PER VLIEGMACHINE DE WERELD ROND I Twee reuzen op het gebied der natuurkunde B OVOTZ mAaal van den dag DECODD OUDE GENEVER I HUYGENS EN NEWTON Pech 3.60 NEIl LYNDON ONTSNAPT I I I Nieuwe ontdekkingen PER LITER Golf mechanica, de eynthete Uitvoer van rogge uit Letland DOOR VICTOR BRIDGES I VRIJDAG 19 OCTOBER 1934 I s 3 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTE^, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL Vil Geweldige stryd tuttchen twee wetenschappelijke theorieën over het wezen van het licht I R EttTWÏNTlG UUR NA HET ONGEVAL Newton tT- :?4 subtiel de ver- HENRI VAN MANUELE. 1) BU N. V. Leopold’s Uitg. Mfj. te Den Haag. ie ministerie M geschiedenis :'(Z 1 de dokter, toen de auto met 1C HOOFDSTUK VH Is de reden,' ZQne Excellentie Sir George Frinton F. C, (Wordt vervolgd) deze laatste aanmaning over den theater te 1 I 1 1 1 1 I 1 i 1 I 1 1 1 I I 1 1 1 1 I 1 1 I 1 is de voor een tegen- elk de eere van 1 den grond lag bij zjjn been om hem naar bin nen te sleuren. Op het lawaai kwam thans ook de, bemanning van de First toesnellen en Oom vroeg wat er aan de hand was. Ik vertelde daarop de geheele en de anderen lachten braaf om den snoever die thans zijn lesje had gehad. Een onbeschreven in, toen Savaroff met 1 in de bal met Mc- MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) Best nog eens een jaartje mee! V,.WW,*F—V Met mjjn jas het voorbeeld gaf. Ik herlees de recensie nog eens. maar eerlijk gezegd Ik kan niets vinden, waardoor het oude heertje zich nu onsterfelijk belachelijk gemaakt moet hebben. Ik geef het hem daarom einde lijk terug en zeg een beetje bedremmeld dst Ik het onder de gegeven omstandigheden een zeer nette recensie vind voor Jacob Beenhou wer. „Is het ook Inderdaad, mijnheer." zegt het oude heertje, maar het fatale was dat ik die recensie schreef onmlddel’ük na de voorstelling en haar toen direct in het ochtendblad bet zetten. Want pas in den loop van den volgen den dag werd bekend dat Jacob Beenhouwer tijdens de sterfscène door een beroerte getrof fen werd en door een soort van heldhaftigheid heeft doorgespeeld tot aan het eind en aldus in werkelijkheid den laatsten adem uitblies. En dan ben ik het met bet oude heertje eens, dat, zoo Jacob Beenhouwer in leven de vertol ker der sterfscène bij uitnemendheid was, hij den eenigen keer dat hij het in werkelijkheid moest doen, ver beneden het pell van zijn kunpen bleef. uiiiiiiiiiiiiiinm Stamboel is het van Europa en is de vernuftigste apparaten. Zoo ter over het geheele tooneel een dat met een enkel drukknopje rdt gesteld 'ervolle „zaal’ werd onlangs de ven van een Engelsch stuk Juist der acteur*’ het meest boeiend was. begon het water bü rtralen over het too neel te storten. Een tooueelknecht had zich in een drukknopje vergist en vandaar de „tooneel- regen”. Het goed humeur tan de spelers werd er toch echter niet door bedorven. Na een kleine pauze verscheen men weer met andere kleeren op de planken. momtuig een naam genuov. scnouwourg- d.recties hielden zich aan mijn uitspraken, het X» 4—t—éi rw4—l» il —11» J X z. Aan het begin van deze geschiedenis staan de groote gestalten van twee reuzen op na- “publlek richtte zich naar mij, alleen omdat men, geloofde dat mijn opvattingen beter waren dan tan wie ook. Totdat nu dertig jaar geleden iets gebeurde, waardoor mijn carrière vernietigd werd, waardoor mijn vijanden mij onsterfelijk belachelijk kenden maken. En dat lukte zóó fabelechtlg, dat als mijn naam nu nog in de krantenwereld genoemd wordt, men nog begint te bulderen van het lachen.” t Mide heertje kijkt eenlge oogenbllkken gespannen aandacht naar het bagagenet. Deze denkend dat hij getroffen was viel met een luiden schreeuw op den grond en begon luidkeels te jammeren. Zijn vrouw wierp zich daarop op de knieën en smeekte om genade. Ik vertelde dat ik heelemaal niet van plan was ottf belden iets kwaads te doen. De vrouw