J Het 32e Eucharistisch Congres „Geest der oude overlèveringen leeft in Zuid-Amerika in Scheepsbouw in nood De Hollanders to Buenos-Aires NA DEN DAG VAN DEN PAUS DE DAG VAN HET KIND Leening voor Ned. Indië REDE VAN KARDINAAL- LEGAAT DE KINDERC0MMUN1E IN HET PALERMO-PARK 1 VRIJDAG 12 OCTOBER 1934 DE STAD VAN HET EUCHARISTISCH CONGRES 99 Rede Pater F. Duynstee Hel Gouvernement»gebouw te Buenos-Aire» Rede pater F. Duynstee O.E.S.A. Valutadumping Roode tulp-kwestie Arbeider op «lag gedood I De pestgevallen te Batavia ÖO.OOO-voudig ontbijt DE INBRAAK TE W1ERDEN Nog twee slachtoffer» overleden Daders gevat Mgr. Th. Lud, Heylen 34 naties vertegen woordigd Een réde van den Kard-Legaat op een bijeenkomst van priesters uit alle dee- len der wereld Sublieme rede van onzen Aarts bisschop voor de Neder landsche sectie Openingsrede Mgr. Heylen MACHINE ONVERWACHTS IN WERKING „Christus heersche!” Het oogenblik is gekomen tot con solidatie van de vlottende schuld met medewerking van het Ryk Ten hoogste f 250 millioen 200.000 menschen nemen deel aan het aanbiddingsuur60.000 kinderen vereenigd in de H. Eucharistie O. L. VROUW TER NOOD STICHTING Verleden en heden De dertien Missionarissen van het H. Hart die uit het Missiehuis te Tilburg naar de Missie vertrokken zijn. By gebrek aan nieuwe orders zal de N. S. M. haar geheele bedrijf moeten stop zetten Geeft een bloem uitdrukking aan een bepaald staatkundig streven? con- l Ne- de dit «r B Toen Woensdagavond dood was. mr. geno- 1 De openingsrede van het Congres, ultgespro- Morgen zal onze Aartsbisschop een Pontificale Hoogmis opdragen. i 1 t 300 millioen. Deze schuld bestaat voor onge veer f 280 milUoen uit bij ’s Rijks schatkist op genomen voorschotten. WtA Eucharistisch Congres van Buenos Aires moet de groote verheffing zijn van dezen God, Die voor maatschappij en gezin, Weg, Waar heid en Leven is, van den God. Die, in Zijn Eucharistie en door Zijn Eucharistie, de Ko ning der konlngen Is en de Heer der heer scharen, Dien wij beter moeten leeren ken nen in den loop van dit congres; den Koning der konlngen, den Christus-Koning moeten wij aan de geheele wereld toonen. Een Eucharistisch Congres, aldus de Kardi naal, vereenlgt zich steeds met de traditie van het volk, waar het gevierd wordt. De Kardinaal herinnerde aan die eenvoudige en ontroerende Eucharistische feesten, zooals die gevierd wer den in de kolonlèn, welke de Jezuïeten onder de Indianen hadden gevestigd en waarbij de Indianen in onschuld en btfbelsch rythme rondom de Ark van het Nieuwe Verbond dans ten. Daar zag men, zooals wellicht nooit meer in de geschiedenis, het Rijk van Christus ver wezenlijkt. Geen ziel en geen instelling der mmenleving, die niet beschenen werd door de Kralen van de zon der Eucharistie. Men denke voorts aan de schade, welke de machlnebouwers in ons land lijden door het verloren gaan van dergelijke orders en men krijgt eenlg idee van den omvang van het ver lies, dat het sluiten van de werven van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij be teekent. Er is geen enkele order in uitzicht er is geen sprankje hoop geen licht puntje te zien.... De regeert ng acht thans het oogenblik ge komen de consolidatie van een belangrijk deel dezer vlottende schuld met medewer king van het Rijk te bevorderen, door uit gifte van leeningen met langdurigen loop tijd, onder garantie van het Moederland. De Communie der kinderen, die bijna twee-en-een-half uur in beslag nam, werd begeleid door het gezang van een uitgele zen koor, dat ox het JSomine non sum dignus” van Vittoria en het „Ave verum" van Vladana uitvoerde. Aangezien de flnancleele