Na het drama te Marseille j Lav&l opvolger van Barthou? Protestbetooging in Mexico Zware brand te Krommenie De opstand in Asturië I I Peter II in zijn land Japansch schip in beslag genomen Gen. Nuyten ont slagen URENLANG VERHOOR VAN BENES EN NOVAK Ij l£^ 1 ZATERDAG 13 OCTOBER 1934 DE LAATSTE RUSTPLAATS VAN KONING ALEXANDER i V I I Al of niet af slachten van Het passen-raadsel runderen De zaak-Hauptmann Het onderzoek in Duitschland NAAR DE MISSIE Afscheidsplechtigheden te Gouda KERKELIJKE FEESTEN MALVERSATIES TE HULST Voortvluchtige boekhouder gevat Sancties in Oostenrijk TELEFONISCH VERGADEREN Verwelkoming in Ljubljana; tele grammen van deelneming van Mgr. Koroches Honderden rebellen gedood Meisje te Parijs ter dood veroordeeld Nieuwe arrestatie te Chambéry Geen wijziging in de politiek Missionarissen van het H. Hart Zy hebben toegegeven tot een revolutionnaire organisatie te behooren Wryving tusschen Joego slavië en Italië Als chef van den Belgischen generalen staf Viering op de Heilig-Land- Stichting Verwacht wordt, dat Doumergue nog vandaag het kabinet zal reconstrueeren Wordt het militair hospitaal opgeheven? MINISTER COLIJN TE NIJMEGEN 1 I J si J3 AM Vjjf eskaders bommenwerpers militaire Twee droog kamers van de Ned. Linoleum fabriek door het vuur vernield Ook hier belangrijke verlaging van het tarief Geen wijken voor de politie Katholieke vrouwen komen op tegen invoering van socialis tisch onderwijs .1 t&h--wo L..- namen deel aan de Reizen naar Bulgarije en Turkije - v? 4. -■ A I Een millioenen-vraagstuk zal komt door operaties gevoerd, overbodig geworden is. heeft aan de Koningin-weduwe en Mgr. Koroches, leider van de Katholieke Slo- veensche party, die onder de regeering van Ko- heeft den De „Tlmes”-correspondent meldt uit Belgrado dat de moord te Marseille aan de Fransch-Joe- go-Slavlsche betrekkingen een slechten dienst bewezen heeft en dat Juist op een oogenbllk dat een versterking daarvan van groot belang was voor het behoud van den vrede. De Indruk, dat te Marseille niet voor vol doende politle-bewaklng is gezorgd, heeft hier veel kwaad bloed gezet. ült Chambery wordt geseind, dat aldaar een Oostenryksch onderdaan gearresteerd is, die Debauzen beweert te heeten en geboren is in Zagreb. De man verbleef op den dag van den aanslag op Koning Alexander te Alx by Mar seille. Hy stond op het punt de Zwitsersche grens te overschrijden. Doel van de afslachting v: ren, moeder en kalf tegelijk, den rundstapel. Het doel is g< De zich noemende Novak, wilde aanvankeiyk niet spreken. „Ik ben,” zeide hy, „toch verloren, en ik geef er de voorkeur aan, om zwijgend den dood in te gaan." Toen riep hem Dimitrewitsj toe; „Je bent Fronomir Pospisjil. En Je hebt ook den direc teur van de „Novostl”, Toni Schlegel in Zagreb gedood. Later heb Je bomaanslagen in Zagreb gepleegd en daarom ben Je verschillende malen ter dood veroordeeld.” Toen gaf Pospisjil het op en met een vloek zeide hy: „Zoo Is het” en sloeg met de vuist op tafel. PARIJS, 12 Oct. (Reuter). Op het statkms- polltiebureau te Annemasse zyn de gearresteer de vermoedeiyke handlangers van den moorde naar van Marseille, Benes en Novak, urenlang verhoord. Het verhoor werd bygewoond door den Joego-Slavischen vertegenwoordiger by den Volkenbond, den gezant Fotltsj, die als tolk op trad. Dr. van - h MEXICO, 12 Oct. (Reuter Ongeveer 1000 katholieken, voor het meerendeel vrouwen, be toogden heden op het plein voor het Nationale Paleis tegen de invoering van een socialistisch, schoolonderwijs. De demonstratie was niet toe gestaan. De politie trachtte de be^oogers te verspreiden en ging over tot het gebruik ma ken van de blanke wapens en van kaangas en waterstralen. Ook werden verscheidene schoten in de lucht gelost. Desondanks