CrisisDolitiek Troonrede en Knoeierijen met margarine PEEKcCLOPPENBUM Ontstemming over de clearing jongensjas Tekort van f 75 millioen REDE HENR1 HERMANS IN OUD-BEYERLAND ONTDEKT DINSDAG 16 OCTOBER 1934 financieel plan Komt moeders I Opbouwende critiek A vond oefening i OFFERBLOKKEN GELICHT voor TUBERCULOSEBESTRIJDING Het gevonden lijk Geen bedrijfsmiddelen Garantie gevraagd .1 De zwenking der Regeering Radioverbinding Ned. Indië*Japan tekort op de Staatsbegrootlng niet In één jaar boe de On- en minvermogende tuberculose lij ders Comité tot hun ondersteuning geïnstalleerd Vervalschte margarine naar Brabant Er is maar één goed passende jongensjas met hoogats kwaliteiten Een structureels crisis moet niet als een conjunctureels be handeld worden Autobus overrydt een zesjarig meisje Luchtaanvallen op Zuid-Limburg Ook gen druk groeit de te helpen Hooger percentage HET JOURNAAL VAN DEN MOORD Fabrieksdirecter en Rijkscontro- leur wisten te ramen allerlei knoeierijen te bedryven Verschillend geknoeid In tyden van begeerte om Spelende kinderen op den weg Hoe het geschiedde De mijnen gebombardeerd Exporteurs.. ontevreden over de veranderde gedragslijn der Regeering ten opzichte van Duitschland na wijzigingen en aanvullin- der Indische begrooting is een lieve boy, maar oni» jas maakt hem tot uw schattebout, Vorderingen na 24 Sept. 1 wat. I In de tweede plaats meent de Com missie, dat het bovenbedoelde percen tage van tien pet. belangrijk sal moe ten worden verhoogd. van jaar dienst Hierna werden door enkele aanwezigen vra gen gesteld. Zooals reeds gemeld is Maandagmorgen om half zeven in een weide gelegen aan de Pape- weg te werken, maar een gp te maken voor langeren tijd. procedures sou De thans ontstane moeilijkheden zijn onge twijfeld grootendeels veroorzaakt doordat met het bij De directeur 8 en de controleur L. hebben by het verhoor bekend de knoeierijen en de valschheld in geschrifte en bet zich als ambte naar laten omkoopen te hebben bedreven. zijn weg te nemen of althans draaglijk te ma ken. Van Regeertngswege is medegedeeld, dat het belang van handhaving van den export niet toe staat alle binnenkomende betalingen in de eer ste plaats tot aflossing van de hier bedoelde vorderingen te dqen strekken. Zaterdagavond is op den Elndhovenscheweg onder de gemeente Nunen een ernstig verkeers ongeluk gebeurd. Het zesjarig dochtertje van den heer v. d. B was op den weg aan het spelen, zonder acht te slaan op het verkeer. Plotseling werd het ge grepen door een uit de richting Eindhoven ko mende autobus. De chauffeur trachtte nog uit te wijken, doch een aanrijding was niet meer te voorkomen. Dr. Andemegg. die onmlddellijk ter plaatse was. verleende de eerste hulp en liet 1 kind naar het ziekenhuis te Eindhoven vervoe ren. Laat In den avond Is het aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. Uit het polltle-onderzoek is komen vast staan, dat de chauffeur van de autobus schuld treft. te geen Eerstgenoemde is in het Huis van Bewaring te Dordrecht inge.slo ten. Den ander heeft men op vrije voeten gelaten, nadat pro es-ver- baal is opgemaakt. zou spr. be de crisispo- het tegen- Het Is ook een klein kunstje, om de Rljksbe- grootlng sluitend te maken door van de ge meenten af te nemen, wat de Staat tekort komt. Dis is geen oplossing, maar verplaatsing van de moeilijkheden. Dat wij met onze belastingen reeds aan of over de grens van de draagkracht zouden zijn, zooals In de Troonrede wordt verklaard, meent spr. ernstig te moeten betwijfelen. Het zou heel erg zijn als bet zoo was. Dan kan ons geen tegenspoed meer