toestand van derlandsch-Indië, dank zij de met kracht door gevoerde en verder voorgenomen bezuinigingen op de uitgaven en het tot staan komen van de daling in de inkomsten, de verwachting wet tigt, dat de vlottende schuld niet belangrijk meer zal stijgen, acht de Minister van Kolo niën het verantwoord, het bedrag, dat dient te worden geconsolideerd, te bepalen op ten hoog ste f 250 millioen. De uitgifte van dat bedrag zal nochtans bij gedeelten geschieden, al naar gelang de toestand op de kapitaalmarkt gedoogt. Dit beteekent, dat er nu reeds menschen ont slagen worden met dertig dlenstjafreil. van het kantoor zelfs personeelleden tot In den voormiddag zijn daarop de verschil lende vergaderingen van het congres aange vangen en wel die van de priesters, van de se minaristen en van de religieuzen. De voornaamste was de algemeene vergade ring der priesters in de Basiliek van bet Heilig Sacrament, die werd voorgezeten door Z. H. Exc. Mgr. Th. Lud. Heylen en waar kardinaal Pacelli een groote Latljnsche rede hield. De Kardinaal, door Mgr Heylen Ingeleid, noemde deze bijeenkomst van de priesters der ganscbe wereld de ontroeicndste van het gan- gere congressen te overtreffen in schoonheid van ceremoniën, in aantal deelnemers en door de vruchten, welke het zal afwerpm. niet al leen voor Latijnsch Amerika, doch voor de ge heele Kerk. Z. H. Exc. de Blsschop van Haarlem heeft in de O. L. Vr. ter Nood Stichting benoemd ir. H. J. Thunnissen, als opvolger van wijlen architect J. Stuyt. De Inbrekers, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag eenlg klein geld enz hebben ge stolen in het gemeentehuis te Wlerden. zijn door de gemeentepolitie te Dalfsen aangehou den. Het bleken te zijn D., vermoedelijk gedo micilieerd te Avereest en de K uit ’sOraven- hage. Beiden hebben bekend de Inbraak ge pleegd te hebben. Na verhoor zijn zij in arrest gesteld. Van het gestolene werd niets op hen bevonden. D. is een bekende van de politie en ia de zelfde. die in December 1924 onder dezelfde omstandigheden eveneens in het gemeentehuis Inbrak. HIJ is psychopaath en eerst 29 Septem- ber JX uit een Inrichting In Avereest ontslagen. Het 32ste Internationale Congres aldus voor bereid, worde dan ook een der grootste mani festaties van katholiek geloof, een der schitte rendste triomfen van dé Goddelijke Eucharis tie, welke de geschiedenis kent. Voor de vertegenwoordigers van alle naties, talen, rassen en volken kan men met nalaten te denken aan het heerlijk visioen, dat de Kerk ons ieder jaar voor oogen voert: „Hierna zag ik eene groote menigte, welke niemand tellen kon, uit alle geslachten en stammen en volken en talen.... en zij riepen met luider stem en zeiden: Heil aan onzen God, Die op den troon zit, en aan het Lam!" Wij willen God deze eer geven, vooral in de Na de Kardinalen en de bisschoppen, en met name Mgr. Heylen, te hebben begroet, be schreef de Kardinaal het congres als een gees telijke lente, vol van nieuwe genaden, die God over de wereld wil uitstorten. nilWIIIIIIIIilHIIHIIIilHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ kleinen rondom het kruis vereenigd waar hun een feestelijk ontbijt werd aangeboden. ken door Z H. Exc. Mgr. rh. Heylen voorzitter van het permanent comité der Eucharistische Congressen, luidde: Eminentie Kardlnaal-Legaat, Eminenties, Ex cellenties, Dames en Heeren. Reeds lang was het de wensch van het per manente comité een Eucharistisch Congres te houden in Latijnsch Amenka het eenlge we relddeel, waar geloovlgen aer geheeie Kerk nog nimmer vereend waren om den Christus-Ko- hlng in de Heilige Eucharistie te eeren. Thans is die