Regeeringsbeleid en crisis De meening der Tweede Kamer I Een strafzitting in de heide Van spionnage gehuldigd CONSTRUCTIEVE ARBEID BITTER NOODIG ix I W erkverruiming T Diep besefte men, dat thans de taak van het Kabinet op economisch gebied een buitengewoon moeilijke is MAANDAG 22 OCTOBER 1934 1 I Meer werkgelegenheid „De Kunst in Nood” i Tentoonstelling in het Paleis De salarissen in Zuid- Holland Verdere verlagingen voorgesteld Naar nieuwe ordening Land- 1 Brand te Eindhoven Pakhuizen uitgebrand W erkloozensteun H andelspólitiek BEDRIJFSRAAD VOOR HET LEENING TILBURG MIJNBEDRIJF De politiek van aanpassing Fotografen! Mobiliteit van het col lege brengt klaarheid Belangstelling Nabetrachting Als twee druppels water Afwachten? Een onverwachte wending BH de „vierschaar” r ara I 1 I Doodelijke aanrijding te ’s-Gravenhage Motorrijder botst tegen vrachtauto’ De Nederlander Zwiers in Duitsch land tot zes jaar gevangenis straf veroordeeld DE „SCHLESWIG HOLSTEIN” IN ONS LAND Apothekeraaasiatentg-examen DUITSCH VLIEGTUIG WEER VERTROKKEN ERNSTIGE AANRIJDING BIJ BUSSUM Opwachting van den commandant bjj minister Deckers Bepleit werd van de meer welge- stelden een noodoffer voor het werkloosheid ssubsid iefonds te vragen Sir Alfred Bowen, Lord Mayor van Londen,geeft Zateradgmorgen half zeven precies het eerste startsein voor de LondenMelbourne race. Hoe de Bossche Rechtbank zelf ging zoeken en vónd! Steun aan de scheepvaart Niet homogeen? en Tuinbouw Motorrijder zwaar verwond opgenomen i i van d o conjunctuurverschijnsel behooren In menig ge val bestaat de gevolgde politiek practisch in niet veel anders dan in het afwachten van het herstel. Ook op het gebied van de Industrie achtten verscheidene leden een meer constructieve po litiek noodig. De leden, die meenden, dat het economisch Beleid thans niet in aanpassing aan een lager loonpeil, doch in een positieve bevordering van de welvaart behoort te bestaan, beschouwden het als een tekortkoming der Regeering, dat zU zich zoo goed als in het geheel niet met eoo- nomlschen opbouw bezighoudt. itelllng is reeds ge ven de herziening Ook aan bevordering van den export zouden de hierbedoelde leden groote zorg willen zien gewüd. AMSTERDAM. Geslaagd de dames J. Fonkert. O verveen; M. CdTbeth. Rotterdam. a V c d h d d E 1 1 1 1 t 1 Zoo arriveerde dan Zaterdagmorgen de ge wone strafkamer van Rechtbank aan den Ser- selschen D^jk. Het College was als volgt samengesteld- pre- De verdediger van Tlnua M, Mr. Hengst, wees in zUn pleidooi op de bedrieglijke gelijke nis tusschen de beide broers Bertus en Tlnus en verzocht de Rechtbank, ter plaatse, waar zich het voorval had afgespeeld, een onderzoek in te stellen. De Rechtbank ging op dit verzoek in en be legde een openbare zitting ter plaatse, waar de ontmoeting tusschen smokkelaars en kommie- zen had plaats gehad. Dit was in de geschiedenis van het Bossche Arrondissement de eerste maal, dat de Recht bank de zittingzaal besloot te verlaten. Natuur lijk was er voor dit geval groote belangstelling. alsmede de oud-president der Nederlandsche Bank, de heer mr. P. Vissering. Want Tlnus had immers verklaard, dat hU te voet gevlucht wasl Hoe kon hij dan even later op een flets zitten? Dus voelde de president Tlnus aan den tand over die fiets. Jawel, Tlnus was dien morgen voorbij bet huis van den veldwachter gefietst. Hoe hij dan aan die fiets kwam, vroeg de president. Die heb ik geleend van Jan Anthonis. Is Jan Anthonis soms tusschen het pu bliek? De veldwachter werd erop uit gestuurd en kwam inderdaad terug met Jan Anthonis. Deze legde de eed af en verklaarde, dat in derdaad Tlnus dien morgen een flets bij hem Verscheidene andere leden, die erkenden, dat In het aanpassingsproces nog geen evenwicht is bereikt, gaven als hun meenlng te