Besmettingsgevaar op school I Hei N.C.C. vraagt niets voor zich zelf ARMEN n@c arbeidersbeweging Regeering en Film van drama te Marseille A. C. DE BRUIJN SPREEKT 'AMENDEMENTEN-SUR1NG OVERGENOMEN VRAGEN DONDERDAG 18 OCTOBER 1934 TWEEDE KAMER r Zijkanaal naar Almelo Minister Decker» Elfde dies natalie der R.K. Universiteit Inbraken in het Gooi Almelo draagt by MR. J. LIMBURG l B. Er wordt gebrek geleden W erktyd verkorting Nieuwe ordening noodig uit? Geen opstandigheid Concentratiekampen Adres T wente-kanalen Productie opvoeren Raad voor Scheepvaart 25 jaar Van feestelijke herdenking af gezien Pontificale Hoogmis door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent Verdachte tot drie jaar veroordeeld -- 4 Het doel van verzonden adressen is o.m. het geschokte vertrou wen te herstellen Hoogere uitkeering aan de oud- gepensionneerde militairen aanvaard Door Her keuringscommissie voor openbare vertooning vrijgegeven Meer voor oud-gepen sionneerden Lyk van een man gevonden Lid van de commissie voor bestu deering van wapen-embargo Hoe komen we er Motie voor verdere door trekking A. C. de Bruyn worden nieuwj toezicht van de Scheepvaartinspectie zou nis ter 9 3-; de iia m Minister L de B over ongeveer 400.000 f GIRO Het verwijt is nu, vooral aan de vorige regee ring, dat men zich van het begin af niet ver dedigd heeft, maar de oogen voor de feiten heeft gesoten. De tweede gedachte is vergrooting van onze industrieele productie. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht wordt de „Grato", een grafische tentoonstelling, ingericht. Een kijkje in het Jaarbeursgebouw Zonder hoofdelijke stemming heeft Minister Deckers er zjjn suppletoire begrooting ten be hoeve van een verbeterde uitkeering aan de oud-gepensionneerde militairen doorgekregen. .Half werk" oordeelde BARON VAN VOORST TOT VOORST dit nlan. Het heele achterland De eerste, schoorvoetend genomen maatre gelen, waren die van contigenteering, die echter te slap waren opgezet. Spr. zet dan uiteen wat contingenteering te, en bepleit protectie. Eigen lijfsbehoud dwingt dus om deze invoer- beperkende bepalingen te verzwaren. Dit is de eejste gedachte van het eerste adres. Het ging bij het eind van dit debat af en toe vrjj vurig toe. En Minister Kalff, die de rou tine, om met de Kamer om te gaan, nog niet zoo te pakken heeft, kon de assistentie van Minister Marchant, die uit pure belangstelling naast hem was komen zitten, best gebruiken. k e Wat is de bedoeling dezer adressen? In geen geval om verbittering en opstandig heid te brengen. Ook de WEIT- werkte Aan het eind van den avond werd gelegenheid tot vragenstellen gegeven, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. het be- Er is over de wijzigingen betrekkelijk weinig meer gedebatteerd: de heer Suring had in een particulier overleg met den Minister zijn amen dementen voor den bewindsman zoo aanvaard baar mogelijk bljgewerkt, met ’t resultaat daar- mogeljjk bijgewerkt, met het resultaat daar van kon de Kamer zich vereenigen, zoodat zelfs geen stemming over deze amendementen noo dig was, want de Minister nam ze stuk voor stuk over. i- c- n; Het doel is uitsluitend het geschokte vertrou wen te herstellen, vooral in onze beweging, en om de regeering op haar houding te attendee- ren. De R. K. Werkliedenvereeniging te Til burg heeft Dinsdagavond in haar gebouw aan de Tuinstraat een vergadering belegd tot behandeling der adressen, die het be stuur der vereen!ging zond aan de Regee ring. Den Haag, 17 October 1934 In het vlotte tempo, dat haar tegenwoordig onder leiding van President Ruys de Beeren- brouck eigen is, is de Tweede Kamer heden al gauw klaargekomen met de afhandeling van de wet tot bescherming van de schoolgaande Jeugd tegen de