WERK EN NOG EENS WERK! Maatregelen voor de zuivel- en vleeschpositie ZADELHOFF DOETINCHEM DE HERCLASSIFICATIE Nieuw initiatief WOENSDAG 31 OCTOBER 1934 Pater Hyacinthus *t UIT HET KLEEDINGBEDRIJF R.K. Werkmeesters bijeen van Behandeling in hooger beroep TE VEEL HAAST MEISJES ONTSLAGEN Bü sigarettenfabriek te Maastricht LEKKERNIJEN VERDWENEN vlagvertoon en Bruinkoolontginning Carisborg IN HOOGER BEROEP De doodslag te Princenhage EEN GLAZEN „UIVER” r Twee zeelieden onder de tram Het faillissement „Atalanta” Haar bezoek zal twaalf a veertien dagen duren Veel* kerken in Weet-Frietland zonder dominé’t Prinses Juliana naar Engeland WORDT BRUINKOOLONTGIN NING STOPGEZET? NOG EEN KERKBESTUUR IN MOEILIJKHEDEN EEN FASCIST BELEED1GT MINISTER COLIJN KWAJONGENS MISHANDELEN INLANDERS JONGE STROOPER BLIND GESCHOTEN - - De A.R.K.A. wenzcht allerkrach- tigete af weer Dader moet 10.000 schade vergoeding betalen „Het land zonder herders” HET VERGAAN DER „CHAR LES JOSÉ” Wielrijder in ernstige botsing met een auto De crisis doet zich sterk gevoelen De tocht van de „Uiver” Opnieuw in blikken Werkzame Capucyn plotseling uit het leven weggerukt Een hunner ie zwaar gewond Groot-doenerij, doch rassenhaat Meegedaan aan zich goed van haar taak gekweten zijn 42 48.487.000) 21 2.161.000) 16 3.615.000) 53 15.772.000) 516 154.500.000) 29 2.641.000) 6 19.520.000) 26 12305.000) bestaande in- Totaal: 130 36.721.000) Maandagmiddag reed de 23-jarige H. te geen en een zonder maat- O t gemoedsbezwaren zou zulk een premleleening aanbevelenswaardig zijn. Ben 72 13 43 9 17 27 29 23.085.000) 3.151.000) 43.359.000) 4.038.000) gedelegeerde van het uiteenzetting van de -trekkking tot de samen- Uit de stations-wachtkamer te Gouda Industrieele plannen Scheepsbouw Gas, waterleiding, elec- triciteit Vestiging nieuwe indus- 214 29 10.547.000) 285.000) 2.165.000) Slechts door toepassing van dese drie maat regelen meent de Minister een voidoenoe ver betering der positie te kunnen bereiken Ver wacht mag worden dat door den gedeeltelij ken Naar wij vernemen, aal het bezoek van H. K H. Prinses Juliana aan Engeland in verband met het huwelijk van Prins George hertog van Kent, en Prinses Marina 13 14 dagen duren. H. K. H. zal logeeren bü baar nicht de gravin van Athlone. De Duitsche politie hield op het oef enter rein te Döberitz in Pruisen haar jaarlijk- sche terreinrit met hindernissen over een afstand van 17 K-M- De politiemannen nemen een hindernis hij zag niet, dat een andere auto van de te genovergestelde richting kwam aanrijden. Een botsing was onvermijdelijk. W. werd te gen den grond geslingerd. In bewusteloosen toestand werd het slacht offer overgebracht naar het ziekenhuis Calva- riènberg te Maastricht. Zijn toestand is zeer ernstig. Maandagavond was het slachtoffer nog niet tot bewustzijn ge komen. De gepensioneerde majoor der RUksveldwacht T„ die onlangs tot acht maanden gevangenis straf is veroordeeld In verband m«ft het drama te Nieuwkoop, la thans door de\ Haagache Rechtbank veroordeeld tot het betalen van tien duizend gulden schadevergoeding aan het slachtoffer T, die bij dit drama blind werd geschoten. Ongeveer twee weken geleden zijn op Norder ney en Juist de lijken van verdronken zeelieden aangespoeld. Het polltle-onderzoek heeft ultgewmen, dat het hier waarschijnlijk de lijken betreft van leden der bemanning van het Belgische vaar tuig „Charles José”, dat op 4 October jl Mn de Nederlandsche kust In een zwaren