I •I f 1 I k Uit Alkmaar MARKTEN EEN HOLLANDSCH HUIS TE PARIJS Wekeli jksch Beurs overzicht DINSDAG 16 OCTOBER 1934 PAARDENSPORT Circuaallurea ongewenacht N.V. KENNEMER SPORTCLUB Langebaan-draveryen te Alkmaar Snert-remmen Zandryd ertman i eren GEMEENTERAAD DE ROZENKRANS Het verleidelijke rywielpad Faillissementen Burgerlijke Stand De cité universitaire Strafzitting van Vrijdag 12 Oct. waa Een nobel atelletje Het Jul^na-huit te Partje U Het openinganummer schitterend Opening van het atroopera- aeieoen. De trouwe klan ten komen weer opdagen Onbekendheid met de wet geeft geen verachooning VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR HET HYPOTHEEK- VRAAGSTUK DE BRAND TE NOORD- SCHARWOUDE I* Heel Nederland wordt opgeroepen om de voltooiing van *t Juliana- - huia mogelijk te maken I.— 1^, Een en ander over de kerk Klaaa had het weer leelyk op heupen p- sle Amsterdam, 12 October 1934. Wielrennen IL O af V r. o bijzonder i r r ti c ranlie van het moederland te vergezellen. dat wel op en c Mej. Jana B.. de lieftallige M procent van J •va X. Jvail" aa Uv tFtJ JeS v ras* ar- B. te Schermerhorn had op S Augustus een 9 r a r L i i L S 5 0 t. 0 o dat zü verplichtingen, i Art. te »o. 50 en sn De veehaidelaar, Cara. D. te Schoorl, die geen aanleg heeft voor sprinter, beoefent de straf bare gewoonte, zijn paard naar het land te e«- pedieeren, terwijl hij self een flets berijdt. Een dergelijke uitspatting is echter in Schoorl, waar het bonboekje tamelijk loa zit in den zak van den steeds waakzamen Burgervader, niet aan te bevelen en Kees werd dan ook op 1 September de pisang en heden veroordeeld overeenkomstig het usueele tarief, f 5 boete of 5 dagen. zijn auto naar het rijwielpad was afgezakt en veroordeeld werd tot f 4 boete of 4 dagen. Voorts verscheen de bakkersknecht. Dirk A„ uit Koedijk, die voor zijn gebrek aan weer- 1656 de Klasse B: 1. J. Schenk 9 punten; 3. W. Harms 8 punten; 3. D. Groot 3 punten. van Pieter Borst en kind goede weer- i ver- Quettevllle- M 2.30 2/5; k b 1 3. DO re 3. 3. de in 90 4: I. r. 4 it >L 0, JO n 3. De zon van den heer C„ caféhouder en ex porteur te Bakkum, Cornells, Is ook al bezig zich als autobestuurder een minder gunstige reputatie te vestigen. Thans stond hij weer te recht terzake een aanrijding op den Waarlan- derweg onder de gemeente Harencarspel met de vrachtauto, waarop 2 koelen van den slager M. Zuldland uit Onderdijk. De slager had een aantal meters voor de gevaarlijke bocht, zoo veel mogelijk rechts van den weg gestopt, ten- elndede nz andrljder te laten passeeren, doch de onbesuisde chauffeur had deaonanks aan den auto een schade van f 11 80 toegebracht. Elsch f 15 boete of 10 dagen en toewijzing der civiele vordering. De volgende maal zal de ambtenaar intrekking van hetr {jbewijs vorde ren, heeft hij gedreigd. goedkoope wijze, onder behoorlijk toezicht, mede te leven in die internationale, vredebevorde- rende omgeving, midden in de wereldstad bij uitnemendheid, waar wetenschap en kunst hand in hand gaan. Daarenboven zou dit huia niet enkel worden bestemd een onderkomen te zijn voor alle Ne derlanders die voor geestelijke doeleinden naar Parijs gaan: doch ook als Nederlandsch Insti tuut, waar voordrachten en tentoonstellingen konden plaats hebben, ten einde Nederland en zijn Koloniën, en hunne voortbrengselen op cultureel en economisch gebied, meer bekend te maken. Het is een echte nationale onderneming dus. met 3 gulden boete of 3 dagen zitten, en ten slotte was het Willem U„ landbewerker uit Heiloo, tot zijn verdediging aanvoerende dat het motorrijden op dezen lijdensweg hem maag pijn had bezorgd en uit medlijden tot slechte f 2.50 boete of 2 dagen werd veroordeeld. Onze oud-landgenoot Preyer, Amerikaansch burger geworden, doch Nederlander In zijn hart gebleven en geestdriftig bewonderaar van het denkbeeld van den heer Honnorat. kwam Hr Ms gezant te Parijs in het jaar 1928 een som van 8 5000 aanbieden (In die gelukkige jaren nog 80.000 gulden vertegenwoordigende), als aanmoedigende bijdrage voor den bouw van een Nederlandsch Studentenhuis in de Cité Universitaire. Hr. Ms. Gezant aarzelde toen geen oogenbllk: dat Nederlandsche Huls moest er komen; ook voor jonge Nederlanders moest de gelegenheid geopend worden om op goede en soort f 21—f24, 2e Soort f 19—20. R M. sware geen sanvoer. Handel matig. OBDAM. 15 Oct. De Tuinbouw" 775 K.O groots aardappelen 320 00. 15000 K O. Roode kool 1.00—3.30, 1500 K.G. Deensche kool 1.301.40. 