1 Buitenlandsche Zaken bekeken Economische toestand des lands Ex-Consul voor de rechtbank Zware straffen dreigen tweede kamer geeft HAAR MEENING De „Flandria" op weg naar huis VOORLOOPIG VERSLAG FOKKER FABRIEK IN ENGELAND? i ZATERDAG 27 OCTOBER 1934 Paus en Volkenbond N ederland-Belgïé Uitstel in de Onnes- zaak Werkverruiming Machinisten-examen De Arbeid” Ind ustrie-nood.en In audiëntie by Z. H. den Paus Concurrentie Rynschippers Droeve thuiskomst van Land bouwsteun de kermis Auto tegen boom HET CRISISBOTERMERK Met instemming hadden vele leden uit de f Pauselijke onderschei ding De sombere schildering in de Troonrede werd algemeen niet overdreven geacht Samenwerking tusschen Neder landsche producenten en consumenten Koopt daarom geen Sweepstake- loten Behandeling in hoog er beroep niet vóór Januari Industrie, middenstand, tuinbouw „Ridders van den De blijvende kwesties met België worden betreurd, omdat by be paalde internationale situaties groot onheil daarvan het gevolg kan zyn Academische examens Verhoor en begonnen I De clearing Bevestiging van de geruchten nog niet te geven Jongeman na enkele uren overleden Verschillende feiten ten laste ge legd, o.a. verduistering van f 41.000 •5^. er aan, dat naar veel be- be- hü had Eenige leden vestigden er de aandacht op dat over in worden tere- over der Het Oranjeplein te Den Haag, waarvan men een markt wü maken, zeer tot ongenoegen der omwonenden, die reeds protesteerden Mededeeling werd^^gedaan van een aantal gevallen waarin in den een of anderen vorm de steun der commissie was gevraagd. Hierbij Gevraag werd, of het in bepaalde gevallen niet mogelijk is de contingenteering van den invoer in het algemeen te doen plaats hebben voor een langeren termijn dan thans gebruike lijk is. Men dacht hierbij speciaal aan den In voer van textielproducten. op den benarden toestand, waarin de Rijnvaart verkeert. Op den nieuwen betonweg Beilen-Meppel. op ongeveer vier kilometer van Bellen is een auto, bestuurd door den 28-jarigen heer N J Menko, tegen een boom gebotst en daarna in een sloot omgekanteld, doordat de bestuurde» wilde Uit wijken voor een aantal koeien, die zich op den weg bevonden. De heer Menko, die een zoon is van den bekenden textielfabrikant te En schedeLonneker. liep een schedeioreuk op en overleed spoedig na het ongeluk. Dr Meyer’ng uit Bellen, die weldra ter plaatse was. kon geen hulp meer verleenen. De heer Menko was op weg van Groningen naar Enschede. Het lijk is naar Bellen over gebracht. Dat het ag. M milUoen-plan nog nauwe lijks is benut voor versterking van onze in dustrie had deze leden ernstig teleurge steld. I, dat de regee- mlssie voortaan Departement van Troonrede vernomen, dat met handhaving zoo veel mogelijk van onzen export, steeds grootere aandacht zal moeten worden geschonken aan behoud en verruiming van den afzet in het binnenland. Dl- ter Bericht was Ingekomen van den heer voorzit ter vim. den Raad van Ministd ring besloten heeft, dat de coi zal ressorteeren onder het Economische Zaken. Naar wij vernemen, zal de behandeling van de Onnëw van Nijenrode-zaak in nooger be roep, die aanvankelijk op 6 November was be paald, doch wegens ziekte van Onnes is uit gesteld, niet voor Januari 1935 plaats hebben. Sommige leden gaven als hun oordeel te kennen, dat het belang der bevordering van den vrede zeer zou worden gediend door opneming van den Paus In den Volkenbond. Andere leden wezen er op, dat de Va- tlcaansche staat als lid van den Volkenbond sou kunnen worden toegelaten, doch niet de Paus als hoofd der R. K. Kerk. In het voorjaar 1934 werden door de Cen trale recherche op last der justitie te Am sterdam een groot aantal brieven en andere bescheiden in beslag genomen, op grond van vermoeden, dat hier overtreding der loterijwet in