Reorganisatie der bedrijven Geen loodgieter-bankwerker bij Gemeentewerken ALCM. VICTR1X I HERCULES I ONJUISTE CIJFERS VRIJDAG 19 OCTOCER 1934 Een interpellatie Overname van straten van Loodg ieter-bankw erker Geflatteerde cijfers Nieuwe zaken Wijzigingen Stemlokalen Verkoop grond Bisschop Bottemannestraat Wijziging rechtspositie het gemeentepersoneel Verhuur woning Oude- gracht 198 Beroep tegen weigering bouwvergunning Financieeie regeling woningbouw Subsidie cursus spreek- onderwijs REORGANISATIE VAN DIEN STEN EN BEDRIJVEN District**Arbeidsbeurs, Tel. 838 INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER De burgemeester tracteerde op Drentsche stoet GEM. BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN ZONDAG A.S. 2 UUR Reorganisatie Bureau Veri ficatie en Controle Overeenkomst grensregeling en afsluiting notweg Bouwryp maken gedeelte volkstuintjes Bydrage in ziekenfondspremie voor werkloozen Benoeming leeraar Gem Avond school voor lager nijverheids onderwijs Uitkeering jaarwedden boven tallige onderwijzers aan byz- lagere scholen over 1933 Benoeming lijdelijke leeraren Gem. Avondschool voor lager nijverheidsonderwijs De heer Klaver. Arbeidsvoorwaarden by uit voering van werken voor de gemeente Drentse he Stoet ga De Schoolbioscoop De heer W. v. d. Vall I 'erkers. 2 suikerwerkers, 17 d. Spr. stelt aanhouding voor, ter behandeling in De in de of Alkmaar P. H. Bakker, Lyceumstraat 41, kruideniers winkel. gevens er in kan verstrekken, kan men beter niet adresseeren. en Wlegers, voor, de in Alkmaar: J. Luldlnga. Kennemersti aatweg 7. chocola terie en banketbakkerij. Overgegaan aan. mevr, wed. A. Luldlngavan Grunningen. B. Knijper, Boterstraat 1 a. Bedrijf uitge breid met: détallhandel Ir textielgoederen. Bouwmaterialenhandel t Eiland" N.V.. Af gesneden Kanaaivak 4. Kapltaalswljziglng. NV. Noord-Hollandsche Glashandel, Luttlk Oudorp 35. Bestuurswijziging. Schagen: M. Hoep, Laagzljde B42, winkelier in fruit en comestibles. Overgegaan aan: D. Leljen. Texel: Coöp. Zuivelfabriek „Eendracht" G. A., post bus 14, Den Burg. Bestuurswijziging. Anna-Paulowna: - Spaarbank van de Coöp. Boerenleenbank, Molenvaart 68. Bestuurswijziging. Mr. P. Langeveld had verzocht de navolgende vragen aan het College van B. en W. te mogen stellen: 1. Zjjn B. en W. van Alkmaar, gezien de droevige „les" van Hilversum van meening, dat bij het geven van bioscoopvoorstellingen in deze stad de noodige voorzorgmaatregelen ten opzichte van voorkoming van brandgevaar zijn gesteld, en zoo ja, worden deze voldoende in acht genomen? 2. Worden hier ter stede bij bioscoopvoorstel lingen s.g. „koffertoestellen" gebruikt, en zoo ja, zijn voor het gebruik daarvan voorschriften gegeven, en welke? 3. Zijn naar het oordee Ivan B. en W. in het bijzonder bij schoolbioscoopvoorstelllngen al die maatregelen getroffen, welke de veiligheid der kinderen in geval van brand waarborgen? De VOORZITTER zegt, dat deze kwestie in onderzoek Is; er is een rapport over te wachten. Bij koffertoestellen wordt gekeken naar de al-of-nlet-brandbaarheid der films; bjj brand baarheid worden de noodige voorwaarden ge steld. Wat punt 3 betreft, in 1929 besloot de Raad, den toestand ongewijzigd te latep: er is thana echter door de brandweer een "FApport opge maakt, dat bij B. en W. in behandeling is. Voorlooplg worden de voorstellingen in deze zaal gestaakt. Hierna sluiting. Burgem. en Weth. stellen voor ongegrond te verklaren het beroep van O. J. Evers, alhier, te gen het besluit van Burgem. en Weth. a d. 22 September J.I., waarbij aan adressant is gewei gerd vergunning voor het verbouwen en vergroo- ten van het perceel Jullanastraat. nr. 32. omdat wanneer aan het door adressant overgelegde bouwplan uitvoering zou worden gegeven, de achter het gebouw aanwezige open grond ge heel zou worden bebouwd, waardoor het per ceel niet meer aan dien eisch zou voldoen. Conform besloten. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan de vereenlging „Hulp aan spraakgebrekkigen" alhier ten behoeve van den cursus voor spreek- onderwijs kosteloos een zoo noodlg verwarmd en verlicht schoollokaal in gebruik te geven en haar voor het tijdvak 1 Augustus31 December 1934 en verder voor het geheele jaar 1935 een subsi die te verleenen van respectievelijk f 140 en f 300, of zooveel minder als Burgemeester en Wethou ders uit een na afloop van eiken cursus in te zenden rekening en verantwoording noodlg zal bljjken. Als voren. In verband met het feit, dat vele werkloozen slechts met moeite de contributie voor t zieken fonds kunnen betalen, heeft de Minister van So ciale Zaken zich er mede vereenlgd, dat ge meentebesturen de werkloosen in de premiebe taling tegemoetkomen door b.v. een gedeelte van de contributie voor hun ziekenfonds voor reke ning der gemeente te nemen, met dien verstande, dat deze tegemoetkoming niet in mindering wordt gebracht op den steun ingevolge de steun regeling, doch ten volle boven de uitkeering wordt genoten. B. en W. hebben onderhandelingen gevoerd met het bestuur van het Algemeen Afdeellngs- Ziekenfonds der afdeellng Alkmaar en omstre ken. Het bestuur heeft zich bereid verklaard, ten hoogste 1/3 der premie voor eigen rekening te willen nemen, wanneer de gemeente eveneens 1'3 bijpast, zoodat de premie voor werkloozen tot 1/3 kan worden verminderd. De kosten asm deze regeling verbonden, zullen voor de gemeente per jaar ongeveer f 5000— 6000 bedragen. B. en W. achten een dergeljjke regeling, die ook elders door de ziekenfondsen wordt toegepast bil lijk en stellen den Raad voor hun College te machtigen op dezen voet een overeenkomst met c voor de uitvoering van werken, waarvoor gelden door de gemeente worden verschaft waarvoor zU geldelljken steun verleent. De ver ordening kan derhalve, voorzooveel deze voor schriften betreft, vervallen en zich te dien aan zien beperken tot een verwijzing naar de collec tieve contracten. Burgem. en Weth. stellen den Raad daartoe te besluiten door vaststelling van verordening tot wijziging der verordening, acht te nemen bjj het uitvoeren van werken ten behoeve van de gemeente. Conform besloten. De VOORZITTER had dezer dagen de Zuld- laarder markt bezocht en vandaar een Drent- sche Stoet meegenomen, waar hij er het al eens met den Raad over gehad heeft. Hij biedt den Raad ter kennismaking een stuk Stoet aan. (Applaus.) Nadat de stoet geserveerd was. kreeg de heer KLAVER het woord om de bijlage te verde digen. Spr. zegt ook het standpunt te huldigen in het algemeen zoo min mogeUJk werk in eigen beheer te nemen. In dit geval gaat het alleen over onderhoudswerk; het nieuwe werk komt steeds op de openbare markt. De som der aanbesteding, dit betrof hoofd- zakelijk het arbeidsloon, was eerst 500, totdat dit bedrag ineens 1250 werd; een jaar daarna 1575 tot 2400. Over deze stijging van 500 tot 1500 is met de loodgieters gesproken; hierbtj Heek, dat voor vorstrisico ƒ600 genomen werd. Voor de overige 300 werd geen verklaring gegeven. Ondanks toename van centrale verwarming, waardoor het vorstrisico afnam, bleven de in schrijvingssommen even hoog. Het groote ver schil is te verklaren uit het feit, dat de lood gieters een groot vorstrisico namen. Gemeente werken schat dit risico zeer laag. De door de loodgieters gestelde rislco-cljfers zijn volgens spr. aan den hoogen kant. Daarcgn heeft spr, aan een proef meegewerkt, om een functie van loodgieter te vormen. Verder wordt door een smid bjj het kachel- werk op eigen houtje te vlug een stuk mate riaal af gekeurd en vervangen door nieuw. Volgens dezen gang van zaken kost het de gemeente per jaar ƒ2000. Het is gewoon onder houdswerk en een volslagen smid is er niet voor noodlg; behalve dit kachelwerk doet de func tionaris meer werk dan anders aan een parti culier wordt opgedragen. Spr. acht het onverantwoord voort te gaan met aanbesteding. Tegen het in eigen beheer uitvoeren van het kachelwerk, waartoe reeds lang geleden be sloten werd, heeft niemand zich verzet. De adressen acht spr. niet gelukkig samengesteld. De VOORZITTER wijst na deze uitstekende verdediging door den wethouder, nog op het financieel belang voor de gemeente. De heer 8TOUTJE8DIJK handhaaft het voorstel tot aanhouding, hetgeen weth. KI.A- VER ontraadt als zijnde overbodig. De heer VOGELAAR vraagt of de vorst- schade niet bjj arbitragerecht geregeld kan worden. Weth. KLAVER zegt, dat er dan nog het kachelwerk overblijft. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 13 tegen 7 stemmen. Voor de 8D-AJ*. en de 2 R.K. wethouders. B. en W. stellen voor: a. een langs den Priescheweg liggende strook grond ter breedte van 22 M. te bestemmen als bouwterrein; b. voor deze strook een trottoir langs den Priescheweg met daarin een rioleering, leidende naar de Hoornsche vaart, aan te leggen; c. B. en W. voor de uitvoering van dit werk een credlet toe te staan van 5000. nader te re gelen bij suppletoire begrooting. De heer BULEN8 vraagt de toezegging, de nieuw aangewezen strook grond voor de Volks- tuinders zoo spoedig mogeUJk in gereedheid te brengen, opdat de tuingrond in het voorjaar gereed ts. De heer GOVERS meent dat toegang tot het nieuwe terrein zeer moeilijk is en zag liever een ander terrein aangewezen. De heer VOGELAAR vindt het niet op den weg van de overheid liggen, dezen grond, die een groot kapitaal vertegenwoordigt, langer ter beschikking te stellen van een groep midden standers. Weth. VAN SLINGERLAND kan de door den heer Bulens gevraagde toezegging nog niet geven; de zaak is nog in B. en W aanhangig. Conform besloten. B. en W stellen den Raad voor: I. met ingang van 1 November 1934 op te heffen de functie van directeur van het markt- v/eajen, het grondbedrijf, het sportpark en den In handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. De heer KEESOM wijst er op, dat 7 Novem ber de termijn verstreken is; nadien stellen Oed. Staten een plan vast. Wethouder KLAVER zegt, dat er geen haast bij is en dat ook eventueel na 7 Novem ber deze kwestie geregeld kan warden. Mocht dit niet het geval zijn, dan wordt voor 7 Novem ber een vergadering gehouden. x. Een brief d.d. 15 October 1934 van het lid van den raad Mr. P. Langeveld, verzoekende in de komende raadsvergadering aan Burge meester en Wethouders vragen te mogen stel len met betrekking tot de veiligheid van de kinderen bij schoolbioscoopvoorstelllngen. Besloten werd mr. Langeveld aan het eind der agenda de gevraagde gelegenheid te geven. |j. Een adres d.d. 15 October 1934 van bet Bestuur der bloemistenpatroonsvereenlging „Alkmaar e. o.", verzoekende de ongebreidelde venter!) met bloemen en planten te beperken en daaromtrent bij verordening regelen te stellen. In handen van B. en W. gesteld om bericht en raad- X Een adres dd. 15 October 1934 van B. Heusy c-s.. wonende aan de Nieuwpoortslaan, verzoekende bjj eiken sportwedstrijd de uit gangen van het Sportpark ten minste 30 minu ten voor den afloop open te houden. In handen van B. en W. gesteld ter afdoe- ning sa. Een adres dd. 17 October 1934 van de Besturen van 'onderscheidene organisaties van smeden, loodgieters ea„ verzoekende het voor stel van Burgemeester en Wethouders, opgeno- men in bijlage nr. 129, tot Instelling van de functie van loodgleter-bankwerker, niet aan te nemen. Te behandelen bij punt 7 der agenda. bb. Een adres dd. 16 October 1934 van U. BlokJcer te Heiloo, verzoekende den termijn van ontruiming van de onbewoonbaar ver klaarde woning Sandersbuurt 9 met een jaar te verlengen. In handen van B. en W. gesteld om bericht raad. cc. Verzoek van de Ver. voor Chr. School onderwijs om gelden voor aanschaffing van achoolmeubelen. Als voren. In de raadsvergadering van 28 Dec 33 werd aangehouden een voorstel tot instelling bjj den dienst van gemeetnewerken van de functie loodgleter-bankwerker en tot vaststelling van het loon van dezen werkman. B. en W. stellen thans voor tot definitieve instelling van deze functie te besluiten en het loon vast te stellen, overeenkomstig het advies der Commissie van Overleg voor de werk lieden. De heer 8TOUTJE8DIJK betoogt, dat de in de bijlage genoemde prijsverschillen niet te be- oordeelen zijn zonder gespecificeerde gegevens. 