J De betalingsmoeilijkheden met Duitschland j O I r>> ft® Tegen machinalen arbeid ZADELHOFF DOETINCHEM dan eerst smult UI I OORDEEL VAN Dr. F. E. POSTHUMA „DE HOOGE VELUWE" üfutwtö mdrn O WrEouinh- MAANDAG 15 OCTOBER 1934 i D< Bezoek van Kamerleden Vil Steungelden geroofd i Koersrisico primair Vertrek van de „Uiver” Het hoofd koel Achterstallige vorderingen VOOR EEN GEZOND VOLK Katholieke dissidenten onder één vaan Crediteuren aanvaarden het aangeboden accoord R.K. MIDDENSTANDSBOND Snel ingrypen noodig Ned. Boekdrukkers patroons Arbitrage opgelegd Andere onderwerpen Hotel afgebrand Aan blusschen viel niet te denken De eerste dag G rato-tentoonstelling Illiquiditeit exportbedrijven v In het conflict in Zeeuwsch- Vlaanderen Verdediging van het Zuiden Fabrikanten uit de sigarenindus trie vragen medewerking der Regeering Zy willen den val van het ministerie-Colijn a De in marken uitstaande vorderin gen zouden in guldens gefixeerd moeten worden tegen den markenkoers van dit oogenblik Nationale federatie tot stand gekomen Federatie van comité’s is thans opgericht Overeenkomst met het draad- nagelsyndicaat De viering van het zilveren jubileum MGR. H. PANIS NAAR HET VADERLAND BEJAARD MOTORRIJDER ZWAAR GEWOND MUSSERT SPREEKT TE BERLIJN TRUSTKANTOOR VOOR BELEGGING DRA ADN AGELF ABRIEK TE HELMOND Te twee uur volgt de tweede zitting ven het Brandkast van een vakbond geplunderd Vergadering van het Centraal Bestuur Ft mwbü Om verkaveling te voorkomen Om een broodtaach Zijn zoon op de duo ongedeerd Ook post voor Ned.-Indië «uy 1 .uuuuf co I (I i I .7 I bewuste id het nog de i1 j Maar dan moet het ook zeer snel geschie den, anders is de ramp niet af te wenden. De compleet-machlnale-arbeld dient, wil men iets bereiken, verboden te worden. vil in Per autocar hebben de Kamerleden hierna een tocht over het landgoed gemaakt. Wellicht sullen de banken hunne relaties ver der willen financieren als eenmaal vaststaat, dat de achterstallige vorderingen ontlast zyn van valuta-rlslco. Maar het is echter ook seer goed denkbaar, dat ons bankwezen een lang durige credletverleenlng op „stilgehouden” vor deringen van z’n clientele niet zal willen ver- leenen. Vlte V.V DO N.K RK Con Zws Wlb Por Ir gedi pooi Hee Zwa War weri bun Ir wyz te 1 serv dent der D Ir Am< foor twei foor Fi met D L. over serv ren For Oly> Am< Zwa MB EM HM Se rr L.V. V.V Blai Tey: Lisa San Gee AD WH) V.V Leid Cele DO Exc< Oliv L. Grai FFj ve. 8 pa: V met uit verl rige moe den Will de 1 Ci dooi kert En wanneer zulks het geval mocht zyn, «na ta 4a dreigende illiquiditeit van oase V. vrij Er strij waa geve goed WW hooi alge part V.V •ela Bpo< Ni dert op 1 een. bü gum is e doel Reg tot sluit dan Bt wint In e maa har< reet gew: Beid doel als bal reet tere een in d dig met dooi spot geel het aan aan ger. mid derl toe. Nee pun Nea Duitschland heeft de Nederlandse!» goede ren en voortbrengselen, welke met deze achter stallige vorde^ngen aequlvaleeren, gekocht en verbruikt op het huldig koerspeil van de mark. En het ware volgens den heer Posthuma uiter mate onbillijk, wanneer het Nederlandse!» be drijfsleven uit dien hoofde eenlg risico zou moeten dragen. WIJ mogen van de Duitsche regeering elschen, dat zy de billijkheid hier van inziet, en van de Nederlandse!» regeering verwachten, dat zy de maatregelen zal weten te treffen, welke deze bijzondere omstandig heden verelschen. Wanneer het valuta-pro- bleem eenmaal opgelost is, komt het llquidatle- vraagstuk aan do orde. Een afgezwaaide onder-officier, die reeds ja- ren tot de reservisten behoorde, was enkele weken geleden gaan vlsschen in de omgeving De openlngzzlttlng zal een ©enigszins plechtig karakter dragen. Het Utrechtech Stedeiyk Orchest geeft hot eerste half uur zijn medewerking. Vandaar dat dese eerste zitting wordt gehouden in de con certzaal van „Tivoli". De volgende congresvergaderingen vinden in het Jaarbeursgebouw plaats. De onderwerpen, die desen eersten morgen worden behandeld, zijn: ie. „Het werk van het Internationaal Bureau" in te leiden door L. A. Austen Leigh (Enge land). 