'60*' De zaak-Zwiers Vorderingen op Duitschland t KOLENDAMP AAN BOORD Radiatoren GOEDKOOPE SIGARETTEN RADIOPROGRAMMA HET INTERNA TIONAAL BETALINGSVERKEER Welk een besparing I VRIJDAG 2 NOVEMBER 1934 zuiqig J. B. v. HEUST ZONEN BENOEMINGEN Bij de Priester» van het H. Hart Pater» Minderbroeder» De thuisvaart van de INVOER VAN BLIKFRUIT Voorloopig geen contingenteering Zaterdag 3 Nov. 1934 UIT DE BOUWVAKKEN r CRIS1S-RUNDVEEBESLUIT De K. R. O. zal de N ederlandeche pelgrim» begroeten ROOFOVERVAL TE AMSTELVEEN De beweringen van de veeweiders Werkloosheid blijft stijgen SPOOR WEGONTV ANGSTEN OVER JULI Beperking van den import Terugkeer Pan der j age r- bemanning Nood regeling getroffen, waardoor in urgente gevallen voorschot- ten kunnen worden verleend Nog geen algemeene regeling Faillissement Onnes van Nijenrode Anderen vrij spoedig bijgekomen De Nederlandtche industrie ern- »tig gedupeerd door buiten- land te he concern» 14 November met de Johan de uit Coloml Nieuwe regelen tot aweer van na- deelige gevolgen van beper kende bepalingen Bedoelde per tonen geen adviseurs van de Veehouderij-Centrale Kapitein ert eerste tfuurman be dwelmd en naar het zieken hui» gebracht „Flandria” De toettand op J 3 October Het Kamerlid Vliegen dringt op een Regeering tonder zoek aan Ned. Patroonsbond zegt het col lectief contract op Tien jaar geei»cht Appèl door verdediger aangeteekend Verdachten bekend in het vak ge- een kap gewikkeld. t y?< 4* Vu'f r. J- B. p. 10.30 i 12.50 Berichten. 3.20 Vee omgekomen in te een zeer 8pr. requt- Donderdagmorgen in de vroegte zün aan boord van het Engclsche stoomschip .Louise Rose", liggende in de tweede Katendrechtsche haven te Rotterdam, ernstige gevallen van kolendamp vergiftiging ontdekt. Om zes uur is de kapitein in zün hut wakker geworden. Hij voelde zich toen zeer onwel doch was nog in staat te con- stateeren, dat er kolendamp in zijn hut hing. Daar hij de deur niet meer kon bereiken, heeft hü met een zwaar voorwerp de patrijspoort in geslagen. •n mag heeten. In leel nieuwe wet ont- Nsdsrland* fabrikaat Indien deze feiten geheel of In hoofd zaak juist »ün en bü de regeering bekend, wat is dan van regeeringswege gedaan om dezen Nederlander tegen zoodanige behan deling te beschermen? Mocht de regeertng niet op de hoogte zijn van de omstandigheden waaronder deoo arrestatie en het proces hebben plaats ge had, to dan bereid een ernstig onder soek in te stellen en, als daaruit blijkt dat de gestelde feiten geheel of In hoofdzaak juist zijn weergegeven, alsnog de geëigende stappen te doen om redres te verkrijgen? Verscheidene groote sigaretten-fabrieken in Nederland hebben aan den Minister van Fi nanciën een schrijven gericht, waarin zij den Minister verzoeken maatregelen te nemen in het belang van de Nederlandsche sigaretten industrie. electricien A., hebben Amster- Let vooral op dit msrk I Desniettemin heeft de regeering besloten voor neer urgente gevallen een noodmaatregel te treffen. Deze maatregel zal uitgevoerd worden door de Nederlandsche Bank, die in zeer bij zondere gevallen voorschotten zal verleenen. mannen hem zwaar hebben mishandeld. „Zij hebben mij gescalpeerd’’, verklaart Dat het artikel nevens verdragen ook andere „overeenkomsten” noemt, heeft meer bepaalde lijk tot doel buiten twijfel te stellen dat, in afwachting van bekrachtiging van een tot stand gekomen verdrag, de inhoud daarvan reeds aan stonds, bij onderlinge afspraak in werking kan worden gesteld. Er to geen land ter wereld, waar tegenover een zóó hoogen accijns een zóó lage minlmunv- verkoopprUs staat. Tenslotte zouden requestran- ten willen voorstellen om inplaats van een In voerrecht van <5 pet. een vast recht te heffen van 6 per duizend stuks. Door deze maatregelen zal het eenlgszina mo gelijk zijn met de buttenlandsche concerns te kunnen concurreeren. Voor de verbetering van dezen ondraaglljken toestand Is In de eerste plaats noodlg verla ging van den accijns van 50 pet. op 40 pet. Verder zou de laagste prijs, waarvoor sigaret ten verkocht mogen worden, op 1 cent gesteld kunnen worden. 