ONS BLAD Hongaarsche mijnwerkers hongerstaking I I I I J I Het nieuws van heden in Hauptmann blijft ontkennen KOND 950 MAN ONDER IN DE MIJN VERZET VAN JAPANSCHE POLITIEMANNEN LEMERY OPVOLGER VAN CHÉRON Het Chaco-conflict DE BAROMETER Rust keert terug in Spanje Steiger ingestort te Kattowitz Fz M1GDE KATHOLIEKE PERS VER fZ DE NIEUWE KONING IN ZIJN LAND De directie geeft niet toe 13 zwaargewonden Een gezin vergiftigd Largo Caballero gearresteerd De dood van Poincaré rouw- LUCHTBESCHERMING IN LIMBURG r Het kerk-conflict in Beieren I zwaar K A r k I I Kalemen dezelfde als Georgieff De gezondheid van den H. Vader Huwelijksinzegening door den Paus Koning Alexander te Belgrado De verkiezingen in Frankrijk Zaterdag de officieele plechtigheid DINSDAG 16 OCTOBER 1934 ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 306 Buitengewone zitting van de Assemblée bijeengeroepen Plechtigheid in de zaal van het consistorie De aankomst van Koning Peter II te Belgrado. De koning stapt in zijn auto Een verontrustend bericht. Tegenspraak DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Tsldfoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS» Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f 2 85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem JCH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Driehonderd-duizend menschen defileeren in de hoofdstad van Kroatië Betoogingen van trouw aan den protestantschen biaschop M eiser F 3 NORTH Een 100-tal werkloozen, die aan de kathedraal wilden werken, omlaaggestort Vingerafdrukken naar Marseille gezonden ter vergelijking t dtër ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Met gavaaxkers gewapende Roode-Kruis- mannen verleenen hulp aan een j/ewonde" bü de luchtbeechermingaoeteningen in Zuid-Limburg IS altijd sobo Tegen de plannen tot administra tieve reorganisatie van M andsjoekwo Hij verklaart van de ontvoering niets af te weten en het geld te hebben gevonden ZU eischen loonsverhooging en verklaren tot den dood te zullen volhouden NOORD-HOLLANDSCB DAGBLAD Herclassificatie der gemeenten? O O christelijk-sociale .1 X3 X J A Werkloosheid in de baksteenindustrie abnormaal hoo<. In honger beroep insake den moord ie Ws>*r. eveneens gl/2 jaar gevangenisstraf geéischL Uitvoer van venche groenten naar Frankrijk. Bede van het Tweede Kamerlid Henri Hermans over CrisispoUtiek en Troonrede. De Indische begrooting 1935 toont een tekort van f 75 millioen. Stand op Dinsdag war vjn.: 7M.4 Vorige stand: 7M-5 Verset van Japansche politiemannen in Kwan toeng tegen Tokio. Z.H. de Paos heeft het huwelijk ingezegend van s|Jn neef, graaf Ratti. De rad.-soc. Senator Lemery volgt Chéron op als minister van Justitie. Rond 950 Hongaarsche mijnwerkers houden hun ondergrondsche hongerstaking nog steeds voi. Zü verklaren tot den dood te zullen volhouden. Kust keert geleidelijk terug in Spanje. Het journaal van den moord te Marseille blijft voor ons land verboden. TM 1 BOEKAREST, 15 Oct. <VD.). De buitenge woon gezant en gevolmachtigde van het ko ninkrijk der Nederlanden in Roemenië mr. C. Ridder van Rappard. die tevens geaccrediteerd is by het Hof van Zuid-Slavië, is vanavond naar Belgrado vertrokken om deel te nemen aan de begrafenisplechtigheid van koning A’ex- ander. Het Chaoo-eonfUct Een buitengewone zitting van de Volkenbondsvergadering wordt bijeen geroepen. ROME, 15 Oct. De zaal van het consistorie was heden als kapel ingericht, waar de Paus persoonlijk het huwelijk beeft ingezegend van zijn neef, graaf Ratti, den