Max van Poll over de crisis I DIAMANT Jonge onderwijzers in het nauw AKKER.OCHETS BRANDSTOFFENTOESLAG Kruidt Uw sausen met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent HETK.O.V. BIJEEN „QUADRAGESIMO ANNO” HET RICHTSNOER Zenuwpijnen overal? WOENSDAG 24 OCTOBER 1934 HET EUCHARISTISCH CONGRES TE BUENOS AIRES Wij allen zijn schuldig Opening van de „Grato” De fraude te Schaesberg Vreemde werkkrachten Gemeentesecretaris in arrest Landbouwer gedood MGR. MUTSAERS-OORD Hy kwam onder zyn wagen terecht Jaarverslag over 1933 Chantage-pogingen Taxegedeelte coiuumptiemelk TEELTREGEL1NG VOOR VEE Verkeersf onds Tijdens een bijeenkomst in Palermo De werkloosheid Naar een onderwyscorporatie DAMMEN Tiende partij remise De herclasaificatie „Er kunnen motieven zyn, welke zwaarder wegen dan het winkeliersbelang” V erkoopgelegenheid op Zondag De Pauselijke Legaat, Z.Em. Kardinaal-Staatssecretaris Pacelli en de President der Argentynsche Republiek Wie in de afdeelingen der inge stelde commissie zitting zullen nemen Rajchenbach wint den wedstryd om het wereld kampioenschap met 137 Scherp protest tegen de voorstellen inzake herclasaificatie der Gemeenten Allen zyn schuldig e* pon* Wie het woord zullen voeren Nog dit jaar een proefvlucht De regeering is de eenige macht, die aan het volkshuishouden leiding kan en moet geven Een stichting voor rakettenbouw ALS U UW KIND DE SCHOOLTASCH GEEFT, g«( haar dan ooi ten bescherming mee legen he( besmettingsgevaar op school en op weg daarheen Geef haar een Panflavin-paslillel Panflavin-paslilles desmfedeeren mond en keel en voorkomen besmetting. Regeling nagenoeg gelyk aan die van het vorige jaar Hoe wij ons gedroegen Middelen ter verbetering -nni Muur belet terug keer het M De economische kwestie Wy moeten er ons terdege van bewust zyn. advi- Identiteitsbewijzen moeten bewaard worden De politie te Rotterdam is een chantage-com- plot op het spoor, waarvan verscheidene men schen het slachtoffer zijn geworden. Voor bedra gen, die in de duizenden guldens loopen, waren sommige personen afgezet, vóór het schandaal de politie ter oore kwam. Bi Dinsdag is afgekondigd het Staatsblad, hou dende de wet van 6 October 1934. tot Instelling van een verkeersfonds. De aard der dingen is door de menschen ver stoord. iedere verstoring er van wreekt zichzelf aan de menschen. Wij allen hebben schuld aan het onrecht vaardige van den feltelyken toestand. Daarom hebben wy allen mede-schuld aan de crisis. In de jaren, dat in ons land de totale loonen met lx pet. groeiden, nam de bevolking toe met 15 pet. De koopkracht steeg niet in even redigheid met den groei van de bevolking. Het gevolg hiervan was, dat verschillenden uit die koopkracht werden uitgeschakeld. zich alle het Aan die verstoring zyn wy allen schuldig. De crisis, die over ons gekomen is, is menschen- werk, en onze schuld. Het allereerste, wat noo- dig is om deze crisis te overwinnen, is het schuldbesef, dat wy verkeerd gehandeld heb ben, dat wy naar Gods wet moeten luisteren. zegt de’ Paus dat er een door ons verstand ge vorderde orde der maatschai dat ons verstand ons zegt jfe nomlsche orde moet worsen het staatsbestuur Het eerste gedeelte van de lezing handelde over de vraag: Hoe zyn wy in dezen toestand geraakt? Spr. noemde als oorzaak de onrecht vaardige verdeeling der goederen. der op Na de pauze werden uitvoerige besprekingen gewyd aan het voornemen der Regeering tot herclasaificatie. Verschillende sprekers hebben in allerlei toonaarden aangevuld en aangedikt hetgeen door den voorzitter over dit regeerings- plan was gezegd Gewezen werd op de groots knrtlnw welke de onderwllzerssalarissen sinds Ten aanzien van de gemeenten, waarin de