2300 K.G. Witte kool 0 80, 4000 KG Uien 3.10— 3.00, 14000 K.G. Roode Bleten 0.60, 1400 K.G. Wortelen 080, 500 aak Blaboonen 0.80—3 06. Met verwondering, maar tevens met groote voldoening hebben de bezitters van waarden papieren kunnen constateeren. dat de finan cleele centra 'zich van dese politieke verwikke lingen en verwarringen niets hebben aange trokkén. en dat onder invloed van Wallstreet een algemeene optimistische stemming kon baan breken. Zooals steeds is ook nu weer Roo sevelt de geestelijke vader van de opleving aan de New-Yorksche effectenbeurs, welke nu reeds kdrie dagen Is waar te nemen. Deze opleving manifesteerde zich ook in belangrijke grootere omzetten, welke Donderdag meer dan een tnil- lloen aandeelen beliepen, welk feit wij met na druk onder de speciale aandacht van onze wel willende lezers willen brengen. De uitlatingen van den President wijsen op een mogelijkheid van verdere devaluatie van den dollar. In leder geval zal de politiek van de Regeering er op gericht blijven het prijs-nlveau verder te ver- hoogen. Lukt dit niet langs natuurlijke wegen, dan zal door een drastische crediet-expansie, of door nog verdere devaluatie van het ruil middel het begeerde doel bereikt moeten wor den. Met dit heerlijke beeld van toekomstig hoogere prijzen voor oogen, waren de produc tenmarkten zeer vast, en hadden hun stlmu- leerenden Invloed op het verloop der effecten beurs. Ook ten onzent waren Amerikaansche shares veel vaster, hoewel de omzetten nog niet veel te beteekenen hebben. Slotkoeraen 4% Nederland 1934 4% Ned. Indlé 1934 1H pet. Engeland pct Young A. K. U Ford Philips Unilever Scheepv Unie Konlnkl Olie Redjang Lebong Amsterd. Rubber H. V A. Deli MU Benembah Beth Steel U. 8 Steel Anaconda Intern. Nickel 8 8 RM Prolongatie De AJ3.V. „Victrix" hield Zondag de laatste van de uitgeschreven serie-wedstrijden, bestaan de uit spring en klassement-wedstrüden. Door het beschikbaar stellen van een zilveren tak, was deze als speciale prijs aan de verschil lende medailles toegevoegd. Nog was voor de tijdens deze wedstrijden in geschreven nieuwe leden een tubeband aange boden. De uitslag van deze wedstrijden zijn: Klasse A: 1. J. Pronk, 8 punten; 3. P. Hoogland, 5 pun ten; 3. L Mln, 3 punten. Een werkloos arbeider te Alkmaar, de heer Th. L„ die geen studie heeft gemaakt van de Alkmaarsche polltie-verordenlng, had een pas sagier op het achterspstbord van zijn rijwiel vervoerd, ’n beleefdheid, die heden slechts werd beloond door f 2 boete of 2 dagen. Met het vallen der blaéren arriveern weer de Egmondsche stroopers, die in het zomerseizoen schitterden door afwezigheid. De gangmaker was Piet Or. Dz.. bijgenaamd Olie Polie. die in den nacht van 34 Juli in Castrlcums duinen .gebrand" had, zooals de vakterm luidt. Piet zong een lange litanie van ellende. De trailer" gaf hem geen werk, zijn vrouw laboreerde aan rheumatiek, na aftrek van huishuur en hon denbelasting. want een hond kop hl) voor het stroopers bedrijf beslist niet missen, hield hij precle f 7.40 over om met 5 personen van te leven. De heeren begrepen, dat hij onder deze omstandigheden wel gedwongen was de duinen in te gaan. Do heeren wildon bet echter niet begrijpen en werd de conferentie met Plet be sloten door het opleggen van een geldboete van 15 gulden of 10 dagen. Geboren Jan Dirk. Anna Booü Levenloos aangegeven van Jacobus Arends en Jacoba van Riel. Overleden: Gerard Ferdinand Brouwer 89 J. Jacob Leek, 87 J. Wouter Kaal 29 J. Aaltje Koning wed. van Cornells Laan 67 j. Pieter Peijs, 73 Jaar. De 89-jarlge sigarenmaker Nicolaas B. te Alkmaar, in de wandeling genaamd „de Natte", is een verstokt alcoholist, reeds meermalen ver oordeeld tot geldboete, hechtenisstraf en depor- tage naar Veenhulsen. Hoewel steeds vol mooie beloften en i voornemns. kan deze zwakkeling geen stand bieden aan de drankverleiding en schijnt hij voortdurend weer voor den Kanton rechter wegens drankmisbruik. Ook heden was Klaas weer present voor twee overtredingen van artikel 453 bij zooveelste her haling Als naar gewoonte stond hij zijn zwak heid weer te bejammeren. Beloften durfde hij niet meer geven. men geloft hem toch niet meer, maar Inwendig had hij zich voorgeno men zijn vijand alcohol te overwinnen. Natuur lijk sloeg men dat zoo dikwerf herhaalde praatje geen cent hooger aan, dan het was en vorderde de ambtenaar 4 dagen hechtenis en 1 jaar op zending naar de boerderij plus nog eens 10 da gen principale hechtenis zonder opzending De Kantonrechter koesterde nog een flauwe hoop en zal as. week uitspraak doen. De welbekende heer J. de M uit Heemskerk had zich op 3 Augustus de vrijheid gepermit teerd om een auto te besturen zonder geldig rijbewijs of liever, meneer had heelemaal geen rijbewijs. De ambtenaar noemde het vriendenpaar in den auto lood om oud User sn requlreerde f 12 boete of 12 dagen De Kantonrechter gaf m 5 tuiden boete of 5 dagen. 