“I I In de branding Clearing Nederland-Duitschland HEESCHE KEEL STAND DER REKENING PER IS OCTOBER EN MAANDAG 22 OCTOBER 1934. Sombere toekomst r- startsein het voor De herclassificatie BURGEMEESTER-JUBILEUM in R.K. OVERHEIDSPERSONEEL Verbod Voorzichtigheid geboden AUTO TEGEN EEN BOOM De inzittenden gewond NIJVERHEIDSONDERWIJS Boterexport V eettapelvermindering LAWNTENNIS PROF. DR. H. BERGER s Boerenstand bron van volkskracht Toelichting van het Clearinginstituut Beheer van gemeente bedrijven Het vreeselijke drama te Princenhage De dader tot tien jaar gevangenis- straf veroordeeld Zelfbeperking by den export blyft in hooge mate wenschelyk De heer F. H. van Kempen 25 jaar hoofd der gemeente Hillegeraberg Geen vernietiging van raads besluiten? Indiening vorderingen val lende onder de clearing Engelsche kampioenschappen overdekte banen DE HERZIENING VAN DE ZIEKTEWET MACHINALE FABRICATIE VAN SIGAREN DE VERKOOPVERRUIMING OP ZONDAG i Voor het K.on. Ned. Landbouw- comité heeft ir. Louzves beschouwing gegeven over taak en beleid der land bouworganisaties Ministerieele belangstelling FEDERATIE VAN BEDRIJFS- VEREENIGINGEN INDISCHE PRODUCTEN NAAR DUITSCHLAND De stand van de Nederlandsch-Duitsche clearingrekening per 15 Octotier luidt als volgt: van de bogjes-machine gevraagd Bezwaren der R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel Stortingen op rekening „Duitschland” van het Nederlandsch Clearing-insti- tuut bij de Nederlandsche Bank. Hiervan is beschikbaar voor de vol doening van vorderingen die vla de ƒ9.051.686.57; idem voor aflossing van achterstallige vorderingen 1.090.564.52. Stortingen op Clearingrekening bij de Deutsche Reichsbank 1.473.395.35. Uitbetalingen door het Nederlandsch Clear.ing-instituut nihil. De huwende arbeidster uitgesloten? Inleiding R. A. Dijker In de branding Achtste Accountantsdag der ver- eeniging van Gemeente- Accountants Crisistoestand en activiteit Inleiding mr. A. Koelma Coöp. Aankoop Mildenhall, Zaterdagmorgen 6 uur 34V> minuut: gaat omhoog miiims s tjk I ter f n. de „Uiver” Wijzigingen in de topleiding een wederom irden mevr. a i. ft. A 1 wijziging t het publiek willen slechts een 4 fa KM. iding geeft eveneens onnoodige moeilijk heden en vertraging. Naar het „Bat. Nleuwsbl." verneemt, heeft de minister van Koloniën telegrafisch aan de l p Men klaagt over de offers, die men moet brengen aan heffingen voor den kaasexport. Deze export heeft in een jaar 21 mlllioen op- gebracht. De toeslag was 11 mlllioen.. Er is dus een overschot van 10 mlllioen. In verband daarmee heeft de minister de uiterste voorzichtigheid aanbevolen en wordt thans een onderzoek Ingestald naar de meest doeltreffende wijze, waarop beperking van den uitvoer van Indlë naar Duitschland kan ge schieden. rt s e I ents- ocht, hun Onder leiding van het hoofdbestuur van ,.St. Paulus'' is dezer dagen te Leiden een vergade ring gehouden van de gecombineerde afdee- lingsbesturen van Amsterdam, Rotterdam. Den Haag en Haarlem. De afdeellngsbesturen waren vrijwel voltallig aanwezig. Vooi nog L zijn ont- o m ders iljn- ilaas men in- itsch itend kken. etc velerlei reden moet persoonlijk contact op hun over s in int rant sen- 1 Zaterdagmorgen Is de vier- en t vlntigste alge- vergadering van het Kon. Ned. Landbouw- Comlté in de vergaderzaal der Eerste Kamer voortgezet. Zaterdag 27 October zal te Breda een vergade ring worden gehouden van den Bond van Leer krachten bij het Nijverheidsonderwijs voor meis jes. Op deze vergadering zullen o.a. in bespreking worden gebracht de volgende punten: „In hoeverre heeft het nijverheidsonderwijs voor meisjes in dezen tijd een taak te vervullen? „Hoe kunnen de leeraressen bij het Nijver heidsonderwijs meehelpen om de nood in vele gezinnen gemakkelijker te doen drag en? „Hoe kunnen zij vrouwen, die daaraan be hoefte hebben, laten proflteeren van hun erva ring op het gebied van spijsbereiding, arbeidsor ganisatie, enz.? „Hoe