ONS BLAD Minister Colijn spreekt met vHegers 1 J gwy ll I JE ,,Uiver”-bemanning gehuldigd I l( - 3 1 te fl Het nieuws van heden DIRECTEUR PLESMAN HOOGST VOLDAAN DE BAROMETER Toestand van Mgr. Jansen I L I 'I STATER VRIJDAG 26 OCTOBER 1934 VEREENIGDB katholieke pers ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 23 17 Novemberweer thuis De post in orde! Bod Na niet voor Australië wil ook spreken WILHELMINA". Uiver-berrianning dankt DE HULDIGING VAN DE UIVER-BEMANNING DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN 20.000 pond sterling voor de „Uiver** NORTH JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Koningin feliciteert K.L.M. 1 van den directeur der New England Airways Het radio-vraaggesprek tusschen Nederland en Australië was uitstekend te verstaan .5 Dr. Colyn spreekt een korte rust mag spoedig herstel verwacht worden K.L.M. voelt er ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 E^' altijo ®oeo - Tijdens het vraaggesprek in de P. T. T.-studio te ’s-Gravenhage. Van links naar rechts de heer A. Plesman, minister-president dr. H.Colijn en minister J. A. de IVilde Dank van Plesman Voor al de gelukwenschen uit Indië en het Moederland 3 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIUIIIItlIHIllllMtIIIIIIIIHIIIIIIIItlIltlIllllllllllllllllllllllllllllllllllll u en o o en zullen Dr. Qoiyn: Om dl* onderhoud te beëindigen H. H. Wijdingen in het missiehuis te Teterin- gen. Stand op VrUzMg uur vjm.: Vorige stand: 75e.» Parmentier: „Ook al doen we het in 2 dagen. Excellentie, toch zult u ons heelhuids terug zien; als wij snel vliegen nemen wij niets meer risico dan wanneer wij vliegep bij dwg." zou ik eenlge woorden willen spreken in mijn kwaliteit van Minister-President van Nederland. Wij zijn aangenaam getroffen door de sportieve houding van de Australische autoriteiten en het Australische volk en ik wil uitdrukking geven aan de bewondering van de regeerlng en net Nederlandsche volk voor die autoriteiten en de geheele bevolking. Wilt u voorts 1000 gulden beschikbaar stellen voor de hospitalen in Albury? Wil aan de Hol- landsche kolonie zeggen, dat wij ons In den geest bij hen voelen en spoedig aan het regel matig verkeer op Australië zullen deelnemen.” BATAVIA (Aneta) t— Het bestuur van de Kon. Ned. Indische Vereenlglng voor Lucht vaart zal morgen een vergadering beleggen ter bespreking van de plannen voor een grootsche huldiging van de Ulver-bemannlng bij haar terugkeer op Bangkalan. Deze vergadering zal mede worden bijgewoond door den dienstdoen den Gouverneur voor West-Java, den heer van der Hoek en door den waamemenden president van de Javaansche Bank, den heer Michielaen. Inmiddels heeft men uit Australië om een bespreking verzocht met den vertegenwoordiger in Engeland der New England Airways Comp. De onderhandelingen zijn echter nog niet be gonnen, zoodat eerst moet worden afgewacht, welke voorstellen de Australische maatschappij precies zal doen. Dan komt Prins aan de telefoon: „Ik wou u ook bedanken voor de onderscheiding. Wij heb ben, zooals u gehoord hebt, een zeer vlotte reis gehad; de motoren hebben zeer goed gedraaid, wij hebben eigenlijk heelemaal geen „trouble” gehad." Dr. Colijn: „We zien elkaar als jullie je be zoeken aan enkele Australische plaatsen hebt gebracht en nog eenlgen tijd op Java zjjt ge weest, hier in Holland wel weer terug." „In het bijzonder dank ik den burgemeester van Albury, die alles gedaan heeft wat mogelijk was om de bemanning van ons vliegtuig te hel pen. De geheele Nederlandsche bevolking is zeer erkentelijk voor wat hij heeft gedaan. Ik feliciteer het