De laatste spellingronde I Het half millioen van 3* I de demagogie OVER DEN AFSLUITDIJK MINISTER MARCHANT VOOR DE RADIO Si Speculatie op de onna denkende menigte DINSDAG 30 OCTOBER 1934 HET INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH ÓONGRES en krachten DE K.L.M. IN WEST-INDIË 1 MGR. MUTSAERSOORD ORKAAN OP JAVA GEVAARLIJK HERFSTWEER PATER V. COOPS O. F. M. 99 99 De moord te Waspik Versche haring naar Duitschland Aanvoer van pekel- en steurharing Het veranderde woord beeld Autobestuurder onder invloed Nieuwe concessie-aanvrage voor Ged. Staten van Noord-Holland Publiek de dupe van A.T.O.-monopolie HET FAILLISSEMENT VAN DEN HEER ONNES BOUW VAN EEN NIEUWEN „PANDER JAGER”? Vreemde arbeids- Ingestelde commissie geïnstalleerd Geen Duitsch crediet eind Waarom de aanvraag geschiedde |v allen Auto geslipt en tegen een boom nk Anderhalf jaar il Slechts restauratie en men l t s Wielrijder aangereden later overleden Wordt binnenkort geheel stopgezet Voorbereiding van de Kerst- postvlucht ‘M uit door Toen de nacht gevallen was: te midden van de ongetelde volksmenigte straalt het kruis fulget crucis mysteriam ad u> Ut de te ÏT- sn. Indien men een herziening van de schrijf wijze zou moeten achterwege laten, zoo lang nog wetenschappelijke mannen en vrouwen zich daartegen verzetten, zou geen herziening ooit tot stand komen. Jaarvergadering te Utrecht In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht had Maandag de algemeene vergadering plaats van de R. K. Herstelllngs- Vrijdag as. vertrekt de heer L. F. Bouman, chef der afdeeling Speciale Zaken der K. L. M. per ss. „Costa Rica" van óe K. N. s. M. naar Curacao met het oog op de voorbereidingen voor de Kerstpostvlucht AmsterdamCurasao van de „Snip" en de verdere plannen van de K. L. M. ten aanzien van West-Indlë. De heer Bouman zal waarschijnlijk Maart naar Nederland terugkeeren. De installatie geschiedde door mr. A. O. H. Tellegen, den voorzitter der commissie. De voorzitter vestigde er de aandacht op dat de leden der commissie geen vertegenwoordigers of spreekorganen zijn van hun organisaties, doch zitting hebben als vrije onafhankelijke, deskun dige personen, die uitsluitend naar eigen per soonlijk inzicht spreken en hun advies uitbren gen. Ja, wat wil men nog, nu Plesman met zjjn KL M zijn Pelikaan, zijn Uiver, in zijn voor naamste afdeeling, den vliegdienst vereenvoudl- ger Is gebleken? Nu de mannen van de daad den ballaat van e*s en o’s, ch's en n's hebben over boord ge gooid? Niet zoo, maar sol Te Venlo is Maandag in het St. Jozefszieken- huls op 45-jarlgen leeftijd overleden pater VI- valdus Coops O.F.M. 1 1 u I t L I e n Prof. Huizinga is hierdoor zoo verbijsterd, dat hij laat volgen: „Indien' ik katholiek was. sou het mij genoeg zijn om zoo spoedig mogelijk te verhuizen naar een land waar de uitdrukkings vorm van mijn geloof voor dergeiyke ingrepen gevrijwaard was”. Het ie gelukkig voor de De voorzitter, mr. Bomans: Bestrijdt u het standpunt van de Kroon, dat de Ned. Spoor wegen voldoende in de verkeersbehoefte voor zien? Mr. Buiell: Ik bestrijd het standpunt als zou den de spoorwegen het publieksbelang behar tigen. Het publiek vraagt een goedkoope ver binding lines recta en de Spoorwegen laten de passagiers eenige malen overstajjpen van spoor In bus. Er moet een druk verkeer ge schapen worden, men moet de menschen animeeren. Spr. erkende voorts, dat als de Spoorwegen hun taktiek zouden wijzigen, zij met het mate riaal wel een behoorlijken dienst zouden kunnen onderhouden. Spr. besloot zijn pleidooi met het veraoek aan Ged. Staten het algemeen belang te begun stigen en de concessie aan zijn cliënt te ver- leenen. De beslissing volgt later. B- id an an tar dienst voor de verbinding Friesland-Noord-Hol- land zorgen. Eenige concessionarissen van diensten op het traject in N.