kunnen zij meehelpen aan het paraat maken van jonge vrouwen voor haar taak in de maatschappij en voor den strijd om het bestaan? Deze bespreking zal ongetwijfeld belangwek kend worden, aangezien den minister van sociale zaken, dr. Slotemaker de Bruine den wensch te kennen heeft gegeven deze vergadering by te wo nen en aan de besprekingen deel te nemen. Aangezien geen uitbetaling geschiedt dan nadat de vordering tevoren is onderzocht en tot de clearing toegelaten, verdient het aanbeveling vorderingen vroegtijdig in te dienen. In een Zaterdagmiddag in de groote zaal van „Lommerrijk” te Hillegersoerg gehouden open bare raadsvergadering werd de burgemeester, de heer F. H. van Kempen te gelegenheid van diens zilveren ambtsjubileum gehuldigd. Het formulier moet, nauwkeurig ingevuld en vergezeld van een door den schuldeischer on- derteekende cople van de factuur of rekening en van verdere bescheiden, dienstig voor de be- oordeeling of de vordering onder de clearing valt, aan het Clearinginstituut worden inge zonden. Wordt de vordering aan een nader onderzoek onderworpen, dan ontvangt de schuldeischer binnen veertien dagen ns de In tending bericht. Aan het formulier is een voorblad gehecht houdende gedetailleerde aanwijzingen omtrent de Invulling. Het geheele bureau van het Clearinginstituut is thans gevestigd: Anna Paulownastraat 6. ‘s-Oravenhage, telefoon 392290, voor interlocale gesprekken Hl en H2. Naar wij vernemen, heeft de dezer dagen ge publiceerde benoeming van prof. dr. H. O. L. C. Berger tot regeerlngsadvlseur der Veehouderij- Centrale alleen betrekking op vraagstukken van hygiënische strekking. wordt tot wijziging der U houdt natuurlijk ook van echte Qelderiche ROOKWORST Vraagt daarom Uw leverancier het merk ZADELHOFF DOET1NCHEM dan eerst smult UI De toekomst der boter is somber, als de re geering meent, dat margarine in haar tegen woordige samenstelling voldoende vet is voor de vetvoorzlenlng der bevolking Inzake kaas en vleesch zijn wjj superieur aan elk ander land. Wij worden nu van markten af gedrongen, maar dit spijt onzen eigen afnemers en eenmaal zal er wel weer een andere wind moeten komen waaien. 1 Zaterdag werd te Utrecht in het Jaarbeurs gebouw de Achtste Accountantsdag gehouden der Vereenlging van Gemeente-accountants. Door den voorzitter, den heer J. Meyer Azn., werd het overlboen herdacht van H. M. de Koningin-Moeder en van Z. K. H. Prins Hendrik. Ten aanzien van de door een aantal gemeen teraden genomen besluiten inzake verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag, kan ..Het Volk” mededeelen. dat thans mag worden aangenomen, dat de Minister van Economische Zaken geen stappen zal doen om vernietiging van deze besluiten dopr de Kroon te verkrij gen, noch in de gevallen, waarin de gemeente raad de verruiming heeft toegestaan, noch daar waar zij is geweigerd. Vanaf Maandag as. zijn bij het Clearing instituut, bij alle kantoren van De Nederland sche Bank en bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken exemplaren verkrijgbaar van het formulier van indiening van vorderingen (for mulier B). Schrtftelijke aanvragen om toezen ding dienen uitsluitend tot het Clearinginsti tuut te worden gericht. Het formulier kan slechts worden gebezigd voor indiening van vorderingen, welke onder het verdrag vallen. Vorderingen, vervallen vóór 24 September 1934, komen niet voor indiening bij het Clearinginstituut in aanmerking. In de namiddagvergadering werd over het zelfde onderwerp een inleiding gehouden door den heer R. A. Dijker, accountant en lector aan de Handelshoogeschool te Rotterdam. Spr. be handelde den invloed van oen ondernemingsvorm op de bedrljfszulnigheid en trok daartoe een vergelijking met het particulier^, bedrijf. Vrii algemeen wordt aangenomen, dat het particu liere bedrijf veel doelmatiger en veel zuiniger wordt beheerd dan het overheidsbedrijf, doch men verzuimt evenwel deze stelling met bewij zen te