krabbelde daarop overeind en sleep- oiiiiiiiiimuwn BEGROOTING 3 jachtbuit het eerste zag, er ook recht op zelfs al had hi) die ook niet i zou wat moois zijn, mopperde reden recht door Plymouth. Ja een gang, zooveel mogelljk de verkeers- vermijdend en zonder onze snelheid voordat we het Mllbay station ivoorwaarden tegen f bü levenslange geheele ongeschiktheid t »t werken door f *7^/3 Ml een ongeval met f t" ;enae ultkeerlngen f vlzl/lz," verlies van belde armen, belde beenen of belde oogen doodeljjken afloop Xv(/«” een voet of X hitte trillende landen; het is in het gele roode vlammen der uitgestrekte koolzaad- papavervelden. Het is in den grauwen rook - Het Letlandscfre ministerie van Landbauw heeft den laatffen tijd opneuw contracten, ge sloten voor den verkoop van groote partijen rogge aan het buitenland, «a. mét België. Zwit serland en.andere Europeesche landen. worden in de haven van Riga dusver heeft’ het mlpisterie 23.067 ton tarwe opgekocht. .tan zijn uitgevoerd. Voor deze t de regeering een bedrag van J op dit blad zijn Ingevolge de verzekerlr JLlie UUOTllie S ongevallen verzekerd voor een der v< Het met t als waren zijn herinneringen daar op zichtbare wijze tentoongesteld, dan vraagt hjj mij plot seling met de scherpte van een examinator: „Herinnert u zich den naam van Jacob Been houwer nog?” Ik heb den naam nog nooit eerder gehoord en Ik antwoord dat mij Iets voor den geest zweeft, maar dat ik mij het verband niet recht meer herinner. „Dan zal ik u dat zeggen, mijnheer,” zegt het oude heertje. „Jacob Beenhouwer was de beste dramatische acteur van de vorige eeuw. Toen hij op zijn hoogtepunt was. dat was zoo om streeks 1900. werd hij vereerd als een nationaal held, en inderdaad, hij was een groot kunste naar Niet alleen dat hij een tooneelspeler was van de bovenste plank, maar hij was ook een talenkenner bij uitnemendheid. Hij acteerde uit een stroom van met groote snelheid voort vliegende deeltjes, uiterst kleine, stoffelijke projectielen, uitgezonden afgeschoten als het ware door de lichtbron. Deze zouden, door aantrekkende en afstootende krachten, we ke de deeltjes der door hen getroffen lichamen op kleine afstanden er op uitoefenen, de in njn boek besproken lichtverschijnselen doen ont staan. Hoewel men Inderdaad voor sommige verschijnselen op dese manier een verklaring kan vinden, laat deze theorie ons al zeer spoe dig in den steek. Wanneer men bijvoorbeeld tracht te verklaren, hoe het mogelijk is, dat lichtstralen elkaar snijden, zonder elkaar te O"- Invloeden, dan stuit men, uitgaande van New ton’s hypothese op groote moeilijkheden. Het is dan ook alleen uit Newton’s gro'te gezag in de wetenschappelijke wereld te ver klaren, dat dit boek de studie der lichtver schijnselen gedurende meer dan honderd jaar heeft kunnen beheerschen. Langer dan een eeuw heeft het Huygens’ Verhandeling overvleu geld, terwijl slechte af en toe een enkele zelf standige denker zooals b. v. Leonhard Euler er weer eens terloops de aandacht op meende te moeten vestigen. Eerst in de negentiende eeuw stelde Araro aan Foucault voor een wetenschappelijk duel te laten beslissen. Uit Newton’s voorstelling vloeide voort, dat licht zich in water sneller moest voortplanten dan In lucht en volgens Huygens’ theorie moest het juist andersom zijn. De wijze waarop Arago het zich dacht, bleek echter niet uitvoerbaar. Nu nam Foucault de zaak ter hand en slaagde er In 1854 in, door een proef aan te toonen, dat het licht zich In lucht sneller voortplant dan in wa ter. En hiermede had Huygens het pleit gewon- Een grootsch opgezette pbgmg om deze schijnbare tegenstrijdigheid on te heffen, werd ondernomen door Prince Louis de Broglie en k zit alleen met het oude heertje in den coupé. Nademaal de reis een lange Is, zoe ken wij contact: overreiken der krant, be leefdheden, het weer, de crisis, de politiek. Dan, ik weet niet hoe, raken wij of