hoogste werkverschafflngsloonen worden uit betaald, wordt intusachen in de circulaire de verwachting uitgesproken, dat aan diegenen on der de by de werkverschaffing geplaatsten, wier inkomsten naar de meenlng van burgemeester en wethouders zoodanig zUn. dat zy beduidend boven den steun uitgaan, geen versterking van bedoelden toeslag zal plaats vinden, aangezien ook hier met de indivldueele inkomsten en-be hoeften rekening moet worden gehouden. re- genomen het Abr. den Naar wy vernemen, heeft de Minister van Sociale Zaken thans definitief beslo ten, ook dezen winter weder een brandstof fentoeslag aan de ondersteunde en te werk gestelde arbeiders toe te kennen. De des betreffende regeling, die binnen enkele da gen ter kennis van de gemeentebesturen zal worden gebracht, stemt nagenoeg geheel overeen met die van het vorige Jaar. De laatste en tiende party uit de match om hst wereldkampioenschap tuaschen Keiler en Rajchenbach nam Dinsdagmiddag om twee uur in het Carlton-Hotel een aanvang, en is we- De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 28 October tot en met 3 No vember 1934 de prys voor het taxegedeelte van consumptiemelk. gekocht op Regeenngscon- tract. is bepaald op 5% cent per Liter, met dien verstande, dat voor melk van de eerste klasse deze prys wordt verhoogd n\et de kwaliteitspre- mle en voor die van de derde klasse wordt ver minderd met de kwaliteitsafdracht van X cent. De afdracht op andere in consumptie gebrach te melk is vastgesteld op 3 cent per Liter. ten aanzien van die groep nu ook een verklaring moest worden afgelegd. Wel is waar lag het voor de hand, dat de wensch der belanghebbenden om tot toepassing der crisisregeling te geraken op de der gemeenteraden van grooten Versclwnen is het verslag over 1933 van Ned. R. K. Herstellingsoord Ver. voor Spoor- waar- Hoe nu vroeg spreker hebben wy ons vroeger in het algemeen tegenover dezen feite- lyken toestand gedragen? Op eenige uitzonderingen na hebben wy ons met den toestand kunnen vereenigen, zoolang deze geld in ons laatje bracht. Deze vraag behandelde spr. in het tweede gedeelte van zyn lezing, waarin hy twee kwesties aanroerde: de economische en de politieke. x NU <40^ i et. rtjj i O N 0^ Tot de taak van de afdeeling voor musici en artlsten behoort ook het uitbrengen van adviezen betreffende het verleenen van ver gunningen tot uitoefening van arbeidsbe middeling met winstoogmerk voor musici en artlsten en het verleenen van bystand in zake het uitoefenen van toezicht op de na leving van de verplichtingen van degenen, aan wie een zoodanige vergunning is ver leend. Terwyi de werkgelegenheid in de Jaren 1921— ■29 gestegen is met 21 pet, zyn de loonen slechts gestegen in W29 met 1% pet. verge leken by 1921. In di^aren is het dividend op gevoerd met 122 pet, en het primaire vermogen met 82 pet. Uit deze gegevens volgt, aldus spr, dat van den goederenstroom een onevenredig groot deel is gegaan naar het kapitaal en slechts een klein deel naar hen, die deze goederen heb ben voortgebracht. Op vragen van den heer Westerman in ver band met het niet overgaan in verschillende gemeenten tot verruiming van de verkoopgele- genheid op Zondag voor bepaalde groepen win keliers heeft minister Steenberghe het volgende geantwoord: De wet heeft de bedoeling gehad de gemeen teraden in de gelegenheid te stellen zich er over uit te spreken, of de crisisomstandigheden aan leiding konden zyn om voor sommige groepen van winkels in de gemeente, wat betreft der verkoop op Zondag, een andere dan de normale regeling te doen gelden. In de wet, zoomin als in de circulaires, welke de ondergeteekende aan de gemeenten heeft doen uitgaan, valt te lezen dat. Indien in