c De betalingsmoeilijkheden met Duitschland Tegen machinalen arbeid Zware brand te Krommenie ZADELHOFF DOETINCHEM I OORDEEL VAN Dr. F. E. POSTHUMA si E E „DE H00GE VELUWE I Bezoek van Kamerleden f*s N.\ Steungelden geroofd Koersrisico primair Vertrek van de Het hoofd koel Achterstallige vorderingen VOOR EEN GEZOND VOLK Crediteuren aanvaarden het aangeboden accoord R.K. MIDDENSTANDSBOND i Snel ingrijpen noodig Ned. Boekdrukkers patroons Al of niet af slachten van runderen Een millioenen-vraagstuk Andere onderwerpen De eerste dag Grato-tentoonstelling MALVERSATIES TE HULST Illiquiditeit exportbedrijven - Federatie van comité’ s is thans opgericht Nationale federatie tot «tand gekomen Verdediging van het Zuiden Fabrikanten uit de sigarenindus trie vragen medewerking der Regeering Brandkast van een vakbond geplunderd Twee droog kamers van de Ned. Linoleumfabriek door het vuuf vernield Overeenkomst met het draad- nagelsyndicaat MGR. H. PANIS NAAR HET VADERLAND BEJAARD MOTORRIJDER ZWAAR GEWOND MUSSERT SPREEKT TE BERLIJN TRUSTKANTOOR VOOR BELEGGING DRA ADN AGELF ABRIEK TE HELMOND gen zouden in guldens gefixeerd moeten worden tegen den markenkoers van dit „Uiver” Vergadering van het Centraal Bestuur De viering van het zilveren jubileum Om verkaveling te voorkomen Zijn zoon op de duo ongedeerd Ook post voor Ned.-Indië Om een broodtasch MAANDAG 15 OCTOBER 1934 Vo oogenblik bewuste voor «eer aangesloten het de t k ti h s V h k En wanneer sulks het geval mocht »Un, 4an is de dreigende illiqaiditeit van onze het naar Het gedenkboek, dat aan H.K.H. Prinses Juliana wordt aangeboden ter herinne ring aan het huldiging sconcert der Haagsche Telefoon Radio-Vereeniging Per autocar hebben de Kamerleden hierna een tocht over het landgoed gemaakt. J dn nie en ts sta 1 de: ooi uri eei eei 1 rie Eu so< OOI do «e he we Hl Ki tb de va «P de ds di Duitschland heeft de Nederlandsche goede ren en voortbrengselen, welxe met deze achter stallige vorderingen aequlvaleeren, gekocht en verbruikt op het huidig koerspell van de mark. En het ware volgens den heer Posthuma uiter mate onbillijk, wanneer het Nederlandsche be drijfsleven uit dien hoofde eenig risico zou Ihoeten dragen. Wjj mogen van de Dultsche regeering eischen, dat zij de billijkheid hier van Inziet, en van de Nederlandsche regeering verwachten, dat zij de maatregelen zal weten te treffen, welke deze bijzondere omstandig heden vereiseben. Wanneer het valuta-pro- bleem eenmaal opgelost is, komt het liquldatie- vraagstuk aan de orde. Een afgezwaaide onder-officier, die reeds ja- ren tot de reservisten behoorde, was enkele weken geleden gaan visschen in de omgeving Voor den heer Posthuma staat vast, dat de Regeering zich van haar duren plicht bewust is, en dat van regeeringswege al het mogelijke zal worden verricht om ons bedrijfsleven be hulpzaam te zijn. Wij moeten derhalve met een koel hoofd pogen de Regeering, en in het bij zonder den verantwoordelijken minister en z’n Departement, in deze zware taak bij te staan. Alleen op deze wijze zal het zoo dringend nood- zakelljke contact tusschen Regeering en be drijfsleven een duurzaam en constructief ka rakter kunnen dragen. Op de vraag, welke stemming bij de leden van het Instituut is ontstaan door deze ge beurtenissen, kreeg men ten antwoord dat de stemming niet bepaald aangenaam was en dat de telefoon vi^jwel niet stil stond. Deze onte vredenheid houdt in de eerste plaats verband met de reeds herhaaldelljk tot uitdrukking ge komen klachten, dat het bedrijfsleven niet vol doende op de hoogte is gesteld van de