kennen, dat daarvan der Regeering moeilijk een verwijt kan worden gemaakt. Nog werd een verdubbeling van den kinder toeslag bepleit voor kinderen van 12 jaar en ouder, wijl kinderen op lateren leeftijd meer kosten medebrengen dan in hun prille jeugd. Verscheidene leden kwamen in het bijzonder op voor de steuntrekkenden met groote gezinnen. Zij hadden zich in Juli bij de verlaging varj de steunnormen neergelegd, ornaat de Regeering verjdaard had. dat vooral de groote gezinnen er op zouden vooruitgaan. In de practijk is dit slechts daar het geval gebleken, waar de loo- nen buitensporig laag waren. Maar overal elders is de steun ook voor de groote gezinnen lager geworden. Vooral voor dezen achtten de leden, hier aan het woord, den toestand onhoudbaar. Al kan dan in het algemeen niet tot de vroe gere normen worden teruggekeerd, in elk ge val behoort, naar zjj meenden, voor de groote gezinnen een betere regeling dan de thans be staande te worden getroffen. Met nadruk wenschten verscheidene leden er op te wijzen, dat het vooral van groot belang is, dat arbeidsgelegenheid wordt gezocht voor de werklooze jeugd. Naar hun meenlng zou het tevens aanbeveling verdienen met het oog op deze jeugd den leerplicht met twee of drie jaar te verlengen. Zulk een maatregel zou ook vele onderwijzers uit de werkloosheid verlossen. Herhaaldelijk heeft de leider van het Kabi net, ook reeds voor zijn optreden als zoodanig, Bis zijn oordeel te kennen gegeven, dat de hui dige crisis niet van conjunctureelen doch van Btructueelen aard is. T^ch is het beleid der Re geering niet op de bevordering van een nieuwe Structuur van het maatschappelijk leven ge licht, maar bepaalt zich dat tot maatregelen, die btf aan qpvattiqg van de crisis als blootaidant Mr.UmmeU, rechters Mr. Sassen en Op een vroegen morgen in Augustus reed op den Eerselschen Dijk onder Hoogeloon een dorpje tusschen Oirschot en de Belgische grens een groep smokkelaars, die per flets mar garine vervoerden. De groep reed recht in han den van een tweetal kommiezen. Toen de voor ste man van de file de belde ambtenaren in de gaten kreeg, gooide hij zijn fiets neer en liep wat hij loopen kon. Ook degenen, die vlak ach ter hem reden, deden dit en de laatsten keerden om en reden weg. De kommiezen hadden echter in den voorsten man Lambertus W. herkend en deze stond voor den kantonrechter terecht. Daar verscheen echter als getuige i décharge een broer van Bertus WTlnus W., die onder eede verklaarde, dat hij de man was, die had voorgereden en niet zijn broer. Daar de ambtenaren pertinent volhielden, dat het wel degelijk Bertus geweest was, die zij had den zien wegloopen, vervolgde het O. M. Tlnus terzake van meineed. De zaak diende eenige weken geleden voor de Rechtbank te 's Hertogenbosch en Ml" Dubois eischte een jaar gevangenisstraf wegens mein eed. Wat een belangrijk aantal leden in het be leid van het Kabinet vooral hadden gemist, is constructieve arbeid, die juist thans zoo bit ter noodig is. Het ontbreken van dat element leidt tot de afwezigheid van elk bemoedigend perspectief. Naar de meenlng der hier aan het woord zijnde leden behoort het economisch beleid thans bovenal op stijging van de Inkomsten der bevolking gericht te zijn. Vermeerdering van werkgelegenheid is daarom als een primaire elsch te beschouwen. De door het gestremde ruilverkeer geleden verliezen kun nen slechts gecompenseerd worden door in ons land zelf een welvaartsplan te ontwerpen en uit te voeren. oordeel, dat, wil het fonds in staat zijn aan de tegenwoordige werkloosheidsnooden be hoorlijk het hoofd te bieden, nieuwe bron nen moeten worden geopend, waaruit het zich geiden ziet toevloeien. Naar hun ge voelen is aan een noodoffer, te vragen van de meer welgest^den, thans niet meer te ontkomen. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake Hoofdstuk I der Rijksbegrooting voor 1935 (Algemeene beschou wingen). den. Het duurde dan ook nogal eenlgen tijd, al vorens de brandweer het vuur meester was. Eerst na anderhalf uur oordeelde de brand meester ir. Budde. dat het gevaar voor uitbrei ding dermate geweken was, dat het grootste deel van het materiaal kon inrukken. De bergplaats, waar de brand is uitgebroken. Is vernield. Ook in de beide pakhuizen werd groote schadf aangericht De nablussching nam nog geruimen tijd in beslag. Omtrent den oorzaak tast men in het duis ter De schade wordt door verzekering gedekt. Een en ander veroorzaakte op X Stratumsch- eind, waar een groot deel van het verkeer door gaat, een danige stagnatie. Het bleek, dat dp mannelijke bewoners van de streek er een vrijen dag voor genomen hadden, om de gelegenheid te hebben de „heeren uit Den Bosch” eens van nabij waar te nemen. Een goede honderd man stond ordelijk langs den weg geschaard en de marechaussee en gemeen- te-veldwacht had een gemakkelijke taak. Om 11 uur precies kwam de Rechtbank aan de bepaalde plaats aan, pmstuwd door verslag gevers en fotografen. Alvorens de zitting te openen, namen de rechterlijke autoriteiten proeven met betrekking tot de herkenning. De belde gebroeders waren prompt aanwezig en inderdaad moet gezegd worden, dat zij sprekend geleken. IlllllllIlllllllllllIIIIIIIIIIIIIIUIIIIlll Zooals men zich herinnert, werd voor eenlge maanden de Nederlander Zwiers in Duitsch- land aangehouden en te Essen gevangen ge houden, welke gevangenhouding heel wat stof in de Nederlandsche pers heeft doen opwaaien. Thans verneemt „De Grondwet” van be vriende zijde, dat het Volksgerechtshof den Nederlander Zwiers heeft veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf (tuchthuisstraf) wegens poging tot militaire spionnage. Ook werd tot sterking van de middelen van het fonds nog een verhooging van de omzet belasting bepleit. Andere leden drongen er op aan. dat een zeker bedrag, b.v. 3 millioen, zal worden uit getrokken om aan de gesteunden een extra- uitkeering van kleeding, dekking en huisbrand te kunnen doen. lYnslotte drongen zij ook aan op verstrek king van goedkoope levensmiddelen. Zjj wenschten ten behoeve van het Werkloos- heidssubsidiefonds een heffing in eens te doen plaats hebben ten beloope van 1 percent van de vermogens waarbij de betalingstermijn op 3 of 4 Jaar zou kunnen worden vastgesteld. Daar naast zouden zij, mede ten behoeve van het fonds, het recht van successie, dat eenlge Jaren geleden aanzienlijk verlaagd werd, tot de vroe gere hoogte teruggebracht willen zien. Zou een en ander geschieden, dan zouden de middelen, thans voor het Werkloosheldssubsidlefonds be stemd, voor een deel aangewend kunnen worden voor de dekking van andere staatsuitgaven, waardoor schadelijke bezuinigingen achterwege zouden kunnen blijven. De commandant van het Duitsche oorlogs schip „Schleswig-Holstein", dat zich thana te Amsterdam bevindt, kapitein ter zee Schuster, heeft Zaterdagvoormiddag, evrgezeld van zijn adjudant, zijn opwachting gemaakt bij den Mi nister van Defensie, dr. Deckers, aan diens De partement. Verscheidene leden waren eveneens van oor deel. dat zich een ontwikkeling naar nieuwe maatschappelijke verhoudingen voltrekt. Naar de meenlng dezer leden zal de nieuwe maatschappij wel een geordende -samenleving zijn. Naar hun verwachting zal de ordening echter niet naar socialistische beginselen, doch naar de beginselen, neergelegd in de encycliek Quadragesimo Anno geschieden. De gemeenteraad van Tilburg heeft besloten tot uitgifte van een obligatieleening, groot 4.910 000.tegen den koers van vier pCt. ter converteering van drie 4% pOt. en eén 5 pCt. leening tot een totaal bedrag van 4910.000. De