lefcfcer..f^cm! Dobbelmann Na hef Rooken CLEARING NEDERLAND- RADIO-PROGRAMMA DUITSCHLAND TWEE JONGEMANNEN DOODGEREDEN HET VERGAAN VAN DEN „PANDERJAGER” Dinsdag 6 Nov. 1934 zaivcnE* oen amm er Stand der rekening I I I I Rede dr. Moller De nieuwe Indische leening Rente vier procent Door een auto gegrepen Een personenautö totaal vernield vaderland Motie Luchtballons gedaald Kritiek moment Landingen vlot verloopen DR. OTTENS PESTVACCIN Onveiligheid op het platteland Wat piloot Beekman vertelde De vermiste logger terecht Twee auto’s tegen elkaar Verkeersongevallen te Muiden Kassier der Boerenleenbank ontslagen Onregelmatigheden te Dinteloord De R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel staat afwyzend tegenover Het schip bevindt zich onder de Engelsche kust Drie inzittenden vrij ernstig en twee licht geutond nadert het Op herstel van een vrij betalings verkeer mag niet worden gerekend „Flandria” De bemanning was door ontzetting aangegrepen Koelbloedig optreden van Asjes De grondslagen Inbrekers aan het werk te Made en te Geertrui den berg Afscheidsdiner aan boord Moeilijkheden van de JJ tv o gel” Nog een aanrjjding MAANDAG 5 NOVEMBER 1934 31-10-34 15-10-34 1090.564.52 250.000 9.051.686.57 1.473.395.35 ,00 vertoefden tydeiyic in 8.55 Koersen en WIJ van en 51 drogisten o *.'k mor- Geen audiëntie t vaccineeren. uit de verst VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS stuurder, waardoor hy aan zijn linkerhand ernstige brandwonden opliep. Bet Nederlandsche Clearing-lnstituut deelt het volgende mede: aan 1 worden In de afdeeling Bandjaran is voor de eer ste maal het pestvaccln. door dr. Otlen samen- Kinderen toegediend De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal In ae maand November niet plaats hebben. MILAAN, S69 M.: 4 30 Populair concert. 5.20 Gramofoonmuzlek. 1 I I I 1 IBIS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmsnn’s Tabak en (44 n andere I VerzaAten de keel en verfrij- schen den mond Verkrijgbaar bij apotheker* en a t0.75 per flacon. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. -j Sinds eenige dagen doen er in Dinteloord geruchten de ronde, als (ouden er tekorten in kas zijn bij den kassier van de Boerenleen bank O. v. B. aldaar. By informatie vernam „De Grondwet", dat sinds een tweetal weken twee accountants van het hoofdkantoor van Eindhoven bezig zijn met bet controleeren der boeken. Om deze contröle zoo volledig mogelijk te verrichten, zijn alle spaar- en rekëhlng-cou- rant boekjes opgehaald. Het gevolg daarvan is geweest, dat de kassier te ontslagen. Zaterdagavond omstreeks negen uur is een droevig auto-ongeluk gebeurd op den St. Anna- weg, de z.g. Mooksche Baan, nabij den schei- dingsweg te Nijmegen. ROME. 421 M.: 4 30 Populair concert. 5 20 Gramofoonmuzlek. 8.05 Concert. 9.50 Dansmuziek. Eerst veel later snelde het publiek toe om de ravage te aanschouwen, waarbij flch een eigen aardig voorval afspeelde. De Hollandsche vlie gers namelijk, dfe het publiek verbrand waande, beleefden de eigenaardige sensatie, dat men over hun treurigen dood sprak, zoodat bjj wijze van spreken, de bemanning van den Panderjager haar eigen lijkrede kon aanhooren. Tusschen dezen brief en de voorstellen tot herclassificatie liggen drie weken. Dezelfde om standigheid leidde tot twee diametraal tegen overgestelde conclusies binnen drie weken I Spr. gaf toe, dat we zeer zeker in een ont zettend moeilijken tijd leven. We moeten alle maal datgene doen, om onze gemeenschap zoo goed mogelijk door dien ellendlgen tijd heen te brengen. Juist de ambtenaar, die onmiddellijk voor het. algemeen belang werkt, móet alle krachten inspannen en zooveel geven als hij redelijkerwijze maar geven kan. Maar dan heeft hij ook het,recht. onbillijkheden, die te zijnen aanzien begaan worden, met kracht van de hand te wjjaen. De classificatie Is zeker een on billijk stelsel en de ambtenaar berust daarin. Men make dit stelsel dan niet nog onrecht vaardiger, zooals de regeering van plan schijnt te zijn! WARSCHAU. 