Europa geschokt door den dood Barthou Alexander en van 71 van ri F rankrijk Ontzetting 3 DIEPE INDRUK IN ROEMENIË t tri DE OCEAANPOST Koninklijke doode aan boord de „Dubrovnik” Ij c 3 in< si r KONING CAROL BRAK IN SNIKKEN UIT DE DROEVE TERUGVAART VAN ALEXANDER I ZAL HET KABINET AFTREDEN? Rouwbeklag van Nederland DE REACTIE IN HET BUITENLAND „RADIO-HOLLAND” DONDERDAG 11 OCTOBER 1934 i V Fransche s De koningin-weduwe van Joego-Slavië, Maria, met haar kinderen Peter, Tomislav Beroering te Parijs D Staatsbegrafenis voor Barthou De vermoorde honing Alexander, van loegarSkniiê opgebaard Escorte van oorlogsschepen Belangrijke minister raad EEN SCHEEPSKRANT! Betoogingen tegen de politie Ook Duitschland ver ontwaardigd Titoelescoe heeft onmiddellijk het ministerie van buitenl. zaken op zich genomen O ^>3 - T Volgens sommige Fransche bladen wist men Dinsdagmorgen reeds dat een aanslag beraamd werd Het vertrek te Marseille in tegen woordigheid van koningin Maria en de Fransche regeeringspersonen Koning Peter’s vertrek uit Londen De berichten verwekten in Italië en Engeland hevige opwinding en Andries k N.V. „ROTTERD. LLOYD" Z. H. de Paus aan koningin Maria N.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" r'.r. 25$ Mi ;<1 t, aan EN tusschen ook een uitlating van Lloyd Jk I Ml IQ- Even voor het vertrek van den trein nam (*e. jonge koning zijn hoofddeksel af, waarop by met de Koningln-Moeder. die een bouquet le- Uetjes-va-ndalen in de hand hield, achter de PARUS 10 Oct. (Per tel.) Het stoffe lijk overschot van Barthou, hetwelk he lenmiddag werd gekist, is hedenavond van van Zoolang Barthou tN er er e- rel «t; ien In art 823 de Lka 'an ich in* ste U ►u- *r- :ei- »uii Sen ibtf jen ?ng ses Reuter seint uit Marseille, dat een vrouw die gisteren tengevolge van de wilde schiet partij ernstig werd gewond, hedenmorgen is overleden. De vreeselyke daad van den moordenaar heeft tot nu toe dus aan vier menschen het leven gekost. PARIJS, 10 Oct. (Reuter) De verontwaar diging over den aanslag te Marseille heeft he den aanleiding gegeven tot demonstraties op de groote Parijsche boulevards tegen de politie en eenige politici. Kleine groepen mannen trok ken onder het uitschreeuwen van vijandige kre ten door de straten. Het is echter nergens tot enstlge incidenten gekomen. Voor zijn vertrek uit Slnaja heeft Tatarescoe 'n verklaring afgelegd waarin hij zijn ontroering uitsurak over het verschrikkelijk overlijden van een der grootste koningin van onzen tijd en van een der grootste Franschen. Het verschelden van Koning Alexander en I van Minister Barthou beteekent nationale rouw I voor Roemenië en rouw voor de geheele we- Ireld. geen opvolger van wijlen minister is benoemd, zal minister-president Doumergue ad interim het ministerie van bul- tenlandsche zaken waarnemen. EB Door de Hongkarsche regeerlng is aan alle bladen opdracht gegeven eiken com mentaar op den aanslag op koning Alexan der te vermijden. Alle bladen hebben zonder uitzondering dit bevel opgevolgd. In politieke kringen is men eenstemmig van meenlng, dat Joego-Slavië thans moei lijke «tijden tegemobet gaat. De vrede In Europa zou gevaar kunnen loopen, indien het Joego-Slavie niet sou ge lukken den vrede in het binnenland te be waren. MARSEILLE, 10 Oct. (Reuter). Het stoffelijk overschot van den te Marseille vermoorden koning Alexander denmiddag Frankrijk overvalt een gevoel van verschrik king, van verontwaardiging en ongekenden rouw schrijft de „Matln". Het feit, dat Barthou gevallen is op zijn post als minister van Bultenlandsche Zaken aan de zijde van een bultenlandsch vorst, geeft hem recht op de diepgevoelde hoogachting van het geheele land. Dinsdagmorgen heeft men in Parijs geweten, dat een aanslag beraamd werd en toch heeft men de wacht niet versterkt. Slechts het gezamenlijke