storm is vergaan. De kapitein, die destijds als eenlge over levende door het Duitsche stoomschip ..Hilden- fels" werd gered, bevindt zich in Norderney en bevestigt het resultaat van het polltle-onder zoek. Van de bemanning der „Charles Joaé” war den nu alleen nog de eerste machinist en een matroos vermist. ver- doch Bjj de NV. Tabaksindustrie v.h. Oebrs Philips te Maastricht doet zich thans ook de crisis ge voelen. De oorzaak is aan verschillende omstandighe den te wijten, o.a. de daling der kronen In Zwe den en Noorwegen, de maatregelen der Nazi’s In Dultschland enz. Dit alles legde de se sgarettenfabricage geheel lam en voerde den verkoop der cigarillos gewel dig terug. Eerst is men begonnen met het onslag der ge huwde vrouwen met dubbele Inkomens, maar dit mocht niet baten, zoodat de directie thans genoodzaakt is aan ongeveer zeventig meisjes ontslag aan te zeggen. Naar we vernemen heeft de Officier van Jus titie bü de Bredaache Rechtbank hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis dier Rechtbank, waarbij de 36-jarige landbouwer J. O. uit Prtn- cenhage, thans terzake gedetineerd, wegens doodslag gepleegd op zijn buurman O. de K. uit Princenhage in den avond van 13 Juli jJ. in de buurtschap „Vughtachoot” onder Princenhage werd veroordeeld tot tien jaren gevangenisstraf. Zoos Is bekend had het O. M. vijftien jaren ge- I vangenlsstraf gerequlreerd. raadpleegt, voor de Provincies Algemeen werd de nieuwe maatregel van ver dacht sociaal allooi bevonden, waartegen de komende actie der R. K. Centrale zich ten scherpste zou hebben te richten; eventueel zou een krachtig beroep op de R. K. Kamerfractie in overweging moeten worden genomen. U houdt natuurlijk ook van cht« Oeldersche ROOKWORST Vraagt daarom Uw leverancier het merk dan eerst smult UI Stei dus trie Export toeslagen Overige Men schrijft ons uit Enkhulzen: West Friesland kan zoo langzamerhand we! genoemd worden „het land zonder herders”. Wanneer we den stand van zaken In de Ned. Herv. Kerk In dit gewest nagaan, komen we tot de ervaring, dat steeds meer kerken zonder predikant komen. Was vroeger de stand van zaken zóó dat de orthodoxie de meeste lidmaten telde, thans is het zóó, dat de Vrtfz de over hand hebben. Zeer treurig is het gesteld met de dorpen rondom Enkhulzen Rekenen we vanaf Enkhulzen, dan tellen wij de volgende dorpen zonder predikant: Boven Karspel, Qrootebroek, Lutjebroek, Hoog Karspel, Hem en Venhuizen en Andjjk. Die verschillende vacaturen kunnen wel bezet worden In den vorm van consulent- schap <op bepaalde tijden komen dan predikan ten een kerkdienst vervullen uit plaatsen,, waar nog wel een dominéé staat) maar enkele predi kanten kunnen toch niet zoovele plaatsen naar behooren verzorgen. Het is er treurig «esteld met de protestantsche bediening. Het kerkbestuur van de H. Barbara-parorble te Rotterdam, dat door de ongunstige tijdsom standigheden in flnancleele moeilijkheden ts ge raakt, heeft een circulaire gericht aan de cre diteuren. behelzend een regeling, waarbij bet nominale bedrag van iedere schuldvordering wordt verdeeld In een rentedragend en een ren teloos gedeelte, elk voor de helft. Den procent der renteloose helft zal onmiadellijk worden af gelost. De overige veertig procent sullen zoo spoedig mogelijk worden afgelost. De Minister van Economische Ze ken heeft een beslissing genomen inzake de maatregelen, welke ten behoeve van onze zuivel- en vleeschpositie genomen zullen