tuberculose-besmetting, welke haar bedreigen kan van de zfjde van het on derwijzend personeel. Daar er in het wetsont werp nogal wat wijzigingen zijn aangebracht, is de eindstemming uitgesteld tot Donderdag bjj den aanvang der vergadering. Met die redactie verklaarde de MINISTER de motie volmaakt overbodig. Immers, Als maar het geld er is en Als men maar tot een accoord met Gedeputeerden van Overijsel ko men kan, zal de verdere aanleg niet uitblijven. DECKERS heeft zich om finan cieels redenen zeer krachtig tegen dien aan drang verzet. Hij ontkende ten stelligste) dat door hem te dezer zake ooit eenige toezegging gedaan was. En hjj was bereid, allerlei minder fraaie termen van de hoeren Westerman en de Visser te incasseeren, doch met spreken over onrecht moest men bij hem niet aankomen. De groep der oad-gepensionneerden krijgt precies, wat haar krachtens de oude Pen sioenwet en de Sttchtingswet toekomt. Er Zijn zelfs gevallen, waarin oud-gepension- neerden er gunstiger aan toe sjjn dan zjj, die onder de werking der huidige Pensioen wet gepensionneerd zijn. U houdt natuurlijk ook van chte Qeldersch* ROOKWORST Vraagt daarom Uw leverancier het merk ZADELHOFF DOETINCHEM dan eerst smult UI Tegen het overigens allerminst verwerpelijke denkbeeld van den anti-revolutlonnalren oud- mlnlster VAN DIJK, om de grootte van het pensioen meer in overeenstemming te brengen met den rang, door den gepensionneerde be kleed, opperde de Minister het beswaar, dat de Pensioenwet nu eenmaal dit systeem niet kent. Wil men het invoeren, dan moet men het over heel de Unie doen en b.v. óók voorkomen, dat de weduwe van een jong officier evenveel pen sioen geniet als een admiraalsweduwe. Dan wordt de zaak echter wel zoo omvangrijk en gecompliceerd, dat zjj beter niet te pas ge bracht wordt bij een eenvoudige suppletoire be grooting voor een hoogere uitkeering aan de oud-gepensionneerde n. Aan den raad der ministers te 's-Gravenhage De R. K. Werkliedenvereeniging te Tilburg, in vergadering bijeen op 16 October 1934, ken nis genomen hebbende van de adressen in zake de economische crisis, respectievelijk de ondersteuning der werkloozen, door het be- stuur van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland op 38 September j. L verzonden aan den raad,- betuigt Instemming met den inhoud dier adressen en verzoekt Uwe Ex cellenties beleefd er volle aandacht aan te schenken en de gevraagde maatregelen te ne men. Gelijkstelling dezer beide groepen sou vol gens Minister Deckers tenminste 10 millioen gulden kosten. Daar valt in dezen tijd natuur lijk niet asm te denken. Wèl wilde de Minister overwegen de suggestie van den heer Suring, om de oud-gepensionneerden vrij te stellen van de korting, die op de pensioenen in het alge meen zal worden toegepast voor het gezlns- pensioen. Gistermorgen om elf uur heeft Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent blsschop van Haarlem, ter gelegenheid van den elfden dies natalis der R. K. Nijmeegsche universiteit een pontificale hoogmis opgedragen in de rectorale kerk van St. Augustinus te Nijmegen. H Hei ontwerp werd zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. De motie komt morgen in stemming. Zij maakt een heel goede kanu. De Raad van den Volkenbond heeft overeen komstig een wensch. door de vergadering uit gesproken naar aanleiding van bet Conflict tusschen Bolivia en Paraguay in zjjn vergade ring van 27 September, besloten een comité van deskundigen in te stellen tot het bestudee- ren van het vraagstuk van het ten aanzien van oorlog voerende mogendheden toe te pas sen wapenembargo. De bestudeering zal moeten geschieden uit zuiver rechtsoogpunt en in het bijzonder uit Dinsdag was het 35 Jaar geleden, dat de Raad voor de Scheepvaart 25 