slaagde de po litie er niet in de straten geheel te ontruimen, daar de betoogers steeds weer byeen kwamen. Tenslotte werd de politie met steenen aange vallen. Verschillende agenten werden gewoncfr Ook talryke demonstranten bekwamen kwets uren. Een reeks arrestaties werd verricht Dezer dagen zyn te Rotterdam vyf paters en twee Broeders, Missionarissen van het H. Hart, scheep gegaan naar het Apostolisch Vicariaat van Rabaul (Oceanlè), dat bestuurd wordt door Z. H. Exc. Mgr. O. Vesters, M.S.C. PARIJS, 13 Oct. (Reuter). Novak bekend, dat hy medeplichtig is aan moordaanslag op Koning Alexander. Het raadsel van den aanslag van Marseille schynt thans te zyn opgelost. De Identiteit van Novak en BenesJ, die Donderdag in Thonon zyn gearresteerd, is vastgesteld door een hoogen ambtenaar van de Zuid-Slavi sche politie, Dimitrewitsj MilicewltsJ. LONDEN, 13 Oct. (V.D.). Uit Belgrado wordt gemeld, dat Koning Alexander geweigerd heeft, te luisteren naar de waarschuwing van Konin gin Maria, niet naar Frankrijk te gaan. Op eenzelfde waarschuwing van den presi dent van den Senaat heeft Koning Alexander geantwoord: „Het is myn plicht te gaan". PARIJS, 13 Oct. (Reuter.) Minister-pre sident Doumergue heeft gisterenavond een langdurig onderhoud gehad met den minis ter van Koloniën Laval, die door de bladen algemeen wordt gedoemd als de opvolger van Barthou aan het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken. Men verwacht dat hedenmiddag, terstond nadat de begrafenisplechtigheden voor Bar thou beëindigd zyn, de gedeeltelijke kabi netscrisis zal worden opgelost. Vrydagmiddag heeft Z. Exc. Minister CoUjn als leider van het Departement Koloniën in gezelschap van Mr. van Voorthui- BELGRADO, 12 Oct. (Reuter) By aan komst te Ljubljana (Laibach) van den specla- len trein, welke den Jeugdigen koning Peter II met de Koningln-weduwe Maria naar Joego slavië bracht, was een groote menigte saamge- stroomd om den Jongen vorst te verwelkomen. De voorzitter van het parlement was hem tege moet gereisd. De bladen te Belgrado wyden Koning Peter II op harteiyken toon gestelde begroetlngsarti- kelen. WEENEN. 12 October (D N. B.) De Oosten- rijksche minister van onderwys heeft een ver ordening uitgevaardigd, waarby aan alle scholieren van middelbare en hoogere scholen, die hebben deelgenomen aan den opstand, wordt geweigerd verder te studeeren. PARIJS, 12 Oct. (Reuter). Volgens een Havas-bericht uit Madrid hebben 5 es kaders bommenwerpers deelgenomen aan de militaire operaties in Asturië. De vliegers verklaren, dat in het cen trum van Oviedo verscheidene gebou wen, waaronder er zijn die nog uit de 14de eeuw stammen, zooals de kathe draal, die vele kostbare kunstwerken bevat, en een beroemde schepping van Gothische kunst is, in vlammen staan. PARIJS, 12 Oct. (Reuter) Violette Noziè- res is ter dood veroordeeld. Dit 18-jarig meisje heeft, naar men zich zal herinneren, getracht haar ouders te vergiftigen teneinde zich van hun spaargelden meester te maken. De vader is aan het vergif overleden; de moeder, die een geringere dosis had ingenomen, is hersteld, en machines, “zoodat zij 'een groote snelheid kim- was by het proces, datln Parijs enorme be- t' i In de vesting Montjuich by Barcelona heeft de krygsraa dde zaak behandeld tegen kolonel Perez Farras, kapitein Escofet, kapitein Lopez Oatell, en tegen den commandant van de vei ligheidspolitie Richard Salas, alsmede tegen generaal Pozas. Kolonel Perez Farras had de geheele verant woordelijkheid op zich genomen voor de ge- beurtensissen in Barcelona. Kapitein Escofet verklaarde, dat hy uitslui tend de Spaansche republiek en de rechten van Catalonlë heeft willen verdedigen. Het Openbare Ministerie etschte tegen kolo nel Farras en de kapiteins Escofet en Lopez Gatell