aftreden van het geheele Fransche kabinet, zal het den bekwa men en hooggeachten heer Doumergue mogelijk maken een regeerlng te vormen, die in staat is met eere te regeeren. Het blad ..Oeuvre” spreekt in dit verband reeds van een aftreden van den minister van Binnenlandsche Zaken, Sarraut, van ontslagen bij de leiding der veiligheidspolitie en zelfs van de voorgenomen demissie van het geheele kabi net Doumergue. De „Oeuvre” meldt aldus, dat gisteravond te Parijs betoogingen tegen de Fransche politie zijn gehouden. Voor het hoofdbureau van politie verzamelden zich een groot aantal personen, die vijandige leuzen riepen, doch door de politie verspreid werden. ROME, 10 October. Het bericht van den moord op koning Alexander van Joego-Sla-* vië werd des avonds te Rome bekend. Niet alleen de politieke kringen, doch het ge- heele Italiaansche openbare leven kwam zeer onder den indruk van het gebeurde. De bladen zijn met extra-edities uitgekomen. Om negen uur werd Titoelescoe eveneens ont boden. De beide staatslieden hebben zich met hun vorst gerulmen tijd onderhouden over den poütieten toestand. Om kwart voor elf was de audiëntie afgeloopen en werd een communiqué verstrekt aan de pers, waarin mededeellng werd gedaan, dat Titoelescoe zijn definitieve toe stemming heeft gegeven, weer leiding te geven aan het Ministerie van Bultenlandsche Zaken. Om half een vannacht zijn Titoelescoe en diens medewerker Radoelescoe door den Ko ning ontvangen en beëedigd tot minister resp. onderstaatssecretaris van Bultenlandsche Za ken. Tatarescoe, die by de eedsaflegging tegen woordig was, en Titoelescoe hebben elkaar, toen de eed was afgelegd, omhelsd. Keizersgracht 562 Amsterdam-C. LONDEN. 10 Oct. (Reuter). Toen de Ko- nlngln-Moeder van Roemenië, met den Jeug digen koning Peter II van Joego-Slavië aan de hand, heden In een der Londensche stations langzaam het perron opschreed om plaats te nemen In ’n specialen wagon, ontblootte rei zigers en spoorwegbeambten het hoofd. Er heerschte volkomen stilte. De koninklijke personen werden uitgeleide gedaan door vertegenwoordigers van den En- gelschen koning en van de Engelsche regeerlng, alsmede door den Joego-Slavischen gezant en talrijke andere diplomaten. Men Is algemeen van meenlng, dat de ernstige gebeurtenissen groote internationa le gevolgen zullen kunnen hebben. Minister-president Tatarescoe heeft tegen Woensdagochtend een Ministerraad bijeen geroepen. In den nacht op Woensdag heeft Tatarescoe zich naar Boekarest begeven. Het verluidt, dat den Ministerraad eenige belangrijke maatregelen ter goedkeuring zullen worden voorgelegd. Naar wy vernemen ligt het in het voorne men van Koning Carol persoonlijk de be grafenis by te wonen van Koning Alexan der van Joego-Slavië. De „Messagero" schrijft: Elkeen, die de Joe go-Slavische politiek eenigszlns beoordeelen kan, moet toegeven, dat koning Alexander in oorlogs- en vredestyd zyn ambt met groote heldhaftigheid en vaderlandsliefde heeft ver vuld. In Marseille is een lafhartige gemeene daad bedreven. Zulke middelen beleedigen het mo- 'b reele gevoel en de beschaving van Europa. Har- teiyke woorden wydt het blad aan Barthou. PARIJS, 10 Oct. onmlddeliyk na het be kend worden van den moord op koning Alexander en Barthou heeft Mussolini uit naam der Italiaansche regeerlng telegrammen deelneming gezonden aan de regeerlng Zuid-Slavlë en die van Frankrijk. Rykskanselier Hitler heeft thans ook den regentschapsraad te Belgrado een In har- teiyke bewoordingen gestelde deelnemlngsbe- tulging gestuurd. De Poolsche minister-president, Kozlowski, en de voorzitters van senaat en Sejm hebben persoonlijk hun deelneming betuigd by den Zuid-Slavischen gevolmacrtlgden minister te Warschau. Branko Lazarewitsj Op de zitting van het Vclta-congres van he denmorgen te Rome hee.'t de vice-president der Konlnkiyke Academie, Formichi. uit naam der academie den diepen afschuw tot uiting ge bracht, die gevoeld wordt tan opzien te van den moord op koning Alexander en op Barthou. YOUNGSTOWN (Ohio), 10 Oct. (Reuter). De vertegenwoordiger van het nationaal Kroatlsch comité in de Vereenlgde Staten, Benjamin EJ, heeft verklaard, dat het dooden van koning Alexander geen moord is geweest, doch het toe passen van de doodstraf, welke uitgesproken is door het Kroatische volk tegen Alexander den Tyran. BOEDAPEST. 