DE Stad fan het eucharistisch congres Het 32e Eucharistisch Congres „Geest der oude overleveringen leeft in Zuid-Amerika” in Scheepsbouw in nood NA DEN DAG VAN DEN PAUS DE DAG VAN HET KIND Leening voor Ned. Indië De Hollanders t Buenos-Aires REDE VAN KARDINAAL- LEGAAT DE KINDERCOMMUNIE IN HET PALERMO-PARK Rede Pater F. Duynstee Het Gouvernementsgebouw te Buenos-Aires Rede pater F. Duynstee O.E.S.A. V alutadumping I. Roode tulp-kwestie Arbeider op slag gedood De pestgevallen te Batavia 6 O.OOO-vou dig ontbijt DE INBRAAK TE WIERDEN Nog twee slachtoffers overleden Daders gevat Mgr. Th. Lud. Heylen I 34 naties vertegen woordigd Ten hoogste f 250 millioen Sublieme rede van onzen Aarts bisschop voor de Neder landsche sectie MACHINE ONVERWACHTS IN WERKING „Christus heersche!” wmiiuiniHiiiMiiiiiniiiniiitiiiiiiiiiiiiiHMimtiiiiiimiiiiiiiiiHiiiitiiiiiiiiiiimifflffiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiim 200.000 menschen nemen deel aan het aanbiddingsuur 60.000 kinderen vereenigd in de H. Eucharistie Het oogenblik is gekomen tot con solidatie van de vlottende schuld met medewerking van het Ryk Geeft een een Verleden en heden Openingsrede Mgr. Heylen Een rode van den Kard.-Legaat op een bijeenkomst van priesters uit alle dea len der wereld O. L. VROUW TER NOOD STICHTING f bloem uitdrukking aan bepaald staatkundig streven? Bg gebrek aan nieuwe orders zal de N. S. M. haar geheeie bedryf moeten stop zetten VRIJDAG 12 OCTOBER 1934 •I >rge- en dood was. geno- Het Eucharistisch Congres van Buenos Aires moet de groote verheffing zün van dezen God. Die voor maatschappij en gezin, Weg, Waar heid en Leven is, van den God, Die, in Zün Eucharistie en door ZUn Eucharistie, de Ko- ning der konlngen is en de Heer der heer scharen, Dien wü beter moeten leeren ken nen in den loop van dit congres; den Honing der konlngen, den Christus-Koning moeten wü aan de geheeie wereld toonen. Het 33ste Internationale Congres aldus voor bereid, worde dan ook een der grootste mani festaties van katholiek geloof een der schitte rendste triomfen van de Goddelijke Eucharis tie. welke de geschiedenis kent. Voor de vertegenwoordigers van alle naties, talen, rassen en volken kan men niet nalaten te denken aan bet heerlijk visioen, dat de Kerk ons ieder Jaar voor oogen voert; „Hierna zag Ik eene groote menigte, welke nlerr.and tellen kon, uit alle geslachten en stammen en volken en talen.... en zü riepen met luider stem en zeiden: Heil aan onzen God, Die op den troon zit. en aan het Lam!" Wjj willen God deze eer geven, vooral In de zich hun f 300 millioen. Deze schuld bestaat voor onge veer f 380 millioen uit bü 's Rijks schatkist op genomen voorschotten. Morgen zal onze Aartsbisschop een Pontificale Hoogmis opdragen. De Inbreker*, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag eenig klein geld enz heboen ge- r.tolen In het gemeentehuis te Wierden. zijn door de gemeentepolitie te Dalfsen aangehou den. Het bleken te zijn D., vermoedelijk gedo micilieerd te Avereest en de K. uit ’sGraven- hage. Belden hebben bekend de inbraak ge pleegd te hebben. Na verhoor zün zU in arrest gesteld. Van het gestolene werd niets op hen bevonden. D. is een bekende van de politie en ia de zelfde, die in December 1334 onder dezelfde omstandigheden eveneens In het gemeentehuis Inbrak. HU is psyehopaath en eerst 29 Septetn- ber JX uit een inrichting in Avereest ontslagen. Een Eucharistisch Congres, aldus de Kardi naal. vereenlgt zich steeds knet de traditie van bet volk, waar het gevierd wordt. De Kardinaal herinnerde aan die eenvoudige en ontroerende Eucharistische feesten, zooals die gevierd wer den in de koloniën, welke de Jezuïeten onder de Indianen hadden gevestigd en waarbU de Indianen in onschuld en bjjbelsch rythme rondom de Ark van het Nieuwe Verbond dans ten. Daar zag men, zooals wellicht nooit meer in de geschiedenis, het Rijk van Christus ver wezenlijkt. Geen ziel en geen Instelling der samenleving, die niet beschenen werd door de stralen van de zon der Eucharistie. BUENOS AIRES. 