ONS BLAD race gewonnen Nationale Noodraad ingesteld I „Uiver” heeft handicap IS Het nieuws van heden Kard. Pacelli door den H. Vader in audiëntie ontvangen DE KARDINAAL-LEGAAT BRENGT VERSLAG UIT HET OFFICIEELE SLOT GROOTE BEVOEGDHEDEN VOOR RICHBERG DE BAROMETER Na den opstand in Asturië NIG DE KATHOLIEKE PERS Een interview met de Oss. Romano seint ons Z. Em. Kard. Pacelli Opbouw Drie Parmentier en Moll op en den terugweg Geen Duitsch onder daan meer Noodraad een nieuw kabinet Ontvangst te Koepang Negen dooden bij muur- instorting DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Een rede van België’* premier Italië gaat sneller vliegen Kritiek op de socialisten, verdedi ging der volmachten-politiek JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Van de twintig deelnemers hebben binnen den gestelden termijn er negen Melbourne bereikt van Oviedo kost 130 mil- Hoen pesetas iHet Weer H vww»cnnvf Christus. ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zje de rubriek - Telefoonnummer 433 Een ander gevolg van de instelling van den iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ VERWACHTING: Meest matige, Oos- teljjke tot Zuidelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, later kans op regen: aan- Buenos Aires overtrof de vurigste verwachtingen, die er in gesteld waren MAANDAG 5 NOVEMBER 1934 Vereeniging voor den buitenland- schen handel wenscht terug keer naar den gouden standaard Kangoeroe als souvenir g. NWW MHi 4 ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 29 NOORD-HOLL AN DSC H DAGBLAD 5 vankelUk kouder, later zelfde temperatuur STORMWAARSCHUWING8DIENST i van Textielfabriek te Veenendaal stopgezet? o -ai aan- De den dollar ver- it De feestelijke en trlomfantelljke ontvangst die den Pauselljken gezant bereid werd. Wat de leenlngen In het buitenland betreft werd vastgesteld, dat deze in weerwil van eenlge minder gunstige ervaringen nog steeds een der middelen tot bevordering van den buitenland schen handel vormen. Bij het verbouwen van een perceel aan de Fetsestraat te Dokkum stootte men op de gewelven van het voormalig St. Bonif aciusklooster. Prof. Dr. Titus Brandsma (met papieren) kijkt toe bij het leegpompen Zeer geen Officieel slot der Melboorne-race. Negen van da twintig deelnemen aangekomen. Uiver wint eer sten prijs handicap-wedstrjjd. Felle brand te Wagenlngen. Nederlandsch elftal wint in Bern met 4 t van Zwitserland. De derde ZesdaagschtT te Amsterdam koppels uit den strUB. v was niets anders dan een tastbaar blijk van die vereerlng en kinderlijke liefde jegens Hem, Dien onze Heer Jezus Christus ge kozen heeft als Zijn Plaatsbekleeder en Op perherder van Zijn Kerk. sta bil Engeland e Stand op Maandag 1 uur mm.: 7A1 Vorige stand: 7^3 zegen van de Eucharistische gedachte, maar ook de stralende demonstratie van de liefde der Zuid-Amerikanen tot den Paus. Rome, als mid delpunt der Katholieke wereld, het Pausschap als drager van de opperste geestelijke macnt. de Paus als opvolger van Petrus, de Kerk als levende eenheid van geloof en leer In de Sa cramenten en leergezag, het zijn hooge waar heden. die niet enkel bladzijden uit de Cate chismus beteekenen. maar levende werkelijk heden. die door de massa’s van Zuid-Amenka met fiere blijdschap werden beleden. Na vermeld te hebben, hoezeer de Ameri kanen het feit op prijs stelden, dat voor de eerste maal een Pauselijke legaat naar Amerika gezonden werd, verklaarde Kardinaal Pacelli te vertrouwen, dat de vriendschappelijke betrek kingen tusschen den H. Stoel en de Zuid-Ame- rikaansche staten na de groote dagen van Buenos Aires en Rio de Janeiro nog enger zul len worden. Deze liefde toonde zich niet alleen bij plech tige offlcleele gelegenheden, maar ook en mis schien nog karakteristieker bij niet offlcleele gelegenheden. En zelfs toen men mij in een namiddag geleidde door het middelpunt van een z.g. communistische wijk, waar de moeders niet minder dan elders, hun kinderen brachten om gezegend te worden en waar zich rondom den gezant des Pausen spoedig een menigte verzamelde, die het buitengewone schouwspel van de andere demonstraties vernieuwde”. BERLIJN. 