I den vogeltrek Het mysterie van D gezinnen Zoekt, gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper” voor 75. AFSTANDEN VAN 10.000 KILOMETERS het van Practische crisis-zorg Nederlandsch bioloog naar Napels Resultaten ringenonderzoek twintig jaar Broeder van Barmhartigheid Drievoudig zilveren professie- feest ST. JOSEPHS-GEZELLEN TE DEN HAAG Kerkenbouwen vóór 180 jaar en nu! in het in De reizen der trekvogel» algemeen worden tornt zeer korten tijd af gelegd Vijftig jaar in hun gebouw ■^1 Vüf en DINSDAG 16 OCTOBER 1934 f m 4 1 1 i i i i i i e vogeltrek hee^ belangstelling, v< van dit stuk werden met goede voordracht uit gevoerd, onder regie van den heer O. Keeht -n. Na de pauze werden nog «enige zangnummers ten gehoore gebracht door de zang-afdeeltng „St. Caecllla”, waarna een daverende msrvb- finale het offlcleele gedeelte van den avond besloot. I In het landelijk gelegen Pensionaat „Bij dorp” (Notre Dame de Lourdes) van de Zus ters Dominicanessen te Voorschoten, werd JX Zondag een drievoudig professiefeest gevierd. Zilveren jubilaressen waren dien dag de Zus ters Quirina van Lottum, Laetitia Lujjckx en Coletta Geutjes, voor wie des morgens een ge zongen H. Mis werd opgedragen door den rec tor van het pensionaat, mgr. Th. M. P. Bek kers, Huisprelaat van Z. H. den Paus. In bet vervolg van den dag werd deze zeldzame ge beurtenis met een huiselijke viering in bet klooster herdacht. ken. De vogeltrek in ons umd begint omtrent eind October of begin November. Vroeg inval lende vorst heeft hier wemlg mee te maken. Zelfs al is het weer nog zonnig en zacht, dit weerhoudt de vogels niet zich gereed te maken tot de lange reis. Dit gereed maken bestaat hierin, dat de die ren zich als het ware trainen in het lang vlie gen. Eenige weken vóór den grooten trek ziet men honderden vogels in groepen langs de stranden of boven de steden trekken. Uren en uren trachten zjj rond te vliegen zonder op onthoud. Eerst tegen het vellen van den avond dalen zij en in den vroegen morgen, als de zon nog nauwelijks haar licht over de aarde werpt, stelgen de vogels weer op om zich in het lang vliegen te oefenen. Zóodoende worden zij tegen de aanstaande lange reis gehard. Doch een der gelijke training komt niet alleen voor bjj onze vogels, ook de bultenlandsche vogels, die des winters naar warmere oorden trekken, doen dit. Zwaluwen bebooren tot die vogelsoort, welke het grootst aantal kilometers kan afleggen. Aar. de hand van vele gegevens, oa. gedaan uit het reeds hierboven genoemd „ringonderzoek” heeft men kunnen vaststellen, dat de zwaluwen per Jaar een afstand van 9 A 10.000 km. kunnen afleggen. Onze zwaluw behoeft voor de bulten landsche niet onder te doen, doch moet het wel afleggen tegen de Poolzee-zwaluw, die In het - hoogste Noorden broedt en in den winter tot komst „het" vogelgebied zal blilven. Een eenvoudige Broeder zooals thans ook in de missielanden de kerken door Broeders worden gebouwd. Een eenvoudige broeder wordt uitgezonden door zijn Overste om aalmoezen in te zamelen voor den bouw van klooster en kerk en moet meteen toezicht houden bij den bouw. Zoo gebeurt het thans nog Maar Broeder Gerardus Is een bevoorrecht Kind der Voorzienigheid en bezit de gave der mirakelen. Wonderbaar is de manie:, waarop hij net be- noodigde geld krijgt wonderbaar vermenig vuldigden zich de bouwmaterialen, zijn won dermacht gebruikte hij om waar de techni sche middelen ontbraken uit naam der