een gemeente de meerderheid uit een groep vóór de crisisregeling bleek te zyn. Ultgenoodigd door de commissie van samenwerking der vier Parochieele Kiesver- eenigingen hield Max van Poll te Helmond een rede welke tot titel droeg: „In zware tyden”. Eerste voorwaardeeen goed en volkomen begrypen van den toestand waarin ons volks huishouden verkeert. Besloten werd een studiecommissie te vormen ter voorbereiding van een mogeiyk contact met alle takken van het Katholieke Onderwijs tot t stichten van een Katholieke Onderwyaeracor- poratle. Gaf de Troonrede en de Millioenennota een zekere gerustheid omtrent de salarissen, de plannen der Regeering betreffende de herclassiflcatle der gemeenten hebben deze gerustheid bitter verstoord. Die herclassifl catle is een verkapte salarisverlaging voor duizenden in den lande. Zooals reeds gemeld, zal by de opening Internationale Grafische Tentoonstelling Woensdagmiddag te twee uur in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht de openingsrede worden uit gesproken door Z. Exc. Mr. M. P. L. Steen berghe. Minister van Economische Zaken. By deze gelegenheid zal nog het woord voe ren R. A. Austen Leigh als voorzitter van het Internationaal Bureau der Boekdrukkersveree- niglngen namens de bultenlandsehe delegaties. De heer 8. 8. Korthuis, voorzitter van de Fe deratie, zal spreken namens de vereenlglng, die deze tentoonstelling heeft georganiseerd. “AKKERTJES" F BAK- EN BRAADVET I I I I i I I Spr. behandelde vervolgens de politiek van de regeering wat den export betreft, welke po- Utlek spr. niet kan deelen. Spr. Is voor de poli tiek van de imperiale zelfvoorziening. Spr. haalde de encycliek „Quadragesimo Anno" aan, welke een onrechtvaardige verdee ling constateert en het tegenovergestelde eischt, dat namely k de thans verwekte goederenover vloed zich slechts in blliyke verhouding zal op- hoopen by de bezittende groep, doch daaren tegen in breeden stroom den loonarbeid ten goede zal komen. De korte inhoud van de en cycliek is één groot aandringen op betere eigen- doms- en inkomstenverdeeling. Den laatsten tyd kwamen herhaaldelyk klach ten binnen over de practyken van lieden, die als beroovers bekend stonden, doch die door het streng optreden van de Justitie hun bedrijf er aan moesten geven. Zooals nu is gebleken, heb ben zy het omgezet in een anderen vorm, welke zoowel lucratief bleek te zyn. Zy gaan naar ..De Telegraaf" vertelt, als volgt te werk. Wanneer iemand vertoeft in een ver dacht hotelletje, steelt men hem geen bankbil jetten uit zyn portefeuille, maar brieven en zoo mogeiyk ook fotos. Eenige dagen later dan krygt de bestolene bezoek van een man. die zich rechercheur van een particulier detectivebureau noemt. De pseu do-rechercheur vertelt dan dat hy het onder zoek leidt in een echtscheidlngszaak en opdracht heeft de wegen van een bepaalde vrouw te volgen. De man vraagt dan zyn slachtoffer of deze ongeveer op dien of dien dag in een zeker logement is geweest. De betrokkene zou dan moeten getuigen in een proces. Vanzelfsprekend voelt deze hier niet veel voor en dan komt de chanteur uit den hoek. Hy noemt een groot be drag, waartegen een ep ander kan worden afge kocht. Vele personen loopen er in hun vrees in. Zeggen zy van niets te weten, dan komen foto’s voor den dag van hun eigen brieven en foto’s, die in de hotelkamer gevonden zyn. Reeds vyf k zes gevallen van een dergeiyke chantage zyn de politie ter oore gekomen. Meer aangiften zullen misschien wel volgen, daar nog velen de politie niet in de zaak hebben durven mengen. huizen: 6 meisjes met 343 verpleegdagen. 