handhaven. Spr. becritiseerde verschil lende opvattingen, volgens welke t overheids bedrijf in het nadeel komt van het particuliere bedrijf. Ook bi) particuliere bedrijven wordt niet altijd de rechte man op de juiste plaats ge steld en het is onjuist om A priori aan te ne men, dat de gemeenteraad minder deskundig is om over bedrijfs-economlsche zaken een oor deel te vellen dan een algemeene vergadering van aandeelhouders. Bureaucratie is een vrucht van gecentraliseerd beheer bij groote onderne mingen en niet van den ondernemingsvorm bij het overheidsbedrijf gebruikelijk. Met dat al blijft het monopolistisch karakter, dat *t over heidsbedrijf eigen is. een nadeel. De fouten, die zoowel bij het particuliere be drijf al» bij het overheidsbedrijf worden ge maakt. loopen bij het laatste soort bedrijf groo- ter gevaar onopgemerkt te blijven. De onder nemingsvorm van het gemeente-bedrijf dient zoo te worden gewijzigd, dat de directeur veel ruimere bevoegdheden krijgt dan thans, zoo mogelijk dezelfde bevoegdheden als de onder nemer in het particuliere bedrijf. Het toezicht van het College van B, en W. moet zich beper ken tot de hoofdlijnen van het beheer en de vraag of de directeur zijn functie naar behooren vervult, moet niet naar de details worden be antwoord maar naar het complete beeld. De bemoeienissen van andere colleges als den ge meenteraad moeten tot het uiterste minimum beperkt worden en niet uitgaan boven die, welke in het particuliere bedrijf aan de vergadering van aandeelhouders zijn toegekend. Daarnaast moet worden vermeden, dat het personeel een invloed, althans een belangrijken Invloed heeft op de samenstelling van de colleges, die prestaties moeten controleeren en macht hen moeten kunnen uitoefenen. Nadat wethouder Nlvard namens de gemeen te Rotterdam zijn gelukwenschen aangeboden had. werd nog het woord gevoerd door ver schillende burgemeesters van omliggende plaat sen. Door schoolkinderen werd daarop een zanghulde gebracht. De heer H. r. Louwes, voorzitter der Gronin ger Maatschappij van Landbouw, hield een inleiding over het onderwerp: „Taak en beleid onze landbouworganisaties in het heden.** Spr. splitste de behandeling van dit onder werp in twee gedeelten. In de eerste plaats mceten de landbouworganisaties haar plicht doen en in de tweede plaats moeten zij den boeren duidelijk maken, dat zjj dit doen. Is aan deze voorwaarden voldaan, dan moeten groeiende organisaties hieruit voortvloeien. Als plichten der organisaties noemde spr. de volgende punten: 1. het apenbaren van een eigen karakter; 2. het blijven behartigen der technische en economische belangen van het landbouwbedrijf; 3. het verdedigen der boeren- belangen van het landbouwbedrijf; 3. het ver dedigen der boerenbelangen op het terrein der economische en sociale politiek; 4. bevordering der algemeene plat te landsbelangen en 5. trach ten den boerenstand als bron van volks-kracht te behouden. Betreffende de openbaring van een eigen karakter, stelde spreker vast, dat het Kon Ned. Lsndbouw-Comlté en de daarbij aangesloten organisaties in wezen algemeen Nederlandsch sün. De voorzitter, de heer Guit, hield een breed voerige inleiding over den algemeenen econo- mlschen toestand met de daaraan verbonden gevolgen voor de arbeiders in het algemeen en In het bijzonder voor het overheidspersoneel. Daarna trad spr. in een beschouwing over de positie der organisatie. In een aantal plaatsen, vooral in de grootere, moet ledenverlies wor den vastgesteld, mede als jen gevolg van be zuiniging van personeel door afvloeiing enz. Daardoor is de werkkracht verminderd. Hier tegenover behoort te staan een meer intensieve propaganda, opdat de organisatie ongeschokt uit den crisis-toestand te voorschijn komt. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de maatregelen, die de regeering de laatste jaren ten aanzien van het overheidspersoneel heeft getroffen, waarbij hjj aandacht schonk aan Een egale veestapelvermlnderlng moet leiden tot bepaalde fouten. Dit vraagstuk is ook on voldoende bekeken in verband met de verhoo- Hng van productiekosten per eenheid, welke heeft plaats gevonden, en met de vraag, wat de boer moet terugkrijgen voor wat hy van •Mn veestapel moet afstaan. Spr. kwam voorts op tegen het verwijt, dat de veestapel te inten sief uitgebreid sou zijn. Noemenswaardlge uit beelding heeft sedert een zekeren tijd niet meer Plaats gehad. Ook Zuid-HoUand verdient niet or het trekken van eenige conclusie Is het te vroeg. Het is echter duidelijk, dat zelf beperking bjj den export naar Duitschland in hooge mate wenscheljjk blijft. Dat tot dusver nog geen uitbetalingen hier te lande plaats vonden, Is aan verschillende oorzaken te wijten. Het Clearing-instltuut, dat zich plotseling voor een enorme uitbreiding van zijn taak zag gesteld, was in het belang der clearing ver plicht in de eerste plaats zijn aandacht op.de stortingen te concentreeren. Bovendien kwa men de eerste adviezen van storting te Ber lijn eerst een tiental dagen later binnen. Be ginsel is, dat geen uitbetaling plaats vindt, dan nadat de vordering is onderzocht en tot de clea ring toegelaten. De formulieren van indiening zijn thans aan de door de Reichsbank opgege ven crediteuren verzonden. Verder wordt ver wezen naar de afzonderlijke mededeellng hier omtrent. Met nadruk wordt voorts herinnerd aan de verplichting om van iedere storting op de clea ringrekening bij de Nederlandsche Bank gelijk tijdig mededeellng te doen aan het Clearing instituut door middel van het formulier van storting (formulier A). Als bekend is het nieuwe formulier sedert enkele dagen aan de kantoren van De Nederlandsche Bank en de groote bank instellingen verkrijgbaar. Het tot dusver gebe zigde mozbel is hiermede vervallen. Nlet-inzending of onjuiste invulling van het formulier heeft tengevolge, dat de storting niet aan de Reichsbank kan worden geadviseerd. Onnoodige vertraging by de uitbetaling in Duitschland is hiervan het gevolg. De burgemeester werd toegesproken door den heer A. J. Breedveld die de gevoelens van den Raad vertolkte. Vervolgens wendde hij zich tot van Kempten en bood hij een schemer lamp aan. De burgemeester dankte daarop in enkele korte woorden. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer C. N. A. Loos die namens de burgerij een zilveren theeservies pn een Perzisch tapijt aanbood. De gemeente-secretarls de heer J van Balle- gooy bood daarop namens de gemeenteambte naren een serre-ameublement en een kaarsen kroon aan. Indische Regeering laten weten, dat waar de Nederlandsche eA Nederlandsch-Indische uit voer naar Duitschland slechts gedeeltelijk kan worden vereffend met de Duitsche invoeren in Nederland en Nederlandsch-Indië, omdat de waarde van het geen Duitschland exporteert, achter blyft bjj hetgeen dat land uit Neder- landsch-Indië betrekt, de uiterste voorzichtig heid bij den export moet worden betracht, omdat Duitschland het saldo niet zal kunnen betalen met deviezen, zoodat opnieuw een ‘cre- dietsaldo ontstaat in Duitschland, dat zal wor den „bevroren”. Woensdag j.l. was het bestuur van de R. K. Centrale In vergadering bijeen. Besproken werd het door de Regeering bij de Centrale Commissie voor Ambtenarenzaken aan de orde gebracht voorstel tot herclassificatie van gemeenten, terwijl verschillende gemeenten naar een lagere klasse worden overgebracht. De R. K. Centrale staat afwijzend tegenover dit voorstel. Zij is tegenstandster van classifi catie, omdat naar haar oordeel 1 aangeven van een gezonden grondslag voor classificatie niet wel mogelijk is. Besloten werd tot het op korten termijn hou den van een gecombineerde hoofdbestuursver gadering der by de R. K. Centrale aangesloten organisaties, waar het vraagstuk in vollen om vang aan de orde komt. Mede In verband met de in de mlllioenen- nota. betreffende de Rjjksbegrootlng 1935. aan- gekondlgde wijziging van