3 Nov. Op grond van paragraat 2 van de wet op het Intrekken van naturalisaties en ontnemen van onderdaanschap heeft de rjjks- minister van binnenlandsche zaken. Frlck. 28 rjjksburgers van het Duitsche onderdaanschap vervallen verklaard, aangezien zij door hun ge drag. dat in strjjd Is met de plicht tot trouw Jegens rijk en volk, de Duitsche belangen sen ernstigste benadeeld hebben. I Nooit had Ik het hoofd van een zoo grooten en toekomstrljken staat In zoo plechtigen vorm de toewijding van zijn volk aan den Koning der Koningen hooren uitspreken. In deze dagen schijnen waarlijk over de harten van de deel nemers aan deze gedenkwaardige bijeenkom sten opnieuw de vurige tongen van het Pink sterfeest te zijn neergedaald. ROME, 3 Nov. Ook in Italië houdt men zich thans ernstig bezig met het probleem van snellere luchtvaartverbindingen Generaal Valle, secretaris generaal van Luchtvaart, heeft dezei BRUSSEL. 5 Nov. (Reuter» De Belgische mi nister-president, graaf de Brocquevllle, heëfs gistermiddag te Bance een rede gehouden, waar in hjj wees op de ontbindlngs-verschljnselen, welke zich den laatsten tijd In de soclallstlscne partij hebben voorgedaas. In haar huldigen toe stand was de socialistische partij daarom niet tot mede-reageeren In staat. Ten aanzien van den economischen en flnan- cleelen opbouw verklaarde de Brocquevllle. dat het jaar 1934 niet de verhoopte opluchting heeft gebracht. De strijd gaat verder en de regeering is vast besloten het evenwicht In de s'aatsbe- grooting te herstellen en wel voornamelijk door bezuiniging. Ten aanzien van de blzondere volmachten verklaarde hij, dat de maatregelen, welke de re geering bl) deze volmachten heeft genomen, wel drie of vier gewone perioden In den gewonen gang van zaken zouden hébben genomen. De minister-president besloot zijn rede met een oproep aan de regeerings-coalltle om de dis cipline te handhaven, teneinde net de regeering mogelijk te maken, haar werk te voltooien. „De katholieke vqlken. die het belang en de noodzakelijkheid begrijpen hun streven naar natuurlijken en cultureelen vooruitgang In har monie te brengen met de naleving der God delijke wetten en de trouw aan de Kerk van Christus, deze volken bouwen hun toekomst op graniet. Zij zullen de leermeesters van morgen zijn, wanneer een God-vljandige staatsopvat ting haar fatalen cirkel zal hebben voltrokken. De staatsman, die het oog gericht houdt op de rots van Petrus en zich door het bovennatuur lijke licht, dat daarvan uitstraalt, laat leiden, verspeelt niet de eer en de waardigheid van zijn natie, evenmin als de schipper, die zich op den Oceaan richt naar het licht van vuurtorens en sterren. dagen verklaard, dat in het as. voorjaar op verschillende luchtljjrien vliegtuigen in gebruik zullen worden genomen, die met aanzienlijke snelheid twintig passagiers kunnen vervoeren. Het traject RomeBuenos Aires in 36 uur. „In de toekomst zal de luchtvaart meer gespeciali seerd zijn”, vervolgt generaal Valle, „er zal bijna uitsluitend In luchtlagen boven 10.000 M. worden gevlogen, met een snelheid van 1000 K.M. per uur. Ik ben er van overtuigd, dat wij over enkele jaren in acht uren van Parijs naar New-York vliegen.” Tenslotte vatte de Kardinaal de