Crisispolitiek eri Troonrede PEEK&CLOPPENBURC Knoeierijen met margarine Ook Malny bekent f75 jongensjas Tekort van millioen REDE HENRI HERMANS IN OUD-BEYERLAND ONTDEKT De hongerstaking ten einde onze schattebout uw Komt moeders! Opbouwende critiek De mijnen gebombardeerd A vond oefening JOSEPH SCHMIDT Komt naar Het gevonden lijk TUBERCULOSE-BESTRIJDING De kerkstrijd in Beieren Orkaan woedt in Noord- Fr ankrijk VROUW AANGEHOUDEN OFFERBLOKKEN GELICHT Radioverbinding Ned. Indië-Japan 4 x DINSDAG 16 OCTOBER 1934 On- en minvermogende tuberculoselijders Vervalschte margarine naar Brabant Spelende kinderen op den weg Comité tot hun ondersteuning geïnstalleerd Luchtaanvallen op Zuid-Limburg Hongarije moreel ver antwoordelijk Brand in het gebouw van „Le Journal” Er is maar één goed* passende jongensjas met hoogste kwaliteiten Een structureele crisis moet niet als een conjunctureele be handeld worden Hij behoorde tot het complot dat den moord op Alexander heeft voorbereid HET JOURNAAL VAN DEN MOORD Autobus overrydt een zesjarig meisje druk groeit de om te helpen Ook na wijzigingen gen der Indische en aanvullin- begrooting Fabrieksdirecter en Rijkscontro- leur wisten te zamen allerlei knoeierijen te bedryven Hoe het geschiedde Verdacht van smokkelen van verdoovende middelen In tyden van begeerte Zetter om het leven gekomen is een lieve boy, maar as maakt hem tot ons land f 4 (Aneta). Nadat e ook weer of- •'et. ar- en crediet niet verliezen. »L II I I I III a weg te werken, maar een goed financieel plan te maken voor langeren tijd. Zooals reeds gemeld is Maandagmorgen om half zeven In een weide ge.egen aan de Pape- De vijandelijke groep vloog over Hoensbroek— Brunssum en OeleenSittard, de andere groep Maandagmiddag is in het Studio-theater In de Kettlngstraat te Den Haag voor een besloten gezelschap een voorstelling gegeven van de film van den moord op Koning Alexander en mi nister Barthou, welke film, zooals reeds gemeld, in ons land voor openbare vertoonlng niet toe gelaten is. In verband met dit verbod van de Centrale Filmkeuringscommissie werd de film slechts ge draald voor een aantal persvertegenwoordigers. Kraane. mevrouw Den Hierna werden door enkele aanwezigen vra gen gesteld. Opbouwende kritiek is goed en noodlg. levens kracht van onze partij. Maar nooit mag er on der de onzen zijn een geest van kritiek, die alle verhoudingen vergiftigd. Mleen dén kan een goed program van maatschappelijk nerstel wor den uitgevoerd; alleen dkn zal het onaf wend bare leed, dat wij anders verergeren, te dragen zijn; alleen dkn kunnen wii onze veel bestreden democratie redden tegen ce dictatuur; alleen dan geven wij een voorbeeld aan hen, die uit de door henzelf geschapen sfeer van wantrou wen op de vlucht slaan vo.>r de verantwoorde lijkheid. Zaterdagavond is op den Eindhovenscheweg onder de gemeente Nunen een ernstig verkeers ongeluk gebeurd. Het zesjarig dochtertje van den heer v. d. B. was op den weg aan het sjoelen, zonder acht te slaan op het verkeer. Plotseling werd het ge grepen door een uit de richting Eindhoven ko mende autobus. De chauffeur trachtte nog uit te wjjken, doch een aanrijding was niet meer te voorkomen. Dr. Andemegg, die onmiddellijk ter plaatse was, verleende de eerste hulp en liet t kind naar het ziekenhuis te Eindhoven vervoe ren. Laat in den avond is het aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. Uit het politie-onderzoek is komen vast staan, dat de chauffeur van de autobus schuld