wensch vervuld. Dank zij den Ijver van Z. H. Exc. den aartsbisschop van Buenos Aires en het episcopaat van Argentinië, geloofszin en vroomheid van priesters en ge- loovigen. !c thans het 32ste Euch. Congres te Buenos Aires voorbereid. Bet belooft de vroe- BUENOS AIRES, 11 October 7 uur *a avonds (Ned. tijd 23,20). Heette de openingsdag van het Con gres de dag van den Paus, heden was het de dag van het kind. Zestig duizend kleinen hebben vanochtend tusschen de boomen van het park uit de handen van de Kardinalen en hun helpers het Allerheiligste ontvangen. Hun „paradijsche onschuld naar het woord van den Pauseljjken Le gaat, bood een ontroerend schouw spel. Na de communie bleven de 3-4; BUENOS AIRES, 11 Oct (per telegram). Voor de Nederlandsche sectie van het Eucharistisch Congres hield ZB. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht een sublieme redevoering, waarin hij uit eenzette, hoe de Eucharistie'" de vereenlging tot stand brengt tusschen God en 'de menschen. BUENOS AYRE8,It Oct Middernacht Nadat hedenochtend de Aartsbisschop van Buenos Aires aan het altaar, dat met glazen wanden was omgeven, een H. Mis had opgedragen en Mgr. Kaas in het Latijn en Mgr. Rocca in het Spaansch de benoemingsbreve hadden voorgelezen, waarvan wij den inhoud reeds hebben gemeld, heeft Kardinaal Pacelli in het Spaansch een rede ge houden. wier vurige welsprekendheid het gehoor heeft meegesleept en in verrukking gebracht. De organisatie van het congres wist het pro bleem van het 60.000-voudige ontbijt in de open lucht even vlot op te lossen als de vele andere vraagstukken, die de geweldige deelne ming aan het congres stelt. Zoo zijn er bij het centraal kruis In het Palermo Park twee groote sacristieën gebouwd, één voor de Bisschoppen en één voor de pries ters, waar de deelnemers aan de plechtigheden hun liturgische gewaden kunnen aandoen. BATAVIA. 11 Oct. (Aneta). Twee vrouwen, die in contact geweest zijn met den persoon, uit Bandoeng afkomstig, en die te Batavia aan pest is overleden, zijn op 10 October mede aan longpest overleden. Uitgebreide isolatie-maatregelen zijn men. Van de vier personen, die thans nog in de Centrale Burgerlijke Ziekenlnrichtlng in ob servatie zijn, zijn twee vrouwen gezond, ter wijl van de twee overigen een vrouw en een kind de diagnose nog niet kon worden vast- gesteld. Het wijkbestuur, de politie en de gezondheids dienst blijven de uiterste waakzaamheid be trachten. Aangezien het gewenscht voorkomt de moge lijkheid te openen, om aan de uitgifte van lee ningen krachtens deze wet de conversie van een of meer der thans nog uitstaande 4% pCt. Ne- derlandsch-Indische leeningen 1923 E. 1930 en 1931 te verbinden, wordt bij het gelijktijdig aangeboden wetsontwerp een daartoe strekken de aanvulling van artikel I der Nederlandsch- Indische Conversle-leening wet 1934 voorge steld. Voorts wordt de verjaringstermijn van aflos baar gestelde schuldbewijzen der krachtens de ze wet uit te geven leeningen bepaald op 10 Jaar. De ervaring heeft namelijk geleerd, dat dien termijn geen uitgelote of op andere wijze aflosbaar gestelde obligaties meer ter ver zilvering worden aangeboden. Onder die om standigheden schijnt het gewenscht de belang hebbenden, wier stukken verloren zijn geraakt, den overlast te besparen van het stellen van een gedurende dertig volle Jaren loopende ga rantie. welke thans geëischt moet worden voor de uitbetaling op bedoelde stukken. Een overeenkomstig artikel wordt toegevoegd aan de Nederlandsch-Indische Conversie-lee- ningwet 1934 met betrekking tot na 1 October 1934 krachtens die wet uit te geven leeningen. In verband