-Holland vroegen verder een ver- voersverbod op het door hen bereden terrein. Voor den aanvrager trad op mr. Buiell. die betoogde dat in dit geval het algemeen belang in hooge mate parallel loopt met het bijzon dere. De wet op de Openbare Vervoermiddelen doelt niet op de eerste plaats op het veroor zaken van flnancleele schade wanneer het al of niet verleenen van een concessie overwogen wordt. De Ned. Spoorwegen en de A.T.O. den ken alleen aan geldelijk belang en niet aan het publiek. De provincie mag niet vergeten, dat de autobussen veel geld in het laatje brengen (wegenbelasting, tolgelden etc.). Volgens spr. heeft de praktijk thans uitge wezen. dat er wel degelijk behoefte bestaat aan een goedkoope en rechtstreeksche verbinding. De categorie van reizigers die met de bussen van aanvrager zal gaan rijden, denkt er nu niet over de A.T.O. bussen te nemen, omdat ze os. veel te duur zijn. Wigman. Op de balans 1933 prijkt een bedrag van ƒ399 085.23. Ook de begroeting 1935 kon de goedkeuring der vergadering erlangen. Een voorstel der afd. Eindhoven, om over te gaan tot het bouwen van een Kleuterhuis. werd uitgesteld tot de perspectieven der vereeniging een gunstiger aanzien hebben. Het voorstel der afd. Eindhoven om voor de bezoekers den bezoektijd te verruimen, alsmede dat van Haarlem, om een ontvangzaal voor dat doel te bouwen, werden aangehouden, daar het bestuur binnenkort met een nieuwe regeling zal komen. Voor een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noord-Holland werd Maandag een aan vrage behandeld van W. Veltmann te Leeuwar den om vergunning tot het exploiteeren van een autobusdienst van Leeuwarden over Alkmaar en Haarlem naar Amsterdam en terug. zake een haar toekomende contractueele ultkeï- ring die de heer Ones wel in staat was. doch vanwege de verscherpte Dultsche devlezen-be- pallng, niet mocht oetalen. Ten tijde van het uitspreken van het faillissement werd de heer Onnes in de Emma-klinlek te Utrecht verpleegd, waar hjj een ernstige operatie heeft moeten ondergaan. I andere Nederlandsche woorden, meer dan één beteekenls. Waarom spreek ik van de laatste spelling ronde? Niet omdat ik strjjdensmoe zou zfjn of omdat de nieuwe schrijf wijze nog een laat ste verdediging zou behoeven om te geraken tot de overwinning Ik spreek van de laatste ronde, omdat Ik noodlg acht aan te toonen. dat de Indruk hier en daar geniaakt met name door den bekenden brief van professor Huizinga, gevolg is van zjjn positie, niet van zijn argumenten. kort en niet gemanlereerd de gedachte. Men moet, al schrijvende hooren wat men schrijft precies als de componist. Een vergissing la dat „het Nederlandsche Episcopaat zich heeft laten belezen, door in het gebed de woorden „Moeder Gods” door „Moe der van God" te doen veranderen.” Het gebed is wel zoo veranderd, maar de verandering heeft met de vereenvoudiging niets te maken. DJEMBER. 29 Oct. (Aneta). Door een orkaan is de riJstpellerij te KAllwates verwoest. Verder zjjn 128 Inlandsche woningen in drie kampongs en zes tabaksschuren vernield. Eenige telefoon aansluitingen raakten onklaar. In hooger beroep werd door het gerechtshof te ’s Bosch in een zitting met gesloten deuren behandeld de strafzaak tegen den 32-jarlgen arbeider P. J. v. O. uit Sprang-Cai>eUe. die door de Bossche rechtbank wegens doodslag tot zes jaar en zes maanden gevangenisstraf was ver oordeeld. Hem was ten laste gelegd dat hij op 23 April IJ. te Waspik opzettelijk en met voorbedachten rade J. Kools van het leven had beroofd door hem, na kalm overleg en rijp beraad, met een scherp voorwerp in den hals te snijden, waar door de man Is overleden. Het Hof wees gister arrest