H. Drievuldigheid zelf een zware kastanjeboom waar ossen en buffels in kracnt te kort schoten licht en gemakxcllJk te verplaatsen. De Kerk behoort aan God en God zal aan de middelen denken om baar te .voltrekken”. Dat is zijn woord van bemoediging. Ook thans nog moet Gerardus kerken bou wen, juist daar waar de moeilijkheden onover komelijk schijnen. De eerste kerk in Limburg ter zijner eere maar ook met zijne hulp moet gebouwd worden in de mijnstreek b(, den Heksenberg. Hij bedelt ook thans om uanmoezen Zijne vsreerders bedelen om gunsten. Zijne groote vreugde was en is nog het Huis Gods te bouwen, te sieren, en vooral de zielen te redden en te heiligen. Gerardus vereeren is hem navoigen op de eerste plaats dat is het zekerste middel om van zijne hulp en voorspraak verzekerd te zijn. t Is bekend, dat de oarochie ter zijner eere gesticht arm is, zeer arm bestaat uit mijn werkers die lijden onder crisisnood en zielen- nood. Laten zijne vereerdsks zorgen voor het geld, dat onmisbaar is. Hij zorgt ook voor de ver- hoorlng uwer gebeden. Hoe zwaarder 't offertje des te meer zegen zal er op rusten. Gerardus Majella viert op 16 Oct. ook feest in den Hemel, met zijne trouwe vereerders op aarde. Hjj zal zich zeker niet raten overtreffen in edelmoedigheid. jke viering waarbij des G. HONéE, Pastoor, Heksenberg/Meerlerhelde, Giro No. 85636. Eigenaardig en zeker interessant is het sterk ontwikkeld instinct der trekvogels om te gaan reizen, zoodra de gure herfstdagen den winter komen aankondigen. Zelfs vogels, die steeds ui kooien leven, worden tegen den trektjjd on rustig en trachten de kooi uit te vliegen. Dit instinct is ook oorzaak, aat de vogels reeds gaan trekken, nog vóór dat koude en voedsel gebrek hen hiertoe noodzaakt De trek der vo gels is natuurlijk verschilleed, dit is afhankelijk van het soort der vogels. De reizen der trekvogels in het algemeen worden soms in zeer korten tijd af gelegd; de vogels vliegen vaak langen tijd achtereen en zullen alleen dan hun vlucht breken, wanneer zij verdwaald zijn of wanneer er eenige hunner naar omlaag vliegen, hiertoe gedwongen door dorst. Kleine zandvogels steken in één route de groote Mlddellandsche Zee over. De vlucht der verschillende trekvogels ge schiedt over het algemeen in groote troepen, waartoe de dieren zich verzamelen. Voor som mige vogels is de volgorde altijd hetzelfde; an dere vogels, zooals de zwaluwen en de ooievaars, vliegen steeds in dezelfde volgorde. Deze laat ste soorten pinden niet alleen hun eigen land en dezelfde streek van het vorig jaar terug doch zoeken ook naar hun eigen nesten, het geen zij ook meestal vinden. Een ooievaarsnest vooral is hecht en sterk gebouwd en men heeft kunnen nagaan, dat een ooievaarsnest meer dan honderd jaar oud kan worden. Zooals ieder land in Europa zUn eigen obeer- vators heeft omtrent het leven van het in- heemsch gevogelte, zoo heeft men ook in ons land een grondige studie van de vogels, meer in het bijzonder onze vogels, gemaakt. In Ne derland begon men in 1911 met het ringonder zoek voor trekvogels en sindsdien zijn bjjna anderhalf tnillloen ringen uitgegeven. Deze rin gen werden verstrekt aan ae onderzoekers naar vogeltrek. Men schuift de ringen aan een poot van den vogel, waardoor men dan, bij den te rugkeer der vogels, belangrijke studies kon ma tch altijd in een groote ral van wetenschappe lijke zijde, mogen verheugen. Doch niet alleen de wetenschap interesseert zich voor het