2e. „De opleiding van toekomstige patroons en de Internationale uitwisseling van jonge boekdrukkers” door V. O'denbourg (Dultach- land). Wanneer nu het nog mogelijk is geen maatregelen tegen den machinalen arbeid wor den genomen, zal binnen korten tijd het siga- renbedriJf voor het grootste deel gemechani seerd zijn. Degenen, die hunne Duitsche vorderingen thans op de beide zooeven genoemde Konto’s alen bevriezen, loopen op deze wijze vanzelf sprekend een koersrisico, aangezien helaas niet vast staat tegen welken koers de markenvorde ringen sullen worden geliquideerd. Maar boven dien veroorzaakt de onderhavige toestand ern stige llquldlteitsmoeilijkheden, ontelbare coöpe ratieve vereenlglngen, naamlooze vennoot schappen en firma's in den lande, welke in hun normale bedrijf óf grootendeels, óf voor de volle 100 pet. afhankelijk zijn var. den uitvoer naar Duitschland, zijn thans financieel vastgeloo- pen. heeft de Helmondsche uitkoopsom, Intusschen produceert ons bedrijfsleven, en met name de land- en tuinbouw, tallooze aan bederf onderhevige voortbrengselen, waaraan men in Duitschland groote behoefte heeft, en die door dese onverkwikkelijke omstandigheden in ons land op den mesthoop belanden. Deze toestand is catastrofaal. Er dient snel en krachtdadig te worden Ingegrepen om ons reeds zoo swaar ge teisterd bedrijsleven te behoeden tegen de gevolgen van dese 'rampzalige omstandig heden. Deze, bedrijven kunnen dus niet meer verder werken, de banken beperken onder deze om standigheden natuurlijk hunne credletfaclll- teiten en vele gezinnen zien zich aldus met den ondergang bedreigd. Op de vraag, welke stemming bij de leden van het Instituut Is ontstaan door deze ge beurtenissen, kreeg men ten antwoord dat de stemming niet bepaald aangenaam was en dat de telefoon vrijwel niet stil stond. Deze onte vredenheid houdt in de eerste plaats verband met de reeds herhaaldeiyk tot uitdrukking ge komen klachten, dat het bedrijfsleven niet vol doende op de hoogte is gesteld van de ernstige moeilijkheden, welke zich voordeden bij de liquidatie van de Sonderkonto-vorderingen en de geweldige accumulatie dezer bedragen. Zondagnacht is brand ontdekt in hotel-café- restaurant „Centraal” te Wolvega, toe beboeren de aan den heer J. Krol. Dit hotel is in de kom van het dorp gelegen. Toen de brandweer op de plaats waar het vuur woedde, verscheen, was het restaurant zoo danig in vlammen gehuld, dat aan blusschen niet viel te denken Men heeft zich moeten be perken tot het nathouden van de aangrenzen de gebouwen. In het hotel was een groot aantal stoelen In een der bovenzalen opgesteld, hetgeen het vum tot voedsel strekte. De brandspuit van Wolvega kreeg assistentie van de brandweer uit Heerenveen. Beide be streden het vuur met al het tot hun beschik king staande materiaal, zoodat de brand in een uur tyd gebluscht was. Het geheele hotel is tot den grond toe afge brand. Omtrent de oorzaak van don brand tast men in het duister. Voor den heer Posthuma staat vast, dat de Regeering zich van haar duren plicht bewust is, en dat van regeerlngswege al het mogelijke zal worden verricht om ons bedrijfsleven be