treft. De directeur 8. en de controleur L. hebben bij het verhoor bekend de knoeierijen en de valschheld in geschrifte en het zich als ambte naar laten omkoopen te hebben bedreven. te geen erover niet aange- Magndagnacht heeft zich een tot nu toe on bekend persoon toegang verschaft tot de R. K Parochiekerk St. Hubertus te Genhout (by Beek. L.). Alle offerblokken, waarvan de Inhoud be stemd was voor den bouw an een nieuwe kerk, zijn gelicht. De Inhoud moet van beteekenls zijn geweest. Het onderzoek van de politie gaat In een be paalde richting. r Eerstgenoemde is in het Huis van Bewaring te Dordrecht inge.slo ten. Den ander heeft men op vrjje voeten gelaten, nadat pro es-ver- baal is opgemaakt. De Rotterdamsche politie onder zocht al geruim entjjd klachten over de hoedanigheid van de door éen Handelsmaatschappjj te Oud-Beier- In de eerste plaats moet hier aan Duitsch land worden gedacht. Duitschland, onze groo- te achterbuur, is zoodanig verarmd, dat het niet alleen zijn schulden niet meer betalen kan, maar ook geen grondstoffen meer kan koopen en op het punt staat, de levensmiddelen, zooals tijdens den oorlog weer te rantsoeneeren. zou spr. be de crisispo- het tegen- Den Haag heeft een clearingbureau als 'n reddingspact Ingericht In het voormalige hotel „La Belle Vue”, maar dit Is waarlijk geen „belle vue” op de toekomst. De beroeemde dr. Joseph Schmidt, die ten onzent door radio, gramofoon en vooral door zljn films groote bekendheid verworven heeft, zal onder auspiciën van impresario Ernst Krauss In de volgende maand in de hoofdste den van ons land eenige concerten geven. Wanneer n.l. de nieuwe ambtenaar na de toegestane fabricagedagen de machines afsloot, stelde 8. deze even later met een valsehen sleutel weer in werking. Het bedrijf v id zoo rustig voortgezet, dan echter met een mengsel van boter, margarine en vet. Tenslotte wist 8. BANDOENG, 15 Oct. (Aneta) De radio verbinding tusschen Ned.-Indl8 en Japan zal 26 October officieel worden geopend. Aan de oefening ging vooraf een bijeen komst in .Jfeerlandia” te Heerlen, waar de lei der der oefening, de commissaris der Koningin in Limburg een woord van welkom sprak tot de militaire autoriteiten, het lid van Ged. Sta ten mr. Paulussen en de burgemeesters, en den territorialen bevelhebber voor Noord-Brabant en Limburg generaal Pfeifer dankte voor zijn voorlichting, de gemeentebesturen en directies der mijnen voor hun medewerking. Generaal Pfeifer heeft daarop ook voor de pers In het kort de beteekenls der luchtbe scherming uiteengezet. De minister van Oorlog die verhinderd was, was- vertegenwoordigd door kapitein Sas. On der de militaire autoriteiten was generaal L. H. Reynders van den Generalen Staf terwijl kapi tein v. Riesen van den Generalen Staf aan de pers was toegevoegd. Verondersteld werd, dat twee groepen dag- bombardementsvllegtuigen, eenige uren na de oorlogsverklaring over de grens komen. Om 15.45 waarschuwde de luchtvaartdienst dat de vijandelijke groep bij Elsloo de grens gepasseerd was en de andere groep bij Geulle. In alle gemeenten werd daarop opgevangen het sein „luchtgevaar aanwezig”. In morsecode door den zender Schevenlngen-radio uitgezon den. Ie zich In haar gezelschap hij niet in het bezit bleek aan de LONDEN. 