2 jon gens met 84 idem, 5 kleuters met 368 idem, 2 vrouwen met 94 idem. Totaal aantal uitzendingen 416 met een to taal van 18826 verpleegdagen. Ten aanzien van de teeltregeling voor vee is het seizoen 1934 1 November as. geëindigd, ter- wyi op dien datum het seizoen 1935 ingang vindt. Dit houdt echter niet in. dat het in voorraad hebben van kalveren, waarvoor een identleits- bewys 1934 werd uitgereikt, van dien datum af niet meer door dit identiteltsbewys gedekt zou behoeven te zyn. Zooals bekend, zyn met Ingang van 1 Novem ber 1934 de gewlchtsgrenzen, welke de voren bedoelde kalveren betreffen, gewyzlgd in 60 300 K.G. voor stierkalveren en 100—250 K.O. voor vaarskalveren, terwyi het in de bedoeling Ugt ten aanzien van dezelfde kalveren de boven ste grenzen t. g. t. wederom te verhoogen. Hieruit valt dus af te lelden, dat na X Novem ber 1934 de identiteltsbewyzen 1934 voor de be trokkenen in het algemeen dezelfde beteekenis en waarde zullen hebben als voordien het ge val was. Om deze reden wordt den veehouders met na druk aanbevolen ook gedurende het komende seizoen 1935 deze identiteitsbewysen 1934 zorg vuldig te bewaren. Het is ingewijden bekend, dat sedert geruimen tyd besprekingen worden gevoerd teneinde te komen tot oprichting van een Genootschap ter bestudeering van het raketten-vraagstuk. Naar gemeld wordt hebben deze plannen thans een vasten vorm gekregen: op 17 October J1 werd te 's-Oravenhage ten overstaan van notaris J. J. M. Braun door het Studie-Comité opgericht de Stichting Nederlandsche Rakettenbouw Hler- by is besloten In afwachting van een algemeens vergadering, het studie-comlté (waarin verschil lende acronantlsche personen zitting hebben) als Raad van Beheer te handhaven, terwyi de beer G. Thoolen bereid werd gevonden het voorzit terschap van den Raad van Beheer op zich te nemen. Doel van de stichting is oa. het bestudeeren van de mogeiykheld om in verbinding te komen met de planeten, daarby gebruik makende deels van het rakettensysteem, dan wel met s. g. stra- osfeer ballons. Hlerby zal eveneens worden ge tracht in ruime mate steun te verleenen aan hen, die op dat gebied proefnemingen doen of daarby llchamelyk letsel hebben .bekomen Nog kan worden medegedeeld dat de werk zaamheden voor bet houden van een raketten- vlucht, reeds in een ver gevorderd stadium be vinden; men hoopt nog dit jaar een proefraket- tenvlucht te houden. dat het niet makkeiyk zal zyn herstel tot stand te brengen. Zoolang er geen eendrachtige samenwerking der volkeren tot stand komt, zoolang zal iedere poging tot herstel zich beperken tot het af- zonderiyke volkshulslfotMen. Alom worden de vertegenwoordigers van het volkshuishouden gedwongen tot ingrypen, omdat anders het ge- heele volkshuishouden ineen zou storten. Welke gezindheid is noodzakeiyk om den op bouw van de maatschappy en het algemeen welzyn te bereiken? Op de eerste plaats dat God in zyn Goedertierenheid ons bystaat. Het vertrouwen in de menscheiyke begeeriykheld is wel beschaamd. Op dezelfde wyze als voor anderhalve eeuw de menschen in een roes naar vryheld werden gebracht, op dezelfde manier wordt thans een beroep gedaan op andere harts tochten, op den hoogmoed vooral. Ultdrukkeiyk ?y moet komen, doel in de eco- nagestreefd. dat een virstandeiyke politiek moet voeren. Verstandeiyk moet worden onder zocht of en zoo Ja langs welken weg het moge- lyk Is ons volkshuishouden uit den put te hel pen. Wat de politieke kwestie betreft, gaf spr. als conclusie dat wy moeten trachten door onder linge samenwerking en door onzen goeden wil te toonen, onze R.K. Staatsparty te brengen tot één groote economische politiek. In deze gemoedsstemming hebben wy de cri sis te gemoet te treden, begrijpend, dat wy de gevolgen van onze eigen daden rouwmoedig hebben te