politiekébe^graf enis De J m Kardinaal-legaat te Rio De kerkvervolging Mexico ONZEN OMROEPER boort U niet door de radio. Toch beeft de radio zün onverflauwde belangstelling, U wenecht radiotoestel te verhandelen? Span oneen Om roeper er voort Dagelijks bereikt hij 76 000 ge zinnen. Hü aal U due acker van dienst kunnen dom” K Duitsch tegenspel is De uitvaart van Poincaré Na het drama te Marseille KABINET TE BELGRADO AFGETREDEN Treedt minister Marquet af? GEEN BEGRAFENIS DER POLITIEK i MAANDAG 22 OCTOBER 1934 Minister Goering De overlijdingsacte van 99 Konifig Alexander Zegen over stad en land Hulde van Doumergue >r De strijd in Asturie Nieuwe taifoen boven de Philippijnen Prins Alex. Wolkonskyi* Hauptmann aan New Jersey uitgeleverd Worden alle bisschoppen verbannen Regeeringstroepen jagen de rebellen op de vlucht Wordt dr. Korosjetz in de nieuwe regeering opgenomen? Tienduizenden juichen den P ou sel y ken gezant toe; militaire eerbewijzen Te Manilla waren tijdig voorzorgs maatregelen genomen Hij zal thans terechtstaan wegens moord KINGSFORD SMITH VLIEGT NAAR AMERIKA Joego-Slavië zal by geen enkele mogendheid een stap doen Plechtige overbrenging van het stoffelijk overschot naar de Notre Dame Byna nóóit in de geschiedenis heeft een politieke moord het beoogde resultaat bereikt Japan overweegt een non-agressie-pact Als hy niet heengaat, zal hij uit de neo-socialistische party worden gesloten Met Engeland en Amerika J i Ai Mg* ooH aan te NEW YORK, 30 Oct Het Hooggerechtshof beroep van Bruno Het onderteek, dat met groot beleid plaats vindt, heeft nog geen aanwüringen opgeleverd l»ar sta tig tje voor oe conclusie, dat Wladimir Georgief eer tijds in Hongarije zou zijn geweest. BELGRADO. 20 Oct. (Reuter). Het kabinet is afgetreden, ten einde het regentschap In staat te stellen, een nieuw kabinet te vormen, beantwoordend aan de elschen van dit oogen- blik. Men vermoedt, dat een conoentratie-ka- binet gevormd zal worden, waarin ook zitting zullen hebben de opposanten, die bij den dood van konlng Alexander blijken van trouw heb ben gegeven. Van dit kabinet zou de voormalige Slowenen-leider dr. Korosjetz deel uitmaken. heele deur naar ■zoe- dat ring laat i de en gen ut, dat aar Set te Bü geruchte wordt als kablnets-formateur ge noemd JeftltsJ, tot dusverre minister van bul tenlandsche zaken, in wlen de konlng groot ver trouwen heeft gehad en van wlen men beweert, dat hü reeds gerultnen tijd door konlng Alexan der uitverkoren was als leider der regeering. daar Alexander reeds sinds maanden een nieu we regeering had voorbereid, welke hü na zijn terugkeer uit Frankrijk had willen vormen. L dte racbt i tien d te er ook tten. Barthou, welke door Laval, die nu begin De cember naar Rome zal gaan, geheel is over genomen, zal een steeds sterker wordend Duitsch tegenspel tegenover zich vinden. Van een ver mindering der bestaande spanningen zal dan ook voorlooplg wel geen sprake kunnen zijn. MEXICO, 20 Oct. (Reuter). De Kamer heeft een motie aangenomen waarin aan President Rodroguez verzocht wordt alle Aartsbisschop pen en Bisschoppen uit Mexico te verbannen, als uitemdelijke oplos sing van de Katholieke kwestie. Reeds voor de misdaad van Marseille hadden wü met groote voldoening van de door Musso lini op 8 October te Milaan gehouden redevoe ring kennis genomen. In deze redevoering sprak Mussolini uit. dat het nog steeds de bedoeling der Itallaanache regeering was overeenstem ming te zoeken met en wederzijdse!) goed be grip te ontmoeten bü de aangrenzende landen en In het bijzonder met Frankrijk en Joego-r Blavië De toen door Mussolini uitgesproken ge voelens zijn thans des te meer van waarde, aangezien wij er geen moment aan behoeven te twijfelen, dat dit nog steeds de politiek der Itallaansche regeering is. Het bezoek van ko nlng Alexander aan Frankrijk