hulpzaam te zijn. WIJ moeten derhalve met een koel hoofd pogen de Regeering, en in het bij zonder den verantwoordelijken minister en z’n Departement, in deze zware taak bij te staan Alleen op deze wijze zal het zoo dringend nood zakelijke contact tusschen Regeering en be drijfsleven een duurzaam en constructief ka rakter kunnen dragen. Een groot aantal sigarenfabrieken als „Ka rei II”, „Aids", te Eindhoven, Baars en Zn. te Krommenie, „La Bolso” te Kampen, „Willem II" te Vaikenswaard. Van Susant- te Boxtel hebben, naar „De Volkskrant" verneemt, een adres gezonden aan de ministers Colijn, Slote- maker, Steenberg!» en Oud. waarin zij met nadruk verklaren, dat de invoering van ma chines in het slgarenbedrjjf in steeds sterkere mate vermeerdering van werkloosheid tenge volge heeft, vooral van volwassen mannelijke arbeiders, die dan meerendeels door Jeugdige vrouwelijke krachten worden vervangen. De regeering zal derhalve, omdat anders de thans reeds aan deze bedrijven van regee- ringswege verleende steun nog belangrijk zal moeten worden ultgebreld. in het algemeen be lang ook in deze liquiditeitsmoellijkheden moe ten voorzien. Zooals echter vanzelf spreekt, kannen dergeiyke veelomvattende problemen niet In enkele dagen worden opgelost. Minister Steenberg!» heeft in z’n interview van 1 Oct. J.l. reeds te kennen gegeven, dat maatregelen in het belang van ons bedrijfsleven overwogen zullen worden, zoodra de resultaten van de be treffende enquête bekend zijn, een verklaring, welke er op wijst, dat de regeering in principe niet ongenegen is hulp te verleenen. exportbedrijven dus niet uit den weg ge ruimd, hetgeen impliceert, dat de werkge legenheid in deze omvangrijke bedrijven, die voor ons land van fundamenteels be- teekenls zijn, vermindert, met alle ellende, welke daarmede automatisch gepaard gaat. Daarenboven beteekent illiquiditeit van onzen export, dat er weinig of geen koo- pers zullen zijn voor onze agrarische voort brengselen de prijzen op de tuinbouwvei lingen zijn b.v. gedurende de laatste dagen sterk teruggeloop» en hetzelfde lot zal onze zuivelproductle treffen, terwijl ook verschillende veilingen financieel zijn vast geraakt. In verband met de brandende kwestie der Duitsche betalingsmoeilijkheden heeft het Ned. Correspondentlebureau een onderhoud gehad met dr. F. E. Posthuma, oud-mlnister en o.m. voorzitter van het Centraal Instituut ter be vordering van het normale handelsverkeer tus schen Nederland en andere landen, een organi satie, welke in October 1932 door de belang rijkste werkgeversvereenlglngen op agrarisch en industrieel gebied is opgericht. De Minister van Economische Zaken heeft op grond van de crisls-organlsatle-beschikking 1934 II aan de ongeveer 300 landbouw-werkgevers in Oostburg. Zuidzande. Retranchement, Nieuw slet, Waterlandkerkje, Sluis, 8t. Kruis en Eede West-Zeeuwsch-Vlaanderen, ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden hunner arbeiders ver plichte arbitrage opgelegd. x- De landbouwers hadden vrijwillige arbitral, hun voorgesteld door den ryksbemiddelaar prjf. Aalberse, afgewezen, terwijl overeenstemming in zake de loonen met de landarbeldersbonden niet mogelijk bleek. De arbeidersorganisaties hebben nu besloten de staking niet te laten doorgaan. Zaterdag is de verificatievergadering gehou den In het faillissement van de N. V. Trust kantoor voor Belegging en Administratie te Gravenhage, rechter-commissaris mr. G. Schol ten. De lijst van voorloopig erkende vorderingen werd vastgesteld. De door den curator betwiste vorderingen werden naar de rol van 30 October a. s. verwezen. De curator, Jhr. mr. G. W. van der Does, deed voorlezing van het aangeboden accoord en van zyn advies er over, strekkende tot aanneming ervan. Niemand vroeg het woord. Allen stemden voor het accoord. Krachtens de wet zouden voor aanneming noodig zijn 2/3 der schuld- elschers. vertegenwoordigende der gezamen lijke vorderingen. In het onderhavige geval zou den dit zijn 2905 crediteuren, vertegen woord!