vruchten van het Eucharistisch Congres samen In drie ge dachten: De Heilige Eucharistie het geheime levens element der Kerk: een Goddelijk gesdhenk aan de menschheld. die genade behoeft. Het Pausschap, symbool en waarborg der een heid van de Kerk: Goddelijk geschenk aan de menschheld. die licht en leiding behoeft. De broederschap in Christus, sociale grondwet binnen en tusschen de volkeren; de eenlge weg naar den waren vrede. Hoogste stand: 769.8 te Vestmanoer. Laagste stand: 7461 te Vardó. Zon op 7.04, onder 4.23. Licht op 4.53. Maan op v.m. 5.05, onder n.m. 3.05 Nieuwe Maan 7 November ^ÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ De Kardinaal-Legaat wees erop, dat het schitterend welslagen van het congres te dan ken is aan Oi grootsche en diepe stoffelijke en vooral ook geestelijke voorbereiding, die reeds meer dan een Jaar te voren 'was begonnen en waaraan tallooze priesters en leeken hun beste krachten hadden aangewend. Met name prees de Kardinaal het aandeel van den Aartsbis schop van Buenos Aires. Buenos Aires was niet alleen de wonderbare Geseind te De Bildt 5 November te 8.45 uur aan alle posten: „Attentiesein neer”. Aneta seint ons later uit Koepang: De „Uiver” kwam hier te 7.20 Maandagmorgen plaatselijke tjjd aan. De vliegers en Inzittenden werden har- telljk ontvangen door de geheele Europeesene bevolking en door duizenden Inlanders, die reeds voor zonsopgang zich op het vliegveld hadden verzameld. Het vliegveld was met vlaggen en eerepoorten versierd. Bij het uitstappen uit de machine speeld de muziek het „Wllhejmus Verschillende redevoeringen werden gehouden. Aan alle leden van de bemanning werden met de hand vervaardigde selimoets (dekens) ge schonken. Tenslotte had een receptie plaats, welke de drukst bezochte was, welke ooit In Koepang werd gehouden. De „Uiver" vertrok om 8.35 door naar BalL Omtrent den wederopbouw van de stad Oviedo is nog geen definitieve beslissing genomen. De kosten zouden 130 millloen peseta s bedragen De regeering heeft bevel gegeven tx>t stopzet ting van alle mijnen in Asturië. aangezien ge bleken is, dat het grootste deel van de staats- ondersteuning gebruikt is voor het in stanc houden van de roode garde in Asturië. Verder is voor Asturië iedere verkoop van wa penen verboden, ook voor lieden, die in net bezit zijn van een wapcnllcentie. De minister president heeft verklaard, dat de perscensuui wordt gehandhaafd ook voor de verslaggeving van de zittingen van het Spaansche parlement Verder is bekend geworden dat de links radicale partij, evenals de sociaal-democratlsche tot dusverre nog geen besluit genomen hebbel, omtrent deelneming aan de zittingen van de Cortes. De politie te Barcelona heeft een opslagplaats ontdekt van geheime vlugschrilten. waarin me degedeeld wordt, dat de organisatie der anar chisten besloten heeft de algemeene staking al te kondigen ingeval een der uitgevaardigd? doodvonnissen ten uitvoer mocht worden gelegd sten prijs in de snelheidsrace hebben geaccepteerd en het reglement be paalt, dat eiken deelnemer slechts één prijs kan worden toegekend, Parmentier en Moll, de Nederland- sche piloten van de „Uiver”, den eersten prijs in de handicap-race krijgen. Deze bedraagt twee duizend pond sterling. Dé tweede prijs in de handicap-race is gewonnen door den jongen Australiër MeUrose bedraagt duizend pond Aterling. Onze Romeinsche correspondent d.d. 3 November: De toestand in Spanje- De socialisten en links burgerlijken verschijnen niet in de Cortes. Goemboes op bezoek te Weenen. Na besprekin gen met de Oostenrijluche regeering reisde Ml door naar Rome. Kingsford Smith heeft als eerste de oceaan- vlucht AustraliëCalifornië