het spel was. Het betrof hier de deelname in de lersche Sweepstake, die beschouwd wordt als een verboden loterij. Aan de hand van het in beslag genomen materiaal werd in vele ge vallen proces-verbaal opgemaakt, welke stuk ken ter vervolging aan de justitie werden in gezonden. Naar wij vernemen, is als eerste een de zer personen reeds gestraft met betaling van een geldsom van 1000. Meer vervol gingen zijn in voorbereiding, de verwach ting is, dat tegen overtreders zeer streng zal worden opgetreden, waarbij de straffen niet gering zullen zijn. Er is ook een groot aantal lieden geweest, wrier post in beslag was genomen en ten aan zien van wie uit het onderzoek bleek, dat zij slechts deel hadden willen nemen met een paar loten, of wel slechts een paar loten had den gekocht. Bij wijze van hooge uitzondering kregen deze menschen het door hen opgezon den geld terug met de waarschuwing namens den officier van justitie alhier, dat bij herha ling een strafvervolging zal worden Ingesteld. Sommige leden vreesden dat men aan het Departement van Economische Zaken met den nood der metaalindustrie onvoldoende bekend is, en zij drongen er op aan, dat met voort varendheid maatregelen genomen zullen wor den om nog te redden wat er te redden valt. het nauwelijks ruim 100.000. Tegen dit denkbeeld rees van vele zjjden krachtig protest. De hier aan het woord zijnde leden ver klaarden de handhaving van den gouden standaard volkomen goed te keuren. Het verlaten daarvan zou geestelijke hem ten beheer had toevertrouwd om er met zijn medeweten over te beschikken voor kerkelijke of liefdadige doeleinden. Subs wordt hem ten laste gelegd onttrekking van dit bedrag aan zijn faillieten boedel. De commissie betreurt het in deze door de bedoelde Overheidslichamen of Overheldscolleges Ingenomen standpunt en zal niet nalaten elk onder haar aandacht komend geval bij de re geering voor te brengen. Mededeeling werd gedaan van een groot aan tal gevallen, waarin sinds de vorige vergadering de bemiddeling der commissie was Ingeroepen om te trachten de opdracht van bepaalde or ders aan het Nederlandsche bedrijfsleven ten goede te doen komen. Ten slotte werd besloten, dat de commissie zal trachten het overleg te bevorderen tusschen hen. die regelmatig bepaalde producten be hoeven en de Nederlandsche fabrieken, welke die producten kunnen vervaardigen, teneinde te verkrijgen, dat de orders voor bedoelde pro ducten worden gecoördineerd en de Nederland sche industrie In staat te stellen door verzekerde afname van grooter kwantitelte haar kostprij zen te verlagen. De crlslszulvelcentrale markt bekend, dat voor de week week van 28 October tot 4 No vember de prijs van het crisisbotermerk en die van de vervoervergunning voor buitenandache boter is vaslgesteld op ƒ1.00 per K.G. kwam naar voren dat er nog ondernemers zijn, die l.p.v. zelf in voldoende mate de aanpassing van hun onderneming aan de gewijzigde om standigheden te bevorderen, hiermede liever wachten, totdat te dezen opzichte voorwaarden door de Overheid worden gesteld. En daarom bestaat de mogelijkheid, dat men een willig oor leent aan de plannen, om die snelle machines In Engeland te bouwen. Doch zooals gezegd mogen wij de geruchten, als zou de ^aak reeds voor elkaar zijn, niet bevestigen." Wat de F. 36 betreft, vernam het blad van den heer Fokker, dat er nog steeds aan dit geheel nieuwe type gewerkt wordt, om de ma chine gereed te maken voor haar eerste Indlë- rels. De binnen-lnrichting wordt nog wat ge wijzigd, de verwarmingsinstallatie wordt aan gebracht. terwijl ten slotte de motoren nog ver beterd worden. zeer onwel worden, medische hulp werd ont boden, doch deze mocht niet meer baten. Nadat hem nog geestelijk hulp was verleend. Is de Jongen overleden. Bij onderzoek bleek