dragen. om ge- vond heftige be- let onverkort recht op pensioen wordt aangetast en het meest ge troffen worden zy die het minst kunnen dragen. De vergadering droeg het bestuur op, ook hiertegen ten krachtigste te yveren. In deze commissie werden benoemd prof. Hes- kes te Warmond en de heeren v. d. Berg te Hultem, Blokker te Sittard. Omloo te Lent en Sameel te Eindhoven. Pogingen zullen worden aangewend om te verkrygen, dat de akten M.O. Pedagogiek door de Regeering erkend zullen worden en derhalve gelyk gesteld worden met andere M.O. akten. Ook zal getracht worden, uitbreiding te ver- kygen van de cursussen M.O. van de R.K. Leer gangen en verlaging van de studiekosten daar voor. nflAI Tegen overgave van dezen DUn b°n ontvangt U bij Uw apotheek of drogisterij een gratis monster PANFLAVIN-PASTILLES. De nood, waarin de jeugdige werklooss onder- wyzers verkeeren. werd met verschillende aan grijpende voorbeelden scherp geteekend. Ver schillende middelen werden getoetst, waardoor vooral hun moreels verwording kan voorkomen worden. De middelen, welke door alle groote or ganisaties van onderwyzers in Nederland aan de Regeering zyn aangewezen, worden nog steeds niet toegepast. Met klemmenden aan drang zal het Verbond biyven werken om in dezen nood uitkomst te brengen. Als middelen werden aangewezen: beperking van de opleiding van onderwyzers(essen), verplichte penslon- neering van ongehuwde leerkrachten op aestlg- Jartgen leeftyd; gelegenheid tot penslonneering van gehuwde en gehuwd geweest synde leer krachten op zestlgjarlgen leeftyd. Besloten werd te yvezen voor het vaststellen van bepaalde regelen, waartwar de afvloeiing van leerkrachten by opheffing van betrekkingen zal geschieden. O m werd nog besloten „Het Katholieke Bchoolblad", het orgaan van het K.O.V., In het vervolg te doen verschllnen In de spelling- derom in remise Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze olijven weg met één of twee van die Volgens recept ven Apotheker Dumont Uit onze eigen daden is een muur opgebouwd, die onzen terugkeer belet. Dit is de muur van den vermaarden put, waarin wy zitten. Hoe kunnen wy er uit? Als wy nederig, bereid te luisteren naar Gods Wet, de crisisverschynselen tegemoet treden, kunnen wy er dan uit? Dinsdagmiddag is te Wlerden het paard dat gespannen was voor een landbouwer”vcren. waarop de landbouwer Lannent.nk geze*en was, geschrokken voor een passeerenden auto Het paard sprong hlerby op zy. met het noixi- lottig gevolg, dat de wagen in een naast den weg gelegen sloot geraakte Hierbr kwam de landbouwer onder den wagen terecht. Hij was op slag dood. Na eenigen tyd is het paard zoo wel als de wagen op het droge gebracht reeds 40 pet. en meer bedraagt. Algemeen was de vergadering van oordeel, dat tegen dit geeringsvoorstel ten sterkste stelling moet worden. Aan de Regeering werd in dien geest een te legram gericht. Tevens nam de vergadering een motie aan, waarin zy zich tegen de herclasaificatie ver klaart. Ook het voornemen van de Regeering door de gepensionneerden de premie voor zlnspensloen te doen betal*. stryding. omdat daardoor ne Betreffende de instelling van een commissie, die van advies kan dienen Inzake het afgeven van pasvisa en het verleenen van vergunnlngeh voor het laten verrichten van arbeid, voor wat betreft nlet-Nederlandsche musici en artlsten en nlet-Nederlandsch personeel In hotel-, re staurant-, café en andere bedryven, kan nog worden gemeld, dat in de afdeeling voor mu sici en artlsten tot lid zyn benoemd: J. Sassen, directeur van het Grand Hotel Central te Den Haag; Abr. Staalman, directeur van het bureau van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restaurant houders en