de doodstraf en tegen den commandant der veiligheidspolitie levenslange tuchthuisstraf. Het vonnis zal binnen enkele dagen worden uitgesproken. MELBOURNE, 12 Oct. (Reuter) De Australische regeering heeft bericht ont vangen van de Gouvemementsvertegen- woordiger op Nieuw Guinea, dat een Ja pansch stoomschip, de „Yosikino Maru”, afkomstig uit Formosa, erop betrapt is, strooptochten te ondernemen in de buurt van de westeiyke eilanden der Admlrall- teits-groep, behoorende tot het administra tief gebied van Nieuw Guinea. Voor het station had zich een groote menigte verzameld, die af en toe aan haar opwinding uiting gaf door vyandelyke kreten tegen de gearresteerden. Novak beweert thans Protsjek te heeten, wat men voor een afleidingsmanoeuvre houdt, hoe wel de naam herinnert aan dien van een bij de Joego-Slavische regeering bekend bendeleider. Novak wordt beschreven als een man van Her culische gestalte, terwyi Benes het type van den revolutionnalren intellectueel Is. De te Fontainebleau ontkomen Malny of Chalny moet nog in de bosschen in de omge ving ronddwalen. De pers constateert veront waardigd. dat zyn ontkomen aan de besluite loosheid van de politie te wjten is. De „Paris Midi” weet daaromtrent mede te deelen. dat toen Chalny op het station van Fontainebleau wist te ontsnappen, de gendarmen het niet doenlijk achtten hem te vervolgen en eerst de aankomst van de Garde Mobile afwachtten. Fontainebleau zou volgens het blad het cen trum der samenzwering zyn geweest. Omtrent het verhoor van Benes en Novak wordt verder gemeld, dat zy hebben toegege ven te behooren tot een revolutionnaire orga nisatie, waarover zy echter geen nadere mede- deelingen wenschen te doen. Zy beweren bevel te hebben gekregen zich naar Parijs te begeven en daar een leidende figuur van hun organi satie te ontmoeten, van wie zy een byzondere opdracht zouden krygen. zy hebben echter op het afgesproken punt tevergeefs gewacht. Ten einde den tyd te verdrijven, hadden zy de om geving van Parijs bezocht, os. Fontainebleau. Hier hebben zy door de radio de berichten om trent den aanslag in Marseille gehoord, waarop zjj snel kaarten naar Thonon hadden genomen, in de hoop op dezelfde wyze, waarop zy ge komen waren, weer te kunnen terugkeeren. Nader wordt gemeld, dat Novak destyds na een gevangenisstraf van 4 maanden te Mar seille. uit Frankrijk is gezet. In 1934 werd hy opnieuw aangehouden te Nice, doch weer in vrijheid gesteld. Renes heeft te Parijs in hetzelfde hotel ge woond als de moordenaar Kalemen. Benes, die naar het schünt ook gerulmen tijd in Brazilië ia geweest, vertoont een zeer groote geiykenls met een zekeren Nalls, die bij de Fran sche en Zuld-Slavische autoriteiten als verdacht stond genoteerd. Bewys voor de Identiteit zal echter eerst door vergeiyklng van de vinger afdrukken kunnen worden .geleverd. Op grond van het tot dusverre bereikte re sultaat houdt de politie de beide verdachten voorloopig in arrest. Hun wordt ten laste gelegd vervalsching van passen en beimeiyk overachry- den der grenzen. Men is voorloopig niet voor nemens hen naar Parys over te brengen. IR? Ccts Tegeiykeftyd is vastgesteld, dat de praatjes, welke zy over hun zoogenaamd verblijf in München hadden verkocht, gelogen waren en dat zy daarmee alleen ten doel hadden gel .ad, de politie op een dwaalspoor te brengen. Te Douai heeft de politie twee nieuwe perro- hages, Eisenstein en Silverstein, gearresteerd; de eerste heeft bekend onder een vaischen naam te Parys te hebben gewoond. De tweede beweert Pool te zyn. De troepen in het nog opstandige gebied heb ben opnamen gemaakt, waaruit duidetyk de moedeloosheid en wanhoop biykt van de op standelingen. die zich voor het grootste deel overgeven. Door een van de neergeworpen bom men