voorzitter van den Centralen Raad van Vaticaanstad, met Angela Maria Crespl. de dochter van senator Crespl, den bekenden Milaneeschen industrieel. Toen hem gevraagd werd of hij net kind van Lindbergh geroofd of vermoord had of eta van de uitvoering afwist, ontkende Hauptmann dit opgewonden en wrevelig. Na «enigen tijd verklaarden de arbeiders zich bereid, den vertegenwoordiger van den minister-president te ontvangen. Zij deel den hem mede, goede Hongaren te zijn die den oorlog hadden meegemaakt. Thans voerden zij weer een oorlog om hun trooa- teloouen toestand te verbeteren. Zij hadden eerbied voor minister-president Goemboes. Hun strijd gold echter de internationale leiding van de mijnen, welke hen reeds zóó vaak bedrogen had, dat zij welke voor stellen ook, voor zoover deze niet schrtf- telljk en gezegeld werden overhandigd, niet gelooven konden. Zij waren vastbesloten tot den dood toe vol te houden. I directeur van den veiligheidsdienst In Catalonië is door den Krijgsraad ter dood veroordeeld wegens het aandeel, dat hij in den Catalaan- schen opstand heeft gehad. De Krijgsraad te Segovia heeft drie leiders der socialistische jeugdbeweging veroordeeld tot verscheidene jaren gevangenisstraf wegens het deelnemen aan den opstand en het Illegaal in bezit hebben van springstoffen. De socialistische afgevaardigde John Tirado kon te Huelva gearresteerd worden toen hij op het punt stond naar Portugal te vluchten. De Portugeesche journalist Lionel Ferro Gal vez de Abrantes, correspondent van eenige Por tugeesche dagbladen te Lissabon, Is gearresteerd onder beschuldiging van beleediging van Spanje en de Spaansche regeering. STATE -*> j Het Persbureau Vaz Dias verspreidde Zon dag onderstaand verontrustend bericht .dat uit de Vaticaansche Stad afkomstig heette te zijn Gisteren verluidde, dat de gezondheidstoe stand van den Paus in verband met de ge beurtenissen in Spanje, Frankrijk en Zuld-Sla- vlé door de groote bezorgdheid welke Z. H. ge voelt. minder goed genoemd moet worden, in ver band waarmede de radiotoespraak, welke hij heden voor het Eucharistisch congres te Bue nos Aires zou houden, niet zal doorgaan. De uitzending zal worden beperkt tot een eenvou dige zegening. Naar wjj bij Informatie te Rome vernemen, moet bovenstaand bericht zeer beslist tegen gesproken worden .Z. H. de Paus is niet ongesteld, gistermorgen nog heeft HU in de Blxtijnsche kapel bet hu welijk Ingesegend van zUn neef. Graaf Franco Ratti, met de dochter van den Milaneeschen senator, mejuffrouw Maria Crespl. GENEVE, 15 Oct. (Reuter) De Chaco-oom- mlssie van den Volkenbond heeft besloten tegen 20 November een buitengewone sitting bijeen te roepen van de voltallige Volkenbondsvergade ring. De verzoeningscommissie voor het conflict tusschen Bolivia en Paraguay over den Gran Chaco Is te Costa du Reis bijeengekomen. De commissie heeft aan den Volkenbond een schrij ven doen toekomen, waarin zij mededeelt, dat Bolivia bereid is de wapens neer te leggen, onder voorwaarde, dat het conflict wordt be slecht door verzoening of een compromis en dat wederzijdsche veiligheidswaarborgen worden gegeven. KATTOWITZ, 15 Oct. (V.D.) In Allerstaedten is een uit vier personen bestaand gezin omge komen. tengevolge van het nuttigen van een in een slecht sluitende inmaakflesch bewaard boonengerecht. Het gezin bestond uit een 51- jarigen vader, zijn zoon, dochter en schoonzoon. PARIJS. 