101% 100% 62% 23% 212% 21S% 72% 32 148 152 »5 160V* 125 131 20»/* 1 15*4 7 22 1.40^. 51-35 1 oCu -Bank, N. Met intrekking van de bij het vonnis van 23 April 1933, aan de N.V. Bloembollenkweekerij en Handel, vh. G. Schermer en Zn., gevestigd te Limmen. verleende surséance van betaling, is bij een vonnis van heden genoemde N.V. in staat van fallllsement verklaard: De rechter-commisaaris Is Mr. W. A. Ubbens curator Mr. C. A. de Lange. bouw geheel hebben kunnen voltooien en in gebruik nemen. Men moet niet denken, dat maar lichtvaar dig is gebouwd; enkel het feit, dat de jaarlijk- sche bijdragen, waarop men bij de stichting meende te mogen rekenen, door de economische crisis uitbleven, is oorzaak van het tekort. Hr. Ms. Gezant te Parijs, Jhr. dr. J. Loudon heeft in de goede Jaren zeven ton weten bijeen te brengen voor den bouw, maar dat is niet genoeg; want voor de uitelndeHjke voltooiing Is elf ton noodig. Van de laatste vier ton ligt het in de bedoeling der Regeering twee ton voor haar rekening te nemen, mits de rest door par ticulieren worde bijeengebracht. Daarvoor ts nu een Nationaal Comité werkzaam onder de leiding van den oud-Gouvemeur-Generaal mr. D. FOck. Alle krachten worden Ingespannen om het ontbreekende bedrag te vinden en bij het Comité bestaat het vaste vertrouwen dat het daarin ook zal slagen. Het heeft dezer dagen een beroep gedaan op de duizenden landgenooten van wie ver wacht mag worden, dat zij nog iets kunnen bijdragen. Bovendien op al degenen, die aan een Nederlandsche unlversltelt hebben gestu deerd. Er zijn gewestelljke comlté’s benoemd. (Voor Noord-Holland boven 1 LI, bestaande uit burgemeesters en andere autoriteiten uit deze streek. Voorzitter Is Jhr. mr. F. H. v. Kin schot, secretaris mr. G. de Lange). Het werk is reeds In vollen gang Zoo zal dan hopelijk met vereende krachten kunnen wor den bereikt wet toch dringend noodig is: de opheffing van de blaam, welke de toeytand van het Nederlandsche gebouw in de Cité Uni versitaire te Parijs op den goeden Nederland- schen naam werpt. Het desbetreffende gironummer is: 1844 ten name van de Firma Heldring en Pierson te 's GravenhageRekening .Cité Universitaire". In de junioren-klasse waren winnaars: I. N. Min. 8 punten; 2. J. Ravenstein 3 pun ten; 3. Jac. Stroet 3 punten. De zilveren lauwertak, waarom door alle klasse werd gereden, werd gewonnen door de A-klasser P. Hoogland met 25 punten; 2e. J. Pronk, A klasser met 24 punten. 3e J. Schenk, B klasser met 24 punten. De tube-band verreden onder de nieuwe leden werd gewonnen door C. Groene woud Kramer, met 30 punten, gevolgd door J. Groot met 29 punten. J. Groot reed de laatste dag een goede wedstrijd. Enkele renners waarvan de kansen in de eerste wedstrijden zeer goed stonden, kwamen in de latere wedstrijden door pech en kleine ongelukken achterop.. Slechts enkele dagen schelden ons van het droeve oogenbllk, waarop twee leidende poli tieke figuren op lafhartige wijze werden ver moord, en het is nog ónmogelijk vast te stel len, welken Invloed deze tragische gebeurtenis zal hebben op de reeds zeer verwarde politieke situatie in Europa. Het is een hoopvol tee- ken. dat er geen moment sprake te geweest van een paniekstemming, en na een oogenbllk van weifeling was de financleele wereld er van overtuigd, dat het politieke evenwicht in Eu ropa. al te dit aeer labiel, door de tragedie van Marseille niet verstoord zal worden. Het gebeurde werpt een fel licht op de catastro- phale verdeeldheid onder het Yoego-Slavteche volk, welke de directe aanleiding te geweest tot den dood van den koning. De vraag te moeilijk te beantwoorden wie voor deze ver deeldheid aansprakelijk kan worden gesteld. Maar wjj kunnen toch niet nalaten in dit ver band te denken aan het verdrag van Versailles, waarbij politieke, economische en financleele situaties zijn geschapen, welke nog altijd een wereldherstel in den weg staan en die een ernstig gevaar vormen voor den vrede ran Europa. Voor Frankrijk kunnen de treurige gebeurtenissen mln of meer ernstige gevolgen hebben. Terecht of ten onrechte meent het volk, dat de veiligheid van Frankrijk niet vol doende gewaarborgd is. waardoor het vertrou wen in de Regeering danig is geschokt. Het is te betwijfelen of Doumergue zal kunnen vol staan met enkele plaatsvervangers aan te wij zen