3.20 Nedersaksische 5.20 Gramofoonmuzlek. BRUSSEL, 3’? M. 12.20 Orkestconcert o. l.v Paul Doullez. 8 20 Orkest o.l.v. Karei Walpot 8 50 Voortzetting concert, dansmuziek. j .noqoo. In de eerste plaats ondervinden requestrsu- ten zeer veel concurrentie van bultenlandache merken, welke voor drie vierde cent In den handel gebracht worden en bij het publiek zeer In trek te zijn. Dit to niet slechts een verschijn sel van de huidige crisis, maar tevens een ge val van dumping van groote concerns. Aan de hand van een eevoudige berekening blijkt, dat het ónmogelijk isH'oor een derge- Hjk bedrag sigaretten in den handel te bren gen zonder daarbij verlies te lijden. ROME. «21 M. Populair concert, gramoloonmuzlek. Een wetsontwerp is Ingedfend met bovenver melde strekking. In de toelichting wordt om. gezegd: Van de haar bij de wet van 25 Juli 1932 ge geven bevoegdheid heeft de regeering tot Voor kort geen gebruik gemaakt. Inmiddels treedt steeds scherper aan het licht, dat in het al gemeen noch door het particulier initiatief, noch door het sluiten van de deviezenovereenkomsten of handelsverdragen met deviezen-meestbegun- stlging, de zoo gewenschte zekerheid van be taling der vorderingen, uit den uitvoer voort vloeiend, kan worden gewaarborgd. I BRUSSEL. 484 M. 130 Populair concert o.l.v. Paul DouHez. 6.35 Lleder ohne worte van Mendelssohn, gr. pl 8.20 Mendels- eohn-concert. 9 35 St. Hubertus-concert. 10.30 Dansmuziek. De bepaling van art. 4, welke het fundament vormt voor de zg. autonome clearing, onder ging eveneens belangrijke uitbreiding. Z* om vat naast betalingen uit vordering wegens of in verband met levering van goederen voort vloeiende. ook betaling uit anderen hoofde in den ruimsten zin. Art. 5 stelt de toelating tot invoer afhanke lijk van het verschaffen van een behoorlijken waarborg, dat aan de clearingverpUchtlngen zal worden voldaan, o.a. in die gevallen, waarin de importeur een vreemdeling is. In art. 8 vindt de stichting Nederlandsch Clearinginstituut r haar wettel!)ken grondslag als vereffeningsbureau. De artikelen 13, 14 en 15 roepen een buiten gewone bevoegdheid in het leven. Wanneer de schuld opeischbaar is geworden, de debiteur niet betaalt en de crediteur van zijn kant zijn recht ten niet zou doen gelden, zou er voor het ver- effeningsinstituut geen middel zijn om de be dragen. die op deze wijze aan het clearing- verkeer woroen onttrokken, ten behoeve van de Nederlandsche crediteuren te doen storten. Het kan nu die storting bewerken door een aan maning. gevolgd door een door of vanwege den Minister van Economische Zaken uitgevaardigd 'dwangbevel Aangezien de overzeesohe gebieden mede ge nieten van de voordeelen, die de clearingvoor- schriften voor crediteuren medebrengen, is het noodzakelijk, voorzieningen te treffen, dat ook de voldoening van schulden en de betalingen van uit die gebieden naar het buitenland, onder de bepalingen der wet worden gebracht. De artikelen 24 en 25 geven de hiervoor noodige voorschriften. MILAAN. 36» M. 4.30 Vocaal concert. 