gezinnen Moll bij aankomst te Melbourne. I Parmentier en ,T 1 1 Plaats dan een „Omroeper” voor 75. Zoekt gij betrouwbaar Personeel? TWEEDE BLOEI VAN BOOMEN EN HEESTERS Stanfd per 31 October 1934 Nieuwe vorderingen rekening A) RETRAITEN RETRAITE VOOR DAMES H- Gegevens over den regenval Aftrek en prijzen van Frieech rundvee Correggio-tentoonstelling te Parma Retraitenhuis, 22 Kapellerlaan, Roermond Clearing Nederland* Chili WILDE KASTANJE, bloeiend te Amster dam, October 1934. Rechts onder de jonge vrucht van den Septemberbloei Clearing Nederland- Turkije Belgische meubelfabriek met Bel gische werkkrachten en met Nederlandsche faciliteiten Bisschoppelijk Retraitenhuig, Molenberg. Heerlen De remit at en van een enquête der Nederlandsche Phaenologische Vereeniging In het klooster van den H. Geest te Uden Het graf van Comenius 25-jarig bestaan van de Neder landsche Broederschap van Accountants MAANDAG 5 NOVEMBER 1934 F 1 HOUU -A, I de koene Nederlandsche aviatours rase de Chile de De Minister van Bultenlandsche Zaken toegelaten particuliere van In FEBSTDAGI .{Humorist. Lwadea). I Pijnenburg en Slaat* eten genoegelijk gedurende den Zesdaagsche In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam GOUDEN REGEN, bloeiend te Wassenaar in October 1934 Het eerste bedrag Is per 31 Oct., het tweede bedrag per 30 Sept. Zaterdag 1013 Nov. J. d. Dinsdag 1316 Nov. Oeh. vr. Zaterdag 1720 Nov. J d. Dinsdag 2023 Nov. Geh. vr. Zaterdag 2427 Nov. J. d. 10—13 Nov.: Meisjes. 13—16 Nov.: Zelatricen v. d. Retraite-pennlng en Zelatricen en leden v. h. Apostolaat des Ge bed*. 17—20 Nov.: Ongehuwde leden v. d. Boerin- nenbond. 2427 Nov.: Meisjes Verloofden. 811 Dec.: Meisjes. 16—18 Dec.: Meisjes. 22—26 Dec.: Meisjes uit Waalwijk eus. Zaterdag 1015 Nov. J. d. Dinsdag 1316 Nov. Geh. vr. «Zaterdag 1720 Nov. KJ.V. Zaterdag 2427 Nov. J. d. Hartelijken dank voor de taart, me vrouw. Maar hebt U er misschien ook vierenveertig kaarsjes bij, want ik ben vandaag jarig! Tot de clearing toegelatpn Nederlandsche vor deringen, waarvan nog geen bericht van storting bij de Banco Central de Chile werd ontvangen 134.003 88. 102.724.06. Uitbetalingen door het Ned. Clearing-Instituut 148.715.13, 35.331.90. Stortingen op rekening van het Ned. Clearing- Instituut f 328.594.74 329 317.82. dere bedoeling gehad dan op deze wijze de con- tingenteeringsmaatregelen te ontduiken. Gevraagd werd daarom in het huurcontract een bepaling op te nemen, volgens welke in het bedrijf tegenover b.v. eiken Belg drie Nederlan ders in dienst moeten worden genomen. In dit verband werd er ook op gewezen, In particuliere compensatie 88.928.18, 57.756.12. Jhr Mr. A. C. D. de Graeff, heeft het eere-voor- zjygrschap aanvaard van het Nederlandsche Óomenluscorntté, dat in 1929 is opgericht met het doel om een gebrandschilderd raam voor de Comeniuskapel te Naarden aan de Tsjecho- Slowaaksche regeering aan te bieden! sel van den tweeden bloei in het Westen opval lender was dan in het Oosten. Behalve deze boomen en heesters werden nog van verschillende zijden genoemd de kruidach tige gewassen: aardbei en papaver. Op de vraag ^naar de oorzaak, die juist dit jaar den tweeden bloei heeft bevorderd, kan worden geantwoord, dat zeer waarschijnlijk de droogte hiervoor aan sprakelijk moet worden gesteld. In vroegere zeer droge jaren is het verschijnsel ook waargeno men. Zelfs is de overeenkomst van de opnieuw bloeiende soorten bijzonder groot met die van het bij uitstek droge jaar 1921. In het phaenolo- gisch verslag van dat jaar door wijlen Dr. H. Bos opgesteld, worden deze soorten alle ge noemd, met inbegrip van papaver en aardbei. In overeenstemming hiermee is het feit, dat talrijke Inzenders vermelden, dat speciaal jonge of pas verplante boomen den tweeden bloei ver toonden. Dit zjjn dus de exemplaren, die nog niet zoo diep geworrcld zijn en daardoor irr een drogen tijd eerder watergebrek zullen krijgen. De gegevens omtrent den regenval doen zien, dat deze zomer wel droog is geweest, doch lang niet zoo opvallend als die van 1921. Zeer waar schijnlijk is het dan ook niet het tekort aan regen van den zomer zelve, dat hier de voor naamste rol heeft gespeeld, doch eerder het feit, dat sinds den buitengewoon regenrijken maand October. 