voor de uitgevallen ministers nu gebleken te. dat het politiecorps en de geheele staats- admlnlstratle voor een grondige reorganisatie in aanmerking dient te komen. Een algeheele regeerlngscrlsls achten wij dan ook niet uit gesloten en met groote spanning kan men het verloop der gebeurtenissen in de komende da gen tegemoetzien. Het werken van jhr. Loudon heeft succes gehad, want te Parijs, aan den linkerkant der Seine, staat sinds korten tijd een Nederlandsch Huls, gebouwd door den architect Dudok. den schepper van het Raadhuis te Hilversum: het Jullana-Huls. Wie de Nederlandsche Stichting ziet zal daarin terugvinden de beste kenmerken van'de hedendaagsche Nederlandsche architectuur. ZU zal eenmaal plaats bieden voor 100 landgenoo ten van beider kunne, ongeacht leeftijd of maatschappelijke positie. Mtt opzet schrijven we ..zal eenmaal”, want het gebouw, zooals het daar staat. Is van bin nen nog geheel onafgewerkt, zoo goed als alles ontbreekt om het bewoonbaar te maken, zelfs de trappen en de scheidingswanden tusschén de vertrekken zijn nog niet kunnen worden gebouwd. Een toestand, welke ons land on- waardlg Is en waaraan zoo spoedig mogelljk een einde moet komen, te meer omdat andere Staten, kleiner en armer dan de onze, hun ge- De vrachtrijder Th. J. M. uit Heiloo genoot op den Helderschenweg een polltioneele con- tróle van zijn auto, die niet voordeellg afliep, aangezien belde remmen werden gedtequalifl- ceerd. De man heeft nu een nieuwen wagen ge kocht. doch zal ook nog f 10 boete hebben te schuiven. Zelfs de meest chauvinstsche Oudorper zal moeten erkennen, dat de zg Breelaarr een el lendig stuk rijweg te, zoodat vele automobilis ten en motorrijders geneigd zijn het rijwielpad te misbruiken om 'n soort van cocktailbewerking te ontgaan. Maar de politie is daar paraat en het aantal slachtoffers is legio Heden was het Piet O., een arbeider uit Hoogwoud, die met De Burgemeester roept de leden van den ge meenteraad op ter bijwoning eener vergadering op Donderdag 18 October as., nam één uur, ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten. 1. Vaststelling van de notulen der vorige ver gadering. Mededeellngen, Ingekotnen stukken. 2. Benoeming van personeel aan de gemeen telijke avondschool voor Nijverheidsonderwijs (bijlagen Nrs. 135 en 139). 3. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe Bouw verordening dezer gemeente (bijlage Nr. 91). 4. Idem tot wijziging der verordening In acht te nemen bij het uitvoeren van werken ten be hoeve der gemeente «bijlage Nr. 126). 5. Idem tot verkoop van grond gelegen aan de Blsschop Bottemannestraat (bijlage Nr. 127). 8. Idem tot aanvulling van de verordeningen regelende de rechtspositie van het gemeente- personeel (bijlage Nr. 128). 7. Idem tot Instelling van de functie loodgie- ter-bankwerker bij de gemeente (bijlage Nr. 129). v —V 1 /5 Ellle 1610 M 2 311/5; Bint Nicolaas 1630 M. 2.33 1/5; Miss Everharda 1630 M 2.33 3/5. *Om den prijs kapmen hierna de 4 eerstaanko- menden. benevens de 2 snelste In de series. Uitslag: le prijs Lockner. eig. Stal Hilversum, afstand 1630 M.. tijd 3.30 1/5; rijder M O*ersen 2e prijs Quettevillezoon. eig J hi l Veld, af stand 1630 M tijd 2.31 1/5; rijder A. de Vlieger Niet geplaatst Trotteur 1630 M 2 313/5; Nelly Duffy 1670 M. 2.33 4/5; Fanfare 1610 M. 2.34 1/5 en Qultewell 8t. Lancler 1610 M. 2.36. IV. Kortebaanprljs. Kortebaandraverfj han dicap vöor alle in Nederland geregistreerde paar den. Aangespannen Te rijden in series. Mini- mumafstand 800 M Ingeschreven 48 paarden Opgekomen 33 paarden Er wordt gereden 3x6 en 3x5 paarden. le ronde: Hartsteln, Melecx. Henon, Uilen spiegel. Catabora T, Roulette, geplaatst Roulette tijd 110; 2e ronde: Bertha E, Qurville Patrick D. Idylle. Vliegende Hollander. Atletha A. X Doorlooper niet opgekomen: geplaatst Atletha, tijd 1.013 5 3e ronde: Guy Bingen, Fatima, niet opgeko men Trotteur; Wllbrleda. Darla en Clara Bas com. geplaatst Fatima, tijd 1018/5. 4e ronde; Our Uhlan B. Qualitelt. Oostatar. Rolls Royd. Herxes, gepl Herxee. tijd 1.012/8. 5e ronde: Ago Kan, Keidlooper. Petition. Vrij buiter: Quick Boy. geplaatst Weldlooper. tijd 1.06 3/5. 8e ronde: Tamboer. Othela. Konora. Qutta Miss Everharda. gepl Tamboer, tijd f 1.011/8. Bealtoatng le prijs: Weldlooper. eig R. T. Bormani. rijder J. de Vlieger, afstand 760 M tijd 107 3e prtjs: Roulette, eig. G. Voa, rijder J. Voa. afstand 740 M 3e prijs: Fatima, eig. J. Haan. 790 la. Niet geplaatst Tamboer 7750 M.; Atletha A 740 M- en Herxes 700 M. 8. Idem tot ongegrondverklarlng van het be roep Ingesteld tegen de weigering eener bouw vergunning voor het perceel Jullanastraat Nr. 33 (bijlage Nr. 130). 