en bevestigde het vonnis van de Bossche rechtbank, waardoor den verdachte tot een ge vangenisstraf van zes jaar en zes maanden is veroordeeld. De strijd van de vereenvoudigen zou nooit zijn gewonnen, als zij naar de wetenschap niet gelijk hadden gehad. Op het Departement van Sociale Zaken is ge ïnstalleerd de by beschikking van den Minister van Sociale Zaken d.d. 22 October j 1. ingestelde commissie van advies inzake de toelating en het werken in Nederland van buitenlandscne musici en arttoten en van buitenlandse!) perso neel in hotel-, café- en restaurantbedryven. het petitle-blaadje onder den titel vragen gehoor.” Het is er heelemaal op in gericht, om op het medelijden te werken en ook de handteekenlngen van nlet-so- eiallsten te werven. Die worden er dan ook in menigte op gezet, want de schijn is aan de petitie gegeven alsof ze met medewer king van pastoors en dominé’s geschiedt. Wat zal een christelijk gezin doen, dat een verzoek tot onderteekening krijgt, aldus ingeleid door een met een schijn van in stemming in het blaadje gememoreerde Tnededeeling van den „weleerw. heer J. i Langendyk' kapelaan van den H. Willl- brordus buiten de Veste te Amsterdam.” De taak der commissie vloeit voort uit een Ier doeleinden der wettelyke regeling, t.w. beper king van het aantal vreemde arbeidskrachten voor zooveel dat noodlg en mogelyk Is; dat wil zeggen: met inachtneming van de belangen der bedrijven. oord-vereeniglng van Spoor- en Tramwegper- vroegere echtgenoote van den heer Onnes, ter- soneel „Mgr. Mutsaers", onder leiding van den heer H. F. Timmermans. Nadat de notulen der vorige alg. vergadering op 30 October 1933 te Utrecht gehouden, zonder bemerkingen waren goedgekeurd, had de ver kiezing van bestuursleden plaats. De aftredende bestuursleden, nJ. de heeren Nederlandsche wetenschap, dat prof. Huizinga niet katholiek is. En elndeiyk 4e. Het Nederlandse!) wordt (dit is natuuriyk een bykomstig argument) minder begrypelijk voor vreemden. Tot nu toe kon de vreemdeling met eenige kennis van het Duitsch uit onze geschreven taal meer of min w(js wor den. Daarby diende hem tot steun de correspon dentie van Nederlandse!) -e- ee, -o- oo, met Duitsch -e- ei -o- au, evenzoo van geschreven sch In vlsch enz. met Duitsch -ach. Deze steun wordt hem ontnomen, wij isoleeren onze taal iets meer. Met voor de hand liggende voor!>eelden is aan te toonen, dat bedoelde vreemdeling er niets aan heeft. Hy kan er wel door in ver warring komen. Conclusie: hoofdzaak in de bezwaren is het veranderde woordbeeld. Het vraagstuk van de schryfwyze is geens zins „wanhopig en schier onoplosbaar.” Het wordt aldus genoemd, omdat men de geboden oplossing niet wenacht. Het vraagstuk is weten- schappeiyk eenvoudiger dan het dikwyis wordt voorgesteld. De moeilijkheden komen voort uit het verzet van hen, die van het tot dusver ge bruikte woordbeeld moeiiyk kunnen scheiden. Daarom kan een wyziglng nooit radicaal zyn. Dan zou het verzet niet zyn te breken. Het verschil tusschen de taalkundigen andere geleerden, die van behoudenden geest zyn, is gemakkeiyk te verklaren: de taalge leerden houden de levende wetenschap by; zy leven mee. De anderen leven bulten dit proces; zy staan stil. Psychologisch is het geval Huizinga buiten gewoon Interessant. De vereenvoudiger gaat uit van de gedach te: de antithese schryftaal spreektaal la on- wetenschappeiyke fantasie. De afstand tusschen spreektaal en schryftaal moet niet te groot worden. De schryftaal. die de abstractie van het algemeen beschaafde zooveel mogelyk moet nadoen, moet een nationaal goed zyn, in zyn noodzakelyke uniformiteit binnen ieders bereik. Ik maak my niet de illusie, dat In deze laat ste ronde het verzet zal zyn gebroken, onna- speuriyk weggezonken. Het