Vorderingen op Duitschland KOLENDAMP AAN BOORD HET INTERNA TIONAAL BETALINGSVERKEER ItADIO-PROGRAMMA G0EDK00PE SIGARETTEN Welk een besparing I R. VRIJDAG 2 NOVEMBER 1934 BENOEMINGEN Bij de Priester» van het H. Hart Paters Minderbroeders De thuisvaart van de INVOER VAN BLIKFRUIT Voorloopig geen contingenteering Zaterdag 3 Nov. 1934 UIT DE BOUWVAKKEN Verdachten bekend in het vak De toestand op 13 October r CRISIS-RUNDVEEBESLU1T Vee omgekomen Terugkeer Pander jager- bemanning f4 November met de Johan de Witt” uit Coloml Nog geen algemeene regeling ROOFOVERVAL TE AMSTELVEEN De beweringen van de veeweiders Faillissement Onnes van Nijenrode Kapitein en eerste stuurman be dwelmd en naar het zieken huis gebracht Anderen vrij spoedig bijgekomen Werkloosheid blijft stijgen SPOOR WEGONTVANG^JEN OVER JULI Nood regeling getroffen, waardoor in urgente gevallen voorschot ten kunnen worden verleend De Nederlandsche industrie ern stig gedupeerd door buiten- landsche concerns Ned. Patroonsbond zegt het col lectief contract op Beperking van den import De K. R. O. zal de Nederlandsche pelgrims begroeten Bedoelde personen geen adviseurs van de Veehouderij-Centrale Flandria” J. B. v. HEUST ZONEN Nieuwe regelen tot aweer van na- deelige gevolgen van beper kende bepalingen Tien jaar geëischt Appèl door verdediger aangeteekend Het Kamerlid Vliegen dringt op een Regeeringsonderzoek aan een kap gewikkeld. J- B. sqooi no. 3.20 Si een zeer De beide piloten van den verongelukten „Pan- derjager Oeysendorffer en Asjes, zijn Donder- het gewone K. L. M.-vliegtuig naar --u vertrokken, waar tij zich naar Neder - en te Donderdagmorgen In de vroegte zijn aan boord iian het Engelsche stoomschip .Louise Rose", ligaëflde in de tweede Katendrechtsche haven te Rotterdam, ernstige gevallen van kolendamp vergiftiging ontdekt. Om zes uur Is de kapitein in zyn hut wakker geworden. Hij voelde zich toen zeer onwel doch was nog in staat te con- stateeren. dat er kolendamp In zijn hut hing. Daar hij de deur niet meer kon bereiken, heeft hij met een zwaar voorwerp de patrijspoort in geslagen. Een wetsontwerp Is ingediend met bovenver melde strekking. In de toelichting wordt o.m. gezegd: Van de haar bij de wet van 25 Juli 1932 ge geven bevoegdheid heeft de regeerlng tot voor kort geen gebruik gemaakt. Inmiddels treedt steeds scherper aan het licht, dat in het al gemeen noch door het particulier Initiatief, noch dóór het sluiten van de deviezenovereenkomsten of handelsverdragen met devlezen-meestbegun- stiglng, de zoo gewenschte zekerheid van be taling oer vorderingen, uit den uitvoer voort vloeiend, kan worden gewaarborgd. brandstofver- Radiatoren ziin sieraad in door ten BRUSSEL, l.v. Paul D. Walpot. 9.50 Voortzetting concert, dansmuziek. de gestelde feiten geheel of in hoofdzaak juist zijn weergegeven, alsnog de geëigende stappen te doen om redres te verkrijgen? Het aantal Ingeschreven werkzoekenden is sedert 29 September 1934 gestegen met 2019, het aantal werkloozen met 4406. In vergelijking met het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar wijst het aantal bij de organen der open bare arbeidsbemiddeling Ingeschreven werkzoe kenden een stijging aan van rond 19000 per sonen. een aan deii Minister te r Het „Centraal Instituut ter Bevordering van het normale handelsverkeer tusschen Neder land en andere landen" heeft een schrijven t an den minister van Economische Zaken ontvangen d.d. 31 October j.l. van den volgenden inhoud: „In aansluiting aan de vroegere mededee- lingen, dat bij de Nederlandsche regeerlng in overweging zijn maatregelen om tegemoet te komen aan de moeilijkheden, welke Nederland sche exporteurs ondervinden ten gevolge van het feit, dat zij groote geblokkeerde