moe ten worden. stelling was van de geheele wereld In tegenstel ling met de „Pelikaan", aan welker Kerstvlucht in de buitenlandsche pen geen aandacht is ge schonken. Het is de K. L. M. met de Inschrijving voor de wedvlucht er juist om te doen geweest, de aandacht te vestigen op onze lijn naar Indlé Zjj kan op deze route nog best een honderd kl'o post per reis en wat passagiers meer gebruiken De „Uiver” deed dus mee voor vlagvertoon en zij heeft zich wel heel bijzonder van deze taak gekweten. Volgens spreker Is er voor bet eerste gedeelte van de vlucht evenveel reden tot juichen, als wanneer de boot uit Oostvoorne behouden aa— komt te Rotterdam Maar met wat er verder is gebeuro, is het een heel andere kwestie. Alles ts prachtig gegaan tot Charievljle en reeos dacht ieder dat het blijde bericht van de behouden aankomst sou binnen komen, toen plotseling het telegram over het BOB. sein kwam. Dit was nog geen teeken van nood Het kon zijn, dat Parmentler den anderen radiostations het zwijgen wilds opleggen, om op dese wijze voorkeur t>U bet seinen te krijgen, omdat hl) Het goede vleesch zal opnieuw worden in geblikt. De Regeering heeft ernstig over wogen of het niet mogelijk was het vleesch In verschen toestand beschikbaar te stel len. maar hiertoe is mede op het eenstem mig advies van de vertegenwoordigers der dagelijksche besturen van de vijf groote ge meenten. met hun technische adviseurs niet besloten, aangezien de practlsche moeilijk heden dusdanig groot bleken te zijn, dat dit onuitvoerbaar moest worden geacht. Getracht zal worden in het bllkvleesch eenlge variatie te brengen en zoo mogelljk ook gehakt beschikbaar te stellen. Zoowel de Officier van Justitie van de Breda ache Rechtbank als de veroordeelde, algemeene leider van het Nederlandsche Volkafaacisme ..Zwart Front”, de 29-jarige A. J. M. wonende te Olsterwijk. hebben hooger beroep aangetee kend tegen het vonnis der Bredaache Recht- bank waarbij voornoemde M wegens opzettelijke beleèdiglng van Minister Colijn, werd veroor deeld tot een boete van honderd gulden of veertig dagen hechtenis, omdat nlj op 28 Juni JA in Tilburg een aantal panfletten had doen verspreiden, waarvan de inhoud beleedigend was voor Minister Colijn. Tegen verdachte M. had de Officier van Justitie onlangs twee maanden gevangenisstraf geèlscht. Maandag is te Langeweg vrij plotseling over leden pater Hyacinthus OM. Cap. Als naar gewoonte was pater Hyacinthus Maandagmorgen circa half twaalf vanuit het Capucjjnenklooster te Langeweg (NB.) naar de Jongensschool gegaan om aldaar catechismus te geven. Op weg daarheen werd hij door een hartverlamming bevangen. Hij viel neer op de straat. Behulpzame handen brachten hem binnen in een van de huizen. Aanstonds werd Pater Gardiaan gewaarschuwd, die hem nog bet H. Sacrament des Oliesels kon toedienen. Dokter Koek uit Zevenbergen kon slechts den dood constateeren. Reeds jaren leed de overledene aan een zware hartkwaal. P. Hycinthus (Joannes van der Steen) werd geboren te Erp (N. B.) op 4 September 1878. Op 3 October 1894 trad hjj In de orde der Ca- pucjjnen, alwaar hjj 4 October 1895 zijn plechtige geloften aflegde. Op 20 December 1803 ontving hij de H Priesterwijding. Na enkele jaren als misslepredlkant werkzaam te zijn geweest, kwam hij naar Langeweg, waar hij bijna twintig ja ren van zjjn priesterleven heeft besteed aan het geestelijk heil der bewoners van Langeweg bij wie hij, vooral om zijn sociaal