15 Oct. (Reuter.) Senator Lemery. de vertegenwoordiger van Martinique In den Senaat, zal Chéron opvolgen als minister van Justitie. President Lebrun heeft het betreffen de decreet vanmiddag onderteekend. Lemery behoort tot de llnks-democratlsche richting van de rad-soc. partij, de sg. Jong-Turksn. Verder is Magny. de prefect van het depar tement Bouehes. benoemd tot directeur van den nationalen veiligheidsdienst. BELGRADO. IS Oct. De extra-treln met het stoffelijk overschot van koning Alexander ral tegen middernacht in Belgrado arriveeren De wagens van den trein zUn volkomen omfloerst met zwart doek en versierd met lauweren. Op de locomotief is een groot bord aangeoracht met de laatste woorden van den koning: ..Be hoedt Zuid-Sl»vl«”. In Agram hebben 300.000 menschen langs de baar gedefileerd. Langs de geheele HJn van Split tot Agram was de oevolklng met fakrejs en kaarsen op de kleine stations bijeenge stroomd. onafgebroken biddend en godsdien stige liederen zingend. Hetzelfde beeld biedt thans ook de lijn naar Belgrado. In de hoofdstad dragen alle Inwoners rwarte dassen en rouwbanden. Vooral de boeren, ,11e In groote scharen naar de stad zijn gestroomd, koopen portretten van den koning, die zy kus sen en als kostbaarheid oewaren. De boe-en hebben ook hun wagens en paarden met zwarte banden en vlaggen getooid Belgrado Is reeds thans geheel overstroomd met bezoekers De burgemeester heeft een oproep geri kt tot de bevolking, waarin hij haar verzoekt kamers ter beschikking te stellen van de bijzond-re correspondenten uit het buitenland BELGRADO. 15 Oct. (Reuter). De rouwtrein met het stoffelijk overschot van koning Alexan der arriveerde hedenavond om 11 uur op het station, waar geestelijke en wereldlijke autori teiten In grooten getale aanwezig waren. Mi nisters droegen de lijkkist uit den trein naar de koninklijke wachtkamer Vandaar werd de kist door generaals In de buiten wachter.de Hjkauto gedragen, hetgeen voor de verzamel de menigte het sein was om biddend neer te knielen. Hierop trok de circa 100 auto’s tel lende stoet naar het stads-slot. BOEDAPEST, 15 Oct. Reeds sedert meer dan 4 dagen en 4 nach ten bewinden zich in een mijn te Fiinfkirchen ongeveer 950 mijn werkers in hongerstaking, teneinde aldus van de mijndirectie een loons- verhooging af te dwingen Deze verwerpt den eisch der arbeiders, wijzend op den sterk achteruit ge- ganen kolenuitvoer. Aan de hongerstakers in de mijn beeft men gisteren voedsel gezon den, dat evenwel onaangeroerd weer boven kwam. BELGRADO. 15 Oct. (V.D.). Naar de ola.’en melden, heeft de politie te Sofia de vingeraf drukken van Wlada Georgieff, van wlen men met zekerheid aanneemt, dat hij de dader is geweest van den aanslag te Marseille naar Belgrado gezonden. Per vliegtuig zullen zij vandaar naar Marseille worden gebracht. Het Hjk van den moordenaar zal worden opg-graen om vast te stellen, of zijn vingerafdrukken overeenstemmen met die van Georgieff De B<il- gaarsche politie beschikte over de vingeraf drukken van Georgieff. aangezien deze na Ren moord op Tomalewskl gearresteerd en korten tijd gevangen is geweest. De dagbladen uit Belgrado werpen de vraag op. hoe het toen mogeiyk is geweest, dal Oe>r- PARIJS, 15 Oct. Naar uit Madrid gemeld wordt, zou de stad weer haar normaal uiterlijk hebben herkregen Er rijden weer meer trams, de winkels zijn open en de openbare bedrijven werken weer normaal. De transportarbeiders, een deel der kellners en der bakkersgezellen hebben het werk her vat. In geheel Spanje, Asturië uitgezonderd, zou rust heerschen. De dorpen in de verschillende provincies, waar de opstandelingen zich hebben teruggetrokken en