ernstige moeilijkheden, welke zich voordeden bij de liquidatie van de Sonderkonto-vordeiingen en de geweldige accumulatie dezer bedragen. De compleet-machinale-arbeid dient, wil men iets bereiken, verboden te worden. Een groot aantal sigarenfabrieken als .Ka rei II”, ..Aida”, te Eindhoven. Baars en Zn. te Krommenie. „La Bolso” te Kampen, „Willem II" te Vaikenswaard, Van Susant» te Boxtel hebben, naar „De Volkskrant" verneemt, een adres gezonden aan de ministers Colijn. Slote- maker. Steenberghe en Oud. waarin zij met nadruk verklaren, dat de invoering van ma chines in het sigarenbedrtff in steeds sterkere mate vermeerdering van werkloosheid tenge volge heeft, vooral van volwassen mannelijke arbeiders, die dan meerendeels door Jeugdige vrouwelijke krachten worden vervangen. Deze bedrijven kunnen dus niet meer verder werken, de banken beperken onder deze om standigheden natuurlijk hunne credietfacill- telten en vele gezinnen zien zich aldus met den ondergang bedreigd. Wellicht zullen de banken hunne relaties ver der willen financieren als eenmaal vaststaat, dat de achterstallige vorderingen ontlast zijn van valuta-rlsico. Maar het Is echter ook zeer goed denkbaar, dat ons bankwezen een lang durige credletverleenlng op „stilgehouden" vor deringen van z’n clientele niet zal willen ver kenen. Op instigatie van de regeering zijn pogingen in het werk gesteld om de verschillende veree- nigingen. welke werkzaam zijn op het geb ed der geestelijke volksgezondheid, tot samenwer king te brengen en thans Is. meldt .De Tele graaf”. opgericht een Nationale Federatie voor een geestelijke Volksgezondheid. Hierbij zijn alle groote organisaties aangego ten en wel: de Neder!. Vereeniging voor Gees’e- lijke Volksgezondheid: de Ned.-Hervormde Ver eeniging voor Geestelijke Volksgezondheid, de R. K. Charitatieve Vereeniging voor Geestelijke Volksgezondheid: de Vereeniging „Centraal Israëlietisch krankzinnigengesticht: de Veree- niging voor Geesteliike Volksgezondheid op Ge reformeerden grondslag: de Centrale Vereer 1- ging ter behartiging van de MaatschappeV'ke belangen van zenuw- en zielszieken; de Ned. Vereeniging ter bevordering van consultatie bureau! voor moeilijke kinderen; Het Grome Kruis; Het Wit-Gele Kruis en De stichting „Paedologische instituten” te Nijmegen. Nu de Nationale Federatie Is tot stand ge komen. zal het Prophylaxe-fonds een subsidie van te zamen 25 000 aan de aangesloten or ganisaties verstrekken. Intusschen produceert ons bedrijfsleven, en met name de land- en tuinbouw, tallooze aan bederf onderhevige voortbrengselen, waaraan men in Duitschland groote behoefte heeft, en die door deze onverkwikkelijke omstandigheden in ons land op den mesthoop belanden. Deze toestand is catastrofaal. Er dient snel en krachtdadig te worden ingegrepen om ons reeds zoo zwaar ge teisterd bedrijsleven te behoeden tegen de gevolgen van deze rampzalige omstandig- a--.»-— IICuCU, De openingszittlng zal een eenigszins plechtig karakter dragen. Het Utrechtsch Stedelijk Orchest geeft het eerste half uur zijn medewerking. Vandaar dat deze eerste zitting wordt gehouden in de con certzaal van „Tivoll”. De volgende congresvergsderingen vinden in het Jaarbeursgebouw plaais. De onderwerpen, die dezen eersten morgen worden behandeld, zijn: le. „Het werk van ‘bet Internationaal Bureau” in te leiden door L. A. Austen Leigh (Enge land). 