Besmettingsgevaar op school Hei N.C.C. vraagt niets voor zich zelf arbeidersbeweging Regeering en n N©C Film van drama te Marseille ZADELHOFF DOETINCHEM dJ A. C. DE BRUIJN SPREEKT AMENDEMENTEN-SURING OVERGENOMEN w VRAGEN DE ARMEN DONDERDAG 18 OCTOBER 1934 TWEEDE KAMER Zijkanaal naar Almelo Minister Deckers Elfde dies natalis der R.K. Universiteit Inbraken in het Gooi Almelo draagt bij MR. J. LIMBURG Lid van de commissie voor besta- f. Er wordt gebrek geleden W erktyd verkorting Nieuwe ordening noodig uit? Geen opstandigheid! Concentratiekampen Adres Productie opvoeren A M i Van feestelijke herdenking af gezien Raad voor Scheepvaart 25 jaar Pontificale Hoogmis door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent Hoog ere uitkeering aan de oud- gepensionneerde militairen aanvaard Meer voor oud-gepen- sionneerden Verdachte tot drie jaar veroordeeld Door Her keuringscommissie voor openbare vertooning vrijgegeven T wente-kanalen Het doel van verzonden adressen is o.m. het geschokte vertrou wen te herstellen 1 deering van wapen-embargo Ljjk van een man gevonden Hoe komen we er Motie voor verdere door trekking A. C. de Bruyn •H- worden toezicht van de Scheepvaartinspectie amendement nister I l de over ongeveer 400.000 t Giro arbeiders geen werk vinden. ..Half werk" oordeelde BARON VAN VOORST tot VOORST dit plan. Het heele achterland Het verwijt is nu, vooral aan de vorige regee ring, dat men zich van het begin af niet ver dedigd heeft, maar de oogen voor de feiten heeft gesoten. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht wordt de „Orato”. een grafische tentoonstelling, ingericht. Een kijkje in het Jaarbeursgebouw Het ontelgenlngsontwerp ten behoeve van een hieuwen kanaaltak tusschen bet in aanleg sünde kanaal ZutfenEnschede en den weg tusschen Almelo en Wlerden heeft tal van sprekers doen klagen over het feit, dat men dit kanaal nog Biet eenlge kilometers verder doortrekt, opdat bet aanslulte op het kanaal AlmeloZwolle. Het doel is uitsluitend het geschokte vertrou wen te herstellen, vooral in onze beweging, en om de regeering op haar houding te attendee- ren. De tweede gedachte is vergrootlng van onze industrieele productie. Wat is de bedoeling dezer adressen? In geen geval om verbittering en opstandig heid te brengen. Het ging bij het eind van dit debat af en toe vrij vurig toe. En Minister Kalff, die de rou tine. om met de Kamer om te gaan, nog niet zoo te pakken heeft, kon de assistentie van Minister Marchant, die uit pure belangstelling naast hem was komen zitten, best gebruiken. Er is over de wijzigingen betrekkelijk «reinig meer gedebatteerd: de heer Suring had An een particulier overleg met den Minister zün amen dementen voor den bewindsman zoo aanvaard baar mogelijk bijgewerkt, met t resultaat daar- mogelük bijgewerkt, met het resultaat daar van kon de Kamer zich vereenlgen. zoodat zelfs geen stemming over deze amendementen noo dig was, want de Minister nam ze stuk voor (tuk over. In de gemeente Houthem is het HJk gevon den van een onbekend man, naar schatting 55 jaren oud. netjes gekleed. Het ondergoed is niet gemerkt. Op het lijk werd 175 franc gevonden. Ook de WETT- werkte Aan het eind van den avond werd gelegenheid tot vragenstellen gegeven, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Als spreker trad dezen avond op het Eerste Kamerlid A. C. de Bruin over het onderwerp: „Het beroep der Katholieke Arbeidersbeweging op de Regeering.” De adressen, welke verzonden zijn, vestigen, aldus spr., de aandacht op den noodtoestand, waarin onze arbeiders ongeveer één millloen verkeeien. Overal in den lande worden thans vergaderin gen als deze gehouden en worden gelijkgesteun- de adressen verzonden. ge- de