verschanst, worden stuk voor stuk door de regeeringstroepen omsingeld en In ge nomen. Oviedo, GiJon, Aviles en andere steden zijn In turnden der regeering. Een revolutionnalr cen trum bestaat nog slechts In het mijndistrict van MIere». Uit officieele verklaringen van de Spaansche regeering blijkt verder, dat de opstandelingen zich in massa overgeven. Men verwacht, dat de laatste centra der revolutlonnairen binnen 48 uur vernietigd zullen zijn. De Spaansche socialistische en vakvereeni- gingsleider Largo Caballero is Zondagmorgen in zijn woning gearresteerd. Luitenant-kolonel Juan Ricart March, oud- LONDEN. 15 October. Uit München wordt aam de „Daily Telegraph” gemeld, dat aldaar Zondag indrukwekkende betoogingen van aan hankelijkheid aan dr Me'ser die. zooals men weet, door Rijksbisschop Dr Mueller van zijn functie is ontheven, hebben plaats gehad. Na den kerkdienst heb»>en de Protestanten zich naar het paleis van dr Meisner, die „huisarrest” heeft, begeven De bisschoo ver scheen op het balcon en zegende de geloovige schare. De btsschop sprak de kerkgangers toe en vroeg hen met waardigheid .stand te sillen houden", hl) verzekerde zelf niet te zuilen toe geven. Generaal von Epp, Rüksstadhouder In Beie ren. en Roomech Katholieke geestelijken hebben Zondag, aldus besluit het blad, twee uren lang met Hitler geconfereerd en er bij oen Führer op aangedrongen het geschil te regelen Hitler weigerde evenwel te intervenleeren. De christelijk-sociale arbeidsgemeenschap schijnt met de soc.-dem. vakvereenlgen samen te werken. De situatie is voor de regeering in zooverre moeilijk, dat de kolenmijnen van Pünfklrchen in handen zijn van de Wiener Donau-Dampf- schlffahrtgesellschaft, welke behoort tot de be langensfeer van de Wiener Kreditanstalt, die weer in nauw contact staat met de OostenrVk- zche regeering. Een onmiddellijk ingrijpen eer Hongaarsche regeering is dtu zeer moeilijk De Hongaarsche vertegenwoordiger van ge noemde maatschappij publiceert een verklaring, waarin er op Wordt gewezen dat de loonen der arbeiders slechts dan kunnen worden verhoogd, wanneer het gelukt den uitvoer te vergro-xen. Een ontzaglijke voorraad slakken, groot 13000 wagonladingen, ligt opgehoopt De hongersta king der mijnwerkers is niet gerechtvaardlgdd. De getuigen van den bruidegom waren de hertog van Bergamo en oe voorzitter van den Senaat Federzoni, de getuigen van de bruid markies Seraflni. de gouverneur van Vaticaan stad. en haar oom Crespl. Aanwezig waren verder de voorzitter van de Kamer, de minister van Verkeerswezen, de grootmeester van de Orde van Malta, prins Chigl, prinses Orsini Colonna en verschillende hooggeplaatste per soonlijkheden uit hofkringen Na de huwelijksinzegening hield de Paus een toespraak over de heiligheid van het huwelijk en de christelijke famlllepllchten. gieff reeds na een jaar weer op vrije voeten werd gesteld. De vrouw van Georgieff. die te Sofia woont, is gearresteerd, men hoopt hierdoor de kwestie spoediger op te lossen. PARIJS. 15 Oct. De sedert vier dagen in het bosch van Fontainebleau gezochte Sylveeter Malny. die bij zijn eerste arrestatie in verband met den aanslag te Marseille er in geslaagd was aan de gendarmen te ontkomen Is heden middag op den landweg even buiten de stad Melun gearresteerd. Malny heeft vier dagen zonder eten in het bosch rondgezworven en Is vrijwel uitgeput. Hij bood geen tegenstand. Adres van exporteurs aan de regeering overig clearing met Duitschland. Comité h geïnstalleerd tot het oprichten van een stichting voor ondersteuning