medevoelen en medeleven, ten zeerste gezien was. Vele bon den verliezen in hem een uitstekend en actief adviseur. Vermeld moge worden, dat P Hya cinthus den eerste verkennersgroep ten platte- lande oprichtte in het bisdom Breda De begrafenis had heden plaats te Langeweg. Namens het comité tot wederopbouw van de abdij te Egmond richtte de heer Barge. Am sterdam zich om moreelen en materieelen steun tot de talrijke aanwezigen Te 5 uur Maandag middag werd het congres officieel ten stadhulze door het Dagelijksch Beduur der gemeente, ver gezeld van den gemeentesecretaris ontvangen en door burgemeester Stelnweg hartelijk toe gesproken. Dr J. Sweens ontwoordde den bur gemeester en stelde in het licht, dat de drang naar organisatie bij lagere en hoogere ambtena ren een verblijdend teeken hunner katholieke bewustwording mag heeten. Des avonds vereenlgde men zich aan een maaltijd, die werd bijgewoond door den burge meester en den zeereerw. beer van Riel. plaat- selijk adviseur; de algemeene adviseur, pastoor J. O. Jansen was tot groots teleurstelling der aanwezigen, wegens zijn benoeming naar Am sterdam. niet aanwezig. Een gezellig samenzijn in ,De Vereenlging", verzorgd door de afdeellng Nijmegen, die haar derde lustrum vierde, besloot den Maandag Te Nijmegen in „De Vereenlging” hield de Algemeene R. K. Ambtenaarsvereenlging Maan dag en vandaag haar jaarlijksch congres onder leiding van haar algemeenen voorzitter, dr. J. Sweens. burgemeester van Gilze Rijen. Het congres droeg een huishoudelijk karakter, daar de agenda in hoofdzaak onderwerpen van zuiver internen aard bevatte. De voorzitter hield een openingsrede, waarin hü o.m. de verslechteringen in de positie van het Overheldspersoneeel breedvoerig memoreer de: de R. K. Centrale is terzake ten zeerste di ligent en zal met alle haar ten dienste staande middelen krachtig stelling nemen tegen bet ver lagen van het materieele peil der ambtenaren, e De vergadering bleek met name uitermate ontstemd over de beraamde herclasyiflca- tle en drong op allerkrachtlgsten afweer aan. Zij was temeer verontwaardigd, omdat aan vankelijk van officleele zijde de alusie was gewekt dat de toch reeds lage loonen niet verder zouden worden gehavend daar Im mers al vele ambtenaren aan de zelfkant van armoede leven. Men duchtte een ver dere achteruitzetting van het overheidsper soneel met name ten Zuidelijken platte- lande en vreesde ongewenschte bevordering van den trek naar de steden met baar sociale, communistische en moreels pro blemen. Dinsdag is te Amsterdam opnieuw In hooger J beroep behandeld de faillissementsaanvrage van de Drukkerij N V. „Atalanta”, waar de „Tribune” wordt gedrukt. Voor de „Atalanta” traden op mr. 8. de Jong en mr. P. van 1 Hoff Stolk. Voor den Raad van Arbeid, die het faillissement had aangevraagd mr. Steneker. De behandeling geschiedde in raadkamer. Woensdag 7 November aal het Hof arrest wj)- - zen. De K. L M heeft van het Jenoneel van <te fclaablamrU van het Scheikundig Laboratarium der Technische Hoogeschool te Delft een van glas geblaaen „Uiver” ontvangen, waarbij een ge dicht wa« gevoegd, waarin de raad gegeven word met dien „Uiver” niet nssr Melbourne te gaan daar die..,, breekbaar waa. Deae glazen „Uiver” aai tn de speciale Ulver-etaiage aan den Hofweg te Den Haag worden getapoeeerd. De Minieter heeft thane tot een drietal middelen besloten. In da eer ste plaats tot het in de toekomst steunen van slechts een gedeelte van