8 05 Belfager. tekst van Claudle Ouastalla. muziek van Ottorlne Respighi, o.l.v. den componist. Zooals men weet is onlangs de heer Onnej van Nijenrode door de rechtbank te Utrecht failliet verklaard. Het betreft hier een vorde ring van de vroegere echtgenoote van den heer O., die zich thans in Duitschland heeft geves tigd er^die door de Duitsche deviezenverorde- nlng onmachtig is geld uit Duitschland naar Nederland te 'zenden. «Naar wij thans vernemen heeft mr. Kappeyne van Capello hooger beroep aangeteekend tegen deze faillietverklaring. De zaak zal dus nu voor de civiele kamer van het gerechtshof te Am sterdam worden behandeld. De beide piloten van den verongelukten Pan der jager' Oeyaendorffer en Asjes, zijn Donder dag met het gewone K. L. M.-vliegtuig naar Calcutta vertrokken, waar zij zich nagr Neder land zullen Inschepen. lalr gramofoonmuzlek. PARIJS, Radio 1848 M. 7.20 Oramofoon muzlek 8 30 Idem 8.20 Le jongleur de No tre Dame, opera van Massenet. De definitieve ontvangsten der Ned. Spoor wegen over Juli waren ongeveer een half mll- lloen gulden hooger dan de geschatte hetgeen een paar ton meevalt. Zij bleven echter mek i 10.822336.68, rond 617.000 gulden beneden die over Juli 1933. De totale ontvangsten van Januari tot en met Juli 1934 waren ruim 4H mlllioen lager dan in de gelijknamig* maanden van 1933. Wat de maand Juli betreft, komt de achter stand voor het leeuwendeel wederom voor rekening van het relzigersvervoer, dat bijna 414 ton minder heeft opgebracht, terwijl de goederenontvangsten daarentegen slechte rond anderhalve ton achteruit gingen. zu betoogen. dat het verbod van verkoop be neden banderolleprijzen niet het gewenschte resultaat heeft gehad, daar sindsdien verschil lende belangrijke Nederlandsche sigaretten-fa brieken haar bedrijf gestaakt hebben. Indien de Minister niet de maatregelen neemt, welke de requestranten vermelden, zullen vejg anderen volgen. Deze noodvoorziening zal worden uitgevoerd door de Ned. Bank met medewerking van een speciale commissie, welke als volgt zal worden samengesteld: J. F. de Beaufort, voorzitter; mr., J. G. De Hoop Scheffer, dr. F. E. Posthuma, H. Smidt v. Gelder; Th. Llgthart. Met een verlenging van den duur der z.g. Clearingwet zou kunnen worden volstaan, ware hst niet, dat de opgedane ervaringen verschil lende onvolkomenheden in deze wet aan het licht hebben gebracht, zoodat een grondige her ziening dezer materie geb^ei verband hiermee is een j«ee worpen. De belanghebbenden zullen zich voor het verkrijgen van nadere inlichtingen tot de Ned. Bank kunnen wenden. Ten slotte deel ik u nog mede, dat deze voorziening nog de nadere goedkeuring van de Staten-Generaal zal be hoeven.” De directeur van den RUksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 8 tot en met 13 Oc tober het aantel leden van Ingevolge het Werk loosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenlgln- gen bedroeg 570.000, waarvan 82.600 landarbei ders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens ontvangen aangaande de werkloosheid van de vereenlglngen van landar beiders. De werkloosheid onder de overige 487.400 ver zekerden bedroeg In genoemde week 26.2 pCt. tegen 21.6 ppt. in de week 34 tot en met 39 September. In de overeenkomstige verslagweek van het vorige jaar bedroeg de werkloosheid 24.3 pCt. BIJ 1065 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 13 October 1934 in totaal 335.106 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 318.157 mannen. Hiervan waren werkloos 313.936 personen, waaronder 300 008 mannen. Op 39 September 1934 bedroeg het totaal aantal inge schrevenen bij een ongeveer gelijk aantal orga nen 333.090. Hiervan waren werkloos 309.430 personen, waaronder 395.788 mannen. Het aantal Ingeschreven werkzoekenden is sedert 39 September 1934 gestegen met 3016, het aantal werkloozen met 4496. In vergelijking met het overeenkomstige tijdstip van het vorig jaar wijst het auital bij de organen der open bare arbeidsbemiddeling Ingeschreven werkzoe kenden een stijging aan van rond 19000 per sonen Donderdagnacht is