heeft de taaiheid van alle conservatisme. Daarom is het een ge lukkig verschynsel. dat ook de voorstanders zich tot propaganda hebben georganiseerd. Dat verzet Is nooit opgegeven, niet tegen Slegenbeek, ook niet tegen De Vries en Te Win kel. Ook niet tegen eenige vereenvoudiging in een andere taal Conservatieve geesten kan men nu eenmaal niet van de aarde weg kyken. Het zou ook jam mer zyn, indien het anders ware. Spreker’s cliënt kan daarvoor zorgen. De Ned. Spoorwegen maken wel bezwaren, maar het is nog lang niet zoover dat er een spoorweg over den afsluitdyk komt. Komt hy er dan is hy hoofdzakeiyk voor militaire doel einden. Als raadslid te Leeuwarden weet spr. dat er zeer veel prys gesteld wordt op een populairen autobusdienst; in Friesland stelt men zich op groot bezoek van de Hollanders in. De afslult- dUk moet niet blyven de nauwe hals van een flesch, maar moet productief gemaakt worden. Vroeg men voorheen aan de kinderen In Noord- Holland „wat weet je van Friesland" dan ant woordden ze „daar ryden ze het eerste schaat sen”. Door den afsluitdyk zal ieder schoolkind thans weten welke groots beteekenls Friesland heeft. Het algemeen belang eischt dan ook een goede verbinding. De misleide en medelijdende vader of moeder, ook in katholieke gezinnen, met te best op de hoogte met de kleur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigin- gen, zal natuurlijk gaarne zijn handteeke- ning zetten onder een petitie aan de Re geering, om in den winter wat meer voe ding en dekking en een geldelijk toeslagje te verstrekken aan de hulpbehoevende werkloozen, want: „Landgenooten, van wel ke kleur of richting, van welk beginsel of geloof, van welken stand gij ook zjjt,” enz. De ensceneering van dit petitionnement is een speculatie op de onnadenkende me nigte voor de aan eigen propaganda den kende sociaal-democratie. Pastoors en do minees worden meegenomen om voor de 8J3.A.P. aan de deuren te kloppen. Ook zullen de heeren Albarda en Kupers niet I verzuimen, om bij de begrootingsdebatten Jos. v. Hest, Tilburg, J. J. Turlings, Roermond, te paradeeren met het half-millioen, dat - - - dezen oproep aan de Nederlandsche Re- geerlng heeft onderteekend Zaterdagavond omstreeks half twaalf is op den Benoordenhoutscheweg by den Leidsche- straatweg te Den Haag een aanrydlng gebeurd tusschen een personenauto, bestuurd door *n 33- jarigen Inwoner van Rynsburg en den 34-ja- rigen wielryder C. J„ wonende in de Hobbema- straat te ’s-Gravenhage. Een te Wassenaar woonachtige geneesheer verleende de eerste hulp aan den wielryder, die ernstig gewond door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal werd ver voerd, alwaar hy 's nachts te vier uur is over leden. Het rijwiel werd geheel vernield, terwyi van den auto de rechterkoplamp en de voorruit wer den vernield. De politie heeft den auto in beslag genomen en den autobestuurder, die onder Invloed van sterken drank verkeerde, aangehouden en in bewaring gesteld. Het Nederl. Instituut van Automobiel- en Motor Experts wil een nationale inzameling houden om de Nederlandsche constructeuis weer In de gelegenheid te stellen tot den op bouw van een nieuw nationaal product als de „Panderjager”. De „wilde” bussen trekken momenteel veel meer passagiers dan de officieele. Wil men aan deze onwettige diensten een einde maken, dan behoeft men maar een concessie te verleenen aan een onderneming, die in het belang van het publiek gaat ryden. De Minister van Onderwijs mr. H P. Marchant, heeft Maandagavond van kwart over zeven tot acht uur het spellingsvraagstuk opnieuw voor de microfoon behandeld. Als titel van zijn rede, welke over de beide zenders werd uitgezonden, had de Minister gekozen ,,De laatste spellingronde'*. Spr. memoreerde