treffen of er is geen redding meer mogelijk. Neen, er is nog altijd een «re serve van draagkracht". Tegen het gevoerde bele'd is ook nog «óm té merken, dat de maatregelen tot verlaging van levenspeil veel te eenzijdig zijn Nu loonen en salarissen zijn verlaagd en geen of zeer geringe bedrijfswinsten meer kunnen worden gemaakt, moeten ook de vaste lasten: huren van arbei derswoningen, hypotheekrenten en -schulden omlaag. Dit alles betreft de rechtvaardige verdeellng van lasten. Gewichtiger 13 het vraagstuk van den opbouw, van het tegengaan der verarming. Maandagnacht heeft zich een tot nu toe on bekend persoon toegang verschaft tot de R K Parochiekerk 8t. Hwbertus te Genhout (by Beek, L.). Alle offerblokken, waarvan de Inhoud be stemd was voor den bouw >an een meuwe kerk, zijn gelicht. De Inhoud moet van beteekenis zijn geweest. Het onderzoek van de poltie gaat in een be paalde richting. laan in de gemeente Mulden een lijk gevonden van een onbekend manspersoon. Het signale ment van den man luidt nis volgt: oud onge veer 60 jaar, lang 1.70 meter, flink postuur, blond grijzend haar, eerugszins kaalhoofdig, zware wenkbrauwen, groote neus, grijze oogen, krachtig gebit, geen baard of knevel, donker grijze overjas, grijs colbert, zwart vest met witte stippen, zwarte pantalon, dito sokken, hooge zwarte schoenen, zwarte slappe hoed, ge streept overhemd, blauwgrijze zelfbinder. Hij was In het bezit van een bruine portemonnale. inhoudende twee gulden, benevens slgarenkokei met drie sigaren. De burgemeester verzoekt dengene, die in lichtingen kan verschaffen omtrent de Identi teit van dezen persoon, zich met hem In ver binding te willen stellen. Den Haag heeft een clearingbereas als *n reddingspact Ingericht In het voormalige hotel «La Belle Vue”, maar dit Is waarlijk geen „belle vue" op de toekomst Dus nieuwe moeilijkheden voor onzen export zijn te verwachten. Het groote Staatsschip van Duitschland bevindt zich In de branding en gééft noodsignalen. Zou het ondergaan, dan Is het gevaar groot, dat de zich In hetzelfde vaar water bevindende kleine scheepjes worden mee gezogen naar de diepte. Het mengen moest geschieden onder toezicht van den Rljksambtenaar. Het stond dus vast bij het otfderzoek. dat 8. de medewerking van den betrokken ambtenaar had. Dit bleek In derdaad juist. Telkens als er vet in de machine werd gedaan, iets wat dus niet mocht, keek de ambtenaar den anderen kant uit. Bovendien waarschuwde hij de directie, als er extra con tröle sou komen. In ruil voor zijn hulp kreeg de ambtenaar van den directeur gratis benzine voor zijn dienstauto, terwijl deze van het Rijk een vergoeding van 7 cent per kilometer in casseerde. Toen de betrokken ambtenaar sou worden verplaatst, had 8. al voorzorgsmaat regelen genomen, die maakten, dat hij van den opvolger niet afhankelijk sou zijn. De margarine B. Is uitsluitend te krijgen uit fabrieken die vergunning nebben voor bet ma ken van onvermengde margarine. De vergun ning van de genoemde maatschappij bevatte tevens, dat zij gedurende eenlge dagen van de week mocht mengen en dat er in totaal een vastgesteld kwantum mocht worden gemaakt. De directeur Is echter al Dadelijk, na het in werking treden van de Cruiswet begonnen veel groote kwantums te maken. Eerst begon hij met roomboter aan het mengsel te onttrekken, zoodat hij de ter beschikking gestelde room boter voor grootere partijen margarine kon ge bruiken. Deze methode liep vast toen bij on derzoek bleek, dat het percentage roomboter onvoldoende was. 8. kreeg een waarschuwing en begon nu op andere wijze de knoeierijen