10 Oct. (V. D.) Behalve gevoe lens van deelneming en verontwaardiging over den te Marseille gepleegden aanslag, wordt al hier verontwaardiging merkbaar naar aanlei ding van de bewering van eenige Fransche bla den. dat Hongarye de Kroatische emigratie zou hebben bevorderd en daarmede indirect ver antwoordelijk zou zijn voor den aanslag te Mar seille. In dit verband wordt hier en daar In de Hon- gaarsche bladen crltiek uitgeoefend op de Fran sche bultenlandsche politiek In Zuld-Oost- Europa. Uiteengezet wordt daarby, dat Hon garye hoopt, dat de Moedige gebeurtenis den staatslieden de oogen openen en dat nu einde- lyk met nieuwe middelen de zoo dringend ver- elschte kalmeering in Europa tot stand zal wor den gebracht. PARIJS, 10 Oct. (Per teL) Onder den titel „verantwoordelykheden” spreekt de „Echo de Paris" haar verwondering uit over het feit, dat de moordenaar over de grens is gekomen en verschillende dagen in Zuld-Frankryk heeft ver toefd, zonder dat de argwaan by de politie autoriteiten werd gewekt. De ordedienst was In Marseille ontoereikend, volgens het blad. Ook andere Parijsche bladen eischen mee- doogenlooze maatregelen tegen de verantwoor- deiyke personen. De Beriynsche bladen geven uiting aan hun medegevoel met Joego-Slavië en toonen zich zeer verontwaardigd over de daad van geweld, waaraan Koning Alexander en Barthou ten offer vielen, zy meenen, dat de schoten van Marseille wereldhistorische beteekenls hebben, maar dat de politieke gevolgen nog niet zyn te overzien, zy meenen overeenstemmend, dat de „vergiftigde communistlsch-anarchlstische we- reldatmosfeer zich weer In allerbrutaalsten vorm heeft ontladen.” Alexander zal in de geschiedenis voortleven als de man, die uit zyn rijk een sterken een heidsstaat wilde maken, omda* hy daardoor eerst zyn koningswoord.De Balkan voor de Baikanstaten”, tot vervulling kon brengen. van vermoorden van Joego-Slavië is he- overgebracht op het Joego-Slavieche oorlogsschip „Du brovnik”. Met hetzelfde schip, waarmee de koning zijn reis naar Frankrijk maakte, wordt thans dus de doode vorst teruggevoerd naar zjjn land. Koning Pefer scheen zich nog weinig reken schap te geven van de tragische gebeurtenissen, welke hebben plaats gehad. De Koningin-Moe der van Roemenië, die de grootmoeder is van den jeugdigen vorst, was echter aan smart en angst ten prooi. te 7.10 uur Fransche tijd uit Marseille naar Parijs vervoerd. De ministers Her- riot en Tardieu hadden In denzelfden trein plaats genomen. Met een tweeden trein is president Lebrun eveneens naar de hoofdstad te ruggekeerd. Hij vergezelt Koningin Maria, die volgens „Paris Soir” te Pa rijs een operatie moet ondergaan. Ofschoon Barthou in zyn testament bepaald heeft, dat hy een eenvoudige teraardebestelling wenschte, heeft de Fransche kabinetsraad ge meend, dat men zich hieraan niet behoefde te houden, aangezien de dood van den minister onder byzonder tragische omstandigheden Is in getreden, welke een staatsbegrafenis rechtvaar digen. Na een godsdienstplechtigheid In de kapel van de Döme des Invalides zal het stoffeiyk over schot Zaterdag worden bygezet in het familie graf op het kerkhof Përe Lachalse. Oorspronkelyk was de regeerlng van plan geweest Barthou in het Panthéon by te zetten, doch om van den laatsten wil