met het spoedeischend karakter van deze wetsontwerpen bestond geen gelegen heid den Volksraad daaromtrent te hooren. sche congres en achtte rich gelukkig hen in naam van den Paus te begroeten. De huidige toestand van de were.d, aldus de Kardlnaal-Legaat, toont licht- en schaduwpar tijen in scherp contrast. De afval van bet ge loof heeft ontzettende afmetingen aangenomen en trekt in zijn helsche kolk voorai vele intel- lectueelen en vooral ook het proletariaat mede. Van den anderen kant toonde de Kerk zich wellicht nooit zoo als nu ce Moeder der Hei ligen. Een ware dorst naar christelijke vol maaktheid en apostolisch ’even en breede rijen van uitverkoren zielen. De Katholieke Actie Is daarvan een stralende getuigenis De adem Gods waait over de in ontbinding verkeerende wereld en wekt aarde en land van geestelijke schoonheid. De aanblik van dezen eplachen strijd tusschen goed en kwaad moet den ijver der priesters ontvlamden. Van verre hebben wij de liefde en zorg gade- geslager- sarmede het congres is voorbereid in alle opzichten, doch b!.zonder in geestelijk opzicht. Gedurende bijna twee jaren hebben de parochies, religieusze orden, vereen.gingen en colleges gewedijverd in vurigheid, om van den hemel den grootst-mogelijken luister te ver krijgen voor den triomf van Jesus’ Hostie. Geen week ging voorbij zonder dat in de radio conferenties werden gegeven over het toe komstige congres. Verscheidene ma’t-n per dag kon men bovendien door de verschillende zen ders de herhaalde waarschuwing hooren: „In dien gU katholiek zijt, herinnert u. dat de grootste gebeurtenis, welke dit Jaar zal plaats hebben, het Internationale Eucharistische Con gres zal zijn, dat In onze stad Buenos Aires zal gehouden worden in October aanstaande.’ Missies zijn gegeven, diocesane congressen zijn georganiseerd. H.H Missen opgedragen, het aantal H. Communies is vermenigvuldigd. In de groote metamorphose, die de Zuld- Amerikaansche wereld sindsdien heeft doorge maakt, is er toch iets onveranderd gebleven, n.L de geest van die oude overlevering. Deze geest beteekent, dat Christus zich om ringd zag door rijen zielen en dat hij zoo wan delde tusschen leliën en rozen. Hij beteekende ook. aan het Koningschap van Christus geen ledig woord, maar een magnifieke werkelijk heid is. De Kardinaal eindigde met het verzoek, dat allen zouden bidden voor den vrede. Christus, Koning van den Vrede, zoo besloot de Kardi naal, geef aan de wereld den vrede zonder einde. De schitterende rede vond aan het slot een storm van toejuichingen. De menschen herhaal den als in gebed de laatste woorden van den Kardinaal. Na afloop van de plechtigheden omringde de jeugd den auto van den kardinaal, die meer dan een half uur de gevangene bleef van de juichende menigte. Vannacht is de stad fantastisch versierd. Alle rageeringzgebouwen zijn geïllumineerd, terwijl Jte voornaamste straten met guirlandes van bonte lichtjes bezet zijn. Openbare gebou wen en particuliere woningen dragen het em bleem van het congres in fonkelend l’cht. De Kardlnaal-Legaat, die de liefde van de gansche Argentijnsche bevcóklng veroverd heeft, ontving den ganschen dag tallooze aanbiedin gen van geschenken, die echter werden afgewe zen met het verzoek ze aan de armen ten goe de te laten komen. In Februari 1933 heeft Nederlandsch-Indlë bij het Rijk een leening ten bedrage van f 115.000.000 aangegaan, op gelijke voorwaar den als de door het Moederland uitgegeven Nederlandsche Staatsleening 1933 I. Sindsdien is de vlottende schuld van het Land, welke op 1 April 1933 rond f 174 millioen bedroeg, weder gestaag opgeloopen tot rond Ingediend is een wetsontwerp houdende machtiging tot het aangaan van een of meer geldleenlngen ten laste van Ned.