en £3 De R. K. Werklledenvereenlging te Til burg heeft Dinsdagavond in haar gebouw aan de Tuinstraat een vergadering belegd tot behandeling der adressen, die het be stuur der vereen!ging zond aan de Regee ring. Den Haag, 17 October 1934 In het vlotte tempo, dat haar tegenwoordig onder leiding van President Ruys de ^eren- brouck eigen is, is de Tweede Kamer heden al gauw klaargekomen met de afhandeling van de wet tot bescherming van de schoolgaande jeugd tegen de tuberculose-besmetting' welke haar bedreigen kan van de zijde van het on derwijzend personeel. Daar er in het wetsont werp nogal wat wijzigingen zijn aangebracht, is de eindstemming uitgesteld tot Donderdag bü den aanvang der vergadering. We moeten den arbeid over een zoo groot mo gelijk aantal arbeiders verdeelen. dat elscht de sociale rechtvaardigheid. Een eerste maatre gel is werktijdverkorting. 8pr. doet hier een speciaal beroep op werkgevers, om ernstig laatstgenoemd idee te Blijkt het onmogelijk dit te verwezenlijken, in moet de regeering ingrijpen. De heer de Bruin bespreekt dan de cumula- e van baantjes en de vervanging van oudere *achten door jongere, en van vrouwen door Zonder hoofdelijke stemming heeft Minister Deckers er zijn suppletoire begroeting ten be hoeve van een verbeterde uitkeering aan de oud-gepenrionneerde militairen doorgekregen. De liberaal VAI? RAPPARD en de communist DE VISSER hebben zich heden nog gevoegd bü de andere afgevaardigden, die nog weer eens opnieuw aandrang hadden geoefend voor een grootere tegemoetkoming aan deze groep. L i Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. De motie komt morgen in stemming. Zjj maakt een heel goede kana. Als de arbeidskracht niet rechtvaardig wordt gebruikt, zullen er elk jaar tallooze arbeiders „overschieten." Oistermorgen om elf uur heeft Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent blsschop van Haarlem, ter gelegenheid van den elfden dies natalis der R. K. Nümeegsche universiteit een pontificale hoogmis opgedragen in de rectorale kerk van St. Augustinus te Nijmegen. Aan den raad der ministers te 's-Gravenhage De R. K. Werklledenvereenlging te Tilburg, in vergadering büeen op 10 October 1934, ken nis genomen hebbende van de adressen in zake de economische crisis, respectlevelük de ondersteuning der werkloozen. door het be stuur van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland op 38 September j. 1. verzonden aan den raad, betuigt instemming met den Inhoud dier adressen en verzoekt Uwe Ex cellenties beleefd er volle aandacht aan te schenken en de gevraagde maatregelen te ne men. Dinsdag was het 25 jaar geleden, dat de Raad voor de Scheepvaart 25 jaar in func tie was. Op 18 October 1909 werd de Raad voor de Scheepvaart, welk College bü Koninklük besluit van 1 October 1909, voor de eerste maal was benoemd, door den toenmaals tüdelük als voorzitter benoemden Raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam, Mr. Taco Henny, plechtig geïnstalleerd. De Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft den 30-jarigen koopman P. E. J. H wegens poging tot diefstal, dief stal meermalen gepleegd en wegens bedrei ging met doodslag veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest. Het O- M- had vüf jaar ge- requireerd. Minister DECKERS beeft zich om flnan- cieele redenen sger krachtig tegen dien aan drang Verzet. Hü ontkende ten stelligste, dat door hem te dezer zake ooit eenlge toezegging gedaan was. En hü was bereid, allerlei minder fraaie termen van <La heeren Westerman en de Visser te incasseeren, doch met spreken over onrecht moest men bü hem niet aankomen. De groep der oud-gepensionneerden krijgt precies, wat haar krachtens de oude Pen sioenwet en de