3e. „De opleiding van toekomstige patroons en de Internationale uitwisseling van jonge boekdrukkers" door V. Odenbour» (Duitsch-^tot *s avonds 10 uur. land). Te twee uur volgt de tweede zitting van het Op uitnoodlging van het bestuur der Pro vinciale Geldersche Vereeniging voor Vreem delingen Verkeer heeft Zaterdagmiddag een veertigtal leden van de Eerste en Tweede Ka mer der Staten-Generaal een bezoek gebracht aan het landgoed „De Hooge Veluwe”, in ver band met de mogelijkheid den aankoop van het landgoed andermaal bjj de Staten-GeneJ raai aanhangig te maken. In „Musis Sacrum” te Arnhem werden de gasten welkom geheeten door den president der Geldersche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer, mr. A. J. A. baron van Heemstra, die het op prijs stelde, dat zoovelen aan de uitnoo- diglng hebben gehoor gegeven. Onder de aan wezigen bevond zich ook de burgemeester van Arnhem, de heer H. P. J Bloemers. De heer J. H. Memelink. rentmeester van „De Hooge Veluwe”, schetste het ontstaan van dit landgoed en zette de beteekenls als natuur monument uiteen. Van de Havezate Harscamp uit, een eenvou dig zomerverblijf dat in 1909 werd aangekocht, werd de Veluwe door de stichters ontdekt. Door aankoop van groote uitgestrekte terreinen in de volgende jaren heeft de Kröller-Milller- stichtlng een landgoed verkregen, dat zij in ongerepten staat voor het nageslacht heeft be houden, met een schat van flora en fauna. Het vormt een complex van ruim 6000 H A. Op de voor het grootste gedeelte ontoeganke lijke terreinen is een grintwegennet aange legd van 42 K.M. Wandelwegen werden langs de mooiste punten geleid. De terreinen zijn ge splitst in cultuurpark en natuurreservaat, waar bij de oude weg Hoenderloo-Otterloo de schei dingslijn vormt. In het parkgedeelte vindt men architectonische werken, bosschen met een veelbelovende onderbeplantlng, schaduwrijke la nen met hoogopgaanden geboomte en veelsoor tige vogelwereld. In de wildbaan is het onge rept karakter volkomen bewaard gebleven. Men treft er Karpathen en Romlnter herten, reeën uit Oost-Pruisen en mouflons uit Luxemburg. exportbedrijven dns niet uit den weg ge ruimd. hetgeen impliceert, dat de werkge legenheid in deze omvangrijke bedrijven, die voor ons land van fundatiën teele be- teekenis zijn, vermindert, met alle ellende; welke daarmede automatisch gepaard gaat. Daarenboven beteekent illiquiditeit van onzen export, dat er weinig of geen kee pers zullen zijn voor onze agrarische voort brengselen; de prijzen op de tuinbouwvei lingen zjjn b.v. gedurende de laatste dagen sterk teruggeloopen en hetzelfde lot zal onze zuivelproductie treffen, terwijl ook verschillende veilingen financieel zijn vast geraakt. Zaterdagnacht is ingebroken in bet kantoor van de afdeellng Rotterdam van den Algemee- nen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden, aan den Westzeedljk 92. Door een brandgang wsren de dieven aan de achterzijde van het kantoor gekomen en door het verbreken van een bovenlicht wisten zjj binnen te dringen. Een brandkast is open gebroken, ƒ4500.wordt er uit vermist. Een groot gedeelte van dit bedrag was bestemd om Zaterdagmorgen aan werktoozen als steun te worden uitgekeerd. De steunuitkeeringen heb ben evenwel geen stagnatie ondervonden aan gezien Maatschappelijk Hulpbetoon is bijge sprongen. De bond is tegen diefstal en inbraak verzekerd. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. In verband met de brandende kwestie der Dultsche betalingsmoeilijkheden heeft het Ned. Correspondentiebureau een onderhoud gehad met dr. E. Posthuma, oud-mlnister en o.m. voorzitter van het Centraal Instituut ter be vordering van het normale handelsverkeer tus- •chen Nederland en andere landen, een organi satie. welke in October 1932 door de belang rijkste werkgeversvereenlgingen op agrarisch en industrieel gebied is opgericht. Zaterdag is de verificatievergadering gehou den in het faillissement van de N. V. Trust kantoor voor Belegging en Administratie te Gravenhage, rechter-commissaris mr. G. Schol ten. De lijst van voorloopig erkende vorderingen werd vastgesteld. De door den curator betwiste vorderingen werden naar de rol van 30 October a. s. verwezen. De curator, jhr. mr. G. W. van der Does, deed voorlezing van het aangeboden accoord en van zijn advies er over, strekkende tot aanneming ervan. Niemand vroeg het woord. Allen stemden voor het accoord. Krachtens de wet zouden voor aanneming noodig zijn 2/3 der schuld- eischers, vertegenwoordigende der gezamen lijke vorderingen. In het onderhavige geval zou den dit zijn 2905 crediteuren, vertegenwoordi- J Op de Zaterdag te Eindhoven gehouden be stuursvergadering van de vereeniging „Ons Leger”, waarop ook de verschlllenoe comltó’s waren genodigd, die in de Zuidelijke provincies zjjn opgericht, om actie te voeren tot ver sterking der weermacht in de Zuidelijke pro vincies, is een federatie van deze comité’s tot stand gekomen. Het vliegtuig „Uiver” van het type Douglas’ dat zal deelnemen aan de LondenMelbourne Race, zal niet, zooals aanvankelijk gemeld is. op Dinsdag 16 dezer, des middags om 12.15 uit Amsterdam vertrekken doch den gewonen morgendienst van 8.00 uur uit Amsterdam en 8.35 uit Rotterdam ultvoeren Uit de vele aanvragen bij de K L. M -kan toren blijkt, dat het pubrek er in het alge meen niet van op de hoogte is, dat ter gelegen heid van de Mac Robertsen race ook post wordt vervoerd naar Nederlandsch Oost-Indië. Het luchtrecht is hetzelfde als dat Australië. Op den Haagweg te Leiden is Vrijdagavond de 66-jarige motorrijder B. G. B. uit Alphen a. d. Rijn in botsing gekomen met een bestelauto van de Haagsche Broodfabriek, die bestuurd werd door den 31-jarigen J. P. uit Den Haag. Den motorrijder werd het linkerbeen van het li chaam gerukt, terwijl hij bovendien een ern stige hersenschudding opliep. In zorgwekken- den toestand werd hij naar het Academisch zie kenhuis te Leiden overgebracht. Zijn zoon, die op de duo zat, liep in het geheel geen letsel op. Congres, zooals hierboven werd gezegd in het Jaarbeursgebouw. 3e. De heer 8. 8. Korthuis (Nederland) zal aan de drukkers uit verschillende deelen vat. de wereld een drietal voor het bedrijf var. groot belang zijnde punten uiteenzetten. 4e. „Technische verbeteringen in het druk- kersbedrjjf” door Vyvien E. Goodman (Enge land). Te ongeveer vijf uur is er een officieele ont vangst door het gemeentebestuur van Utrecht in de Michaels Kapel (Domtoren). Des avonds te zeven uur wordt een congres diner gehouden. U houdt natuurlijk ook van echt* G«ldarsch« ROOKWORST Vraagt daarom Uw leverancier het merk dan eerst smult UI De regeering zal derhalve, omdat anders de thans reeds aan deze bedrijven van regee- ilngswege verleende steun nog belangrijk zal moeten worden uitgebreid, in het algemeen be lang ook In deze liquiditeitsmoeilijkheden moe ten voorzien. Zooals echter vanzelf spteekt, kunnen dergeljjké veelomvattende problemen niet in enkele dagen worden opgelost. Minister Steenberghe heeft in z’n interview van 1 Oct. jj. reeds te kennen gegeven, dat maatregelen In -het belang van ons bedrijfsleven overwogen zullen worden, zoodra de resultaten van de be treffende enquête bekend zijn, een verklaring, welke er op wijst, dat de regeering In principe niet ongenegen is hulp te verleenen. Een uitzondering maken deze