Elke cent HELP MEE! is voor hen AKKERTJES Vólgens recept van Apotheker Dumont - RADIO-PROC,RAMMA DINSDAG 16 OCTOBER 1934 De baksteenindustrie W er blootheid abnormaal hoog De K.L.M. op haar best DAMMEN Keller-Raichenbach MGR. C. DUBBELMAN kalm Binnenkort in het vaderland weer wu f 10.000 VERLOREN PATER H. W. SPIJKER t In memoriam Cassatieberoep verworpen Herclassificatie der gemeenten? BEGRAFENIS JHR. MR. STOOP STERVÈNDE MAN GEVONDEN JHR. W. LAMAN TRIP Kort daarop overleden VAN DE ANKERS GESLAGEN BESMETTING OP SCHOOL Opgeheven belastingkantoren J. S. RUPPERT OVERLEDEN DE DERDE ZESDAAGSCHE Veehouderücentrale Familiegesprekken met Indië Onderzeebooten uit de sterkte Pastoor M. M. van Willige bediend AKKER.CACHETS ingrijpende bezuiniging bij van Houten Luguber moorddrama te Waspik Concierge van Boerenleenbank in arrest In hooger beroep dezelfde straf geëischt BESTRIJDING VAN DE JEUGD- WÉRKLOOSHEID Pensioenen met één derde verlaagd UITVOER VAN GROENTEN NAAR FRANKRIJK SLAGER-PROPAGANDIST HOUDT TWEE MAANDEN GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT t t d c c c s t <1 V SALARISSEN DER RIJKS- AMBTÉNAREN VERBODEN AUTOBUSDIENST OVER DEN AFSLUITDIJK Benoemd tot adjudant in b.d. van H. M. de Koningin Actie in de vereeniging voor Volkenbond en Vrede Woensdag 17 Oct. 1934 De particuliere wapen fabricage De dienst tijdens den storm nor~ maal uitgevoerd Ook de derde partij, die een verloop had, remise komen de rheumatische pijnen en dergelijke kwaaltjes, die het gevolg zijn van kou en vochtigheid. Neem daarvoor "AKKERTJES", die snel en zeker Uw rheumatische pij nen, Uw spierpijn of spit in den rug zullen verdrijven, maar bovendien ook de oorzaak daarvan wegnemen. Nrdertandsch Ongeëvenaard bij gevatte kou I 10.30 Max of mc«rt riskeeren. <■- Wals gecontracteerd 1 'OiKC i i i c t Op het wetsontwerp bescnerming van leerlin gen tegen de gevolgen van kasmetteiyke ziekten van personeel van inrichtingen van onderwijs heeft mevr. De VriesBruins een amendement Ingediend om art. 12, 3e 11c als volgt te lezen: „Twee jaar na het in werking treden van deze wet moeten allen, die dan hetzij in vasten dienst verbonden zijn, hetzij in tjjdelljken dienst werkzaam zijn aan een inlichting van onder wijs, in het bezit zijn van een verklaring, als bedoeld in het eerste lid.van art. 2 Deze ver klaring mag niet ouder zjjn dan 2 Jaar.’* i i 1 1 1 i Maandagmiddag hebben Rijksbelastlngamb- tenaren en gemeente-polltie een Inval gedaan In de woning van O. J. S., aan den Rijksweg te Weerselo, wegens vermoeden, dat zich in zijn perceel een geheime distilleerderij zou bevin den. Dit vermoeden bleek juist te zijn, want na een nauwkeurig onderzoek slaagde men er in derdaad in een complete distlllatie-lnrichting aan te treffen, alsmede een hoeveelheid alcohol. Een en ander is in beslag genomen. Bij koninklijk besluit zijn afgevoerd uit de sterkte der Zeemacht Hr. Ms. Onderzeeboo ten „O. 4” en „O. 5”, welke te zijner tijd voor den sloop zullen worden verkocht. 8.20 idem 9.05 Sym- v. D. Ingelbrecht De weleerw. heer M. M van Willige, Pastoor te BlelswUk, is van de HH. Sacramenten der Stervenden voorzien. Te Utrecht is op 58-jarigen leeftijd overleden de heer J. 8. Ruppert. Anti-Rev. lid van den gemeenteraad, penningmeester van het Christe lijk Nationaal Vakverbond en bekend propagan dist van de Protestantsch Christelijke Vakbe weging. BRUSSEL, o. 1. v 1 Z': iüOh daa pijnen, -- enz. Per 12 si. 52 CL Zakdoosje 20 cl. PARIJS (RADIO), 1648 M. 720 Gra mofoonmuziek I - - - -- phonieconcert o. 1. 