Jaar in func tie was. Op 16 October 1909 werd de Raad voor de Scheepvaart, welk College bjj Koninklijk besluit van 1 October 190», voor de eerste maal was benoemd, door den toenmaals tijdelijk als voorzitter benoemden Raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam, Mr Tarn Henny, plechtig geïnstalleerd. Tot slot vraagt spr. hoe kwamen we in de crisis? Door bet economlsch-liberalisme, dat is een duidelijk feit. En boe komen we er uit? Door een nieuwe ordening in het economisch leven, die de chaos weer op zal beffen. De pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisaties moeten het heil brengen, deze blijven ons ideaal. We zullen met alle beschikbare krachten pro- beeren het leed zoo goed mogelijk te dragen, en trachten naar de gebondenheid van de toekomst te komen", besluit spr. Na deze rede van den heer De Bruijn, be sloot de vergadering de volgende adhaesie-betui- ging aan de regeering te zenden. Als de arbeidskracht niet rechtvaardig wordt gebruikt, zullen er elk jaar tallooze arbeiders „overschieten.” De beloonlng is te gering en de behandeling is vaak min. Het zijn toch geen menschen uit een concentratiekamp?! Men vraagt zich af, hoe deze toestand in ons land kan bestaan, terwijl de regeering op de hoogte is. Het adres vraagt dus om aan de leiders een opleiding te geven, opdat zij de ziel van den werklooze kunnen begrijpen. Bpr. vestigt dan de aandacht op de Jeugdige werkloosen. die niet aan de beurt komen, en al beginnen met wanhoop. Het ligt voor de hand, dat zij moreel den verkeerden weg ogaan, en met alle partijen die iets beters beloven, meedoen. Wat de werkloosheidsverzekering betreft, vraagt spr., of men wel weet, dat de werkloosen- kassen vaak moeten voorzien worden, mede doordat arbeiders zelfs één gulden per week betalen van hun armoed. De regeering moet dus industriebanken hel pen oprichten, en technologische instituten helpen stichten. Deze regeering heeft tot nu toe weinig ge daan om de Industrie te helpen. Met een beroep op de belangen van duizen den. Ja met bet oog op hun zielen, die verlo- De tegenwoordige toepassing der werkver schaffing is allerongelukkigst, aldus spr. (ap plaus). de vraag van de doortrekking moet worden gemaakt van de vraag in de Memorie van Antwoord, of die doortrekking noodzakelijk zal zijn in verband met vestiging van industrie. Dit uitsprekend, komt men, aldus de katholieke afgevaardigde, meer terug op de oorspronkelijke bedoeling van de wet van 1919, die een verbinding wil tusschen de Twente kanalen en de Overijselsche. Als spreker trad dezen avond op het Eerste Kamerlid A. C. de Bruin over het onderwerp: „Het beroep der Katholieke Arbeidersbeweging op de Regeering.” De adressen, welke verzonden zijn, vestigen, aldus spr., de aandacht op den noodtoestand, waarin onze arbeiders ongeveer één millioen verkeeren. Overal in den lande worden thans vergaderin gen als deze gehouden en worden gelijkgesteun- de adressen verzonden. Het onteigeningsontwerp ten behoeve van een nieuwen kanaaltak tusschen het in aanleg zijnde kanaal Zutfen—Enschede en den weg tusschen Almelo en Wlerden heeft tal van sprekers doen klagen over het feit, dat men dit kanaal nog niet eenige kilometers verder doortrekt, opdat het aanslulte op het kanaal AlmeloZwolle. komen dienst. Is het preventief, dat van den Raad is repressief, al zal dan ook van zijne uitspraken zeer zeker een preventieve werking uitgaan. Als onderdeel van zjjn veelomvattende taak stelt de Inspecteur-Generaal voor de Scheep vaart out. binnen het kader van de Schepen wet een onderzoek in naar alle scheepsrampen en -ongevallen welke te zijner kennis komen of worden gebracht. De uitkomsten van deze on derzoeken worden door hem bij den Raad voor de Scheepvaart