8pr. prefereert aanhouding om een nader on derzoek mogeijjk te maken. De heer VOGELAAR vindt tweemaal aan houding wel wat erg. Spr. is echter evenmin bevredigd door de gegevens in de bijlage. Als inderdaad 3000 bezuinigd is door eigen be heer, dan moet er gebrek aan toezicht geweest zijn bij uitvoering na aanbesteding. Spr. neemt dan ook aan. dat hier 80 i 90 pet. overdreven is bij het noemen van cijfers. hebbende stemmingen van het gymnastieklokaal deser onderwijsinrichting gebruik te mogen ma ken, welke vergunning genoemd bestuur bij brief van 9 October JJ. heeft verleend. De verorde ning tot aanwijzing der stemlokalen voor de veriezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad.' zal in verband daarmede moe ten worden aangevuld. Burgem. en Weth. achten het gewenscht, deze verordening thans opnieuw In haar geheel vast te stellen. Als voren. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor den heer G A. J. Boogh te Bergen met ingang van 1 October 1934 voor vast te benoe men tot leeraar in wiskunde aan de Gemeente lijke Avondschool voor lager nijverheidsonder wijs alhier. De beer GOVERS vraagt B. en W. niet met candldaten te komen uit andere plaatsen. ;De VOORZITTER zegt, dat B en W zullen onderzoeken, of dé heer Boogh toestemming van B. en W. noodlg heeft om elders te mogen wonen. De voorgedragene wordt met algemeene stem men gekozen. Burgem. en Weth. stellen den Raad voor te bekrachtigen de door Burgemeester en Wethou ders met den heer J. W. Teerlnk, bloemist, al hier, onder dagteekenlng van 5 October 1934 aangegane overeenkomst betreffende: a. den loop der grensscheiding tusschen het aan de gemeente behoorende perceel Sectie E nr. 4130 (ged.) en de aan den heer Teerlnk behoorende perceelen Sectie E nrs. 1755, 2635 en 2636; b. het recht der gemeente om een hek te heb ben op den notweg van de Sportlaan naar de Nieuwpoortslaan en dit hek tijdens belangrijke wedstrijden te sluiten. Als voren. De meerderheid van B. en W. stelt den Raad voor het Ambtenarenreglement, het Werk liedenreglement en de Verordening regelende de rechtspositie van het onderwijzend personeel aan het Gymnasium, de Handeisschool en de Han- delsavondschool aan te vullen met de bepalingen nopens het ontslag van ambtenaren bij revo- lutlonnalre gezindheid en het ontslag van vrou welijke ambtenaren, die in het huwelijk treden of in concubinaat gaan leven overeenkomstig het ontwerp-besluit. Deze bijlage wordt aangenomen met 12 tegen 7 stemmen. Tegen V.D. en SDAJ*. havendienst n. met ingang van bovengenoemden datum: a. de leiding van den dienst van het markt wezen, daaronder niet begrepen de kermlsaan- gelegenheden, op te dragen aan den directeur van het gemeenteslachtliuls; b. de leiding van het tportpark op te dragen aan den directeur der plantsoenen en de be graafplaats; c. dfe leiding van het grondbedrijf en de ha vendienst op te dragen aan den directeur der gemeentewerken. De heer SIETSMA heeft tegen deze bijlage geen bezwaar. De heer WOLDENDORP vindt het niet juist het kantoor voor het sportpark naar het Waag gebouw over te brengen. De heer v. d. VALL brengt allereerst aan den secretaris der commissie, den heer van Dijk, dank voor diens adviezen en medewerking. Het is spr.’s meening in de commissie ge weest. dat er uit dit voorstel geen ssüarisver- meerderlng voor de directeuren zou voort vloeien; als de andere commissieleden niet van cUat gevoelen zijn, dan komt dit wellicht omdat spr. zich als voorzitter dier commissie niet dui delijk genoeg heeft uitgedrukt. De commissie was niet voor een kantoor bfj het Sportpark en de begraafplaats, daar er in het centrum een goede kantoorruimte is. De bezwaren daar- tegehi