Australische volk er mee, dat één van hun landgenooten Scott de eerste is geweest, die het doel heeft bereikt in deze enorme race. Wij gevoelen hier heel goed wat een prestatie dit is geweest en wij wenschen het Australische volk geluk met dit succes van Scott en Black. Met deze woorden wil ik volstaan en ik hoop, dat ze goed zijn overgekomen.” Tweede slachtoffer bij het ongeval op den on- bewaakten overweg te Rijssen. Tegen den verdachte bij vechtpartij met doo- delijken afloop te Aalsmeer is door den officier bij de Haarlemsche rechtbank vier jaar gevan genisstraf geëischt. Het Nederlandsche B-elftal wint met 5—2 van een Hongaarsche amateursploeg. i S Maandagavond gaf een domine catechisatie. Hij had den kinderen opgegeven, dat ze een 'en ander moesten leeren over Calvljn. En vroeg op een gegeven oogenblik wanneer Calvljn ge boren was. Dan is het woord aan den heer Plesman: ,Jk breng jullie hartelijk dank voor het volbrengen van dezen tocht, die uitgevoerd is op een wijze, die hier den grootsten lof heeft weten te wek ken, niet alleen hier, maar ook in Indië en ver buiten de lanasgrenzen. De maatregelen, die u genomen hebt, getui gen van uitstekend inzicht en hooge vakkennis. Hoe lang was de aanloop bij den start in Al bury?" Parmentier: „Daar de machine geheel leeg was, was de start vrij kort, maar het terrein was ook zeer klein. We handen heel weinig snelheid, we konden de machine gauw van den grond aftrekken, maar toch hadden we nog voldoende ruimte om, als het niet gelukte, haar te laten uitrollen. De aanloop was ongeveer 200 M.~ „Het is vooral de landing geweest, die gjj tot stand hebt gebracht te Albury, die hier bui tengewoon diepen Indruk heeft gemaakt. De ▼lucht zelf is moeilijk geweest, maar daar ijjn we al zoo’n beetje aan gewoon geraakt. Maar dat buitengewoon moeilijke moment om een groot vliegtuig op een onverlicht terrein in een onbekende streek zonder schade aan den grond te zetten, dat is een meesterstuk geweest. En we staan in diepe bewondering daarvoor, dat wou ik u nog eens zeggen uit naam van bet heele Nederlandsche volk, waarvan ik weet, dat ik op het oogbnblik, ondanks alle verschillen die er in ons land zijn, de vertegenwoordiger ben. SOERABAJA, (Aneta) Het bestuur van de Soerabaja-vliegclub zal Parmentier telegrafisch verzoeken om met de Uiver naar Soerabaja te komen om een huldiging mogelijk te maken. Het verzoek wordt ondersteund met adhaesie- betulgingen van autoriteiten, van directie en leiders van handel en Industrie ea de directie van dagbladen. dat die uitzending te half drie zou geschieden. Tot overeenstemming tusschen Melbourne en Den Haag kwam het hieromtrent niet, waarna de omroeper aankondlgde, dat het goed-door- gekomen gesprek ten einde was. Toen werd de K.L.M.-marsch gespeeld; een Potpourri „Zoo zingt Holland" en „De Rotter- damsche Vlag" van B. Verballen besloten met het Wilhelmus deze radiohulde. Het K.R.O.-programma werd door de Phohi op wasplaten opgenomen en zal via den Phohl- zender op een voor Oost- en West-Indië ge schikt tijdstip worden herhaald. De heer Plesman: „Hoe is het met de post en de toevertrouwde stukken?” Parmentier: Dr. Colijn: Dat was een persoonlijk telegram. Maar ik wil hier nog een paar woorden spreken namens de regeerlng en het heele volk van Nederland. Kr is hier een geweldige spanning geweest. Van oud en jong en van rijk tot arm M heeft het heele volk vooral de laatste 24 uur in spanning afgewacht wat er gebeuren zou. Er is een trilling van geestdrift gegaan door het heele ‘land bij het hooren van het bericht dat de „Uiver” goed was geland. Ik wil u noii een "aardige anecdote vertellen: Df. Colijn: „Dan zeg ik het maar tot u, dan moet U maar op gepaste wijze aan de autori teiten die U behulpzaam zijn geweest in Albury, den dank overbrengen van de Nederlandsche regeerlng en het Nederlandsche volk voor de -sportieve houding die zij daar hebben aange- - nomen.” „Nu dan, tot 17 November op Schiphol!” Aldus besloot directeur Plesman zijn vraag gesprek met Parmentier. die daarna nog eens voor de microfoon geroepen werd door den technischen dienst van de K.L.M. om inlichtin gen te geven over een radio-gesprek, dat met Bandoeng gehoerd zou zijn en door de P. T. T. naar Nederland zou worden doorgegeven. Ja, gesproken had Parmentier wel, maar hij dacht dat het al doorgezonden was. hetgeen hij meende te mogen aflelden uit hetgeen Dr. Co lijn had gezegd. In Den Haag echter was men van meenlng, Desgevraagd bevestigde de direc teur van de K.L.M., de heer A. Plesman, dat hem inderdaad een Australisch aanbod om de „Uiver” te koopen, had bereikt. Hy achtte het zeer onwaarschijnlijk, dat de K.L.M. tot verkoop van het vlieg tuig, dat zich in het hart van het Nederlandsche volk door zijn bui tengewone prestatie een bijzondere plaats heeft veroverd, zal overgaan. Parmentier: ..Excellentie, ik krijg zoo juist bericht door, dat u straks in het Engelsch kunt spreken hetgeen dan gebroadcast zal worden.” Dr. Colijn: „Als u me dan maar even waar schuwt, ik zou nu graag de andere leden der bemanning even willen spreken." Mol: „Hier is Mol, Excellentie, ik mag u zeker wel hartelijk bedanken voor de zeer groote onderscheiding die ook mij bij deze vlucht te beurt is gevallen en verzoek u aan de Koningin persoonlijk daarvoor mijn dank te willen overbrengen.” Plesman: „In Indië wenscht men u te huldi gen. Vindt u het goed dat alle regelingen daar door den heer Nieuwenhuizen van de K. N. I. L. M. worden getroffen?” Parmentier: „Uitstekend directeur!" Plesman: „Was de olleverzorglng van de Shell in orde?” Parmentier: „Uitstekend, wij hebben niet de minste moeilijkheden gehad." Plesman: „Ik breng u nog de bewondering van het K. L. M.-personeel over en verzoek u mijn oprechten dank te willen overbrengen aan den Consul-Generaal Staal an onze beide ver tegenwoordigers in Melbourne. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD nu wil Ik nog even soreken met de an deren. Zitten ze daar met de koptelefoon te luisteren? Ik zou ook in het Engelsch iets willen ■eggen, zijn daar Engelschen bij?” Parmen tier: „Alleen de bemanning van de UDflTR is hier Excellentie." De directeur van de New England Airways, Robinson, heeft aange boden de „Douglas” te koopen voor 20.000 pond sterling. De Londensche vertegenwoordiger van Robinson voert thans onderhan delingen met den heer Plesman van de K.L.M. De eerste foto van de aankomst van de „Uiver" te Melbourne. Bovenstaande foto, welke radiotelegrafisch van Melbourne naar Londen werd geseind en vandaar per vliegtuig naar Amsterdam werd gebracht, toont het moment na de landing van de „Uiver", terwijl de piloten Parmentier (links) en Moll door den Nederlandschen consul worden verwelkomd De aandacht der leerlingen was absoluut niet by Calvljn. Toen de dominee dan ook eensklaps vroeg: waar is de „Uiver” op het oogenblik, sprongen ze allemaal op en wisten precies den stand van de „Uiver" Gelach aan de andere zijde. Met een marsch van Schootemeyer „Vliegen de Hollander” werd Paul de Waart ingeleid, die nog een korten terugblik wierp op het gebeuren van de LondonMelboume-race. Spr. deelde nog mede, dat van de „Ulver”- bemanning een telegram was ingekomen, dat zy zouden zorgen om 1.20 Nederlandsche tijd aan de telefoon te zijn en Nederlandsche regeerlng en volk dank zeggen voor de hun gebrachte hulde. Het vraaggesprek werd voorafgegaan door een huldigingsmarsch, gespeeld door de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van Walter Boer. Het KJt.O.