SUchtingswet toekomt. Br »ün zelfs gevallen, waarin oud-gepension neerden er gunstiger aan tee zjjn dan zü, die onder de werking der huidige Pensioen wet gepensionneerd sjjn. Gelijkstelling dezer beide groepen zou vol gens Minister Deckers tenminste 10 millloen gulden kosten. Daar valt in dezen tüd natuur- lük niet aan te denken. Wél wilde de Minister overwegen de suggestie van den heer Suring, om de oud-gepensionneerden vrü te stellen van de korting, die op de» pensioenen in het alge meen zal worden toegepast voor het gezins- pensioen. De eerste, schoorvoetend genomen maatre gelen. waren die van contlgenteerlng, die echter te slap waren opgezet. Spr. zet dan uiteen wat contingenteering is, en bepleit protectie. Eigen lüfsbehoud dwingt dus om deze invoer- beperkende bepalingen te verzwaren. Dit is de eerste gedachte van het eerste adres. wees, dat wü God dankbaar moeten zün. dat de beste geleerden in dienst van de weten schap zich aan de Nümeegsche universiteit wüden aan de opleiding van de studenten, de toekomstige katholieke leiders van bet volk. Bü het begin van het nieuwe studiejaar moe ten wü Gods zegen afsmeeken op het universi taire werk en ongetwüfeld zal God Zün zegen schenken aan de studie der Nümeegsche uni versiteit. Zün wü dankbaar voor de groote geestelüke werken hier in Nümegen verftcht, dan heb ben wü katholieken ook den vollen plicht steeds ook in gebed en in steun het hooge werk van de opleiding der toekomstige leiders te helpen bevorderen. *s Middags om drie uur hield prof. J. B. Kors de diesrede over het onderwerp sociale recht vaardigheid. *’*•1 Tegen bet overigens allerminst verwerpelüke denkbeeld van den anti-revolutionnairen oud- mlnlster VAN DIJK, om de grootte van het pensioen meer in overeenstemming te brengen met den rang, door den gepensionneerde be kleed, opperde de Minister het beswaar, dat de Pensioenwet nu eenmaal dit systeem niet kent. Wil men het Invoeren, dan moet men het over heel de linie doen en b.v. óók voorkomen, dat de weduwe van een Jong officier evenveel pen sioen geniet als een admiraals weduwe. Dan wordt de zaak echter wel zoo omvangrijk en gecompliceerd, dat zü beter niet te pas ge bracht wordt bü een eenvoudige suppletoire be grootlng voor een hoogere uitkeering aan de oud-gepensionneerden. Tot slot vraagt spr. hoe kwamen we In de crisis? Door het economlsch-llberallsme, dat is een duldelük feit. En hoe komen we er uit? Door een nieuwe ordening in het economisch leven, die de chaos weer op zal heffen. De pu- bliekrechteUjke bedrijfsorganisaties moeten het heil brengen, deze blüven ons Ideaal. We zullen met alle beschikbare krachten pro- beeren het leed zoo goed mogelük te dragen, en trachten naar de gebondenheid van de toekomst te komen", besluit spr. Na deze rede van den heer De Bruün, be sloot de vergadering de volgende adhaesie-betul- glng aan de regeering te zenden. Naar wü vernemen, is gistermor? gen de filmopname van het laatste bezoek van wülen koning Alexander van Joego-Slavië aan Frankryk en de ontvangst in Marseille door de Herkeuringscommissie voor open bare vertooning vry gegeven. Tevens is toegelaten het vertoo- nen van de film van het transport van het stoffelijk overschot van den koning aan boord van de Dubrov nik in tegenwoordigheid van ko- ningin-weduwe Maria en president Lebrun. Bedoeld wordt het journaal, zoo- als het na coupures aan de Herkeu ringscommissie was aangeboden. Het précaire moment van den aanslag is dus vervallen. U houdt natuurlijk ook van •chte Galdarsche ROOKWORST Vraagt daarom Uw leverancier het merk dan eerst smult UI Met die redactie verklaarde de MINISTER de motie volmaakt overbodig. Immers, kis maar het geld er is en kis men maar tot een