de Pensioenwet 1922. die reeds een punt van bespreking uitmaakte in het bestuur van de Centrale, werden enkele bij zondere punten, terzake deze wet, herzien. Voor al had de aandacht het feit, dat de mogelijkheid van inkoop van op arbeidsovereenkomst door gebrachte dienstjaren, niet geldt voor het per soneel van de lagere bestuursorganen. Over deze aangelegenheid zal een schrijven uitgaan naar den Minister van Binnenlandsche Zaken. Wat betreft de in de millloenennota aange- kondigde wetswijzigingen, deze is voor de R. K. Centrale onaanvaardbaar. Hedenochtend heeft de Bredasche Rechtbank uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 28-jarigen landarbeider G. O. uit Princenhage, tegen wten het O. M. 8 October JJ. een gevan genisstraf eischte van vijftien jaar. O. had in den a vond van 13 Juli Jl. in de buurtschap Vughaschoot onder Princenhage zijn buurman C. de K gehuwd en vader van twee kinderen, op onmenschelljk wreede wijze van het leven beroofd, door dezen ua hem vooraf door een paar schoten uit zijn revolver levensgevaarlijk gewond te hebben, met de scehrpe zijde van een schop zóó op het hoofd te slaan dat K.'s schedel werd gekliefd en de dood spoedig daarop Intrad. Na zijn daad bedreven te hebben, sleepte O. zijn slachtoffer naar een korenveld, waar hij het lijk in een greppel wierp. De rechtbank veroordeelde O. thans wegens doodslag tot een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek van vooarrest. Austin won Zondag bet Engelsch kampioen schap overdekte benen door met vijf sets van Borotra te winnen. De demiflnales hadden bet volgende resul taat: Austin sloeg Prenn 8—:3, 61, 63. Borotra sloeg Jones 10—8, 6—3, 6—3. Finale: Austin sloeg .Borotra 6—3, 4—6, 6—0, Het tweede gedeelte van zijn antwoord, hoe den boeren duidelijk wordt gemaakt, dat de or ganisaties hun plicht doen, leidde spr in. door te wijzen op het belang van een spreken tot het gemoed van den boer. In de verdeeling der boerejibelangen op het terrein der economische eh sociale po litiek zitten'wij midden In de branding der meest actueele vraagstukken, aldus spr. Bü de herstelling van misstanden hebben de organisaties rich uitstekend geweerd. Hun actie voor de Landouw-Crlsiswetgeving is en wordt uitnemend gevoerd. Waar deze wetgeving ech ter nog kan worden beschouwd als een nood verband. komen verschillende volgende vragen naar voren. Moet de tegenstelling tusschen de beschutte- en onbeschutte bedrijven wonden opgelost door alle onbeschut of wel alle beschut te maken? Moeten de binnenlandsche tolmuren worden afgebroken of uitgebreid? En dan verder: wat moet er met ons ruilmiddel gebeuren? Hand having der goudwaarde of devaluatie. Hoewel het netelige vraagstukken zijn, moet ook de boerenstand in zijn organisaties zich op de beantwoording hiervan toeleggen. Bevordering der algemeene plattelandsbelan- gen als spaarbanken, telefoon, poet, verkeer, «tc. dient voor zoover deze zaken niet door spe ciale organisaties zijn overgenomen, te wonden aangepakt. De boerenstand dient als bron van volks kracht te worden behouden. Getracht moet worden den boerenstand tot een gelijkge rechtigd deel der natie te maken, met zijn redelijk aandeel In het volkslnkomen. Een boerenstand, die zich bewust is. die zijn in vloed opeischt bij de vorming dar openbare meening. brengen, verlaten en 1b benoemd tot pastoor te 's Gravenhage in de parochie van de H Mar tha. Volgens het verlangen van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent om eenheid te brengen in het jeugdwerk, zal thans de algemeene directeur van het mannelijk jeugdwerk In het diocees Haarlem worden belast met de leiding der St. Joseph-Gezellen-Vereenlging. Tot. directeur .der K. J. C. is benoemd de assistent-directeur H. van Spanje, terwijl, zoo- als eerder gemeld, pater Alexander O.M.Cap, thans officieel belast is met de kernvorming in de sociale vereenigingen voor de katholieke actie Hiermede is o.l. de laatste