vervolgens nog de tractaten van wederkeerigheld. met België en Luxemburg getroffen en een voorloopige afspraak. met Zwitserland gemaakt. Hieruit biykt het andere voorname doel der wet: het scheppen van de mogeiykheld, dat Nederlandsche arbeidskrach ten in andere landen zonder bezwaar werk kun nen verrichten. Een en ander is vooral van belang voor de beroepsgroepen, waarover de cSjmmlssie moet advtoeeren t.w. musici en artis ten en hotel- en restaurantpersoneel, alle be roepen met een sterk Internationaal karakter. Na dankzegging aan den Minister wydde spr. nog enkele woorden aan de leden, die niet In de commissie zyn teruggekeerd. De heer Ir. R. A. Verwey. directeur van den Ryksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, betuigde voorzitter en le den zyn dank voor hun bereidwilligheid om te voldoen aan, X Regeerlngsverzoek om hun ken nis en krachten ter beschikking te stellen. De fout Is deze: men houdt X correct schry- ven van De Vries en Te Winkel voor een ken merk van hooge geesteiyke beschaving. Op het gebied van het taalgebruik is maat staf het juist, weergeven van dingen voorzien zyn van een door genoemde commissie afgegeven oontlngenteeringscertifi- eaat. Nederlandsche exporteurs kunnen op deze certificaten aanspraak maken in evenredigheid van de hoeveelheid sprultkool, welke zy in de Jaren 1930, 1931 en 1932 per maand voor eigen rekening naar Duitschland hebben uitgevoerd; zy dienen zich daartoe vóór 5 November as. met hun opgaven te wenden tot den secretaris der Commissie, mr. L. Niemöller, Javastraat 80 te 's-Gravenhage. Tel. 112128. Naar aanleiding van de faillietverklaring van den heer Onnes, vernemen wy het volgende: De heer Onnes woont thans op het landgoed „Dallmln'’ in de nabyheld van Wittenberge, welke laatste plaats gelegen is aan den spoor weg van Beriyn naar Hamburg, ongeveer mid den tusschen beide plaatsen In. De heer Onnes staat daar aan het hoofd van een bedryf van een eenige honderden hectaren groot landgoel, waarop ruim 150 menschen werk vinden. De faillietverklaring is gevolgd op verzoek van de De nieuwe spelling is erin gegaan, wy zyn aan de laatste ronde. De aanleiding voor mijn spreken is voomameiyk het advies van profes sor Huizinga. Hy schryft: handhaaf Indien terugkeer nog mogelyk is. Hy bedoelt dus: keer terug. De geleerde openbriefschryver verkeert in de dwaling, dat de minister van Onderwys. dien hy ziet als een pas by ongeluk bekeerd dilet tant, binnen zyn ambtskring van het onder wys zekere maatregelen heeft genomen, die niet zyn te verantwoorden. De Minister van Onderwys heeft, met In stemming van den Ministerraad bevorderd, dat voor het onderwys een vereenvoudigde schryfwyze zou worden ingevoerd. Om deze reden zyn by Konlnkiyk besluit wyzigingen ge bracht in de examen-programma’s, die by Ko- nlnkiyk besluit zyn geregeld. De minister van Onderwys heeft echter geen voorstel gedaan om de nieuwe schryfwyze op stel en sprong voor den ambteiyken staatsdienst in te voeren. Het is volkomen verklaarbaar, dat de Re- geering dit niet doet voordat elk risico In de algemeene aanvaarding is uitgesloten. De wyziglng behoeft niet onmiddeliyk al gemeen te worden toegejuicht, doch zy moet aansluiten by het geldende systeem, zoodat zy na betrekkeiyk kort gebruik er In gaat. Een regeling van de schryfwyze eischt unifor miteit. De regeling wykt In hoofdzaak niet af van de regelingen, die sedert 1912 zyn voorgesteld door de deskundigen. ,Men kan nu reeds, nog geen twee maanden sedert de Invoering, vaststellen, dat de nieuwe schryfwyze by het overgroote deel van het on derwys is aanvaard. De argumenten, door de verzetslieden aangevoerd, geven geen aanleiding om te verwachten, dat het overgroote deel van het volk niet zal