was ook werke lijk een verdere stap in de richting van een algemeens overeenstemming, zooals deae door Mussolini was uiteengezet Joego-Slavië is thans een groote staat, welke geschapen Is door da combinatie van elementen, die na den oorlog onder een souverein bijeen kwamen. Een krachtig, vereenlgd, welvarend en tevre den Joego-Blavië ia van zeer groot belang voor Europa. :n. doch ook door de ondervinding chheid verworpen. De internatlo- (erd geleid volgens een systeem kppen en speciale combina- iegenheid voor vrlendschap- imeen overleg. Thans heeft latlonaal overleg plaats en ■nste van den vrede. De waar- irfenbond kan niet alleen wor- door het opstellen van een Hjst lecessen en mislukkingen, doch ■ren, hoe zeer hü bijdraagt .tot clerzlidsch begrip en hoe hü het chen staatslieden mogelük maakt itact te houden. De politie heeft te Luik een Joego-Slaaf ge arresteerd. Stlpo genaamd, die geboortig is uit Dalmatte. Hü beantwoordt aan het signalement van een der luitenants van Pavelitsj. MANILLA, 30 Oct. (VX>.). Heden heeft weder om een taifoen boven de Phlllppünen gewoed en wel boven Luzon. Vooral ernstig werd de stad Naga in de provincie Camarines geteisterd. De stad werd overstroomd. Te Manilla konden tüdlg voorzorgsmaatregelen genomen worden, aangezien een ambtenaar van het meteorolo gisch Instituut te Naga een naderenden taifoen had gemeld, waarop onmiddellük per radio de noodlge Instructies konden worden gegeven. De schepen hadden de binnenhaven reeds verlaten, toen de storm losbrak. Het totaal aantal dooden, dat gevallen is bü den taifoen van 16 October bedraagt volgens de laatste gegevens SI. PARIJS. 30 Oct. Onder aeer groote belang stelling heeft heden bü regenachtig weer de nationale uitvaart plaats gehad van het stof felük overschot van Raymond Poincaré, oud- presldent der Fransche republiek. Nadat het stoffelük overschot midden op het plein voor het Panthéon was opgesteld, sprak Doumergue met bewogen, doch forsche stem de lükrede uit voor de dicht bezette tribunes. De premier verklaarde, dat Poincaré's geheele leven was gekenmerkt door zün onvergelükelüke burgerdeugd en zün vaderlandsliefde. Wellicht was Poincaré de grootste burger geweest, dien Frankrijk sinds 1870 had gekend. Het was 13 uur, toen de stoet zich in bewe ging zette naar de Notre Dame. Hü werd ge opend door een regiment Jagers en bereden Garde Républicalne. De oud-strüders volgden met meer dan 20fe-gpvart-omfloerste vaandels. Vier groote auto's torsen de tallooze kransen en bloemstukken. Van een der grootste kransen ziet men op het afhangende lint duldelük den naam van Peter II van Joego-Slavië. Dan volgt het door zes paarden getrokken affuit met het stoffelük overschot. Aan het affuit onderscheidt men o.a. Herriot, oud-presi dent Mlllerand, generaal Weygand en generaal Bourgeois Achter de baar schrijden om. mevrouw Poin caré en president Lebrun, de Fransche regee ring en de bultenlandsche vertegenwoordigers. Op het plein voor de Notre Dame staan ver schillende troepenafdeellngen opgesteld De klokken van de oude kathedraal beginnen te luiden. Aan den ingang verschünen de geeste lijken onder leiding van Mgr. Crépin. Als het affuit voor het groote portaal stilhoudt, zet de muziek zacht de Marseillaise In. In de Notre Dame verrichtte kardinaal Blnet, aartsbisschop van Besanqon, de absoute. Na af loop werd het stoffelük overschot van Poincaré overgebracht naar Nubécourt. waar het morgen in het familiegraf wordt bügezet. het blad, jgevaren ROME. 30 Oct (Reuter) Prins Alexander Wolkonsky is hedenmorgen alhier overleden. Prins Alexander werd In 1868 te Petersburg geboren; tüdens het uitbreken van den oorlog was hü Russisch militair attaché te Rome. Hü bleef hier ook na de Ineenstorting van het Russische Tsarenrük. In 1030 wero' hü Katho liek priester gevrijd. De