aanhangig gemaakt, vergezeld van zijn voorstel, met het oog op aard en omvangr "r van het ongeval, al dan niet een openbaar on- s derzoek door den Raad voor de Scheepvaart te doen volgen. Een Commissie uit dit College, be staande uit den voorzitter en twee leden, beslist tenslotte voor elke zaak of zulks zal geschieden. Verder behoort het nog tot de taak van den Raad voor de Scheepvaart een onderzoek in te stellen naar de bij het College aanhangig ge maakte klachten ter zake van misdraging, doch alleen wanneer deze zijn gericht tegen den ka pitein, terwijl op den Voorzitter bovendien nop de taak rust in hoogste ressort recht te doen, wanneer door eigenaar of kapitein van een schip ee nberoep wordt ingesteld tegen beslissingen of voorschriften van Scheepvaart-inspectle of Commissie tot vaststelling van de minimum uit watering van schepen. Deze beroepen behooren in de latere Jaren, in tegenstelling met vroeger, tot de uitzonderingen. Een achttal van de personen, die op 1 October 1909 in den Raad werden benoemd, heeft bij voortduring van het College deel uitgemaakt en heeft daarin ook thans nog zitting, te weten de heeren: H. de Booy te Amsterdam, als plaatsvervangend lid; J. Prins te IJmulden, als reeder van de’zWvisscherijG. Z. Jol te Sche- venlngen als kapitein van de zeevlsscherijA. J. Roelofsz te ’s Gravenhage als eiectrotechnicus; M. A. Cornelissen te Amsterdam als scheeps bouwkundige voor de groote vaart; P. H. Boa te Glimmen bij Groningen als scheepsbouwkun dige voor de kleine vaart; J. Th. Wilmink te Groningen, als plaatsvervangend scheepsbouw kundige voor de kleine vaart; D. Taat te Katwijk aan Zee als plaatsvervangend scheepsbouwkun dige voor de zeevlsscherij. In verband met de tijdsomstandigheden is Van een feestelijke herdenking van het jubileum van den Raad afgezien. In de gemeente Houthem is het lijk gevon den van een onbekend man, naar schatting 55 jaren oud. netjes gekleed. Het ondergoed is niet gemerkt. Op het lijk werd 1.75 franc gevonden. Naar wij vernemen, is gistermor gen de filmopname van het laatste bezoek van wjjlen koning Alexander van Joego-Slavië aan Frankrijk en de ontvangst in Marseille door de Herkeuringscommissie voor open bare vertooning vrjj gegeven. Tevens is toegelaten het vertoo- nen van de Tilm van het transport van het stoffelijk overschot van den koning aan boord van de Dubrov nik" in tegenwoordigheid van ko- ningin-weduwe Maria en president Lebrun. Bedoeld wordt het journaal, zoo- als het na coupures aan de Herkeu ringscommissie was aangeboden. Het précaire moment van den aanslag is dus vervallen. Het tweede adres handelt daarom werkverschaffing en steunverleenlng. wees, dat wij God dankbaar moeten zijn, dat de beste geleerden in dienst van de weten schap zich aan de Nijmeegsche universiteit wijden aan de opleiding van de studenten, de toekomstige katholieke leiders van het volk. BIJ het begin van het nieuwe studiejaar moe ten wij Gods zegen afsmeeken op het universi taire werk en ongetwijfeld zal God Zijn zegen schenken aan de studie der Nijmeegsche uni versiteit. Zijn wij dankbaar voor de groote geestelijke werken hier in Nijmegen verricht, dan heb ben wjj katholieken ook den vollen plicht steeds ook in gebed en in steun het hooge werk van de opleiding der toekomstige leiders te helpen bevorderen. ’s Middags om drie uur hield prof. J. B. Kors de diesrede over het onderwerp sociale recht vaardigheid. Het eerste adres noemt spr. als zijnde van sodaal-economisch karakter en heeft betrek king op werkbehoud en werkverruiming, andere, dat spr. soclaal-ethlsch noemt, handelt de werkverschaffing, steunverleenlng, en werkloosheidsverzekering. Spr. zet dan uiteen wat de grond van hst eerste adres is, en verklaart waardoor onze