10.50' Dansmuziek. ■F MILAAN, 369 AL 4.30 Kamermuziek “.20 Gramofoonmuziek Blijkens een in de negende aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek voorkomend overzicht van de bak steenindustrie gedurende de eerste periode (tot 15 Juli» der campagne 1934 bleef deze, bij het voortduren van den slechten toestand op de steenmarkt in een over het geheel zeer moei lijke positie verkeeren en waren de algemeene vooruitzichten ver van rooskleurig. De minister van Economische Zaken heeft benoemd tot regeeringsadviseurs van de Stich ting Nederlandsche Veehouderijcentrale de her ren mr. L. Uetaert Peerbolte, dlrecteur-gene- raal van de Volksgezondheid, prof dr. H. O. L. E. Berger, directeur van den Veeartsenljkun- digen Dienst en H. Tromp van Holst, Utrecht. Vcov/fo/ ^^ÈJecovitol levertraan weten- schappelijk de beste lever- traan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a fó.75 p. flacon 5 50 Gramofoonmuziek tusschenspel 10 20 Rudi Plato. KELLEN, 456 M. 4 35 Concert 9.40 Populaire en dansmuziek. Nadat de vorige week reeds sommige arbei ders, werkzaam aan de Van Houten's fabrieken te Weesp, waren ontslagen, terwijl andere groe pen- genoegen moesten nemen met een loons verlaging, werd gisteren aan het geheele per soneel. zoowel aaq hen, die in de fabrieken als aan degenen, die op de kantoren werkzaam zijn, een schrijven uitgereikt, blijkens netwelk over de geheele linie een pensioenkorting met één derde wordt toegepast. Na langdurige onderhandellngen zijn heden morgen de contracten geteekend, waarbij ook Oor Wals is geëngageerd voor de derde Amsterdam- sche Zesdaagsche. Hierdoor is het veld thans tot 27 renners uit gebreid. Omtrent de samenstelling der koppels worden de onderhandellngen nog steeds voortgezet. Ook de koppelgenoot van Wals is nog niet bekend. De Hooge Raad heeft Maandag uitspraak ge daan in ae zaak van W. V. te Leeuwarden, die indertijd door de rechtbank aldaar is vrijge sproken van de hem ten laste gelegde exploita tie van een verboden autobusdienst over den Afsluitdijk, van Leeuwarden naar Amsterdam De Hooge Raad vernietigde toen die uitspraak en verwees de zaak naar het Hof te Leeuwar den, dat V. veroordeelde tot f 5.boete tegen welk adres cassatie werd aangeteekend. Dit cassatieberoep werd thans door den Hoo- gen Raad verworpen. Bij K. B. is met ingang van 15 October eer vol ontheven van zijn plaatsing bij den Grooten Staf en ter beschikking gesteld van den minister van Defensie, de luitenant-kolonel met den ti- tulairen rang van kolonel jhr. W. Laman Trip van het wapen der infanterie. Benoemd is tot adjudant in Buitengewonen Dienst van H. M de Koningin, de luitenant- kolonel met den titulairen rang van kolonel, jhr. Laman Trip. Voornoemde hoofdstafofficier is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. Onder groote belangstelling is Maandag op Oud-Elk en Duinen te 'sGravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van jhr. mr. T. R. J. E. Stoop, secretaris van het Kabinet der Koningin. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. mr. de Graeff, bevond zich onder de aanwezige autoriteiten. Onder de bloemstukken was er een van H. M de Koningin. Notaris Stoop, oudste broeder van den ont slapene, deelde mede, dat in overeenstemming met den geest van zijn broeder geen toespra ken zouden worden gehouden. De familie had evenwel uitzondering gemaakt voor een van de oudste vrienden, mr. Everwijn. 332 M. 12.20 Omroeporkest 5.30 Concert door Lion's Club o. 1. v. Glsbeck 8.20 Sym- 9.20 idem HAMBURG. 332 M. 11.35 Het Walter- Fenske-orkest 3.20 Omroeporkest o. 1. v. J. Elbensclmtz 9 40 Muzikaal VrooHjke muziek o. 1. Naar wij vernemen, heeft de politie te Zw(in- drecht inzake het verliezen van pl.m 10 500 door den concierge van de Boerenleenbank te dezer plaatse, zoodanige bezwarende feiten ver zameld, dat de justitie heeft gemeend hem in voorloopig arrest te moeten stellen, teneinde een en ander nader te onderzoeken. WEENEN, 507 M. 3.30 Gramofoonmu ziek 4.45 Dr. Paul Lorenzi, bariton, zingt 8.40 Het Weensche Symphonle-orkest o. 1. V. Georg L. Jochum 10.20 Populair orkestconcert 11.50 Gramofoonmuziek. WARSCHAU. 