vraagstuk van den vogeltrek, ook vele ondes- kundigen op dit gebied leggen een groote be langstelling voor de trekvogels en nun levens wijze aan den dag. Reeds vóór eéuwen' trok het jaariyksch terug- keerend mysterie van den vogeltrek de aan dacht dér menachheid. Du raadseiachtig ver schijnsel is vaak aanleiding geweest tot zonder linge en fantastische verklaringen, welke, om dat dé menschen nog maar zoo heel weinig afwisten van hun gevleugelde vrienden, vaak gemakkelijk werden geloofd. Vooral in de laatste jnren. waarin de mensch- heid meer aandacht en zorg is gaan wijden aan de dieren, staat het trekvo^el-vraagstuk in het midden der belangstelling, dit bewijzen wel de aanzienlijke sommen gelds, die vele particu lieren voor de moderne vogelstations over heb ben, welke het mogelijk hebben "emaakt de landverhuizers leder Jaar opnieuw weer een goed tehuis te geven. Voor iets te vertellen over den trek van onze vogels en hetgeen er voor de dieren wordt ge daan. willen wij u een korte uitlegging geven omtrent het doen en laten van de trekvogels. Een trekvogel is een vogel, die na den broei tijd over wanner streken trekt, waarin het dier dan ook is té onderscheiden met de standvogel, die levenslang op dezelfde plaats, zijn geboorte plaats. verblijft, en de zwerfvogel, die wel niet zijn geheele leven op dezelfde plek blijft, maar toch wel in een streek met hetzelfde "klimaat. Wanneer men geen deskundige is in de vogel- studle. Is het moeilijk een juist onderscheid te maken tusschen deze drie soorten. Het komt nX ook vaak voor, dat een standvogel in het herfstseizoen zich aansluit bij de trekvogels cn mét hen de geheele lange reis naar het Zuiden onderneemt. Een vogelsoort is somtijds in het eene land trekvogel, in het andere een stand vogel. r In ons tand is de trek bijna steeds Zuidwest- waart». langs de kusten van de Noordzee en van den Attanttochen Oceaan naar de warmere streken, waar het den dieren aan voedsel en zonnewarmte niet ontbreekt. Daarentegen ko men andere vogels, die de koude in het hooge Noorden ontvlieden, hier te lande den winter doorbrengen en blijven hier ook wanneer wij eenmaal met nachtvorst worden verrast. Door de St. Josephsgezellen te ’s-Gravenhage werd JX Zondag het vijftig-jarig gebruik van hun gebouw aan de Maasstraat aldaar gevierd, met een feestelijke bijeenkomst van leden, oud- leden en belangstellenden, nadat les morgens door den centraal-Praeses. rector van Galen in de kerk aan den Boschkant een plechtige H. Mis met liturgische gezangen was opge dragen, waarbij z.eerw. tevens de feestpredikatie hield. Bjj deze gelegenheid werd meteen het 50-Jarig bestaan van de Liefdebeurs „Vader Kolplhg” herdacht, waartoe mede een gedenkboekje was uitgegeven, waarin op frissche wijze de historie van vereeniglng en gebouw was behandeld. Aan den avond werkten de onderaf deellngen van de Haagsche vereeniglng met muziek, zang, tooneel en gymnastiek mede. Onder de aan wezigen bevonden zich de praeses van de fees tende vereeniglng, pater G. Dolle OJ’M.. het oud-bestuurslid Jhr. J. M. M. Alting van Geu- sau en verschillende leden van den Raad van Bestuur. Geopend werd met de Emma-mirsch van P. G. Ogier, door de Harmonie-afdeeling ..Kunst na Arbeid”, waarna de gymnastiek- afdeellng „Sport maakt lenig” eenige staaf- en toesteloefenlngen uitvoerde. Hierna richtte pater Dolle zich met een kort woord tot de leden en verdere aanwezigen, daarbij memoreerende hoe de