9. Idem tot ultkeerlng der Jaarwedden voor boventallige onderwijzers aan de besturen der bijzondere scholen voor lager onderwijs over 1933 (bijlage Nr 131). 10. Idem tot Intrekking van bet Raadsbesluit van 8 Juni 1933. Nr. 12. Inzake de financieel* re geling van den bouw van 30 woningen door de Vereenlglng voor Volkshuisvesting „Alkmaar" en van 24 woningen door de gemeente (bijlage Nr. 132). 11. Idem tot wijziging en aanvulling der veror dening tot aanwijzing der stemlokalen voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. de Provinciale Staten en den Gemeenteraad (bijlage Nr. 133). 12. Idem tot het aangaan van een dading met den heer J. W. Teerlnk (bijlage Nr. 136). 13. Idem tot overneming van straten In het Lyceum-kwartier van de Vereenlglng ..St. Jo seph" (bijlage Nr. 137). 14. Rapport der Raadscommissie ad hoe be treffende reorganisatie van gemeente-diensten en -bedrijven, met het daaromtrent door Burge meester en Wethouder uitgebracht advies (bij lagen Nrs. 112 en 134). 15. Idem inzake de voorziening in de vacature van gemeente-ontvanger en tot reorganisatie van het bureau voor verificatie en contröle (Mi lage Nr. 135). 16. Idem om een gedeelte van de volkstuintjes aan den Frlescheweg te bestemmen als bouw terrein (bijlage nr. 138). Omtrent de af gebrande Ned. Hervormde Kerk te Noord-Scharwoude vernemen we 1 volgende: De kerk was gebouwd In 1470 en was de oud ste kerk aan den Langendijk. Evenals de Ned. Herv. Kerk te Oudkarspel en te Zuld-Schar- woude behoorde zij oorspronkelijk aan de Roomsch-Katholieken, waaraan de nissen voor de helllgen-beelden nog herinneren. Deze ker ken warsQ toegewijd aan St. Pieter. St. Jan en St. Martlnus. Van de verschillende kostbare oudheidkun dige waarde bezittende voorwerpen, vermelden we: de klok; met renaissance-verziering, ge goten door Anthonla de Borch pijn. 1550; een eiken preekstoel, dateerende uit het jaar met gesneden paneelen. waarin afgebeeld Goddelijk en andere deugden; een eiken doop hek en doopboog van 1670; het orgel een der mooiste en stemmlgzte uit heel de omgeving. Da kelk en het vaatwerk, die bjj de Avond- maalplechtigheden gebruikt worden zijn ge spaard. daar deze niet In de kerk, maar bij den heer Bos bewaard werden. „Begunstigd" door storm, regen en aelfs ha gelbuien had Zondag de slultlngsmeeting plaats op het Oemeente-sportpark te Alkmaar De publieke belangstelling kan bevredigend genoemd worden; de opkomst der paarden was zeer groot, hetgeen niet verwondert, daar er 102 paarden waren Ingeschreven. Aangevangen werd met de bekende 4e klasse. Als favorieten vertrokken van de 9 paarden Wll- frieda Xantippe en dese paarden stelden niet te leur; vooral laatstgenoemde gaf mooie sport te zien in handen van R. v Wlerlngen, die hier mede welverdiend één werd. Hierna kregen wij de heatdraverij met han dicap 2e en 3e klasse. Deze heat had een eigenaardig slot, daar H. Doorlooper en Vrijbuiter In de derde heat ge- dtetanceerd werden door den zeer snellen stayer Wlnnlefred Bcott. Laatstgenoemd paard moest dus alleen loopen voor den prijs. Zijn snelste serie was 2.37; in de laatste ronde liep hij 287 3/5. Niet minder dan 25 paarden waren Ingeschre ven voor de Heatdraverij handicap le klasse en wat nimmer gebeurd te en gebeuren zal, alle verschenen aan den start. Het was daarom dat het Draverij-comité besloot toepassing van art. 91 van het reglement en overging tot Engelsche heat in series te rijden met plaatsing van de 4 winnaars der series, benevens de paarden met den sneteten tijd. Bij den uitslag hieronder valt te constateeren, dat Geeraen met Lockner den sneteten tijd maakte. Bü de beslissing nam ook dit paard spoedig de leiding en stond deze niet af^lhoewel Quette- vlllezoon nog een geduchte poging waagde, maar tevergeefs. Tot slot de Kortebaan. Van de 48 paarten waren er 33 opgekomen, wagrvan nog twee uit vielen bü de reap, series. Bij de derde serie had pikeur Mensinga een aanrijding met Clara Bascom, waardoor hü van de sul kvlel en zijn trouwe Darla met recht de beenen nam. Na viermaal de baan rondgedraafd te hebben, wist een onbekend gebleven persoon t i laatste de sulk te pakken te krijgen en er zelfs op te komen. Toen was het leidsel gauw gegrepen, bracht hü het paard bü zijn rijder terug en verdween tusschen het publiek: voor dit bravour-stukje verwierf hü een dankbaar applaus. De laatste twee series hadden een gewoon ver loop; alleen Weldlooper toonde een zeer snellen tüd en in 1.06 3/5 passeerde hü de finish. Het was reeds tamelijk donker, toen de laat ste ronde werd aangevangen; het starten ging niet vlot, moest zelfs nogmaals herhaald wor den. nadat Slderlus reeds een halve baan ge reden had. maar op ’t goede oogenbllk wist de Vlieger Roulette te passeeren. de leiding te ne men en hiermede de overwinning te doen be halen. Het was een prachtige, spannende coursdag De gedetailleerde uitslag te: I. Octoberprüs. Prüzendraverü 4e klasse. Af stand 1700 M. Ingeschreven 11 paarden, waar van Xenle en Northernman B op stal blüven le prüs f250.Xantippe, eig. J- Spaans, rü- der R. van Wlerlngen. afstand 1720 M„ tüd 2.45 4/5. 