1I October 7 uur avonds (Ned. tijd 23.20). Heette de openingsdag van het Con gres de dag van den Paus, heden was het de dag van het kind. Zestig duizend kleinen hebben vanochtend tuaachen de boomen van het park uit de handen van de Kardinalen en hun helpers het Allerheiligste ontvangen. Hun ,,para,djjsche onschuld'*, naar het woord van den Pauaeljjken Le gaat. bood een ontroerend schouw spel. Na de communie bleven de De regeerlng acht thans bet oogenblik ge komen de consolidatie van een belangrijk deel dezer vlottende schuld met medewer king van' het Rijk te bevorderen, door uit gifte van leeningen met langdurigen loop tijd. onder garantie van bet Moederland. In den voormiddag zün daarop de verschil lende vergaderingen van het congres aange vangen en wel die van de priesters, van de se minaristen en van de religieuzen. De voornaamste was de algemeens vergade ring der priesters in de Basiliek van het Heilig Sacrament, die werd voorgezeten door Z. H. Exc Mgr. Th. Lud. Heylen en waar kardinaal Pacelll een groote Latljnache rede hield. De Kardinaal, door Mgr Heylen ingeleid, noemde deze bijeenkomst van de priesters der ganseba wereld ds ontroerendste van het gan- De Communie der kinderen, die bUna twee-en-een-half uur in beslag nam, werd begeleid door het gezang van een uitgele zen koor, dat on. het „Domlne non sum dlgnus” van Vittoria en het .Ave verum" van Vladana uitvoerde. gere congressen te overtreffen in schoonheid van ceremoniën, in aantal deelnemers en door de vruchten, welke het zal.afwerp-n. niet al leen voor Latljnsch Amerika, doch voor de ge heeie Kerk. BUENOS AIRES, 11 Oct. (per telegram). Voor de Nederlandsche sectie van het Eucharistisch Congres hield Z.H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, een sublieme redevoering, waarin hü uit eenzette, hoe de Eucharistie de vereenlging tot stand brengt tusschen God en de menschen. Ingediend is een wetsontwerp houdende machtiging tot het aangaan van een of meer geldleehlngen ten laste van Ned.-Indië en tot wijziging van de Nederlandsche-Indlsche Con- versle-leeningwet 1934. Mendels, achtte het dat een nieuwe wet als het unlformverbod. naar geest en aard moet worden toegepast. PI. nam deel aan het tot stand komen van deze wet. President: „Noodgedwongen dan toch!” Mr. Mendels: In de wet staat niet, dat men geen opzichtig onderscheidingsteeken mag dra gen. Het moet zijn een uitdrukking van een bepaald streven. In de Memorie van Antwoord heeft de minister den nadruk op dit woord ge legd. Uitdrukking is hier niet bedoeld als sym bool, als zinnebeeld. PI. concludeerde tot vrijspraak. De officier hield nog een korte repliek, waar na de rechtbank de uitspraak bepaalde op 26 October. Van verre hebben wU de liefde en zorg gade geslagen, waarmede het congres is voorbereid in alle opzichten, doch bi,zonder in geestelijk opzicht. Gedurende bijna twee Jaren hebben de parochies, religieusze orden, vereen.gingen en colleges gewedijverd in vurigheid, om van den hemel den grootst-mogelijken luiscer te ver krijgen voor den triomf van Jesus' Hostie. Geen week ging voorbij zonder dat in de radio conferenties werden gegeven over het toe komstige congres. Verscheidene