1345 M. 5.35 Gramofoon muziek 8 20 Pianorecital door mevr. S. Rabeewlcz 9.00 A. Mlchalowskl bas. zingt 9.56 Dansmuziek 10.35 idem. ROME. 421 M. 4.30 Kamermuziek 9.05 ..Debora e JAele”, muziekdrama van lidebrando Plzzettl. giers van Kopenhagen. Tengevolge van de re- mous stootte een der passagiers in de kabine van het toestel het hoofd en uit voorzorg werd besloten een tusschenlandidg op Soesterberg te maken. De K.L.M. was draadloos gewaarschuwd en had per vliegtuig van Schiphol uit een dok ter naar Soesterberg gezonden. Toen de ..Leeu werik” landde, stond de dokter te wachten en de passagier.... trad hem lachend tegemoet. De dokter behoefde geen geneeskundige hulp te Maandagmiddag is de Belgische treile» ,';Heyst 84. Alice Leon”, welke met vijf koppen bemand was en met een motordefect voor Vlls- singen voor anker lag, door den hevigen storm losgeslagen. De Dultsche sleepboot ..Simson” heeft het vaartuig behouden te Vlisslngen bin nengebracht. De bekende slager-propagandlst H. Th. R. uit Rotterdam, is door de Rechtbank aldaar terzake van eenvoudige beleedlging tijdens een openbare vergadering van den vroegeren Minister van Economische Zaken, mr. T J. Verschuur, van het hoofd van het Veeartsenljkundlg toezicht prof. dr. Burger en van den directeur van het slachthuis te Wageningen, den heer Van Glnkel. veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft dit vennis met verbetering van gronden bevestigd. Maandagmiddag heeft het K.L.M.-toestel „Leeuwerik'' op het militair vliegveld Soester berg een tusschenlanding gemaakt Ondanks het stormachtige weer zijn de dien sten van de K.L.M. gisteren normaal uitgevoerd. De „Leeuwerik” kwam met een aantal passa- De Commissie voor den uitvoer van versche groenten en fruit naar Frankrijk maakt bekend, dat het Fransche invoerverbod voor versche groenten uit Nederland gedurende het tijdvak 15 October 193415 Maart 1935 is opgeheven. BERLIJN. 357 M. 7 30 Het Berlijnsch omroepkoor zingt 8.20 Harmonle-orkest 9.40 Het Berlijnsche omroeporkest o. 1. v. H. Steiner. Mgr. C. I. Dubbelman O. Praem., Apostolisch Prefect van Jubbulpere C. P. in Britsch-Indië Missie van de Norbertijnen van de Abdy van Beme te Heeswjjk zal binnenkort, na elf jaren van zwaren missiearbeid en missieleidlng, Hol land weer eens bezoeken. Vanuit Napels via Rome, waar Monseigneur voor mlssie-aange- legenheden eenige dagen zal moeten verblijven, hoopt hjj tegen het einde van October in de Abdy van Berne aan te komen. De Minister van Financiën heeft met 17 De cember opgeheven de kantoren der directe be lastingen en accijnzen te Baarlo en Horst en de thans onder die kantoren ressorteerende ge meenten Broekhuysen, Gmbbenvorst, Helder. Horst, Kessel, Maasbree, Meyel en Sevenum er. voor zooveel betreft de directe belastingen in gedeeld by het kantoor de- directe belastingen ti Venlo en voorzooveel betreft de accijnzen ingedeeld by het kantoor der invoerrechten en accynzen te Venlo. Gisterochtend is op het weiland van den heer S. aan de Papelaan te Muiden, een, naar schat ting, ongeveer 50-jarige man aangetroffen, die in stervenden toestand verkeerde. Toen men met den polltle-brancard ter plaatse kwam, was de man inmiddels overleden. Hy was door nat en overdekt met modder, waaruit de con clusie getrokken werd, dat hy. door het nachte lijk donker misleid in een der slooten geloopen is, daarne weer op het welland is kunnen ko men, maar aan de gevolgen overleden is. Het lijk werd naar het lijkenhuis te Muiden voorloopig overgebracht. Naar aanleiding van hetgeen thans reeds in de enquéte-commissie van den Amerikaanschen Senaet (Commissie Nye) aan het daglicht is getreden inzake de particuliere wapenfabri- catie en wapenhandel, hebben de afdeeHngen Den Haag en Haarlem van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede voorgesteld aan de agenda der op 27 October a.s. te 's Gravenhage te houden algemeene vergadering toe te voe gen de bespreking van een tweetal ontwerp resoluties betreffende dit onderwerp. In de eerste resolutie wordt voorgesteld, dat de Volkenbondsvereenigingen in de verschil lende landen op het instellen van een derge- lyke enquête in eigen land zullen aandringen; dat de Nederlandsche Regeering zal worden verzocht het totstandkomen van een interna tionale regeling betreffende de wapenfabri- cage en -handel te bevorderen; dat de Nederlandsche wetgeving op de ver vaardiging en den handel van wapenen en mu nitie zal worden aangevuld en uitgebreid con form de op 3 Februari 1934 door de vereeni ging reeds aangenomen resolutie en dat de politieke partyen in Nederland zullen worden verzocht regelingen van de wapenfabricage en -handel in hun party-programma’s op te ne men. In de tweede resolutie wordt het hoofdbestuur verzocht de noodige maatregelen te willen tref fen opdat zoo spoedig mogelijk de resultaten van het in de Ver. Staten ingestelde onderzoek bier te lande op ruime schaal zullen worden bekend gemaakt. BEROMUNSTER, 540 M. 3.20 Joh. Strauss-concert 3.50 MIs Luchslnger. sopraan 4 30 Kamermuziek 7.35 Abon nementsconcert door het Tohhalle-ork-st o. 1. v. dr. Volkmar Andreas 8.30 idem. VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS BANDOENG, 15 Oct. (Aneta) De P.T.T.