van <m- en minvermogende tuberculoselijders. NEW-YORK. 15 Oct De in verband met de Lindbergh-saak in arrest zijnde Hauptmann heeft heden voor het gerecht van Bronx (New Jersey) verklaard, dat hy in den nacht oer ontvoering van baby Lindbergh in zijn won'ng is geweest. Hij herinnert zich duidedjk. dat hij zijn vrouw des morgens naar de uakkerij ge bracht heeft, waar zy werkzaam was Des avonds had hij zijn vrouw weer aigehaald De vrouw van Hauptmann, de eigenaar van de bakkerij en diens vrouw verklaarden even eens, dat Hauptmann op jen dag der ontvoe ring thuis moet zijn geweest Het betreft hier een Dinsdag en Hauptmann heeft zijn vmuw regelmatig Dinsdags van de bakkery gehaaid. Tijdens een kruisverhoor verklaarde Haui t- mann verder, dat hy het oakje met de van het losgeld afkomstige banknijetten onder r*jn kleedlngstukken had gevonden. HU had net ge opend. nadat het door regen vochtig was ge worden. Hauptmann had de certlficater. toen in een mand te drogen gelegd. Hauptmann legde zijn verklaringen rustig en pertinent af. Hij had de certificaten verborgen, daar nij vreesde voor een arrestatie wegens overt red ng van de goudembargo-wet. In de eerste na- oorlogsjaren. zoo verklaarde Hauptmann ver der. had hij in Duitschland gestolen, om evens- middelen te kunnen koopen Nooit oad hl) ech ter iemand lichamelijk letsel toegebracnt. Op instructie van de directie Is het werk In het geheele mjjngebied stopgezet, zoodat op het oogenblik 4300 arbeiders zonoer werk zijn. Teneinde onlusten te voorkomen heeft de Hongaarsche regeering 2 regimenten en i00 gendarmen bij de mijnen geconcentreerdd. De toestand ia zonder twijfel buitengewoon ern stig, daar tengevolge van het stopzetten der zuigpompen en der ventilatoren gevaar oestoat voor ontploffingen. Sedert de pompen niet meer werken stijgt het water voortdurend De sta ken zouden in volkomen ultgeputten toestand in groepen van 10 tot 20 liggen in eet. gang op 500 M. diepte. Zij zouden nauwelijks nog kunnen spreken Talrijke arbeider» zouden ten asnuwinstorting hebben. Men vreest, dat oy een verder voortduren van de hongerstaking den arbeiders binnen 48 uur gevaar van ver drinken zal bedreigen. Minister-president Goemboes heeft oen secre taris gezonden, die den slakenden mynwerker» het voorstel heeft gedaan om onmiddellijk cn- derlumdehngen over de loon kwestie te begin nen, echter onder voorwaarde, dat sy sor.der verwijl de schacht verlieten. I Een dergelijke hongerstaking is in Polen 1 Frankrijk mislukt. De arbeiders die de maat schappij op eigen risico de mijn in heeft ge zonden. zijn door de stakers als gijzelaars vart- gehouden. Toch hoopt men nog, dat de staking spoedig ten einde zal zijn. De mtjndokter, die zich naar de 48 in de Thomansmijn bevindende zwaargewonde ar beiders wilde begeven, werd door bover.grond- sche stakers verhinderd in de mijn af te dalen. De toestand der zieke mijnwerkers wordt Bui tengewoon ernstig geacht, doch ook deze man nen denken er niet aan de Hongerstaking op te geven. De directie dreigt met uitsluiting, wanneer de arbeiders vanavond de mfn niet verlaten. De studenten te Pees demonstreeren voor de stakers. TOKIO. 