liever raakt hij, want hij voert bij de conversatie den boven, toon, aan de subjectiviteit. „Ja, mijnheer,” zegt hij, „u of ik kunnen er een eigen meening op na houden. Zoolang je dat doet bij wijze van tijdverdrijf, is daar veel voor te zeggen, het geeft iemand een gevoel van eigenwaarde. Wie zal zeggen of onze mee ning beter of slechter is dan die van een an der? Maar zoodra je een persoonlijke meening by w<ze van beroep gaat uitoefenen, dan zeg Ik u mijnheer, dan ben je op een zeer glibberig terrein." Ik begrijp de pointe niet volkomen en ik knik dus zachtjes bevestigend met het hoofd. „Ik spreek uit ervaring,” zegt t oude heertje. „Tot voor ongeveer dertig jaar geleden was ik tooneelrecensent bij een groot dagblad. Zonder pedant te zijn, Ik kan u verzekeren dat ik als zoodanig een naam genoot. De schouwburg- de schittering van kinderoogen. Het heelal is een heelal van licht. Aan den Ingang van alle historie staat het sobere verhaal van het Boek Genesis. Het «’as de oeroude Scheppingsdag, toen de Geest Gods zweefde over den Chaos. En God sprak: Het sche wijze: Die reis naar Londen is met buitengewone levendigheid In mijn geheugen gebleven Ik geloof niet, dat Ik er ooit de kleinste bijzon derheid van vergeten zal. Ik denk, dat "heel mijn geest en gevoel in een zeer ontvankelijken toestand moet hebben verkeerd, nadat ik drie jaar had opgesloten gezeten. En het loutere genoegen van werkelijk de wereld weer in te zijn, scheen aan de'kleinste dingen een verba zend belangrijkheid te geven. Gewijzigd en uitgebreid door Young en Fres- el bleek zijn theorie niet alleen In staat alles te unnen verklaren, Wat, ten tijde van Newton en uygens van het licht bekend was, maar ook tal m andere eigenschappen, die eerst later ont- *kt worden, zooals interferentie en buiging van et licht, vermocht zij duidelijk te maken. Het licht in den algemeen gangbaren zin van het woord is evenwel slechts een zeer eng be grensd gedeelte van een veel grooter verschijn sel, dat der straling in het algemeen. Doch de wetten van het licht kunnen toegepast worden op het geheele gebied, en het werk der pioniers had, zegt de schrijver in zijn woord vooraf, een wijdere strekking dan zij zelf wisten. De lengte der lichtgolven Is tusschen nauwe grenzen gele gen, doch de wetten der golfbeweging gelden zoowel voor de uiterst kleine golflengten der Röntgenstralen als voor de lange golven der draadlooce. Na zulke glanzende overwinningen door de golftheorie behaald, is het niet, te verwonderen, dat de emissietheorle in dlscrediet geraakte en men Newton’s theorie als afgedaan beschouwde en als eerbiedig opgeborgen in de rellqulënkast der wetenschap. Des te merkwaardiger en inte ressanter is daarom het feit, dat er in de laat ste Jaren weer nieuwere feiten aan den dag zijn gekomerï, die door de golftheorie niet ten volle verklaard kunnen worden, en een terugkeer naar een soortjemissiethorie als die van Newton nood zakelijk schijnen te maken. tuurkundig gebied, Sir Isaac Newton, de scheo- van de emissie uitzendlngs) theorie en landgenoot Christiaan Huygens, die 4Ü zette den koffer op den grond en ging op bed zitten. „Wat heeft de dokter u gezegd?" vroeg zij. „Dat ik den trein van twee uur vijf moest nemen.” „Is dat alles?” .Dokter McMurtrie is nooit onnoodlg mede deelzaam.’’ antwoordde ik. Na een koite stilte voegde if er aan toe: „Maar ik zou graag de reden weten van deze wijziging in het pro gram.” Zij hief haar hoofd op en keek zenuwachtig en wantrouwend naar de deur. „Wij gaan hier zelf morgen vandaan; dat is de reden,” zei ze zacht en snel. „Ons werk hier is gedaan en het zal het beste voor ons ztfn. zoo spoedig mogelijk weg te komen.” „Ik had graag gewild," zei ik spijtig, „dat ik wat meer vertrouwen had ingeboezemd.” Sonja aarzelde. Toen ging zij rechtop zitten en streek met een karakteristiek gebaar het haar van haar voorhoofd weg. „Neil Lyndon, kom