de melk, waarmede echter ge paard zal moeten gaan in de tweede plaats een verdere teeltbeperking en in de derde plaats afslachting. Tn de Brielsche laan te Rotterdam zijn twee Zweedsche zeelieden onder een motorwagen van lijn twee geraakt. De tram moest worden ■pgevljseld. seum (Rotterdam). Bij deze werken i" er, die het voordeel sullen opleveren, dat zij werkgelegenheid Bbheppen in Indus trieën, die daaraan groote behoefte heb ben. Het Werkfonds-verslag geeft dit over zicht van reeds bij de Commissie binnen gekomen plannen en hun ramingen. Een van hen, de 23-jarlge stoker A. Norde- »an, is in vergelijken toestand In het zieken huis aan den Coolsingel opgenomen Beide onderbeenen waren hem verbrijzeld en hij bad Oen rechter onderarm gebroken. De ander, de 28-jarige stoker R. Andersen, is slechte licht gewond. Daarnaast heeft de Minister het belangrijke besluit genomen, de hef fing op het rundvleesch met ingang van I November a.a. van 20 pet. op 10 pet. te verlagen, waardoor aan ‘n herhaaldelük, vooral ook van ala- gerszijde. kenbaar gemaakt verlan gen wordt tegemoet gekomen. Even wel zal de heffing daardoor langer moeten duren *en wel in plaats vim ongeveer I jaar nog 2 jaar. Door een verlaging van den ac cijns kunnen de vleeschprjjzen dalen en het verbruik toenemen. SEMARANG, 30 Oct. (Aneta). De Raad van Justitie zette de behandeling voort van de strafzaak inzake mishandeling en lastig vallen van Inlanders door Europeesche opgeschoten jongelui. De beklaagden bekenden; enkelen van het gedroegen zich bij de terechtzitting met een zekere vrijmoedigheid, hetgeen de president de bemerking ontlokte „schamen jullie je niet!” Hoofdbeklaagden zjjn A. M. en K. F. W. P„ resp. oud achttien en zestien Jaar. Laatstge noemde schatte het aantal mishandelingen op circa 150 Als motief werd opgegeven groot doenerij, doch geen rassenhaat. Openbare werken. Aantal plannen Kanalen, rivieren, havens Dijken, kaden, taluds, wallen Verbetering Waterstaat kundigen toestand Landaanwinning, terrein- verbetering, plantsoe nen .vliegvelden e.d. Wegenaanleg en verbe tering Bruggen Verkeersverbete ringen, tunnels, viaducten Rioleeringen Gebouwen (utiliteits- Overige Terwijl onze veestapel in het algemeen naar schatting niet grooter mag zijn dan ongeveer 1250.000 stuks melkvee, sou regelen naar normale berekening op 1 Juli 1935 1.670.000 stuks melkvee aanwezig zijn, een aantal, waarvan de melk nooit verbruikt sou kunnen worden. Het nemen van maatregelen was dus geboden. Maandagmiddag reed de 22-jarige H. v. d. W wonende Meerssenerweg te Maastricht ach ter een auto aan op den Meerssenerweg te Maastricht. Toen de auto-gangmaker zijn vaart minderde, wilde de wielrijder passeeren. Zondag kwam te Utrecht de vakgroep Kleedingbedrijf van den Ned. R. K Bond van Werkmeesters bijeen. De Voorzitter, de heer J. van Hebei te Gro ningen. begon, na de afgevaardigden welkom te hebben geheeten, met een overzicht te ge- van den huldigen toestand in de kleed!ng- Industrie. waarbij vnl. bleek, dat er. mede in verband met de contingenteering. een belang rijke verschuiving van werk naar het groot bedrijf had plaats gehad. Vele kleine bedrij ven zouden dan ook hun confecüe-atellers hebben stopgezet, wat niet in het belang van de coupeurs en de atelier-chefs werd geacht. Mededceling werd gedaan van de gehouden besprekingen in den bestuursraad. De bondsvoorzitter. ----- -- Hoofdbestuur «af een gevoerde actie, met stelling der