vorderingen In Duitschland hebben uitstaan, kan Ik u mee deden, dat de Regeerlng thans in verband met het resultaat der met de betreffende Dultsche instanties gevoerde besprekingen nog geen al gemeene regeling treffen kan. de Go- 4 13 445 5 10 VARA- Verscheidene groote sigaretten-fabrieken in Nederland hebben aan den Minister van Fi nanciën een schrijven gericht, waarin zij den Minister verzoeken maatregelen te nemen in het belang van de Nederlandsche sigaretten industrie. te wenschen te zien, in hun eigen be- n dezen wensch ten het bestuur der Ne- I van den 1, ’s Gravenhage, kenbaar te De bepaling van art. 4, welke het fundament vqrmt voor de z.g. autonome clearing, onder ging eveneens belangrijke uitbreiding. Zij om vat naast betalingen uit vordering wegens of in verband met levering van goederen voort vloeiende. ook betaling uit anderen hoofde in den ruimsten zin. twee verdachten gevestigd. der, die in de nabijheid der woning t, had belde verdachten bij het huls rondzwerven. de getuige te de heer E. 3. H. bewoner van een perceel aan den weg te ’s-Gravenhage, waar op 12 val gepleegd te en waarvoor tot tien jaar gevangenisstraf Desniettemin heeft de regeerlng besloten voor Beer urgente gevallen een noodmaatregel te treffen. Deze maatregel zal aitgevoerd worden door de Nederlandsche Bank, die in zeer btf- Bondere gevallen voorschotten zal verieenen. Art. 5 stelt de toelating tot Invoer afhanke lijk van het verschaffen van een behoorlijken waarborg, dat aan de clearlngverpUchtlngen zal worden voldaan, o.a. In die gevallen, waarin de importeur een vreemdeling is. In art. 8 vindt de stichting Nederlandsch Clearinglnstituut haar wettelijken grondslag als vereffeningsbureau. De artikelen 13. 14 en 15 roepen een buiten gewone bevoegdheid in het leven. Wanneer de schuld opelschbaar is geworden, de debiteur niet betaalt en de crediteur van zijn kant zijn recht ten niet zou doen gelden, zou er voor het ver- effeningsinstituut geen middel zijn om de be dragen. die op deze wijze aan het clearing- verkeer woroen onttrokken, ten behoeve van de Nederlandsche crediteuren te doen storten. Het kap nu die storting bewerken- door een aan maning. gevolgd door een door of vanwege den Minister van Economische Zaken uitgevaardigd dwangbevel. Aangezien de overzeesche gebieden mede ge nieten van de voordeelen, die de clearingvoor- schriften voor crediteuren medebrengen, is het noodzakeljjk. voorzieningen te treffen, dat ook de voldoening van schulden en de betalingen van uit die gebieden naar het buitenland, onder de bepalingen der wet worden gebracht. De artikelen 24 en 25 geven de hiervoor noodlge voorschriften. De Pitroonsbond voor de Bouwbedrijven In Nederland heeft, naar ..Het Handelsblad" ver neemt, de bestaande collectieve arbeidsovereen komst zonder meer opgezegd. Mede in verband met het feit, dat deze organisatie in de naaste toekomst zal samensmelten met den Neder- landschen aannemersbond bestaat niet het voornemen over een nieuw contract te gaan onderhandelen. Aldus zal het grootste deel van het bedrijf vermoede!jjk korten of langen tijd niet meer onder een landelijk contract vallen. De R K. Patroonsbond heeft tien pet. loons verlaging voorgesteld en meer contröle op de naleving van het contract, hetwelk men zou willen aangaan voor den tijd van een jaar. Gelijk bekend is, wordt het contract in het* schildersbedrijf ongewijzigd verlengd. 