16 Oct. (V.D.). Uit München wordt aan de „Daily Telegraph" gemeld, dat de geestelijken in Beleren voortgaan ongehoor zaamheid te prediken jegens de Rijkskerk. Aan beide zijden in den kerkelijken strijd worden thans de krachten „geconsolideerd”; 19 van de 792 Protestantsche geestelijken zijn tot de Rijkskerk overgegaan; de anderen willen een vrije kerk, welke buiten de politiek staat. Op initiatief van de Nederlandsche Contróle- vereenlging tot bestrijding van Tuberculose heeft zich een nitgebreid comité gevormd met het doel ter herinnering aan wijlen H. M. Ko ningin-Moeder een stichting in het leven te roepen voor steun aan on- en minvermogende tuberculose-lijders. Naast het groote comité is een klein uitge breid comité tot stand gekomen, dat IJ. Za terdag door den eere-voorzltter Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine met een rede is geïnstal leerd. Het mengen moest geschieden onder toezicht van den Rijksambtenaar. Het stond dus vast bij het onderzoek, dat 8. de medewerking van den betrokken ambtenaar had. Dit bleek In derdaad juist. Telkens als er vet In de machine werd gedaan, iets wat dus niet mocht, keek de ambtenaar den anderen kant uit. Bovendien waarschuwde hij de directie, als er extra con tróle zou komen. In ruil voor zijn hulp kreeg de ambtenaar van den directeur gratis benzine voor zijn dienstauto, terwijl deze van het Rijk een vergoeding van 7 cent per kilometer in casseerde. Toen de betrokken ambtenaar zou worden verplaatst, had S. al voorzorgsmaat regelen genomen, die maakten, dat hij van den opvolger niet afhankelijk zou zijn. nam de route HeerenlEygelshovenSchaes- bergKerkradeMaastricht. Op genoemde plaatsen en op verschillende mijnen werden bommen geworpen, voorgesteld door selnpatronen. Zoo viel te Heerlen een brandbom op het station, achter het raadhuis een mosterdgas- bom en een brisantbom te Heerlerbaan, te Kerkrade een brandbom op het gemeentehuis, een gasbom op het Dr. Ackenspleln. een bri santbom op het Olmenplein. De bevolking werd door sirenengeloei gealar meerd. Zoodra de bommen geworpen waren kwamen de hulpdiensten, brandweer, politie, geneeskundige dienst, opruimings- en herstel- lingsploegen in volle actie. In alle gemeenten waren rampen geënsceneerd, de verschillende te stellen daden werden vlot verricht, de bur gerlijke overheid deed haar plicht zonder eenige hulp van militaire zijde. Toen de vliegtuigen Nederland hadden ver laten werd het sein in code „luchtgevaar ge weken" gegeven en eindigde de alarmtoesiand door klokgelui. We vernemen, dat de Centrale Commissie vcor de Filmkeuring ook na een tweede keuring besloten heeft het verbod voor ons land te hand haven. laan in de gemeente Muiden een lijk gevonden van een onbekend manspersoon. Het signale ment van der) man luidt nis volgt- oud onge veer 60 jaar, lang, 1.70 n.eter, flink postuur, blond grijzend haar, een.'gszlns kaalhoofdig, zware wenkbrauwen, groote neus, grijze oogen, krachtig gebit, geen baard of knevel, donker grijze overjas, grijs colbert, zwart vest- met witte stippen, zwarte pantalon, dito sokken, hooge zwarte schoenen, zwarte slappe hoed, ge streept overhemd, blauwgrijze zelfblnder. Hij was in het bezit van een bruine portemonnaie. Inhoudende twee gulden, benevens sigarenkokei met drie sigaren. De burgemeester verzoekt dengene, die In lichtingen kan verschaffen omtrent de identi teit van dezen persoon, zich met hem in ver binding te willen stellen. PECS, 16 Oct. (Reuter). De ongeveer duizend mijnwerkers die den hongerdood in een mjjzPTO dreigden te sterven uit protest tegen de lage loonen, hebben op het laatste oogenbllk beslo ten weer naar boven te gaan. Reuter seint uit Boedapest, dat de Hongaar