ma'en per dag kon men bovendien door de verschillende zen ders de herhaalde waarschuwing hooren: „In dien gü katholiek zjjt, herinnert u. dat de grootste gebeurtenis, welke dit jaar zal plaats hebben, het Internationale Eucharistische Con gres zal zijn, dat in onze stad Buenos Aires aal gehouden worden in October aanstaande.' Missies zijn gegeven, diocesane congressen zijn georganiseerd, HU. Missen opgedragen, bet aantal H. Communies is vermenigvuldigd. Aangezien het gewenscht voorkomt de moge lijkheid te openen, om aan de uitgifte van lee ningen krachtens deze wet de conversie van een of meer der thans nog uitstaande 4% pCt. Ne- derlandsch-Indische leeningen 1933 E, 1930 en 1931 te verbinden, wordt bjj het gelijktijdig aangeboden wetsontwerp een daartoe strekken de aanvulling van artikel I der Nederlafdsch- Indlsche Conversie-leening wet 1934 steld. Voorts wordt de verjaringstermijn van aflos baar gestelde schuldbewijzen der krachtens de ze wet uit te geven leeningen bepaald op 10 jaar. De ervaring heeft namelijk geleerd, dat na dien termijn geen uitgelote of op andere wjjze aflosbaar gestelde obligaties meer ter ver zilvering worden aangeboden. Onder die om standigheden schijnt het gewenscht. de belang hebbenden. wier stukken verloren zijn geraakt, den overlast te besparen van het stellen van een gedurende dertig volle jaren loopende ga rantie, welke thans geëischt moet worden voor de uitbetaling op bedoelde stukken. Een overeenkomstig artikel wordt toegevoegd aan de Nederlandsch-Indische Converale-lee- nlngwet 1934 met betrekking tot na 1 October 1934 krachtens die wet uit te geven leeningen. ^In verband met het spoedelschend karakter wta^jeze wetsontwerpen bestond geen gelegen- Volksraad daaromtrent te hooren. BATAVIA. 11 Oct (Aneta). Twee vrouwen, die in contact geweest zün met den persoon, uit Bandoeng afkomstig, en die te Batavia aan pest is overleden, zijn op 10 October mede aan longpest overleden. Uitgebeelde Isolatle-maatregelen zijn men. Van de vier personen, die thans nog in de Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting In ob servatie zijn, zUn twee vrouwen gezond, ter- wjjl van de twee overigen een vrouw en een kind de diagnose nog niet kon worden vast- Het wijkbestuur. de politie en de gesondhelds- dienst blijven de uiterste waakzaamheid be trachten. kleinen rondom het kruis vereenigd waar hun een feestelijk ontbijt werd aangeboden. De Voorzienigheid waakt over het lot der menschheld maar ZU elscht ook trouw en vurige medewerking. De gaven die de priester heden en altijd behoeft om zijn ambt vruchtbaar te vervullen. zün de deugd en de wetenschap. Rein heid en onzelfzuchtige naastenliefde put de priester uit het geheim der Eucharistie. ZUn wetenschap mag geen Udele nieuwsgierigheid zün en geen aanleiding tot zelfverheffing of winstbejag, maar moet geheel gericht wezen op de stichting van den naaste. Aldus zal zU zelf tot naastenliefde moeten groeien. Een magistraal woord sprak de gewijde spre ker verder over de mystieke eenheid van den priester met Christus. Na een bewogen opwekking tot een Intens Eucharistisch leven, richtte de spreker zün ge dachten tot den Paus en richtte tot Hem de sublieme woorden van den H. Bernardus, in naam van alle aanwezigen onwrikbare trouw en onvergankelijke aanhankelijkheid betuigend aan den Drager der sleutels van het Hemelsch Rijk. Om vUf uur kwamen de verschillende groe pen te samen In het Palermo Park voor de eerste algemeens vergadering van bet congres, waar het eerste congres-thema ..net Koning schap van Christus" behandeld werd. De openingsrede van het