kunnen worden ondervangen. De direc teur van het Slachthuis heeft geen bezwaar tegen het belast-worden met het toezicht op de Zaterdagavondmarkt. De commissie was unaniem van meening, dat geen loonsverhooging uit deze reorganisatie mocht voortvloeien, gezien de financieeie moei lijkheden der gemeente, die de volle kosten der werkloosheidsvoorziening moet dragen. Momenteel wettigen de tijdsomstandigheden geen salarisverhooging; de meerdere verant woordelijkheid mogen zij vergoed zien in de meerdere -ideëele voldoening. Spr. vóórziet, dat de leiding der bedrijven in de toekomst nog meer gecentraliseerd moet worden, in het be lang van de gemeente. De heer VOGELAAR wijst er op, dat het voorstel van de commissie precies weergeeft, wat spr. indertijd in een motie vroeg. Voor een éénhoofdige leiding van alle be drijven voelt spr. nog niet; voorlooplg is er een goede werkverdeellng. Wat het salaris betreft, onderschljft spr. de argumenten van den heer v. d. Vall. Spr. waar schuwt B. en W. voorzichtig te zijn. Als heel het marktwezen bij het slachthuis komt, kan spr. zich met het voorstel vereenlgen. De heer GRONDSMA zegt, dat de woorden van den heer v. d. Vall hem uit het hart ge grepen zijn. Spr. wil aandringen op geen ver- hooglng van salaris, gezien de tijdsomstandig heden. De heer VENNEKER meent, dat B. en W. het voorstel der commissie wat verminkt hebben. Tot dusverre leefde Alkmaar boven zijn stand wat het getal der bedrijfsdirecteuren betreft. Het was de taak der commissie bezuiniging te brengen. De directeuren zjjn zelf van meening dat hun aantal verminderd kon worden, en hU gelooft niet, dat zjj daarbij aan eigen-belang gedacht hebben. In tal van andere bedrijven worden personen voor meer werk gezet zonder salarisverhooging. Spr. blijft zich tegen elke salarisverhooging verzetten. Het Ijjkt spr. beter deze kwestie niet tn het O. O. te brengen. De VOORZITTER zou dit laatste verkeerd achten en meent zeker, dat het G. O. hierover moet advlseeren. Er zal zeker van belangrijke salarisverhooging geen sprake rijn. In het voor stel der commissie ziet spr. een verkapte sala risverlaging. Weth. KLAVER bespreekt de opmerking In het adres, die een bepaalden directeur onaange naam heeft getroffen; men beweert daarin iets zonder feiten te noemen. De directeur heeft dat VUs grief aangevoeld. 8pr. zou het voorts op prijs stellen, den direc teur van Plantsoenen de gevraagde kantoor ruimte te geven. De heer WOLDENDORP Is van de noodzake lijkheid daarvan niet overtuigd en stelt voor net betreffende punt 4 uit de bijlage te lichten. De heer COVERS bepleit, den heer Hoek het gevraagde kantoor aan den Westerweg te geven, waarna de heer v. d. VALL betoogt, dat de gemeente-flnancita elschen, dat dit niet wordt gedaan. De heer v. d. Vall vindt het voorts een vreemde voorstelling van zaken het salarisverlaging te noemen, als Iemand meer verantwoordelijkheid krijgt. Dap hebben er heel wat ambtenaren op deae manier salarisverlaging gehad. Weth. WESTERHOF betoogt, dat V.V.V. te veel ruimte in het Waaggebouw Inneemt; bij een goede verdeellng zal er ruimte zijn èn voor V.V.V. èn voor Marktwezen èn voor Plant soenen. De bijlage wordt daarna z. h. st. aangenomen, behalve de kwestie van het kantoor, welke d~?r de meerderheid van B. en W. conform het gevoelen van den Raad wordt overgenomen. Met 15 tegen 4 st. wordt besloten Plant- B. en W. stellen den Raad voor aan J. de Vries en A. Coppens, beiden te Amsterdam, te ver- koopen een perceel bouwterrein aan de Bis- schop Bottemannestraat ter grootte van onge veer 1409 M2„ voor de som van f 7.p. M3. De heer v. d. VALL waarschuwt B. en W. er voor, dat niet te veel winkels uit één branche in een bepaalde wjjk komen. Weth. VAN SLINGERLAND zal met deze wenk rekening houden; het grondbedrijf Is er echter allereerst om grond te verkoopen. Spr gelooft niet, dat het zoo’n vaart zal loopen met de vestiging van nieuwe winkels. Conform besloten. i Den 8en Februari 