3.20 Nederzakalsche 5 20 Gramoloonmuziek. dag met Calcutta land zullen inschepen. In zijn antwoord op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Vervoora merkt mi nister Steenberghe met betrekking tot den in voer van vruchten in blik op, dat deze in da jaren, voorafgaande aan 1933, sterk 13 toege nomen, wat mede een motief is geweest deze artikelen onder het invoermonopolle van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale te brengen. Dit is geschied in September 1933. Dat dien tengevolge de invoer niet onmlddellijk sterk verminderde, kan worden toegeschreven aan het feit, dat de instelling van het monopolie voor den handel vrij onverwacht kwam, toen de im porteurs reeds voor groote hoeveelheden con tracten op de basis van den import gedurende 19321933 hadden afgesloten, welke door hen zijn nagekomen ondanks de Invoering van de monopcllehefflng. Het importseizoen pegint in October. Voor het trekken van conclusies dienen derhalve de laatste twee seizoenen te worden vergeleken. Dit doende, krijgt men het volgende beeld: Import October 1932September 1933 4.605.000 October 1933September 1934 3.206:000 Dat het artikel nevens verdragen ook andere „overeenkomsten" noemt, heeft meer bepaalde lijk tot doel buiten twijfel te stellen dat, in atwachting van bekrachtiging van een tot stand gekomen verdrag, de inhoud daarvan reeds aan stonds. bij onderlinge afspraak in werking kan worden gesteld. ROME. 421 M. Populair concert, gramotoonmuzlek. VöW de verbetering van dezen ondraaglljken toestand is in de eerste plaats noodig verla ging van den accijns van 50 pet. op 40 pet. Verder zou de laagste prijs, waarvoor sigaret ten verkocht mogen worden, op 1 cent gesteld kunnen worden. Een afschrift van dit request hebben reques- tranten naar den Minister van Economscr.e Zaken en Arbeid gezonden, wien zij verzoeken contingenteering den import van sigaret- te beperken. Donderdagnacht te te Wapserauwen afge brand de landbouwerswoning van A. Winter. De bewoners konden zich slechts met de groot ste moeite redden. Alles werd een prooi der vlammen. Ook eenig op stal staand vee kwam in het vuur om. De oorzaak is onbekend. De Nederlandsche Vereeniglng van veewei ders en -mesters heeft aan den Minister van Economische Zaken, op diens verzoek, een na dere uiteenzetting gegeven van haar bewering, dat verschillende adviseurs van de Nederland sche Veehouderij Centrale reeds maanden lang speculeren op te nemen Regeeringsmaatrege- len en Jong vee opkochten. Bedoelde nadere uiteenzetting, welke dezer dagen werd gepubliceerd, heeft, naar wfj ver nemen, den Minister aanleiding gegeven den Regeeringscommlssaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij een opdracht te verieenen om in samenwerking met den directeur van den dentralen Crlsis-Contróledienst naar deze aan gelegenheid met spoed een onderzoek in te stellen en daaromtrent rapporteeren. Met een verlenging van den duur der z.g. Clearingwet zou kunnen worden volstaan, wpre het niet, dat de opgedane ervaringen verschil lende onvolkomenheden in deze wet aan het licht hebben gebracht, zoodat een grondige her ziening dezer materie geboden mag heeten. In verband hiermee te een geheel nieuwe wet ont worpen. °m,rOnt ;L, 322 M. 12.20 Orkestconcert o. Doullee. 8 20 Orkest o.l.v. Karei 10.30 In de eerste plaats ondervinden requestrau- ten zeer veel concurrentie van bttitenlandsche merken, welke voor drie vierde cent in den handel gebracht worden en by het publiek zeer in trek te zijn. Dit is niet slechts een verschijn sel van de huidige crisis, maar tevens een ge val van dumping van groote concerns. Zü betoogen, dat het verbod van verkoop be neden banderollepryzen niet het gewenschte resultaat heeft gehad, daar sindsdien verschil lende belangrijke Nederlandsche sigaretten-fa brieken haar bedrijf gestaakt hebben. Indien de Minister niet de maatregelen neemt, welke de requestranten vermelden, zullen vele anderen volgen. Aan de hand van een eevoudige berekening blijkt, dat het ónmogelijk is voor een dwge- Hjk bedrag sigaretten in den