Congres, uitgespro ken door Z H Exc. Mgr. rh. Heylen voorzitter van het permanent comité der Eucharistische Congressen, luidde: Eminentie Kardlnaal-Legaat, Eminenties, Ex cellenties. Dames en Heercn. Reeds lang was het de wensch van het per manente comité een Eucharistisch Congres te houden in Latljnsch Amenka bet eenige we relddeel, waar geloovlgen oer geheeie Kerk nog nimmer vereend waren om den Christas-Ko- nlng in de Heilige Eucharistie te eeren. Thans is die wensch vervuld. Dank zü den Ijver van Z. H. Exc. den aartsbisschop van Buenos Aires en het episcopaat van Argentinië, geloofszin en vroomheid van priesters en ge- loovigen, is thans het 32ste Euch. Congres te Buenos Aires voorbereid. Bet belooft de vroe- otnstandigheden, waarin wij lever. Meer en meer neemt de ergernis toe meer en meer schijnen de menschen en volken de eeuwige wetten en de geboden Goes te vergeten, meer en meer trekken de aanhoudende materieele zorgen en het eeuwige, onverzadlgtore streven naar vermaak de wereld naar den afgrond en meer en meer ook moeten daarom de volmaakt heid en het goede stralen over de wereld, om haar de wegen te toonen. welke degenen moe ten bewandelen, die zich willen vrijwaren van iedere smet, om het ware geluk te verwerven. Deze volmaaktheid en dit souvereine goede is God Zelf, tegenwoordig in de Heilige Eucha ristie. ache congres en achtte rich gelukkig hen In naam van den Paus te begroeten. De huidige toestand van de wereld, aldus de Kardinaal-I^gaat, toont llcnt- en schaduwpar tijen in scherp contrast. De afval van het ge loof heeft ontzettende afmetingen aangenomen en trekt in zün helsche kolk vooras vele intel- lectueelen en vooral ook het proletariaat mede Van den anderen kant toonde de Kerk zich wellicht nooit zoo als nu ce Moeder der Hei ligen. Een ware dorst naar christelijke vol maaktheid en apostolisch ’even en creede rijen van uitverkoren zielen. De Katholieke Actie is daarvan een stralende getuigenis De adem Gods waalt over de In ontbinding verkeerendé wereld en wekt aarde en land van geestelijke schoonheid. De aanblik van dezen eplschen strijd tusschen goed en kwaad moet den Ijver der priesters ontvlammen. De dertien Missionarissen van het H. Hart die uit het Missiehuis te Tilburg naar de Missie vertrokken zijn. Donderdagochtend diende voor de Haarlem- sche rechtbank de zaak tegen *n 42-Jarigen man uit Wormerveer. die In hooger beroep was ge komen tegen een vonnis van den Zaandam- schen kantonrechter. Ook de ambtenaar van het O.M. had appel aangeteekend. Verdachte had op 1 Mei van dit jaar, 's avonds om half acht, een roode tulp in zijn knoopsgat gedragen tUdens een optocht te Wormerveer. Wegens overtreding van het unl formverbod was hü veroordeeld tot f 2 boete of twee dagen. De Officier van Justitie achtte het dragen van een roode tulp wel degelijk het symbool van de partij, die dien dag een feest dag vierde en waartoe verdachte behoorde. Het Is in zoo’n geval een uitdrukking geven aan een staatkundig streven. Op het oogenblik heeft men dit gedaan met een roode tulp. Zoo meteen, als de hoogste in stantie heeft uitgemaakt, dat dit niet mag. doet men het misschien met een glaasje rood met of zonder suiker. Maar dat neemt niet weg, dat de kleur rood het symbool der 8.DA.P. Is. waarmede zU uitdrukking geeft aan haar staat kundig streven. Spr. vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. groote belang van deze procedure. De organisatie An het congres wist het pro bleem van het 60.000-voudlge ontbijt in de open lucht even vlot op te lossen als de vele andere vraagstukken, die de geweldige deelne ming aan