voort te zetten. HU hield nu vast aan de vastgestelde 25 pet. Nederlandache roomboter, maar. in plaats van 75 pet. margarine nam hy slechts 25 pct De rest vulde hU aan met zelfbereid vet. Dat ging een maand goed. Toen kwamen er klachten over het product, want deze marga rine was veel te slap. 8. zocht een nieuwe me thode om de wet te ontduiken. HU nam 25 pet. roomboter, 50 pet. margarine en 25 pet. eet. Deze methode heeft hy een jaar weten vol te houden. De geheele Nederlandache exporthandel heeft vertrouwen gekoesterd en op grond daarvan geëxporteerd „Steun” aan slechte enkele expor teurs kan derhalve niet op zUn plaats zyn De regeling zal niet moeten zyn, dat aan slechte weinigen „steun” wordt gegeven, doch dat alleen In zeer enkele uitzonderingsgevallen, waarin niet van bona flde exporthandel sprake is ge weest. ganmtie wordt onthouden Op Initiatief van de Nederlandsehe Contröle- vereenlging tot bestrUdlng van Tuberculose heeft zich een uitgebreid comité gevormd met het doel ter herinnering aan wyien H. M. Ko- nlngln-Moeder een stichting In bet leven te roepen voor steun aan on- en minvermogende tuberculose-iyders. Naast het groote comité is een klein uitge breid comité tot stand gekomen, dat IJ. Za terdag door den eere-voorzitter Prof. Dr. J. R Slotemaker de Bruine met een rede Is geïnstal leerd. BANDOENG. U Oct (Aneta) De radio verbinding tusschen Ned.-India en Japan sal De thans getroffen regeling. In hoofdzaak hier op neerkomende, dat van de na 24 September 1934 op de Nederlandache clearingrekenlng te storten bedragen slechte tien procent aal wor den aangewend tot „aflossing” van onder meer Er is niet alleen een monetaire, maar ook een geestelijke inflatie. Geestelijke waarden zijn overal ver zaakt. ’t Ia de grondoorzaak van de crisis. Laten wij het eenige, nog waardevaste goud onzer beginselen bewaren als een grooten schat van vertrouwen, noodig om verbonden te blijven, noodig vooral voor hen, die thans op leidersposten zijn ge plaatst, om ontzettend zware ver antwoordelijkheid te dragen land en volk. Gelukkig zUn er ook andere, meer hoopvolle Werschynselen. Het dieptepunt van de crisis schijnt In sommige landen en ook op de we reldmarkt bereikt. Ons land, laat In de crisis gekomen, zal er echter langer mee te maken krUgen. Het financieele beleid der regeering moest hiermede rekenen. (Spr. wyst op het dekklngs- plan, aangegeven In de mlllloenennota Gezorgd moet worden naar aansluitende be groeting. Nu alles wankelt, mag de Staat zyn credlet niet verliezen. Gisterenavond hield het Tweede Kamerlid Henri Hermans voor de afd. *s-Gravenhage van de R. K. Staatsparty In het gebouw „Amicltla”, aldaar, een rede met bet onderwerp „De Troon rede.” In de eerste plaats moet hier aan Duitech land worden gedacht. Duitschland, onze groo te achterbuur, Is zoodanig verarmd, dat het niet alleen zyn schulden niet meer betalen kan, maar ook geen grondstoffen meer kan koopen en op het punt staat, de levensmiddelen, zooals tijdens den oorlog weer te rantsoeneeren. Een garantie als bovenbedoeld sal, naar het oordeel der Commissie, moeten worden gegeven aan alle expor teurs, wier vorderingen niet binnen den verwachten termijn zullen worden ge realiseerd. Wanneer n.l. de nieuwe ambtenaar na de toegestane fabrlcagedagen de machines afsloot, stelde 8. deze even later met een valse hen sleutel weer In werking. Het bedrijf «.rd zoo rustig voortgezet, dan echter met een mengsel van boter, margarine en vet. Tenslotte wist 8 nog de banderolle-contröle te ontduiken, Maandagmiddag te In het Studlo-theater In de Kettingstraat te