- U houdt natuurlijk ook van ch|s Qsldsrschs ROOKWORST Vraagt daarom Uw leverancier het merk Het vliegtuig „Uiver” van het type Douglas dat zal deelnemen aan de LondenMelbourne Race, zal niet, zooals aanvankelijk gemeld is. op Dinsdag 16 dezer, des middags om 12.15 uit Amsterdam vertrekken doch den gewonen morgendienst van 8.00 uur uit Amsterdam en 8.35 uit Rotterdam uitvoeren. Uit de vele aanvragen bjj de K.L.M.-kan- toren blijkt, dat het publiek er in het alge meen niet van op de hoogte is, dat ter gelegen heid van de Mac Robertsen race ook post wordt vervoerd naar Nederlandsch Oost-Indlë. Het luchtrecht is hetzelfde als dat voor Australië. Op de Zaterdag te Eindhoven gehouden be stuursvergadering van de vereeniglng „Ons Leger”, waarop ook de verschlllenoe comité’s waren genodigd, die in de Zuidelijke provincies zijn opgericht, om actie te voeren tot ver sterking der weermacht in de Zuidelijke pro vincies, is een federatie van deze comité’s tot stand gekomen. Nadat de fusie een feit was geworden, heeft prof. Veraart een rede gehouden, getiteld: «De Najaarscampagne der Democraten”. In deze rede heeft hij alle democratische groetieeringen opgeroepen om langs zuiver par lementaire wegen het ministerie-Colijn ten val te brengen en te ijveren voor een democratiscn program-minlsterie. Spr. pleitte voor een meer contsructieve welvaartspolltlek en tevens voor n ander belastingstelsel, dat een einde maakt aan de verdrukking van de economisch zwakken en de groote gezinnen, dat de gemeenschaps-las- ten naar draagkracht verdeelt en de stelsel matige verarming der beate volkskrachten be let. gende f 15.527.28 aan vorderingen. Voor het accoord stemden 4353 crediteuren met f 147550.17 aan vorderingen. Het accoord is dus ruimschoots aangenomen. De homologatie van het accoord is bepaald op 23 October. Het accoord is vervat in negen artikelen, waarvan het voornaamste is, dat de oude acti va, voor zoo ver zij niet reeds gelikwldeerd zijn, verder worden gelikwldeerd ten bate van de crediteuren en dat het Trustkantoor blijft voort bestaan als zich geheel in de macht van de Vereeniglng voor den Effectenhandel bevindende trustee. Op uitnoodlging van het bestuur der Pro vinciale Gelderse!» Vereeniglng voor Vreem delingen Verkeer heeft Zaterdagmiddag een veertigtal leden van de Eerste en Tweede Ka mer der Staten-Generaal een bezoek gebracht aan het landgoed „De Hooge Veluwe”, in ver band met de mogelijkheid den aankoop van het landgoed andermaal bij de Staten-Gene raal aanhangig te maken. In .Musis Sacrum” te Arnhem werden de gasten welkom geheeten dom- den president der Gelderse!» Vereeniglng voor Vreemdelingen verkeer, mr. A. J. A. baron van Heemstra, die het op prijs stelde, dat aoovelen aan de qjtnoo- diging hebben gehoor gegeven. Onder de aan wezigen bevond zich ook de burgemeester van Arnhem, de heer H. P. J. Bloemers. De heer J. H. Memelink, rentmeester van „De Hooge Veluwe”. schetste het ontstaan van dit landgoed en zette de beteekenls als natuur monument uiteen. Van de Havezate Harscamp uit. een eenvou dig zomerverblijf dat in 1909 werd aangekocht, werd de Veluwe door de stichters ontdekt. Door aankoop van groote uitgestrekte terreinen In de volgende