het congres stelt. Zoo zUn er bU het centraal kruis in het Palermo Park twee groote sacristieën gebouwd, één voor de Bisschoppen en één voor de pries ters, waar de deelnemers aan de plechtigheden hun liturgische gewaden kunnen aandoen. Toen Woensdagavond de «O-jarige arbeider J. Dekker In de aardappelmeelfabriek ,X>e Twee Provinciën den aardappel wasscher schoonmaak te, trad de machine plotseling in werking, met het gevolg, dat D. vermorzeld werd en op slag Christus moet heerschen over de Individuen, over de gezinnen, over de geheeie maatschap- plj. HU moet heerschen over hart en wil van lederen mensch. Om dit doel te bereiken, zal het congres bid den. studies maken en resoluties aannemen voor de toekomst. Onze zending zal der halve niet met het congres eindigen. ZU zal onzen Ijver en toewijding lederen dag weer op- eischen. Teruggekeerd In onze landen, zullen wij met de genade van God alles doen, opdat Christus heersche en alles ont,vange, wat wjj verschuldigd zün aan ZUn Koninklijke Maje steit. Christus Is Honing. zün paleis Is onze kerk. zUn ministers zjjn Bisschoppen en priesters, zijn vertrouwde mannen zijn de katholieken, man nen en vrouwen, die, getrouw aan de richt lijnen van den plaatsbekleeder van Jesus Christus, zich wijden aan de katholieke actie voor de eer van den Honing en net heil van ZUn onderdanen. ZUn pages zijn de kinderen, bovenal de kruis vaarders, die door hun gebeden, hun commu nies en hun offers den troon van den Honing omringen en ZUn eer vergrooten. Zün soldaten zün de jongelieden, die In de vereenlglngen van de christelüke jeugd dapper zullen toonen, om de zaak van Koning te verdedigen en Zün belangen te be hartigen. Zün openbare werken zün de scholen, patro naten, congregaties. Instellingen van liefdadig heid, In één woord alles, wat in het belang Is van het geestelük en Uchamelük heil der men sdien. Wü zullen onzen tüd, onze werkkracht en ons geld er aen wüden, tot glorie van God en tot hell van Zün onderdanen. Zoo zullen wü het werk van het Eucharis tisch Congres voortzetten, het de meest over vloedige vruchten doen afwerpen en In alle waarheid den schoonen zang herhalen: Chris tus vinclt, Chrlrtus regnat, Christus imperat. Na de Kardinalen en de bisschoppen, en met name Mgr. Heylen, te hebben begroet, be schreef de Kardinaal het congres als een gees telijke lente, vol van nieuwe genaden, die God over de wereld wil uitstorten. Men denke voorts aan de schade, welke de machlnebouwers in ons land lüden door bet verloren gaan van dergelüke orders en men krügt eenig Idee van den omvang van het ver lies, dat het sluiten van de werven van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappü be- teekent. Er Is geen enkele order In uitzicht er Is geen sprankje hoop geen licht puntje te zien In de groote metamorphose, die de Zuld- Amerikaansche wereld sindsdien heeft doorge maakt, is er toch Iets onveranderd gebleven, nX de geest van die oude overlevering. Deze geest beteekent, dat Christus zich om ringd zag door rijen zielen en dat hü zoo wan delde tusschen leliën en rozen. HU beteekende ook, aan het Koningschap van Christus geen ledig woord, maar een magnifieke werkelük- held is. De Kardinaal eindigde met bet verzoek, dat allen zouden bidden voor den vrede. Christus, Koning van den Vrede, zoo besloot de Kardi naal. geef aan de wereld den vfede zonder einde. De schitterende rede vond aan het slot een storm van toejuichingen. De menschen herhaal den als in gebed de laatste woorden van den Kardinaal. Na afloop van de plecht’gheden omringde de jeugd den auto van den kardinaal, die meer dan een half