eens hier.... vlak bij mijl” zei ze zacht en met eenige aarzeling in de stem. Ik ging naar haar toe, verbaasd over die plotselinge verandering. Toen ik bü haar was, in de oogen.... en maakte Die oogen mij aan met een uitdrukking, die mü maakte wat er in de ziel van het deur geklopt werd. Ik deed open en zag Sonja. Zjj had een koffer in haar hand. ’”oen zij binnengekomen waa, sloot zjj de deur, voor zij begon te spreken. „Wel," vroeg zij op die merkwaardige, nor- „bent u blij dat naar Londen naklonk, reed de auto de oprijlaan uit. Gedurende den geheelen rit naar Plymouth bewaarde Savaroff zijn norsche stilte. Hij was van nature een zwijgzaam mensch en boven- dien denk ik, dat hij van af den avond, dat wij elkaar voor het eerst zagen, een groote antipathie tegen mij had. Wanneer dit Juist was, had ik trouwens niet veel gedaan, om hierin verandering te brengen. Ik voelde dat hij een brute heerschersnatuur had en het is altijd een genoegen voor mij geweest, door heerschers en bruten te worden gehaat. De norschheid van mijn metgezel bedierf echter geenszins mün genot in den rit. Het was een mooie dag om zich weer vrij te voelen. De zon scheen uit een blauwe lucht, die hier en daar met witte wolkfloersen was bedekt en aan weerszijden van den weg be- - r gonnen de boomen in een bijna hel groen uit te loopen. De geheele lucht scheen van een gevoel van vrijheid en avonturen vervuld. We -- - -- - snellen wegen te matigen «v. bereikten. Wij lieten den auto onder bewaking van een kruier, die tegen den ingang geleund stond Ik haalde mijn koffer te voorschijn en volgde Savaroff naar het loket. „Wacht u liever daar," zei hl), naar een hoek wijzend; „dan zal ik wel een kaartje nemen.” legde zü haar hand op mijn schouder en trok die naar zich toe, alsof zij mij iets in bet oor wilde fluisteren. „Neil, ik....” zei ze langzaam. Ik keek haar onwillekeurig een stajx achteruit, keken duidelijk meisje omging. Een oogenbllk stond ik onthutst te kijken, doch voor ik weer tot bezinning was, was Sonja opgesprongen Zij duwde mij op zij en liep naar de deur. Even bleef zij daar staan en keek mij doordringend aan, dan herstelde zij zich weer direct en zei op haar natuurlij ken. norschen toon: „U kunt die koffer ge bruiken I” Zij was verdwenen voor ik nog maar een enkel woord kon uiten. Ik ging op bed zitten en ademde diep. Ik begreep. Sonja hield van mjj. Niet als vriend, op een manier waarop alleen een opof- vrouw kan liefhebben. Dese onver- bekentenis deed mij een oogenbllk Toen deportefeuille neer! iiiiiiuiiiiHiiiiiimiriiiiiiiii^ licht worde en ’t licht werd. En sinds het zoo uitgezonden werd in dien klaren eersten wereld- morgen, is het voor ons de boodschapper uit het heelal. Het komt tot ons van de zon en de sterren en vertelt ons van hun bestaan, hun plaats, hun beweging, hun samenst^ling en nog vele andere dingen.'die van groot belang zijn. •Het bereikt ons als de op zijn schier eindeloqzen tocht verzwakte, uitgeputte bode van het be-' staan van geweldige zonnestelsels en van mach tige wereldeilanden. ver weg, in de duizeling wekkende diepten van de wereldruimte, die als oceanen van licht zich uitstrekken te midden van de zwarte duisternissen van het univer- sum. Meer nog, het is zelfs het peillood waar mee wij in staat zijn deze diepten van het R heelal te peilen.’ Voor ons is de sterrenhemel niet langer een w£i war van onregelmatig over den hemel ultgeetraolde lichtjes, noch de poë tische mythe van .den grooten jager Orion met gigantische passen voortschrijdend langs het nachtblauwe hemelgewelf. Zelfs is ze voor ons niet alleen maar een verzameling zonnen, die. evenals onze eigen zon licht uitzenden en in de diepten van de oneindige ruimte verspreid zijn. Voor ons zijn zij deelen geworden van een actief heelal, waarvan ons eigen zonnestelsel eveneens een onderdeel is. Wij kunnen hun af stand, hun massa, hun lichtsterkte, hun bewe ging meten, zelfs hun historisch verleden schatten en hun toekomst voorspellen. Onze wereld van kennis en bevattingsvermogen is sterk uitgebreid en wij beginnen iets van haar algemeene we^gn te begrijpen. nieuwe goljmechanica en nog andere, ongeboren opvattingen, zegt Sir William Bragg, zij zijn alle slechts bruikbaar als bindmiddel voor een bepaalde groep ontdekte verschijnselen; zij stellen ons in staat zuiverder te denken en nieuwe richtlijnen van onderzoek te bepalen. Anders sluit beslist mijn kdsboek In de eerste jaren niet! ’t Huishoudgeld moet dus iets minder. Dit jaar ook geen nieuw tapijt, En in plaats van ham en ei'ren Roggebrood voor ons ontbijt.' Dit keer eens geen najaarshoedje, Bovendien naar mijn idee Kan je oude wintermantel Best nog eens een jaartje mee! Maar ondanks ik bereidvaardig Wimpelde zij met een hoofdknik Al mijn grootsche plannen af! x Wat? ik zgu geen hoedje koopen? Heusch, daar is geen sprake van! Met een ouden mantel loopen? Snap je niet, dat dit niet kan? En haar motie bracht emotie, ’t Werd dan ook een rare grap. Want van tegenweer tot tranen x Kost een vrouw één enk’le stap! En het einde van het liedje Was alleen mijn slap verweer. En ik legd’ als een minister 't Is de tijd weer der begroeting In het dorp, in stad en land. Dus men leest nu allerwegen Van begrooting in de krant. Allen zitten te begroeten, Doch gezien hetgeen men preekt, Was het juister als men ditmaal Liever van verkleining spreekt! Evenwel, gezien het voorbeeld Zei ik ’s avonds bij de thee: Vrouw, wij doen met stad en lande Ook aan een begrooting mee! Kijk, verhooging van de baten Lijkt me iets te radicaal, - Want het zou me toch niets geven, Sprak ik met mijn principaal! Dus wij gaan ons wat bekrimpen, Daar de noodzaak dit gebiedt, d! „Bèenhouwer’s subtiel spel, de wijze waarop hij zijn rol beheerscht. dwong alle bewondering af. Er Is, zoover ik weet, nog geen acteur, die de Cyrano zoo kan ver tolken als deze nestor ader tooneelspelera. Maar niettemin zullen zjj, die het voor recht hadden Beenhouwer reeds eerder in. deze creatie te bewonderen, zich teleurge steld gevoeld hebben. Hij speelde zonder die bezieling, die wij altijd van het gewend waren. Vooral twj het slot kwam dit tot uiting; wjj zagen toen te veel van den auteur, te weinig van Cyrano, die op zoo tragische wijze zijn leven moet beëindigen. Hij stierf om zoo te zeggen zonder over tuiging. Omstreeks KffMmis 1931 hield Sir William H. Bragg in het Koninklijk Instituut te Londen een reeks lezingen welke onder de titel „The Universe of Light” in boekvorm werden uitge geven en onlangs in Nederlandsche vertaling verschenen zijn. In een kort voorwoord deelt de vertaler mede, dat prof. Bragg zoo vriéndelijk geweest hem een aantal aanvullingen aan hand te doen, die ook in de herdrukken der Engelsche editie niet konden worden opgeno men, omdat de omvang van de eerste druk niet mocht worden overschreden. Deze bewerking is dus in sommige opzichten vollediger dan het oorspronkelijke boek. Jn dit werk heeft de bekende natuurkundige den geweldigen strijd beschreven tusschen. de twee wetenschappelijke theorieën over het wezen van het licht: de emissietheorle en de golftheorie. Het is het verhaal van twee verbitterde tegen standers, en als in een roman met een ver- soenlng op het eind. Elk dezer theorieën, zegt de schrijver in zijn voorwoord, heeft op haar beurt schijnbaar de overwinning behaald. Het einde van den strijd is even onverwacht als ver helderend: er ontstaat een verzoening van beide hypothesen, die, naar wjj overtuigd waren, el kander wederkeerig uitsloten. Het valt ons nóg moeilijk te gelooven, dat belde theorieën waar kunnen zijn; toch worden wij daartoe gedwon gen door de veelheid van overtuigende bewyzen die voor beide kunnen worden aangevoerd. De proefnemingen en redeneerlngen van Newton en Huygens, Young en Fresnel, Crookes en Thomson en tal van