15 Oct (VU.) De staatsmanskunst van premier Okada en den minister van oorlog Hajasji zal op eën zware proef worden gesteld by de behandeling van den moelijken toestand, die ontstaan Is door het verzet, dat 5000 Ja- pansche politiemannen In het pachtgebted van Kwantoeng bieden tegen de plannen tot hervor ming van de Japansche administratieve orga nen in Mandsjoekwo welke plannen door het kabinet reeds zyn goedgekeurd. De kem der moeiiykheden wordt gevormd door de omstan digheid. dat 2000 van de thans aangestelde 5000 politiemannen zouden worden ontslagen, wan neer het reorganisatieplan Inzake de unificatie van politie en gendarmerie zou worden door gedreven. Voorts vreezen de politiemannen, dat het pachtgebted van Kwantoeng zal worden gemilitariseerd, wat de administratie betreft, geiyk uiteengezet wordt in een manifest, dat door hun vertegenwoordigers gepubliceerd is. Deze vertegenwoordigers hebben zich naar Tokio begeven teneinde een petitie by de regeering aan te bieden. Behalve de genoemde ministers Is ook de positie van den minister voor overzeesche zaken netelig geworden door het feit, dat zijn onder geschikten sympathie hebben betuigd met de politiemannen en zich verklaard hebben tegen het reorganisatieplan. Men verwacht thans, dat Okada een com- promls-plan zal ontwerpen, waarover hij aan met Hajasji van gedichten zal wisselen, ten einde zich uit den ontstanen moeilijken toe stand te redden. matigd republikqi dicalen 143. de n socialisten 23. socta'Ngte Overwinnaars zijn II overwinning behaalden denpartijen en de rad.-i Het communistlsch-i front heeft thans bet verleden week. De n evenals de volks-dei vuren. In totaal is ei ten gunste van vleugel 32 zetels heldsfront In PARIJS, 15 Oct. Hedenmiddag is in het Elysee onder voorzitterschap van den presi dent der republiek. Lebrun, die later op den avond uit Parijs naar Belgrado vertrokken Is. de ministerraad bijeengekomen. Lebrun her dacht In den aanvang der zitting Poincaré. De officieele rouwplechtigheid voor Poincaré zal Zaterdag om half twaalf in de Notre Dame en het Panthéon plaats vinden. De ter aarde be ttelling geschiedt op verlangen van den over leden staatsman in het familiegraf van Poin caré in Lotharingen. Poincaré’s stoffelijk over schot wordt tot Zaterdag In het Panthéon op gebaard. De ministerraad besloot verder 18 October den dag der bijzetting van koning Alexander, en 20 October, den dag der bijzetting van Poin caré. tot rouwdagen van den staat te ver klaren. De Minister van Buitenlandsche Zaken bracht ten slotte den ministerraad rapport uit over den bultenlandschen toestand. PARIJS, 15 Oct. (Reuter.) Thans is de uit slag van de kantonnale verslpzingen In 1512 van de 1518 kantons bekend. De conservatieven behaalden 70 zetels de ge- >n 578, oe onafhankelijk ra- ilcaal-soclalisten 548, nleuw- *n 117 communisten 33. ka en rechts, die hun teil koste vap de mid- secialisten. iJclalistlach eenheids- jë resultaten behaald licaal -socialisten zaten ■raten tusschen twee t/éen geringe verschuiving ts. aangezien de rechter- en het Marxistische een- 18 zetels. WARSCHAU. 15 Oct. Te Kattowitz heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan by een daar in aanbouw zijnde kathedraal. Een groep van 100 werkloozen had aangeboden de door ge brek aan fondsen stopgezette werkzaamheden voort te zetten. Onder, leiding van een archi tect en in gezelschap van een priester bestegen zij het steigerwerk. ten einde zich op de hoogte te stellen van de te verrichten werkzaamheden. Op een gegeven oogenblik stortte de steiger In en sleurde met zich mede alle honderd arbei ders. Zij vielen van de tweede verdieping ter aarde. Eenige tientallen hunner werden ge wond. Dertien personen, o. w. de architect en de geestelijke, werden zwaargewond', tien hunner worstelen met den dood; zes menschen bekwa men wervelkolombreuken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1