sche Staatspolitiek na een nauwkeurig onder zoek tot de conclusie is gekomen, dat geen enkele der in verband met den aanslag te Mar seille genoemde personen ooit in Boedapest ge woond. een Hongaarsche pas ontvangen, of de Hongaarsche grens overschreden heeft. Zaterdagmiddag en -avond is in Zuid-Lim burg met zijn groote bevolkingsgroepen, mijnen, electrische centra, gascentrale, en centrale drinkwatervoorziening een luchtbeschermlngs- oefening gehouden. Dus nieuwe moeilijkheden voor onzen export zijn te verwachtem Het groote Staatsschip van Duitschland bevindt zich in de branding en geeft noodsignalen. Zou het ondergaan, dan is het gevaar groot, dat de zich in hetzelfde vaar water bevindende kleine scheepjes worden mee gezogen naar de diepte. werking met de politie van Oud- Beierland en den Crisis Accountants dienst is een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat geleid heeft tot restatie van den directeur van die fabriek, den 33-jarigen D. S. van den Rijkscontroleur D. L., 56 jaar, die thans te Zwartewaal in dienst was. Ten slotte wist 8. door allerlei manipulaties in zijn boekhouding de contróle op zijn admini stratie te verschalken. Omdat 8. bang was voor de scherpe contróle te Rotterdam zorgde hij er voor dat zijn vervalschte margarine zooveel mo gelijk naar kleine plaatsen in West Noord- Brabant ging. BJ] de installatie van het kleine comité ter uitvoering van het initiatief van de Nederland sche Centrale Vereenlging tot Bestrijding der Tuberculose met het doel, ter herinnering aan wijlen H.M. de Koningin-Moeder een stichting in het leven te roepen voor steun aan on- en minvermogende tuberculoselijders, heeft minis ter Slotemaker de Bruine om. gezegd, dat het stichten van een gedenkfonds, uit welks renten de verpleging van tuberculoselijders zal worden wijlen wet te ontduiken. Hjj nam 25 net. 50 pet. margaiine en 25 pet. we methode heeft hij een Jaar weten vol houden. gesteund, geheel ligt In den geest van H.M. Koningin-Moeder Emma. Het uitvoerend comité moet hulp gaan vragen in een tijd, waarin allerwege met het oog op allerlei nood hulp gevraagd wordt. Maar In tij den van druk groeit de begeerte, om te helpen, en zjj heeft behoefte aan een concreet doel, dat zij zich voor oogen kan stellen. De minister gaf daarom het comité een goede kans op waardee- rlng en op welslagen van het herlnnerlngsfonds. Het comité, van uitvoering bestaat uit mr. J. Everts, Beethovenstr. 91. Amsterdam-Z.; dr J. B. F. van Glls, Rlouwstr. 7. Den Haag; mr. J N. J. E. Heerkens Thljssen, Plein 13, Haarlem; den heer J. D. Hefting. Johan van Oldenbarne- veltlaan 24, Den Haag; mejuffrouw E. H. Hen- geveld. Koestraat 28, Zwolle; dr. L. C. Kersber gen. Koninginneweg 1, Haarlem; de heeren A A. M. P. Kooien, Bosscheweg 33, Vught; F. S. Noordhoff. Singel 224, Amsterdam-C.; J. Th, Nljkamp, Drift 12. Utrecht en K. Kruithof, 8tad- houderslaan 45. Utrecht; mr. M. Slingenberg. Florapark 6, Haarlem; mejuffrouw A. Thor- becke, Benoordenhoutscheweg 26. Den Haag; mr. H. P. Tjeenk Willink, Ruychrocklaan 8. Den Haag; den heer C. G. Vattier Keizersgracht 726, Amsterdam-C. en A. E. J. de Vrles-Brulns, Kanarielaan 23. Haag. In zijn vergadering heeft het comité van uit voering de groote lijnen van de te voeren actie uitgestippeld en de werkzaamheden verdeeld. Als voorzitter van het comité zal de heer J. D. Hefting optreden, als secretaresse mejuffrouw A. Thorbecke en als penningmeester mr. h. P. Tjeenk Willink. De zetel van het