uitvoer thans stop staat. De gevolgen zijn, dat er b. werkloozen zjjn. Bij dit alles komt de sluiting der grenzen door het buitenland en het opdringen der pro ductie van het buitenland. De liberaal VAN RAPPARD en de communist DE VISSER hebben zich heden nog gevoegd bij de andere afgevaardigde^ die nog weer eens opnieuw aandrang hadden geoefend voor een grootere tegemoetkoming aan deze groep. Maar Ir. Bongaerts had daarvoor reeds uit gesproken, dat de motie ook nog wel iets an ders uitdrukte. Zij beteekent volgens hem, dat absoluut los De Kamer wil werkverruiming. En als de Minister zegt, dat er geen geld is, verwij zen de heeren Krijger en Duymaer v. Twist naar het 60 mlllioen-fonds, waaruit dit ka naal beter kan worden bekostigd dan b.v. een verbetering van den vaarweg van Dordrecht naar zee. We moeten den arbeid over een zoo groot mo gelijk aantal arbeiders verdeelen, dat elscht de sociale rechtvaardigheid. Een eerste maatre gel is werktijdverkorting. Spr. doet hier een speciaal beroep op werkgevers, om ernstig laatstgenoemd idee te overwegen. Blijkt het ónmogelijk dit te verwezenlijken, dan m o e t de regeering ingrijpen. De heer de Bruin bespreekt dan de cumula tie van baantjes en de vervanging van oudere krachten door jongere, en van vrouwen door mannen. Worden alle gevraagde maatregelen volgens het eerste adres genomen, dan nog sullen er evenwel arbeiders geen werk vinden. ren kunnen gaan, vraagt het adres dus om steun voor de industrie. I Spr. bespreekt dan het zestig mlUloenenplan. Ook tot snelle uitvoering hiervan dringt het adres aan. Een verder punt uit het adres is de bevoor rechting van het Nederlandsch Fabrikaat. Denken we er zelf wel aan om bij onze be hoeften geen bultenlandsche producten te koo- penpen? Zijn we niet allemaal een beetje schul dig? vraagt spr. Wat de werkverruiming betreft, vraagt het adres een forceeren van bruggenbouw, we genaanleg enz. Dun wijst spr. op de enorme opvoering van de productie door mechanische middelen. Vervolgens de steunverleenlng. Vóór 1 Juli was het niet alles, zegt spr„ maar daarna is toestand erbarmelljk geworden. „Men heeft op de werklooze arbeiders een misdaad gepleegd roept spr. uit, „men heeft zich aan hun leven vergrepen-” De Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft den 30-jarigen koopman P. E. J. H wegens poging tot diefstal, dief stal meermalen gepleegd en wegens bedrei ging met doodslag veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest. Het O. M. had vijf jaar ge- requlreerd. De man had een groot aantal diefstallen en inbraken in het Gooi gepleegd. Zoo zou hjj 14 October 1929 hebben ingebro ken in het kinderhuis „Erica” aan den Naar- derstraatweg te Naarden. Hij werd gesnapt en vluchtte. 14 Februari 1934 had hii uit een flets- tasch een electrteche lantaarn gestolen. Vervol gens had hü zjjn geluk beproefd in de woning van de familie Van Eeghen aan den Naarder- st raat weg; ook hier werd hij betrapt en moest hij vluchten. Ook had hij ingebroken in de woning van de familie Baas aan de Schapen drift te Blaricum; een aantal kleinigheden werd vermist. In den nacht van 1 op 2 Augustus 1930 had hij ingebroken in een villa aan de Schubertlaan te Bilthoven. Ten slotte was hem nog ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 20 op 21 Oc tober 1930 te Den Dolder in een gebouw van de Willem Amtzhoeve had Ingebroken. Hier werd hij betrapt door een der verpleegsters. Hij trok een revolver en riep: „Als Je alarm maakt, dan schiet ik Je dood”. Ook hier vluchtte de man. De verdachte hield ter zitting zijn onschuld vol. Evenals de Scheepvaartinspectie, is de Raad voor de Scheepvaart een uitvloeisel van de des tijds tot stand gekomen Schepenwet. Belde staan evenwel naast elkaar; de Raad