bedrijf) Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. P. C. Jansen, Tilburg. De heeren J. van Hebei, Groningen en G. van Gein te Den Haag, wer den herkozen. anoers gevaar in de naaste toekomst zag. In derdaad bleek het een samenloop van omstan digheden te zijn. Onweer maakte de radio bijna onbruikbaar en de kouds veroorzaakte ijs-afzetting op de vleugels en op de schroeven. Onder die omstandigheden wilde Parmentler niet over het hooge gebergte vliegen, dat zich tusschen de „Uiver” en Melbourne bevond. De lezing werd met lichtbeelden opgelulsterd. Maar de financiering van zulke stoute plannen? Inderdaad een niet eenvoudig vraagstuk! De socialisten hebben de oplos sing van zulke problemen altijd bjj dg hand. In „Het Volk” is al eenlgen tijd ge leden een pleidooi gehouden voor een hef fing van één procent op de vermogens. Er Is geen enkel .principieel bezwaar om dit plan te bekijken. Een katholiek kan daar naar even rustig een onderzoek instellen als een socialist. Het steeds tegen zulke heffingen aangevoerde bezwaar van de on mogelijkheid voor velen om op een bepaald oogenblik een deel van hun bezit te reall- seeren Is te ondervangen door een heffing In termijnen. Het doorslaande practlsche bezwaar daartegen echter is, dat de waar lijk groote vermogens, die, welke zoden aan den dijk zetten, reeds zóó belast zijn, dat de bezitters er van bij een voorgeno men aanranding - als bovenbedoeld, heel spoedig op de vlucht zullen slaan en de Nederlandsche kolonie zullen versterken, welke thans reeds bij onze zuiderburen een veilige toevlucht heeft gevonden. Een tweede, naar onze meenlng meer aanlokkelijke oplossing is het ultachrljven van een groote leening tegen een laag per centage van 2 of l'/2 procent, liefst een premieleening met kleine coupures. Wan neer enkele leden van den ministerraad over zekere gemoedsbezwaren konden heenstappen, het meest leening voor arbeid, met een aanlokkelijk winstkansje en een doelmatige reclame: het succes is bij voorbaat verzekerd. In onzen gedachtengang zou het bedrag van zulk een leening zich niet tot één of twee honderd mlllioen moeten beperken, opdat een groot plan van werkvoorziening, zeg voor drie jaren, zou kunnen worden opgezet. Ziedaar het geraamte van een plan. Wij weten zelf het best, dat nog tal van vragen rijzen. Wij stellen ons dan ook voor in de komende weken nader op de details terug te komen. Wij meenden echter niet langer te mogen zwijgen bij de dag aan dag al J diepere wegzlnklng van ons volk, materieel en meer nog moreel. De gevolgen der lang durige werkloosheid zijn zóó ontzettend, dat, wie nog een stem heeft en gehoor kan vinden verplicht is uit al zijn macht te ge- i tuigen van de noodzakelijkheid van het geven van werk aan onze eerlijke werk- loozen. y. an den vooravond van de Brussel- sche bijeenkomst der goudbloklanden x verscheen een publicatie over de werkloosheid In de landen, welke nog aan den gouden standaard vasthielden en die, welke den vasten waardemeter loslieten. Uit deze cijfers bleek, dat de „goudlanden” aanmerkelijk minder werkloosheid hadden dan de andere. Een zeer ongunstige uitzon dering hierop echter maakt Nederland met een werkloozencljfer van 11 procent. WIJ meenen, dat het thans niet de tijd is om hierover In theoretische beschouwin gen uit te weiden en b.v. de schuldvraag van dit bedroevend verschijnsel te gaan onderzoeken. Veel meer dringt de vraag: hoe komen wij onder dien doodenden druk der