jaren heeft de KrWer-MUller- stlchtlng een landgoed verkregen, dat zij in ongerepten staat voor het nageslacht heeft be houden, met een schat van flora en fauna. Het vormt een complex van ruim 6000 HA. Op de voor het grootste gedeelte ontoeganke lijke terreinen is een grintwegejpet aange legd van 42 K.M Wandelwegen ’’werden langs de mooiste punten geleid. De terreinen zijn ge splitst in cultuurpark en natuurreservaat, waar bij de oude weg Hoenderloo-Otterloo de schei dingslijn vormt. In het porkgedeelte vindt men architectonische werken, bosschen met een veelbelovende onderbeplantlng, schaduwrijke la nen met hoogopgaanden geboomte en veelsoor tige vogelwereld. In de wildbaan is het onge rept karakter volkomen bewaard gebleven. Men treft er Karpathen en Romlnter herten, reeën uit Oost-Pruisen en mouflons uit Luxemburg. Op den Haagweg te Leiden is Vrijdagavond de 66-jarige motorrijder B. G. B. uit Alphen a. d. Rijn in botsing gekomen met een bestelauto van de Haagse!» Broodfabriek, die bestuurd werd door den 31-Jarigen J. P. uit Den Haag. Den motorrijder werd het linkerbeen van het li chaam gerukt, terwijl hy bovendien een ern stige hersenschudding opliep. In zorgwekken- den toestand werd hij naar het Academisch zie kenhuis te Leiden overgebracht. zyn zoon, die op de duo zat, liep In het geheel geen letsel op. Het gedenkboek, dat aan H.KJi. Prinset Juliana wordt aangeboden ter herinne ring aan het huldigingsconcert der Haagsche Telefoon Radio-Vereeniging Congres, zooals hierboven werd gezegd in het Jaarbeursgebouw. 3e. De heer 8. 8. Korthuis (Nederland) zal aan de drukkers uit verscnillende deelen van de wereld een drietal voor het bedrijf «van groot belang zynde punten uiteenzetten. 4e. „Technische verbeteringen in het druk- kersbedryf” door Vyvlen Goodman (Enge land). Te ongeveer vijf uur Is er een afficieele ont vangst door het gemeentebestuur van Utrecht in de Michaels Kapel (Domtoren). Des avonds te zeven uur wordt een congres diner gehouden. Ten gevolge van den slechten economlschen tyd biedt de stichting het geheele landgoed aan het Ryk te koop voor den genngen prys van 1 millioen gulden, om daardoor verkaveling te voorkomen. Bij een goede exploitatie zal het onderhoud het Ryk geen geld kosten. Het vo rig jaar toch bracht de boechbouw ƒ3500 op en de op het landgoed liggende woningen (in totaal 33) ruim ƒ7000. Voeg hlerby nog de entrée's die van bezoekers geheven zouden kun nen worden, dan kunnen uit deze gelden ruim schoots de onkosten voor onderhoud worden bestreden. Duizenden vreemdelingen bezoch ten in het afgeloopen seizoen het landgoed. De fabrikanten wijzen dan verder op de daardoor te verwachten verminderde opbrengst van den tabaksaccyns en hoewel zij in staat zyn zich de nieuwste machines te verschaffen, wenschen zy toch, dat, als crisismaatregel in het belang van hun arbeiders en het land de oprolmachlnes verboden worden. Van 34 October tot en met 10 November wordt te Utrecht de Grato-tentoonstelllng ge houden. Z. Exc. de Minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberg!» heeft het Bere- voorzltterschap van de „Grato” op zich geno men en zal de „Grato" openen. De „Grato”, die, zooals bekend, in de Jaar beursgebouwen wordt gehouden, zal voor tiet publiek geopend zyn 24 October van *a namid dags 4 tot ’s avonds 10 uur 35, 36, 30 en 31 October van ’s morgens 10 tot ’s avonds 10 uur. Alle andere dagen van 'v morgens 10—15 en van 740—10 uur. Dee Zondags gesloten. Op 23 October organiseert de NB B. te Ber- Ujn een grooten propaganda-avond, waarin haar leider, Ir. A. A. Mussert, zelf als spreker zal