Den Haag voor een besloten geselschap een voorstelling gegeven van de film van den moord op Koning Alexander en mi nister Barthou, welke film, zooals reeds gemeld, in ons land voor openbare vertoonlng niet toe gelaten is. In verband met dit verbod van de Centrale Filmkeuringscommissie werd de film slechts ge draald voor een aantal persvertegenwoordigers. We vernemen, dat de Centrale Commissie voor de Filmkeuring ook na een tweede keuring besloten heeft het verbod voor ons land te band- Aan de oefening ging vooraf een bijeen komst In „Neerlandla" te Heerlen, waar de lei der der oefening, de commissaris der Koningin In Limburg een woord van welkom sprak tot de militaire autoriteiten, het lid van Ged. Sta ten mr. Paulussen en de burgemeesters, en 'den territorialen bevelhebber voor Noord-Brabant en Limburg generaal Pfeifer dankte voor zijn voorlichting, de gemeentebesturen en directies der mijnen voor hun medewerking. Generaal Pfeifer heeft daarop ook voor de pers in het kort de beteekenis der luchtbe scherming uiteengezet. De minister van Oorlog die verhinderd was, was vertegenwoordigd door kapitein Sas. On der de militaire autoriteiten was generaal L. H. Reynders van den Generalen Staf terwijl kapi tein v. Rlesen van den Generalen Staf aan de pers was toegevoegd. Verondersteld werd, dat twee groepen dag- bombardementsvliegtulgen, eenlge uren na de oorlogsverklaring over de grens komen. Om 15.45 waarschuwde de luchtvaartdienst dat de vijandelijke groep by Elsloo de grens gepasseerd was en de andere groep bij Geulle. In alle gemeenten werd daarop opgevangen het sein „luchtgevaar aanwezig”, In morsecode door den zender Scheveningen-radio uitgezon den. De vijandelijke groep vloog over Hoensbroek Brunssum en GeleenSlttard, de andere groep nam de route HeerenlEygelshovenSchaes- bergKerk radeMaastricht Op genoemde plaatsen en op verschillende mijnen werden bommen geworpen, voorgesteld door selnpatronen. Zoo viel te Heerlen een brandbom op het station, achter het raadhuis een mosterdgas- bom en een brisantbom te Heerlerbaan, te Kerkrade een brandbom op het gemeentehuis, een gasbom op het Dr. Ackensplein, een bri santbom op het Olmenplein. De bevolking werd door sirenengeloei gealar meerd. Zöodra de bommen geworpen waren kwamen de hulpdiensten, brandweer, politie, geneeskundige (flenst, oprulmings- en herstel - lingsploegen In volle actie. In alle gemeenten waren rampen geënsceneerd, de verschillende te stellen daden werden vlot verricht, de teu:- geriyke overheid deed haar plicht zonder adfge hulp van militaire zijde. Toen de vliegtuigen Nederland hadden ver laten werd het sein in code „luchtgevaar ge weken” gegeven en eindigde de alarmtoesiand door klokgelui. Zaterdagmiddag en -avond Is in Zuld-Lim- burg met zijn groote bevolkingsgroepen, mijnen, electrische centra, gascentrale, en centrale drinkwatervoorziening een luchtbeschermings- oefenlng gehouden. De Rotterdamsche politie onder zocht al geruim entjjd klachten over de hoedanigheid van de door een Handelsmaatschappij te Oud-Beier- land geleverde margarine. In samen werking met de politie van Oud- Beierland en den Crisis Accountants dienst is een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat geleid heeft tot ar restatie van den directeur van die fabriek, den 33-jarigen D. S. en den Rijkscontroleur D. L-, 56 die thans te Zwartewaal in Erkennend, zooals minister Colijn, dat deze crisis een structureel? crisis is, mag de economische politiek niet zijn Ingesteld alsof zij geheel van conjunctureelen aard sou zijn. Ten slotte wist 8. door allerlei