft van navigatie. Van Zweden gaat de reis naar Kopenhagen, en vandaar door het Klel-kanaal naar Engeland. Vervolgens zal koers «worden gezet naar Afrika via Fransche, Portu- geesche en Spaansche havens. Vanaf Algiers wordt de Afrikaansche kust ge volgd tot de Kaap. Vandaar wordt gevaren naar Britsch-Indië en vervolgens hopen de avonturiers de Zuidzee-eilanden te bezoeken. Via San Francisco en het Panama-kanaal wordt dan de terugreis naar Zweden aanvaard. f s MARSEILLE, 10 Oct. (Reuter) Het bericht, dat de dader van den aanslag eenige medeplichtigen gehad heeft, schijnt te worden bevestigd door de verklaringen van een hoteleigenaar te Aix in de nabijheid van Marseille. De man verklaarde heden morgen het volgende: Het ligt in het voornemen dezer commis sie om de arbeiders, die door het verraad hunner naar het buitenland gevluchte mar xistische leiders aan zlchzelven overgelaten zijn, te vereenigen, en de particuliere en militaire noodhulpen in de openbare bedrij ven te vervangen door haar eigen ge schoolde arbeiders. De koning van Denemarken heeft onderschei dingen verleend aan Nederlanders, voor verricht werk in het kader van het Internationale Pooljaar. Bij Mexico-City zijn twee autobussen met sol daten, welke van een baseball-wedstrljd terug keerden, tegen elkaar gebotst. Acht soldaten werden gedood, vier gewond. Woensdagmiddag begonnen de krijgs-aden de processen tegen de opstandelingen. De eerste beklaagde, Garcia Martin, die te recht stond wegens geweldplegingen te gen de gewapende macht is veroordeeld tot twaalf jaren gevangenisstraf. Te Barcelona is Azana aan boord ge bracht van de „Uruguay". De Catalaansche regeering heeft order ontvangen hem oogen- blikkelijk naar Madrid te zenden, waar hij voor de rechtbank -versenijnen zal Drie personen, onder wie de moordenaar van koning Alexander, zijn Zondagavond in mijn hotel gekomen. De moordenaar, dien ik op de in de bladen gepubliceerde foto’s duidelijk heb herkend, stelde steeds opnieuw uit, om zijn naam in het hotelregister in te schrijven. Zijn metgezellen hebben zich ingeschreven als Egon Kramer, oud 24 jaar, geboren in Flume, van Kroatische nationaliteit, en Silvester Chalny, van Tjecho-Slowaaksche nationaliteit, van be roep koopman. Beiden deelden mede, dat zij naar Parijs wilden. Kramer zou het eerste In het hotel zijn aan gekomen. Kalemen en Chany zijn in den loop van den nacht op Maandag gearriveerd en heb ben gezegd, dat zij broers waren van Kramer. Kramer is Maandagmiddag uit het hotel ver trokken, terwijl zijn beide metgezellen den nacht op Dinsdag in het hotel bleven en Dinsdagmor gen een uitgebreid ontbijt bestelden, waarbij zij bovendien een groote hoeveelheid alcohol ver werkten. NEW-YORK. 10 Oct. (VB.). Bruno Haupt mann en zijn verdediger James M. Fawcett stellen alles in het werk om te voorkomen, dat Hauptmann door de justitie van den staat New- York aan die van New Jersey wordt uitgeleverd, aangezien hij in New-York slechts vervolgd kan worden wegens afpersing, terwijl hem in New- Jersey een vervolging wegens ontvoering en moord wacht, waarvoor hij ongetwijfeld ter dood zal worden veroordeeld. Fawcett zal vermoedelijk een beroep doen op den gouverneur van den staat New-York Lehmann, doch gezien de samenwerking die de laatste dagen tot stand Is gekomen tusschen de autoriteiten van New-York en New Jersey ter bevordering van de uitlevering, schijnen Haupt mann’s kansen gering te zijn. een bericht uit San Se- de Fransch-Spaanache grens weer geopend. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Ttlaloon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar I 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de In Parijs zijn in de woningen van talrijke emigranten huiszoekingen verricht. Os. is een huiszoeking gedaan bij den vroegeren Zuld-Sla- vischen minister van Binnenlandsche Zaken, Pribitsjewitsj. Men heeft bij hem een groot aantal documenten in beslag genomen, die den procureur ter hand zullen worden gesteld. De politie heeft haar aandacht vooral gericht op bet z.g. Zuid-Slavische comité, welks bureaux zijn doorzocht en welks leden aan een langdurig verhoor zijn onderworpen.. Verder heeft de po litie een bezoek gebracht bij den zoon van den bekenden Kroatischen afgevaardigde, Radltsj, die drie jaar geleden in het Zuid-Slavische parlement werd doodgeschoten. Toen de politie voor zijn woning verscheen doken daar twee Zuid-Slavische onderdanen op, die onmiddellijk gearresteerd werden, daar zij In het bezit ble ken te zijn van vuurwapenen. Ook de zoon van Raditsj werd naar het politiebureau overge bracht. PARUS, 10 Oct. (V.D.) De crimlneele po litie heeft ontdekt, dat de moordenaar van ko ning Alexander en Barthou op 3 October In een Parijsch hotel heeft gelogeerd, waar hij zich had Ingeschreven onder den naam van Suck. De hoteleigenaresse heeft de foto, die de politie baar toonde, onmiddellijk herkend. Volgens haar verklaringen was de moordenaar In gezelschap van twee andere personen in het hotel versche nen. Verder werd vastgesteld, dat de zich noe mende Suck in een bekende Parijsche klee- dingszaak een volledig