comité is Riouwstraat 7, 's Gravenhage. Goed financieel beleid mag zich echter niet bepalen tot het brengen van evenwicht tus schen Inkomsten en uitgaven. Naast.de Staats huishouding staat de volkshuishouding en het kan met de eerste niet in orde zijn, wanneer de laatste zich in de war bevindt. Een sluitende Staatsbegrootlng is op den duur niet mogeljjk in een verarmde maatschappij. Met het oog hierop kan het verstandige poli tiek zijn, om in dezen benarden tijd een groot tekort op de Staatsbegrootlng niet In één jaar MELUN. 16 Oct. (Reuter) De mede plichtige van den moordenaar van Marseil le, Sylvester Malny, die gisteren In de om geving van Fontainebleau is gegrepen, heeft na een langdurig verhoor bekend, dat hij heeft deelgenomen aan het complot tegen koning Alexander. Intusschen valt niet te ontkennen, dat de toestand somber Is. Gelukkig is dit niet meer, zooals een paar jaren geleden nog. een punt van twijfel. De ellende is niet meer achter uiterlljken schijn gecamoufleerd. De reserves van dwaas bespotte kapitaalvorming gereken uitgeput; fabrieken loopen leeg, scheepswerven hebben geen orders meer, havens liggen stil, voorraden stapelen zich op; wij hooren nood kreten van stad en platteland. Ons volksver- mogen is bijna met een derde, ons volksinkomen met meer dan een vierde gedaald. De huis houdingen van meer dan 300 gemeenten zullen straks noodlijdend zijn, terwijl de Staatsbegroo- ting een nieuw tekort aanwyst van 93 millioen. En al dit leed zien wij culmlneeren in de ramp zaligheid van een steeds maar stijgende werk loosheid. Dit is ’t allerergst moreel en materieel. Hoe is het mogelijk, dat men ook maar één oogenbllk veronderstellen kan. en toch wordt dit niet alleen verondersteld, maar men spreekt het uit dat in de regeering, in de Kamer of in onze partij onmenschen zouden gevonden worden, die voor dit leed ongenadig zijn! Ook met de toekomst moeten wij rekening houden. De eenzijdige richting van ops econo misch leven heeft ons, meer dan noodlg, afhan kelijk gemaakt van andere landen. Zoo is te begrijpen, dat In de Troonrede wordt opgemerkt: De verhoudingen in de landen, waarmede wU economisch het nauwst verbonden zijn, doen voorts de vrees opkomen, dat nog zwaarder druk te verwachten is. Het is ook een klein kunstje, om de Rljksbe- grooting sluitend te maken door van de ge meenten af te nemen, wat, de Staat tekort komt. Dis is geen oplossing, maar verplaatsing van de moeilijkheden. Dat wij met onze belastingen reeds aan of over de grens van de draagkracht -ouden zijn, zooals in de Troonrede wordt verklaard, meent spr ernstig te moeten betwijfelen. Het zou heel erg zijn als het zoo was. Dan kan ons geen tegenspoed meer treffen of er is geen redding meer mogelijk. Neen, er is nog altijd een jn- serve van draagkracht”. Tegen het gevoerde belekl is ook nog aan te merken, dat de maatregelen tot verlaging van levenspeil veel te eenzijdig zijn. Nu loonen en salarissen zijn verlaagd en geen of zeer geringe bedrijfswinsten meer kunnen worden gemaakt, moeten ook de vaste lasten: huren van arbei derswoningen, hypotheekrenten en -schulden omlaag. Dit alles betreft de rechtvaardige verdcellng van lasten. Gewichtiger is het vraagstuk van den opboigw, van het tegengaan der verarming, van het vergrooten van 4en_ koek, die verdeeld moet worden. Dit is de kern van de welvaartspolitiek der Kath. Staatspartij. Reeds van 1918 af heeft deze partij gestreden voor werkinhoud en werkver ruiming en telkens opnieux