manipulaties In zijn boekhouding de contröle op zyn admini stratie te verschalken. Omdat 8. hang was voor de scherpe contröle te Rotterdam zorgde hy er voor dat zijn vervalschte margarine zooveel mo- gelijk naar kleine plaatsen tn West Noord- Brabant ging. Zeker, er zijn bergen van moeilijkheden. In andere landen, waar men met een krachtige hervormingspolitiek begonnen is. maar nog weinig heeft kunnen bereiken, wordt dit bewe zen Maar dit is geen argument, om niets te doen, om zich op andere wijze en met de mld- dsien. waarover wy beschikken, volgens het program van onze kath. staatsparty, een op lossing te beproeven. Genoemde maatschappij heeft een fabnek welke tot dusver vergunning bad voor het ver mengen van margarine A. Deze margarine moest bestaan uit 25 pet. roomboter en 75 pet. margarine B. Henri Hermans woordig crisiskabinet. Vooral deze drie punten: le. de benarde toestand, waarin ons land zich op het oogenblik bevindt; 2e. het financieel en economisch beleid der Regeering en 3e. de po litieke gevaren en geestelijke verwarring, die met den crisisnood In verband staan. De Troonrede is een doorloopende jammer klacht zonder eenig hoopvol perspectief naar de toekomst. Een psychologische fout; want erger dan. de crisis Is de crisisstemming, erger dan een brand, de paniek, die het veroorzaakt. De toestand is erg, maar niet hopeloos. Nog altijd beschikt ons land over bronnen en krach ten, die tot nieuwe welvaart kunnen leiden, mits behoorlijk aangewend of gestimuleerd. Goed financieel beleid mag zich echter niet bepalen tot het brengen van evenwicht tus- Zchen Inkomsten en uitgaven. Naast de Staats- tmfshoudlng staat de volkshuishouding en het ►an met de eerste niet in orde zijn, wanneer «le laatste zich In de war bevindt. Een sluitende Staatsbegrootlng Is op den duur niet mogelijk in een verarmde maatschappij. Met het oog hierop kan het verstandige poll eek zijn, om In dezen benarden tijd een gryot ge waar- reizigers namen dan later de embaïïagê en banderolles mee terug, zoodat deze twee of drie maal Inplaats van eenmaal konden worden ge bruikt.. Evenwel: Indien de Regeering van oordeel mocht zijn, dat de getroffen regeling desondanks in hoofdzaak zal moeten worden gehandhaafd, dan meent de Commissie, dat aanvulling daar van noodzakelijk Is. In de eerste plaats zal den exporteurs van Re- geeringswege behooren te worden gegeven een nader te formuleeren garantie, dat de hun toe komende, op Bonder kon to of Zwischenkonto's gestorte of nog te storten bedragen hun binnen stelle één jaar na 24 September 1934 zonder koedsverlies volledig zullen worden uitbetaald. Op dergelijke garanties van den Nederland- schen staat zouden de exporteurs bjj de par tlcullere bankinstellingen credlet kunnen ver krijgen. zoodat zU niet langer van hun bedrijfs middelen zouden zijn beroofd. Tenslotte zouden geschillen en warden vermeden, terwijl het vertrouwen herleven. Intusschen valt niet te ontkennen, dat de toestand soniber is. Gelukkig is dit niet meer, zooals een paar jaren geleden nog, een punt van twijfel. De ellende is niet meer achter uiterlijken schijn gecamoufleerd. De reserves van dwaas bespotte kapitaal vorming geraken Uitgeput; fabrieken loopen leeg, scheepswerven hebben geen orders meer, havens liggen stil, voorraden stapelen zich op; wij hooren nood kreten van stad en platteland. Ons volksver- mogen is bijna met een derde, ons volkslnkomen met meer dan een vierde gedaald. De huis houdingen van meer dan 300 gemeenten zullen straks noodlijdend zijn, terwijl de Staatsbegroo- Ung een nieuw tekort aanwijst van 93 mllhoen. En