accoord met Gedeputeerden van Overüsel ko men kan, zal de verdere aanleg niet uitblüven. De regeering moet dus Industriebanken hel pen oprichten, en technologische instituten helpen stichten. Deze regeering heeft tot nu toe weinig ge daan om de industrie te helpen. Met een beroep op de belangen van duizen den, ja met het oog op hun zielen, die verlo- Het tweede adres handelt daarom werkverschaffing en steunverleenlng. Worden alle gevraagde maatregelen volgens et eerste adres genomen, dan nog zullen er Maar Ir. Bongaerts had daarvoor reeds uit gesproken, dat de motie ook nog wel iets an ders uitdrukte. Zü beteekent volgens hem. dat de vraag van de doortrekking absoluut los moet worden gemaakt van de vraag in de Memorie van Antwoord, of die doortrekking noodzakelük zal zün in verbahd met vestiging van industrie. Dit uitsprekend, komt men, aldus de katholieke afgevaardigde, meer terug op de oorspronkelüke bedoeling van de wet van 1919, die een verbinding wil tusschen de Twente kanalen en de Overijselsche. Zoo scherp kon IR. BONGAERTS, de Ka tholieke deskundige den gang van zaken in het verleden niet beoor- deelen. Nooit, zoo was zün 1 meenlng, was er aan de grondgedachte van de wet U van 1919 getornd. Ditmaal echter was er door een uitspraak van den Minis- II ter in zün Memorie van U Antwoord een büzondere kant aan de zaak. Dat men niet verder dan den weg AlmeloWi arden wilde gaan, dkkrin stak het bezwaar van den heer Bongaerts niet, want dit Ir. M. BONGAERTS ontwerp tot voorbereiding van een partlëele uitvoering zou tenslotte weer door andere ontwerpen kunnen worden gevolgd De Memorie van Antwoord echter vestigde den Indruk, alsof er getornd zou worden aan de büdragen, welke de betrokken streek in casu: Almelo voor den aanleg moet büdra gen krachtens de wet van 1919. En met die wet kwam Minister Kalff formeel dus wel de- gelük In botsing. Dit standpunt werd ook door den anti-revolutionnair VAN DIJK gedeeld. Mi nister Kalff heeft echter te dezer zake ophel dering verschaft door mede te deelen. dat Al melo inderdaad zal büdragen, maar slechts in zooverre het door de plannen gediend zal wor den. Komt dus eenmaal de verbinding met Al melo tot stand, dan zal deze stad geheel con form de wet haar deel hebben bügedragen. In een vlot speechje heeft MINISTER KALFF de verschillende sprekers, onder wie ook nog de sociaal-democraat VAN DER SLUIS en de antl- komen dienst. Is het preventief, dat van den Raad is repressief, al zal dan ook van züne uitspraken zeer zeker een preventieve werking uitgaan. Als onderdeel van zün veelomvattende taak stelt de Inspecteur-Generaal voor de Scheep vaart om. binnen het kader van de Schepen wet een onderzoek in naar alle scheepsrampen en -ongevallen welke te züner kennis komen of worden gebracht. De uitkomsten van deze on-,^ derzoeken worden door hem bü den Raad voor de Scheepvaart aanhangig gemaakt, vergezeld vat* zün voorstel, met het oog op aard en omvang'- van het ongeval, al dan niet een openbaar on derzoek door den Raad voor de Scheepvaart te doen volgen. Een Commissie uit dit College, be staande uit den voorzitter en twee leden, beslist tenslotte voor elke zaak of zulks zal geschieden. Verder behoort het nog tot de taak van den Raad voor de Scheepvaart een onderzoek in te stellen naar de bü het College aanhangig ge maakte klachten ter zake van misdraging, doch alleen wanneer deze zün gericht tegen den ka pitein, terwül op den Voorzitter bovendien nog de taak rust in hoogste ressort recht te doen, wanneer door eigenaar of kapitein van een schip ee nberoep wordt ingesteld tegen beslissingen of voorschriften van Scheepvaart-inspectie of Commissie tot vaststelling van de minimum uit watering van schepen. Deze