-orkest voerde nog den K LM - marsch van Willy Schootemeyer uit. Dr. Colijn: .Dank U wel. Hoe gaat het met de gezondheid, geen nadeeUge gevolgen van den tocht gehad? Mol: „Dank U zeer Excellentie, de verschil lende klimaatsveranderingen hebben we goed kunnen verdragen.” Van Bruggen: „Hier van Bruggen, Excellentie, Ik sluit mij bij de woorden van de beide niloten aan. Wat ons het meest getroffen neeft is het meeleven van de Hollandsche en Ir.dlscne be volking. Uit alle streken der wereld hebben we bewijzen van sympathie ontvangen: we weten eigenlijk zelf niet wat ons allemaal te beurt valt. De draagkracht van deze vlucht hebben we blijkbaar zelf niet beseft Door het K.R.O.-orkest werd ter inleiding van de toespraak van den heer Colijn, die zich in de studio van het hoofdbestuur gan de PTT. te Den Haag bevond, het Wilhelmus gespeeld. Als dan eindelijk het groote moment is aan gebroken, brengt de luidspreker ons eerst aller lei verwarde geluiden, waaruit zich tenslotte de stem van Parmentier verheft: „De heele be manning is hier, Excellentie, wij hebben uw te legram ontvangen." Gistermiddag te 14 de K. L. M. van Het Loo, waar H. M. de Koningin thans verblijft, het volgende telegram ontvangen: „Met waardeering vernam ik de bijzondere wjjze, waarop de beman ning van de „Uiver” de eer van onze, ons allen zoo dierbare drie kleur heeft hooggehouden. Dan komt Parmentier weer: „Excellentie we zouden het bijzonder op prjj» stellen als u den Lord Mityor van Albury 'byzonder zoudt willen bedanken. Hij is een oude invalide man die den geheelen avond en den halven nacht op kruk ken heeft gestaan en er voor heeft gezorgd dat het ons aan nlets-ontbrak en dat er bewaking was bij de machine. Het was buitengewoon slecht weer; de T^gen stroomde. Is onze radio speech goed dborgekomen?” A Dr. Colijn: „Ik geloof het wel, de heeren rond mij knikker» dat het goed is doorgeko men." Parmentier: „We zijn vanmorgen op receptie geweest by den burgemeester van Melbourne tezamen met Scott en Black en daarna hebben we gelunèht bij den gouverneur van Victoria. U kunt nu uw Engebche toespraak houden, Excellentie.” .Namens de andere leden van de bemanning wil ik aan de regeerlng en de Koningin onze byzonderen oprechten dank betuigen voor de on derscheiding die Zij ons heeft verleend. Wy zyn allen diep onder den indruk van de belang stelling die wy van de K. L. M. en van zoo vele anderen wij hebben zes zeven hon derd telegrammen gekregen mochten ont vangen. Wy hadden niet gedacht, dat er zoo veel belangstelling in Holland zou zijn voor onzen tocht. We dachten dat die geluk was aan dien, wanneer een normale Indlëvluoht maken. Er was geen reden om er nu een by- zondere aandacht aan te schenken. We heb ben gewoon onze opdracht vervuld en geluk gehad. We zyn gezond aangekomen en voelen ons erg biy. Ik dank u zeer." Parmentier: „Nog niet definitief, morgen beginnen wc met het vliegtuig te inspecteeren en de matoren na te kyken; we zullen u den datum zoo spoedig mogeiyk laten weten." Gistermiddag om één uur heeft de K.R.O. een radiohulde gebracht aan de „Uiver^’-bemanning door middel van een bijzonder program ma, dat de omlijsting was van het radiogesprek' tusschen den Minister- President Z.Exc. Dr. H. Coljjn, ver gezeld van den heer Plesman. de bemanning van de „Uiver” te Melbourne. X BATAVIA, 25 