van den overle dene niet te zeer af te wyken is daarvan af gezien. gestorven was en Barthou uitte zyn voldoening, dat Alexander niets was overkomen. Barthou's laatste woorden waren: „Ik heb pyn, geef mij te drinken”. De verschillende te ’s-Gravenhage ge vestigde legaties en consulaten hadden Woensdagochtend alle de vlag halfstok uitgestoken als ’n teeken van rouw by den moord op Koning Alexander van Joego- Slavië. Ook aan de ambtswoning vai^den minister van Bultenlandsche Zaken en het departement van Bultenlandsche Zakeh is de vlag halfstok geheschen. De Minister van Bultenlandsche Zaken, jhr. mr. De Graeff heeft hedenochtend een bezoek van rouwbeklag afgelegd by den Franschen gezant baron de Vltrolles. om hem de deelneming der Nederland- sche regeerlng te betuigen by het over- lyden van minister Barthou. Onze gezant in Belgrado heeft van de Nederlandsche regeerlng opdracht ont vangen aan de regeerlng van Joego-Sla vië de deelneming te betuigen by den dood van Koning Alexander. Voorts heeft de Nederlandsche gezant te Parijs dit gedaan In verband met den lood van minister Barthou. Ook heeft onze regeerlng een telegram van rouwbeklag gezonden aan den Joego- Slavischen gezant te Landen, die tevens geaccrediteerd is by het Nederlandsche Hof. MET ADVERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, REPATRIEERENDEN EN ^TOERISTEN. Vraagt proefnummer en tarieven aan: Onze Romeinsche correspondent seint ons dd. 10 Oct.: Z.H. de Paus heeft aan H M. Koningin Maria van Joego-Slavië bet volgende telegram gericht: „Zeer smarteiyk getroffen door de tragische berichten van de afschuweiyke misdaad, die het leven van Z. M. Koning Alexander heeft gebroken, haasten wy Ons aan Uwe Majesteit en aan de gansche Joego-Slavische natie Onze gevoelens van levendige droefheid uit te druk ken, waarmede wy deelen in Uwen rouw en dien van Uw land en met Vaderiyke genegen heid verzekeren Wy Uwe Majesteit de vurige gebeden, opdat de Hemel rijken troost moge schenken aan Uwe Majesteit, aan de Ko- nlnklyke familie en aan de gansche natie. Eenige bladen doen de Fransche veiligheids politie scherpe verwyten. Zoo schrijft b.v. de „Jour”: Er zyn geen woor den te vinden, om de verontwaardiging te be schrijven van eiken Franschman tegen een staatsinstelling, die zoo onbekwaam en zoo mis dadig is, om toe te laten, dat zulk een ont zettende daad den bodem van Frankryk be vlekt. r Het .Journal” legt er den nadruk op, dat koning Alexander de nationale eenheid van Joego-Slavië met zyn bloed bezegeld heeft. De nieuwe waarschuwing, die de aanslag be teekent, bewijst nog meer dan ooit de nood zaak, om de onrust In de wereld uit den weg te ruimen. De dood van koning Alexander moet niet slechts betreurd worden maar ook gewro ken worden. Om half acht gisteren Is Minister-president Tatarescoe met een specialen trein te Slnaja aangekomen. Op het station werd hem mede deellng gedaan van de laatste uit Marseille ontvangen berichten. Tatarescoe begaf zich di rect naar het paleis, waar hU door Koning Carol werd ontvangen. Eerst ma de begrafenis van Barthou zal Dou mergue *orzien In de vacature In het kabinet, welke doM den dood van Barthou Is ontstaan Het is zeer goed mogeiyk, dat een aanzleniyke wyziging in het kabinet zal plaatshebben. WAARIN HETT DAGELUKSCHE NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDENS DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: Nadat In de doodenkamer In het paleis »an den prefect de laatste eer was bewezen dx>r een achttal officieren, zette de rouwstoet zich in beweging onder de triest klinkende tonen van het Joego-Slavische volkslied en van de Marseillaise. Een met kransen overdekte wa gen ging de konlnkiyke 'ykkoets vooraf door de groote hoofdstraten van Marseille. De lijk wagen werd gevolgd door Koningin Maria ven