uur de gevangene bleef van de juichende menigte. Vannacht is de stad fantastisch versierd. Alle regeeringsgebouwen zün geïllumineerd, terwül de voornaamste straten met guirlandes van bonte lichtjes bezet rijn. Openbare gebou wen en particuliere woningen dragen het em bleem van het congres in fcnkelend l’cht. De Kardlnaal-Legaat, die de liefde van de ganache Argentünsche bevo.king veroverd heeft, ontving den ganschen dag tallooze aanbiedin gen van geschenken, die echter werden afgewe zen met het verzoek ze aan de armen ten goe de te laten komen. Z. H. Egc. de Bisschop van Haarlem heeft in de O. L. Vr. ter Nood Stichting benoemd Ir. H. J. Thunnissen, als opvolger van wülen architect J. Stuyt. Directie en commissarissen van de Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij, de grootste scheepswerf te Amsterdam, welke kort geleden veertig jaar heeft bestaan, zien zich, indien niet spoedig nieuwe orders geplaatst kunnen worden, verplicht, het geheeie bedrijf in Maart 1935 stop te zetten. Er zijn op het oogen blik een kleine 1000 man in direc- ten dienst van deze maatschappij en aan velen van hen is reeds ont slag aangezegd. De heer D. Goedkoop Dzn., directeur van de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappü. heeft hierover aan het „Handelsblad” te volgende bijzonderheden verstrekt. Op het oogenblik werken er nog 900 man In het bedrüf en voor allen loopt het werk ten einde. Havendiep zün Indirect nog 1200 man van diverse ondernemingen bü het bedrüf trokken, ook voor hen allen zal er geen werk meer zün. De „Bloemfontein” Is nu Immers ge reed. de „Jagersfontein" nadert haar voltooiing. Er zün alleen nog drie tankschepen (één groote en twee kleinere) in aanbouw. En als er niets bükomt, staat eind Maart as. het bedrüf stop. Dit beteekent, dat er nu reeds menschen ont slagen worden met dertig dienstjaren, van het kantoor zelfs personeellerlen tot en met 38 dienstjaren al blüven wü hen nog eenigen tüd steunen Men bedenke daarbü, dat het bedrijf met 2600—2700 gewerkt heeft, de beste krachten hebben wü steeds behouden en nu gaan er elke week vüftlg en meer weg. Een massa-ontslag, dat voortduurt tot allen van het personeel zün heengegaan t Is In dezen tüd vrijwel onmogelUk orders te krügen. Ik kon aldus de heer Goedkoop een Noorsche order noteeren van 300.000 pond sterling voor den bouw van twee schepen evenals wü eenige jaren geleden voor dezelfde reederü hebben gebouwd. Maar door den pon denkoers zouden wü ditmaal 620.000 minder ontvangen dan destüds. Met het gevolg dat Ik moest weigeren en nu Zweedsche wenen de schepen zullen bouwen, hoe gaarne men ook bü ons had besteld. Het hierboven genoemde bedrag van f 620 XX) dat wü minder zouden hebben ontvangen dan den vorigen keer, zouden wü hebben kunnen reduceeren tot ca. 412.000, Indien wü voor ongeveer een derde van den kostprUs in het buitenland hadden besteld waardoor dan nog t 200.000 van de 300 000 In Nederland had den moeten worden besteed met Inbegrip van de hoofdmachine. Installaties enz. Dit verschil bleef dan echter nog zoo groot, dat het niet te overbruggen zou zUn. Dit is duldelük, als men bedenkt, dat voor den bouw van deze twee schepen ca. f 600.000 aan loon zouden moeten worden uitbetaald, waarop stel lig niet meer te bezuinigen zou zün, daar het gemiddeld loon hier tot ca. 18 per week te- ruggeloopen Is. terwül de productie per arbei der büna verdubbeld werd. De voorzitter van het permanent comité der Eucharistische congressen, Mgr. Heylen, ver eerde de vergadering met een bezoek. In een korte toespraak verklaarde de Namensche bis schop, dat hü de