1345 M-: 7.20 roeporkest o. 1. roepsvmphoniporkeBt o. 1. 9 30 Concert. C.35 10 25 Idem. BEROMUNSTER, 540 M.: 5 20 Gramofoon muziek 6 55 Omroeporkest. 8.20 Hoamllche Llab. landelijk spel met muziek en zang, van A. Hamlk. De bemanning werd door ontzetting aange grepen. De marconist die zich in de cabine bevond poogde nog de deur open te maken, hetgeen hem echter niet gelukte. Asjes rukte eveneens aan een deur en beukte tegen den nooduitgang, ook zonder eenig succes. Ten slotte ging de gewone deur open, die boven op den vleugel uitkomt. Geheel verbouwereerd door het ongeval stond Geijs voor den ingang, de marconist achter hem. De familie N. uit Arcen (Limburg) reed met tamelijke snelheid in haar auto naar huis. Blijkbaar heeft de bestuurder, de heer N„ drie mannen, die in de schaduw aan den kant van den weg stonden te praten, te laat opgemerkt. Hij reed hen in de flank aan. ^Zondagmiddag om vijf uur is op den Rüks- straatweg GroningenAssen in een scherpe bocht van den weg onder De Punt een botsing gebeurd tusschen een personenauto en een vrachtwagen, waarbij vijf personen werden ge wond, van wie drie vrij ernstig. Twee der drie aangeredenen, de 21-jarige P. Flnjé uit Rotterdam en *ijn broer, de 25-jarige A. Fin jé, wonende op de Molen wei te Rotterdam, werden oogenblikkelijk gedood. Beekman begon met Allahabad een ongeluks- plaats te noemen. Op het moment dat hij daar zelf metzde „Ijsvogel” met een carburatie- dfefect moest landen, stonden d|ar als onklaar geraakte machines twee Comets, van Melboume- race-deelnemers, en een toestel van de Impe rial Airways, en tenslotte natuurlijk vond men daar de droeve overblijfselen van den ver branden Panderjager. Op het vliegterrein lagen hier en daar geblakerde metaal-substantlën als eenige zichtbare overblijfselen van het indruk wekkende vliegtuig. Geysendorffer die tengevolge van brandwon den iatwat pijnlijk liep, doch overigens geheel monter was, deed een verhaal van zijn ongeval en van zijn wonderbaarlijke ontsnapping. Het onderzoek is nog steeds loopende en strekt zich uit over eenige jaren, wat uiteraard veel tijd vergt. De administratie schijnt door overtolligheid van baantjes in de rfear te zijn geloopen. Buiten de genoemde betrekking was de heer v. B. nog secretarls-penningmeéstef van den Boerenbond, secretarls-penningmeester van de Bouwvereenl- ging, secretarls-penningmeester van den Dln- telpolder, secretaris van de Landarbeidersstich- ting. agent der Varkensoentrale, agent van een - Eierveiling en secretarls-penningmeester van de Waegbrug. a We vernemen nog. dit ter geruststelling van de inleggers, dat deze geen flnftncleele nadeelen zullen ondervinden. De kassier stond als be trouwbaar bekend, alleen werd den laatsten tijd wel laksheid geconstateerd in het afwerklen van zijn zaken. En op welke grondslagen wil de regeering herclassificeeren? Op loonstandaarden in het particuliere bedrijf in bepaalde plaatsen. Een grondslag van wel zeer wisselvalllgen aard. Hoe wil men daarop iets bouwen? Het zou betee- kenen, een ondeugdelfjk systeem met een on deugdelijk middel willen verbeteren. Dr. Moller citeerde een brief d.d. 24 Sept, van minister De Wilde ten aanzien van een ge meente, die plaatsing in een hoogere klasse had gevraagd. Het verzoek werd afgewezen, mede op grond van het feit, dat herziening niet wel mo gelijk was met het oog op.... het in deze on zeker tijden steeds wisselende loonpeil!! Het Om- Gorzynskt. 8 20 Om- 7 v. J. Ozlmlnskl. 