beroepen behooren in de latere jaren, in tegenstelling met vroeger, tot de uitzonderingen. Een achttal van de personen, die op 1 October 1909 in den Raad werden benoemd, heeft bü voortduring van het College deel uitgemaakt en heeft daarin ook thans nog zitting, te weten de heeren: H. de Booy te Amsterdam, als plaatsvervangend lid; J. Prins te Umulden, als reeder van de zeevisscherü; G. Z. Jol te Sche- veningen als kapitein van de zeevisscherü; A. J. Roelotsz te ’s Gravenhage als eiectrocechnlcus; M. A. Cornelissen te Amsterdam als scheeps bouwkundige voor de groote vaart; P. H. Bos te Glimmen bü Groningen als scheepsbouwkun dige voor de kleine vaart; J. TTi. Wilmink te Groningen, als plaatsvervangend scheepsbouw kundige voor de kleine vaart; D. Taat te Katwük aan Zee als plaatsvervangend scheepsbouwkun dige voor de zeevisscherü- In verband met de tüdsomstandlgheden is van een feestelüke herdenking van het jubileum van den Raad afgezien. De tegenwoordige toepassing der werkver schaffing is allerongelukkigst, aldus spr. (ap plaus). revolutionnalr DUYMAER v. TWIST, beant woord. Dat hü het kanaal nog niet doortrekt, heeft twee oorzaken. Primo is daarvoor geen geld beschikbaar het uit te voeren deel kost 2.4 millloen, de geheele kanaaltak 5.2 millloen en secundo kan de Minister niet tot overeen stemming komen met Gedeputeerde Staten van Overüsel over het door deze provincie bü te dragen aandeel in de kosten van de aansluiting van den nieuwen kanaaltak op het Almelosche kanaal. Wat het meerendeel van de Kamer be pleit had. is. aldus de Minister, momenteel tech nisch, administratief, Juridisch en financieel, niet uitvoerbaar. Een amendement van Mevrouw de Vriez- Brulns, waardoor in de wet een termün zou worden gelegd, waarbinnen de keuring van het huid ge onderwüzerspersoneel zou moeten be ëindigd zün, werd na bestrijding door den Mi- verworpen. Deze afgevaardigde heeft dus bü dit medisch onderwerp alleen succes ge had met haar overbodige motie van gis- terqp en met haar amendement, waardoor de wet thans niet meer van open longtuberculose spreekt, doch van open tuberculose aan de ademhalingsorganen. De Raad van den Volkenbond heeft overeen komstig een wensch. door de vergadering uit gesproken naar aanleiding van het conflict tusschen Bolivia en Paraguay in zün vergade ring van 27 September, besloten een comité van deskundigen in te stellen tot het bestudee- ren van het vraagstuk van het ten aanzien van oorlog voerende mogendheden toe te pas sen wapenembargo. De bestudeering zal moeten geschieden uit zuiver rechtsoogpunt en in het büzor.der uit het oogpunt van interpretatie van het Volken- bondsverdrag. Nzar thans van officieele züde wordt mede gedeeld, heeft de Nederlandsche Regeering, gevolg gegevende aan een verzoek van den secretaris-generaal om een lid in deze commis sie te benoemen, als zoodanig aangewezen den heer mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, die de beraadslagingen vah de jongste vergadering van den Volkenbond heeft ge presideerd. Bü de replieken, waarbü het debat door we derzijds verkeerd begrüpen voortdurend minder overzichtelük werd, diende de Christelük-His- torische afgevaardigde, de heer KRIJGER, met den sociaal-democraat VAN DER SLUIS een motie in, om de Regeering te verzoeken, de verdere doorttrekking „ten spoedigste" te bevorderen. Later wüzlgde de heer Krü- ger die motie weder in dier voege, dat de door trekking ,^oo spoedig mogelük" zou moeten worden tot stand gebracht. Als presbyter assistens fungeerde deken J. L. van Mulukom, van Nümegen, als eerste troon- dlaken pater F. Wllens O. O. en als tweede troondlaken. pastoor O. v. d. Heüden van de St. Stephanuskerk; als diaken missae pater