Oct. (Anet^p Parmentier sein de heden aan den vertegenwoordiger van de K.N.IX.M., den heer Nieuwenhuis: „Harteiyk dank voor telegrafischen gelukwensch en bloe men. wy ontvangen honderden telegrammen van landgenooten uit Indië en het Moederland, wy zyn dankbaar voor het medeleven van de regeerlng en het volk en verzoeken U in de pers namens de bemanning van de „Uiver” aan allen harteiyk dank te brengen.” de passagiers buitengewone medewerking onder vonden. zü hebben absoluut niets geleden onder den snellen overtocht, hebben heerlijk geslapen en zijn buitengewoon enthousiast.” Plesman: „Bent u tevreden met het bereikte resultaat? U weet dat u 11 Nov. uit Indië zult vertrekken. Is de datum van vertrek uit Australië al vastgesteld?” uur 5 heeft BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR T»Woon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS i Per kwartaal voor Alkmaar f X— Voor buiten Alkmaar f 2.85 /Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Alleen wanneer u orders daartoe krygt zult het doen, wy willen u graag hier heelhuids te rug zien.” „zyn allemaal afgeleverd, nog denzelfden middag zijn zij per auto naar het postkantoor gebracht en zullen nu wel zijn bezorgd.” A. b. s-s. „Flandria”, 25 Oct. Z.H. Exc. de Aartsbisschop, Mgr. J. H. G. Jansen, voelde zich vandaag veel beter. Mgr. moet echter nog korten tijd rust nemen. Een spoedig algeheel her stel mag verwacht worden. Vandaag heeft de „Flandria” den evenaar gepasseerd. De hitte was zeer hevig. Parmentier: „Ik zal het doen mynheer en dank u voor het in ons gestelde vertrouwen.” Parmentier: „Ik zal het zeker doen Excel lentie. Wilt U een oogenbllkje wachten, dan zal ik vragen of het gebroadcast wordt.” Benige minuten heerschte volkomen stilte.... Dan komt de stem van Parmentier weer: ■Excellentie, het wordt niet gebroadcast!" Dr. Colijn: „Wilt U vooral aan den burge meester en de bevolking van Albury, die U zoo buitengewoon hebben bijgestaan, onsen dank betuigen." ,A heb nog iets te zeggen, dat is dit: natuur lijk wanneer u orders krygt van uw chef dan trek ik mij terug, want dan heb ik niets te ■eggen. Op den terugweg naar Holland behoeft u niet th twee dagen van Batavia naar Den Haag te komen (gelach), dat is niet noodig. 1 Man op onbewaakten overweg te Aalsmeer doodgereden. De heer Pteeman: „Wensch namens mij den passagiers een aangenaam verblijf in de hoop dat zij in Indië een goede reis zullen hebben en in den besten welstand hier weer zullen terugkeeren.” Parmentier: ,,Ik zal het doen; we hebben van Te Buenos Aires wil men een monumentaal kruis oprichten ter herinnering aan het 32e Eucharistisch Congres. Illegale drukkerij ontdekt te Weenen. Twintig socialisten gearresteerd. Stappen van de Amerikaansche en Neder- iandschje regeering te Tokio in verband met de voorgenomen invoering van een petroleum- monopolie in Mandsjoekwo. Ook Engeland te gen het monopolie. De Kerkvervolging in Mexico. Bisschoppen en priesters uit verschillende staten verdreven. II. M. de Koningin heeft de K.L.M. met het succes van de ,,Uiveg? geluk gewenseht. Voorgestelde wijziging der Staatsloterij bedoelt te verkrijgen, dat particuliere loterijen haar organisatie zelf bewerkstelligen. Boete en ver beurdverklaring. Vierde internationaal boekdrukkerscongres te Utrecht geopend. Verschillende commissies ten aanzien van het visscherljbedrjjf ingesteld. Premie verlaging bjj de ziekteverzekering? De toestand van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jan sen was Donderdag veel beter; spoedig algeheel herstel verwacht. I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1