optreden. De Geheime Staatspolitie, die voor eenlgen tyd een propagandavergaderlng der N.8.B. te Beriyn verbood, heeft ditmaal haar goedkeuring gegeven. De vergadering stond onder leiding van oud- minlster Van Dtfk. Hoe het bestuur van deze federatie zal worden samengesteld, is nog niet bekend. De federatie zal samenwerken met de Vereeniglng ’„Ons Leger” Op instigatie van de regeering zijn pogingen in het werk gesteld om de verschillende veree- nlgingen. welke werkzaam zijn op het gebied der geestelyke volksgezondheid, tot samenwer king te brengen en thans is. meldt .De Tele graaf”. opgericht een Nationale Federatie voor een geestelyke Volksgezondheid. Hlerby zyn alle groote organisaties aangego ten en wel: de Nederl. Vereeniglng voor Geeste lijke Volksgezondheid; de Ned.-Hervormde Ver- eenlging voor Geestelyke Volksgezondheid, de R K. Charitatieve Vereeniglng voor Geestelijke Volksgezondheid; de Vereeniglng „Centraal Israëlietisch krankzinnigengesticht; de Vere niging voor Geestelijke Volksgezondheid op Ge reformeerden grondslag; de Centrale Vereeni glng ter behartiging van de Maatechappel<4ke belangen van zenuw- en zielszieken; de Ned. Vereeniglng ter bevordering van consultatie bureaus voor moeiiyke kinderen; Het Groene Kruis: Het Wit-Gele Kruis en De stichting .Faedologische Instituten” te Nymegen. Nu de Nationale Federatie is tot stand ge komen. zal het Prophylaxe-fonds een subsidie van te zamen 25.000 aan de aangesloten or ganisaties verstrekken. De heer Posthuma bleek de meenlng toege daan, dat de regeering met haar pogingen om den export in stand te houden den julsten weg heeft gekozen, maar dit beteekent anderzyds, dat ook een oplossing gevonden moet worden voor de te. achterstallige vorderingen, aange zien men uit den aard van de zaak niet meer kan exporteeren, wanneer men noodgedwongen eigenaar Is geworden van geblokkeerde saldi op Bonder- en Zwischenkonto. Het Centraal Insti tuut heeft uit den aard van de zaak onmlddel- lyk voorstellen gedaan om deze moeliykheden op te lossen. In verband met het plotseling en geheel onverwachte blokkeeren der Sonder- konto- en Zwischenkontosaldi, ontstaan voor het Nederlandse!» bedrijfsleven en daarmede voor de geheele Nederlandse!» volkshuishou ding niet alleen groote risico's van monetalren aard, maar tevens zeer ernstige financieele moeliykheden. In den loop van deze maand zal op waar dige en Inderdaad grootsche wyze net 25-jarig bestaan worden gevierd van de Nederlandsche Boekdrukkers patroonsorganisatie. De Federatie der Werkgeversorganisaties m het Boekdrukkersbedrdf bestaat uit den Neder- landschen Bond van Boekdrukkerijen, de R. K. Vereeniglng van Nederlandse!» Drukkerspa troons en den Bond^van Christeiyke Drukkers- patoons in Nederland. De Federatie organiseert dit Congres in sa menwerking met den Raad van Beheer van het Internationaal Bureau, hetwelk tydelyk naar Amsterdam Is verplaatst ter voorberei ding van het Congres. De congresdagen zyn: Donderdag 25 en Vrij dag 26 October. Er komen zeer vele Druk- kerspatroons-afgevaardigden uit Engeland. Duitschland, Zwitserland, Italië, Zweden, Noor wegen, Denemarken, Polen. Tkjecho-Slowakye. Estland, Zuld-Afrlka, Amerika, Britech-Indlë en waarschyniyk uit nog andere landen. Vooral de Engelschen maken veel werk van hun bezoek aan ons land, zy hebben een ge- zelschapsreis georganiseerd komen eerst In Utrecht, om daarna nog enkele dagen andere deelen van Nederland te bezoeken, o. a. Marken en Volendam, Haarlem en Den Haag, waarna zy van uit Antwerpen weer naar nun Heimat vertrekken. Een uitzondering maken deze fabrikanten die