werkloosheid uit? Hoe krijgen wij onze menschen weer aan het werk? Wij gelooven, dat ook hier de beproefde methode van het beginnen moet wor den toegepast, zonder dadelijk alles te wil len bereiken. Wie waant alle 350.000 werk- loozen in Nederland op slag aan het werk te kunnen zetten, is een even groote vijand als hij, die niets doet. Wij meenen als uitgangspunt voor de op lossing: dat binnen een beperkt tijdsbestek eenlge tienduizenden werkloozen tegelijk in productieven en normaal betaalden arbeid aan het werk worden gesteld. Laten wij veronderstellenderwljze noemen een getal van 50.000 werkloozen. Gesteld eens, dezen souden in een maand tijds loonenden ar beid vinden. Wat zou er dan gebeuren? Op de eerste plaats zou een zevende deel van alle crisisslachtoffers van het oogenblik de son zien opgaan. Nooit meer toch dan in dezen tijd is de zegen van den arbeid ge waardeerd. Naast de materieele opheffing van tienduizenden gezinnen zou zulk een uitkomst ook een moreele verheffing be- teekenen, en dat niet enkel voor de betrok kenen, ook voor de overigen zou een straal van hoop doordringen. De voordeelen zijn nog grooter. Afgezien van het feit, dat bij uitbetaling van nor maal loon de steunbedragen vervallen, zou den door de tewerkstelling van genoemde vijftigduizend arbeiders even zoovele nor male koopers op de markt verschijnen waar nu slechts paupers den laatsten cent omkeeren. De grootere vraag zou op haar beurt de productie meer prikkelen; meer dere productie geeft weer grootere activi teit en Indirect zouden op deze wijze weer andere werkloozen In het productle-proces worden ingeschakeld. Ziedaar het .„Ankurbeln der Wirtschaft” waarop onze samenleving wacht. Wij weten het: wanneer de zaak zoo een voudig was, als wij haar neerschrtven, was ze reeds lang volbracht. Zeker, er zijn be zwaren, bergen van bezwaren. Maar is de nood, zoowel materieel als moreel nu nog niet hoog genoeg gestegen, om ook de erg ste bezwaren moedig onder het oog te zien? De eerste vraag, welke aanstonds rijst is: waar zijn de werkobjecten om zoo maar opeens 50.000 menschen aan het werk te •tellen? Laten wij de zaak niet ophangen aan een cijfer. Wanneer het niet aanstonds met 50.000 gaat, laten wij het dan met 40 probeeren en desnoods met 30 of nog min der. Dit verandert niets aan het beginsel. Het is ook aannemelijk, dat er onder zulk een zwaren druk en in een tempo, als wij voorstellen, economische fouten worden begaan, die In normalen tijd zouden ver meden zijn. Wie niets doet, maakt geen fouten. Het zou echter onverantwoordelijk •Ijn om uit vrees voor fouten in dezen tijd een in zich gezond plan niet uit te voeren Is er iemand, die durft beweren, dat er in ons land geen werkobjecten zijn? Zoo lang de buitenlander ons mijdt, omdat hjj hier geen honderd kilometer per auto ach tereen, zonder hindernis van een slechten weg of rlvierovergang rijden kan; zoolang onze oude steden nog vol krotten staan en- de meest elementaire verbindingswegen missen, behoeft niet lang naar werk ge zocht te worden. Indien men het onlangs verschenen drie- maandelljksch verslag van het Werkfonds dan vindt men daar plannen meest uiteenloopende objecten, en waterschappen hebben hun hoop gevestigd op kanalen, wegverbetering. bruggen, ontwatering, zuivering van open bare wateren. Bij de gemeente wordt een belangrijke plaats Ingenomen door straten, wegen, bruggen, rloleering, uitbreidings plannen, veillngsterrelnen, havens, enz., doch