volbracht. MADRID, 3 Nov. De ministerraad heeft besloten tot benoeming van een gouverneur- generaal voor het opstandige gebied van Asturië Deze zal worden bekleed met uitgebreide vol machten. O.m. zal hij zich moeten bezighouden met de zuivering van het onderwljzerscorps, dat voor het grootste gedeelte uit zuiver commu nisten bestaat, hetgeen zeer veel heeft bijgedra gen tot het uitbreken van den opstand. Naar men weet Is Indertijd Garner tot vice- president gekozen, doch Roosevelt heeft hem nooit verzocht als plaatsvervanger op te treden zelfs niet tijdens zijn reis op den Grooten Oceaan. GRENADA, 4 Nov. (Reuter). In het dorp Capilara is de muur van een in aanbouw zijnde garage ingestort, waardoor vier nabijgelegen huizen eveneens Instortten. Negen personen, waaronder zes nog jonge kinderen, vonden oU deze ramp den dood. De staatslieden van de groote Zuid-Ameri- kaansche staten, die ik de eer gehad heb te mogen bezoeken, hebben daarvan de beteeke- nis beseft, in tegenwoordigheid van den ge zant des Pausen en voor het^anschjjn van hun volk en de gansche werelds Moge hun voor beeld ons aller navolging vinden. De Hemel zal antwoorden door welvaart te schenken aan die naties.” „Deze demonstratie der Katholieke eenheid in Kerk en Pausschap heeft aan de onmetelljke menigte, die het congres bijwoonde, een kost bare zekerheid gegeven, die van de broeder schap in Christus, die God tusschen mensch en tnensch heeft gewild, zonder onderscheid van klasse en die van de eveneens door God gewilde broederschap tusschen volk en volk, boven de grehzen van natie en ras. Buenos Aires stond onder het Heilig nevel van die broederschap en die geest doordrong als een bovennfituurlljke stroom alle uitingen van het congres. Voor het altaar van den Eucharistische^ God knielden de vertegenwoor digers van alle Volkeren als een geheele geeste lijke familie. Wrok en vijandschap en strijd werden vergeten. De vredeskus, dien de Pauselljke Legaat in de pontificale Mis den bedienaars gaf en dien deze verder gaven aan de Kardinalen en Bisschop pen. vertegenwoordigers van alle landen en ras sen en volken, was een symbool en een belofte Eenvoudig en machtig rees toen uit het hart der massa het gebed om broederschap en vrede, om den vrede der gerechtigheid en der liefde tusschen de klassen en om de ware soltdarttei tusschen de volkeren. Men kan zeggen dat een der heerlijkste vruchten en een der grootste overwinningen van het Congres, dit verlangen naar vrede is en het gebed om vrede gepaard aan den wil om de middelen te gebruiken om hem te bereiken.” e Z. Em. Kardinaal Pacelli is heden ochtend door den Paus in een private, niet officieele audiëntie ontvangen, waarin hij den H. Vader verslag heeft uitgebracht over het Eucharistisch Congres te Buenos Aires. De officieele audiëntie den kardinaal-legaat zal morgen plaats hebben. NEW-YORK, 3 Nov. (Reuter). De instel ling van den natlonalen nood-raad. waar van wü dezer dagen mededeellng hebben gedaan, heeft Ingrijpende gevolgen voor het regeerlngsbewind In de Vereenigde fjtaten In de eerste plaats is Rlchberg. die reeds opperste leider van de nationale herstel- adminlstratie is. thans eveneens vice-presi dent van de republiek geworden. Hierdoor krijgt hij het recht en de macht om op drachten te geven aan alle leden van den Raad. Noodweer op Formosa; 126 dooden. Z. Em. Kard. Pacelli door den H. Vader In audiëntie ontvangen. De Nationale Noodraad In Amerika vormt fei telijk een nieuw kabinet. Rlchberg krijgt groots bevoegdheden. Dr. Frick beeft aan 28 personen het Duitsche onderdaanschap ontnomen. Opbouw van Oviedo zal 130 millloen pesetas kosten. Fransche kabinetscrisis vermeden. Meerderheid van den