voor hun streven by byzonder schrijven aan hun collega’s 'in het land adhaesie ver zochten voor de bosjesmakers. Zaterdagnacht is ingebroken in bet kantoor van de afdeeling Rotterdam van den Algemee- nen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden, aan den Westzeedyk 92. Door een brandgang w^ren de dieven aan de achterzyde van het kantoor gekomen en door het verbreken van eqn bovenlicht wisten zy binnen te dringen. Een brandkast is open gebroken, 4500..wordt er uit vermist. Een groot gedeelte van dit bedrag was bestemd oni Zaterdagmorgen aan werkioozen als steun te worden uitgekeerd. De steunuitkeenngen heb ben evenwel geen stagnatie ondervonden, aan gezien Maatschappelyk Hulpbetoon Is byge- sprongen. De bond is tegen diefstal en Inbraak verzekerd. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Primair is volgens den heer Pothuma het probleem van het koersrisico en hij gelooft dat d e op lossing gevonden ware indien de in marken uilstaande vorderingen in guldens gefixeerd werden tegen den markettkoers van dit oogenblik. 6A r/ Z. H. Exc. Mgr. W. Pants zal na een verbiyf van 23 jaren In de missie op de Phillppynen en Celebes naar het vaderland terugkeeren om eenigen tyd rust te nemen. Vermoedeiyk zal de nieuwe bisschop deze maand aankomen. van Breda. Hy had zyn boterham opgeborgen in een broodtasch. een oud uitrustingstuk. Op weg naar het vischryke water werd de visscher aangehouden door de militaire politie, die pro- ces-verbaal opmaakte vanwege de broodtasch. De onder-officier werd veroordeeld om vier dagen onder de wapenen te komen. Het vonnis werd natuuriyk aanstonds ultgc- voerd. maar de man, die kostwlnper was, vroeg en verkreeg kostwinners-vergoedlng, ten be drage van f 2 50 per dag. Bovendien werd hem zyn dageiyksche soldy uitbetaald, terwyi de regeering hem een reis- pas heen en terug moest verschaffen. Heel de grappenmakery kostte 's lands schat kist ongeveer f 20. Duur gevalletje! N bet afg. mei kon VOO war lint Dot (0- nle «er kor In September 1933 is de fusie tot stand ge komen tusschen de R.K. Volksporty (Mr. F. Arts) en den Katholiek Democratischen Bond (prof. dr. J. A. Veraart) en door deze samen smelting ontstond de Katholiek Democratische'7 Party (KJJB.). 4 Juli 1934 hebben de K.D.P. en de Kath. Dem. Arb. Party 'KDA.P) in hun congres principieel tot een tweede fusie besloten. Deze fusie is sindsdien organlsatorich voorbereid en nu is het practise!) ook een feit geworden in een gemeenchappeiyk congres, dat Zondag te Utrecht is gehouden in het gebouw Casino. De nieuwe party zal blyven heeten KB.P., waar van prof. Veraart de leider is. Te half tien Vrydagmorgen wordt in Jaarbeursgebouw het Congres voortgezet. De volgende onderwerpen staan op agenda: 5e. „Collectieve arbeidsovereenkomsten in de verachlUende landen” door Amand Defrenne (België) 6e. ,JJe verhouding van den drukker tot der. leverancier” door Comm. Fr Graeve (Italië). Des middags te drie uur wordt een z.g. ,Jiul.s- houdeiyke vergadering” gehouden, waar al leen de officieels afgevaardigden konden. Daar zullen o. a. de conclusies worden ge formuleerd, die als resultaat van het Congres kunnen worden beschouwd. Te half negen begint een voordrachtavond. Dinsdag 30 October om 2 uur begint de Ge- meenschappeiyke Algemeene Vergadering der Federatie. Dienzelfden dag houdt des middags van 3 30 tot 5 uur het Algemeen Hoofdbestuur receptie in de groote zaal van het Jnarbeurs-Restaurant Woensdag 31 October Voortzetting der Alge meens Vergadering. Dezer dagen vergaderde te Utrecht onder lei ding van den bondsvoorzitter, den heer Jos. E. A. M. Meyring, het