te Wapserauwen afge brand de landbouwerswonlng van A. Winter. De bewoners konden zich slechts met de groot ste moeite redden. Alles werd een prooi der vlammen. Ook eenig op stal staand vee kwam In het vuur om, De oorzaak is onbekend. Deze voorschotten gullen uiteraard alleen Verleend worden aan bonafide exporteurs. De voorschotten zullen slechts beperkte bedragen omvattenen alleen verleend worden tegen on derpand van vorderingen, waarvan het bedrag op een erkend „Konto” gestort is. KEILEN, 456 M. 1 20 Groot orkest o.l.v. J. Kuehn 6 20 Heut’ 1st Hubertus. muziek agenda. 7.35 Eln Tanzabend von Anno da- zumal. 9.40 Pppulalre gramofoonmuzlek 49 Centrale verwarming geïnstal- leérd Veh a-Radiatoren brandt zuiniger en is dus voordeliger. Veh a-Radiato ren hebben een groot naar voren gericht warmteuitstra- lend vermogen, zodat men maximum warmte ontvangt bij het zuinigste brandstofver bruik. Ve ha-Radiatoren zijn tevens een sieraad in elke ‘omgeving. De Patroonsbond voor de Bouwbedrijven In Nederland heeft, naar „Het Handelsblad” ver neemt, de bestaande collectieve arbeidsovereen komst zonder meer opgezegd. Mede In verband "met het feit, dat deze organisatie in de naaste toekomst zal samensmelten met den Neder- landschen aannemersbond bestaat niet het voornemen over een nieuw contract te gaan onderhandelen. Aldus zal het grootste deel van het bedrijf vermoedelijk korten of langen tijd niet meer onder een landelijk contract vallen. De R. K. Patroonsbond heeft tien pet. loons verlaging voorgesteld en meer contróle op de naleving van het contract, hetwelk men aou willen aangaan voor den tijd van een jaar. Gelijk bekend is, wordt het contract in het' schildersbedrijf ongewijzigd verlengd. De Nederlandsche Vereenlglng vanveewei den en -mesters heeft aan den Minister van Economische Zaken, op diens verzoek, een na dere uiteenzetting gegeven van haar bewering, dat verschillende adviseur* van ‘de Nederland- Bche Veehouderij Centrale reeds maanden lang specuieeren op te nemen Regeerlngsmaatrege- len en jong vee opkochten. Bedoelde nadere uiteenzetting, welke dezer dagen werd gepubliceerd, heeft, naar wij ver nemen, den Minister aanleiding gegeven den Regeeringscommissaris voor den Akkerbouw tn de Veehouderij een opdracht te verleenen om in samenwerking met den directeur van den Centralen Crisls-Contróledienst naar deze aan gelegenheid met spoed een onderzoek in ’e stellen en daaromtrent aan den Minister te rapporteeren. Art. 2 geeft aan de Kroon ruimer be voegdheden inzake het bekracntigen van verdragen betreffende het internationaal be talingsverkeer, dan de huidige wet biedt. WEENEN. 507 M. 4 45 Volksmuziek. 8.25 gramofoonmuSla*. 630 Hubertuaavond. 10.45 dansmuziek. WARSCHAU, 1343 M. Middagconcert. 5 35 L Muenzer. plano. 7.40 Gramofoonmuzlek. 8 20 Omroep-symphonleorkeet. 1130 Dans muziek. BEROMtiNHTER. 540 M. 8.20 Gramo foonmuzlek 6.40 Idem. 630 Een Basel- ache avond. 9.20 Dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOG1DS Het „Centraal Instituut ter Bevordering van het normale handelsverkeer tusschen Neder land en andere landen” heeft een'echrijven van den minister van Economische Zaken ontvangen d.d. 31 October, j.I. van den volgenden Inhoud „Tn aansluiting aan de vroegere mededee- lingen, dat bij de Nederlandsche regeertng overweging zijn maatregelen om tegemoet komen aan de moeilijkheden, welke Nederland sche exporteur^ ondervinden ten gevolge van het feit, dat apgroote geblokkeerde vorderingen in Duitschland’hebben uitstaag, kan ik u mee deden, dat de Regeering thans fh "verband met het resultaat der met de betreffende Duitsche instanties gevoerde besprekingen nog geen al gemeene regeling treffen kan. Op grond van de wijziging van het