fabrikanten die voor hun streven bij bijzonder schrijven aan hun collega’s in het land adhaesie ver zochten voor de bosjesmakers. Degenen, die hunne Dultsche vorderingen thans op de beide zooeven genoemde Konto’s zien bevriezen, loopen op deze wijze vanzelf sprekend een koersrisico, aangezien helaas niet vast staat tegen welken koers de markenvorde ringen zullen worden geliquideerd. Maar boven dien veroorzaakt de onderhavige toestand ern stige liquiditeitsmoeilijkheden, ontelbare coöpe ratieve vereenigingen, naamlooze vennoot schappen en firma’s in den lande, welke in hun normale bedrijf öf grootendeels, óf voor de volle 100 pet. afhankelijk zijn var den uitvoer naar Duitschland, zijn thans financieel vastgeloo- pen. Ten gevolge van den slechten economlschen tijd biedt de stichting het geheele landgoed aan het Rijk te koop voor den genngen prijs van 1 millioen gulden, om daardoor verkaveling te voorkomen. Bij een goede exploitatie zal het onderhoud het Rijk geen geld kosten. Het vo rig jaar toch bracht de boschbouw 3500 op en de op het landgoed liggende woningen (in totaal 33) ruim ƒ7000. Voeg hierbij nog de entrée’s die van bezoekers geheven zouden run nen worden, dan kunnen uit deze gelden ruim schoots de onkosten voor onderhoud worden bestreden. Duizenden vreemdelingen bezoch- ten in het afgeloopen seizoen het landgoed. Zaterdagnacht te ongeveer vilr uur werd brand ontdekt in de droogkamers van de Ne derlandsche Linoleum-fabriek te Krommenie. Arbeiders, die werkzaam waren in de zoogee naamde Llnoleum-fabriek Noord, het complex der Nederlandsche Llnoleum-fabriek, dat gele gen is aan de Padlaan te Krommenie ontdek ten tegen vier uur, dat rook en vlammen sloe gen uit de beide droogkamers. Onmiddellijk waarschuwden zij de brandweer en alarmeerden de eigen fabrleksbrandweer van de Nederland sche Llnoleum-fabriek. De belde droogkamers bleken toen al in lich terlaaie te staan. Het zjjn gelijkvloersche gebou wen. die een oppervlakte hebben van ongeveer 75 bjj 10 meter en waarin het bijna afgewerk te linoleum wordt gedroogd. Toen de brand werd ontdekt, waren beide droogkamers gevuld met een vrij groote Unoleum-voorraad De fabrleksbrandweer was spoedig ter plaatse, evenals de brandweer van Krommenie en met verscheiden stralen werd water gegeven. Men slaagde erin den brand tot de beide droogka mers te beperken, hoewel niet kon worden voor komen dat zjj geheel uitbrandden. Zaterdagmorgen tegen zeven uur kon de brand weer van Krommenie inrukken, terwijl de fa- brieksbrandweer met een wacht voor nablus- sching achterbleef. De oorzaak van den orand is nog niet bekend. De boekhouder de gemeentelijke gasfabriak te Hulst, die voortvluchtig was, is Vrijdag te ’s Gravenhage aangehouden en naar Hulst overgebracht, waar hij werd ondervraagd in verband met het kastekqrt van f 1400. Hij 1» vervolgens in het Huis van Bewaring te Mid delburg opgesloten. In den loop van deze maand zal op waar dige en inderdaad grootsche wijze het 25-jarig bestaan worden gevierd van de Nederlandsche Boekdrukkers patroonsorganisatie De Federatie der Werkgeversorganisaties m het Boekdrukkersbedrijf bestaat uit den Neder landschen Bond van Boekdrukkerijen, de R. K. Vereeniging van Nederlandsche Drukkerspa troons en den Bond van Christelijke Drukkera- patoons in Nederland. De Federatie organiseert dit Congres in sa menwerking met den Ra«d van Beheer van Internationaal Bureau, hetwelk tijdelijk Amsterdam is verplaatst ter voorberei ding van het Congres. De congresdagen zjjn: Donderdag 25 en Vrij dag 26 October. Er komen zeer vele