Is een trein op de >ljn OviedoUjo, die door rebellen bezet was, vernield. Hetzelfde gebeurde met een autocolonne, die uit 14 vrachtauto’s bestond. Het aantal onder de rebellen gevallen slachtoffers schynt In de honderden te loopen. In Gyon en Oviedo zyn de krijgsgerechtsho ven reeds byeengekomen, om de raddraaiers te vonnissen. Het dorp Sabaro, waar het communisme was uitgeroepen, is thans door troepen bezet. Te Madrid werden 6 meisjes gewond, die met een granaat speelden. Naar verluidt zou de geheimzinnige vyfde persoon, die de leiding nad van de samen zwering tegen het leven van Koning Alexan der, een vroegere advocaat uit Agram. Mr. PavilltsJ, zyn. Hy heeft schrifteiyke instructies ontvan gen van den leider eener terroristische orga nisatie. Verzekerd wordt, dat er een munt bestaat, die ,,Ruma” heet en de waarde heeft van een lire, zy is in omloop en geldig onder de Kroatische vluchtelingen niet alleen in Hongarye, doch ook in Zara. In de bladen wordt van deze beschuldigingen echter niets gepubliceerd, daar de censuur zeer streng is en geen enkel bericht mag worden gedrukt, alvorens door het offlcieele persbureau te zyn goedgekeurd. Het publiek weet hierdoor ook niets van de anti-Italiaansche betoogingen, die in verscheidene plaatsen zyn voorgekomen. Ook de berichten over het vermoorden van den koning zyn hier 12 uur vertraagd, ofschoon de bevolking door buitenlandsche radio-uitzen- dingen reeds van het vermoorden van den ko ning op de hoogte was. De boekhouder de gemeenteiyke gasfabriek te Hulst, die voortvluchtig was, is Vrijdag te ’s Gravenhage aangehouden en naar Hulst overgebracht, waar hy werd ondervraagd in verband met het kastekqrt van f 1400. Hy is vervolgens in het Huis van Bewaring te Mid delburg opgesloten. Uit Parijs wordt verder aan de Daily Telegraph”, waaraan dit be richt ontleend is, gemeld, dat de twee mannen, die gearresteerd zijn als medeplichtigen van den moorde naar, een buitenlandsche mogend heid bij deze aangelegenheid heb ben betrokken, terwijl voorts wordt beweerd, dat een aanslag beraamd is op Peter II, den nieuwen koning. MADRID, 13 Oct. (Reuter.) In tegenstelling met vroegere offlcieele mededeellngen bevindt de voormalige Spaansche premier Azana zich niet in vryheid, maar wordt hy nog steeds aan boord van een schip in de haven van Barcelona gevangen gehouden, waar hy te rbeschikking van de militaire autoriteiten biyft. Teneinde het telefonisch vergaderen te be vorderen tegeiyk met de overige telefoon-ta riefsverlagingen, ook de voorbereidlngskosten voor een z.g. verzamelgesprek, welke tot dusver f 1.— voor lederen deelnemer bedroegen, ver laagd tot 40 cent voor lederen deelnemer. Ook de gesprekkosten zelf zyn in overeen stemming met de algemeene tariefsverlaging verminderd voor lederen deelnemer van 50 ct. tot 40 ct. voor elke drie minuten. KAMENZ. 12 October. De Amerikaansche detective Johnson nam in het gerechtsgebouw van Kamenz heden Inzage van de acten be treffende den verdachte in de Lindbergh-af- falre, Hauptmann, in het byzonder ook van het handschrift van Hauptmann voor deze ge vlucht wis. Voorts bezocht de detective een zekeren Heine, wiens zoons naar Amerika ge ëmigreerd zyn. Deze, een slotenmaker, werkt op het oogenbllk op een fabriek by New Y-rk. In een schryven had deze medegedeeld, dat hy Hauptmann niet in staat achtte tot het plegen van het hem ten laste gelegde. De Tsjecho-Slowaaksche consul te Cleveland (Ohio), verklaart op 24 October 1929 een pas te hebben afgegeven, welke hetzelfde njmner draagt als de pas van Zvonemer Pospisjil, alias Novak, aan een zekeren Joseph Turcan te Detroit, voor den tyd van een jaar. De consul weet niet of Turren naar de Ver- eenigde Staten is teruggekeerd. Daarvoor had Turcan een pas, welke te Zla- temoravce In Tsjecho-Slowakye was afgegeven. Turcan is te Bohemen geboren op 31 Januari 1882, heeft grijze oogen. rood haar, een ovaal gelaat en hoog voorhoofd. wordt dus by een duur van b.v. 3 minuten reed» een besparing verkregen van l 4.20. Zooals bekend zyn ook In het radio-telefoon- verkeer met Ned.