Crtois- Rundveebeslult wordt aan eigenaren van markt hallen. eventueel met bijbehoorende terreinen, iie deze stallen en terreinen, door Hen Minister aangewezen wenschen te zien, in hun eigen be lang in overweging gegeven dezen wensch ten spoedigste schrlftelijk aan het bestuur der Ne derlandsche Veehouderljcentrale, le van den Boschstraat no. 1, ’s Gravenhage, kenbaar te maken. Hierbij dient dan tevens opgegeven te worden. De gemeente, waarin de marktstal en het bij behoorende terrein gelegen zijn; de geheele ka dastrale omschrijving van den stal en ook van net bijbehoorende terrein, en ae oppervlakte van het bij den stal behoorende terrein. zijn veroordeeld. Hij geeft een verhaal van het misdrijf te Den Haag en vertelt dat de belde mannen hem zwaar hebben mishandeld. „Zij hebben <nU gescalpeerd’’, verklaart ge tuige en Inderdaad is zUn hoofd thans nog in con Iron HILVERSl M. 301.5 M. 8 00 VARA Gram - muziek 10 15 Uitzending voor de arbeiden In de Continubedrijven. 12.00 Trio Favoriet o.l.v Willem Drukker. 12.30 Gram muziek. 12 45 Trio Favoriet o.l.v. Willem Drukker. 1.15 Oramofoonmuzlek. 1.30 Trio Favoriet o l.v. Willem Drukker. 2.00 Verzorglna zen der. 2 15 Gramofoonmuzlek. 2.45 ..Nieuw vermakelijkheid «pel-spel Een causerie over de nieuwe Marchantspelllng door Piet Bakker. 3 00 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot met medewerking van Michel Go- beta. tenor 3 50 Platen der maand. 4 15 VARA-orkest oa.l.v. Hugo de Groot. 4.45 Gevraagde gramofoonmuzlek. 5.10 VARA- orkest o.l.v. Hugo de Groot. 558 overganR naar den versterkten zender 6 00 De Wielewaal” zanggroep der Am- sterdamsche A.J.C. 6.30 Cor Kint„ viola d'amore en Rutger Schouten, piano. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, heeft op voordracht van den Pater Provinciaal der Priesters van het H. Hart, benoemd tot directeur van het Sint Franclscus Liefdewerk te Amsterdam afd. IV, Pater J. Belt S.C.J. De Provinciaal der Priesters van het H. Hart van Jezus heeft benoemd: voor de Missie van Finland pater G. Kuipers S.C.J. en Broeder Stephanus; voor de Missie van Zweden: de paters Th. Schwering S.C.J. en H. Koevoets S.C.J; voor het Rectoraat te Maatkrteht: pater S. v. d. Lans S.C.J.; voor Katendrecht: pater A. Klomp Alberts S.C.J. en tot directeur van het Broeder-Juvenaat te Heer bij Maastricht pater R. P. H. Graat S.C.J. f Zooals eenlgen tUd geleden bericht werd, zou de bemanning van den Panderjager na den tegenslag te Allahabad, hetzU per „Dempo". welke Woensdag van Colombo vertrok, «hetzij met heb^K.L.M.-vliegtuig, dat Woensdag Ba tavia velvet, naar het vaderland terugkeeren. Het was echter voor Geyssendorffer, Asjes en Pronk ónmogelijk Woensdag te Colombo te zijn, in verband met verschillende formaliteiten en de samenstelling van het officieele rapport van hetgeen op het vliegveld te Allahabad to voor gevallen. Ook van het voornemen, om per K L M. terug te keeren, kon niets komen, aangezlen het pas sagiersvervoer met de Indië-vliegtulgen steeds toeneemt en de beschikbare plaatsen in den regel reeos geruimen tijd vóór den vertrekda tum zjjn volgeboekt. Het vertrek to thans vastgesteld met de Jo han de Witt”, welke boot 14 November uil» Colombo zal vertrekken. De scheepvaartmaatschappijen hebben de sympathieke gedachte gehad om aan de be manning van den Panderjager eventueel op de «Dempo" at anders op de .Johan de Witt” Vrijen overtocht aan te bieden. Cuyper en Venant Psuké. 1. Se acte ..Rl- goleito" Verdl. 2. 11e acte „Lakmé „Deli bes 3. le acte Hamlet" Thomas. B.05 Fransch concert door het Radlo-Orkest o. 1. v. Henri Pensls. 1. Suite Francalse. Cas- aadeaus. 2. Rêverie du Bolr, 8t. Saëns. 3. Dane le Jardln. Debuasy-Salabert. 4. Les joyeusse Flleuses Gillet. 