Slyters, te Amsterdam; D. Reese, bestuurslid van de vereenlglng van Lunchroom- houders te Rotterdam; D. Hamburger Jr. voor zitter van den Ned. Bioscoopbond te Utrecht; Everhard van Belnum, le secretaris der Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereenlglng te 's Graven- hage; J. Olman, voorzitter van den Ned. Toon- kunstenaarsbond te Rotterdam en H. Wallig, voorzitter van de Ned. Artlsten-Organlsatle te Amsterdam. Tot lid van de afdeeling voor hotel-, restau rant- en cafépersoneel zyn benoemd: T. A. Pfelffer. directeur van het Centraal Bureau der Exploitatie My. Schevenlngen te ’s Gravenhage; B. H. NOen huls, eigenaar van het Hotel Derlon te Maastricht; J. Sassen, directeur van Grand Hotel Central te ’s Gravenhage; Staalman, directeur van het bureau van Ned. Bond van Koffiehuis-. Restauranthouders en Slyters te Amsterdam; D. Reese, bestuurslid van de Vereenlglng van Lunchroomhouders te Rotterdam; J. C. B. van Hilst, secretaris-pen- nlngmeester van den Bond van Hotel-, Café en Restaurantpersoneel in Nederland te Amster dam; J. F. Bysterveld. secretaris van den Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant- geémployeerden 8t. Antoruus te ’a Gravenhage en F. A. Claassen, voorzitter van den Ned. Ge- neefschen Bond van Hotel-, Café- en Reetau- rantpessoneel te Amsterdam. De vergadering van de commissie en van de belde afdeelingen kunnen worden bygewoond door den directeur van den Ryksdlenst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling. die zich kan doen bystaan of vervangen door Th. van Lier, referendaris by genoemden Ryksdlenst. De taak van de eerste afdeeling werd tot dusver verricht door een in Februari 1933 inge stelde commissie, die nu is opgeheven. Te Utrecht heeft Zondag het Verbondsbestuur (de hoofdbesturen van de vyf diocesane bonden) van het Katholieke Onderwyzers Verbond (K. O.V.) in Nederland, vergaderd, welke byeen- komst voor een aanzleniyk deel werd byge woond door den geesteiyken adviseur, mgr. J. G. van Schalk te Utrecht. De voorzitter, de heer Willem Wlltschut te Arnhem, herdacht in zyn openingswoord wylen den heer Van der Ligt, voorzitter van den dlo- cesanen boad in het bisdom ’s-Bosch, die sinds de vorige vergadering is overleden. beslissing invloed zou zyn, doch de minister acht het toch zeer wel denkbaar en ook volkomen toelaatbaar, dat niet temin in verschillende gemeenten op grond van motieven, welke aan het doel der crisisregeling vreemd waren, doch welke ten slotte zwaarder bleken te wegen dan het winkeliersbelang, be sloten werd, de verklaring niet af te leggen. Voor het in overweging nemen eener aanvul ling van de getroffen regeling acht de minister geen aanleiding. Op ongeveer geiyke vragen van den heer Duymaer van Twist heeft de minister geant woord, dat het hem gebleken is, dat in Vele ge meenten de betrokken winkeliers weinig be langstelling hebben getoond met betrekking tot de vraag, of er aanleiding was al dan niet tot toepassing van de crisisregeling voor den Zon dag over te gaan. De gemeente-secretarls van Schaesberg P. H. H.. tevens secretaris van het Burgeriyk Arm bestuur aldaar, is, in verband met verduiste ring waarvan hy verdacht wordt, naar de straf gevangenis te Maastricht overgebracht. en Tramwegpersoneel .Mgr. Mutsaers” aan wy het onderstaande ontleenen: In zyn inleidend woord zegt het verslag over degenen die geen lid zyn, dat zy die bulten de H. O.