2e prijs f 50 Wtllfrieda eig. M. P. Lexmond. rijder B. ten Hagen, afst. 1660 M„ tüd 2.46 2/5 Niet geplaatst H Holla A, 1660 M. (2 48); Xenon 1660 M (2.48 1/5); H Smiling 1700 M (3.48 4/5); Yack 1660 M (2.49 1/5); Dulle B 1700 M (2.48 4/5); Frits 1660 M. (2.53 4/8); Re va D 1720 M (3 03 3/5); H. Sluitingsprijs Heatdraverij met handicap 2e en 3e klasse, afstand 1610 M le Heat aankomst X Doorlooper 1630 Meter (2 35 2/5); Vliegende Hollander 1630 M (2 36 3/5. Ulysaes 1610 M. (2.39 4/5); Vrijbuiter 1630 M. (2.401/5); Wlnnlefred Bcott 1630 M (2411/5); Uilenspiegel 1610 M (2 42): Wladimir 1670 M (2.42 2/5); Voici 1670 M (2 42 4/5); Gedlstan- ceerti Catabora T 1630 M <2.44>; Welkom v Aduard 1630 M (2 45 1/5); Our Uhlan B 1630 M (2.46). 2e Heat aankomst: Vrijbuiter 1630 M (2.33 1/6). X Doorlooper 1630 M <2 37); Ulysses 1610 M (2 38 1/8); Volei 16770 M. (2 38 3/8); Vliegende Hollander 1630 M. 39 4/5); Gedtetanceerd Wladimir 1670 M (2.42 1/5). 3e Heat: Wlnnlefred Scott 1630 M. 2.38 1/6; Uilenspiegel 1610 M. 2 39; Void 1670 M 2 40 4/8; Ulysses 1610 M 2.42; Vrübulter 1630 M. 2.47 1/8; X Doorlooper 1630 M. 2.47 4/8; Ingehouden Vlie gende Hollander. Wül de beid* winnaars van le en 2e Heat In de derde klasse gedtetanceerd werden, vertrekt Wlnnlefred Scott, eig. mevr. wed. J. Oosting, In handen van A. T. v. d. Veen, alleen in de 4e Heat en wint deze In 287 3 /8. afstand 1630 M. III. Tot weerziensprüs Heatdraverij handi cap le klasse, afstand 1610 M. Ingeschreven 25 paarden, welke alle zijn opgekomen. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van art. 91 van het reglement en deze heat wordt gereden als Engelsche (In series». le serie aankomst: Nelly Duffle. 1670 M., 3.31 4/8; The Harvester H 1630 M 2.31 4/8; Rose Morgan 1650 M. 3 34 4/8. Uitblinker K 1630 M. 2.38 1/8; Quick G 1810 M. 2.39 4/8; Quick Boy 1810 M. 2.40 3/8. 2e serie Lockner 1630 M 2.26 2/5; Trotteur 1630 M 2.28 4/8; Partnerifo 1810 M 2.29; Wanda Bcott 1630 M. 2 31 2/8; Harvest Lee 1670 M 2.32 1/8; Bertha E 1670 M 2 39 3/6. 3e serie QulterweU St. Lancler 1670 M. 2.302/8. Mixerin 1610 M. 2.30 4 8 Vauban 1630 M 2.30 4/8. Arnim 1630 M. 2.381/8; Rabenhaupt 1630 M 209 2/5. 4e serie Fanfare 1670 M 2.28 1 zoon 1630 M 2 28 1/5; Oberambtmann 1650 N Hoewel de benzlne-ooclog In Amerika nog met onverminderd enthousiasme gevoerd wordt, vertoont het publiek let* meer neiging zich enkele aandeelen Konlnklüke Olie aan te schaf ten. De benzine-prijzen bewegen zich in da lende richting, maar men heeft het volste ver trouwen in de maatregelen van de Amerikaan sche regeering. welke de illegale productie van petroleum tracht te beteugelen. Daardoor kun nen de ruw-olleprüzen zich beter handhaven, te meer, daar de ondergrondsch* gasdruk in Oklahama begint te verminderen, zoodat hier de natuur een handje meehelpt. Aandeelen Philips maakten deze week een zeer goede beurt en stegen ruim 10 punten De ultvoercüfers van radlo-artlkelen en electrische lampen zün zeer bemoedigend. Op de laatste algemeene vergadering van het Tungsram- Corcem was Philips met een grootsn aandse- lenpost vertegenwoordigd en keurde alle be sluiten der meerderheid goed, hetgeen onze meenlng bevestigt, dat dese concerns thans den concurrentlestrüd gestaakt hebben, waardoor de winstmogelijkheden van beiden niet onbe langrijk stügen. volgens h*t alouds principe „Eendracht maakt hoogere prijzen” Niettegenstaande het steeds verder dalende pond sterling blüven Magarine Unies goed op peil Het dalende pond schünt ook zün goeden Invloed te hebben in dien zin. dat Engelsche aandeelhouders hun dividenden in ponden zien stijgen, wat voor hen een aanleiding te osn als koopers op de markt op te treden. Op de scheepvaartmarkt is de belangstelling uiteraard zeer gering. Indisch* lünen konden iets verbeteren. Door groote liquidaties van Amerikaansche rubberposities was de prüs van dit product sterk gedaald, met als gevolg," dat