5 Un Solr de Fête 4 la Havame. Flllppuccl 6. Espëran- ce. Plerbé 7. Marche rusee. Ganne. 8.50 Fllmpraatje. 9.55 Gala-Concert o.l.v. Henrl Pensis M M. v. Yvonne Astruc-viool. 1. Vlool-concert met orkest, Mendelssohn 2. Rol d’Ys. Ed Lalo. 10 45 Mustc-Hall. 11.30 Dansmuziek van gram.-platen. In zün antwoord op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Vervoorn merkt mi nister Steenberghe met betrekking tot den in voer van vruchten in blik op. dat deze In di jaren, voorafgaande aan 1933, sterk is toege nomen, wat mede een motief is geweest deze artikelen onder het Invoennonopolle van de Nederlandsche Groenten- en Frultcentrale te brengen. Dit to geschied In September 1933. Dat dien tengevolge de Invoer niet onmlddellUk sterk verminderde, kan worden toegeschreven aan het feit, dat de Instelling van het monopolie voor den handel vrij onverwacht kwam, toen de im porteurs reeds voor groote hoeveelheden con tracten op de basis van den Import gedurende 19321933 hadden afgesloten, welke door hen zün nagekomen ondanks de invoering van ae monopollehefflng. Het importseizoen begint in October. Voor het trekken van conclusies dienen derhalve de laatste twee seizoenen te worden vergeleken. Dit doende, krijgt men het volgende beeld: Import October 1932September 1933 4.605.000 KG.; October 1933September 1934 3.206.000 KG. Er is derhalve reeds een «terke verminderfflg van den Mnvoer, wat nog sterker zou uitkomen, als men den Invloed van bovengenoemde ge contracteerde partijen in 1933 zou uitschakelen en de vergelijking maakte tusschen de tweede helft van de seizoenen. Hoewel het niet juist zou zjjn den achter uitgang van den Invoer uitsluitend aan de wer king van het monopolie toe te schrijven, acht de Minister dezen teruggang van dien aard, dat een nog sterker' beperking van den invóer door contingenteering of door hoogcre heffin gen voor het oogenblik niet in aanmerking komt. Benoemd tot Kapelaan te Rotterdam <H. An- tonlus van Paduai, Pater H. J. Glanotten en te Leiden (H. Leonardus a Portu Maurltio) Pater J. J. ten Brink. Pater H. TÏulsbosch die om gezondheids redenen eervol ontslag kreeg als kapelaan te Rotterdam is verplaatst naar Heerlerhelde. Aan Pater P. A. de Vries, die reeds eenlgen tijd verbleef in „Alvernate Wychen, is eervol ont slag verleend als kapelaan te Leiden, om ge zondheidsredenen. Dinsdag 6 November worden de Nederland sche pelgrims aan boord van de ..Flansjrla" te rug verwacht van het Eucharistisch Congres te Bueno*-Aires. Met toestemming van óen Kon. Holl. Lloyd en - "medewerking van de douanen zullen de K.R.O.- reporter en technici vóór of in de haven van IJmuiden aan boord gaan om de Nederland sche pelgrims met de microfoon in de hand vanzelfsprekend te begroeten. Van deze laat ste etappe der thuisreis zal luisterend Nederland dan getuige kunnen zjjn en uit den mond var. Z. H. Exc Mgr. J. H. G. Jansen diverse indruk ken over het grootsche wereldcongres kunnen vernetpen. Om 1.50 uur zal aeze uitzending be ginnen. éen klein uur nadat de .JTandria” aan Nêerlands) wal en Amsterdams havenkade ge meerd zal worden. Indien deze-tijd wijziging on dergaat. wordt er toch om 1.50 uur medegedeeld, wanneer dien dag de uitzending zal geschieden. KALUNBBOBG 1?61 M. 2.20 Louis Prell's Instrumentaal ensemble 8.10 Om roeporkest 8.50 Elgil Mertensen spleet Saxofoon 9 05 concert. 9.45 concert. 10.25 Dansmuziek. BERLIJN, 357 M. 6 00 Martha Linz, vlooi 1120 Omroeporkest. HAMBl RG. 332 M. symphonleorkest. Aanstonds kan echter reeds worden opge merkt, dat de aanvankelüke mededeeling van de Vereeniging van veeweiders en -mesters, dat adviseurs van de Nederlandsche Veehouderij Centrale bij deze aangelegenheid betrokken zouden zün, niet juist is, daar de in het bericht bedoelde personen In het geheel geen adviseurt der Nederlandsche Veehouderij Centrale zjjn I.I XEMBI RG, 1304 M. 8 05 Gram, muziek 8 20 Persberichten. Vervolg Gram, muziek 12 20 Koereen. ---- - Daarna: Concert o.l.v. H Pensls. 