Druk- kerspatroons-afgevaardlgden uit Engeland. Duitschland, Zwitserland, Italië. Zweden, Noor wegen, Denemarken, Polen Tsjecho-Slowakye, Estland, Zuid-Afrika, Amerika Britsch-Indië en waarschijnlijk uit nog andere landen. Vooral de Engelschen maken veel werk van hun bezoek aan ons land. Zij hebben een ge- zelschapsrels georganiseerd komen eerst in Utrecht, om daarna nog enkele dagen andere deelen van Nederland te bezoeken, o. a. Marker en Volendam, Haarlem en Den Haag, waarna zij van uit Antwerpen weer naar nun Heimat vertrekken. De vergadering stond onder leiding van oud- mlnister Van Dijk. Hoe het bestuur van deze federatie zal worden samengesteld, is nog niet bekend. De federatie zal samenwerken met de Vereeniging „Ons Leger” Op 22 October organiseert de NBB. te Ber lijn een grooten propaganda-avond, waarin haar leider, Ir. A. A. Mussert, zelf als spreker zal optreden. De Geheime Staatspolitie. die voor eenlgen tijd een propagandavergadering der N.S.B. te Berlijn verbood, heeft ditmaal haar goedkeuring gegeven. Alle andere dagen van morgens 10—15 en van 730—10 uur. Des Zondags gesloten. Z. H. Exc. Mgr. W. Panis zal na een verblijf van 23 jaren in de missie op de Philippijnen en Celebes naar het vaderland terugkeeren om eenigen tijd rust te nemen. Vermoedelijk zal de nieuwe bisschop nog deze maand aankomen. De Ned. Slagershond heeft zich verklaard tegen het advies der Veehouderij-centrale aan den minister van Economische Zaken, waarin werd verzocht over te gaan tot afslachting van 150.000 jarige halfdragende runderen. Doel van de afslachting van 150 000 runde ren, moeder en kalf tegelijk, is beperking van den rundstapel. Het doel is goed, maar de mid delen zijn o.l. absoluut verkeerd, want het doel zal worden voorbijgestreefd en het tegenge stelde zal worden bereikt. De ervaring heeft T geleerd. De afslachting van 115.000 runderen verleden najaar en voorjaar heeft de melkproductie niet merkbaar doen afnemen en heeft ook de vee stapel niet verminderd, want tegenover een geforceerde afslachting, staat een even groote mindere normale afslachting voor de vleesch- consumptie. Afslachting brengt niet de gewenschte beper king der melkproductie, niet de gewenschte af name in den te grooten veestapel. De blnnenlandsche consumptie komt door de afslachting van 150.000 runderen in het Ke" drang, wordt er steeds meer ongunstig door beïnvloed. Er is voor de blnnenlandsche con sumptie geen behoefte aan een nieuwe pro ductie van 18 millioen bussen vleesch in blik, terwijl er nog 11 millioen, of de helft van de vorige productie in voorraad staan. Is na een uitgave van 14 mlllioen verlies op de vorige afslachting, gewettigd nog 15 millioen goed geld naar kwaad geld te gooien? vragen de slagers. De N.V. Gebr. van Thiel’s Draadnagelfabrieken te Helmond, zal een overeenkomst aangaan met het Draadnagelsjmdicaat, waardoor het mogelijk zal zijn dat de fabriek te Helmond weer gaat draaien. Zooals men weet, heeft de Helmondsche N.V. onlangs het proces om de uitkoopsom, zijnde f 13.300 per maand, voor den Duitschen rechter verloren, zoodat de thans geldende regeling niet meer kon blijven bestaan. Deze regeling zou gelden tot 1935, in welk jaar e«>u nieuwe overeenkomst sou worden aangegaan. Door den loop der feiten, wordt deze nieuwe overeenkomst thans vervroegd. Maar dan moet het ook zeer snel geschie den, anders is de ramp niet af te wenden. Te half tien Vrijdagmorgen wordt in Jaarbeursgebouw het Congres voortgezet. De volgende onderwerpen staan op agenda: 5e. „Collectieve arbeidsovereenkomsten in de verschillende landen” door Amand Defrenne (België). 