Itallaansche politie, die haar nasporingen naar medeplichtigen aan den politieken moord in Marseille blüft voortzetten, zoekt thans naar een verdacht persoon, die zich schuil houdt en voorgeeft Barberis te heeten. De Fransche politieman, die te Turün is aan gekomen, in verband met de aanhouding van Ravelltsj en Kwaternik, heeft wegens internatio nale formaliteiten, geen inzage kunnen krijgen van het oossler en de gevangenen ook niet kun nen ondervragen. De politie heeft hem echter de verzekering gegeven, dat het signalement van de twee terroristen overeenkomt met dat van de arrestanten. Het Hongaarsche Correspondentiebureau is ge machtigd te melden, dat de bevoegde autori teiten onverwüld een onderzoek hebben inge- stelo op grond van de te hunner kennis ge brachte bizonderheden van den pleger van den moordaanslag te Marseille en diens medeplich tigen. MEXICO-8TAD, 30 Oct. (Reuter). Zooals wü reeds berichtten, heeft de Mexicaansche Kamer van Afgevaardigden besloten tot uitwüring van alle R K. aartsbisschoppen en bisschoppen uit het land. Het besluit wordt gemotiveerd met de op merking, dat de Roomsch-Katholleke bisschop pen slechts bevelen van het Vaticaan ontvan gen en derhalve buitenlanders zün. (In een ander Reuterbericht wordt als motief gemeld, dat het episccpaat zich schuldig heeft gemaakt aan een propaganda tot omverwerping der hui dige Mexicaansche regeering.) Verder heeft de Kamer besloten om president Rodriguez door een speciale delegatie de uit voering van bet ultwüzlngsbeslult te doen ver zoeken. naar New Jersey, waar hü terecht zal staan wegens moord op de baby van kolonel Lind bergh. verworpen. Haupmann werd onmiddellük na dé beslissing van het gerechtshof per auto van de gevangenis te New York naar de Hunterdon-gevangenls te Flemington in New Jersey overgebracht, waar hü zal blüven, totdat zün zaak zal worden be handeld. Het Hooggerechtshof, bestaande uit vüf leden, heeft het besluit tot verwerping van het beroep van Hauptmann met algemeene stemmen ge nomen. LONDEN. 30 Oct. Vrüdagavond heeft Sir John Simon te Northampton een rede voering gehouden, waarin hü den aanslag te Marseille en de houding van Engeland met betrekking tot den onmiddeilüken Europeeschen toestand heeft besproken. Hü zeide o. a.: Moord is niet alleen de schandelükste, maar ook de domste der politieke misda den. Hoe zelden in de geschiedenis, vana&- den moord op JuHus Caesar tot den moord op Engelbert Dollfuss, heeft politieke moord zün beoogde resultaat bereikt? Het was niet te vermijden, dat toen dit schokkende nieuws voor het eerst ter oore van het pu bliek kwam, de menschen zich den moord te Serajewo herinnerden. w RIO DE JANEIRO. 20 Oct. (eigen bericht). Hedenochtend om half 10 is de „Conto Grande” de haven van Rio de Janeiro blnnengeloopen. Een smaldeel van de Braziliaansche vloot voer het kardinaalschlp tegemoet, terwül eenige vliegtuigen het in de lucht begeleidden. Zn het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag had de gala-premiire plaats der film .Sluit de gelederen", uitgebracht door den Bijsonderen Vrijwillig en Landstorm. Minister Colijn (r.) met Jhr. Beelaerts van Blokland (m.) en baron de Vos van Steenwijk in drukke conversatie PARIJS. 20 Oct. (Reuter). Aan den voor avond van de büeenkomst van den algemeenen raad van de neo-socialistische partij vraagt men zich af. of minister Marquet gedwongen zal worden af te treden, dan wel. of hü uitgesloten zal worden van zün partü. indien hü de porte feuille van Arbeid blijft behouden. Het hoofdbestuur van de partü is reeds Vrü dagavond büeengekomen. om de positie van Marquet te bespreken. In de jongste zitting van den algemeenen partijraad in Juli JJ. werd be sloten, dat de minister in de regeering zou blü ven en werd vertrouwen in hem uitgesproken voor de uitvoering van het program