handel te bren gen zonder daarbij verlies te lijden. Op grond van de wijziging van het Crisis- Rundveebeslult wordt aan eigenaren van markt- Hallen, eventueel met bybehoorende terreinen, die deze stallen en terreinen, door den Minister minnewezen - lang in overweging gegeven spoedigste schriftelijk aan h derlandsche Veehouderijcentrale. le Boechstraat maken. Dinsdag 6 November worden de Nederland sche pelgrims aan boord van de „Flandria” te rug verwacht, van het Eucharistisch Congres te Buenos-Aires. Met toestemming van óen Kon. Holl. Lloyd en medewerking van de douanen zullen de K.R.O.- reporter en technici vóór of in de haven van IJmulden aan boord gaan om de Nederland sche pelgrims met de microfoon in de hand vanzelfsprekend te begroeten. Van deze laat ste etappe der thuisreis zal luisterend Nederland dan getuige kunnen zijn en uit den mond var. Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen diverse indruk ken over het grootsche wereldcongres kunnen vernejnen. Om 1.50 uur zal oeze uitzending be ginnen. een klein uur nadat de „Flandria" aan Néerlands wal en Amsterdams havenkade ge meerd zal worden. Indien deze tijd wijziging on dergaat. wordt et toch om 1.50 uur medegedeeld, wanneer dien dag de uitzending zal geschieden. Er te geen land ter wereld, waar tegenover een zóó hoogen accijns een zóó lage mlnlmum- verkoopprijs staat. Tenslotte zouden requestran ten willen voorstellen om 'inplaats van een in voerrecht van 45 pet. een vast recht te heffen van 6 per duizend stuks. Door deze maatregelen zal het eenigszins mo gelijk zijn met de buitenlandsche concern* te kunnen concurreeren. Centrale verwarming geïnstal leerd met V e h a - Radiatoren brandt zuiniger en is dus voordeliger. Veha - Radiato ren hebben een groot naar voren gericht warmteuitstra- lend vermogen, zodat men maximum warmte ontvangt bij het zuinigste bruik. Veha- tevens een i omgeving. MILAAN', 369 M. 430 Vocaal concert. 8.05 Belfager. tekst van Claudle Guastalla. muziek van Ottorlne Respighi, o.l.v. den componist. De belanghebbenden zullen zich voor het verkrijgen van nadere inlichtingen tot de Ned. Bank kunnen wenden. Ten slotte deel ik u nog mede, dat deze voorziening nog de nadere goedkeuring van de Staten-Oeneraal zal be hoeven." KALI MIBORG 1261 M. 2.20 Louis Prell's Instrumentaal ensemble 8.10 Om roeporkest 8 50 Elgll Mertensen spleet Saxofoon, 9 05 concert. 9 45 concert. 10.25 Dansmuziek. BERLIJN. 357 M. 6.00 Martha Linz, vlooi 11.20 Omroeporkest. H1MB1RG. 332 M. sy mpjionieorkest KEI LEN. 456 M. 1.20 Groot orkest o.l.v. J Kuehn 6.20 Heuf 1st Hubertus, muziek- legende. 7.35 Eln Tanzabend von Anno da- zumal. 9 40 Populaire gramotoonmuzlek BRI SSEL, 484 M. 130 Populair concert o.l.v Paul Doullez. 6.35 Lleder ohne worte van Mendelssohn, gr. pl. 8.20 Mendels- sohn-concert 9.35 St. Hubertus-concert. 10.30 Dansmuziek. Deze voorschotten zullen uiteraard alleen verleend worden aan bonafide exporteurs. De voorschotten zullen slechts beperkte bedragen- omvatten en alleen verleend worden tegen on derpand van vorderingen, waarvan het bedrag op een erkend „Konto” gestort is. Zooels men weet is onlangs de heer Onnes van Njjenrode door de rechtbank te Utrecht failliet verklaard. Het betreft hier een vorde ring van de vroegere echtgenoote van den heer O., die zich thans In Duitschland heeft geves tigd en die door de Dultsche deviezenverorde ning onmachtig is geld uit Duitschland naar Neaerland' te zenden. Naar wjj thans vernemen heeft mr. Kappeyne van Capello hooger beroep aangeteekend tegen deze faillietverklaring. De zaak zal dus nu voor de civiele kamer van het gerechtshof te Am sterdam worden behandeld. WEENEN, 507 M. 4.45 Volksmuziek. 8.25 grsmofoonmuzlsk. 6.30 Hubsrtuaavond. 