inschrijving is opengested op Woensdag 24 October. De betalnig der toegewezen obligatlën moet geschieden op Maandag 19 November. Zaterdagmiddag twee uur gebeurde te Den Haag een aanrijding met doodelijken afloop. Op den hoek van Allard Piersonlaan en Lln- naeusstraat is een motorrijwiel, waarop de zes-en-twintigjarige A. van W was gezeten, opgereden tegen een vrachtauto van'Van Gend en Loos. De motorrijder deed een val en kreeg een schedelbreuk. De geneeskundige dienst ver voerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuldwal te Den Haag, waar hij bij aankomst bleek reeds overleden te zijn. De oorzaak van het ongeval moet hoogstwaarschijnlijk worden gezocht In het feit, dat de motorrijder, die aan den vrachtauto wel voorrang verleende, door reed. toen de auto nog niet was gepasseerd. Vermoedelijk is hij met zijn voorwiel door het achtergedeelte van den auto gegrepen .Gaven vele leden uiting aan hun Instemming In het algemeen met het beleid van het Kabi net, zooals dat tot heden werd gevoerd, bij verschillende groepen van leden bestond tegen dat beleid een aantal bezwaren van ulteen- loopenden aard. de clearing-overeenkomst met Duitschland acht ten verscheidene leden in het algemeen juist. Zij hadden echter den indruk, dat in dit op zicht toch ook wel ernstige vergissingen zijn begaan. Mr. Poerink. griffier Mr. Larners. Mr. Dubois vertegenwoordigde het Openbaar Ministerie. De verdediging werd waargenomen door Mr. Hengst. Verscheidene leden gevoelden een groeiend bezwaar tegen de aanpassingspolitiek, zooals bet "Kabinet die voorstaat en tot uitvoering brengt. Waaraan wil de Regeering aanpassen? Aan een lager levenspeil. Hoe laag dat peil zal moeten zijn, wordt echter niet gezegd. Deze aanpassingspolitiek opent geen enkel gunstig perspectief. Hoe 'meer men aanpast, hoe lager het levenspeil daalt» Van verschillende zijden sprak men zijn te leurstelling uit over den tragen gang van zaken met het zoogenaamde 60 millioen-plan De vraag werd gesteld, onder welke voor waarden de nieuwe voorzitter van het fonds is opgetreden, en of thans voor de toekomst een vlotten gang van zaken verzekerd is. Behalve doof een voortvarende uitvoering van het 60 millioén-plan en door de reeds eerder bepleite bevordering van de industrie zouden verscheidene leden ook nog door andere maat regelen de werkgelegenheid uitgebreid wen- schen te zien. Irj dit verband bepleitten zij al lereerst vermeerdering van de bedrijvigheid in de bouwnijverheid en al de daarmede samen hangende takken van handel, nijverheid en verkeer door bevordering van den woningbouw. Voorts noemden zij in de bedrijven, die daar voor geschikt zijn verkorting van den ar beidstijd tot 40 uur per week gewenscht. derachtige wanorde om Mr. Ummels, waarop deze de eerste getuige liet voorkomen. Dat was de burgemeester van Vessem, die verklaarde nooit eenig belangrijk verschil in de haartooi onder den neus van belde broers te hebben waargenomen. Een der kommiezen hield echter vol, dat Tl nus vóór dezen morgen 'n grooteren snor droeg dan Bertus. De president merkte op, dat het net was, of ze voor deze gelegenheid geschoren waren, wat Mr. Hengst de opmerking ontlokte: 't is mor gen Zondag. Verdachte (Tlnus W.) hield desgevraagd vol, dat hij zijn broer den bewuste# morgen heele- maal niet gezien heeft. Lambertus W., die nu getuige was in de zaak tegen zijn broer, liet zijn verschoonlngsrecht als broer van verdachtee gelden en was dus uitgeschakeld. Op een vraag van den verdediger verlgjaarde een der kommiezen, dat Bertus als smokkelaar bekend stond. Het woord was nu aan den Officier, die ver klaarde bij zijn elsch te persisteeren. De verdediger, Mr. Hengst, persisteerde even eens bij zijn conclusie tot vrijspraak. Hij wees erop, dat de Rechtbank het bij haar proef