1932 nagenoeg alle jaargetijden een tekort aan regen hebben gehad, speciaal de winters 1932/33 en 1933 34. Daardoor is de grondwaterstand in den laatsten tijd steeds ge daald en dit heeft zijn Invloed doen gelden op de watervoorziening der boomen. In 1921 is dit sneller tot stand gekomen, doordat de droogte toen intensiever was. De tweede bloei moet dus niet worden toege schreven aan invloed vari temperatuur: de zomer was niet bovenmatig warm; het najaar wel, doch dit kan niet gewerkt hebben op ontwikkeling van bloemknoppen, die al In Au gustus is begonnen. Dato 28 Augustus j.l. was het 25 jaar geleden, |iat de Nederlandsche Broederschap van Ac countants werd opgericht, welk feit officieel zal worden herdacht op 1 December as. in het Amstel-Hotel te Amsterdam. Deze vereeniging mag met trots neerzien op de afgeloopen periode en heeft zich een der eerste plaatsen in de rij der accountantsver- eenigingen weten te veroveren. Dat het niet eenvoudig is het lidmaatschap te verwerven moge hieruit blijken, dat het totaal aantal le den 80 bedraagt. Het toezicht op de leden is zeer streng, terwijl de examens waaraan pro fessoren en andere autoriteiten hunne mede werking verleenen. op een zeer hoog peil staan. Dat het cijfer van October per saldo lager is dan dat van September vindt zijn oorzaak in de terugbetaling van verschillende bedragen, welke ten onrechte in de clearing werden gestort. Wegens de zachte temperatuur hebben de Friesche greidboeren onlangs een flinke hoe veelheid voor inkullen bestemd gras en bieten groen geoogst. Doordien de hooioogsten dit Jaar in Friesland vrij gunstige resultaten opgeleverd hebben, behoeven zij niet bevreesd te zijn, dat zij gedurende den as. winter gebrek aan vee voeder zullen krijgen. Daarentegen worden thans zeer vele Friesche veehouders gekweld door gebrek aan het noo- dige geld voor het betalen van de den 12en Nov. as. te vervallen pacht- en hypotheekschulden. Als gevolg van de toenmalige gretige gading, welke In de vroegere herfstperiodes zoowel door uit het buitenland als door uit andere provin cies van ons land herkomstige commissionnairs en boeren op hun te Leeuwarden en Sneek ter markt gebrachte runderen gemaakt werd, waren destijds de Friesche pacht- en hypotheekboeren in staat, om met het daarvoor ontvangen geld In .-Slachtmaand hun huur-, rente- en afloa- slngsschulden te delgen. In dit verband werd er ook op gewezen, dat op verschillende sigarenfabrieken in het Zuiden tal van Belgische sigarenmakers werkzaam zijn, terwijl de eigen Nederlandsche sigarenmaker^ werkloos rondloopen En dan nog roept men: Steunt het „Nederlandsch fabrikaat." Besloten werd het voorstel naar B en W. te renvoyeeren met verzoek met de contractante ter andere zijde te onderhandelen om aan geopperde bezwaren tegemoet te köfriën Dank zij de medewerking van de pers zijn een zestigtal berichten binnengekomen, deels aange vuld door plantenmateriaal of foto’s. Bjj rangschikking van de gegevens naar de planten blijkt, dat de tweede bloei van den gou den regen het meest is vermeld, dan volgen appelboomen, wilde kastanjes, rhododendron, sering, weigelia, jasmijn, magnolia, acacia, lau- rierkers. De geografische verdeellng van de berichten geeft te zien, dat drie vierden van het aantal uit Holland en Utrecht afkomstig waren. Hoe wel de wijze van publiciteit op deze verdeellng ook van invloed kan zijn geweest, blijkt toch ook wel uit ingekomen berichten, dat het verschijn- den Amstordamschon Zesdaagsche die een der banken als slaapplaats had gekozen en door een werkster In zijn (zoete 7) rust gestoord moest worden Stortingen bij de Banco Central 323 484.34, 228 114.35. Evenals zulks sinds geruimen tijd het geval geweest is. waren echter op de recente Leeuwar der markt betrekkelijk weinig niet-Friesche kooplustigen voor de daar aangevoerde grdote massa runderen aanwezig De absentie .der bultenlandsche gegadigden moet geweten worden eerstens aan de door de dito gouvernementen tegen den invoer van Ne derlandsch vee reip. uitgevaardigde totale ver bodsbepalingen, contlngenteerings- en hooge douane-tarieven-maatregelen. Tweedens aan de depreciatie van