10 45 dansmuziek.. WARSCHAU, 1345 M. Middagconcert 5.35 L. Muenzer. plano. 7.40 Oramofoonmuziek. 8.20 Omroep-eymphonleorkeet. 1130 Dans muziek. De directeur van den Rjjksdlenst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 8 tot en met 13 Oc tober het aantel leden van ingevolge het Werk loosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigln- gen bedroeg 570.000, waarvan 82.600 landarbei ders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens ontvangen aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van landar beiders. De werkloosheid onder «le overige 487.400 ver zekerden bedroeg in genoemde week 26.2 pCt. tegen 21.6 pCt. in de week 24 tot en met 29 September. In de overeenkomstige verslagweek van het vorige Jaar bedroeg de werkloosheid 24.3 pCt. Bij 1065 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 13 October 1934 in totaal 335.106 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 316.157 mannen. Hiervan waren werkloos 313.926 personen, waaronder 300.008 mannen. Op 29 September 1934 bedroeg het totaal aantal inge schrevenen by een ongeveer gelijk aantal orga nen 333.090. Hiervan waren werkloos 309.430 personen, waaronder 295.788 mannen. verklaart ge- -i nog in To»nxal«n BixuIOnhtvlich* wi| 41 Fabrieken Cruquivakade, Den Haag De definitieve ontvangsten der Ned- Spoor wegen over Juli waren ongeveer een half mil- Uoen gulden hooger dan de geschatte hetgeen een paar ton meevalt. Zü bleven echter met 1 10422336.68. rond 617.000 gulden beneden die over Juli 1933. De totale ontvangsten van Januari tot en met Juli 1034 waren ruim 414 mlllloen lager dan in de geWknamlge maanden van 1933. Wat de maand Juli betreft, komt de achter stand voor het leeuwendeel wederom voor rekening van het relzigersvervoer, dat bijna 4H ton minder heeft opgebracht, terwijl de goederenontvangsten daarentegen slechte rond anderhalve ton achteruit gingen Hierdoor zyn de andere leden van de beman ning opgeschrlkt en gaan kyken. zy hebben den kapitein uit zyn hut gehaakt Deze was toen bewusteloos. Vlak in de nabijheid van de hut van den kapitein is de hut van den steward gelegen-. Deze was door het lAwaai wakker ge worden; ook hy voelde zich zeer onwel, doch toen hy in de buitenlucht kwam, herstelde hy vry spoedig. Boven de hut van den kapitein zyn de hutten van den eersten en den twee'den stuurman ge legen. Personeel, dat daar ging kyken. ontdek te. dat zoowel eerste als tweede stuurman be wusteloos waren. Toen zy in de buitenlucht wa ren gebracht, is de tweede stuurman vry spoe dig bygekomen. Een dokter heeft de patiënten behandeld. De kapitein en de eerste stuurman, de heeren W. Griffith en H. Williams, moesten naar het zie kenhuis aan den Coolslngel worden gebracht, waar zU vooflooplg zijn opgenomen. De kolendamp is ontstaan door het stoken in kleine kacheltjes van zoogenaamde stoom- kolen. dat zyn bunkerkolen. die op het schip gebruikt worden ën die feitelyk niet geschikt zyn om in kachels gestookt te worden. De bewusteloozen, die naar het ziekenhuis zyn gebracht, hadden, behalve hun deuren, ook de patrijspoorten gesloten. De mannen, die vry spoedig weer tot het bewustzyn konden worden gebracht, hadden de patryspoorten opengelaten. Deze noodvoorziening zal worden uitgevoerd door de Ned. Bank met medewerking van een speciale commissie, welke als volgt zal worden samengesteld: J. F. de Beaufort, voorzitter; mr. J. O. De Hoop Scheffer, dr. F. E. Posthuma, H. Smldt v. Gelder; Th. Ligthart. K.O.; KG. Er is derhalve reeds een sterke verminderTTiJt van den invoer, wat nog sterker zou uitkomen, als men den Invloed van bovengenoemde ge contracteerde partyen In 1933 zou uitschakelen en de vergeiyking maakte tusschen de tweede helft van de