al dit leed zien wij culmlneeren in de ramp zaligheid van een steeds maar stijgende werk loosheid. Dit is t allerergst moreel en materieel. Hoe Is het mogelijk, dat men ook maar één oogenblik veronderstellen kan. en toch wordt dit niet alleen verondersteld, maar men spreekt het uit dat In de regeering, In de Kamer of in onze party onmenschen zouden gevonden worden, die voor dit leed ongenadig zijn! Ook met de toekomst moeten wij rekening houden. De eenzydlge richting van ons econo misch leven heeft ons. meer dan noodig, afhan kelijk gemaakt van andere landen. Zoo is te begrijpen, dat In de Troonrede wordt opgemerkt: De verhoudingen In de landen, waarmede wy economisch het nauwst verbonden zyn. doen voorts de vrees opkomen, dat nog zwaarder druk te verwachten is. De Commissie Inzake het betalingsverkeer met Duitschland voor den goederenexport heeft In een adres aan den minister van Economische Zaken d« aandacht van dezen bewindsman ge vraagd voor de zeer ernstige bezwaren, welke by den geheelen Nederlandschen exporthandel zUn gerezen tegen het op 21 September gesloten Nederlandsch-Dultsche verdrag inzake het be talingsverkeer. De moeliykheden, gerezen In verband met het op 21 September 1934 gesloten Nederlandsch- Dultsch verdrag Inzake het betalingsverkeer be treffen In hoofdzaak: de afwikkeling der vóór 34 September 1934 vervallen vorderingen, en de afwikkeling van het clearingverkeer na 34 Sep tember 1934. Vast staat, dat naar het eenstemmige oordeel van handel, bedrijf en bankwezen, tot op 22 Sep tember mocht worden vertrouwd op een reali- seering binnen redelyken termijn van de door de Dultsche schuldenaren gestorte bedragen, zulks In chronologische volgorde van storting. Het gewekte en door een op 16 Augustus JJ. ten Departemente van Economische Zaken ge houden conferentie versterkte vertrouwen Is de grondslag geweest voor de export-transacties, die hebben plaats gevonden. van het vergrooten van den koek, die verdeeld moet worden. Dit is de kern van de welvaartepolltiek der Kath. Staatsparty. Reeds van 1918 af heeft deze party gestreden voor werkbehoud en werkver ruiming en telkens opnieuw het belang van on zen nationalen arbeid op den voorgrond ge plaatst. Hlerby stond zy aanvankeiyk vrywel alleen en nog jaren heeft het geduurd vóór zy voldoende medewerking ondervond. Toeneming van het crisisleed moest tegenstanders tot an der inzicht brengen. Intusschen waren by onzs Industrie vele reserves uitgeput en kwam huip wel eens te laat. De stryd is nog niet geëindigd. Wy wachten, nog op: krachtiger maatregelen tot behoud en verruiming van werkgelegenheid; principieel? herziening van de Tariefwet. uitbreiding er. verbetering. In plaats Xan beperking van con sulaire diensten, inddktrte-flnanclering, zorg voor oprichting van nieuwe industrieën nau were economische samenwerking met Indië uit breiding van productieve werkverschaffing en doeltreffende bedrytsorganlaatie. Onmlddeliyk moet tegengaan van verdere Inzinking worden voorkomen, om vervolgens tot geleideiyke opleving te komen Van deze poli ties is geheel afhapkeiyk. wat wy kunnen doen tot leniging v^» dén nood Het Is een construc tieve politlek^rifle gesteund moet worden door een constructieve mentaliteit i>y ons volk. nog de banderolle-contröle te ontduiken, of schoon hy natuuiiyk veel m-er fabriceerde dan was toegestaan. De broers van 8 werkten als reizigers in de zaak en wisten een aantal af nemers over te halen de van de isbriek kregen margarine voorzichtig te openen, rr door de banderolle niet werd beschadigd, reizigers namen dan later de