verscheidene bultenlandsche be taalmiddelen. En derdens aan de zeer vermin derde bultenlandsche koopkracht. Behalve door de afwezigheid van buitenland- sche gegadigden is de rundveehandel op de jongste Leeuwarder en Sneeker markten niet zuinig geremd door het luwen van den eenigen tijd geleden door Friesche veehouders en dito handelaars nogal geanimeerden kooplust. Doordien een paar weken geleden berichten in omloop waren, dat van regeeringswege. of m a. w door de Crisis Rundvee Centrale evenals circa een jaar geleden runderen voor afslach ting zouden worden opgekocht, kochten vele met een speculatielust behepte boeren en vee handelaars in de hoop, ze op den aangewezen tijd met zeer zoete winst aan het zooeven vermeld instituut over te dragen, tegen betrek kelijk hooge prijzen bedrijfskoeien en koekal veren. Zeer waarschijnlijk mede als gevolg van de tot dusver achtergebleven bevestiging van het afslachtlngsbericht zijn evenals de recente kooplust de prijzen der zooeven bedoelde rund- veesoorten op de Leeuwarder en Sneeker mark ten in den laatsten tijd weer naar beneden ge gaan, zoodat vele der voorgemelde speculanten belangrijke verliezen geleden hebben. Doordien evenmin op die recente markten voor de voor de slachtbank bestemde stieren, koelen en kalveren gretige koopers te vinden waren, zullen zeer vele Friesche pacht- en hy potheekboeren den a.s. 12den November onge twijfeld met een bevreesd gemoed tegemoet zien. den Roozendaalschen gemeenteraad kwam Vrijdag ’n voorstel van B en W. aan de orde om, daar de huur van het pand Voorstraat 98. in eigendom der gemeente, door den curator in het faillissement der fa. Gebrs. Mln tegen 13 November is opgezegd, genoemd pand thans te verhuren voor denzelfden huuhprljs van 400 per Jaar aan de N.V. Vereenigd Industrieel Be zit, voorheen Gebr. Min, welke thans de meu belfabriek in dit pand uitoefent. Van verschillende kanten werd hiertegen be zwaar gemaakt omdat dit pand aanvankelijk aan de Gebr. Min voor het vestigen aldaar van haar meubelfabriek was verhuurd ond r de ver wachting, dat de vestiging dezer fabriek te Roozendaal verruiming van werkgelegenheid voor Nederlandsche meubelmakers zou beteeke- nen. Daarom werden ook verschillende facili teiten verleend. Deze verwachtingen werden nog versterkt, doordat aanvankelijk tal van werklooze meubelmakers daar te werk werden gesteld. Op den duur echter werden de Neder landers weer ontslagen en door Belgische werk krachten vervangen, die zelfs nog heel wat meer loon kregen dan de Nederlandsche werk krachten. Het vestigen van dit Belgische be drijf in <3eve gemeente heeft blijkbaar geen an- Stortingen op rekening van het Ned. Clea- ringinstituut 133.630.03. Ter vrije beschikking van de Turksche Cen trale Bank ƒ40.089.16. Ter beschikking voor uitbetaling door het Nederlandsch Clearing-Instituut 93.540.87. Stortingen bij de Banque Centrale de la Ré- publique de Turquie 238.417.06. Uitbetalingen door het Nederlandsch Clea- ring-Instituut Tot de clearing toegelaten Nederlandsche vor deringen, waarvan nog geen bericht van stor ting bij de Banque Centrale de la République de Turquie werd ontvangen ƒ211.607.94. hield een inzameling voor het Crisis-comité In Italië wordt een uitgebreide overzichts tentoonstelling van het oeuvre van Correggio voorbereid. Deze zal te Parma, waar de schilder in 1494 geboren werd, plaats vinden. De ope ning is bepaald op 21 April a.s., de sluiting op 28 October. Voorts zal m verband met deze tentoonstelling een studie-congres. betreffende het leven en werken van Correggio worden ge houden. De musea te Parijs, Londen. Weenen en Berlijn, waar zich verscheidene van Correggio’s meesterwerken bevinden, zullen deze voor de tentoonstelling te Parma afstaan. Behalve Cor- leggio’s belangrijkste schilderijen, zal een groot aantal teekenlngen waarvan een deel tot nu toe weinig of niet bekend was worden ge- exposeerd, alsmede een collectie werken schilders uit de school van Correggio. FOTOREPORTAGE een neutralisatie St Hubertus-jacht te Oirschot. Een schilder achtig plaat|e genomen tijdens de Zaterdag gehouden St. Hubertus jacht in de omgeving van Oirschot

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 16