daarnaast wordt ook hulp gevraagd voor geheel andere objecten als: spoorweg overgangen en -onderdoorgangen, slacht huizen, ziekenhuizen, schoolgebouwen markt- en tentoonstellingshallen, toren- restauratles, vliegvelden. Door vereenlgin- gen wordt o.a. hulp gevraagd voor: scholen, •lekenhulzenbeursgebouw Rotterdam waarborgfonds voor een tentoonstelling ■portgebouw (Den Haag), garantie voor ■portfondsenbaden, scheepvaartkundig mu- De directie van de eenlge Nederland» be bruinkoolontginning Cartaborg te Heerlen sal. Indien de door haar noodzakelljk geachte con- tlngenteeringsmaatregelen uitblijven, binnen aeer korten tijd het bedrijf stopzetten. Maandagnacht is te Oouda uit de wachtkamer eerste en tweede klas van het stations -emplace ment een voorraad sigaren, sigaretten, doozen bonbons ed. tot een waarde van ongeveer f 270 ontvreemd. De Inbrekers zijn door een tuimelraam, dat zich ongeveer drie meter van den grond bevindt naar binnen geklommen. Hoewel ook s nachts het station niet zonder employés la, la het den inbrekers toch gelukt op deze Wijle hun slag te slaan. Zij namen het gestolene blijkbaar in een broodtrommel, die eveneana verdwenen is, mede. De politie tast tot op heden in het duister. Gevraagd werd nog of het. in verband met de huidige werkloosheid, geen overweging verdiende, ter bevóegde plaatse stappen te doen, om te tomen tot een beperking ot lijde lijke stopzetting van de machinale productie. He bestuur zegde overweging toe. Vertegenwoordigd waren de afdeellngen Groningen. Amsterdam, Den Haag, Tilburg, Utrecht en Almelo. De exportvoorultzichten van het Nederland sche zuivel zijn door de maatregelen van ver schillende landen om ons heen van dien aard geworden, dat het nemen van Ingrijpende maat regelen noodzakelljk is, wil men voorkomen dat onze zuivel en vleeschpositie Ineenstort. Hoewel door de _jn het afgeloopen jaar plaats gehad hebbende afslachting voorkomen werd, dat in dit jaar een belangrijke product)e-v»r- grootlng van melk plaats had. is deze maat regel toch geenszins voldoende geweest om te voorkomen dat. bij achterwege blijven van ver dere maatregelen. In de toekomst opnieuw een nog aanzlenHjker productie-vergrooting te wachten staat. Tusschen 1930 en 1933 werd de veestapel aan zienlijk ultgebreld. De hlervoren vermelde af slachting heeft weliswaar voorkomen, dat er grootere melkproductie kwam, maar deae productie niet verminderd. Maandagavond heeft de heer A. Viruly, de bekende piloot van de K.L.M en schrijver te Rotterdam een causerie gehouden over het on- oerwerp: Parmentler en de Nederlandsche luchtvaart. 8pr. wees er op, dat de „Uiver” tn de belang- melksteun bij den'boer een sterke drang aal ontstaan om zijn productie In te krimpen Dit sal onder meer leiden tot een ruimer aan bod van vee. Alleen jong vee sal door de Re geering worden overgenomen, terwijl daarbij mede meer in het bijzonder aan vee zal worden gedacht, dat lijdende is aan tuberculose. Da Regeering verwacht dat op dese wijze 150.000 stiik» melkvee opgeruimd zullen kunnec wor den. terwijl voorts voor 1935 opnieuw 50 000 stuks kalveren minder zullen worden toegewe zen. Overwogen wordt voorts ook aog de ver plichting op te leggen aan hen die niet tnleve- ren, tot het inleveren van een of meer kalveren met schetskaart 1934 of inhouding van eer. ot meer schetskaarten 1935 in piaats van bet aan bieden van jong vee.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5