echter, dat de jongeman een wondje aan de linkerslaap had waardoor hjj een hersenbloeding heeft gekregen. Vermoed wordt dan ook. dat hem een ongeval is over komen, dat hjj isg evallen en met de linkerslaap op eensteen Is terecht gekomen en dat mogeljjk die vla Is veroorzaakt door een aanrijding. De Jongen zelf heeft hier niets meer over kunnen mededeelen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek en roept alle personen die van E. tusschen een en twee uur des nachts hebben gezien, of iets omtrent het vermoedelijke ongeval kunnen me dedeelen zich by den chef-veldwachter van Hal steren te vervoegen. Z. H. de Paus heeft aan den Hongaarschen njlnlster van Buitenlandsche Zaken. Z. E. Co leman de KAnya. het grootkruis van de Orde van Gregorius den Groote. civiele klasse ver leend, en aan den kabinetschef van het Hon- caarsche ministerie dr. Zoltan Mariassy de Mar kus het commandeurskruis van die zelfde orde. Enkele leden sagen de eenige mogelijkheid tot aanpassing in een devaluatie van het ruil middel. Van de zijde der leden, die op verlaging van de vaste lasten aandrongen, wordt tegenover het betoog, dat de landbouwsteun niet kan wor den verminderd, aangevoerd, dat tengevolge van dien steun de verpachters en degenen, die tegen hypotheek op landelijke eigendommen geld hebben uitg^iéend, vergeleken bij de cre diteuren In Industrie en scheepvaart. In een bevoorrechte positie verkeeren. Immers wanneer de Regeering In eenigerlei vorm een der laatst bedoelde bedrijfstakken steunt, worden als re gel de kapitaallasten bulten beschouwing ge laten. Indien men er dus in slaagt de op den landbouw rustende lasten te verlichten, zou te gen een overeenkomstige vermindering van den landbouwsteun gben bezwaar bestaan. De leden, die aandrongen op een uiteenzet ting omtrent de te voeren constructieve wel- vaartspolltiek, zouden in het bijzonder gaarne van den Minister vernemen, of en op welke wijze hjj de Industrialisatie van ons land denkt te bevorderen. Sommige leden hadden van hetgeen In de Troonrede werd gezegd omtrent de handels politiek eenigen weerslag in de toelichting op dit begrootIngshoofdstuk verwacht in den vorm van een plan tot reorganisatie en betere outil lage van den consulairen dienst. Grootere activiteit werd gewenscht geacht bij het rechtzetten van onjuiste berichten over Ne derland of Nederlandsch-Indië In de buiten landsche pers. Vooral voor zoover het Neder- landsch-Indië betreft, zijn, naar, werd opge merkt, de gevallen, waarin onjuiste berichtge ving plaats heeft, zeer talrijk. Men dacht in het bijzonder aan de berichten in de Japansche Pers met betrekking tot dc met Japan gevoerde handelspolitieke besprekingen. Met het oog op onze uitvoerbelangen, zoo betoogden verder verscheidene leden, Is het van groote beteekenis, dat ons diplomatieke en consulaire corps aan de eischen des tjjds vol doet. Van verschillende zijden werd wederom aan gedrongen op benoeming van een Dlrecteur- Generaal van den Landbouw. Kan de Regeering, zoo werd gevraagd, een opgave verstrekken van de bedragen, welke thans in totaal uit 's Rijks kas aan den Ko ninklijken Hollandschen Lloyd verstrekt zijn? Ook het verschaffen van de noodlge gegevens omtrent de levensvatbaarheid van dit bedrijf zou men zeer op prijs stellen. Is ;e tijd niet ge komen, zoo vroegen sommige leden verder, dat de Regeering haar beschermende en steunende hand van deze maatschappij terugtrekt? Verscheidene leden vestigden de aandacht maken had. Ik meende, dat hij er Introducties door wilde krijgen." Officier (tot verd.): „Liet U misscnlen daar om ook die lassez-aller voor meneer Vor. Röell fotograf eeren?” Verd.: „Die foto was om naar Co»ta Rica ge stuurd te worden.” Mr. A. J. Feith, die later curator werd in het faillissement van P„ legt