-Indlë en tot wijziging van de Nederlandsche-Indische Con- versie-leeningwet 1934. De voorzitter van het permanent comité der Eucharistische congressen, Mgr. Heylen, ver eerde de vergadering met een bezoek. In een korte toespraak verklaarde de Namensche bls- schop, dat hij de voorbeeldige organisatie van het Eucharistisch Congres te Amsterdam de oorzaak achtte van het welslagen der gressen, welke nadien zijn gehouden. Vervolgens werden redevoeringen uitgespro ken door den heer Van Haaren, Voorzitter der Nederlandsche Kolonie te Buenos-Aires en door de Z.Z. EJE. paters Duynstee en Smits. Christus beloofde, aldus spr., dat Hij met de Kerk zou zijn tot aan de voleinding der tij den. ’s Pausen gezag werd door alle eeuwen heen betwist en ondermijnd. De H. Eucharistie, waar de Persoon van Christus woont, werd eveneens door alle eeuwen verguisd. „Zij heb ben Mij vervolgd, ze zullen ook u vervolgen”. Wij zijn allen dén ware Christenen, nJ. volge lingen van Christus, als wij vervolgingen wil len! ijden, dus offers willen brengen voor Jezus Christus. De groote Apostel Paulus schreef aan Corlnthiërs: ,A1 hebt gij een geloof dat ber gen kan verzetten, als gij de liefde niet hebt, dan züt ge als een klinkend metaal, als een klapperend bekken." Waarin bestaat die liefde? In een sentimen teel gevoel als men nu en dan eens heerlijk bidden kan voor het tabernakel? Neenl Waar in bestaat ze dan wel? De H. Jacobus geeft als het ware een com mentaar op Paulus’ woorden, als hij in zijn brief schrijft: ..Het geloof zander de werken is een dood geloof. Gij gelooft dat God de eenlge God is, en gij zegt goed, maar dat ge- looven ook de duivelen en zij sidderen". De liefde, welke het geloof levend maakt, moet dus bestaan In de werken, in de offers, de offervaardige liefde van haar groote en hei lige zonen en dochters voor de H. Eucharistie. Spreker bewees dit door vele feiten. o.a. door den marteldood der Gorcumsche Martelaren, die het offer van hun leven brachten voor den Paus, den vertegenwoordiger van Christus’ ge zag en voor de H. Eucharistie, Christus' per soonlijk bestaan. In deze offervaardigheid vindt men een treffende wisselwerking: geeft de mensch zich als een offer; de H. Eucharistie steunt den mensch om het offer te kunnen brengen. Spr. bewees dit wederom met tref fende voorbeelden en feiten. Religieuzen, pries ters, missionarissen zouden onmogelijk hun of fervaardige liefde voor Jezus kunnen brengen, als zjj niet dagelijks gesterkt werden door Jezus’ Goddelijk Vleesch en Bloed. Directie en commissarissen van de Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij. de grootste scheepswerf te Amsterdam, welke kort geleden veertig jaar heeft bestaan, zien zich, indien niet spoedig nieuwe orders geplaatst kunnen worden, verplicht, het geheele bedrijf in Maart 1935 stop te zetten. Er zijn op het oogen blik een kleine 1000 man in direc- ten dienst van deze maatschappij en aan velen van hen is reeds ont slag aangezegd. De heer D. Goedkoop Dzn., directeur van de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij, heeft hierover aan het „Handelsblad” te volgende bijzonderheden verstrekt. Op het oogenblik werken er nog 900 man in het bedrijf en voor allen loopt het werk ten einde. Bovendien zijn indirect nog 1200 man van diverse ondernemingen bij het bedrijf ve trokken, ook voor hen allen zal er geen werk meer zijn. De .Bloemfontein" is nu Immers ge reed. de „Jagersfontein” nadert haar voltooiing. Er zijn alleen nog drie tankschepen (één groote en twee kleinere) in