seizoenen. Hoewel het niet Juist zou zyn den achter uitgang van den invoer uitsluitend aan de wer king van het monopolie toe te schrijven, acht de Minister dezen teruggang van dien aard, dat een nog sterker beperking van den invoer door contingenteering of door hoogere heffin gen voor het oogenbllk niet in aanmerking komt. Hierbij,dient dan tevens opgegeven te worden: De gemeente, waarin de marktetal en het by- behoorende terrein gelegen zyn; de geheele ka dastrale omschrijving van den stal en ook van net bybehoorende terrein, en oe oppervlakte van het by den stal behoorende terrein. Art. 2 geeft aan de Kroon ruimer be voegdheden inzake het bekracntigen van verdragen betreffende bet internationaal be talingsverkeer, dan de huidige wet biedt. HILVERSUM, 301.5 M. 8 00 VARA Gram - tnuzlek 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Contlnubedryven 12 00 Trio Favoriet o l.v Willem Drukker. 12.30 Gram.muziek. 12 45 Trio Favoriet o.l.v. Willem Drukker. 1 15 Oramofoonmuziek 130 Trio Favoriet o l.v. Willem Drukker. 2 00 Verzorging zen der 2 15 Gramoloonmuziek 2.45 „Nieuw vermakelijkheid apel-spel." Een causerie over de nieuwe Marchantapelllng door Plet Bakker. 3 00 VARA-orkest o 1 v. Hugo Groot met medewerking van Mlchel i bets, tenor. 3 50 Platen der maand. VARA-orkest oa.l.v. Hugo de Groot. Gevraagde gramoloonmuziek. C.10 VA. orkest o.l.v. Hugo de Groot. 558 overgang naar den versterkten zender 6 00 ..De Wielewaal" zanggroep der Am- sterdamsche A.J.C. 6.30 Cor Klnt.. viola d'amore en Rutger Schouten, plano. Zooals eenigen tijd geleden bericht werd, zon de bemanning van den Panderjager na den tegenslag te Allahabad, hetzij per ,Dempo”, welke Woensdag van Colombo vertrok, hetzij met het K.L.M.-vliegtuig, dat Woensdag Ba tavia verliet, naar het .vaderland terugkeeren. Het was echter voor Geyssendorffer, Asjes en Pronk onmogeiyk Woensdag te Colombo te ztjn, in verband met verschillende formaliteiten en de samenstelling van het officieels rapport van hetgeén op het vliegveld te Allahabad te voor gevallen. Ook van het voornemen, om per K.L.M. terug te keeren, kon niets komen, aangezien het pas- laglersvervocr met de Indië-vllegtulgen steeds toeneemt en de beschikbare plaatsen in den regel reeos gerulmen tijd vóór den vertrekda tum zyn volgeboekt. Het vertrek te thans vastgesteld met de Jo han de Wltt”, welke boot 14 November uit "olombo zal vertrekken. De scheepvaartmaatschappyen hebben de sympathieke gedachte gehad om aan de be manning van den Panderjagef eventueel op de „Dernpo" of anders op de Johan de Witt” rrjjen overtocht aan te bieden. LUXEMBURG. 1304 M. 8 05 Gram, muziek 8.20 Persberichten. Vervolg Gram, muziek. 12 20 Koersen. 12.50 Berichten. Daarna: Concert o.l.v. H Pensls. 1. Wiener Bürger Zlehrer. 2 La belle Narente verte, Komzak 3 Rosen sus dem Süden Strauss 1.25 Populair concert o.l.v. Henrl Pensls. 1. Ouv „Carmen" Bizet. 2. Fant. ..Mig non" Thomas 3 Batavla-foxtrot. Künnec- ke 4 Faune et Nymphs, Königsberger 5. Saiut a tol. Stolz. 6. Nell Gwyn, suite. Ger man. 7. Serenade chlnolse. Slede. 8. De Za- rewltsch. Lehar. 4.05 Koersen 650 conc - en Dansmuziek. 7.50 Sportberichten. 7.55 Fransche uitzending. Accordeon-eoll door Rene Hergee 1. Marsch. Anglollnl. 2. Die Vellchen vom Kochelsee Freundorfer 3. Carmencita. Paso-doble. Engel 4. Belgische Militaire wals. Frémeaux. 