onze rub- bermarkt de laatste weken van een groot aan bod te lüden heeft gehad. Deze afdeeUng was merkbaar over sold en dan ook rijp voor een technisch herstel. De meenlngen over een bil lijken rubberprü* loopen belangrijk uiteen en varieeren tusschen 7 en 11 pence per pond. Ongetwüfeld zal een verdere restrictie den kost- prüs verhoogen en te het alleszins redelük. dat aandeelhouders weer eens een dividend lau den toucheeren, om hun het verdriet over 5 dlvidendlooze Jaren te doen vergeten. Wat ech ter billijk en redelük te. wordt in de practük niet steeds vervuld, en wjj vreezen met groote vreeze. dat de prijzen in de naaste toekonrat geen belangrijke stijging zullen vertoonen. De belegglngsmarkt behoudt het degelijke en vaste karakter, dat haar reeds langen tüd ken merkt. Een tegenvaller te het mislukken der 3H Pd leening Gelderland, waaruit blükt. dat het publiek zich met hand en tand verzet te gen een verdere daling van den rentevoet. Een nieuwe Nederlandsch-Indische leening ter con solidatie der vlottende schuld en ter conversie der nog uitstaande 4K pet. leenlngen. te bin nenkort te verwachten. Het Rük zal weder haar op hoogen prijs gewaardeerde medewer king verleenen, door de leening met een ga reuzen mikmak gekregen met haar buurman, den koopman Modder, die aanmerking maakte over een vuile mat, die Jans CMMrttelljk over zün bloeiende chrysanten had gedrapeerd en toen in een aanval van acute razernij deze stands vermogen op den motor werd gestraft planten uit den grond had gerukt, stuk ge- scheurd en in de sloot had gesmeten, voor welke flauwe baldadigheid zij heden terecht moest ktaan. De dame was echter niet gearriveerd, doch had als gemachtigde haar echtgenoot ge zonden, die echter in die qualitelt (van gemach tigde dan) vrüwel waardeloos was. Hü had niets van het geheele bloemencorso gezien. Het brutaal optredn van deze feministe, die had gezworen niet eerder te zullen rusten eer de heele rommel, waarmede zü buurmans chry santen bedoelde, kapot was, werd echter una niem afgekeurd en madame veroordeeld tot 8 gulden boete of 8 dagen hechtente. Het Is niet onmogelük. dat enkelen onzer lezers, op wier offervaardigheid ten bate van het Hollandsche Huis in de Cité Universitaire te Parijs een beroep wordt gedaan, de betee- kennls en het doel van deze inrichting hebben vergeten. Een korte uiteenzetting van beide moge dan hier volgen. De Cité Universitaire te Parijs heeft haar ontstaan te danken aan het initiatief van den oud-Minlster van Opderwü*. André Honnorat Wat hem op dat denkbeeld bracht kort na den wereldoorlog en onder den indruk der nut- telooze menschenslachtlng, was de overtuiging dat vooral onder de meer ontwikkelden de Intellectueele „élite" In de verschillende lan den, het juiste begrip van eikaars mentaliteit ontbrak. Hü vatte het plan op om In Parijs, een groot terrein, te bestemmen voor een internationaal complex van studentenhuizen, waar alle lan den vrü souden zün. ieder voor zich, kosteloos wat den grond betreft, een gebouw te zetten ter huisvesting van jongelui van beiderlei kunne, die, in het centrum van beschaving, dat Parüs ontegenzeglijk te. curusssen zouden wenschen te volgen, wetenschappelijk of artis tiek. hetsü in of buiten de unlversltelt. Het hoofddoel van Minister Honnorat was. aan die jongelui, op een leeftüd waarin zü bü- zonder vatbaar zün voor indrukken, gelegen heid te geven door gemeenschappelüken om gang in studie, sport of verpoozing. elkaar beter te leeren kennen, begrijpen en waardeeren, In den geest dus van wat men pleegt te noe men: moreele ontwapening. Het plan werd al spoedig verwezenlükt en tal van landen gaven aan den roepstem van den heer Honnorat gehoor. Ook Nederland deed mee, «enigszins romantische wijze Men schrijft ons: Gaarne had Ik een plaatsje in uw veel door Tuinders en Landbouwers gelezen blad, bü voor baat mün dank. Al vier jaar beleven wü *n crisis In den Lald en Tuinbouw, die van zoo grooten omvang Is, dat schier leder er onder zucht. Toch valt er waar te nemen, dat er wel iets Is veranderd in deze crisis. De Tuinders en Boeren zün n.l. verrijkt met de Crisis-Pachtwet, welke vóórziet in een reeds lang gevoelde behoefte. De Pachter, die voor 1931 land gepacht heeft kan. Indien de verpachter geen reductie geven wil. een beroep doen op den Kantonrechter, die dit beroep bü de Crisls-Pachtcommissie aan hangig m»*It en In veel gevallen heeft dit een gunstig resultaat gegeven. Doch laten wü nu eens een anderen kant be kijken en wel van degenen, die land In eigen dom hebben en dit verhuren of