kabinetsraad keurt wetsontwerp inzake de grondwetsherziening goed. Waarom het clearingverdrag met Duitschland is opgezegd. Nadere mededeelingen van de Ned. Veehoudertj- centraie over de overneming van rundvee. Herdenkingsplechtigheid te Den Haag op 14 November M bij gelegenheid van het vier eeuwen bestaande missiewerk. De opening van het geheele Junianakanaal zal waarschijnlijk begin 1935 geschieden. Ernstig auto-ongeluk bij Sas van Gent; twee zwaargewonden. De vermiste stoomlogger „Vlaardingen 83” te recht. Nooit had ik een spontaner en aangrijpender geloofsbelijdenis van Jongelingen en mannen bijgewoond, dan die van den gedenkwaardigen nacht van de Communie der mannen. De por talen der huizen en de hoeken der straten waren veranderd in biechtstoelen, evenals de groene grasvelden van het park communie banken werden. In dezen nacht werd elk men- schelljk opzicht overwonnen en de kleinmoe digen, zooals weleer Nicodemus, vonden den moed om hun geloof openlijk te belijden en, gevoed met de Spijze der Sterkte, traden zij in de rijen der onverschrokken belijders van hebben woorden. tot hun spijt konden zij uit Australië mail mee terugnemen, daar zij’,- zooals bekend, slechts poststukken uit Nederlandsch- Indië kunnen vervoeren. Desondanks ontvingen zjj van tal van menschen brieven toegezonden, met er bij bankbiljetten van 10 shilling of een pond sterling voor porto. De vliegers zagen zich echter genoodzaakt, deze mail bij de post kantoren te deponeesen. opdat deze van daar uit met de gewone vervoergelegenheid kon worden geëxpedieerd. Het bjjgevoegde geld heb ben de vliegers aan de ziekenhuizen geschon ken. Zaterdagmiddag te drie uur streek ge heel onverwachts de „üiver” neer op het vliegveld te Port Darwin. De ma chine was op haar thuisreis naar Ne derland. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar if 2 85 Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaernestad - Haarlem Hedenmorgen te 6.50 uur Amst. Tijd, is de periode waarbinnen de deelnemers aan de Londen Melbourne-race den afstand Enge landMelbourne moesten afleggen, geëindigd. Van de twintig vliegtuigen, die 16 dagen geleden van Mildenhall zijn opgestegen, hebben er negen het doel Melbourne bereikt. Een Engelsch Fairey-toestel veron gelukte in Italië, waarbij de piloot Gilman en zijn metgezel werden ge dood. De drie andere nog onderweg zijnde Engelsche vliegtuigen, waar van het eerste Zondag te Calcutta is aangekomen, kqmen voor verdere deelneming aan den wedstrijd niet meer in aanmerking. Omtrent den uitslag van de race wordt officieel medegedeeld, dat, aangezien Scott en Black den eer- Ten aanzien van het valutavraagstuk wordt stabiliseering van langd. aangezien dit een eerste verelschte is voor de wederopleving van den buiten landschen handel. De devaluatie van de Amerlkaansche valuta zou op den duur niet In staat zijn den uitvoer te verhoogen en den Invoer te beperken. Het is derhalve noodzakelijk voorgoed naar den gouden standaard terug te keeren en wel op de basis van de tegenwoordige waarde van den dollar. De stabityseerlng moet in overleg met andere landen geschieden. Aan boord bevonden zich behalve de beman ning. drie passagiers, namelijk wederom de heeren Gillissen en Dominie, benevens een dame, lady Moulden, wier einddoel Londen is De „Uiver” was hedenochtend te Brisbane opgestegen en heeft den afstand van 2900 K.M in 9y, uur afgelegd, met Inbegrip van een kort oponthoud te Charlesvllle. Gevlogen werd bit lichten wind op een hoogte van 420 meter. De temperatuur was zóó laag, dat tijdens de ge heele vlucht de verwarming moest worden gehouden. Tot groote voldoening der bevolking van Port Darwin bracht de Uiver-bemanning