hierop eei.ige verkla ringen af over de flnancleeie gestes van verd. Er was bij getuige een brief binnengekomrn van de regeering van Costa Rlca, waarin werd me degedeeld. dat P. reeds langen tijd geen consul meer was. Get. had als curator steels de groot ste moeite gehad om eenlgszlns op de hoogte te blijven van verd.'s inkomen. Toen get h»m vroeg, hoe hij aan het geld kwam voor zijn villa te Bloemendaal, gaf verd. een adres op van een vriend, die echter vooi geen cent ..goed” bleek te zijn. Verd. heeft ook aan get meege deeld 2000 pond van zijn vriend, den Engelschen geestelijke Firth te hebben ontvangen Get. heeft Firth opgezocht en deze deelde hem mede, dat het zijn bedoeling was, dat P. net geld voor hem belegde in kerkelijke leerlingen Ook had verd. Hongaarsche obligaties van den Engelschman gekregen, getuige heeft deze echter aan Flth kunnen teruggeven. In Juni 1932 heeft de curator den officier van justitie verzocht den verdachte te doen vervolgen wegens allerlei misdrijven. In Augus tus daarop is verdachte in gijzeling gesteld, doch later weer ontslagen. Hij beweerde in het buitenland allerlei zaken aan de hand te hebben, waaraan hij grof geld zou kunnen verdienen. Met den curator is verdachte naar Brussel en Londen gereisd om deze connecties te spreken. Getuige E. C. F. Themps, hoofdcommies bij het «Departement van Bultemandsche Zaken verklaart, dat de toelating van verdachte als consul indertijd enkele moeilijkheden had on dervonden, doch er kwam over verdachte een gunstig rapport binnen van den burgemeester van Blaricum, den procureur-generaal bij het Hof jhr. v. d. Feltz en den toenmallgen doyen van het Corps Consulaire te Amsterdam. Vervolgens legde inspecteur H. P. Clasie, die In deze zaak het omvangrijk onderzoek heeft geleid, enkele verklaringen af. De volgende getuige, de heer E. Müller, deelt mede, dat frl. Ida Feingold in Mei 1934 met hem over een Costa Ricaansche pas heeft ge sproken. Zij had daarvoor aan P. f 250. taald. Getuige heeft een brief geschreven, die on- derteekend was door Ida Feingold. gericht aan P., waarin gevraagd werd of het juist was. dat hjj geen consul meer was. Daarop Is nog een bespreking ten huize van verdachte te Naarden, waar hjj toen woonde, gevolgd. Het geld is echter niet teruggegeven. Te twee uur wordt de zitting geschorst. Het getuigenverhoor Is dan afgeloopen. Voor de Vierde Kamer der Arr. Rechtbank te Amsterdam stond terecht L. W. 8. P., wo nende te Naarden, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Amsterdam. Aan verdachte zijn een groot aantal feiten ten laste gelegd. nJ. oplichting, poging tot op lichting, het verschaffen van valsche passen, verduistering en bedrieglijke bankbreuk. Betreffende de oplichting wordt in de dag vaarding om. gesteld, dat hij te Amsterdam, omstreeks October van het vorige jaar, samen met zijn zoon of alleen, met het oogmerk zich wederrechtelijk te bevoordeelen Ida F. heeft bewogen hem 225.af te geven door zich in strijd met de waarheid uit te geven voor Con sul van Costa Rica. Hij zou haar een Costa Ricaansche pas bezorgen. De vrouw was nu. staten loos en had een nationaliteitsbew4js en „Einblirgerungsscheln” noodig. Verdachte had haar aldus de dagvaarding een papier doen teekenen, waarop het wapen van Costa Rica en stempels met het opschrift „Oonsulado de Costa Rica Amsterdam” voorkwamen. De portretten van de bewuste dame en haa» dochter waren in de pas van valsche stempels voorzien, ook het visum was vervalscht. De poging tot oplichting zou hierin hebben bestaan, dat verd. P. getracht heeft van Mar kies Gulngue de Chamvreux de Faramont 100 los te krijgen. De markies diende als tusschen- persoon tusschen zekeren Sabaty te Parijs, die hoopte van verdachte, „Consul van Costa Rlca” voorspraak te krijgen l j zün regeering. aange zien hij in Costa Rica genaturaliseerd wenschte te worden. Verd. had aan Sabaty geschreven dat hij de aanvrage tot naturalisatie bij de re geering van Costa Rlca aanhangig had ge maakt. Hierbij was een valsche voorloopige pas ten name van 8. gevoegd. Brief en pas zijn later in handen geraakt van den Markies. Toen dit verdachte ter oore was gekomen, heeft hjj den markies gesommeerd de pas terug te zen den of anders 100.