1 Wiener Bürger Zlehrer 2. La belle Narente verte, Komzak 3 Rosen aus dem Stlden. Strauss 125 Populair concert o.l.v. Henrl Pensls. 1. Ouv ..Carmen” Bizet. 2. Fant. .Mig non" Thomas 3 Batavla-foxtrot. KUnnec- ke 4 Faune et Nymphe, Königsberger. 5. Salut k lol, Stolz. B Nell Gwyn, suite. Ger man. 7. Serenade chlnolae. Slede. 8. De Za- rewltach. Lehar. 4 05 Koeraen 6 50 conc - en Danamuztek. 7.50 Sportberichten. 7.55 Franacha uitzending Accordaon-aoll door Rene Herges. 1. Marsch, Angiollnl. 2. Die Vellchen vom Kochelaee. Freundorfer 3. Carmenclta. Paao-doble. Engel. 4 Belgische Militaire wala. Frémeaux. 5. Le Régiment dé Sambre et Meuae. Turlet. 6 Valae amé- rlcelne Guido Delro 8 20 Peraberlcbten etc. 8.40 Duo's door Marie Thérèse Groafila—de Het woord is dan aan den Officier van Justi tie. mr. Bosch. Spr. wüst lïi de eerate plaats op de verklaringen van mevr. G., die de twee ver dachten pertinent herkent. Voorts zün er nog getuigen, die de verdachten in de nabüheid van het huis hebben gezien, hoewel ze ontkennen alen dag in Amstelveen te zün geweest. Daarbü komt nog, dat ze In Den Haag dergelük misdrijf hebben gepleegd. Een zware straf is hier op zün plaats, reerde tegen belde verdachten een gevangenis straf van tien jaar. De verdedigers, Mr. Kan en Mr. E. Goudsmit pleitten vrijspraak. De verdedigers vroegen onmiddellük uit spraak te doen en pa Raadkamer besloot de Rechtbank de stukken in handen van den Rechter-Cqmmissaris te stellen, om een nader onderzoek tb gelasten naar het opgegeven ali bi van verdachten, die dien dag in Den Haag zouden zün gewees^ Hierdoor zün de andere leden van de beman ning opgeschrikt en gaan kijken.,Zij hebben den kapitein uit zün hut gehaatl. Deze was toen bewusteloos. Vlak in de nabijheid van de hut van den kapitein is de hut van d*n steward gelegen. Deze was door het lawaai wakker ge worden; ook hü voelde zich zeer onwel, doch toen hü in de buitenlucht kwam, herstelde hü vrü spoedig. Boven de hut van den kapitein zün de hutten van den eersten en den tweeden stuurman ge legen. Personeel, dat daar ging kijken, ontdek te, dat zoowel eerste als tweede stuurman be wusteloos waren. Toen zij in de buitenlucht wa ren gebracht, is de tweede stuurman vrü spoe dig bügekomen. Een dokter heeft de patiënten behandeld. De kapitein en de eerste stuurman, de heeren W. Griffith en H. Williams, moesten naar het zie kenhuis aan den Coolslngel worden gebracht, waar zü voorloopig zün opgenomen. De kolendamp is ontstaan door het stoken in kleine kacheltjes van zoogenaamde stoom- kolen, dat zün bunkerkolen. die op het schip gebruikt worden en die feitelijk niet geschikt zün om in kachels gestookt te worden. De bewusteloozen, die naar het ziekenhuis zün gebracht, hadden, behalve hun deuren, ook de patrüspoorten gesloten. De mannen, die vrü spoedig weer tot het bewustzün konden worden gebracht, hadden de patrüspoorten opengelaten. Het soc.-dem. Tweede Kamerlid Vliegen heeft aan de Ministers van Justitie en van Buiten- landsche Zaken de volgende vragen gesteld: Hebben de heeren Ministers kennis genomen van de berichten, behelzend dat de te Venlo wonende Nederlander Gerrit Jan Zwier* in December 1933 nabü de Duitsche grens, maar nog op Nederlandsch gebied, door Duitsche po litiemannen of andere personen, die daartoe van Duitsche autoriteiten opdracht hadden ontvangen, is gearresteerd en met geweld over de Duitsche grens is gebracht; dat daarna deze persoon in Duitschland to vervolgd wegens landverraad