zelf gebruiken. Voor dezen 1& de toestand minstens zoo precair als voor den pachter. Al een paar maal zün In het parlement voorstellen gedaan om te komen tot een moratorium (uitstel van betalingen) op dezelfde grondslagen als de noodwet van 4 Sept. 1914, voorkomende in Staatsblad 444, helaas nog altüd zonder resultaat. Heeft de hypotheeknemer niet evenveel recht om te elschen, dat er ook voor zün belangen wordt opgekomen gelük dat voor den pachter Is gedaan? De waarde van het bezit te zoodanig gedaald, dat de eigenaars beduidend meer rente moeten betalen, dan zü als pachter in den vorm ^an pacht zouden moeten betalen. Daarenboven is het eigen geld ook nog weg. Indien de wet in de één zün behoefte vóórziet, nl. door de Pachtwet, dan heeft dit tot gevoeg, dat een ander Vraagstuk zich naar voren dringt, te meer daar zü dl* land verpachten, hetwelk met hypotheek te belast, door de Pachtwet min der pacht ontvangen en dus moeilüker hun rente, en bovendien vaak ook nog hun aflos sing, kunnen betalen, met als gevolg, door niet nakoming van hun kiinnen worden geëxecuteerd «krachtens 1223 van het Burgerlük W“tboek. Gelük de pachters voor hun belangen kannen opkomen door middel van de Pachtwet, moeten wü opkomen voor de belangen van de hypo- theeknemers en voor deze zeer zwaar getroffen menschen een wet hebben, die op deselfde ma nier als de Crisls-Pachtwet werkt. Ik wil daar- bü twee gevallen onderscheiden: le. Wanneer de Hypotheek wordt opgezegd, doordat de geldschieter in financleele moellük- heden verkeert. 2e. Als de geldschieter uiet in moeilijkheden Verkeert. De te hooge rente zou Ik aan de daartoe ge stelde commissies voorleggen, aan de beslissing dezer zal dan gehouden moeten worden Dat de hypotheekrente te hoog te, bewijst wel. dat de Staatsleenlngen worden geconverteerd en de rente voor de nieuwe leenlngen niet hooger te <te 3H procent Sociaal-economisch te het noodzakelük. dat er ingegrepen wordt. De Tuinders en Boeren blüven nog zitten, omdat de hypotheeknemers bevreesd zün een veer te moeten laten door de lage grondwaarde. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend J- DE VRIES Jr., St. Pancras 134 Het Kantongerecht deed heden een mislukte poging zün eigen record te slaan met 117 ra ken I Niettemin wordt min of meer ernstig over- Yogëh bü toenemenden bloei met twee zittin gen per week uit te komen I De eerste zaak betrof een aanrijding te Ult- C«est en nam vrüwel het grootste gedeelte van den morgen In beslag. Op den primalren weg tusschen Limmen en Uitgeest had de groentenhandelaar A. V. uit Uitgeest met zün vrachtauto dezen weg achter uitrijdend willen oversteken, met gevolg, dat ‘n aanrijding plaats had met een luxe-auto. Het bleek dat de verdachte en zün zoon meer •chterult dan vooruit hadden gekeken; daarom »snd de ambtenaar vrijheid tegen den groenten- venter f 50.boete of 40 dagen te requlreeren. As. week achriftelük vonnis. BROEK OP LANGENDIJK. 15 Oct 22J0 kilo AardappelenBlauwe elgenhelmtn f 3JJ; Kleine Bevelanders f 2.703; 8000 kilo worte len f 060—0.90; 10,000 kilo Roode kool f 180; 8000 kilo Gele kool f 1—2.20; 45000 k»lc Vroege Witte kool f 0.70—120. Witte Deensche kool f 1.301.40; Klasse C: 1. P. H. Koelewün 8 punten, 2. J. Schippers 6 punten. 3. A. van Zon. 5 punten, 3. J. van Beek 5 punten. 14.000 22 000 kilo Uien: Gele Uien f 2al0—2.40, Grove f 2.36—2.50, Gele Drleloingen f 0.801; GeleNep f 71.10; 2200 stuks Bloemkool: le soort Lecerf 6.40 9 60; Reuse f 6.20—7.70. Lichte f 2—3.50; 4:0 kilo Slabonen f 530—940; 11.000 kilo Bleten f 0 66—1 80. OUDEWATER, 15 Oct. Kaasmarkt Aanvoer 55 partüen, 2475 stuks. 12375 kilo, le In verband met het merkwaardige feit (al thans voor Alkmaar) dat de achrt honderd en 8ooveelste voorstelling van „De Rozenkrans' op 30 Sept. JJ. totaal uitverkocht «Ras. ja dat zelfs een honderdtal personen teleurgesteld moest Worden, is er vanzelfsprekend besloten om van deze opvoering nog een herhaling te geven. Deze voorstelling zal plaats vinden op Woens dag 17 October, des avonds 8 uur In t Gulden Vlies en door hetzelfde gezelschap met I?ièrre Mots en Enny Molsde Leeuwe in de hoofd rollen en tegen dezelfde populaire prijzen als den vorlgen keer. Wanneer de voorteekenen niet bedriegen (uit tal van omliggende gemeenten worden per te lefoon al kaarten opgegeven) dan zal er weer veel belangstelling bestaan. 8 Oct. 13 Oct, 101% 'Si Sï 213% 203h 70 30% 14 150% 90% 159% 123% ‘SS 19*8 6% 1#A 7.21% 1.4o% S9.3* 1 pCt. (Ingesonden door d* Bpaarn*- Amsterdam)

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 3