— te sturen, te betalen in een bank-chèque aan zijn order. Verder deeide hij den markies mee. dat hij diens voorstel tot instelling van Costa-Ricaan- sche ridderorden in overweging had genomen en dadelijk naar San José zou schrijven. De Markies zond de f 100.niet. Subs, wordt ten laste gelegd, dat hij alleen of samen met zijn zoon de voor Sabaty be stemde pas valschelük heeft opgemaakt en af gestempeld. De verduistering zou hierin bestaan, dat P. zich in of omstreeks 1932 in Engeland. België of Nederland een bedrag van 41.000 toebehoo- rend aan den Engelschen geestelijke Flrth te Spalding heeft toegeëigend, een bedrag, dat de Verscheidene leden meenden, dat de Regeering de verplichte clearing tegenover Duitschland te laat in wer king heeft gesteld. Voorts werd cri- tiek geoefend op het feit, dat aan Duitschland een bedrag aan vrije deviezen is toegestaan, terwijl de oude vorderingen van vóór 24 Sep tember slechts zeer langzaam kurv- nen worden afgelast. In het bijzon der echter werd tot den Minister het verwijt gericht, dat hij - teneinde den export van agrarische producten niet te schaden de exporteurs niet voldoende heeft gewaarschuwd. Gezien de strenge straffen, die verwacht mogen worden, zij men dus gewaarschuwd en hoede men zich voor onaangenaamheden door geen Sweepstake-loten te koopen. DEN HAAG. Geslaagd voor het Voorlooplg ploma de heeren J. D. Viergever, ZleTlkzee; H. Horst, Leeuwarden: J. Mosselman. Brielle; A. isn Betten van der Meer. Schermerhorn. Ook blijkt het nog steeds voor te komen, dat Overheidslichamen of Overheldscolleges om technische redenen voorkeur geven aan levering van buitenlandsche producten of installaties, boven levering hiervan door Nederlandsche ondernemingen, terwijl andere Overheidsinstel lingen zonder eenig bezwaar van Nederlandsche fabrieken diezelfde producten of soortgelijke installaties betrekken. Eveneens komt het nu nog voor, dat bij be trekkelijk kleine verschillen de voorkeur wordt gegeven aan buitenlandsche producten boven Nederlandsch fabrikaat. Het groote opzien, dat de F 36 en de Douglas- Ulver bij hun komst op de Engelsche vllegvel- den hebben gemaakt, gevoegd bij het succes van de Ulver In de Melboume-race, heeft de kansen voor een Fokker-fabriek in Engeland ernstige kans van slagen gegeven. De ..Telegraaf” heeft thans aan den heer Anthony Fokker gevraagd, wat er waar is van de geruchten, als zou met Engelsch kapitaal zeer spoedig In Engeland een fabriek gebouwd worden, speciaal voor het vervaardigen van Fokker-machlnes en de in licentie te bouwen Douglas-machines. „Op het oogenblik”, aldus antwoordde de heer Fokker. ..mag ik mij daar niet over uitlaten. Ik mag het niet tegenspreken, maar kan het even min bevestigen. Intusschen is het toch bekend, dat de F 36 en de Douglas door de Engelschen algemeen bewonderd zijn En nu de Ulver be wezen heeft, naast bedrijfszekerheid, veiligheid en comfort ook een snelheid te kunnen bieden, die slechts weinig achterblijft bij de speciaal voor den wedstrijd gebouwde race-machines, is men in Engeland beducht geworden, achter te raken op luchtvaartgebied. De tot dusver op de Engelsche lijndiensten gebruikte machines zijn buitengewoon comfortabel, doch zij missen snel heid. Ook bij de verbinding met het verre Oos ten wordt het gebrek aan snelheid danig ge voeld, hoezeer men