vrij gemakkeljjk had. Voor de kommiezen, die in de ruigte lagen, was de kans op herkenning niet zoo zeker. President: Op klaarlichten dag In Augustus! De verdediger: In ieder geval bestaat de mo gelijkheid, dat zij zich vergist hebben. PI. kon niet aannemen, dat een fatsoenlijk man in een zaak van 25 gulden boete een meineed doet. En verdachte staat als fatsoenlijk man bekend. President: Jawel, maar drie man hebben Bei- tus pertinent herkend! De Officier wees er nog eens op, dat de hee ren zich zoo prachtig gegrimeerd hadden! Op de zitting in Den Bosch had een van tweeën een grooten snor. Om zekerheid in deze kwestie te krijgen, hoorde de president nog den gemeente-veld- wachter Smits. Deze verklaarde de beide man nen goed te kennen en dat hij nu geen opval lende veranderingen in hun ulterlijk zag. De veldwachter deelde voorts nog mede, der. bewusten morgen Tlnus langs zUn htfts te heb ben zien fietsen. Dat was tusschen half zes en zes uur. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur werd brand ontdekt in een bergplaats, staande achter de sigarenfabriek van de Biggelaar aan het Stratumscheind te Endhovert. De brandweer, die telefonisch gewaarschuwd werd, was spoedig met een motorspult en een ladderwagen ter plaatse. Men moest nl. een paar bijzondere voorzorgsmaatregelen nemen, aangezien het vuur woedde in een perceel, dat grenst aan de groote Catharinakerk. Met twee stralen werd water gegeven. Men kon echter niet verhinderen, dat de vlammen oversloegen naar de aan weerszijden van de bergplaats gelegen pakhuizen. Het daar opge slagen ruw materiaal, voornamelijk grondstof fen voor de vervaardiging van snuif, bood het vuur een goede gelegenheid om zich te versprei- Zaterdagmiddag Is de Duitsche vliegmachine, die door motorpech werd gedwongen te Hulzen een noodlanding te maken en sedert Disndag op de Huizer Meent heeft vertoefd, opgestegen voor een vlucht naar Schiphol. Hier zal het toe stel nog eens worden nagezien, alvorens hes naar Duitschland vertrekt. x Zij hadden dezelfde gestalte, waren in dezelf de soort versleten bruine manchester pakken gekleed, hadden een zelfde kleur petten op en hun snorren waren precies van hetzelfde model. Het lijkt wel een ballet uit een revue, zei Mr. Dubois. Ook de rechters vonden die preciese gelijke nis wel erg opvallend. De beide kommiezen echter zeiden, dat zij wel degelijk Tlnus uit Bertus konden onder scheiden. Bovendien was het den bewusten morgen helder dag en was de voorste man niet meer dan 10 meter van hen verwijderd, voor hij hen zag. Zjj hadden toen gelegenheid te over gehad, om te constateeren, dat de voorste man Bertus W. was en geen ander. Bertus bleef echter ontkennen, dat hU het ge weest was. Dat is als verdachte zijn goed recht. Voor Tlnus stond de zaak natuurlijk ander» Die was getuige en moest de waarheid spreken. Tlnus hield echter vol, dat niet zijn broer, maar hij het geweest was. Toen de Rechtbank de situatie goed had op genomen, posteerde zich de president op den zandweg, de leden van het college, officier, ad vocaat en verslaggevers schaarden zich in schll- Andere leden, die de geopperde bezwaren als /uist erkenden, vestigden er intusschen de aan dacht op. dat die bezwaren niet aan de aan- passingstheorie der Regeering inhaerent zijn, doch een gevolg zijn van de wijze, waarop die theorie wordt toegepast. Op het gebied der verlaging van loonen en uitkeeringen Is de Re geering zeer energiek opgetreden. Met ingenomenheid hadden de leden, hier aan het woord, het initiatief der Regeering tot de instelling van een Werkloosheldssubsidlefonds begroet, al konden zij zich met de uitwerking van het aanvaarde beginsel, In het bijzonder voor zoover dit betreft de middelen tot voeding van het fonds en de verdeeling der gelden over de