het belang van on zen nationalen arbeid op den voorgrond ge plaatst. Hierbij stond zü aanvankelijk vrijwel alleen en nog jaren heeft het geduurd vóór ztf voldoende medewerking ondervond. Toeneming van het crisisleed moest tegenstanders tot an der inzicht brengen. Intusschen waren bij onze industrie vele reserves uitgeput en kwam huip wel eens te laat. De strijd is nog niet geëindigd. Wjj wachten nog op: krachtiger maatregelen tot behoud er. verruiming van werkgelegenheid; principieel* herziening van de Tariefwet, uitbreiding er. verbetering, in plaats van beperking van con sulaire diensten, industrie-flnanctering. zorg voor oprichting van nieuwe industrieën nau were economische samenwerking met Indië uit breiding van productieve werkverschaffing en doeltreffende bedrijfsorganisatie Onmiddellijk moet tegengaan van verdere inzinking worden voorkomen, om vervolgens tot geleidelijke opleving te komen. Van deze poli tiek is geheel afhankelijk, wat wjj kunnen doen tot leniging van den nood Het is een construc tieve politiek, die gesteund moet worden door een constructieve mentaliteit bjj ons volk. Gisterenavond hield het Tweede Kamerlid Henri Hermans voor de afd. 's-Gravenhage van de R. K. Staatspartij in het gebouw „Amlcitla”, aldaar, een rede met het onderwerp „De Troon rede.” Op verzoek van de recherche te Rotterdam, is door de Koninklijke Marechaussee te Reu sel een ongeveer 28-jarige Neoerlandsche vrouw aangehouden op vermoeden van het smokkelen van verdoovende middelen. De vrouw was met de bus van Antwerpen naar de grens gereden en wilde daar overstappen in de Ne derlandsche bus naar Einhoven. Een Sfianjaara, bevond. werdj^eMs te zijn varr de vereischte papieren, Hollandsche grens teruggewezen. De gearersteerde vrouw is naar Rotterdam overgebracht, waar het onderzoek nader kal woden voortgezet. Henri Hermans woordig crisiskabinet. Vooral deze drie punten: le. de benarde toestand, waarin ons land zich op het oogenbllk bevindt; 2e. het financieel en ’conomisch beleid der Regeering en 3e. de po litieke gevaren en geestelijke verwarring, die met den crisisnood in verband staan. De Troonrede is een doorloopende jammer klacht zonder eenig hoopvol perspectief naar de toekomst. Een psychologische fout; want erger dan de crisis is de crisisstemming, erger dan sen brand, de paniek, die het veroorzaakt. De toestand is erg, maar niet hopeloos. Nog altijd beschikt ons land over bronnen en krach ten, die tot nieuwe welvaart kunnen leiden, mits behoorlijk aangewend of gestimuleerd. PARIJS, 16 Oct. (Reuter) In het Noorden van Frankrijk woedt op het oogenbllk een on gekend hevige orkaan, gepaard gaande met zwaren regenval. Alle rivieren zijn buiten hun oevers getreden. Het verkeer staat op sommige plaatsen volko men stil. De materieele schade zou tien millioen francs bedragen Of ook menschenlevens te be treuren zijn, is nog niet bekend. PARIJS, 16 Oct. Gisteravond is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de kelders van het dagblad ,Xe Journal”. De brandweer rukte met groot materiaal uit en slaagde er na eenige uren in het vuur te be dwingen. Talrijke arbeiders moesten langs de brandladders vluchten. Een drietal werklieden werd door den. rook onwel Een zetter, die tij dens den brand vermist werd, blijkt in het ge bouw te zijn omgekomen. De drukkerij van het .Journal” is tljdelijk ondergebracht bij de „Intransigeant”. In verband met zijn arrestatie wordt nog be kend, dat Malny niet den minsten tegen stand