volgen. Ik heb goeden grond om aan te nemen, dat ook naar het oordeel van prof. Huizinga, uit we- tenschappeiyk oogpunt op de wyziglng geen aanmerking is te maken. In de Torensche Allee onder Brammen is Zondagmiddag een luxe-auto met drie inzit tenden geslipt en tegen een boom gebotst. De heer F. Ot en verloofde werden zwaar ge kwetst, en naar het ziekenhuis te Zu'phen overgebracht. Hun toestand, die gisteren nog levensgevaariyk was, is thans redeiyk wel. De broer van F. O. kwam er met lichte verwon dingen af. Een bekend geestig journalist, die zich dage- lyks verdiensteiyk maakt door ons gevoel voor humor wakker te houden, heeft, zoo begon mr. Marchant, In de laatste spellingronde het beeld gezien van de boksparty. Ik heb daaraan niet gedacht. Het woord .jonde” heeft als zooveel Men weet, dat over den afsluitdyk verschil lende „wilde” en onwettige diensten onder houden worden en dat Ged. Staten een offi cieele aanvrage reeds eerder hebben afgewezen, welke afwyzende beschikking door de Kroon bevestigd is. Niettemin kwam deze aanvrage in behande ling. omdat de aanvrager nieuwe feiten ter verdediging gevonden meende te hebben. Het grootste bezwaarschrift was dat van de Nederlandsche Spoorwegen, die met den A.T.O - Als plaats van de volgende algemeene verga dering werd wederom Utrecht bepaald. ,^r 13 In vele harten door dezen maatregel een zekere verbittering geslopen. Zelfs van de meest godsdienstige werkloozen maakt zich thans een zekere moedeloosheid mees ter. En dat. is te begrypen, want heel veel van deze menschen zien geen uitkomst meer voor de zich opstapelende moeilijk heden. Niet alleen zijn de steunbedragen zoodanig gedaald, dat zij in vele gevallen ontoereikend zjjn om aan alle noodzakelyke gezinsbehoeften te voorzien, maar boven dien opent zich voor hen geen enkel per spectief meer, dat hoop kan geven.” nationale cultuur even hooge rechten heeft als de spreektaal; 2e. dat de verhouding van schryftaal tot spreektaal in het Nederlandsch buitengewoon Ingewikkeld is, zoo volstrekt eigenaardig, dat zy byna als twee talen kunnen worden beschouwd, waarvan de ontwikkelde Nederlander zich met geiyk gemak bedient; 3e. dat men, zooals de toestand ten opzichte van onze taal was. de spelling nauweiyks kon wyzlgen, zonder de taal zelf aan te tasten. Ongetwyfeld zal de „roep uit het volk” in een motie met politieke pointe worden omgezet. En speculeerende op de ontevre denheid tegen het Kabinet-Coiyn en de democratie in de christeUjke partyen zul len de voorstellers een meerderheid trach ten te vormen. En wee, wie zich tegen wat meer voeding, kleeding en dekking van werkloozen midden in den winter verklaart. De demagogen zullen den tegenstemmer uitspelen als een socialen onbarmhartige, wien zyn houding moet worden Ingepeperd tegen de nieuwe verkiezingen. Natuuriyk zullen de christeUjke partyen aan deze deirikgogie niet meedoen. Aan looze beloften hebben de werkloozen niets, men moet ze kunnen inlossen. Ongetwy feld zyn in de petitie verlangens vervat, die ook in christeiyke kringen leven. Maar dezen wUlen minder negatief en met ver- myding der demagogie deugdeiyker hel pen. Ze bUjven op het Kabinet-CoUJn al hun invloed uitoefenen voor werkverschaf fing en constructieve poUtiek. Het is trou wens een feit, dat in de vaststelling der ■teunnormen de steun in vele gevaUen zoo dicht het loon nadert, dat de prikkel tot werk, gegeven de traagheid van de men- ■cheiyke natuur, zyn effect verliest. Met name de R. K. Staatsparty komt ▼oor meer activiteit van het Werkfonds op, meer industrialisatie en het scheppen van loonende arbeid. Dezer dagen pu- bUceeren wy een uitgewerkt plan voor het betrekken van 50.000 werkloozen aan der- geiyken arbeid. Ook met de verlaging van het