- dienst overweegt om de Zaterdagmiddagen en Zaterdagavonden te bestemmen voor het voeren van famllle-telefoon-gesprekken tot een prys van f 15 per drie minuten. De openstelling hiervan kan binnenkort wor den verwacht. In het algemeen gesproken is de verhouding tusschen aanbod en vraag naar steen in den laatsten tijd nog ongunstiger geworden en wa ren de pryzen welke ook voor de harde steen over het algemeen ver beneden kostprijs lagen slechter dan ooit te voren; hlerby zy opge merkt. dat fabrikanten, die het nog eenigszuis doen konden, trachtten door de volle of een zoo groot’ mogeiyke productie den kostprys te drukken. Terwyi de markttoestand veel ongunstiger dan in 1933 werd genoemd, was de totale productie althans in de by een groote vereeniging aan gesloten fabrieken, grooter dan verleden Jaar; intusschen lagen de veldovens nog viajwel alle stop. Met betrekking tot de vlamovens wordt mede gedeeld. dat de by een concern aangesloten fa brieken besloten in deze campagne niet meer dan ongeveer 60 pct. van de capaciteit aan „rauwe steen” vormelingente vervaardigen met dien verstande, dat van het te vormen kwantum ongeveer straatsteenen en ongeveer y, metselsteenen zouden worden gebakken; een negental vlamovenbedrijven lag stil, doch het was niet uitgesloten dat eenige dezer in den loop der campagne alsnog in bedrijf zouden ko men. Zoowel naar metselsteenen als straatklin kers was de vraag over het algemeen onvol doende; voor wat de laatste betreft valt echter op te merken, dat de vraag op 1 Juli J.L toch wel grooter was dan in 1933 en ongeveer even groot als in 1932. De werkloosheid stond ondanks het seizoen op een abnormaal hoog peil, al is dit uiteraard sedert April in den loop waarvan de cam pagne over het algemeen was begonnen, hoewel daarop niet weinig uitsonderingen voorkwamen niet onbelangrijk gedaald. Omtrent sommige der fabrieken, waar normaal of vrij normaal ge produceerd werd, meldde men dat desondanks het aantal arbeiders beperkt was als gevolg van slapte by de verzending. Belemmeringen door minder gunstige weersomstandigheden e.d. zijn niet voorgekomen, zoodat in dit opzicht de werk zaamheden een vlot verloop konden hebben Wel ontstond in een aantal fabrieken nog al wrijving (b.v. in verband met loonsverlaging of drang van werknemerszydë om een collectief arbeidscontract voor de betrokken onderneming af te sluiten), hetgeen hier en daar tot stakin gen van korten of langeren duur heeft gele.d. Was. zooels reeds opgemerkt, de vraag naar steen in het algemeen gesproken onvoldoende, althans voor den tyd van het jaar. er waren toch ook sommige betere berichten, volgens welke de af zet normaal (deels door export naar Engeland) of b.v. gunstiger dan in 1933 was Deze korting geschiedt pp de basis van het, In 1928, ter gelegenheid van het eeuwfeest aan het personeel verleende z.g. aanvulllngspensloen. Toenmaals werd een oveieenkomst aangegaan door de firma van Houten met een Pensiom- verzekerings Maatschappy. ten behoeve van het geheele personeel, waarvoor een groot deel van de premie door de firma van Houten werd betaald. Door nu het bovenbedoelde pensioen met één derde te verlagen zal een beduidend bedrag jaariyks door de firma bezuinigd kun nen worden. In de circulaire, welke aan het personeel is uitgereikt, zegt de firma van Houten, dat het bedryf door de heerschende economische crisis zeer zwaar wordt getroffen. De onoverkomelyke exportmoeiiykheden en de moordende concur rentie op de blnnenlandsche markt oefenen een zóó sterken druk op den afzet en de verkoop prijzen uit, dat het de firma niet mogeiyk is bet bedrijf gaande *e houden, zonder ingrype^de maatregelen tot bezuiniging, zelfs tot maat regelen, welke de firma in hooge mate betreurt. Door vorenbedoelde omstandigheden was de firma in het vorig Jaar reeds verplicht, or er te gaan tot het verminderen der reeds inge gane pensioenen met een derde gedeelte Deze vermindering gaat het schrijven veraer kan echter niet alleen gelden voor hen, ule reeds pensioen genietea, doch moet eveneens, mede uit het oogpunt van bhiykheld, van toe passing zyn voor hen, die in de toekomst met pensioen zullen gaan. In verband met de garantie, door de firma verstrekt tot aanvulling, van het by de Pen- sioenverzekeringsmaatschappu bereikte pensioen voor hen, die den dienst der firma op 65-jari- gen leeftyd verlaten, is het noodlg. aat de voorwaarden, waaronder zy in dienst zyn. wor den gewyzigd. Hiertoe is net noodzakelyk dat de firma het personeel, met ingang van gisteren den dienst opxegde, waaraan de mededeel.ng werd vastgeknoopt, dat zy bereid is, het per soneel weder in dienst te nemen, op cV zebde loonen (salaris) en pensicencondities ais tot heden, echter met dien verstande, dat de aan- vullingsregellng voor het eventueel pensioen, vervat in het schryven der firma van 15 Juni 1928 zal zyn gewyzigd, en wel in dier voege, dat het toegezegd aanvudingspensloen aldus wordt verminderd, dat de in voormeld schrij /en genoemde tabel als volgt zal lulden; Na min stens tien dienstjaren 23 1/3 pCt. var. het laatst verdiende loon of salaris (was 35pOt.>, na twaalf dienstjaren 28 2/3pCt. (40pCt.). na vijf tien dienstjaren 30 pCt. (45pCt.), na twintig dienstjaren 33 1/3 pCt. (50pCt.). na vijf-en- twintig dienstjaren 36 2/3pCt (55pCt.). De overige voorwaarden blijven van Kracht. Tenslotte behoudt de firma van Houten zich de bevoegdheid voor, bovenstaande tabel te wij zigen en de. met inachtneming van die tabel of eenige nader geldende tabel toegekende aan- vullingsultkeeringen te verminderen en in te gakken. indien het personeel bereid is, op deze ge wijzigde voorwaarden weer in dienst te treden, moet het een by de circulaire Ingesloten verkla ring onderteekenen vóór het einde dezer week. gelmatig gepubliceerd. Bovendien zyn door en kele gemeentelyke arbeidsbeurzen gegevens verzameld omtrent ’t aantal ingeschreven werk zoekenden, die in 1927 en volgende Jaren een diploma van een inrichting van middelbaar on- derwys behaalden. De Minister kan niet Inzien, welk practlsch nut het voorshands zou kunnen opleveren bm zoo spoedig mogelyk meerdere gegevens te ver zamelen en te publiceeren dan thans reeds ge schied is, hetgeen bovendien uiteraard met extra kosten gepaard zou gaan. phon ie-orkest Alexys’ orkest. KALVNDBOIUL M. 11.20 Uitzen ding uit rest. ..Wivex”. strijkorkest o. 1. v. A. Bendix 7.20 Omroeporkest o. 1. v. Emlle Reesen 8.20 Philh. orkest van Aal borg 9.35 Omroeporkest o. 1. v. Emile Reesen 10.00 Dansmuziek. In den vroegen morgen van 15 April van dit la*r vonden arbeiders in *t Zuideraf waterings - kanaal te Waspik het iyk van den ruim 70- Jarigen J. Kools. Diepe sneden in den hals we zen uit. dat Kools op gewelddadige wijze o:n het leven was gebracht. Hy was den avond te ▼oren in het café „De Middenweg” geweest en wu daaruit tegen het sluitingsuur vertrokkej maar niet in de richting van zyn huis. De verslagene een gewezen brouwersknecht stond als zonderling bekend. In verband met deze omstandigheden viel de aandacht der polltie op P. J. v. O., een 32- jarigen arbeider. Aanvankelijk ontkende deze iets met het misdrijf te maken te hebben, maar tydens het onderzoek kwam zooveel bezwarend materiaal tegen hem voor den dag. dat hy te genover oe marechaussee te Waalwijk beken de. Hy had den ouden man achter *n schuurtje vermoord en het iyk naar het kanaal gesleept en daar in het water geduwd. De Rechtbank te Den Bosch behandelde de zaak met gesloten deuren; de officier eischte tien jaar gevangenisstraf. Het vonnis luidde «es Jaar en zes maanden. Maandag werd deze zaak in hooger beroep behandeld voor het Gerechtshof te Den Bosc.i. Ook het Hof gelastte de deuren te sluiten. De advocaat-generaal eischte bevestiging van het