5 Le Régiment de Sambre et Meuse. Turlet 6. Valse amé- ricalne Guldo Detro 8 20 Persberichten etc. 8.40 Duo's door Marie Thérèae Groafllsde VOOR NADERS BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WU NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIÓOIDS Op 5 Maart J.l. werd op klaarlichten dag te Amstelveen een brutale roofoverval gepleegd. Omstreeks half tien belde een onbekend man aan bij den koopman G. aan den Amsterdam- schen weg. Toen de vrouw des huizes, die alleen thuis was, de deur opende, trad de man bin nen, mishandelde de vrouw, bond haar en deed haar een prop In den mond. Hy liet daarop een tweeden man binnen, ondertusschen de vrouw bedreigende. Het tweetal doorzocht het huis en haalde alle kasten overhoop, zij maakten een sanzienlyk bedrag aan geld buit. Hierna maak ten zij de telefoon onbruikbaar en verdwenen. De twee overvallers, de 27-Jarige electrlclen J. A. C. en de 30-jarige monteur G. A., hebben Donderdag voor de vyfde Kamer der Amster- damsche Rechtbank terecht gestaan. Beide verdachten, die reeds eerder tot zwa re gevangenisstraffen zijn veroordeeld, ontken den pertinent iets met de zaak te maken te Als eerste getuige wordt mevrouw C. W. O O. gehoord. Zy herkent beide verdachten pertinent als dé pleger. van den overval. Een inspecteur van politie verklaart, dat~me- vrouw Q. bU de eerste confrontatie de verdach ten onmlddellijk ate de dader, herkende De analogie tusachen dezen roofoverval dergeljjk misdrijf, eenigen tijd geleden gepleegd, had de aandacht der poll- HCIZEN. 18Ï6 M. KRO 8 00 Morgen- concert. 10.00 Oramofoonmuziek. 10 30 Mu- ziekuitzendlng voor fabrieken. 11.00 Ora mofoonmuziek. 1.30 Godsdienstig halfuurtje ddor Pastoor L. H. Perquin. 12.00 Poiltieber. 12.15 Gramofoonmuz. 12.30 De KRO-Boya o.l.v. Piet Lustenhouwer. 1.00 Gramofoon- muziek. 1.30 De KRO.-boys o.l.v. Piet Lus tenhouwer. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd door P. Fouwels ..Handenarbeid”. 2.30 Oramofoonmuziek 3.00 Kinderuurtje door Mevrouw Sophie Nuwenhuls-van der en Mevr Come Marres van der Ven. 5.00 Het K R O-orkest o.l.v. Marlnus van het Woud 5 30 Esperanto-curaus door P. Heil- ker 5.45 Het KRO-orkest o.l.v. Marlnus van t Woud 6 20 Journalistiek weekoverzicht d. Paul de Waart. 6.45 Gramoloonmuziek. 7.00 Politieberichten. 7.15 Katholieke Radio Volksuniversiteit. Dr. L. Veeger „Persoon lijke gezondheidszorg 7.35 Gramofoonmu- zlek 8 00 Vaz Dias 8 05 Het KRO-orkest onder leiding van Marlnus van t Woud. Tusschen twee werelden. <V) Pater J. The. wissen S J. ..Eenheid”. 9.00 De, K R.O.-Bovs onder leiding van Piet Lustenhouwer. 9 30 Microfoon vertelling door Th. R. Boosrtian. „Mijn optreden als plaatsvervangend echt genoot 9 45 De K R O-Boys onder leiding van Piet Lustenhouwer. 10.00 Vaz Dias. 10.35 Gramoloonmuziek. 10.45 De KRO-Boys. 11.15. Gramoloonmuziek. 12.00 Sluiting. Het woord is dan aan den Officier van Justi tie, mr. Bosch. Spr. wyst in de eerste plaats op de verklaringen van mevr. G.. die de twee ver dachten pertinent herkent. Voorts zyn er nog van Aanstonds kan echter reeds worden opge merkt, dat de aanvankelyke mededeeling van de Vereeniglng van veeweiders en -mesters, dat adviseurs van de Nederlandsche VeehouderU Centrale by deze aangelegenheid betrokken zouden zyn, niet juist is, daar de ln..het bericht bedoelde personen in het geheel geen adviseurs der Nederlandsche Veehouderij Centrale zy™ a Portu Mauritio) Benoemd tot Kapelaan te Rotterdam (H. An- tonius van Padua), Pater H. J. Gianotten en te Leiden H. Leonaraus Pater J. J. ten Brink. Pater H. Hulsbosch die om gezondheids redenen eervol ontslag kreeg als kapelaan te Rotterdam is verplaatst naar Heerlerheide. Aan Pater P. A. de Vries, die reeds eenigen tyd verbleef in „Alverna" te Wychen. is eervol ont slag verleend als kapelaan te Lelden, om ge zondheidsredenen. Cuyper en Venant Pauké. 1. 3e acte ,.R1- goletto” Verdl. 2. 11e acte „Lakmé „Deli bes 3 le acte „Hamlet" Thomas. 9.05 Fransch concert door het Radlo-Orkest o. 1. v. Henrl Pensls. 1, Suite Francalse. Cas- sadesus 2. Rêverie du Solr, St. Saëns 3. Dans le Jardln. Debussy-Salabert. 