indexcyfer, de huren en andere lasten moet de massa geholpen worden. Wat in het byzonder de werkloozen be treft zou tot zekere grens de bepaUng moe ten worden opgeheven, dat twee derde worden afgetrokken van byzondere ver diensten of de hulp door particuUere Uef- dadlgheid. En opnieuw zou eens de vraag moeten worden bezien, of ook onder de werkloozen zelf niet een rechtvaardiger en effectiever verdeeling van de gelden openbare kassen ware te verkrygen individueele ultkeering. Maar de groote hulpbron biykt werkver schaffing. De financiering daarvan to met een eenvoudig vraagstuk, vooral als zy uit nieuwe belastingen moet worden gepompt. Een meer aanlokkeiyke oplossing ware het ultschryven van een groote leenlng te gen een laag percentage van 2 of pro cent, liefst een premieleening met kleine coupures. Wanneer enkele leden van den Naar wy van oficleele zyde vernemen, is het bericht, als zou de Dultsche Regeering een cre diet van R.M. 106.000 beschikbaar hebben ge steld voor den aankoop van versche haring In Llmuiden, welk bedrag buiten de Clearlngs- overeenkomst met Nederland zou vallen, zoo dat exporteurs onmiddeliyk betaling zouden ontvangen, onjuist. Van een dergeiyk voornemen der Dultsche Regeering was ter bevoegder plaatse niets be kend. Spruitkool naar Duitschland De commissie voor den gecontlngenteerden groentenexport naar Duitschland maakt bekend, dat ingevolge het Nederlandsch-Dultsche han- delsverdrag de invoer van spruitkool In Duitsch land gedurende de maanden November en De cember kan geschieden tegen een Invoerrecht van 5 M. per 100 K.G. mits de betreffende zen- Het vraagstuk van de schryfwyze is geenszins „wanhopig en schier onoplosbaar” Het onderwys is veroverd. In een belangryk deel van den publleken dienst is de nieuwe schryfwyze Ingevoerd. In het maatschappeiyk leven dringt zy verder door van dag tot dag. Dagbladen hebben haar aanvaard en talloose periodieken. Dageiyks komt de vereenvoudiging van de pers. De advertenties in de nieuwe schryfwyze nemen snel toe. eigen orgaan voor het Mgr. Mutsaersoord” Het bestuur was van meenlng, dat met het oog op de kosten daarvan, dit niet geheel verant woord zal zyn. In het .Rechte Spoor” Is ge- legenWid te over om mededeelingen te doen en propaganda te maken. De heer J. Hellemons, eere-voorzitter van 8t. Raphael, sprak aan het einde der bijeenkomst een krachtig woord, waarin hy er op wees, dat door de organisaties zooveel tot stand is ge bracht en thans is het noodlg nog meer krach ten in te spannen dan vroeger, om de afbraak tegen te gaan. voor dader In verband met den grooten aanvoer van pekel- en steurharing in de. laatste weken en de zeer ongunstige vooruitzichten voor den af zet daarvan, worden door den Minister van Economische Zaken maatregelen getroffen en voorbereid om den aanvoer binnenkort geheel te doen beëindigen Met de vereenvoudiging zyn wy in twee maanden verder dan de nieuwe De Vries en Te Winkel is gekomen In tien Jaren. Het heeft toen zoo lang geduurd, doordat Thorbecke en zyn ambtsopvolgers op dit terrein geheelonthouder waren. en J. F. G. Wigman, werden, daar geen tegen- candidaten waren ingekomen, herkozen. Het jaarverslag van den secretaris, hetwelk wy reeds publiceerden, werd goedgekeurd, het welk ook het geval is met het financieel jaar- OndOfgetoekenden, allen Nederlanders verslag van den penningmeester, den heer J. boven 21 jaar, dringen er. in verband met den grooten nood onder de werkloozen, by Uw Regeering op aan, spoedig maatregelen te treffen tot: 1. verhooging van de thans algemeen te laag geachte steunnormen; 2. verhooging der percentages, in het by zonder voor de arbeiders met lage loonen en groote gezinnen; 3. verstrekking van een toeslag op de uitkeeringen gedurende de