1934 ontvingen B. en W. van den Raad om bericht en raad aanvragen van de Besturen der Vereenlging „8t. Joseph’der R. K. Meisjesscholen en der Vereenlging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs te Alkmaar, om de gemeentelijke vergoeding te mogen ontvangen over het jaar 1933, bedoeld in artikel 100 der Lager-OnderwUswet 1920. Hoewel het bedrag der rljksvergoedlng voor de openbare lagere scholen over 1933 nog niet definitief is vastgesteld, kan toch nu reeds met zekerheid worden gezegd, dat in dat jaar boven tallig personeel aan die scholen Is werkzaam ge weest en wel gedurende het geheele Jaar. Burg, en Weth. stellen den Raad voor de ge vraagde vergoedingen toe te kennen. De heer GRONDSMA ziet in deze kwestie een mogelijkheid tot bezuiniging en zal er bü de begrooting op terug komen. Als voren. (Vervolg) Een adres dd. 12 October 1934 van de eigenaren van gronden, gelegen ten Zuiden van de Zulderhoutlaan tusschen de Zandersloot en den Westerweg, verzoekende in het plan tot gedeeltelijke herziening van het uitbreidings plan ..Alkmaarder Hout e. o.” op te nemen het wegenplan met verkaveling zooals deze in een overgelegde schetsteekenlng is aangegeven. De Vereenlging ,JSt. Joseph” alhier, heeft ver zocht de door haar In het Lyceumkwartler aan gelegde straten, nJ. de Bleekerskade, de Ly ceumstraat en het langs den Molentocht aan de zijde van het Lyceum gelegen tegelpad, en een perceel water, een en ander voor zoover deze niet reeds eigendom der gemeente zUn, koste loos aan de gemeetne in eigendom te mogen overdragen. De straten zijn geheel overeenkomstig het Raadsbesluit van 30 Juli 1931, tot genoegen van B. en W. aangelegd en verkeeren in goeden staat van onderhoud. Burgemeester en Wethouders stellen voor tot overname te besluiten. 22 November 1933. Als voren. Burgemeester en wethouders stellen voor: a. aan het perceel Oudegracht nr. 198 te ont nemen de bestemming van ambtswoning voor het hoofd der Bosboom Toussalntschool; b. Burgemeester en wethouders te machtigen, die woning te verhuren voor een door hen te be palen huur, welke niet minder dan f 500 per jaar mag bedragen en voorts op de door Burge meester en Wethouders te stellen voorwaarden. De heer SIETSMA vraagt naar de mogelijk heid om een deel van den tuin bij de speel plaats te voegen en de huur dienovereenkomstig te verlagen. Weth. KLAVER zegt, dat B. en W. nog geen beslissing In dezen genomen hebben. Het zal nader onder de oogen worden gezien. Als voren. Onder voorbehoud van het verkrijgen van de mlnlsteriëele goedkeuring bieden B. en W. den Raad de volgende voordrachten aan ter benoe ming van tijdelijke leeraren aan de Gemeente lijke Avondschool voor lager nijverheidsonder wijs voor den duur van den cursus 19341935. 1. voor bouwkundig teekenen, de heeren A. Rauwerda en R Rauwerda, beiden leeraren aan de Ambachtsschool alhier, en H. Tauber, wo nende te Oudorp. die ook reeds den vorigen cursus werkzaam waren; 2. voor werktuigkundig- en smidsteekenen. de heeren J. Jongens en J. Wlegers, belden leeraren aan de Ambachtsschool alhier, van wie de eerste ook reeds den vorigen cursus werk zaam was; 3. voor electro-techniek en electro-technlsch teekenen. den heer G. Visschers, leeraar aan de Ambachtsschool alhier, die ook reeds den vo rigen cursus werkzaam was; 4. voor stoomwerktuigkunde en motorenken- nes, den heer D. W Abelskamp alhier, die reeds als vast leeraar aan deze school is verbonden; 5. voor vaktheorie zetten en voor vaktheorie drukken aan den typografencursus, resp. de heeren P. A. de Munck te Amsterdam en P. Schutte te Amstelveen; 6. voor hand- en decoratief teekenen één van Voor werknemers uitslltend geopend van 9 12 uur en op Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Voor werkgevers van 912 en van 25 uur. Bemiddeling voor vrouwelijk personeel dage lijks van 2—5 uur. uitgezonderd Zaterdag. De Directeur van bovengenoemd Bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep Bouwvakken: 58 grondwerkers, 41 metselaars. 