-Indië verzamelgesprekken toegelaten; ook voor dese gesprekken is het genoemde verminderd tarief van toepassing. 3 De A N W B., Toeristenbond voor .Nederland, vestigt er de aandacht op, dat tot de landen, welke speciale voorschriften hebben -uitgevaar digd ten aanzien van den in- en idtvoer van geld en geldwaardige papieren, thana^dok Bul garije eh Turkye behooren. Aangezien deze bepalingen buitengewoon streng zyn, zullen reizigers naar die landen goed doen, zich tevoren daarvan op de hoogte te stellen, ter voorkoming van inoeslagneming Mn Volgens de Parijsche ochtendbladen zou de reconstructie beperkt biyven tot het allemood- zakeiykste. Het wordt waarschljniyk geacht dat Herriot en Tardleu minister van staat, zonder porte feuille zullen biyven, ten einde het politieke evenwicht van het kabinet niet te verstoren. Of onder deze omstandigheden ook aan het ministerie van Justitie een andere functionaris zal komen, is nog niet bekend. Als toekomstig minister van binnenlandsche zaken komt een radicaal-socialistische afge vaardigde In aanmerking, zyn naam wordt evenwel nog niet genoemd. De Parjjsche correspondent van de „Times” acht een wyziging der Fransche politiek on- waarschyniyk, welke persooniykheid het minis terie van buitenlandsche zaken ook bezetten zal. Met bevrediging wordt vastgesteld, dat de tot dusver ten opzichte van Joego-Slavië gevolgde politiek zal worden voortgezet. opdracht gekregen stappen te doen by het Ita- liaansche ministerie Van Buitenlandsche Zaken om de verzekering te ontvangen, dat de Itall- aansche radiozenders zich in de toekomst zullen onthouden van dergeiyke onvriendschanpeiyke uitingen over den toestand in Joego-Slavië. Men hoopt, dat het incident op deze wyze bevredigend kan worden opgelost. In den afgeloopen nacht te ongeveer vier unr werd brand ontdekt in de droogkamer» van da Nederiandache Linoletun-fabriek te Krommenie. Arbeiders, die werkzaam waren In de zooge naamde Llnoleum-fabriek Noord, het complex der Nederlandsche Llnoleum-fabriek, dat gele gen is aan de Padlaan te Krommenie, ontdek ten tegen vier uur, dat rook en vlammen sloe gen uit de beide droogkamers. Onmlddeliyk waarschuwden zy de brandweer en alarmeerden de eigen fabrieksbrandweer van de Nederland sche Llnoleum-fabriek. De belde droogkamers bleken toen al in lich terlaaie te staan. Het zyn gelykvloersche gebou wen, die een oppervlakte hebben van ongeveer 75 by 10 meter en waarin het byna afgewerk te linoleum wordt gedroogd. Toen de brand werd ontdekt, waren beide droogkamers gevuld met een vry groote linoleum-voorraad. De fabrieksbrandweer was spoedig ter plaatse, evenals de brandweer van Krommenie en met verscheiden stralen werd water gegeven. Men slaagde erin den brand tot de beide droogka mers te beperken, hoewel niet kon worden voor komen dat zy geheel uitbrandden. Vanmorgen tegen zeven uur kon de brand weer van Krommenie inrukken, terwyi de fa brieksbrandweer met een wacht voor nablus- sching achterbleef. De. oorzaak van den brand is nog niet bekend. De bemanning, bestaande uit den kapitein en 24 leden, is gearresteerd wegens overtreding der immigratle-wetten. Volgens den correspon dent van de „Times” komen den laatsten tyd verschillende berichten binnen omtrent geheim zinnige manoeuvres van Japansche sampans (kustvaartuigen) Mn de kusten van Queens land en Noord-Australlë. Uit de In beslag geno men papieren kan men thans nagaan, waarom de Japansche schepen zich