St. Josepbsgezcl- len na veel heen en weer zwerven, thans reeds vijftig jaar waarlijk ingeburgerd zijn in bun gebouw. De groote beteekenls van bet Gezelten- werk voor het gezin en voor de jeugd, ligt in de volle ontwikkeling van den Jongen man. Aller steun en medewerking is hiervoor blijvend noodlg. De rederijkerskamer ,jBt. Catharina" voerde vervolgens het blijspel op: ,JHJ wilde een groot sinjeur zijn” naar het stuk van Molière ,.Le Bourgeois GenXllhomme". De drie bedrijven Door de Derde Orde-afdeeling van de St. Joaephs-parochle te Delft is het plan gevormd om met November aa. een eetgelegenheid te openen, waar iedereen die dat wenscht tegen betaling van 10 cent een warmen maalU'd kan bekomen. Voor groote gezinnen zal op dezen prjjs nog reductie worden gegeven. Men ver wacht door steun van nog-nlet-noodlljdenden de instelling te kunnen handhaven. Pastoor dr. G. Vrjjmoed O F.M.. die het ini tiatief tot deze practische crisiszorg n«m, schrijft bij de aankondiging ervan nog in ..De Bourdon”; „Men kan het betreuren dat in deze buitengewone tijden ook buitengewone midde len noodlg zijn. Maar als de rechtsorde van een van God afgekeerde maatschappij niet in staat is om de mooie bede uit het Onze Vader: Geef ons heden ons dagelljksch brood, voor alle men schen te verwezenlijken, dan heeft de christe lijke liefde den heiligen plicht om naar ver mogen aan te vullen, wat aan die rechtsorde ontbreekt.” Nadere bijzonderheden betreffende deze cha ritatieve onderneming zullen nog wgrden mede gedeeld. Wat ar na dan brand ovarblaaf In dan toren van de Nederdulltch Hervormde Kerk te Noordscharwoude la de bliksem ingeslagen tengevolge waarvan brand ontstond en het geheele kerkgebouw In de asch werd gelegd. Een kijkje na het blusschingswerk In het jaar 1935 zal voor een bioloog (in den rulmsten zin van het woord, dus een moypho- loog of phyaioloog, een zool oog, botanicus, me dicus of pharmaloog) de gelegenheid bestaan met vergoeding van Regeerlngswege gedurende anderhalve maand gebruik te maken van de Nederlandsche werktafel In het Zoologisch Sta tion te Napels, voor het doen van wetenschap pelijke onderzoekingen. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich voor 20 November 1934 aan te melden bij een der leden der Napeta- Commlssie, de hoogleraren Jordan, Kluyver, Nlerstrasz, Van Rijnberk, Van Wljhe of Schoute (secretaris, Zulderpad 2, na 1 Nov. Schuitendiep 15 b, Groningen) met opgave van den tijd ge durende welke zjj te Napels zouden wenschen te werken en van de onderwerpen, die zich voorstellen te bestudeeren. de ziekenverpleging „St. Joannes de Deo, aan de Paleisstraat te ’s-Gravenhage, vierde JX Maandag Broeder Landollnus zijn zilveren Jubileum in dienst van de lijdende menschheid. De jubilaris ontving dezen dag van zijn vele vrienden telegrammen en bloemen. Door huise lijke omstandigheden zal de eerst as. Donderdag plaats hel morgens door den Zeereerw. heer Th. van der Lugt, alg. secretaris van de K.J.C„ een gezon gen H. Mis zal worden opgedragen. Alsdan zul len de inwonende broeders en afgevaardigden van de andere vijf broederhuizen den jubilaris in den hulselljken kring huldigen. Moge het hem gegeven zijn nog tangen tijd zijn werk tot troost en verkwikking van lijdenden te kunnen yoOTtSCtten* aan de grenzen van het Zeidpool-land trekt, en die Jaarlijks een weg van 33.000 kst (hemels breedte) kan aflegegn. Velen onzer vogelsoorten trekken, zooals reeds gezegd, over den