Koothman O. P. van de 8t. Domlnlcuskerk en als subdiaken de moderator van de R. K. Nü meegsche universiteit pater Chr. Hoogewee- gen 8. J. De lagere functies werden waargenomen door de studenten van de Pius Convict. Als ceremoniarius fungeerde de secretaris van den bisschop. Het koor van priesterstudenten van den Carmel en van het Pius X Convict onder lei ding van prof. dr. Franses O. F. M. voerde de liturgische gezangen uit. De professoren betraden gezamenlijk de kerk tusschen een haag van dispuutvaandels der studenten. Tüdens de consecratie werd de vaandelgroet gebracht. Onder de aanwezigen merkten wü o. m. op den minister van Justitie mr. van Schalck. de curatoren dr. Boekelman dr. Hoefnagels en den secretaris mr. C. Peinzen, terwül het meentebestyur was vertegenwoordigd door wethouders G. Busser en mr. A. Krootjes eenlge raadsleden. *Z. H. Exc. Mgr. Aengenent hield tüdens de H. Mis een korte toespraak waarin Mgr. erop ren kunnen gaan, vraagt het adres dus om steun voor de Industrie. Spr bespreekt dan het zestig millloenenplan. Ook tot snelle uitvoering hiervan dringt het adres aan. Een verder punt uit het adres is de bevoor rechting van het Nederlandsch Fabrikaat. Denken we er zelf wel aan om bü onze be hoeften geen bultenlandsche producten te koo- penpen? Zün we niet allemaal een beetje schul dig? vraagt spr. Wat de werkverruiming betreft, vraagt het adres een forceeren van bruggenbouw, we genaanleg enz. Dan wüst spr. op de enorme opvoering van de productie door mechanische middelen. Vervolgens de steunverleenlng. Vóór 1 Juli was het niet idles, zegt spr., maar daarna is de toestand eRarmelük geworden. „Men heeft op de werklooze arbeiders een misdaad gepleegd roept spr. uit, „men beeft zich aan hun leven vergrepen-” Evenals de Scheepvaartinspectie, is de Raad voor de Scheepvaart een uitvloeisel van de des- tüds tot stand gekomen Schepenwet. Beide staan evenwel naast elkaar; de Raad is vol- ouafhankelük van gemelden tak van van Almelo zou er niets aan hebben. De meeste fabrieken en handels- en landbouwondernemin gen zün nu eenmaal aan de oude kanalen bü Almelo gelegen. Het is toch te gek een „eco nomisch monstoum” noemde de vrüzinnig-de- mocraat EBEL8 het dat men aan deze be staande vestigingen de nieuwe waterverbinding onthoudt, blükbaar vertrouwende, dat ze zich wel verplaatsen zullen naar het voor dit doe) zeer ongeschikte; Immers van spoorverbindingen verstoken punt, waar het nieuwe kanaal door loopt op den weg Almelo—Wlerden. Christelük-Historische afgevaardigde KAMP hamerde op dit aambeeld en vooral uit, hoe groot voor het turfvervoer nadeel is van den hiaat tusschen het nieuwe kanaal en het kanaal AlmeloZwolle. Zün fractiegenoot KRIJGER bracht het de bat op veel breeder terrein en betoogde, dat de wet van 4 November 1919, waarbü in be ginsel tot den aanleg van de kanalen naar Twenthe besloten werd, elgenlük steeds gesa boteerd is geworden. Als men hieraan de altüd bedoelde mate van uitvoering niet wenschte te geven, had men toch zeker den plicht, wüzi- ging van die wet van 1919 voor te stellen. De man had een groot aantal diefstallen en inbraken in het Gooi gepleegd. Zoo zou hü 14 October 1929 hebben Ingebro ken in het kinderhuis „Erica" aan den Naar- derstraatweg te Naarden. Hü werd gesnapt en vluchtte. 