herhaaldeiyk in de Australische wateren ophouden. De sampans zyn uitgerust met krachtige Naar Reuter uit Belgrado verneemt heeft de Joego-Slavische regeering zich genoodzaakt ige- öen, stappen by de Itailaansche regeering te ondernemen, daar in. een rede voor de Italiaan- •che radio gesproken is van den „onhoudbaren toestand” in Joego-Slavië. Voorts zouden ook opmerkingen gemaakt zyn ®ver een aanstaande ontbinding van den staat. i. Daar deze mededeellngen volkomen onjuist nln« Alexander^ uit Joego-Slavië verbannen is, *ün, heeft de Joego-Slavische gezant te Rome De Ned. Slagershond heeft zich verklaard tegen het advies der Veehoude.y-centrale aan den minister van Econon^sche Zaken, waarin werd verzocht over te gaan\tot afslachting v»n. 150.000 jarige halfdragende \runderen. m 150.000/runde- V beperjöng van «S-BlMr de mid delen zyn o.l. absoluut verkeerd, want het doel worden voorbygestreefd en het tegenge stelde zal worden bereikt. De ervaring heeft 't geleerd. De afslachting van 115.000 runderen verleden ,£WteK.en voorjaar heeft de melkproductie niet merkbaar doen afnemen en heeft ook de vee stapel niet verminderd, want tegenover een geforceerde afslachting, staat een even groote mindere normale afslachting voor de vleesch- consumptie. -- Afslachting brengt niet de gev.enschte beper king der melkproductie, niet de gewenschte af name In den te grooten veestapel. De binnenlandsche consumptie de afslachting van 150.000 5-underen In het ge- draqg. wordt er steeds meer ongunstig door beïnvloed. Er is voor de binnenlandsche con sumptie geen behoefte aan een nieuwe pro ductie van 18 millloen bussen vleesch in blik, terwyi er nog 11 millloen. of de helft van de vorige productie in voorbad staan. Is na een uitgave van 14 millioen verlies op de vorige afslachting, gewettigd nog 15 millloen goed geld naar kwaad geld te gooien? vragen de slagers. -v y'.. De man, die zich aanvankeiyk BenesJ noem de. en naderhand verklaarde Raititsj te heeten, biykt werkeiyk zoo te heeten en In Brazilië door de Kroatische revolutionnaire beweging, die in Hongarye wordt gaande gehouden, te zyn aangeworven. Hedenochtend houden de Fransche bladen zich bezig met de politieke gevolgen van den moord op Alexander. ..Matin” vreest, dat de toenaderings-politiek een gevoeligen klap heeft gekregen. „Echo de Paris” verklaart, dat een land, dat de Kroatische emigranten beschermt, groote moreele verantwoordelijkheid draagt. Inzake de binnenlandsche politiek zyn de bladen van meening. dat Doumergue reeds de nieuwe mlnisteriyst gereed heeft, doch deze tot het laatste oogenbllk geheim zal houden. BARCELONA, 12 Oct.. (Reuter) Aan boord van het Spaansche oorlogsschip „Uruguay" zyn 17 burgers door den krygsraad veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens den over val op de Guardia Civil by Barcelona Zon dag JL Het interieur van het mausoleum van het huis Karageorgewitsch te Topala in Servië, vanwaar het Koningshuis stamt en waar de zoo tragisch om het leven gekomen Koning Alexander wordt bijgezet zen gecommitteerde voor Indische zaken, by' Koloniën een bezoek gebracht aan de kazerne en het militaire hospitaal van het Ned. Indi sche Leger te Nymegen. Aan het station «lerd de minister verwelkomd door Majoor J. Th. Wlssema, commandant der Koloniale Reserve in wiens gezelschanjgde mi nister de heele kazerne en en ook heKhgëpitaal bezocht. De minister werd technisch voorgelicht om trent den toestand der gebouwen door den offlcleelen opzichter, den heer A. vanj Westree- nen. Naar wy vernemen, houdt dit bezoek verband met eventueele opheffing en ook mogeiyken verkoop van het hospitaal, dat sinds-- de bezui nigingen. welke by het Indisch leger zyn in gevoerd, overbodig geworden is. Naar Reuter verder verneemt, zyn