de ochtendbladen uit Brisbane mee. Verder had den de vliegers een groot aantal souvenirs van hun Australlë-vlucht bij zich, waaronder een kleine kangoeroe. Naar zij mededeelden, hebben zij te Mel bourne 1500 gelukwensch-telegrammen ontvan gen en zóóveel brieven, dat zij een secretaris moeten engageeren, om ze te beant- nleuwen Raad is de samensmelting van het oude kabinet met den nieuwen Raad, die feite lijk het werkelijke kabinet wordt. De directeur van den Federal Reserve Board, de directeur der begrooting en de voorzitter der commissie voor den federalen handel, wor den dus feitelijk ministers, daar zij mecewer- ken aan het vaststellen der algemeene politiek op denzelfden voet als de ministers van Oorlog en Handel. Tijdens het congres van de Amerlkaansche vereeniging voor den buitenlandschen handel te New-York. dat gisteren werd beëindigd werd een motie aangenomen, waarin principieel ac- coord wordt gegaan met het programma van Roosevelt betreffende den buitenlandschen handel. Met name werden de politiek der wederzljd- sche verdragen voor den buitenlandschen han del, het bankplan en de bevordering van de scheepvaart goedgekeurd. Aan de „Osservatore Romano” heeft de Kar- dinaal-Legaat een interview toegestaan, waarin Zijne Eminentie zijn indrukken van dit Eucha ristisch Congres weergeeft. „Nimmer”, aldus kardinaal Pacelli. „ben ik zoo zeker geweest als bij deze gelegenheid, de dzager te zijn van berichten, die welkom en dierbaar zullen zijn voor het hart van den Plaatsbekleeder van Christus, te midden van de moeilijkheden en zorgen van Zijn apostolisch ambt. Terwijl de geestelijke moeder van het Zuld- Amerikaansche land, het Katholieke Spanje, allerdroevigste dagen doormaakte, heeft de Argentljnsche hoofdstad met deelneming van de geheele Katholieke wereld, aan den Eucha ristischen Koning een acte van hulde en eer herstel geboden, die de vurigste verwachtingen ver overtrof. Het „Adoremus” van millioenen geloovlgen. dat de aethergolven over den ganschen aardbol hebben uitgezonden, overstemde het „Kruisig Hem” van degenen, die door een duivelschen geest gedreven, een groot en edel volk onder het juk van den anti-ehrist wilden doen bui gen, een volk, dat altijd het Kruis van den Zoon Gods op zjjn weg zag stralen. Dit volk heeft zijn opgang volbracht en zjjn grootheid bereikt juist onder de bescherming van dat Kruis en zijn toekomst is niet anders denk baar dan in het gezegende teeken der verlossing. Nimmer had ik een gansche natie be stuurders en bestuurden zoo vroom zien neerknielen voor Hem, Die gezegd heeft „Ik ben Koning, maar Mijn Rijk is niet van deze wereld”. Nimmer had ik zulk een grootschen triomftocht van den Eucharistischen Heiland gezien, als dien, welke op 14 October de plech tigheden van het congres besloten. Nimmer had ik de beteekenis van het woord „Laat de kleinen tot Mij komen”, met zulk een ontroering begrepen als op 12 October, toen de menigte der kinderen het Palermo-Park in een onmetelijken Eucharistischen tuin veranderde, met den Goddelijken Kindervriend als middel punt. vlucht over het Australische vasteland van Brisbane naar Port Darwin. is. naar Par mentier en Moll nog mededeelden, zonder groote gebeurtenissen, doch op zeer aangename wijze verloopen. De vliegers verklaarden te hopen, dat zij spoedig weer een bezoek aan Australië kunnen brengen, waar zij op zulk een buitengewoon hartelijke wijze zijn ont vangen. Volgens de bevolking van Port Darwin is de „Uiver” de meest volmaakte machine, die men ooit gezien heeft. Te kwart vóór negen ’s avonds is de „Uiver” van Port-Darwin naar Koepang op Timor ver trokken. 5

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13