te vol- onafhankelijk van gemelden tak van Bij de replieken, waarbij het debat door we derzijds verkeerd begrijpen voortdurend minder overzichtelijk werd, diende de ChrteteHJk-Hte- torische afgevaardigde, de heer KRIJGER, met den sociaal-democraat VAN DER SLUIS een motie in, om de Regeering te verzoeken, de verdere doorttrekking „ten spoedigste" te bevorderen. Later wijzigde de heer Krij ger die motie weder in dier voege, dat de door trekking „zoo spoedig mogelijk" zou moeten worden tot stand gebracht. het oogpunt van interpretatie van het Volken- bondsverdrag. Naar thans van officieele zijde wordt mede gedeeld, heeft de Nederlandsche Regeering. gevolg gegevende aan een verzoek van den secretaris-generaal om een lid in deze commis sie te benoemen, als zoodanig aangewezen den heer mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, die de beraadslagingen van de Jongste vergadering van den Volkenbond heeft ge presideerd. Thans te de wet zóó geformuleerd dat ge sproken wordt van „niet toelaten” van een onderwijzer, die geen verklaring, dat hij zonder tuberculose is, kan krijgen. Het be noemingsrecht wordt nu niet noode- loos aangetast. Vervolgens heeft de onderwijzer, die ver plicht wordt, zich aan een herkeuring te onderwerpen, recht op vergoeding van de kosten, die daaruit voortvloeien. Voorts zal degene, die wegens lichamelijke onge schiktheid ontslagen wordt, doch geen recht kan doen gelden op pensioen, omdat de ge neeskundige dienst v. d. Pensioenraad hem wèl geschikt acht, recht op een uitkeering uit 's Rijks kas hebben. Ook de kosten, door de gemeenten of schoolbesturen op grond dezer wet te maken, sullen nu vergoed wor den. En tenslotte te een betere procedure gevonden voor het geval, dat sluiting van een school noodzakelijk geacht wordt. De Minister kan nu dit bevel slechts ge ven indien een schoolbestuur na herhaal de waarschuwing weigert te voldoen aan de uit deze wet voortvloeiende verplichtingen. Van dit bevel te beroep op de Kroon moge- lük. Zoo scherp kon IR. BONGAERTS, de Ka tholieke deskundige den gang van zaken in het verleden niet beoor- deelen. Nooit, zoo was zijn >l meenlng, was er aan de grondgedachte van de wet H van 1919 getornd. Ditmaal II echter was er door een U uitspraak van den Minis ter in zijn Memorie van U Antwoord een bijzondere 1 kant aan de zaak. Dat men niet verder dan den weg AlmeloWiorden wilde gaan, déérin stak het bezwaar van den heer Bongaerts niet, want dit Ir. M. BONGAERTS ontwerp tot voorbereiding van een partiëele uitvoering zou tenslotte weer door andere ontwerpen kunnen worden gevolgd. De Memorie van Antwoord echter vestigde den indruk, alsof er getornd zou worden aan de bijdragen, welke de betrokken streek in casuAlmelo voor den aanleg moet bijdra gen krachtens de wet van 1919. En met die wet kwam Minister Kalff formeel dus wel de gelijk in botsing. Dit standpunt werd ook door den anti-revolutionnair VAN DIJK gedeeld. Mi nister Kalff heeft echter te dezer zake ophel dering verschaft door mede te deelen. dat Al melo inderdaad zal bijdragen, maar slechts in zooverre het door de plannen gediend zal wor den. Komt dus eenmaal de verbinding met Al melo tot stand, dan zal deze stad geheel con form de wet haar deel hebben bijgedragen. In een vlot speech je heeft MINISTER KALFF de verschillende sprekers, onder wie ook nog de sociaal-democraat VAN DER SLUIS en de antl- Spr. set dan uiteen dat er inderdaad gebret geleden wordt. Het adres vraagt dan de bedragen van de steunregeling van vóór 1 Juli te herstellen. De daartoe benoodigde fondsen kunnen vol gens spr. gemakkelijk gevonden worden uit opcenten op de directe belastingen. Spr. zet uit een, dat b. v. een bedrag per jaar van f2.50 voor iemand die f 1400 verdient, voldoende