6e. .De verhouding van den drukker tot den leverancier” door Comm. Fr Graeve (Italië). Des middags te drie uur wordt een zs- ..huis houdelijke vergadering” gehouden, waar al leen de officieele afgevaardigden komen. Daar zullen o. a. de conclusies worden ge formuleerd, die als resultaat van het Congres kunnen worden beschouwd. Te half negen begint een voordrachtavond. Dinsdag 30 October om 2 uur begint de Ge meenschappelijke Algemeene Vergadert ag der Federatie. Dienzelfden dag houdt des middags van 330 tot 5 uur het Algemeen Hoofdbestuur receptie in de groote zaal van het J iarbeurs-Restaurant Woensdag 31 October Voortzetting der Alge meene Vergadering. Primair ia volgens den heer Pothuma het probleem van het koersrisico en hij gelooft dat d e op lossing gevonden ware indien de in marken uitstaande vorderingen in guldens gefixeerd werden tegen den markenkoers van dit oogenblik. De heer Posthuma bleek de meening toege daan. dat de regeering met haar pogingen om den export in stand te houden den juisten weg heeft gekozen, maar dit beteekent anderzijds, dat ook een oplossing gevonden moet worden voor de zg. achterstallige vorderingen, aange zien men uit den aard van de zaak niet meer kan exporteeren. wanneer men noodgedwongen eigenaar is geworden van geblokkeerde saldi op Bonder- en Zwischenkonto. Het Centraal Insti tuut heeft uit den aard van de zaak onmiddel- Hjk voorstellen gedaan om deze moeilijkheden op te lossen. In verband met het plotseling en geheel onverwachte blokkeeren der Sonder- konto- en Zwischenkontosaldl, ontstaan voor het Nederlandsche bedrijfsleven en daarmede voor de geheele Nederlandsche volkshuishou ding niet alleen groote risico’s van monetairen aard, maar tevens zeer ernstige flnancleele moeilijkheden. gende f 15.527.28 aan vorderingen. Voor het accoord stemden 4353 crediteuren met f 147.550.17 aan vorderingen. Het accoord is dus ruimschoots aangenomen. De homologatie van het accoord is bepaald op 23 October. Het accoord is vervat in negen artikelen, waarvan het voornaamste is, dat de oude acti va, voor zoo ver zij niet reeds gelikwideerd zijn, verder worden gelikwideerd ten bate van de crediteuren en dat het Trustkantoor blijft voort bestaan als zich geheel in de macht van de Vereeniging voor den Effectenhandel bevindende trustee. Van 34 October tot en met 10 November wordt te Utrecht de Grato-tentoonstelling ge houden. Z. Exc. de Minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe heeft het Eere- voorzitterschap van de „Orato” op zich geno men en zal de „Grato” openen De „Orato", die, zooals bekend, in de Jaar beursgebouwen wordt gehouden, zal voor het publiek geopend zijn 34 October van ’•namid dags 4 tot ’s avonds 10 uur 35, 36, 30 en 31 October van morgens 10 van Breda. HU had zijn boterham opgeborgsn in een broodtasch, een oud uitrustingstuk. Op weg naar het vischrijke water werd de visscher aangehouden door de militaire politie, die pro ces-verbaal opmaakte vanwege de broodtasch. De onder-officier werd veroordeeld om vier dagen onder de wapenen te komen. Het vonnis werd natuurlijk aanstonds ultgc- voerd. maar de man, die kostwinner was. vroeg en verkreeg kostwinners-vergoeding, ten be drage van f 2.50 per dag. Bovendien werd hem zijn dagelijksche soldij uitbetaald, terwijl de regeering hem een reis- pas heën en terug moest verschaffen. Heel de grappenmakerij kostte 's lands schat kist ongeveer f 20. Duur gevalletje! Wanneer nu het nog mogelijk is geen maatregelen tegen den machinalen arbeid wor den