vonnis. De aan Nederland voor het vierde kwartaal van 1934 toegekende contingenten bedragen als volgt: voor uien: 385.000 K.G., voor chouxf en choucropte: nihil, voor andere groenten: 700.000 K.G. Voor deze contingenten worden door de Fran sche regeering aan de Fransche importeurs in voervergunningen afgegeven, welke echter al leen geldig zyn, indien by Inklaring in Frank rijk tevens een Nederlandse!) ultvoercerttflcaat kan worden overgelegd. Nederlandsche exporteurs kunnen op deze ultvoercertlflcaten aanspraak maken In even redigheid van de hoeveelheid uien en andeie versche groenten, welke z'J in het tydvak 15 October31 December 1931 voor eigen rekening naar Frankryk hebben ui»gevoerd. Zij dienen zich daartoe te wenden toi den secretaris de.' commissie, mr. L. Nlemóller. Javastraat 80, te ’sGravenhage, tel. 112128. HUIZEN. 1875 M. NCRV SCO Schriftlezing en meditatie 8.15 Morgen- concert 10.30 Morgendienst door ds. P. Boes 11.00 Cello-recttal door Hein Geb hart 12.00 Politieberichten 12.15 Gra mofoonmuziek 13.30 Middagconcert door een kamerorkest o. 1. v. Theo van der Pas 2.00 Gramofoonmuziek 8 00 Le zen van Chr. Lectuur. „Hansje" van A. M. Rlngnalda 3.30 Gramofoonmuziek 3 45 Verzorging zender 4.00 Populaire bespeling van het Studlo-orgel door Ronald Parker 5 00 Klnderuurtje door mej. G. Inwersen 6.00 Landbouwhalfuurtje. G. W. Kaemlngk: „Het afsluiten van een ge- wassenrekenlng” 6.30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart 7.00 Politieberich ten en Ned. Chr. Persbureau 7.15 Gra- mofoonmuzlek ofeen greep uit het Dageiyksch Gebeuren 7.30 Technische lezingen (VI): „Ia- en uitwendige vorm geving van het woonhuis" door M. M Schipper 8.00 Het NCRV-kleln-orkest o. 1. v. Plet van der Hurk 10.30 Gramo foonmuziek 11.30 Sluiting. HILVERSUM. 301.5 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek 9.30 „Onze keuken” door P. J. Kers Jr. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven 12.00 Gramofoonmuziek 13.15 De Noten krakers o. 1. v. Daaf Wins 100 Klein Vara-ensemble o. 1. v. Frits Bakels 2.00 Verzorging zender 2.15 Vara-knlpcursus (voor beginners) door mevr. A. van Blan kenvan Kuyk. Tweede les 5 30 De FUc- i-eflulters o. 1 v Jan van der Horst 5.58 Overgang naar den versterkten zender 6 00 De Fllerefullters o. 1. v. Jan van der Horst 7.00 Sportultzendlng 7.20 1 o van der Sluys, sopraan, zingt met piano begeleiding van Joh. Jong 8 00 Herha ling SOB-berlchten 8 03 Vaz Dlas 10 15 Vaz Dlas 10 20 Cor Stelin. accor deon en Joh. Jong, plano 10.30 Bekende marschen door het Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 11.00 Gramofoonmu ziek 13.00 Sluiting. LUXEMBURG. 1304 M. 8 05 Gramo foonmuziek 8 20 Persberichten Vervolg gramofoonmuziek 13.30 Middagconcert door het Radlo-orkest o. 1. v. Henrl Pen eis. 1. Vater Rhein, marach. Llncke. 2 Slre- nenzauber, wals. Waldteufel 3. Valet de Carreau. Steele. 4 Rlgoletto, fantasie, Verdl. 5. Le Cid. Massenet. 6. I hear you calling me. Marshall 7 Potp. .Rose-Marie". FTiml. In de pauze: Persberichten 1 35 Gramo foonmuziek 1.50 Koersen 1.55 Vervolg gramofoonmuziek 2 20 Koersen 4.05 Koersen 6.50 Concert en Dansmuziek van gramofoonplaten 7.50 Sportberich ten 7.56 Luxemburgsche uitzending. Causerie over toerisme in Luxemburg door Marcel Neppeney 8.00 Luxemburgsche liederen, te zingen door Jean El ff es Kleng ower reng. Goersch. D’ Wesekand. Hoff mann. Hopp Splllmann. Goergen. Hemwe h. Idem. E klengt, left Land. Idem 8.20 Persberichten 8 40 Concert door bet Radlo-orkest o. 1. v. Henrl Pensls 8.55 Koersen en berichten 9.00 Vanuit de Cathedraal te Luxemburg, Orgelspel door M. Leblanc, organist v. d. Cathedraal Pre lude en Fuga B A C H Franz Liszt. Pl<»ce herofque, César Franck. Finale uit de 3e symphonic. Louis Vlerne 9.35 Gala-con cert Het Radlo-orkest o. 1. v. Henrl Pensls. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN BRUSSEL. 