aanbouw. En als er niets bijkomt, staat eind Maart as. het bedrijf stop. kantoor zelfs personeelleden tot en met 38 dienstjaren al blijven wij hen nog eenigen tijd steunen Men bedenke daarbij, dat het bedrijf met 26002700 gewerkt heeft, de beste krachten hebben wij steeds behouden en nu gaan er eike week vijftig en meer weg. Een massa-ontslag, dat voortduurt tot allen van het personeel zijn heengegaan.... ’t Is in dezen tijd vrijwel ónmogelijk orders te krijgen. Ik kon aldus de heer Goedkoop een Noorsche order noteeren van 300.000 pond sterling voor den bouw van twee schepen evenals wij eenlge Jaren geleden voor dezelfde reederij hebben gebouwd. Maar door den pon denkoers zouden wU ditmaal 620.000 minder ontvangen dan destijds. Met het gevolg, dat ik moest weigeren en nu Zweedsche werven de schepen zullen bouwen, hoe gaarne men ook bij ons had besteld. Het hierboven genoemde bedrag van 620.000 dat wij minder zouden hebben ontvangen dan den vorigen keer, zouden wij hebben kunnen reduceeren tot ca. f 412.000, indien wij voor ongeveer een derde van den kostprijs in het buitenland hadden besteld, waardoor dan nog 200.000 van de 300.000 in Nederland had den moeten worden besteed met inbegrip van de hoofdmachine, installaties enz. Dit verschil bleef dan echter nog zoo groot, dat het niet te overbruggen zou zjjn. Dit is duidelijk, als men bedenkt, dat voor den bouw van deze twee schepen ca. 600.000 aan loon zouden moeten worden uitbetaald, waarop stel lig niet meer te bezuinigen zou zijn, daar het gemiddeld loon hier tot ca. 18 per week te- ruggeloopen is. terwijl de productie per arbei der bijna verdubbeld werd. omstandigheden, waarin wjj leven Meer en meer neemt de ergernis toe meer en meer schijnen de menschen en volken de eeuwige wetten en de geboden Goes te vergeten, meer en meer trekken de aanhoudende materieele zorgen en het eeuwige, onverzadigbare streven naar vermaak de wereld naar den afgrond en meer en meer ook moeten daarom de volmaakt heid en het goede stralen over de wereld, om haar de wegen te toonen. welke degenen moe ten bewandelen, die zich willen vrijwaren van iedere smet, om het ware geluk te verwerven. Deze volmaaktheid en dit souvereine goede is God Zelf, tegenwoordig in de Heilige Eucha ristie. Toen Woensdagavond de 60-jarige arbeider J. Dekker in de aardappelmeelfabriek ,De Twee Provinciën den aardappelwasscher schoonmaak te, trad de machine plotseling in werking, met het gevolg, dat D. vermorzeld werd en op slag Donderdagochtend diende voor de Haarlem- sche rechtbank de zaak tegen 'n 42-jarigen man uit Wormerveer. die in hooger beroep was ge komen tegen een vonnis van den Zaandam- schen kantonrechter. Ook de ambtenaar van het OM. had appel aangeteekend. Verdachte had op 1 Mei van dit jaar, ’s avonds om half acht, een roode tulp in zijn knoopsgat gedragen tijdens een optocht te Wormerveer. Wegens overtreding van het unl- formverbod was hij veroordeeld tot 2 boete of twee dagen. De Officier van Justitie achtte het dragen van een roode tulp wel degelijk het symbool van de partij, die dien dag een feest dag vierde en waartoe verdachte behoorde. Het is in zoo’n geval een uitdrukking geven aan een staatkundig streven. Op het oogenblik heeft men dit gedaan met een roode tulp. Zoo meteen, als de hoogste In stantie heeft uitgemaakt, dat dit niet mag, doet men het misschien met een glaasje rood met of zonder suiker. Maar dat neemt niet weg. dat de kleur rood het symbool der 8X)_AJ>. ts. waarmede zij uitdrukking geeft aan haar staat kundig streven. Spr. vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Mendels, achtte het groote