der groote openbare werken ter bestrüding van de werk loosheid. De minister heeft Vrüdagavond zün partü- genpoten gevra^d hem opnieuw vertrouwen te schenken, doch verscheiden invloedrijke leden der partü schijnen niet te willen, dat Marquet langer minister van Arbeid blüft. Zü meenen. dat het onder de huidige omstandigheden de tactiek der neo-soctalisten moet zün oppositie tegen het ministerie-Doumergue te voeren. De partüleider Ramadier verzocht Marquet, zün portefeuille ter beschikking te stellen, daar hü anders uitgesloten zou worden. De besprekingen in het hoofdbestuur zün daarop niet voortgezet, maar het schünt, dat Marquet vastbesloten is in elk geval minister te blüven Indien de partüraad hem Zondag vraagt af te treden, zal hü antwoorden, dat hü het als zün plicht beschouwt solidair te blüven met de regeering. Aan de feestelük versierde haven, waar vele tienduizenden den Pauselüken gezant toejuich ten, wachtten de Braziliaansche president, de nuntius, talrüke ministers, de kardinaal-aarts bisschop Leme, verschillende bisschoppen en burgerlüke autoriteiten den kardinaal en de Pauselüke missie op en begeleidden hen in een feestelüken stoet door de stad. Langs den weg stond een groote troepenmacht opgesteld, die aan den Pauselüken gezant de militaire eerbewüzen bracht. Onder klokgelui begaf de kardinaal-legaat zich eerst naar de Kathedraal, waar hü eenige oogenblikken in gebed verwülde en daarna naar het regeeringsgebouw, waar hü door den pre sident der republiek plechtig werd ontvangen. Hedenavond zal de kardinaal-legaat de Cor- covadoberg bestügen en aan den voet van het standbeeld van den Verlosser, dat dezen berg bekroont, in naam van den Paus een plechtige zegen uitspreken over land en volk van Bra zilië. Deze zegen zal door de Braziliaansche en verschillende Amerikaansche radiostations ver spreid worden. MADRID. 20 October (Reuter) De regee- ringstroepen zün de steden Mleres, Pola de Lena. Ujo en Barna de Langreo binnengerukt. De rebellen vluchtten en lieten 3000 geweren achter, de leiders van den opstand zün in bet gebergte gevlucht. De troepen rukken thans verder Asturië binnen; de bezetting van bet gebied van Mle res stelde de troepen in de gelegenheid 166 güzelaars te bevrijden. Uit Perpignan wordt gemeld, dat Badia heeft bekend den .slag yan Barcelona" te hebben georganiseerd. HU heeft bevel gegeven op de regeeringstroepen te vuren. Badia verklaarde te zullen blüven werken voor de Catalaansche republiek. BRISBANE (Australië) 31 Oct. (Reuter). Kingsforth Smith Is hedenmorgen om 4 uur voor een vlucht naar Amerika gestart. Als tweede piloot vergezelt hem Oaptaln Taylor. Ik kan er niet genoeg op wüzen. dat deze beide gevallen geen parallellen zün. doch con trasten. In het eerste geval betrof het een strüd tusschen een groot en een klein land, waarin de andere landen zich spoe dig aan weerszüden schaarden. Zoo iels kan thans niet gebeuren. De invloed en het over leg van lederen staats man in Europa zal. naar ik vertrouw, gebruikt worden om iedere moge lijke herhaling tegen te gaan. Toen waren er ge wapende en vüandige na ties, die gereed waren el- Simon kander naar de keel te vliegen. Thans hebben we de bittere ervaring van vier jaren oonog en wanneer wü dat overzien, gevoelen wü niet al leen afschuw voor, doch zien wü tevens de nut teloosheid in van een afslachting De methode om bloed te laten vloeien als geneesmiddel voor een nationale koorts, wordt niet alleen door het gew«^ van de m< nale politiële^ van bondgenoot ties met weinig gi pelük en snel at voortdurend Intel dit is overal ten de van den Vi den afgemeten met tastbare door te realli een goed den Euro; onderling -j—e Kleine Entente, die na de begrafenis 1 met de staten van den Balkanbond had willen vergaderen, heeft onderling van gedachten gewisseld. Zü zal