andere onderzoekers uit hetverleden en het heden hebben de wegen gebaand, die naar het thans verworven inzicht leidden. De beteekenls van dit Inzicht kunnen wij niet ten volle begrijpen, tenzij wjj ëenigszins bekend zijn met het terrein, dat onze voor gangers hebben doorwrocht. doch terende wachte duizelen. Ik kwam echter spoedig den toeetand te boven, stak langzaam een slgarette op en ging naar het open raam. Wanneer Bonja wer kelijk van mij hield en daar behoefde ik geen moment aan te twijfelen zou ik van haar een hqpgst bruikbare bondganoote kun nen maken. Doch hoezeer ik mi) ook zou Inspannen, ik zouzde liefde van Sonja mij niet kunnen beloonen met liefde. In haar bijzijn doen, alaof ik van haar hield vond ik oneerlijk. Toch zou ik haar Biecht kunnen missen, want al wist ik niet veel van wat er rond om mij gebeurde, wat ik wist had ik door Sonja vernomen. Het beste leek mij, als ik bij de volgende ont moeting met haar open kaart speelde en haar vertelde, dat hoe graag ik ook anders zou wil len, Ik niets anders dan een dankbaar vriend voor haar kon zijn. Het onaangename in deze laatste gebeurte nis liet mij niet roe gauw los, als ik wel gewild had. Een gevoel van groot medelijden joor dit alleen staande meisje kwam in mjj ep en ik nam het besluit, om haar zoo gauw als ik in de gelegenheid zou zijn, te helpen. Dit voor nemen stelde mij eenigszlns gerust. Ik stond op, legde den koffer op bed en begon mijn boeken, mijn tandenborstel en de weinige andere voor werpen, die toen mijn aardsch bezit uitmaakten, in te pakken. Prof Schrödlnger door de schepping van Golf mechanica. De nieuwe golfmechanica aldus De Broglie zelf neemt het bestaan aan van deel tjes materie en licht deze laatste photonen genoemd maar zij associeert aan hun be weging de voortplanting van een golf op een Zoodanige wijze, dat de verplaatsing van deeltje zich volledig kan losmaken van voortplanting van de golf. In de golfmechanica, een der moeilijks te en diepzinnigste theorieën van de moderne physi- ca, gaat ieder deeltje dus samen met een groep golven. Men heeft hierbij te maken met de groep als eenheid, (die een eigen energie be vat) en de afzonderlijke golven daarbinnen, wat het tweeledige in het karakter der ver schijnselen verklaart. Aan de wieg van de jong geborene staan als peters dus twee oude vijanden, die het kind gezamenlijk ten doop gehouden hebben en die zich nu beter met elkaar zullen leeren staan. De jonge theorie heeft, hoewel ze nog on volkomen is en nog verder moet worden uitge- bouwd, reeds frappante resultaten opgeleverd. Hoe ze zich echter ook verder ontwikkele. de beide oude theorieën, en zonder twijfel ook de Een van de merkwaardigste ontdekkingen van den laatsten tijd is die van het foto-electrisch effect. Niet alleen, dat het de bron Is geweest van een groot aantal uiterst practische en in teressante technische toepassingen, maar ook op theoretisch gebied is dit verschijnsel van zeer diepgaande beteekenls gebleken. Het effect treedt op als het licht de een of andere materie treft. Het licht zal dan de atomen van deze stof noodzaken electronen uit te zenden. Laat men bijvoorbeeld licht van kor te golflengte op een zorgvuldig gepolijste plaat zink vallen, dan verliest de plaat negatieve elec- trlciteit (elecroneni, en wordt positief geladen. De omstandigheden, die zich hierbij voordoen zijn van dien aard, dat, uitgaande van het golf- karakter van het licht, hiervoor geen bevredi gende verklaring gegeven kan worden. Het licht kon ónmogelijk alleen maar bestaan uit in beweging zijnde deeltjes, doch evenmin ean bloote, niet-materieele golfbeweging zijn. Dit geval is een van de ontdekkingen, die ge leid hebben tot deze paradox der moderne na tuurkunde: het licht of liever de straling in het algemeen heeft dus zoowel eigenschap pen. die pr-op wijzen, dat het uit deeltjes is opgebouwd, als eigenschappen, die aan een golfbeweging