1. v. Paul Oason Te ’s-Gravenhage is overleden de Eerw. Pa ter Henrieus Wilhelmus Spijker 8. J. Met hem is een actief en geestdriftig priester heengegaan Op 7 Met 1867 te Soest geboren, studeerde hjj eerst voor onderwyzer en eerst nadat hy deze studie beëindigd had trad hy In 1891 in de or de der Jezuiëten. Na syn priesterwydlng op 25 Augustus 1901 begon een vruchtbaar leven in dienst van de H. Kerk. Byzondere bekend heid verwierf Pater Spyker zich door zyn werk zaamheden te Groningen, waar hjj veel onder de R. K. studenten werkte. Ook door het op richten van een jongensoongregatie met een daaraan verbonden uitleenbibliotheek wist hy mede te werken tot den bloei van het katho lieke leven in het hooge Noorden. Echter ook het Zuiden heeft hem in den bloei van zyn werkzaam leven gekend. Van Groningen werd hy overgeplaatst naxr Maastricht, vandaar naar Rotterdam, waarna hij in den aanvang der twintiger jaren weer naar Groningen vertrok. De laatste Jaren van zyn ouderdom bracht hij door te 's-Gravenhage, waar hjj werkte aan de Scholen Carolina, de instelling waar men- schen op leeftyd onder leiding van pater C. Wilde 8. J. voor priester kunnen scudeeren. Daar trof hem de dood op 67-jarigen leeftyd maar niettemin te midden van zyn arbeid. R. I. P. Erica Mortal, viool. Oberon, ouv.. Weber. Concert voor viool en orkest, Brahms. Scè ne de Danae, Henrl Pensls 10.40 Dans muziek van gramofoonplaten. |SEL, 484 M. 1.30 Omroeporkest Paul Gason 5.20 Franck-concert. Suzanne v. d. Halle, plano 6.35 Gramo foonmuziek 8.20 Oed. uit „La belle He lene” van Offenbach 10.30 Orkest van Max Alexys. verleenen. Alle passagiers gingen kort daarop met de „Leeuwerik" weer verder naar Schiphol en later, dank zy den aansluitenden dienst van de K.LM., naar Londen. wendden wy ons tot Keiler en het antwoorÜ werd ons gegeven in velerlei vorm. De hoofdccnclusie van Keiler luidde: ik mag niet te veel wagen reeds in de derde party, anders loop ik opnieuw de kans te verliezen en dan wordt de situatie hopeloos. Toen wij hem daarna wezen op het nog gr.o- tere risico, dat eraan verbonden is om tot de achtste party achterstand te blijven boeken en dan alles op alles te zetten., meende hy dat zyn standpunt hem toch nog meer aanvaardbaar leek, wy zyn het hiermede niet eens. Gezonde durf, mits niet veranderd in roekeloosheid kan nimmer verkeerd zyn. zeker niet in een match om den wereldtitel, wan neer men achterstand boekt. Afwachten r>u, welke strategie de vierde party (Dinsdag weer om 4 uur in Carlton) zal beheerschen. De star.d luidt nu 2 voor Ralchenbach. Hieronder volgt nog deze derde partli Wit; Maurice Ralchenbach. Zwart: R. C. Keiler. 1. 33—28, 18—22; 2. 38—33, 12—18; 3. 43—38. 7— 1»; 4. 49—43. 1—7; 5. 31—26. 19—23; 8 28V1», 14x23; 7. 33—28, 22y33; 8. 39X19, 13V24; 9. 38—33, 18—23; 10. 42—38. 23—29; 11. 34X23, 24—30; 12. 35 x 24, 20X18= 13- 47—42. 18—33; 14. 37—31, 12—18; 15. 32—27, 7—12; 16. 27—21, 16X37; 17. 31X13. »X1«: 18- 41—37, 10—14; 19. 46—41, 4—9; 20. 44—39, 9—13 21 37—31, 5—10; 22. 50—44, 14—19 23. 41—37. 10—14 24. 40—35, 17—22 25. 37—32, 23—29 26 33X34, 19x30; 27. 35X24. 22—28 28 32X23 18X20; 29. 43—37, 11—17; 30. 37—32. 14—19 31. 31—27, 20—24; 32. 27—21, 13—18 33. 21—16 15—20; 34. 39—33, 6—11; 35. 16x7. 12X1= 36 36--31, 8— 13; 37 31—27. 3—8 38. 32—28, 8—12; 39. 43—39, 18—»; 40. 28—22, 17X38: 41. 33 x 22, 13—18; 42. 22X13. 19X8; 43 27—22, 12—18 44. 22X13, 8x19; 45. 26—21, 2—8; 46. 21—17. 1-7; 47. 39—33, 20—25; 48. 38—32, 8-13 49. 33—28, 24—30; 50. 28—22, 23—29 51 32—27. 30- .’4; 52. 27—21, 29—33 53. 21—16, 7—12; 54. 17X8, 13x2; 55. 16—11, 34—39; 56 44—40, 33—38 57. 1116, 3843. Remise gegeven. De derde party uit de ontmoeting Keiler Ralchenbach om het wereldkampioenschap werd Maandag om vier uur in het Carlton Hotel te Amsterdam verspeeld Wie verwacht had, dat de Nederlandsche kampioen thans, met twee punten achter weer op aanval zou spelen, kwam bedrogen uit Deze derde partij, waarvan men toch mocht aan nemen. dat Keiler alles op haren en snaren rou zetten beantwoordde in geen enkel opzicht aan de verwachting, die men Koesterde. Weer werd de 3328 opening gespeeld, thans beantwoord met 18—22. De eerste zetten hadden een k.as- slek verloop en verliepen theoretisch. Wedercm accepteerde de Ffanschman een randschyf. de mogeiykheld houdend deze na verloop van rijd te doen verdwynen. Na een ruil op het cen trum van