haar politiek voort zetten, evenals de Balkanstaten de hunne Joe go-Slavië heet voort te zullen gaan op den weg. welken Konlng Alexander betreden heeft, en Frankrijks bultenlandsche politiek zal onder La val trachten te voltooien, wat door Barthoö be gonnen werd. Zoo aal dus oogenscnünlük alles bü het oude blüven, alsof zich te Marseille geen wereldschokkend drama had afgespeeld. Oogen- achünlük ja, maar in werkelükheid? De Kletne Entente heeft zich beüverd om een internatio naal, een buitenlandsch politiek etiket te plak ken op den terroristischen aanslag te Marseille, niettegenstaande de Joego-Slavische regeering er van schünt te hebben afgeaen een ultima tieve Jiota naar Hongarije te sturen of de 'faire, met alles wat er los en vast aan r den Volkenbond te brengen Engeland voelde niets voor een behandeling van deze speciale zaak te Genève, ofschoon het niet af- keerig was van een behandeling van het terro risme in het algemeen. In Fransch nationalisti sche kringen neemt men deze houding Engeland ernstig kwalük als zou deze van lafheid getui gen. Intusschen is de Hongaarsche minister president Ooemboes kalm op bezoek gegaan bü den Poolscben vriend, daardoor demonstree- tend, dat hü niet de minste vrees koestert, dat voor Hongarije complicaties kunnen voort komen uit het gestook tegen Hongarije als zou het mede schuldig zün aan den koningsmoord. Of was het Juist die vrees, die hem er toe deed besluiten de andere mogendheden duldelük te maken op welk een goeden voet Hongarüe met het eigengereide Polen staat? Het is een feit, dat Berlün zich moeite geeft een tegenwicht In Midden- en Oost-Europa te scheppen tegen- °ver de Fransche pactomanie. Met bezorgdheid heeft het gadegeslagen, hoe Joego-Slavië en de vroegere Dulteche bondgenoot Bulgarije el kander naderden, zoodat een toetreding van Bulgarije tot het Balkanpact niet meer tot de onmogelükheden scheen te behooren. Evenmin Is het gesticht over de door Frankrijk in het werk gestelde pogingen om de Itallaansch- Joego-Slavlsche controverse te overbruggen ter Voorbereiding van een Itallaanach- Fransche toe- hsderlng en een betere verhouding tusschen Ballé en de Kleine Entente. Dultschland heeft «ün hoop gevestigd op het van Frankrük losser keraakte Polen, op het sterk revisionistische Hongarije, terwül het in Roemenië verwachtin ten koestert van het drijven van de illegale JJseren Garde’, De Fransche politiek vaa en de van een directe actie verdreven. Er is dan ook alle reden om nemen, dat de tragedie van Marseille geen gevolgen zal hebben van denzelfdea aard als de tragedie van Serajewo. PARIJS, 30 Oct. (Reuter). Ondanks de tra gische omstandigheden van fün dood moest voor Komng Alexander aan den burgerlüken stand te Marseille een gewoon bewüs van over- lUden gemaakt worden. De tekst van alt bewüs luidt als volgt: „Ontvangen door dr. Ribot, burgemeester van Marseille, ten stadhuize, de mededeellng van den dood, op 9 October 1934 te 4.30 n.m. Place de la Prefecture, van Alexander Kara- georgewltsj, geboren 'te Cettigne, Joegoslavië, op 17 December 1898. Grootkruis van het Le gioen van Eer, Militaire medaille, Oorlogs- kruis; zoon van Peter, konlng van Joegoslavië en Zorka, prinses van Montenegro. echtgenoot van Marie, prinses van Roemenië. Gedaan door Francois Pietri, minister van Marine, afgevaaroigde van Corsica. Ridder van het Legioen van Eer, drager van het Oorlogs- kruis”. Opmerkelijk is. dat terwül de kwaliteit van den minister van Marine en van den burge- gemeester van Marseille genoemd wordt, geen melding gemaakt wordt van bet feit, dat Alexander Karageorgewltsj konlng was. e indrukwekkende en ontroerende be- I j grafenis van den te Marseille vermoor- A-' den Konlng van Joego-Slavië heeft een sterk politiek karakter gekregen, doordat de verschillende mogendheden deze gelegenheid