stap gedaan in de richting der centralisatie der diverse schakee- rlngen op het gebied der mannelijke jeugd. aan de waarin genomen hetgeen plaats had na de verschijning van bet rapport der commlssle-Schouten. De Inhoud van dit rapport werd aan scherpe critiek onderworpen, evenals de maatregelen, welke als uitvloeisel van dit rapport door den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn ge troffen en welke neerkomen op een sterken druk naar loonsverlaging voor het personeel in dienst der lagere bestuursorganen. Bijzonder memoreerde spr. daarbij wat plaats vond in de gemeenten, waar bovengenoemde afdeelln- gen gevestigd zijn. Als een zeer groot nadeel van bet optreden der regeering werd mede gevoeld, dat het ge organiseerd overleg bU de lagere bestuursorga nen, ten aanzien van loonen en salarissen, zijn practische beteekenls dreigt te verliezen. De gedachtenwisseling, die op de inleiding volgde, ’was hiervan een sterke weerklank, welke zoowel het streven van den Minister van Binnenlandsche Zaken als de organisatorische vraagstukken, door het hoofdbestuur aan de orde gesteld, gold. De gedachtenwisseling getuigde van volkomen vertrouwen in de bondsleidlng. r Besloten werd de propaganda krachtig ter hand te nemen. Het ligt in de bedoeling in de naaste toe komst nog een aantal van deze afdeelingsbe- sturenvergaderlngen in de verschillende dee- len van bet land te beleggen. Waren alle in aanmerking komende be dragen reeds dadelijk op de clearingreke ning gestort, dan zou het zeer de vraag zijn, of de clearing van Nederlandschen kant nog een overschot zou laten. Daarbinnen hebbe een zoo doeltreffend moge- lijke verdeeling plaats. Men late de veehouderij niet verschrompelen. ZU heeft neg nooit méér aan 60 A 65 gulden per H A. steun van het Nederlandsche publiek ontvangen. Spr. misgunt allerminst den steun aan den akkerbouw, maar de consument schijnt het groote offer daaraan gemakkelijker te brengen. Naar wij vernemen, is in ae laatste bestuurs vergadering van de Federatie van Bedrijfs- vereeniglngen mr. B. C. Slotemaker benoemd als opvolger van mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, die deze functie neerlegde in ver band met zijn benoeming tot burgemeester van Groningen. De heffingen op het binnenland leiden tot een consumptievermindering, weshalve zij nader moeten worden overwogen. De egale veestapel- vermindering moet ernstig worden herzien. Dezelfde fout heeft de gedachte, dat men slechts H van de melk moeten steunen om tot vermindering te komen. De graanheffing is voor de veehouderij buitengewoon moeilijk aan vaardbaar. Spr. misgunt den graanbouw geen steun, maar deze vorm deugt niet. Niet d e steun van het graan moet ophouden, maar wel deze steun. De veehouderij moet naar verlaging van productiekosten streven. Het zwadr belaste, verarmde publiek zal men weer wat moeten ontlasten en men de grenzen wat wijder moeten openzetten. Dan krijgt onze veehouderij weer een kans, maar zy zal die alleen kunnen gebruiken, als zij er In is geslaagd, de kosten te verlagen. Men bezie het veehoudersvraagstuk nuchter, zonder vooroordeel en zonder Prlnzlplenrelterel. Barbertje moet hangen, schijnt men te den ken. Dit verdient Barbertje niet. De voorzitter dankte den heer van Heynen voor zijn rede. HU verklaarde, dat de vergade ring geslaagd was, ultte zjjn vreugde over het hooge peil, waarop de discussies hadden gestaan, sprak zijn voldoening uit over mr. Smeenge’s aanwezigheid. •Vanuit de vergadering werd den voorzitter hulde gebracht voor zijn presidium. De vergadering was hiermee geëindigd. het verwijt, dat men deze provincie in dit op zicht doet. Gezond is de veehouderij niet, maar wat is au wel gezond? Steun kan zij nu niet missen. D» regeering en het publiek willen slechts een tekar bedrag offeraa. DU geeft een begrenzing. Nogmaals wordt erop gewezen, dat wie be talingen op onder het verdrag vallende vor deringen op andere wijze