het comfort en de veiligheid der machines ook waardeert. Verscheidene 'leden achtten verantwoord, een bedrag van bestemd voor propaganda van het Nederlandsch fabrikaat te gebruiken ter bestrijding van de kosten van deelneming aan de In 1935 te Brussel te houden wereldtentoonstelling. Het nog niet bestede bedrag van 100.000 zou beter gebruikt kunnen worden, zoo meende men. voor propaganda voor Nederlandsch fabrikaat in het binnenland. Verschenen is het voorlooplg verslag Hoofdstuk X (Economische Zaken) der Rijks- begrootlng. Gevraagd werd In welk stadium de voorbe reiding van maatregelen ter voorkoming van executie speciaal van landelijke eigendommen verkeert. Sommige steunmaatregelen aldus meende verscheidene leden zijn nog te veel geba seerd op de gedachte, dat een tijdelijke de pressie moet worden overbrugt. Daardoor hou den zij de noodzakelijke aanpassing op een lager niveau tegen. Andere leden betoogden, dat de steunverlee- nlng aan agrarische producten niet mag wor den verminderd. Onze Rom. correspondent meldt ons d.d. 23 dezer: De Paus heeft gisteren, na een audiëntie aan het personeel der Italiaansche telefoonmaat schappijen, een 120-tal .Ridders van den Ar beid” In audiëntie ontvangen, dw.x. dragers van een bijzondere ridderorde, waarmee de Ita liaansche regeering de verdiensten op het ge bied der economische productie pleegt te er kennen. De vereeniging van deze Ridders van den Ar beid telt ongeveer 400 leden; 120 van deze wa ren met 70 dames ter audiëntie aanwezig; on der hen talrijke groote Industrleelen en onder nemers. De Paus hield een toespraak, waarin hü de waarde van den arbeid in het licht stelde en de beteekenis van den arbeid in het Christen leven beschreef. Algemeen erkende r'”’’. dat de sombere schildering van ons bedrijfsleven in de Troonrede, waar de toestand zeer zorgwek kend genoemd werd, niet overdreven is. 'Nederland Is In sterke mate verarmd, een verarming, welke zich nog voortzet. Her- haaldelük heeft de»Regeerlng reeds als haar oordeel te kennen gegeven, dat ons volk zich aan dit gedaalde welvaartsniveau zal moeten aanpassen. Verschenen is het voorlooplg verslag Hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken) Rüksbegrooting 1935. Eenige leden gaven als hun meening te ken nen. dat thans wel vaststaat, dat de Volken bond als een mislukking is te beschouwen. Deze leden achtten den tijd gekomen om ernstig te overwegen of de deelneming van Ne derland aan dat werk wel moet worden voort- geset. Vele andere leden zouden het zich onttrekken aan de regelmatige Internationale samenwer king en aan het Internationale persoonlijke con tact, welke het lidmaatschap van den Volken bond met zich brengt, met ernst moeten ont raden. Verscheidene leden verklaarden zich met de door de Regeering genomen beslissing inzake de toetreding van Rusland tot den Volkenbond niet te kunnen vereenigen. Vele andere leden daarentegen keurden het optreden der Regeering in deze aangelegenheid goed. Deze leden zagen in de toetreding van Rusland tot den Volkenbond geen versterking van dien Bond. Integendeel beschouwden zij het lidmaatschap van dat land als een ontbin dend element. Naar de meening van» sommige leden Is de nood in de papierindustrie zoo hoog ge stegen, dat het voortbestaan van de Ne derlandsche papierindustrie zeer ernstig wordt bedreigd Daarom werd aangedrongen op maatregelen die den Invoer van buiten- landsch papier binnen redelijke grenzen kunnen houden en die dumping ónmogelijk kunnen maken. Dezer dagen vergaderde de Rijkscommlssle Werkverruiming te ’s-Gravenhage. AMSTERDAM. Cand.examen In de klassieke letteren mej. W. L. J Korft en de heer E. Kui per. De rechtbank wordt gepresideerd door Mr Thöne, rechters zijn Mr. Feenstra en Mr. Boon. Het O. M. wordt waargenomen door