herinneren. Doch de crisis op het gebied der natuurkundi ge opvattingen nam nog grootere vormen aan. By de onderaoeklngen naar de structuur van de ^bouwstoffen der materie bleek, dat ook de door 'ons als corpusculalr beschouwde kleinste deel tjes materie en electrtclteit zich In sommige omstandigheden als een golf gedragen. Hier door werd dus de paradox volledig gemaakt en werden wij er toe gedwongen ook aan deze ma- terieele elementair^ deeltjes een tweeledig ka rakter toe te kennen. Het was juist half een. len auto voorreed. Ik stond lurtrie te praten, die besloten had mij niet tar Plymouth te begeleiden. Van Sonja had na het voor mU mln of meer onaangenaam nderhoud van dien ochtend, niets meer ge zien. „Wel,” zei knarsende remmen voor de deur stil stond; ..wij kunnen dit het begin van onze kleine onderneming noemen." Ik nam de koffer en zei: ,X>aat dhs nopen, dat het einde dezelfde voldoening zal brengen." McMurtrie knikte. Ik stapte de laan op met mijn koffer. Sava roff, die achter het stuur zat, wendde rich half naar mU om. ,Xeg dien koffer maar onder de kap. U komt voorin naast mij zitten." Hij sprak op zijn gewonen, gemel(jken toon, maar ik was daaraan nu langzamerhand ge wend en stelde mij dus tevreden met een alge- meene opmerking, zooiets van dat het mij wer kelijk aangenaam zou zijn. Ik zette mijn koffer weg. zoodat die niet gezien kon worden en nam plaats aan zijn linkerkant. McMurtrie stond In de deur met zijn vreugdelooaen glimlach op de lippen. „Vaarwel I” ael Ik. „WH zullen elkaar toch in Tilbury weerzien, indien niet eerder?” „Zeker In Tilbury. Au revolr, mijnheer Ni cholson.” Terwijl Ik was als iemand, die uit den dood opgestaan, tegen alle ^herkenning bevei ligd was en heel mijn vorig leven was niets meer dan een litteeken in mijn herinnering. Ik ging voor den spiegel staan en bekeek mijzelf opnieuw, Mng en nauwlettend. Er kon geen twijfel bestaan over de volmaakt heid van mijn verandering. Tusschen Neil Lyndon zooals de wereld hem had gekend en bet grimmige, baardige, zonverbrande gezicht, dat mjj uit den spiegel aanzag, was verschil genoeg om zelfs een engel der vergelding van de wijs te brengen. Het mag waar zijn, dat vrees en liefde iemands geest scherpt, maar zelfs zij, die tnij het beste kenden zooals Oeorge en Tommy, zouden in de verste verte niet ve n len wie ik werkBUJk was. In ie der geval was ik besloten, dit op de proef te stellen, eer het jaar een dag ouder was. Mijn gedachten waren dit aangename vooruitzicht bezig en ik stond mij nog in den spiegat te bekijken, toen ér zachtje» aan de zoo kwaad werd dat hij zijn geweer greep en op mü aanlegde Zijn vrouw sprong echter op en ging voor mü staan, waardoor hü niet kon schieten. Ook zü schreeuwde vol woede: „Zeg op, waar zün de beesten die mün man heeft ge schoten I” Doch nu werd ik ook kwaad. Snel legde ik mün geweer aan en schoot dat pei van de emissie onze landgenoot Christiaan Huygens, de grondslagen legde voor de undulatie golf) -theorie. Beiden hadden zü een theorie van de licht verschijnselen ontworpen, waarin zü trachtten te verklaren wat het wezen was van het licht. Bü hun verklaringen waren zü echter van zeer verschillende uitgangspunten uitgegaan. In het jaar 1691 verscheen Huygens’ reeds In 1678 voltooide „Traité de la Lumière. Oü sont expliquées Les causes de ce qul luy arrive Dans la Reflexion, et dans la Refraction. Et particuliérement Dans l’étrange Refraction du Cristal d’Islande. Par C. H. D. Z. In deze „Verhandeling over het Licht” ont wikkelde hü een stoot-theorle, welke een voor loopster is van onze hedendaagschq golt- theorieën. Hü veronderstelt hierin een middenstof, welke hü den wereldaether noemt, bestaande uit Uiterst kleine, op elkaar gepakt liggende deeltjes (corpuscula), die de eigenschap had den van een volkomen veerkrachtige vare stof. De voorplanting van hét licht besto.id volgens hem uit het