benut hebben om hun politieke strevingen te bevorderen. Zoo is deze sombere plechtigheid allerminst een begrafenis geworden van de po litiek. Integendeel. De president van Frankrijk Lebrun woonde persoonlük de lükplechtigheden bü om duldelük aan te toonen, hoe hoog de Fransche republiek de waarde der Joego-Sla- Vlsr«te vriendschap voor haar politieke plannen aanslaat, en om de mogelüke ontstemming over de ernstige tekortkomlngeX van de Fran sche politie, waardoor de terroristen gemakke- Ijjker konden slagen in hun moorddadigen op set, door het hoogste eerbetoon aan den over leden vorst te temperen. De kopstukken der Kleine Entente verzamelden zich rond de ko- nlnklüke lükbaar tn de hoop Joego-Slavië af te brengen van de den léatsten tijd steeds ster ker aan het licht tredende neiging zich in Duitse he richting te oriën teeren Als tegenzet zond Adolf Hitler op het laatste oogenblik Goering naar Belgrado om de hulde van de Duitache weermacht over te brengen aan den dapperen, voormaligen tegenstander, die thans onder moordenaarshanden viel, en de Joego slavische regeering duldelük te maken, dat ook Dultschland naar d- gunst van Joego-Slavië blüft dingen. De Joego-Slaven hebben zich deze van zoo verschillende kanten komende eer- en vriendschapsbewijzen gekükelük laten aanleu nen. Zü hebben president Lebrun hartelük toe gejuicht, beseffend, dat Frankrijk door den dood van Barthou ook een gevoelig verlies heeft geleden, maar zü hebben ook Herman Goering sympathie betoond. Indien men bet Deutsche Nachrichten Bureau mag gelooven, is de Prui sische minister-president en Rüksluchtvaart- minister in het Joego-Slavische parlement, de Skoeptsjina. ontvangen en heeft een der boe- renafgevaardigden zelfs ..Leve het nieuwe Dultschland” geroepen. Het mag verbazing wekken, dat de vertegenwoordiger van een zoo principieel anti-^rlementairen staat als bet huidige Dultschland in een parlement wordt gehuldigd, nsaar men dient daarbü te bedenken, dat bet Joego-Slavische parlement sinds de vestiging van de koninklüke dictatuur ook niet meer beantwoordt aan de essentieele elschen. welke men in andere landen nog aan een der- geUjk instituut meent te moeten stellen. Ten slotte heeft Goering nog geconfereerd met het voornaamste lid van den Joego-Slavischen regent- sdmpsraad Prins Paul en zich langdurig on derhouden met den Franachen minister van Oorlog generaal Pétaln. In een interview met Ward Price, den bekenden vertegenwoordiger van de ..Daily Mafl” heeft Goering nog even een hand uitgestoken naar Engeland en zich bereid verklaard een luchtvaartpact met Groot- Brittannlë te sluiten Eén handig antwoord aan Bir Baldwin, die indertüd ter motiveering van de voorgenomen versterking der Engelsche luchtvloot gezegd heeft, dat de grenzen van Engeland langs den Rün liggen. Adolf Hitler kan tevreden zün over zün vertegenwoordiger. Goering heeft zün beste beentje vóór gezet. Of er en welke resultaten daaruit zullen voortvloeien, dient te worden afgewacht. LONDEN 20 Oct. (Reuter) Aan de .Morning Post" wordt gemeld, dat Joego- Slavië tegen geen enkele mogendheid stap pen zal ondernemen in verband met den moora op Konlng Alexander. Door deze verklaring, aldus worden de oorlogswolken TOKIO, 20 October (Reuter) Naar uit kringen van het ministerie van Bultenlandsche Zaken verluidt, overweegt de Japansche regee ring de mogelükheid van bet sluiten van een non-agressie-pact tusschen Engeland. Amerika en Japan. Het blad „Majako" verklaart in verband hiermede, dat vooraf natuurlük een overeen stemming moet worden bereikt ten aanzien van de vloot-paritelt tusschen deze drie lan den. Eerst dan kan de Japansche regeering met Engeland en Amerika over een non-agressie- pact voor den duur van 6 Jaar onderhandelen. i- st J’ tot

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5