den Offi cier van Justitie Mr. de Blécourt. Als verdedi ger treedt op Mr. J. H. G. Bekker uit Den Haag. Verdachte neemt, gewapend met een dik schrift met aanteekeningen in de verdachten- bank plaats, waarna de Officier de zeer uit voerige dagvaarding voorleest. Voor den aanvang van het verhoor deelt de Officier mee, dat twee getuigen, n.l. Ida F. en de Duitsche Baron von R. niet zijn versche nen De heer Von R. is plotseling uit Hol land vertrokken en naar Dusseldorf verhuisd. Deze Baron van R. heeft zich niet ontzien om door middel van een laissez-aller, hem door verdachte verschaft en waarop fnj Kanselier” wordt genoemd, een kosteloos dienst-vlsum te krijgen. Donderdag heeft de Officier hem nog een telegram gezonden, waarin hjj er hem op wees, dat, indien hij niet verscheen, een straf vervolging tegen hefh zou worden ingesteld Vrijdagmorgen kwam bjj het parket een tele gram van verhindering van Von R. binnen Als eerste getuige wordt gehoord Mr. Hüls- mann, rechter-commissaris In het faillissement van verd. P. Get. wees er op, hoe de curator, mr. Hengst, oogenblikkelijk den Indruk heeft gekregen, dat verd. inkomsten verzweeg. Onder de bronnen, waaruit P. opgaf Inkomsten te heb ben. kwam ook voor het bezorgen van generaal- consulaten. De rechter-commissans zoowel als de curator vonden de zaak zeer suspect en zij waren van oordeel, dat de staat van leven van P. niet In overeenstemming Is met die van een failliet. P. beweerde steeds, dat zijn zoon zoo- verdiende. de villa In Bloemendaal b.v. stond op diens naam. Uit de verklaringen van den rechter-commis saris meent mr. Bekker te moeten concludee- ren, dat er nog geen Inventaris is opgemaakt, hoewel het faillissement vijf jaar geleden is uitgesproken. Volgens mr. HUlsmann is verd. P. een man, die met de faillissementswet meent te kunnen spotten, hij poogt steeds als een aal door het net te glippen. Officier: „Ik (Meet er alles van, zijn adres was dikwijls tijden lang zoek.” Dan wordt als getuige gehoord de tegenwoor dige Consul-Generaal van Costa Rlca, de heer W. J. Lamoraal Wichers. die op 4 Augustus 1928 als zoodanig werd benoemd. Op 3 December d.a.v. werd deze benoeming bekrachtigd door de Koningin. Aan P. was ontslag gegeven, doch hiertegen protest aangeteekend. Getuige vertelt dan, waaruit zijn werkzaam heden bestaan. Hij heeft nog nooit een paspoort uitgegeven, wel zijn door hem visa verstrekt. Het verschuldigde bedrag daarvoor bedraagt vijf gouddollar. Door de geringe connecf.es. d‘.e wij met Costa Rica hebben, zijn de werkzaam heden weinig omvangrijk Pres.: ,Js er niet een tijd geleder. Iemand bij U gekomen om een pas voor Costa Rica? Getuige: „Inderdaad, een Dultscntr. Hjj vol deed echter niet aan de voorwaaruen. Hij was geen onderdaan van Costa Rica. HU zei toen, dat hü er wel wat voor over had. maar ik heb hem de deur gewezen.” Officier (tot get.): .Rent U verdachte P Getuige: „Ik zie hem vandaag voor het eerst Officier (tot verd.): „U hebt zelfs eens een brief geschreven, die In Costa Rica ooolt is ont. vangen en waarin U overplaatsing vraagt we gens botsingen tusschen en meneei Lamoraal- Wlchers. Die zgn. brief hebt U natuurlijk ge schreven om U te dekken.” Getuige: ,Jk had al eens eerder gehoord dat verdachte zich nog als Consul uitgaf, maar ik wist niet, dat het iets met passen en visa te Naar ons van de „Flandria” geseind wordt, gaat aan boord op het oogenblik alles wensch. Men staat In radio-verbinding met de „Conté Grande”, aan boord waarvan zich, zooals be kend, Z. Em. de Kardlnaal-Legaat Pacilli vindt. Ook voor de belangen van den midden stand werd door vele leden gepleit. Ver scheidene leden achtten een wettelijke re geling omtrent de vestigingaeischen voor midderrstandsbedrijven van zeer veel belang. Tevens zou daarmee