gemeenten, niet geheel vereenlgen. Op de eerste plaats willen we opmerfen, dat het besluit van de Rechtbank, om zich naar de plaats van de aanvankelijke overtreding te be geven, uitstekend resultaat heeft opgeleverd. Maar een resultaat van geheel anderen aard dan verwacht werd. Uit hetgeen we hebben opgemerkt, meenen we te kunnen concludeeren. dat Inderdaad de Rechtbank zich een eigen oordeel over de mate van mogelijkheid van herkenning heeft kunnen vormen. Het merkwaardige resultaat Is echter, dat door het onderzoek ter plaatse een belangrijke getuige voor den dag Is gekomen, die als de Rechtbank In Den Bosch was gebleven, nooit zou zijn gehoord. Wat wil dat zeggen? Het bewijst, dat het vooronderzoek niet vol ledig is geweest. Natuurlijk wist de veldwachter, dat Tlnus beweerd had, te zijn weggeloopen. En de veldwachter had gezien, dat ongeveer op denzelfden tijd Tlnus voorbij zijn huls fietste. Dan Is er toch niet veel hersengym nastiek voor noodig, om te concludeeren» dat: óf de verklaring van Tlnus onwaar was, óf hij ergens een fiets geleend had. En dan zou bij onderzoek Jan Anthonis voor den dag zijn ge komen en was naar ons Inzicht de reis naar Hoogeloon niet noodig geweest! Het is dus terdege van nut geweest, dat de Rechtbank zelf In een twtjfelachtlg geval een onderzoek ter plaatse instelde. Niet alleen om het bewijs in deze zaak, maar in het algemeen, omdat er mee Is aangetoond, dat mobiliteit van een rechtsprekend college klaarheid kan bren gen, waar deze In het andere geval niet, of al thans niet zoo overtuigend te verkrijgen zou zijn. Afgezien nog van het bijkomstige voordeel dat bij de bevolking het respect voor het rech terlijk apparaat bU een dergelijke ontmoeting In het eigen milieu, met vele procenten stijgt... Verscheidene leden stelden er prijs op te verklaren, dat zij dit Kabinet onveranderd als een extra-parlementair Kabinet bleven be schouwen, dat, zoo spoedig de mogelijkheid daartoe aanwezig zal blijken te zijn, door een normaal parlementair Kabinet dient te worden vervangen. Naar de meening dezer leden maakt de veelheid van uiteenloopende richtingen, in dit Kabinet vertegenwoordigd, het niet sterker, doch veeleer zwakker. Hoe grooter de homo geniteit in een Kabinet is, des te krachtiger kan het een doelbewuste politiek voeren. In dit verband werd er de aandacht op ge vestigd, dat inderdaad op verschillende purtea in het Kabinet geen homogeniteit schijnt te bestaan. Van scherpe tegel bléken bij de behandeling der "Winkelsluitingswet. Op het gebied der vaste lasten, welke toch eveneens moeten worden verlaagd, wil bij een verlaging van het levenspeil de welvaart niet te zeer verminderen, is het echter gansch anders. Daar is aarzeling en weifeling. Posi tieve ingrijpende maatregelen heeft de Re geering daar niet genomen. alleen de groote scheepvaart in moeilijke standigheden verkeert, doch dat ook de visscherij en de binnenvaart, welke van de even redige vrachtverdeellng geen hulp van beteeke- nls heeft ondervonden, voor den ondergang die nen te worden bewaard. Zij drongen er op aan, dat ook ten behoeve van deze bedrijfstakken steunmaatregelen zullen worden genomen. Verscheidene leden wezen er op, dat de zin snede in de Troonrede, dat de aandacht der Regeering onophoudelijk gevestigd blijft op ver laging van heffingen, uit de crisisregelingen voortgekomen, groote ongerustheid in land- bouwkringen heeft gewekt. De landbouwsteun zal voor een goed deel ook aan de werknemers ten goede moeten komen, zoowel wat de loonen als wat de verruiming van werkgelegenheid betreft. De contact-commissie voor het mijnbedrijf zal op Dinsdag 23 October vergaderen. Als be langrijk punt komt op de agenda voor het schrijven van den R. K. Mijnwerkersbond om de contactcommissie aan te zetten in een be- drijfsraad