voorbeeldige organisatie van het Eucharistisch Congres te Amsterdam de oorzaak achtte van het welslagen der con gressen, welke nadien zün gehouden. Vervolgens werden redevoeringen uitgespro ken door den heer Van Haaren, Voorzitter der Nederlandsche Kolonie te Buenos-Aires en door de Z.Z. E.E. paters Duynstee en Smits. In Februari 1933 heeft Nederlandsch-Indlë bü het Rük een leening ten bedrage van f 115.000.000 aangegaan, op gelüke voorwaar den als de door het Moederland uitgegeven Nederlandsche Staatsleening 1933 I. Sindsdien is de vlottende schuld van het Land, welke op 1 April 1933 rond t 174 millioen bedroeg, weder gestaag opgeloopen tot rond BUENOS AYRES, 19 Oct. Middernacht. Nadat hedenochtend de Aartsbisschop van Buenos Aires aan het altaar, dat met glasen wanden was omgeven, eea H- Mis had opgedragen en Mgr. Kaas ia het Latfjn en Mgr. Rocca in het Spaansch de benoemingsbreve hadden voorgelezen, waarvan wij den inhoud reeds hebben gemeld, heeft Kardinaal Pacelli in het Spaansch een rede ge houden. wier vurige welsprekendheid het gehoor heeft meegesleept en in verrukking gebracht. Christus beloofde, aldus spr., dat Hü met de Kerk zou zün tot aan de voleinding der tü- den. 's Pausen gezag werd door alle eeuwen heen betwist en ondermünd. De H. Eucharistie, waar de Persoon van Christus woont, werd eveneens door alle eeuwen verguisd. heb ben Mü vervolgd, ze zullen ook u vervolgen". Wü zün allen dén ware Christenen. nJ. volge lingen van Christus, als wü vervolgingen wtl- lenl üden, dus offers willen brengen voor Jezus Christus. De groote Apostel Paulus schreef aan de Corinthiërs: „Al hebt gü een geloof dat ber gen kan verzetten, als gü de liefde niet hebt, dan züt ge als een klinkend metaal, als een klapperend bekken." Waarin bestaat die liefde? In een sentimen teel gevoel als men nu en dan eens heerlük bidden kan voor het tabernakel? Neen! Waar in bestaat ze dan wel? De H. Jacobus geeft als het ware een com mentaar op Paulus’ woorden, als hü in zijn brief schrijft„Het geloof zonder de werken Is een dood geloof. Gü gelooft dat God de eenige God is, en gü zegt goed, maar dat ge- looven ook de duivelen en zü sidderen”. De liefde, welke het geloof levend maakt, moet dus bestaan in de werken, in de offers, de offervaardige liefde van haar groote en hei lige zonen en dochters voor de H. Eucharistie. Spreker bewees dit door vele feiten, oa. door den marteldood der Gorcumsche Martelaren, die het offer van hun leven brachten voor den Paus, den vertegenwoordiger van Christus' ge zag en voor de H. Eucharistie. Christus' pcr-^j soonlük bestaan. In deze offervaardigheid vindt men een treffende wisselwerking: geeft mensch zich als een offer; de H. Eucharistie steunt den mensch om het offer te kunnen brengen. Spr. bewees dit wederom met tref fende voorbeelden en feiten. Religieuzen, pries ters, missionarissen zouden onmogelük hun of fervaardige liefde voor Jezus kunnen brengen, als zü niet dagelüks gesterkt werden door Jezus* Goddelijk Vleesch en Bloed. Aangezien de flnancieele toestand van Ne derlandsch-Indië, dank zü de met kracht door gevoerde en verder voorgenomen bezuinigingen op de uitgaven en het tot staan komen van de daling in de inkomsten, de verwachting wet tigt, dat de vlottende schuld niet belangrijk meer zal stügen, acht de Minister van Kolo niën het verantwoord, het bedrag, dat dient te worden geconsolideerd, te bepalen op ten hoog ste f 250 millioen. De uitgifte van dat bedrag zal nochtans bü gedeelten geschieden, al naar gelang de toestand op de kapitaalmarkt dit gedoogt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 19