6 voegers, 1 stucadoor, 20 opperlieden, 38 schilders, 5 be* ig tonwerkers. 1 tegelzetter, 2 steenhouwers, 1 stratenmaker. 1 stratenmaker-opperman, f stuc.-opperman. 2 bouwkundig opzichters, X opz. teekepaar. 2 bouwk teekenaars. 3 water bouwkundigen, 1 bdUWfCndlge, 68 timmerlie den. Groep metaalindustrie: 1 autogeenlasscher, 11 bankwerkers. 1 bliksla ger. 6 carrosseriebouwers, 3 electriciens. 3 in strumentmakers, 1 kemmaker, 2 ketelmakers, 4 klinkers, 3 loodgieters. 2 Hjnwerkers. 6 ma chinisten. 1 mach, teekenaar, 8 metaaldraalers, I metaalvjjler, 2 metaalslljpers. 15 monteur». 1 operateur. 1 pianostemmer. 1 plaatwerker, 2 rijwielherstellers, 3 scheepsbouwers, 4 smeden, II stokers, 1 tandtechniker, 1 tegenhouden 1 vuurwerker. 2 wagenmakers. 2 werktuigkundi gen, 10 jjzerwerkers. 2 zandvormers. Groep voedings- en genotmiddelen: 40 sigarenmakers, 1 sorteerder. 1 kistenpUk- ker, 1 stripper, \3 tabaksbewerkers, 3 slagers. 4 koks. 2 choc, bewerkers. 2 suikerwerkers, 17 bakkers. Groep boek- en steendrukkerijen: 5 letterzetters. 3 drukkers. Groep houtbewerking: 16 meubelmakers, 6 meubelstoffeerders. 6 mach, houtbewerkers, 3 kistenmakers, 1 bor stelmaker. Groep landbouwbedrijven: 6 tuinlieden. 12 boerenarbeiders, 2 bloemis ten. Groep handel: 14 vertegenwoordigers. 3 winkelbedienden. Groep verkeerswezen: 25 chauffeurs. 5 koetsiers. 13 pakhuisknechts, 13 magazijnbedienden, 6 kellners. Overige beroepen: 7 boekbinders. 2 wasschers. 6 kleermakers. X rietwerker. 3 schoenmakers, 1 zeilmaker. 1 por tier. 1 verfbereider, 2 huidenzouters, 5 incas seerders. 3 zakkenstoppers. 1 kapper, 1 secreta- rieambtenaar, 1 electro-techn. ingenieur. 13 kantoorbedienden, 33 transport- en 173 los ar beiders. Gedeeltelijk werkloos: metaalindustrie 42, ta baksindustrie 9; overige beroepen 7. Jeugdige werkloozen beneden 18 Jaar in di verse beroepen: 25. Vrouwelijk personeel (aangeboden): 9 kan toorbedienden. 5 winkeljuffrouwen, 1 verpleeg ster, 4 dagmeisjes, 3 dienstboden, 7 werksters. Geplaatst: 47 werkzoekenden. Alkmaar 15 October 1934. De Directeur v.n. ED. VAN DEN HEUVEL. Bjj besluit van 8 Juni 1933 heeft de Raad de voorwaarden, betrekking hebbende op den bouw met Rjjksvoorschotten van 28 arbeiders woningen en 2 winkelhuizen aan de Uiten- boschstraat door de Vereenlging voor Volks huisvesting „Alkmaar" en van 24 kleine arbei derswoningen van gemeentewege aan de Ruljterstraat en de Trompstraat, gewijzigd dien zin, dat de gemeente de voor dezen wo ningbouw benoodigde gelden zelf uit een daar voor te sluiten leening zou verstrekken. Het Rfjk heeft intusschen de rente van de vóór 1 Januari 1934 verleende en toegezegde woningwetvoorschotten van 5 pCt. tot 4 pCt. verlaagd. Daar het niet waarschijnlijk is, dat de gemeente tegen een lager percentage zal kun nen leenen, hebben B. en W. de uitbetaling van de boven bedoelde woningwetvoorschotten aan den Minister verzocht. In verband hiermede stellen Burgemeester en Wethouders den Raad voor een reeds eerder ge nomen besluit in te trekken. Als voren. Reeds een 10-tal jaren Is het vraagstuk han gende, op welke wijze een doelmatige regeling ware te treffen voor de verificatie en contröle der gemeente-flnancita. Thans is door het eervol ontslag van den gemeente-ontvanger een oplossing mogelijk; daarom stellen B. en W voor tot reorganisatie te besluiten door de afd. contróle en verificatie toe te voegen aan de afd. A ter Secretarie en de afd. betreffende de belastingen naar het kantoor van den gemeente-ontvanger. De heer merkt op. dat de ge meentewet eischt een voordracht- van 2 per sonen voor de benoeming van een gemeente ontvanger; wanneer de Raad dit prlnclpe- voorstel aanneemt, legt hij zich aan de benoe ming van de in dit voorstel genoemde personen vast. Daarom is spr. niet voor deze bijlage. De heer KEESOM is van meening, dat een verificateur een hoofdambtenaar moet zijn; dit kan geen ondergeschikt ambtenaar zijn, zoo als