14 Februari 1934 had hü uit een fiets- tasch een electrlsche laitumm gestolen. Vervol gens had hü »ün geluk beproefd in de woning van de familie Van Eeghen aan den Naarder- st raat weg: ook hier werd hü betrapt en moest hü vluchten. Ook had hü ingebroken in de woning van de familie Baas aan de Schapen drift te Blaricum; een aantal kleinigheden werd vermist. In den nacht van 1 op 2 Augustus 1930 had hü ingebroken In een villa aan de Schubertlaan te Bilthoven. Ten slotte was hem nog ten laste gelegd, dat hü in den nacht van 20 op 21 Oc tober 1930 te Den Dolder in een gebouw van de Willem Amtzhoeve had ingebroken. Hier werd hü betrapt door een der verpleegsters. Hü trok een revolver en riep: „Als je alarm maakt, dan schiet ik je dood”. Ook hier vluchtte de man. De verdachte hield ter zitting zün onschuld vol. Thans is de wet zóó geformuleerd dat ge sproken wordt van „niet toelaten” van een onderwü»er, die geen verklaring, dat hü zonder tuberculose is. kan krügen. Het be noeming srecht wordt nu niet noode- loos aangetast. Vervolgens heeft de onderwüzer, die ver plicht wordt, zich aan een herkeuring te onderwerpen, recht op vergoeding van de kosten, die daaruit voortvloeien. Voorts zal degene, die wegens Uchamelüke onge schiktheid ontslagen wordt, doch geen recht kan doen gelden op pensioen, omdat de ge neeskundige dienst v. d. Pensioenraad hem wél geschikt acht, recht op een uitkeering uit ’s Rüks kas hebben. Ook de kosten, door de gemeenten of schoolbesturen op grond dezer wet te maken, zullen nu vergoed wor den. En tenslotte is een betere procedure gevonden voor het geval, dat sluiting van een school noodzakelük geacht wordt. De Minister kan nu dit bevel slechts ge ven indien een schoolbestuur na herhaal de waarschuwing weigert te voldoen aan de uit deze wet voortvloeiende verplichtingen. Van dit bevel is beroep op de Kroon moge lük. De belooning is te gering en de behandeling is vaak mln. Het zün toch geen menschen uit een concentratiekamp?! Men vraagt zich af, hoe deze toestand in ons land kan bestaan, terwül de regeering op de hoogte is. Het adres vraagt dus om aan de leiders een opleiding te geven, opdat zü de ziel van den werklooze kunnen begrüpen. Spr. vestigt dan de aandacht op de Jeugdige werkloozen. die niet aan de beurt komen, en al beginnen met wanhoop. Het ligt voor de hand, dat zü moreel den verkeerden weg ogaan, en met alle partijen die iet* beters beloven, meedoen. Wat de werkloosheidsverzekering betreft, vraagt spr., of men wel weet, dat de werklooaen- kassen vaak moeten voorzien worden, mede doordat arbeiders selfs één gulden per week betalen van bun armoed. Spr. zet dan uiteen dat er inderdaad gebrek geleden wordt. Het .raagt dan de bedragen van de steunregeling van vóór 1 Juli te herstellen. De daartoe benoodigde fondsen kunnen vol gens spr. gemakkelük gevonden worden uit opcenten op de directe belastingen. Spr. zet uit een, dat b. v. een bedrag per jaar van f 2.50 voor iemand die f 1400 verdient, voldoende is, en zoo evenredig opkllmmende. Men krügt dan over het heele land een bedrag van 30 millloen gulden, terwül slechts 13 millloen voor het be oogde doel voldoende is. Het adres vraagt voorts om goedkoopere le vensmiddelen. Ook roert het adres nog de huurverlaglng en daarmee verwante kwesties aan. De Kamer wil werkverruiming. En als de Minister zegt, dat er geen geld is, verwü- z>en de heeren Krijger en Duymaer v. Twist naar het 60 millioen-fonds, waaruit dit ka naal beter kan worden bekostigd dan b.v. een verbetering van den vaarweg van Dordrecht naar zee. Het eerste adres noemt spr. als zünde van sociaal-economlsch karakter en heeft betrek king op werkbehoud en werkverruiming, het andere, dat spr. sociaal-ethisch noemt, be handelt de Ferlcverscha^fin>- steunverleenlng, en werkloosheidsverzekering. Spr. set dan uiteen wat de grond van het eerste adres is, en verklaart waardoor onze uitvoer thans stop staat. De gevolgen zün, dat er b. werkloozen zün. Bü dit alles komt de sluiting der grenzen door het buitenland en het opdringen der pro ductie van het buitenland.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 15