centraal bestuur van den Ned. RK. Middenstandsbond. Telegrafisch werden by gelegenheid van zyn afscheid uit de actieve mlddenstandsbeweglng door aftreding als voorzitter van den Haarlem- schen R.K. Middenstandsbond, aan den heer C. J. G. Struycken de gevoelens der vergadering vertolkt. Aangekondlgd werd, dat in de maanden Maart/April 1935 een landeiyke propaganda- actie voor de katholieke middenstandsorgani satie en speciaal voor de R.K. Patroonsvak- organisatie zal worden gevoerd. Rapport werd uitgebracht omtrent het wets ontwerp op de verbindende kracht van onder- nemersovereenkomsten en omtrent de stappen door het hoofdbestuur In verband hiermede ge daan om tot een wetteiyke grondslag voor branchegewyze vestlgingseischen te komen. Uit de vergadering werd aangedrongen op een vlottere procedure ten aanzien van de uit voering der Bedryfsradenwet. Een uiteenzetting werd gegeven van de wyzl- glngen vervat in het by den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakte ontwerp van een nieuw Werktydenbesluit voor fabrieken en werkplaatsen. Aan het contact der dertig by den Ned. R.K. Middenstandsbond aangesloten patroonsvak- bonden met hun centrale organisatie en haar bureau werd een uitvoerige bespreking gewyd. Besloten werd tot likwidatie van het in 1928 opgerichte steunfonds ten behoeve van de Ned. RK Mlddenstandsbeweglng. Een oriënteerende bespreking werd- gewijd aan de vraag of rechtstreekse!» overheidsmaat regelen gewenscht en mogeiyk zyn om te ko men tot verlaging van winkelhuren en/of vai& hypotheekrente. Nieuwe maatregelen werden vastgesteld tot doorvoering en contróle van het in de katho lieke middenstandsorganisatie bestaande weder- zyds verplicht lidmaatschap van vak- en standsorganlsatle, hierop neerkomende, dat aan de plaatseiyke mlddenstandsvereeniglngen en vakvereenlgingen de plicht werd opgelegd voor taan zelfstandig voor deze doorvoering te yve- ren en daartoe minstens eens per jaar de leden- lysten uit te wisselen; en dat de nationale vak bonden te welker aanzien het wederzyds ver plicht lidmaatschap geldt, zich verplichten ten behoeve van het aan het bureau van den Ned. RK. Middenstandsbond aan te houden lande- iyk centraal ledenregister van stands- en vak organisatie. geregeld de noodlge gegevens te doen toekomen. By de diocesane standsorganlsatles zal op nieuw de vraag aanhangig worden gemaakt, of niet de tyd gekomen ia om, zooals in de Bre dase!» standsorganlsatle reeds is geschied, het verplicht lidmaatschap der vakorganisatie ook door te voeren, daar waar geen plaateeiyke of gewesteiyke afdeeUngen der vakorganisatie be staan. Aan het slot der goed bezochte en geani meerde byeenkomst heeft rector J. F A. Bots, geestelyk adviseur van den R.K Middenstands bond in het Bisdom Haarlem, gesproken over het onderwerp: katholieke actie en kernvorming ook in de standsorganlsatle van den katholie ken middenstand. Ingeleld onder den titel: „Wy krammen geen scherven, maar boeteeeren een nieuwe samenleving”. De N.V. Gebr. van Thiel’s Draadnagelfabrieken te Helmond, zal een overeenkomst aangaan met het Draadnagelsyndicaat. waardoor hel mogeiyk zal zyn dat de fabriek te Helmord weer gaat draaien. Zooals men weet, N.V. onlangs het proces om de zynde f 13.300 per maand, voor den Dultschen rechter verloren, zoodat de thans geldende regeling niet meer kon blyven bestaan. Deze regeling zou gelden tot 1935, In welk jaar scu nieuwe overeenkomst zou worden aangsgasn Door den loop der feiten, wordt deze nieuwe overeenkomst thans vervroegd. '4 r gjjAj'

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 20