verricht dan door storting op de rekening van het Clearinginsti tuut bij de Nederlandsche Bank zich aan straf vervolging bloot stelt. Moet aan een in een ander land dan Duitschland gevestigd persoon of firma worden betaald, dan dient deze be taling evenzeer over de clearing te geschieden De persoon of firma in quaestie dient in dat geval een adres In Duitschland op te geven, waaraan het bedrag in RM kan worden vol daan. Betalingen via den Postglrodienst wegens vorderingen, welke onder de clearing vallen, moeten uitsluitend geschieden door storting of overschrijving op de op het voorblad van for mulier A vermelde postrekening no. 2020. Inzake de boter kwam spr. tot een export- opbrengst van 14 K mlllioen. De steun op de fnelk was 16 mlllioen. Hier was dus een tekort v«n 1H mlllioen. Maar men zegge niet, dat er *n het algemeen slechts offers worden ge bracht, waar niets tegenover staat. Voorts zette spr. uiteen, dat de boterexport naar Engeland zijn goede zijde had en in de oontlngenteering tot uiting zal komen. Na de verschillende adressen van sigarenfa brikanten over wel of niet verbreken van ma chines bij de sigarenfabricage, hebben thans vijftig fabrikanten een adres gericht aan de regeering. waarin wordt gevraagd om niet al leen de compleet-machines, doch ook de ss- bosjes-machine te verbieden. Bij onmogelijkheid daarvan achten zij het ook mogelijk, evenals dat in Zwitserland gebeurt, bij de belasting onderscheid te maken tusschen machinaal- en half-machlnaal vervaardigde si garen. Door mr A. Koelma. gemeente-secretarls van Alkmaar en buitengewoon lector aan de Han delshoogeschool te Rotterdam, werd een inlei ding gehouden over het onderwerp: „Vormen van Gemeentebeheer in het bijzonder met be trekking tot de Gemeentebedrijven”. Spreker begon met er op te wijzen, dat een beschouwing van oe vormen van gemeentebeheer demon streert hoezeer de gemeente In werkelijkheid een veel Ingewikkelder beeld geeft dan de Ge meentewet met haar vrij eenvoudig schema zou doen vermoeden. O.a. werd door spr. de vraag behandeld of de vorrr» van ons gemeentebeheer moet women gewijzigd, waarbij spr. de bepalin gen releveerde, die in Duitschland en Frankrijk het beheer der regie-ondememlngen vergemak kelijken en dit beheer beter dan in ons land doen aanpassen aan de eischen der practtjk. Spr. was van oordeel, dat ook In ons land de proóuceerende bedrijven grooter vrijheid van beweging moeten hebben, zoowel ten opzichte van de prijzenpolitiek als ten opzichte van de personeelbezetting en de salarieerlng. Van groot belang achtte spr. voorts het betrekken van de deskundigheid van particuliere bedrijfs leiders bij het - beheer der openbare onderne mingen, hetgeen spr. wilde bereiken door de Commissies voor de bedrijven te doen bestaan uit Raadsleden en particuliere deskundigen, on der voorzitterschap van een lid van het College van B. en W. Algemeene richtlijnen voor het beheer zouden door den Raad kunnen worden gegeven, maar deze richtlijnen zouden, wat de tarieven en vooral ook wat het personeelvraag- stuk betreft, het beheer veel minder tot in de tails moeten binden dan tot dusver, regel is. Van groote beteekenls zou het volgens spr. zijn, dat deze Commissies zouden werken in nauwe samenwerking met het College van B. en W., dat bij alle vormwijzlging het centrale gezag in onze gemeenten moet blijven. Ook bij de amb telijke organisatie moet het verband met het centrale bestuur en met andere bedrijven ver zekerd zijn. Op het oogenblik is aldus een totaalbedrag van niet minder dan f 1.900.000 in vertraging. Clearingkoers voor de omreke ning van het guldensbedrag, het welk op schulden in RM. uitgedrukt moet worden gestort, is uitsluitend de officieele koersnoteering van de Reichsmark te Amsterdam van den dag voorafgagpde aan dien der storting. Afwiikin» van desen koers Zondagmiddag reed de heer K. uit Nijmegen met zijn zoon naar Oss. Op qen rljksstraatweg 's-Hertogenbosch—Grave, onder