Atlantiscnen Oceaan en bren gen den winter door in het warme oord van Zuid-Amerika. Een der bekendste vogel-obeer- vators in Nederland is de heer Dr. Jan Verwey, directeur van het Zoölogisch Station te Den Helder. De heer Verwey kreeg ook bulten ons land bekendheid door zijn voordrachten met lichtbeelden, welke hij o.», hield voor de Ver eeniglng van Wlrtteravoad-voordrachten te Londen. Ook in het begin van dit jaar hield Dr. Verwey voordrachten, welke door talrijke in de Engelsche hoofdstad wonende Nederlan ders werden gevolgd. Nederland dankt zijn mooie resultaten op het gebied der trekwaarnemlng grootendeels aan het modem ingericht station ter bestudeering van den Vogeltrek, gelegen op hét hiertoe zoo bij uitstek geschikt eiland Texel. Tot de stich ting van dit station werd in 1931 overgegaan, doch niet, dan nadat de 'otnmissie van voor bereiding, welke in October van 1930 middels een circulaire een dringend beroep had gedaan op alle, belanghebbenden in den lande om door financieelen steun het op te richten station in stand te kunnen houden. Men koos het eiland Texel, omdat dit zoowel de van Noord naar. Zuid als de van Oost naar West gaande trek van de meeste land- en watervogels is. terwijl bovendien de aard van het terrein aldaar het waarnemen en vangen de: trekvogels gemak- kelljk maakt. Doch voor het waarnemings station was en is ook thans nog veel geld noo dlg. De eerste inrichting van station, woon- en berggelegenheden, vangterrein enz. werden ge raamd op meer dan f 8000 en de jaarlljksche kosten voor onderhoud, vernieuwing, salaris enz. werden geschat op cln-a 5000. In de eer ste maanden van zijn bestaan heeft het waar nemingsstation zeker niet te klagen gehad over gebrek aan belangstelling van zijn landgenoo- tep. doch toen de crisis op het eind van 1931 zich allengs sterker deed gevoelen, bleven ook langzaamaan de giften voor het behoud en de instandhouding van deze instelling uit. Totdat de Vereeniglng Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland, waarvan het secretariaat te Amsterdam is gevestigd, een sterke actie ging voeren tot behoud van een deel van den polder „Waalenburg” op Texel Men behoefde een som var. ƒ30.000 en het be roep, dat de Vereeniglng deed op de Nederland sche natuurvrienden is gelukkig met vergeefs geweest. Binnen een tijdperk hetwelk men niet had durven hopen, was reeds de helft vgn ge noemd bedrag toegezegd eekregen, terwijl ook de andere helft langzaamaan volgde „Waalen burg" op Texel mag het rjkste vogelgebied m ons land worden genoemd. Alle vogels van de Nederlandsche bloemenweide nestelen In groo ten getale in dezen polder. Allerlei watervogels, zooals eenden, talingen, meerkoeten en water hoentjes leven hier naast de meeuwen en de sterntjes. „Waalenburg” wordt, vooral In het voorjaar, wanneer de vogels weer terugkeeren van hun „buitentandsche reis”, door vele toe risten bezocht. Ook leden van vereenlglngen maken excursies naar het vogeleiland Texel Vanaf den hoogen dijkweg kan men het lustige gedoe der vogels in den lagen polder waarne men. Honderden vogels vliegen af en aan en fladderen onder luid gesnap over de broedende vogels heen. „Waalenburg" mag door haar bon te vogelbevolklng Inderdaad het rijkste vogel- gebled van Nederland worden genoemd en het zal aan onze Nederlandsche dierenvrienden liggen of deze vogelrjjke polder ook In de toe- FOTOREPORTAGE V- vjfcif f 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 14