of hoogverraad en nu kortgeleden door het zoogenaamde Volksgericht te Berlün is veroordeeld tot een tuchthuisstraf van zes jaren; dat de pogingen om genoemden Zwiers door een Nederlandsch advokaat als verdediger te doen büstaan door de Dulteche Justitie zün afgewezen en het proces met gesloten deuren is gevoerd? Een afschrift van request hebben reques tranten naar den Minister van Economscne Zaken en Arbeid gezonden, wien zü verzoeken door contingenteering den import van sigaret ten te beperken. Op 5 Maart JJ. werd op klaarlichten dag te Amstelveen een brutale roofoverval gepleegd Omstreeks half tien belde een onbekend man aan bü den koopman G. aan den ‘Amsterdam- sohen weg. Toen de vrouw des huizes, die alleen thuis was, de deur opende, trad de man bin nen, mishandelde de vrouw, bond haar en deed haar een prop in den mond. Hü Het daarop een tweeden man binnen, ondertusschen de vrouw bedreigende. Het tweetal doorzocht het huls en haalde alle kasten overhoop, zij maakten een aanzienlük bedrag aan geld buit. Hierna maak ten zü de telefoon onbruikbaar en verdwenen. De twee overvallers, de 27-jarige J. A. C. en de 30-jarige monteur G. Donderdag voor de Vüfde Kamer de; damsche Rechtbank terecht gestaan. Belde verdachten, die reeds eerder tot zwa- re gevangenisstraffen zün veroordeeld, ontken den pertinent iets met de zaak te maken te hebben. Als eerste getuige wordt mevrouw C. W. O G. gehoord. ZU herkent beide verdachten pertinent als ae plegers van den overval. IBen inspecteur vsn politie verklaart, dat me- vrouw O. bü de eerste confrontatie de verdach ten onmiddellük ais de daders herkende. De analogie tusschen desen roofoverval en een dergelük misdrijf, eenlgen tüd geleden te Dsn Haag gepleegd, had de aandacht der poli tie op deze twee verdachten gevestigd. Een arbeider, die in de nabüheid der woning had gewerkt, had beide verdachten bü het huls alen rondzwerven. volgende getuige is de heer E. J. H. cke, de bewoner van een perceel aan den rilkschen weg te to-Gravenhage, waar op 13 een roofoverval gepleegd to en waarvoor verdachten tot tien jaar gevangenisstraf nRGITWICH. 1500 M. 12.05 B B C Nor- them orkest. 3.20 orgelconcert. 535 BBC- Dansorkest. 7.50 Radio Militair concert. 11.20 Ambrose en zijn Embassy club or kest. PARIJS, Poste Parlslen 331 M. 7.51 Con cert 8.35 Gezongen dagblad 10.45 Popu- Hl IZEN, 1876 M. KRO 8.00 Morgen- concert. 10 00 Gramofoonmuzlek. 10.30 Mu- ziekultzending voor fabrieken. 11.00 Gra- mofoonmuziek. 1.30 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12.00 Poiitieber. 12.15 Gramofoonmuz. 12.30 De KRO-Boys 0.1.v. Piet Lustenhouwer. 1.00 Gramofoon- muziek. 1.30 De K R.O.-boys o.l.v. Piet Lus tenhouwer 2.00 Halfuurtje v^or de rijpere Jeugd door P Fouwels. ..Handenarbeid 2.30 Gramofoonmuzlek. 3.Ó0 Klnderuurtje door Mevrouw Sophie Nuwenhuia-van der Rijst en Mevr Corrie Marres van der Ven. 5 00 Het K R O -orkest o.l.v. Marinus van het Woud. 5.30 Esperanto-cursus door P. Heil- ker 5 45 Het KRO-orke.st o.l.v. Marinus van 't Woud 6 20 Journalistiek weekoverzicht d. Paul de Waart. 6 45 Gramofoonmuzlek. 7.00 Politieberichten. 7 15 Katholieke Radio Volksuniversiteit. Dr L. Veeger ..Persoon lijke gezondheidszorg 7.35 Gramofoonmu- zxk 8 00 Vaz Dias 8 05 Het KRO-orkest onder leiding van Marinus van t Woud. Tusschen twee werelden (V) Pater J. The- wissen S J. ..Eenheid 9 00 De K.R.O.-Bovs onder leiding van Piet Lustenhouwer. 9 30 Microfoonvertelling door Th. R. Boosman. „Mijn optreden als plaatsvervangend echt genoot 9 45 De K R O.-Boys onder leidinf van Piet Lustenhouwer. 10.00 Vaz Dias. 10.35 Gramofoonmuzlek. 10.45 De KRO-Boys. 11.15. Gramofoonmuzlek. 12.00 Sluiting.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 6