bood. Hij verklaarde sedert vier dagen niets te hebben gegeten en geheel uitgeput te zijn. Hü had in greppels geslapen. Malny had 700 franken en een compas bij zich. Maandag ochtend had hij te Melun een nieuwe Jas en een hoed gekocht. Een kop koffie, die hij even voor zijn vertrek uit Melun in een café dronk, werd hem nood lottig. Hij gaf daar bij de betaling nJ. een veel te groote fooi (2.50 frank), hetgeen den anderen gasten opviel. Zij waarschuwden de politie, die direct ter plaatse verscheen en Malny arresteer de. Op het station te Lausanne zijn drie koffers gevonden, waarin men kleeren, geschriften en vuurwapenen vond, welke afkomstig moeten zijn van de terroristen, die den aanslag te Mar seille hebben voorbereid en die de koffers blijk baar op het station hebben moeten achterlaten, toen zjj over de Fransche grens gingen. Te Roubaix heeft de politie een uit Dalmatië afkomstigen Joego-Slaaf gearresteerd, Skoolig geheeten, die in België had gewerkt en clan destien op Fransch grondgebied trachtte te komen. Hij had een pas bij zich, die niet geldig was voor Frankrijk. Skoolig kon geen verklaring ge ven van zijn doen en laten tusschen 5 en 11 October. In de „Echo de Paris” verklaart Pertinax naar aanleiding van het onderhoud tusschen Laval en den Tsjechlschen minister van buiten- landsche zaken, Benesj. dat belden het eens zijn, dat de aanslag te Marseille slechts als een zuiver Joego-Slavische i legenheid beschouwd mpet worden. Thans reeds blijkt uit het onderzoek de moreele verant woordelijkheid van Hongarije, aldus Pertinax. Wanneer de Hongaarsche regeering beweert, dat het terroristenkamp te Janka Poeszta is ge sloten, dan geeft zij daarmede toe,->,dat er aan de Joego-Slavische grens een kamp heeft be staan. fabrieken die vergunning hebben voor het ma ken van onvermengde margarine. De vergun ning van de genoemde maatschappij bevatte tevens, dat zij gedurende eenige dagen van de week mocht mengen en dat er in totaal een vastgesteld kwantum mocht worden gemaakt. De directeur is echter al dadelijk, na het in werking treden van de Crisiswet begonnen veel groote kwantums te maken. Eerst begon hij met roomboter aan het mengsel te onttrekken, zoodat hij de ter beschikking gestelde room boter voor grootere partijen margarine Kon ge bruiken. Deze methode liep vast toen bij on derzoek bleek, dat het percentage roomboter onvoldoende was. 8. kreeg een waarschuwing en begon nu op andere wijze de knoeierijen voort te zetten. Hij hield nu vast aan de vastgestelde 25 pet. Nederlandsche roomboter, maar. in plaats van 75 pet. margarine nam hij slechts 25 pet. De rest vulde hij aan met zelfbereld vet. Dat ging een maand goec. Toen kwamen er klachten over hej^product, want deze marga rine was veel te^slap. 8. zocht een nieuwe me thode om roomt Gelukkig zijn er ook andere, meer hoopvolle eerschijnselen. Het dieptepunt van de crisis schijnt in sommige landgn en ook op de we reldmarkt bereikt. Ons latod, laat in de crisis gekomen, zal er echter langer mee te maken krijgen. Het flnancieele beleid der regeering moest hiermede rekenen. (Spr. wijst op het dekkings- plan, aangegeven in de millioenennota.) Gezorgd moet worden naar aansluitende grootlng. Nu alles wankelt, mag de Staat zijn nog de banderolle-contróle te ontduiken, yhoon hjj natuu. lijk veel m*er fabriceerde dan was toegestaan. De broers van S. werkten als reizigers in de zaak en wisten een aantal af nemers over te halen de van de tabriek ge kregen margarine