emballage Opbouwende kritiek is goed en noodig. levens kracht van onze partfl- Maar nooit mag er on der de onzen zyn een geest van kritiek, die alle verhoudingen vergiftjgrfT Alleen dAn kan een goed program van maatschappelyk nerstel wor den uitgevoerd; alleen dkn zal het onafwend bare leed, dat wy anders verergeren te dragen zyn; alleen dAn kunnen wi’ onze veel bestreden democratie redden tegen ce dictatuur; alleen dan geven wy een voorbeeld aan hen, die uit de door henzelf geschapen sfeer van wantrou wen op ylucht slaan voor de verantwoorde- lykheld. BATAVIA, 15 October. (Aneta). Nadat diverse wyzlgingen en aanvullingen hierin verwerkt zyn, laat de geheele begrooting 1935 voor Nederiandsch Indië een tekort zien van 75 millloen gulden. By de Installatie van het kleine comité ter uitvoering van het initiatief van de Nederland- sche Centrale Vereenlging tot Bestrijding der Tuberculose met het doel,’ ter herinnering aan wyien H.M. de Konlngin-Moeder een stichting in het le^en te roepen voor steun aan on- en minvermogende tuberculoeelyders, heeft minis ter Slotemaker de Bruine o.m. gezegd, dat het stichten van een gedenkfonds. uit welks renten de verpleging van tuberculoselyders zal worden gesteund, geheel ligt In den geest van wyien HM. Konlngin-Moeder Emma. Het uitvoerend comité moet hulp gaan vragen in een tyd, waarin allerwege met het oog op allerlei nood hulp gevraagd wordt. Maar In ty den van druk groeit de begeerte, om te helpen, en zy heeft behoefte aan een concreet doel, dat zy zich voor oogen kan stellen. De minister gaf daarom het comité een goede kans op waardee- rlng en op welslagen van het herlnnerlngsfonds. Het comité van uitvoering bestaat uit mr. J. Everts. Beethovenstr. 91, Amsterdam-8.; dr J. B. r. van Qlls, Rlouwstr. 7. Den Haag; mr. J. N J. E. Heerkens Thyssen. Plein 13. Haarlem; den heer J. D. Hefting. Johan van Oldenbame- veltlaan 24. Den Haag, mejuffrouw E. H Hen- geveld. Koestraat 28, Zwolle; dr. L. C. Kersber gen. Koninginneweg 1, Haarlem; de heeren A. A. M P. Kooien. Bosscheweg 33, Vught; F. 8. Noordhoff. Singel 224. Amsterdam-CJ. Th, Nykamp. Drift IX Utrecht en K Kruithof. 8tad- houderslaan 45, Utrecht; mr. M. SUngenberg, Florapark 6, Haarlem; mejuffrouw A. Thor- becke. Benoordenhoutscheweg 28. Den Haag; mr. H. P. Tjeenk Willink. Ruychrocklaan 8, Den Haag; den heer C. G. Vattler Kraane. Keizersgracht 726, Amsterdam-C. en mevrouw A. E. J. de Vries-Bruin». Kanarielaan 23, Den Haag. In »yn vergadering heeft het comité van uit voering de groote lynen van de te voeren actie uitgestippeld en de werkzaamheden verdeeld. Als voorzitter van het comité zal de heer J. D. Hefting optreden, als secret «rwe mejuffrouw A. Thorbecke en als penningmeester mr. h. P. Tjeenk Willink, De zetel van het comité Rlouwstraat 7. 's Gravenhage. Na het afhandelen van enkele huishoudeiyke punten verleende de voorzitter, Ir. L. J. M. Fe- b«r, hem het woord: „Plicht van een Kamerlid en plicht van leder, dié In het openbare leven op hoogere posten werd geplaatst, om zwaardere verantwoordelyk- held te dragen, is het geven van voorlichting aan ons volk.” Aldus begon spr. zyn Inleiding, er op wijzend, dat zulke voorlichting vooral noodzakeiyk is In dezen tyd van geestelyke verwarring en econo mische onzekerheid. De voorlichting zy eerlijk. Het oude Latyn- sche spreekwoord Mun- dus vult decipi”: de we reld wil bedrogen wor den, moge, de eeuwen door, niet zonder waar heid gebleken zyn, nooit mag het ons verleiden tot de conclusie der de magogie: „ergo dlclpia- tur”: derhalve wordt zy bedrogen. Aan de hand van de