4. Les joyeusse Flleuses Gillet. 5. Un Solr de Fête a la Havame. Flllppuccl 6. Espéran- ce. Plerbé 7. Marche rusae. Ganne. 9.50 Filmpraatje. 9 55 Gala-Concert o.l.v. Henrl Pensls M M v. Yvonne Astruc-vlool. 1. Vlool-concert met orkest. Mendelssohn. 2. Rol d’Ys Ed Lalo. 1045 Music-Hall. 11.30 Dansmuziek van gram.-platen. dachten pertinent herkent. Voorts zyn er getuigen, die de verdachten in de nabyheid het huls hebben gezien, hoewel ze ontkenner, dien dag In Amstelveen te zyn geweest. Daarbij komt nog, dat ze in Den Haag dergeiyk misdrijf hebben gepleegd. Een zware straf is hier op zyn plaats. Spr. requl- reerde tegen beide verdachten een gevangenis straf van tien Jaar. De verdedigers, Mr. Kan en Mr. E. Goudsmit, pleitten vryspraak. De verdedigers vroegen onmiddeliyk uit spraak te doen en na Raadkamer besloot de Rechtbank de stukken in handen van den Rechter-Commissarls te stellen, om een nader onderzoek te gelasten naar het opgegeven ali bi van verdachten, die dien dag in Den Haag zouden zyn geweest. BEROMUMHTER, 540 M 5.30 Grsmo- foonmuzlelL 6 40 ld«m. 6.50 Cen Basel- sche avond. 9.20 Dansmuziek. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, heeft op voordracht van den Pater Provinciaal der Priesters van het H. Hart, benoemd tot directeur van Uet Sint Franciscus Liefdewerk te Amsterdam afd. IV, Pater J. Belt S.CJ. De Provinciaal der Priesters van het H. Hart van Jezus heeft benoemd: voor de Missie van Finland pater G. Kuipers SC.J. en Broeder Stephanus; voor de Missie van Zweden: de paters Th. Schwering B.QJ; en $1, KFevog4s SJp.J; voor het Rectoraat te Maastricht: pater S.' v. d. Lans S.C.J.; voor Katendrecht: pater A. Klomp Alberts S.C J. en tot directeur van het Brbeder-Juvenaat te Heer bij Maastricht pater R P. H. Graat S.C.J. zijn veroordeeld. Hy geeft een verhaal van het misdrijf te Den Haag cn vertelt, dat de belde mannen hem zwaar hebben mishandeld. „ZU hebben my gescalpeerd", veriusu tuige en inderdaad te zUn hoofd thans DROITWICH. 1500 M. 12.05 BBC. Nor thern orkest 3 20 orgelconcert. 5.35 BB.C - Dansorkest. 7.50 Radio Militair concert. 11.20 Ambrose en zyn Embassy club or kest. PARIJS, Poste Parlslen 331 M. 7.51 Con cert 8.35 Gezongen dagblad 10.45 Popu lair gramoloonmuziek. PARIJS, Radio 1648 M. 7.20 Gramofoon- muzlek 8.20 Idem. 8 20 Le Jongleur de No tre Dame, opera van Massenet. Milten 1 v° n°-Rar<-ken d'otOr N»derlandt fabrikaat Indien deze feiten geheel of In hoofd zaak juist zjjn en by de regeerlng bekend, wat is dan van regeeringswege gedaan om dezen Nederlander tegen zoodanige behan deling te beschermen? Mocht de regeerlng niet op de hoogte zijn van de omstandigheden waaronder deze arrestatie en het proces hebben plaats ge had, Is zij dan bereid een ernstig onder- Het soc.-dem. Tweede Kamerlid Vliegen heeft aan de Ministers van Justitie en van Buiten landsche Zaken de volgende vragen gesteld: Hebben de heeren Ministers kennis genomen van de berichten, behelzend dat de te Venlo wonende Nederlander Gerrit Jan Zwiers. in December 1933 naby de Dultsche grens, rtiaar nog op Nederlandsch gebied, door Duitsche po litiemannen of andere personen, die daartoe van Dultsche autoriteiten opdracht 'hadden ontvangen, is gearresteerd en met geweld over de Dultsche grens is gebracht; dat daarna deze persoon in Dultachlapd is vervolgd wegens landverraad of hoogverraad en nu kortgeleden door het zoogenaamde Volksgericht te Berlijn is veroordeeld tot een tuchthuisstraf van zes Jaren; dat de pogingen om genoemden Zwiers door een Nederlandsch advokaat als verdediger te doen bystaan door de Dultsche Justitie zyn afgewezen en het proces met gesloten deuren is gevoerd?

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 18