Joego-Slavië en de andere aanwezige leden der Joego-Slwvlsche Konlnkiyke familie, alsmede door den Franschen president Lebrun en de Fransche ministers Herriot en Tardieu. Troepen brengen het militair saluut. Een ont- zagiyke menigte staarde in groote droefheid den rouwstoet na. Nadat de lijkkist op de ..Dubrovnik" wa* g»- plaatst. werd de kist deer een Pope tweemaal gezegend. Koningin Maria knielde voor de lijk kist neer, welke zy meerdere malen kuste. Onder de toeziende menigte hoorde men hier en daar gesnik. Ook president Lebrun beneeg zich langen tyd voor de lykklst. gevolgd door Herriot en Tardieu en de andere offlcieele personen. Koningin Maria begaf zich vervolgens, door hofdames ondersteund. In een auto, welke haar naar de Prefectuur reed. Na aankomst by de haven werd de lykklst door Servische officieren aan boord van de „Dubrovnik” gedragen. Nadat aen minuut atilte was betracht, lichte de „Dubrovnik” haar im kers. Hy was tdën 4 2S in den middag. Twee Fransche kruisers en twee torpedojagers, n.l. de „Colbert” en de „Dequesne" en de „Gerfaut" en de „Vantour”, vormden een escorte, om de JXibrovtk" te begeleelden op zyn terugreis naar Joego-Slavië. De Italiaansche vlootattaché te Parijs heeft op het Fransche ministerie van Marine ge vraagd naar den tyd waarop de „Dubrovnik” de Straat van Messina zal passeeren, daar Italië het rouwconvool met eenige oorlogs bodems wil begroeten. PARIJS, 1» Oct. (Reuter). De geheele Fransche pers weerspiegelt Frankrijks ontzetting, verontwaardiging en smart over den moord op een koning-soldaat en een van ’stands groote ministers. De laatste woorden van koning Alexander tot minister Jeftitsj waren: „Bewaar de vriendschap Frankrijk en Joego-Slavië”. Een groot aantal ochtendbladen, ver schijnt met een rouwrand. Van alle openbare gebouwen hangt te Boekarest de vlag halfstok. De Min -president heeft telegrafisch bewy- zen van deelneming gezonden mede namens de regeerlng aan den Joego-Slavischen Minister- President en den Franschen Minister-Presi dent, terwyi Titoelescoe telegrammen van rouw beklag heeft gezonden aan den Minister van Bultenlandsche Zaken van Joego-Slavië, Jef- lltsj. De bladen zyn met extra edities verschenen, welke van rouwranden waren voorzien. Te Boekarest was het zeer druk op straat. SINAJA, 10 October. Het verschrikke lijk nieuws van den moord op Koning Alexander van Joego Slavië en op den Franschen Minister van Buitentand- sche Zaken, Barthou, is te Sinaja be kend geworden door bemiddeling van Titoelescoe, die door vrienden van het gebeurde in kennis was gesteld. Titoe lescoe deelde Koning Carol, die in zijn paleis te Sinaja verblijf houdt, telefo nisch mede, wat zich te Marseille bad afgespeeld, .terwijl hij hem ook tater voortdurend van de iJktste berichten op de hoogte hield. Koning Carol, zoouls men weet, de zwager van Koning Alexander, was zeer ontdaan over den dood van den Koning van Joego .Slavië. Koning Carol kon zijn emotie niet bedwingen en brak in snikken uit. <-v Over de laatste oogenblikken van Barthou wordt nog bekend, dat hy, zoodra hy In het ziekenhuis was opgenomen, informeerde naar den toestand van koning Alexander. Men verheelde den minister, dat de koning De groote opwinding, die te Londen ont stond, na de eerste berichten over den moord aanslag te Marseille Is eenigszlns geluwd. Het bericht, dat de moordenaar een Joego- Slavlsch onderdaan Is, en dat zyn beweegrede nen klaarbiykeiyk van blnnenlandschen poll- tleken aard waren, heeft een zekere ontspan ning gebracht. Dit verklaart George, die van een journalist byzonderheden over den aanslag vernam en toen zelde: „Het is een groote geruststelling voor my te honren, dat de moordenaar een Kroaat is”. A i I -'c n n n e le in sr U L a e iw in P- et te

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5