voorzichtig te openen, waar door de banderolle niet werd beschadigd. De reizigers namen dan later de emballage en banderolles mee terug, zoodat deze twee of drie maal Inplaats van eenmaal konden worden ge bruikt.. Zeker, er zijn bergen van moeilijkheden. In andere landen, waar men met een krachtige hervormingspolitiek begonnen is, maar nog weinig heeft kunnen bereiken, wordt dit bewe zen. Maar dit is geen argument, om niets te doen, om zich op andere wijze en met de mid delen, waarover wij beschikken, volgens het program van onze kath. staatspartij, een op lossing te beproeven. Erkennend, zooals minister Colijn. dat deze crisis een structureele crisis is, mag de economische politiek niet zijn Ingesteld alsof zij geheel van conjunct ureelen aard zou zijn. Na het afhandelen van enkele huishoudelijke punten verleende de voorzitter, Ir. L. J. M. Fe- ber. hem het woord: .Plicht van een Kamerlid en plicht van leder, die in het openbare leven op hoogere posten werd geplaatst, om zwaardere verantwoordelijk heid te dragen, is het geven van voorlichting aan ons volk." Aldus begon spr. zjjn inleiding, er op wijzend, dat zulke voorlichting vooral noodzakelijk is in dezen tijd van geestelijke verwarring en econo mische onzekerheid. De voorlichting zij eerlijk. Het oude Latljn- sche spreekwoord .Mun- dus vult deel pi”: de we reld wil bedrogen wor den, moge, de eeuwen door, niet zonder waar heid gebleken zjjn, nooit mag het ons verleiden tot de conclusie der de magogie: „ergo diclpia- tur”: derhalve wordt zjj bedrogen. Aan de hand van de Troonrede handelen litiek van Er is niet alleen een monetaire, maar ook een geestelijke inflatie. Geestelijke waarden zijn overal ver zwakt. 't Is de grondoorzaak van de crisis. Laten wjj het eenige, nog waardevaste goud onzer beginselen bewaren als een grooten schat van vertrouwen, noodig om verbonden te blijven, noodig vooral voor hen. die thans op leidersposten zijn ge plaatst. om ontzettend zware ver antwoordelijkheid te dragen voor land en volk. BATAVIA, 15 October diverse wijzigingen en aanvullingen hierin verwerkt zijn, laat de geheele begrooting 1935 voor Nederlandsch-Indië een tekort zien van 75 millioen gulden. Genoemde maatschappij beeft een fabnek welke tot dusver vergunning had voor het »rr- mengen van margarine A. Deze margaiine moest bestaan uit 35 pet. roomboter en 75 pet. margarine B. De margarine B. is uitsluitend te krijgen uit Des avonds werd opnieuw aangevallen. Om 18.45 passeerde een groote nachtbombordeur de grens bij Maastricht en bombardeerde Kerk rade. Schaesberg, Heerlen. Hoensbroek, Geleen, Sittard en omliggende mijnen. Geheel Zuid-Limburg moest worden ver duisterd. Op de mijnen was de verduistering af. Wjj bevonden ons op een mijn op het oogen bllk dat gerapporteerd werd, dat de nacht- bombardeur op een bepaald punt gesignaleerd was. Onmiddellljk begonnen de sirenes te loeien, ging licht uit en werden andere lich ten afgedekt. Op de stations was eveneens de verduistering doorgevoerd en de bevolking, fiet sen en automobilisten werkten bevredigend mede. Toen de vernieler In zicht was bleef hij om de mijn cirkelen, wierp bommen uit maar raakte de mijn niet. Ten einde te verhinderen, dat het vliegtuig niet boven buitenlandsch grondgebied kwam waren op sommige punten langs de grens zoek lichten opgesteld. In de betreffende gemeenten waren rampen geënsceneerd. Om 19.30 was de avondoefening afgeloopen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 15