voor het mijnbedrijf. Dat de wijzigingen, in Juli 1934 in de tarie ven der werklooeenondersteuning gebracht, over het algemeen tot verlaging van de uitkeeringen hebben geleid, is. naar verscheidene leden op merkten, thans niet meer te ontkennen. Behalve de gewone bij de Rechtbank „geac crediteerde” verslaggevers waren er ditmaal een aantal persfotografen, die lustig kieken namen en genoeglijk tusschen de leden van het college doorwandelden. De persvertegenwoordigers waanden zich haast niet meer in Nederland! De president van de Rechtbank gaf op geen enkele wijze te kennen, dat dit fotografeeren hem on aangenaam was, de marechaussee Joeg de foto grafen ook niet weg en zelfs vroeg de Officier aan een der illustratlepersmannen of hij óók een plaatje kreeg. Het was daar In de barre Kempische hel een waar dorado voor verslaggevers. Het was wer kelijk allemaal zoo openbaar als maar kon. Op de eerste plaats daarvoor onze erkentelijke hul de aan den president van de Rechtbank. Sommige leden, die er de aandacht op vestig den, dat de Regeering een steunverleening aan de scheepvaart overweegt, stelden de vraag, naar welke beginselen deze steunverleening zal plaats vinden. Deze leden wezen er intusschen op. dat niet om- zee- De leden, hier aan het woord, waren van gehaald had. Hij was „In conferentie" geweest met kommiezen en te voet gevlucht. Dat bewees dus. dat Tinus inderdaad bij de smokkelbende geweest was. Een gunstige wending voor Tlnus! Maar Mr. Poerink vroeg den getuige, of hij nu alles gezegd had. Na eenig aarzelen en trekken kwam er bij Anthonis uit, dat er nog meer gebeurd was. Vijf minuten na Tinus was Bertus bij hem gekomen, ook om een fiets. HU was ook voor de kom miezen gevlucht! Dus beiden waren bU de troep geweest en beiden waren te voet gevlucht. Nu weet 1 k genoeg, zei Mr. Poerink. Onze indruk was, dat iedereen nu genoeg wist. Je hoort het nu. zelde president tot Tlnus, wat heb je daarop te zeggen. Waarop Tlnus: Ik heb mUn broer dien mor gen heelemaal niet gezien. De president sloot daarop het onderzoek en bepaalde de uitspraak op 31 October. We geven nu verder voor de kansen van Tlnus op een vrijspraak niet veel meer. Sommige leden gaven als hun meening te kennen, dat ook de handelspolitiek van Ne derland behoort te worden aangepast aan de veranderende structuur van het economische leven en aan de bU alle volken veranderde men taliteit. Voor vele andere leden was de hierbedoelde aanpassing allerminst een begeerlijk goed. Naar hun oordeel moet zoo spoedig dat eenigszlns mogelijk is tot een volledige toepassing tot het beginsel van den vrijen handel worden terugge keerd. Alleen op die wijze is naar hun overtui ging een werkelUk economisch herstel bereik baar. Verscheidene leden verklaarden te kunnen in stemmen met de mededeeling in de Troonrede, dat in het afgeloopen jaar onze politiek inzake de handelsverdragen niet geheel bevredigend is geweest. Het beleid der Regeering met betrekking tot Op aandrang van den Minister van Binnen - landsche Zaken en genoopt door de voort gaande daling van de Provinciale Belasting- apbrengsten stellen Ged. Staten Van ZuidJ Holland een nieuwe herziening van de sala- rieering van het Provinciaal Personeel voor, overeenkomstig de door den Minister voorge stelde salarisschalen. De Minister die aanvankelUk invoering hier van wenschte tegen 1 Juli J.l. heeft bewilligd in een uitstel van behandeling tot de najaxrs- zlttlng op 20 Nov. as. BU de salarisverlaging, die in Maart van dit jaar door de Staten is goedgekeurd, waren overgangsbepalingen opgenomen, waardoor de verlaging van inkomsten van In dienst zUnd personeel werd beperkt tot 12 pCt. Thans wordt voorgesteld met Ingang van 1 Januari 1935 dit percentage te verhoogen tot 17)4 P^- Met ingang van 1 Januari 