-vereenlglng biyven. meer schuldig staan dan in’ tyden van voorspoed. Nu vooral, nu door de economische noodzakeiykheld of economische zakelykheld? de aanvallen op het welvaartspeil van de werknemers, in het byzonder by spoor- en tramwegen, zich meer en meer herhalen. Juist nu is het meer dan ooit noodig dat elke spoor- en tramman er van overtuigd is en er naar handelt, om zich en zyn gezin zooveel mogelyk te beveiligen voor de tegenspoeden, welke hem en de zynen kun nen treffen. Het ledental vertoont een teruggang van 443 leden en bedroeg 1 Januari 8787. Deze terug gang is deels te wyten aan ontslag, overiyden, penslonneering en ook deels aan bedanken. In de beide herstellingsoorden werden ver pleegd 81 vrouwen met 4067 verpleegdagen. 23 'mannen met 1188 idem. 135 meisjes met 5993 idem. 134 Jongens met 5103 idem, zuigelingen met 694 idem, 16 particulieren met 872 idem. Naar andere inrichtingen (zee- en kleuter- De regeering is de macht, die aan het hoofd van het volkshuishouden staat en ten slotte de eenige macht, die aan het volkshuishouden leiding kan en moet geven. Tegen deze verkapte salarisverlaging dient *n scherp protest. Het is een optreden, waardoor aan een deel van de ambtenaren en onder wyzers weer zwaardere lasten worden opgelegd en wel voor een groot deel aan hen, die reeds het meest op de salarissen zyn gekort. Waar nagenoeg alle organisaties van ambtenaren en onderwyzers zich reeds Jarenlang uitgesproken hebben tegen Iedere classificatie, zal deze ver scherping daarvan, aldus spr., als een perti nente uitdaging worden'beschouwd. Wy hopen, dat de RK. IC^pierfractle de rechtmatige verbittering zal begrypen en daar naar zal weten te handelen. Tot gekwalificeerd adviseerend lid in den Partyraad wordt hierna benoemd de heer Ch. W j. Omloo te Lent. Indien het bestuur der R.K. Staatsparty gunstig beschikt op het ver zoek van het Verbond om twee advlseerende le den aan te wyzen, zal de heer W A. Bolker te Sittard de tweede zyn. Tot lid van de Commissie voor Georganiseerd Overleg wordt benoemd de heer J. J. v. d. Berg te Hullen, die plaatsvervangend lid was, terwyi in diens plaats gekozen wordt de heer Blokker. Naar aanleiding van de verhooging der exa mengelden werd betoogd, dat door deze ver hooging de Regeering een niet onaanzieniyke winst heeft gemaakt op de dit jaar af gelegde hoofdakte-examens (volgens betrouwbare be richten heeft een der examencommissies ruim 10.000.— aan examengelden ontvangen, terwyi de kosten van die commissie ongeveer 5000.— door examinandi, die geen of slechts en gering bezoldigde betrekking hebben. Daarom werd be sloten met kracht te yveren voor verlaging der examengelden en wel meer speciaal voor de hoofdacte. Besloten werd er voor te yveren, dat aan wachtgelders, die gedwongen worden een tydelyke betrekking elders aan te nemen, ver goeding van reiskosten zal fcorden toegekend en een tegemoetkoming in de verbiyfkosten aan gehuwden en ongehuwde kostwinners Verder zal worden verzocht, dat voor hen, die als wacht gelder verplicht worden een vaste betrekking elders te aanvaarden, eenzelfde regeling zal wor den getroffen als is opgenomen in de Konlnk- lyke Besluiten, houdende regeling van de toe kenning van wachtgeld aan burgeriyke Ryks- ambtenaren. Verder memoreerde de voorzitter het veertig jarig priesterfeest van den geestelyken seur, mgr. Van Schalk. Hebben alle onderwyzersorganlsaties voortdurend uitgesproken, aldus spr., dat middelen moeten worden aangewend om werkloosheldvraagstuk voor de Jonge onderwy- sers op te lossen, thans komen er weer, dwars tegen dese pogingen in. maatregelen van de Regeering om die werkloosheid uit te breiden. Het schryven van de Regeering aan de Ged Staten om te voorkomen, dat onderwyzers als kweekellngen met akte tegen belooning worden aangesteld, kan niet anders dan als een derge- lyke maatregel worden beschouwd. Ze mogen werken in de school, de Jonge onderwyzers.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9