Schayk kwam uit een zijweg met vijj groote snelheid een motorrijder aanrijden. De heer K. Sr. wist door snel omgooien van het stuur een aanrijding te voorkomen. Hjj ken echter niet verhinderen, da: de auto tegen een boom opbotste. De auto is geheel vernield. Alle Inzittenden hadden verwondingen opgeloopen. De 27-jarige heer v. S. was er echter het ergste aan toe. Deze kreeg behalve huid en schaafwonden een ern stige kaakfractuur. Een krachtig cement der organisatie noemde ■pr. de Coöperatieve Aankoop, welke een krach tig middel vormt voor de gewestelijke Organi satie om met haar plaatselijke vereenlging re laties te onderhouden Hierbij is het echter ^uidSJi)k. dat de geheele Coöp. Aankoop in haar propaganda niet alleen zou kunnen drij- op het directe voordeel van goedkoopere levering. Idleele motieven tegen trust-vorming kan zij niet misser r de Coöp. Aankoop het «Ie boerderij nastreven. In al deze wenken en manieren om in het £'ven OP de boerderij het nut der organisatie’ kenbaar^ te maken, zal de wisselwerking tus schen Organisatie en leden warden bevorderd In de vergadering van het Ned. Landbouw- comitó heeft de heer A. van Heynen, van Gou ds, gesproken over „de positie van onze vee houderij”. Spreker verklaarde, dat de hoofdvraag is. jrelke positie de veehouderij Inneemt In ver band met de grondculturen In het algemeen, wij moeten ook de veehouderij toetsen aan de toekomstige verhoudingen der grondcultuur Wij moeten niet de veehouderij uit de andere iand- houwbestaansbronnen lichten. Spr. verdedigde de veehouderij naar aanlei ding van het verwijt, dat zij een intensief be drijf is en er maar op los gevoederd heeft. Men Waagt ook al over een te Intensieve tarweteelt. Hoe kan men dus er een verwijt van maken, dat wij trachten, uit onze bedrijven te halen, •st er uit te halen Is? Deden wij dit niet, men ■ou zeggen, dat wjj evenals de Duitsche boeren Ingeslapen zijn. Het bestuur van den Raad van Arbeid te Nijmegen heeft een adres gericht Tweede Kamer der Staten Generaal op tweeërlei punten stelling tegen een der voorstellen Ziektewet. Vooreerst zal de arbeidster, die gaat huwen, buiten de verplichting der Raden van Arbeid en bedrijfsvereeniging. Door de andere wijzi ging komt bij de vrijwillige verzekering te ver vallen de bepaling, dat zwangerschap en be valling met ziekte wordt gelijk gesteld. Uit een ideëel en sociaal oogpunt wordt naar de meening van adressanten door het aan vaarden van de voorgestelde wijziging het mooiste en sympathiekste deel der Ziektewet ten doode opgeschreven. Ook hebben adressanten een juridisch be zwaar tegen deze wijziging, die niet technisch, doch principieel is. t Ills Tot toelichting van deze cijfers deelt het Clea- ring-instituut mede Het zou zeer onjuist zijn, Indien uit deze cij fers werd afgeleid, dat de clearing op het oogen- .bllk een belangrijk overschot laat. Het lage be drag der stortingen bi) de Reichsbank toch is uitsluitend het gevolg van het feit, dat ook nA 23 September nog belangrijke bedragen over eenkomstig de oude regeling op Zwlschenkonto zijn gestort. De Duitsche Regeering heeft zich op aandringen der Nederlandsche Regeering thans bereid verklaard ervoor zorg te dragen, dat voor zoover deze stortingen op Zwlschen konto betrekking hebben op na 23 September vervallen vorderingen, zij alsnog op de nieuwe clearingrekening by de Reichsbank zullen wor den overgebracht. Zooals uit de elders In dit nummer gepubli ceerde benoemingen biykt is er weer een be langrijke verandering gekomen in d^ toplei ding van het katholiek Jeugdwerk in het Haarlemsche diocees, zoowel voor de jongeren onder als die boven de zestien Jaar. Praeses J. Th. van Galen, de centrale leider en promotor der St. Josephs-Gezellen-Vereeni- ging. gaat thans het jeugdwerk waar hy door z‘n bezieling zoo veel tot stand heeft weten te Vlug en aan genaam ver holpen met

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 27