Keiler verkoos Ralchenbach «ijn randschyf te laten, nam zelf ook een mil en ging toen op de hem eigene wijze lustig een aanval links ondernemen. De beide ruilen had den een enorme afbrokkeling tengevolge en tet kostte weer een heelen tijd voordat men weer tot een normale ontwikkeling kwam. En teen volgde het onbegrijpelykeKeiler had toch ab soluut geen belang by een ruilpartlj; hij mocht toch geen enkele onnoodigen ruil riskeerem maarnam se toch bij de vleetWat voor beschrijving zal men verder by een dergelLke party moeten geven? Het steeds weer ruilen gaf geen van beiden een schijn van winstkans en het slot was een aanval op de wederzijdsche korte vleugels, die na twee uur en drie kwar tier spelen in remise eindigde. Interessanter dan het verloop der partli te beschrijven, leek het ons om na..a414op even een gesprek afzonderlijk èn met Keiler én met Ralchenbach te hebben. Wü vroegen Raichen- bach hoe deze het spel van zyn tegenstander beoordeelde en< ontvingen, in tegenstelling met het antwoord na de 2de party, die den Fransch- man de ontboezeming ontlokte: .c'ëtait une partle dure”, nu de mededeeling dat Raich“n- bach niets van Keller’s tactiek begreep Hij verwachtte, toen hy de derde partij begon, nu niet direct va-banque spel, maar kon toch zeker, naar hy meende, zeer aanvallend spel tege moet zien, daar Keiler toch met het besef twee punten achter te staan, wel alles op alles rou zetten. Begrypeiykerwyze meende hy dat. wan neer Keiler de moeilijkheden niet zocht, hij zelf, met twee punten voor, ze zeker niet be hoefde te zoeken; wanneer de moeilljKhec en hem werden opgedrongen, zou hij zeker veen aanleiding vinden deze te ontgaan. Moet den Franschman dan. al of niet gemotiveerd, tot de conclusie komen, dat Keiler te weinig durf bezit om tot winst te komen? Er bestaat im mers toch nog een middenweg tusschen steeds maar vereenvoudigen en roekeloos zich In ge varen begeven? Met de laatste vraag Griep, rheumatische Zenuwpijnen, Hoofdpijn, Op desbetreffende vragen van het soc.-dem. Tweede Kamerlid Kupers heeft Minister Slo- temaker de Bruine om. geantwoord, dat het bestuur van het Werkfonds 1934 de mogelyk- heid onderzoekt jeugdige werkloozen aan werk te helpen. Het oefenen van aandrang op gemeentebe sturen komt voorshands niet noodlg voor; op dit gebied ontstaat hoe langer hoe meer be langstelling; regelmatig komen meer gemeenten met voorstellen ter zake. Reeds met het oog op den benarden staat ▼an de Overheidsfinanciën kan aan het verzoek steun te verstrekken aan jeugdige werkloozen, In het algemeen niet worden voldaan. Intus schen moet worden opgemerkt, dat ongehuwde werkloozen, die bjj vreemden inwonen iz.g. kost gangers), steun ontvangen, terwyi aan jeugdige werkloosen, die In werkverschaffing te werk ge steld worden, eenige geldeljjke vergoeding wordt gegeven. Wanneer plaatseiyke werkverschaffingen voor jeugdigen kunnen worden aangevat, is de Mi nister gaarne bereid, de uitvoering van deze plannen, zoo sjj zijn goedkeuring kunnen weg dragen, financieel te steunen. Dit laatste ge- «chledt trouwens reeds in verschillende gemeen ten. Reeds worden tweemalen per jaar gegevens ▼eraameld omtrent de manneiyke werkloozen arbeiders. Ingeschreven bij deorganen der openbare arbeidsbemiddeling In gemeenten met 6000 en meer inwoners, gespecificeerd naar de aantallen Ingeschreven jonger dan 18 jaar, van 1825 Jaar en van 26 Jaar en ouder Een samen vatting van de verzamelde gegevens wordt re- .,'vk By de regeering bestaat, naar De Volks- krant" verneemt, het voornemen in het georga niseerd overleg van het rijkspersoneel aan de orde te stellen een herclassllicatie van de ge meenten. DAVENTRY. 1500 M. 1210 Charles Manning en zijn orkest 3.15 Pianorecital door Phyllas Simons 3.35 Het stedeltjk orkest van Bournemouth 5 35 Het BBC- dansorkest o. 1. v. Henry Hall 8.50 Het BBC-orkest afd D o 1. v Sir Granvll'.e Bantock 10.20 Robert Maas, cello en Marcel Maas plano. PiKIJS (POSTE PARISIEN), 313 M. 7 09 Operamuziek van Wagner 8.05 Gra- mofoonmuzlek 8.35 Concert 10 10 Dansmuziek. /A\ K 'AKKER

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 16