genomen, zal binnen korten tijd het slga- renbedryf voor het grootste deel gemechani seerd zijn. De fabrikanten wijzen dan verder op de daardoor te verwachten verminderde opbrengst van den tabaksaccijns en hoewel zij in staat zijn zich de nieuwste machines te verschaffen, wenschen zjj toch, dat, als crisismaatregel in het belang van hun arbeiders en het land de oprolmachines verboden worden. Dezer dagen vergaderde te Utrecht onder lei ding van den bondsvoorzitter, den heer Jos. E. A. M. Meijring. het centraal bestuur van den Ned. RK. Middenstandsbond. Telegrafisch werden bij gelegenheid van zijn afscheid uit de actieve middenstandsbeweging door aftreding als voorzitter van den Haarlem- schen RK. Middenstandsbond, aan den heer C. J. G. Struycken de gevoelens der vergadering vertolkt. Aangekondlgd werd, dat in de maanden Maart/April 1935 een landelijke propaganda- actle voor de katholieke middenstandsorgani satie en speciaal voor de RK. Patroonsvak- organisatie zal worden gevoerd. Rapport werd uitgebracht omtrent het wets ontwerp op de verbindende kracht van onder- nemersovereenkomsten en omtrent de stappen door het hoofdbestuur in verband hiermede ge daan om tot een wettelijke grondslag voor branchegewijze vestiglngseischen te komen. Uit de vergadering werd aangedrongen op een vlottere procedure ten aanzien van de uit voering der Bedrjjfsradenwet. Een uiteenzetting werd gegeven van de wijzi gingen vervat In het bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakte ontwerp van een nieuw Werktijdenbesluit voor fabrieken en werkplaatsen. Aan het contact der dertig bij den Ned. RK. Middenstandsbond aangesloten patroonsvak- bonden met hun centrale organisatie en haar bureau werd een uitvoerige bespreking gewijd. Besloten werd tot llkwidatie van het in 1928 opgerichte steunfonds ten behoeve van de Ned. RK. Middenstandsbeweging. Een oriënteerende bespreking werd gewijd aan de vraag of rechtstreeksche overheidsmaat regelen gewenscht en mogelijk zijn om te ko men tot verlaging van winkelhuren en/of van hypotheekrente. Nieuwe maatregelen werden vastgesteld tot doorvoering en contröle van het in de katho lieke middenstandsorganisatie bestaande weder zijds verplicht lidmaatschap van vak- en standsorganisatie, hierop neerkomende, dat aan de plaatselijke middenstandsvereenlglngen en vakvereenigingen de plicht werd opgelegd voor taan zelfstandig voor deze doorvoering te ijve ren en daartoe minstens eens per jaar de leden lijsten uit te wisselen; en dat de nationale vak bonden te welker aanzien het wederzijds ver plicht lidmaatschap geldt, zich verplichten ten behoeve van het aan het bureau van den Ned. RK. Middenstandsbond aan te houden lande lijk centraal ledenregister van stands- en vak organisatie, geregeld de noodige gegevens te doen toekomen. Bij de diocesane standsorganisaties zal op nieuw de vraag aanhangig worden gemaakt, of niet de tijd gekomen is om, zooals in de Bre- dasche standsorganisatie reeds is geschied, het verplicht lidmaatschap der vakorganisatie ook door te voeren, daar waar geen plaatselijke of gewestelijke afdeellngen der vakorganisatie be staan. Aan het slot der goed bezocht^ en geani meerde bijeenkomst heeft rector J' F. A. Bots, geestelijk adviseur van den RK. Middenstands bond in het Bisdom Haarlem, gesproken over het onderwerp: katholieke actie en kernvorming ook in de standsorganisatie van den katholie ken middenstand, ingeleid onder den titel: „Wij krammen geen scherven, maar boetseeren een nieuwe samenleving”. t»

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 12