overbrengen van een re?xs van schokken van het eene deeltje op het andere. Huygens wees er met nadruk op, dat deze stodfen elkaar niet met regelmatige tus- schenpoozen opvolgden. Een golftheorie is zün verklaring dus eigenlük nog niet, daar ce regelmaat het wezenlijke kenmerk van ds golfbeweging die de grondslag vormt, van de negentiende-eeuwsche lichttheorieën, bü Huy gens’ ontbreekt. Ook over den aard van de middenstof Zc'f ontwikkelt Huygens zün denkbeelden. Lupht kan die middenstof niet zün, want terwül het geluid (dat door de lucht wordt voortgeplant) niet door een luchtledige ruimte heen wordt voortgeplant, gaat het licht er ongehinderd doorheen. Het moet dus een zeer „subtiele materie” zün, waaruit deze corpuscula be staan. terwül zü terzelfder tüd het ideaal van veerkrachtigheid en hardheid schünen te na deren. Hoewel het eveneens reeds eerder voltooid was, publiceerde Newton eerst in 1704 «ün „Optlcks or a treatise of the reflections, re fractions, inflections and colours of light.” Hü veronderstelde hierin, dat licht bestond bü verlies van een hand 1 oü verlies van een Z Cft bil am rr*- van Z jffi bü verlies van *n - -een oog ewtjWi f flff.Vhxn of armf anderen vinger had gescheten. Dat i Hartiaon. De lafaard zou dan omdat hü niets, maar dan ook niets anders heeft gedaan dan de beesten alleen maar het eerste zien, er ook nog recht op hebben. büv. even gemakkelük in het Engelsch als in het Fransch of het Nederlandsch en zoo ge beurde het vaak dat hü bultenlandsche tour iiées maakte. In het jaar 1903 kwam hü terug van een tour- née, die zeker wel twee jaar geduurd had. Groote feestelükheden werden te züner georganiseerd en in een galavoorstelling Cyrano de Ber- gerac zou Jacob Beenhouwer voor j het eerst weer op den vaderland- schen bodem op- 1 treden. Ik relf f werd er heen ge- zonden als recensent. Ik herinner mü alles nog van het begin tot het eind.” Het oude heertje wordt hierbü heftiger, hü springt van zün plaats op en begint geagiteerd floor den coupé te üsberen, zich af en toe met een ruk naar mü toewendende, als verdenkt hü cok mü ervan, in het complot tegen hem be trokken geweest te zün. „Beenhouwer’s spel was altüd technisch vol maakt. maar ik als vakman miste iets, hü speel de zonder het „feu sacrè", dat den geboren kun stenaar kenmerkt. Vooral de sterfscène aan het slot vond ik miserabel, het was zonder ruggegraat, het gaf geen Indruk.” Het oude heertje heeft moeite zün gedach ten te formuleeren. hü zoekt schijnbaar naar woordep, om mü de situatie volkomen duldelük te maken. Dan zegt hü. zün handen In doffe wanhoop ten hemel verheffend: Cyrano de Bergerac sterft niet, münheer, als een kruideniersbediende, die kou gevat heeft!” Welnu, in zoo n geval neem ik geen blad voor den mond, een criticus behoort boven de pu blieke bewondering te staan. Ik zal u laten le. zen wat ik er indertüd over geschreven heb.” Na eenig zoeken komt uit een dikke porte feuille een vergeeld krantenknipsel en ik lees os. het volgende: ^^>ynze wereld is een wereld van Jicht. 1 Het licht is overal. Het is de bron van v-,het leven. Het licht is schoonheid. Het is in het prille rood en goud der zonsopgangen; het is het daverende laaien van de zomerzon over de van en en die uit een schoorsteen geluidloos opstügt loodrecht omhoog naar een verren blauwen hemel en in het verblindende wit van de wolkengevaarten, die op winderige nazomerdagen als blanke schepen langs den hemel zeilen. Het licht dat is het laatste broeiende purper van een zons ondergang op zee en de matte tinteling van de zilverschubbenbaan van maanlicht over het water; het is de veelkleurige schitterpracht van vlindervleugels en het vreemde metaalglanzen van de veeren in een pauwestaart, de wondere sprookjeswereld in een vliesdunne zeepbel en de schittering van twee groote staalblauwe at. Mtezt» r-Ejyr A

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 26