wordt voorgesteld. Het moet ook een man van gezag zijn en minstens gelijk zijn met een hoofdambtenaar. Spr. prefereert op verschillende gronden niet-ambtelljke contröle; hetgeen B. en W. voorstellen, kan spr. niet bevredigen. Spr. hoopt dat de Raad niet besluiten zal tot wat hier door B. en W. wordt voorgesteld. De heer VOGELAAR vraagt, waarom B. en W. de commissie voor leorganisatle van ge meentediensten niet gehoord heeft; allicht was er dan een ander advies gekomen. De commis sie stelde zich destijds op het standpunt van niet-ambtelljke contröle. Is deze gelegenheid niet aan te grijpen om tot vermindering van kosten voor de gemeente te kennen? Spr. doet een regeling aan de hand, die niet tot uit breiding van personeel leidt en de kosten be spaart. noodlg voor niet-ambtelljke contróle. De door B. en W. gevraagde princlpieele be slissing is voor spr. definitief. Spr. bepleit aan houding om te overwegen, wat het meest in het belang van de gemeente is. Weth. WESTERHOF stelt voor de beraadsla gingen te schorsen en het idee Vogelaar in B. en W. nader te bezien. De heer SIETSMA wijst ook op de argumen ten van de heeren Vermeulen en Keesom. De VOORZITTER zegt, dat ook daar reke ning mee gehouden zal worden. Weth. WESTERHOF juicht het toe. dat de Raad toch voelt voor een betere regeling der verificatie. Spr. stelt aanhouding voor. Hiertoe wordt besloten. Gemeentewerken heeft zeer geflatteerde cij fers gegeven. De gegeven vergelijking lijkt spr. niet zuiver. Bovendien de man, die èn kachel- smld en bankwerker is, moet nog geboren wor den. Mr. LANGEVELD: Het voorstel aanhouden tot ie geboren is. (Gelach.) De heer v. d. VALL zegt, dat niemand de onjuistheid van deae cijfers kan aantoonen Het is een kwestie van financiën voor de gemeente; en waar de werkgevers zelf verklaren, een risicopremie te genieten van 50 pet., kan spr. niet anders dan het voorstel van B. en W. goedkeuren. Pe heer GEELS betoogt, dat de heer Vall evenmin de onjuistheid van de cijfers der loodgieters kan aantoonen; de commissie heeft beide partijen gehoord. Het is waar, dat zjj het risico in de aanneem- som verdisconteerd hebben. De in de bijlage genoemde cijfers kan spr niet aanvaarden. Gemeentewerken heeft de cijfers geflatteerd, omdat men per se een functie van loodgleter- bankwerker wil Instell^). Spr. stelt aanhouding voor, ter behandeling in de commissie en nadere besCudeerlng der cij fers. De heer HOYTINK trekt het in twijfel, dat de aannemers 50 pet. risicopremie nemen. Gelet op de abnormale tijdsomstandigheden wil spr. de zaak in handen laten van het par ticulier initiatief. De heer SIETSMA neemt aan. dat aanbeste ding duurder is dan uitvoering in eigen be heer. Toch lijkt spr. nader advies niet over bodig; ook uit moreel oogpunt is het zaak dit punt ernstig onder de oogen te zien. Mr. LANGEVELD bepleit ook aanhouding, om adressanten gelegenheid te geven zich te zuiveren van een blaam, die onwillekeurig op hen is geworpen. De heer KEESOM bestrijdt ook de juistheid van de cijfers, in de bijlage genoemd. Spr. be twijfelt voorts, of in de toekomst deze functie niet overbodig zal zijn. De heer GRONDSMA zegt, dat het adres ab soluut waardeloos is; als men geen nadere ge- T' 1. D. Nap, wonende alhier; 2. J. F. Kuljper, wonende te Amsterdam. De voorgedragenen tot en met 5 worden met algemeene stemmen benoemd; verder werd de tweede voorgedragene sub. 6 met 15 stemmen gekozen; de eerstvoorgedragene kreeg 4 stem men. De beer Orondsma komt ter vergadering. i Aan de orde was hierna het in de vorige vergadering aangehouden voorstel tot vaststel ling eener nieuwe bouwverordening. Weth. KLAVER brengt het verzoek over tot aanhouding. Deze bijlage werd daarop nogmaals aange houden. Door de ontwikkeling van de collectieve ar beidsovereenkomsten Is het langzamerhand van geen beteekenis meer, dat de gemeente harer zijds algemeene regelen van socialen aard stelt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 21