wintermaanden; 4. verstrekking op ruimere schaal van kleeding en dekking aan de werkloozen; 5. ruimere beschikbaarstelling van goed koope boter, en beschikbaarstelling van goedkoope aardappelen; 8. hulp aan de jeugdige werkloozen door arbeid of steun. Schryf- en spreektaal Prof. Huizinga behoorde te weten: lo. dat de schryftaal als Instrument eener In de eerste plaats heeft de Minister door wyziglng van de crisis-harlngbeschlkklng 1934 I bepaald, dat het tydvak waarin schepen ter haringvangst mogen uitvaren zal eindigen met ingang van den 4den November 1934. zoodat na 4 November u. geen schepen meer zullen mogen uitvaren. Voorts to door den Minister aanhangig ge maakt een kort besluit tot wyziglng van het crisis-haringbesluit 1934 I. welk ontwerp reeds In een vergevorderd stadium van behandeling verkeert en hetwelk een bepaling bevat, dat de aanvoer van pekel- en steurharing na 4 Nov. a* is verboden. j j et petitionnement voor meer steun volgens den voorzitter van het N.V.V. ügt deze uitkomst de hoop, dat het totaal aantal handteekenlngen de 500.000 zal over schrijden.” Zoo tenminste bericht de Ar beiderspers. Huls aan huls dragen roode werkloozen I socialen en „Wy medegeleefd, bleek dezer het adres, door het Haarlemsche afdee- llngsbestuur der R.K. Staatsparty aan het Bestuur in Den Haag gericht en waarin wordt aangedrongen, zich met onze R.K. Kamerfractie te verstaan, opdat zy alles in het werk stelt, om ook de Regeering te bewegen, harerzyds krachtiger maatrege len te nemen ter bestrydlng van de werk loosheid en vooral werkverruiming en meer flnancleele hulp voor de jeugd-werkloozen- zorg. Ik moge opmerken, dat. ter wille van de on misbare continuïteit, de oude veste niet wordt omver gehaald, doch gerestaureerd Bulten de restauratie blyft alles hetzelfde. Het goede, dat verloren gaat, bouwt prof Huizinga op In vieren. Ie. Het schriftbeeld wordt onduldelyker. De vlugge lezer kan het gelezene niet meer by ge- heele zinsneden tegelijk opnemen. De bewijzen voor het tegendeel liggen voor het grypen. De goed gestyleerde geschriften in de vereenvoudigde schryfwyze zyn talloos. 2e. Door „Duits naast Pruisisch” zal het ge voel voor den bouw der taal schade lyden. Ik kan erkennen, dat het handhaven van de uitgang toch, geschied ter eere van het. aert- hetlsche gevoel van prof. Huizinga en anderen de nieuwe methode niet oplutotert. Men reu van een schönheltsfehler gunnen spreken. Maar dat hierdoor het gevoel voor de vorm der Ne derlandsche taal zou worden afgestompt, is overdreven. 3e. Allerkostbaarste taalmiddelen worden roe keloos prys gegeven. Juist is, dat men by X gebruik van den vorm zich zal hebben te richten naar het beschaafde taalgebruik. De genitief „der” daarentegen kan blyven gebruiken over de geheele lyn. De Vries en Te Winkel staan tot Slegen beek als een ameublement uit massapro ductie met goedkoop trijp, met een buffet met gekleurde glaasjes in de deuren en een karpet uit een plattelandswarenhuto staan tot een deftig en rustig antiek inte rieur. De Vries en Te Winkel is confectie. ministerraad over zekere gemoedsbezwaren konden heenstappen schreven wy reeds zou zulk een premieleening het meest aanbevelenswaardig zyn. Een leenlng voor arbeid, met een aanlokkeiyk winstkansje ien een doelmatige reclame: het succes is de(]’'erkIo°zen haaW« over het by voorbaat verzekerd. In onzen gedach half millioen handteekenlngen en tengang zou het bedrag van zulk een lee- ..wet- nlng zich niet tot één of twee honderd millioen moeten beperken, opdat een groot plan van werkvoorziening, zeg voor drie jaren, zou kunnen worden opgezet. Dat in katholieke kringen hevig met den economlschen nood wordt dagen weer uit

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13