In offi- cieele kringen berichten ontvangen, dat het Ita- llaansche garnizoen te Zara de laatste dagen aanzienlijk versterkt is. In offlcieele kringen is men hierover niet te spreken en men wijst er op, dat hierdoor een verbetering van de betrekkingen tusschen Italië en Joego-Slavië niet gemakkeiyker gemaakt wordt. In sommige kringen is men er van overtuigd, dat de Kroatische revoiuttonnairen van Itall- aansche zyde worden gesteund. Dezer dagen is in de parochiekerk St. Jo seph te Gouda het plechtig afscheid gevierd van negen Minderbroeders, die als missionaris naar de Missie vertrokken. Naar Java vertrokken pater Benedictus Coenen. tot heden werkzaam in de mynstreek, en pater Oscar Cremers, die leeraar was aan het Missie-College te Katwyk. Naar Brazilië vertrokken pater lector Nar cissus van Summeren, en de Fraters Me teil as Geeve, Erhard Veen, Aristides Kasbergen, Wen- ceslaus Mouwen, Gaudlosus Nieuwenhuysen on Broeder Alexius van Arem. Voor een dichtbezette kerk hield pastoor pater Eduardus de Graaf O. F. M. de afscheidsrede °n nadat de plechtige H. Mis. die werd opgedragen door Pater Benedictus Coenen. de Procura’xir der Missles. Pater Agnus Abrosius de zend brieven had voorgelezen, wydde de provinciaal, pater Honoratus Camlnada. de missiekrulzen en reikte ze aan de vertrekkende missionarissen uit. Onder het zingen van het Magnificat ont vingen zy hierop van de vele aanwezige priesters den vredeskus, waarna zy de kerk verlieten, om In de gereedstaande auto’s naar trein cn boot gebracht te worden. Dit jaar zal tot voorbereiding van het feest van Allerheiligen en Allerzielen wederom een cursus gehouden worden op Casa-Nova op de Heilig Land Stichting. Pater Drs. Steph. Wevers zal op 31 October en 1 November spreken over: Jezus, de bron van onze heiligheid. Niet de historische Jezus der liberale theo logie (eerste lezing); ook niet de Christus der z.g. crisis-theologie (tweede lezing), maar de menschgeworden Zoon Gods .tezus Christus (derde lezing). Inlichtingen worden verstrekt, door de Ka- nunnlkessen van het Heilig Graf Casa-Nova, Heilig Landstichting. Nymegen. Verder wordt gemeld dat aan belde zyden van de ItaliaanschJoego-Slavische grens voor zorgsmaatregelen zyn genomen en wel in de om geving van Triest en Ljubljana (Laibach), ten einde betoogingen te voorkomen, welke de wederzijdsche betrekkingen zouden kunnen schaden. Te Reggio (Cerlabrië) en te Messina waren groote menschenmenigten saamgestroomd om de ..Dubrovnik" met het iyk van koning Alexander te begroeten, toen dit schip, verge zeld van 11 Itailaansche vloot-eenheden, de Straat van Messina passeerde. De Engelsehe Mlddellandsche Zee-vloot za) de „Dubrovnik” ter hoogte van Split (Spalato) opwachten. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 12 October: Hedenmorgen kwam het Belgische kabinet in vergadering byeen. Na de zitting deelde de mi nister van Defensie mede, dat generaal Nuyten van zyn ambt als chef van den generalen staf is ontheven. Met toestemming van den koning zal hem echter de belangrijke functie van bevelhebber van het tweede legercorps te Antwerpen wor den aangeboden, zoodra deze plaats vacant is. Einde December zal de tegenwoordige bevel hebber van Antwerpen nJ. ontslag nemen, daar hy dan de leeftijdsgrens heeft bereikt. Van andere zyde vernemen we nog, dat waar- schyniyk tot chef van den generalen staf zal benoemd worden generaal van den Bergen, thans sous-chef van den generalen staf. Generaal Nuyten en generaal van den Bergen zyn belden Vlamingen en Katholiek. Joego-Slavischen ministerpresident telegrammen gestuurd, waarin hy zyn innige deelneming be tuigt en zyn verontwaardiging uitspreekt óvei de laffe misdaad te Marseille.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 23