is, en zoo evenredig opklimmende. Men krijgt dan over het heele land een bedrag van 30 millioen. gulden, terwijl slechts 13 millioen voor het be oogde doel voldoende is. Het adres vraagt voorts om goedkoopere le vensmiddelen. Ook roert het adres nog de huurverlaging en daarmee verwante kwesties aan. van Almelo zou er niets aan hebben. De meeste fabrieken en handels- en landbouwondernemin gen zijn nu eenmaal aan de oude kanalen bij Almelo gelegen. Het te toch te gek een „eco nomisch monstoum” noemde de vrijzinnig-de mocraat EBEL8 het dat men aan deze be staande vestigingen de nieuwe waterverbinding onthoudt, blijkbaar vertrouwende, dat ze zich wel verplaatsen zullen naar het voor dit doel zeer ongeschikte; immers van spoorverbindingen verstoken punt, waar het nieuwe kanaal door loopt op den weg AlmeloWlerden. Christelijk-Historische afgevaardigde KAMP hamerde op dit aambeeld en vooral uit, hoe groot voor het turfvervoer nadeel te van den hiaat tusschen het kanaal en het kanaal AlmeloZwolle. Zjjn fractiegenoot KRIJGER bracht het de bat op veel breeder terrein en betoogde, dat de wet van 4 November 1919. waarbij ih be ginsel tot den aanleg van de kanalen naar Twenthe besloten werd, eigenlijk steeds gesa boteerd is geworden. Als men hieraan de altijd bedoelde mate van uitvoering niet wenschte te geven, had men toch zeker den plicht, wijzi ging van die wet van 1919 voor te stellen. Een amendement van Mevrouw de Vries- Bruins, waardoor in de wet een termijn worden gelegd, waarbinnen de keuring van het huld.ge onderwijzerspersoneel zou moeten be ëindigd zijn, werd na bestrijding door den Mi- verworpen. Deze afgevaardigde heeft dus b|j dit medisch onderwerp alleen succes ge had met haar overbodige motie van gis teren en met baar amendement, waardoor de wet thans niet meer van open longtuberculoee spreekt, doch van open tuberculose aan de ademhalingsorganen. revolutlonnalr DUYMAER v. TWIST, beant- woord. Dat hjj het kanaal nog niet doortrekt, heeft twee oorzaken. Primo te daarvoor geen geld beschikbaar het uit te voeren deel kost 2.4 millioen, de geheele kanaaltak 62 millioen en secundo kan de Minister niet tot overeen stemming komen met Gedeputeerde Staten van Overijsel over het door deze provincie b|j te dragen aandeel in de koeten van de aansluiting van den nieuwen kanaaltak op het Almeloeche kanaal. Wat het meerendeel van de Kamer be pleit had. te. aldus de Minister, momenteel tech nisch. administratief, juridisch en financieel, niet uitvoerbaar. Als presbyter assistens fungeerde deken J. L. van Muliikom, van Nijmegen, als eerste troon- diaken pater F. Wllens O. C. en als tweede troondlaken, pastoor G. v. d. Heijden van de St. Stephanuskerk; als diaken mlssae pater Koothman'D. P. van de St. Dominlcuskerk en als subdiaken de moderator van de R K. Nij meegsche universiteit pater Chr. Hoogewee- gen S. J. De lagere functies werden waargenomen door de studenten van de Pius Convict. Als ceremonlarius fungeerde de secretaris van den blsschop. Het koor van priesterstudenten van den Carmel en van het Pius X Convict onder lei ding van prof. dr. Franses O. F. M. voerde de liturgische gezangen uit. De professoren betraden gezamenlijk de kerk tusschen een haag van dtepuutvaandete der studenten. Tijdens de consecratie werd de vaandelgroet gebracht. Onder de aanwezigen merkten wij o. m. op den minister van Justitie mr. van Schalck. de curatoren dr. Boekelman dr. Hoefnagels en den secretaris mr. C. Prinsen, terwijl het ge meentebestuur was vertegenwoordigd door de wethouders G. Busser en mr. A. Krootjes en eenige raadsleden. Z. H. Exc. Mgr. Aengenent hield tijdens de H. Mis een korte toespraak waarin Mgr. erop s1 T

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5