belang van deze procedure, dat een nieuwe wet als het unlformverbod. naar geest en aard moet worden toegepast. PI. nam deel aan het tot stand komen van deze wet. President: .Noodgedwongen dan toch!” Mr. Mendels: In de wet staat niet, dat men geen opzichtig onderscheidlngsteeken mag dra gen. Het moet zijn een uitdrukking van een bepaald streven. In de Memorie van Antwoord heeft de minister den nadruk op dit woord ge legd. Uitdrukking is hier niet bedoeld als sym bool. als zinnebeeld. PI. concludeerde tot vrijspraak. De officier hield nog een korte repliek, waar na de rechtbank de uitspraak bepaalde op 25 OctobA. Christus moet heerschen over de individuen, over de gezinnen, over de geheele maatschap pij. Hij moet heerschen over hart en wil van lederen mensch. Om dit doel te bereiken, zal het congres bid den, studies maken en resoluties aannemen voor de toekomst. Onze zending zal der halve niet met het congres eindigen. Zij zal onzen ijver en toewijding lederen dag weer op- eischen. Teruggekeerd in onze landen, zullen wij met de jenade van God alles doen, opdat Ohristu-s heersche en alles ontvange. wat wij verschuldigd zijn aan Zijn Koninklijke Maje steit. Christus is Koning, zijn paleis is onze kerk, zijn ministers zijn Bisschoppen en priesters, zijn vertrouwde mannen zijn de katholieken, man nen en vrouwen, die, getrouw aan de richt lijnen van den plaatsbekleeder van Jesus Christus, zich wjjden aan de katholieke actie voor de eer van den Koning en net heil van Zijn onderdanen. Zijn pages zijn de kinderen, bovenal de kruis vaarders. die door hun gebeden, hun commu nies en hun offers den troon van den Koning omringen en Zijn eer vergrooten. Zijn soldaten zijn de jongelieden, die in de vereenigingen van de christelijke jeugd zich dapper zullen toonen, om de zaak van hun Koning te verdedigen en Zijn belangen te be hartigen. Zijn openbare werken zijn de scholen, patro naten. congregaties, instellingen van liefdadig heid, in één woord alles, wat in het belang is van het geestelijk en lichamelijk heil der men schen. Wij zullen onzen tijd, onze werkkracht en ons geld er aan wijden, tot glorie van God en tot heli van Zijn onderdanen. Zoo zullen wij het werk van het Eucharis tisch Congres voortzetten, het de meest over vloedige vruchten doen afwerpen en in alle waarheid den schoenen zang herhalen: Chris tus vindt, Chrlrius regnat, Christus imperat De Voorzienigheid waakt over het lot der menschheid maar Zij eischt ook trouw en vurige medewerking. De gaven die de priester heden en altijd behoeft om zijn ambt vruchtbaar te vervullen, zijn de deugd en de wetenschap. Rein heid en onzelfzuchtige naastenliefde put de priester uit het geheim der Eucharistie. Zijn wetenschap mag geen ijdele nieuwsgierigheid zijn en geen aanleiding tot zelfverheffing of winstbejag, maar moet geheel gericht wezen op de stichting van den naaste. Aldus zal zij zelf tot naastenliefde moeten groeien. Een magistraal woord sprak de gewijde spre ker verder over de mystieke eenheid van den priester met Christus. Na een bewogen opwekking tot een Intens Eucharistisch leven, richtte de spreker zijn ge dachten tot den Paus en richtte tot Hem de sublieme woorden van den H. Bernardus, in naam van alle aanwezigen onwrikbare trouw en onvergankelijke aanhankelijkheid betuigend aan den Drager der sleutels van het Hemelsch Rijk. Om vijf uur kwamen de verschillende (roe pen te vamen in het Palermo Park voor de eerste algemeene vergadering van het congres, waar het eerste congres-thema „net Koning schap van Christus” behandeld werd. '■■ri -5

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5