stel kleeren heeft ge kocht. Niets verstoorde Woensdagmiddag de rust te Madrid. Het verkeer van trams en autobussen is veel drukker dan Dinsdag. De voertuigen worden evenwel niet door het eigen personeel bestuurd, daar de socialistische organisaties de staking met onverminderde hardnekkigheid voortzetten. De winkels zijn weer open. De re geering dreigt de winkeliers met zware straften wanneer zij hun zaken gesloten houden zen dierbaren Verlosser In de sielen der enke lingen en in de samenleving. Niets Is meer geschikt om de vruchten van het zooeven gesloten Jubeljaar te bewaren en te vermeerderen dan de christenen aan te spo ren tot de aanvaarding van Christus' zoete Juk. Blijkt In den feilen strijd der begeerlijkhe den en In den huldigen nood der menschheid niet zonneklaar, dat voor de gansche men- schelijke samenleving nergens heil te vinden Is tenzij in den Zoon van God. Die de Verlos ser van het menschelijk geslacht l« en de Be stuurder en Beheerscher der gansche aarde? •Wjj twijfelen dan ook geenszins of deze plech tige viering, waaraan zoovele Kardinalen. Bis schoppen en priesters en een uitgelezen schare van geloovigen uit alle landen deelnemen, zal niet alleen klaar getuigen van de universali teit en de eenheid der Kerk in zoo een groote verscheidenheid van talen en volken, maar ook het hechte Rijk van Christus, waaraan het menschelijk geslacht noodwendig onderworpen is, in het stralend licht stellen. Aanvaard daarom, dierbare Zóón, als eerste Pauselijke Legaat naar Zuid-Amerika vol ver trouwen deze reis om Uw hooge taak te ver vullen. Vermaan allen, die In de stad Buenos Aires zijn samengekomen, met Onze etgéfl stem om. wanneer zU Christus Kijrïmg onder den sluier van de EucWEHSUB-—ianblddea en door den hemelschen maaltijd het ware leven deelachtt? worden, ook aan de wetten van het rijk volg zaam en gaarne te 'gehoorzamen. Want wanneer Christus zal heerschen in de zielen der enkelingen. In het gezin eh In den staat, dan zullen voorzeker ook de volle ge rechtigheid en overvloedige vrede neerdalen. Dit met Vaderlijk gemoed verlangende, schen ken Wij U, beminden Zoem, en allen, die In de stad Buenos Aires zullen bijeenkomen, vól liefde in den Heer Onzen Apostolischen Ze gen. Gegeven te Castel Gandolfo bij Rome. 18 September van het jaar 1934, het dertiende van Ons pontificaat. Plus P P XI. Gendarmen arresteerden tachtig Catalanen die wapenen en 300 kg. cynamiet verveerden. Terwijl de socialistische arbeiders trachten de algemeene staking met alle kracht door te zetten. Is te Madrid thans een commissie van anti-socialistische arbeiders-orgarasaties ge vormd, waartoe behooren de arbeidersorganisa ties van de Katholieke Volksactle en «e eerst sedert kort In het leven geroepen arbeiders organisaties der fascisten. MADRID, 10 Oct. (Reuter). De onderdrukking van den opstand in Asturië gelijkt thans een formeele oorlog. Drie legercorpsen van in to taal 6000 man met artillerje en vliegtuigen rukken op van verschil lende zjjden. Het schijnt, dat zij zich in het mijngebied zullen samen- BUENOS AIRES, It October. He denochtend heeft in ahet groote Paler- mo-Park de plechtige opening van het Eucharistisch Congres plaats gehad. Om 19 uur woonde de samengestroomde me nigte, die de groote vlakte rondom het monumentale kruis vulde, de H. Missen b(j, die aan de altaren rondom het kruis werden opgedragen. Ongeveer driehon- derd-duizend congressisten waren aan wezig. Onder hen bevonden zich vier Kardinalen en talloos vele Bisschoppen, waaronder ook de Nederlandsche Bis schoppen, de President der Republiek en verscheidene Ministers. Onze Belgische correspondent seint ons d. d. 10 Oct.: Hedenmiddag heeft de Hooge Scheepvaart- Raad een vergadering gehouden onder voor zitterschap van den minister van transportwe zen Dirckx. Na een korte beraadslaging werd een motie aanvaard waarin voorgesteld wordt, dat een scheepvaartfonds zou gecreëerd worden hetwelk opdracht zal hebben tusschen de reederljen de hulpmiddelen te verdeelen, welke door de regee ring worden verstrekt. Men oordeelde, dat de regeering aan dit fonds een jaarlljksch bedrag van fres. 40 millioen zou moeten schenken. Voorts wordt van de regeering gevraagd, dat een bedrag van fres. 15 ni.llioen zou besteed worden tot steun van de regelmatige scheep vaart. welke thans met financieele moeilijkhe den heeft te kamper/. Terstond na de H Mis zong een koor van vijf honderd seminaristen het „Veni Creator” in de vierstemmige toonzetting yan Perosi. Wonder baar klonk de machtige aanroeping van den Heiligen «eest door de klare voorjaarslucnt bo ven de Ingetogen menigte. Daarop volgde de voorlezing van de breve, waarmede de Paus Zijn staatssecretaris als Le gaat naar het Congres heeft benoemd. LISSABON, 10 October. (V. D.) Er is een fas cistische samenzwering ontdekt, welke, wan neer zij tot uitbarsting zou zijn gekomen bur geroorlog in Portugal zou hebben teweegge bracht. De minister-president Salazar heeft de fas cistische leiders laten arresteeren. Tot de revolutionnairen behoorden tal van vroegere ambtenaren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1