1936 tot 25 pCt. en met Ingang van 1 Januari 1937 tet 30pCt. Wat de salarisschalen betreft. Is er tus schen de bestaande regeling zonder de gun stige overgangsbepalingen en de door den Minister gewenschte regeling geen groot ver schil. Op de totale salarislast verschilt dit ruim f21.000. In overleg met den Minister is be sloten de gevolgen van de aftrekregellng te temperen. Diep besefte men, dat onder de huidige om standigheden de taajt der Regeering op econo misch gebied een buitengewoon moellUke is. Meer dan ooit heeft zU zich met het economi sche leven te bemoeien. Een laisser faire- politiek, gelUk op - dit terrein vroeger werd toegepast, is thans ondenkbaar. Zonder regelend optreden door de Overheid zou een volslagen economische chaos ontstaan. Een aantal leden betoogden, dat ook door het treffen van maatregelen ten aanzien van het Overheidspersoneel veel tot vermindering van de werkloosheid kan worden gedaan. Naar hun meening zou de arbeidstUd dienen te worden verkort voor die groepen van Overheidsperso neel, die nog langer dan 48 uren per week werken. Voorts zou vervroegde pensionneering moge- lUk gemaakt kunnen worden door herstel van de oude redactie van artikel 48, eerste lid, b, der Pensioenwet 1922. waardoor vrUwillig ont slag met recht op vervroegd ouderdomspensioen weder mogeluk zou worden. Deze leden, die reeds bU de behandeling de desbetreffende interpellatie-Kupers over tuigd waren, dat de optimistische voorstellingen van de Regeering op dwaling berustten, meen den te kunnen vaststellen, dat de Regeering zich inderdaad in de sevolgen van haar beslui ten Treeft vergist. De nood der werkloozen aldus deze leden thans tot ongekende hoogte gestegen. Zeer velen hunner kunnen in de dringendste behoeften niet meer voldoende voorzien. Ondervoeding van kinderen is reeds geconstateerd. Het is daarom niet alleen ge wenscht» dat de toegepaste verlagingen onge daan worden gemaakt, doch ook dat door extra uitkeeringen tegemoet worde gekomen aan de behoefte aan brandstoffen, kleeding en dek king in den aanstaanden winter. Op den RUksweg tusschen Bussum en Naarden reden Zaterdagmiddag een vrachtauto en een personenauto achter elkaar. Eerstgenoemde ^ra gen verminderde bU de Hinloopenlaan zUn vaart en gaf een teeken dat de zUweg Ingeslagen zou worden. De bestuurder van den personenauto, de heer J. K. uit Den Helder, welke sterk naar links uit en botste tegen een uit tegenoverge stelde richting komend motorrUwiel. bestuurd door den heer T. de H. uit Apeldoorn op. De 57-jarige motorrijder werd tegen den grond ge slingerd en werd ernstig gewond opgenomen. HU had het linker dUbeen gebroken en zware Inwendige kneuzingen bekomen. HU is naar de Majella Stichting te Bussum overgebracht. De bestuurder van den personenauto en de overgle inzittenden bekwame geen letsel Het motorrUwiel werd zwaar beschadigd. In de plechtige en indrukwekkende sfeer der Burgerzaal van het KoninklUk Paleis aan den Dam te Amsterdam is Zaterdag de door het Comité „De Kunst in Nood” georganiseerde tentoonstelling van werken van steunbehoeven de kunstenaars officieel geopend door den Minister voor Sociale Zaken. Z. Exc. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. De plechtigheid werd bijgewoond door voor aanstaanden uit vele kringen; tot hen behoor den o.m. de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell. de chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het Departement van OnderwUs. Kunsten en Wetenschappen, de heer P. Visser, de wet houders G. Kropman en J Rustige, die bij af wezigheid wegens ambtsbezigheden van den burgemeester, het gemeentebestuur vertegen woordigden, de voorzitter der Kamer van Koop handel te Amsterdam, de heer Gottfr. H. Crong,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 28