Troonrede handelen Utlek van deze vorderingen heeft, op grond van welke als hooger gewaardeerde belangen dan ook. bet gewekte vertrouwen beschaamd. Deze zwenking in de gedragsiyn van de Regeering heeft by den Nederlandschen han del het vertrouwen In elk clearingzysteem on- dermynd. Des avonds werd opnieuw aangevallen. Om 18.45 passeerde een groote nachtbombardeur de grens by Maastricht en bombardeerde Kerk rade. Schaesberg. Heerlen, Hoensbroek, Geleen, Slttard en omliggende mynen Geheel Zuld-Llmburg moest worden 'ver duisterd. Op de mynen was de verduistering af. Wy bevonden ons op een myn op het oogen blik dat gerapporteerd werd, dat de nacht bombardeur op een bepaald punt gesignaleerd was. Onmlddeliyk begonnen de sirenes te loeien, ging Ucht uit en werden andere lich ten afgedekt. Op de stations «ras eveneens de verduistering doorgevoerd en de bevolking, fiet-.^ sen en automobilisten werkten bevredigend"! mede. Toen de vernieler in zicht was bleef hy om de myn cirkelen, wierp bommen uit maar raakte de myn niet. Ten einde te verhinderen, dat het vUegtulg niet boven buitenlandach grondgebied kwam waren op sommige punten langs de grens zoek lichten opgesteld. In de betreffende gemeenten waren weer rampen geënsceneerd. Om 19.30 was de avondoefenlng afgeloopen. De Commissie erkent ten volle het belang van handhaving van den ex port. Zij meent echter met nadruk als haar oordeel te moeten uitspreken, dat de thans getroffen regeling evenmin handhaving van den export tot gevolg kan hebben. De meeste exporteurs Im mers kannen, bij gebrek aan bedrijfs middelen niet meer exporteeren, ter wijl voor het overige alle vertrouwen verloren is gegaan. Weliswaar zou een Regeerlngsgarantie rechtstreeksche belang van de exporteurs de hoogte van dit percentage verminderen, doch het algemeen Nederlandsehe belang, dat ge baat zal zyn by een zoo snel mogeiyke liquida tie van de dan gegarandeerde vorderingen, mag niet uit het oog worden verloren. De Commissie stelt er prijs op altdrakke- Ijjk te verklaren, dat 1U geeneriel garantie vraagt voor do normale risico's van den exportear. doch uitstallend voor de abnor male risico’s, onverwachts ontstaan door Regeeringsmatregelen ten aanzien van dea transfer. Te vreezen Is, dat, naast andere factoren, de omstandigheid, dat ook Nederlandsch-Indië in het clearlngstelsel zaf worden opgenomen den waarborg, gelegen In de passiviteit van de Ne- derlandsche handelsbalans tegenover Dultach- land zal verminderen of doen verdwynen. Zou dit het geval zyn, dan raakt ook de af lossing van vorderingen, die na 24 September 1934 opelschbaar worden, in gevaar. Dit gevaar dwingt tot toezicht op en beper king van den Nederlandschen en Nederlandsch- Indischen export naar Duitschland. Een natuuriyke rem voor dezen export zou reeds vormen de verhooglng van het meerge melde percentage van tien pCt Een dergelyke verhooglng zou een ernstige waarschuwing vor men tegen een aangaan van te omvangrijke transacties In de toekomst. Dauimaast ryst de vraag, of het niet zeer wenscheiyk Is reeds thans, nu de nieuwe rege ling eerst sedert kort werkt, den export aan dwingende contröle te onderwerpen. De Commissie denkt aan de oprichting van een centraal lichaam, dat den export nam- Duitschland zou moeten regelen. Ook toepassing van de Crisisuitvoerwet is wellicht mogeiyk. In elk geval zal evenwel, naar het stellig oor deel der Commissie zoowel by de voorbereiding als by de uitvoering van de te nemen maatre gelen de handel in al zyn geledingen moeten worden geraadpleegd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5