paal en perk gesteld kunnen worden aan de oprichting van nieu we middenstandsbedrjjven door vreemde lingen, die het bestaan van de reeds te tal rijke middenstanders nog verder verswaren. Andere leden waarschuwden tegen maat regelen, die de vrjjheid van bedrijf aantas ten en daarmee de werkloosheid eerder ver- grooten dan verminderen. De vestiging van vreemdelingen kan ook bij afzonderlijke wet, waarover bjj de algemeene beschou wingen reeds gesproken is, geld. Een achttien-jarige jongeman vf Ekelen ge naamd. wonende te Halsteren, was in Bergen- op-Zoom kermis gaan vieren. Des nachts om twee uur was hü thuis gekomen en had zien te bed begeven. Een uur later voelde hü zich Bij den onrustigen. onevenwich- tigen toestand in Europa aldus de hier bedoelde leden is het wel zeer betreurenswaardig. dat tusschen twee overigens bevriende kleine buurstaten met zooveel ge meenschappelijke belangen als Bel gië en Nederland jaar in jaar uit ver schillende kwesties blijven hangen, welke telkens weer de gelegenheid bieden de wederzüdsche stemming in ongunstigen zin te beïnvloeden. Bü bepaalde internationale situaties kan daarvan groot onheil het gevolg zün. Sommige leden verklaarden het zeer te be treuren. dat de Nederlandsch-Belgische aan gelegenheden, welke onderwerpen waren van bet bekende niet goedgekeurde verdrag van 1925, thans blükbaar geheel rusten. Middeler- wül geeft het ontbreken van behoorlüke rege lingen telkens weder aanleiding tot moeilijk heden. waarin dan van hun zijde reden gevon den wordt tot een berichtgeving, waardoor de publieke opinie wordt verontrust. Gewezen werd in dit verband op een In felle bewoordin gen gesteld artikel, onder den titel „Un chan tage honteux” opgenomen in de Revue de la Ligue maritime beige, waarin wordt mede gedeeld. dat de Nederlandsche Regeering In ruil voor haar medewerking met betrekking tot den bouw van een tweede sluis bü Ter- neuzen van België de verwüdering zou eischen van den bekenden „bouchon de Lixhe”. De leden hier aan het woord, merkten op, dat Van het stellen van dezen tegeneisch in Ne derland niets bekend is. Zü zouden het op prüs Hellen ten deze door de Regeering nader te worden Ingelicht. Aan déze vraag om inlich tingen voegden zü echter aanstonds toe, dat die niet de strekking heeft, den bedoelden te geneisch zoo die mocht zün of worden gesteld, bü voorbaat af te keuren. huns inziens voor ons land niet min der dan een ramp beteekenen. de Duitsche spoorwegpolitiek er op gericht is," dat zooveel mogelük goederen naar de Duit sche havenplaatsen worden gedirigeerd. Naar de meening dezer leden wordt op die wüze aan onze Rünschlppers een moordende concurrentie aangedaan. Zü vroegen, of de Regeering bereid Is stappen te doen, welke daaraan een eind kuhnen maken. Van Nederlands aansluiting bü het z.g. goud- blok werd door verscheidene leden met Instem ming kennis genomen. Gevraagd werd of het juist is, dat van Ne derlandsche zijde met Britsche vlootautoriteiten besprekingen. Ned. Indië betreffende, zün ge houden. Indien zulks Inderdaad het geval Is, zou men gaarne vernemen, van welken aard die besprekingen waren. Verscheidene leden herinnerden er aan, dat het Is voorgekomen, dat Nederlanders, die in Nederland wonen en zich voor een kortston dig verblüf naar Duitschland hadden bege ven, In dat land zün gearresteerd en zeer lang durig van hun vrijheid beroofd wegens feiten, welke in Nederland plaats grepen en waarin de Duitsche overheid vergrijpen van politleken aard zag. De leden hier aan het woord, dach ten in het büzonder aan het bekende geval- Spansier. Een optreden, als hier bedoeld, acht ten zü. niet alleen voor de betrokkenen per soonlek, doch ook uit een algemeen oogpunt bezien, zeer ernstig.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 23