9.35 Dansmuziek. Zondagavond bood de kapitein den congres sisten een afscheidsdiner aan. waarbij Z. H. Exc. de Aartsbisschop een fijnzinnige dankrede hield tot den gezagvoerder en hem mede namens Z H. Exc. Mgr. Lemmens en de overige deelnemers een geteekende oorkonde overhandigde. De kapitein dankte op hoofsche wijze. Het woord werd mede gevoerd door den ler- schen prelaat Mgr. Cummins. BATAVIA, 3 Nov. (Aneta) De heer Beekman, eerste piloot van de „Ijsvogel”, welk vliegtuig gisteren te Tjililitan landde, deed een levendig verhaal van de droevige historie van den Panderjager, Zaterdag hielden in het Oranjehotel te 's Her- togenbosch de gecombineerde hoofdbesturen van de R. K. Centrale van Burgerlijk Over heidspersoneel een openbare vergadering te^ bespreking van het voorstel der regeering be treffende herclassificatie van gbmeenten. De vergadering stond onder leiding van den heer dr. J. Sweens, die een kort inleidend woord sprak, waarin hij de verhooging van den clas- sificatie-aftrek in scherpe bewoordingen gispte. Ten opzichte van de herclassificatie zullen de katholieke ambtenaren het non possumus moeten laten hooren. De heer A. G. BI., wonende Leidschevaart te Haarlem, was Zaterdagochtend met zijn auto voor een zakenreis op weg naar Duitschland, toen hem op de Merwedebrug een ongeval óver kwam. waarbij hij, wonderlijk genoeg, slechts onbeduidende kwetsuren opliep, doch waardoor zijn auto totaal vernield werd. Volgens een der Diemer politiemannen, die van het gebeurde proces-verbaal opmaakte, had hij nog nimmer bij een verkeersongeval een auto zóó uit elkaar gerukt gezien. De talrijke automobilisten, die, onmiddellijk na het ongeval, zich rondom den vernielden wagen verdrongen, konden geen van allen begrijpen, dat de heer B„ die op de be stuurdersplaats zat, heelhuids uit den wagen was gekomen. c 4 Het ongeval geschiedde, doordat van de rich ting Muiden een auto naderde, bestuurd door den heer W. A. S„ terwijl mej. Sch, in den Buto zat. Beiden zyn te Bussum woonachtig. Deze auto ging eensklaps links van den weg rijden, omdat naar de heer S. tegenover de politie verklaard heeft een daarvóór rijdende auto, plotseling werd stopgezet, in verband met eefi zich op den weg bevindenden driewieler. Door de gladheid van den weg zegt de heer S. den wagen niet voldoende in bedwang te hebben gehad, zoodat deze met volle kracht opreed tegen deh auto van den heer BI. uit Haarlem Door den hevigen schok van de botsing werd de auto van den heer BI. op de bovenomschre ven wijze vernield; de bestuurder liep slechts een wonde aan kin en handen op. In den auto van den heer S. werd mej Sch. aan de wang gewond door glasscherven uit haar bril, welke bij de botsing brak. De heer 8. bleef ongedeerd. Obk zijn wagen werd dermate beschadigd, dat deze voorloopig geen dienst kon doen. De auto van den heer B. werd naar het dichtstbijzijnde autokerkhof gesleept. Dr. Niekerk van Muiden kwam ter plaatse, om de eerste hulp te verlee- nen; ter verdere verbinding werden de heer BI. en mej. Sch. door passeerende automobilisten naar dr. Der Kinderen te Diemen gebracht. In verband met de nog altijd heerschende ongerustheid omtrent het uitblijven van den stoomlogger „Vlaardlngen 83” kunnen wij nog het volgende rftededeelen: Zaterdagmiddag om half zes heeft de heer P. Brouwer Jr. van de visscherjjmaatschappij Plscator” te Vlaardlngen te Umulden over den nieuwen zender aldaar een proefgesprek gevoerd met de „Katwijk 176”, welks schipper P. v. d. Plas mededeelde, dat hij Zaterdagmid dag om 1 uur persoonlijk met den schipper van de „Vlaardlngen 83”, van Embden, heeft ge sproken. Alles is wel aan boord. De vangst was 30 last en men blijft vlsschen tot men vol gevangen is. Het schip bevindt zich onder de Engelsche kust. Er te thans dus niet meer de geringste reden tot ongerustheid. gesteld, op 1600 personen toegepast kregen een geringer hoeveelheid aan volwassenen. De bevolking liet zich gaarne ofschoon uiteraard de menschen gelegen dessa’s tegenover dokter en assistenten een zekere schuchterheid toonden; godsdienstige en andere bezwaren werden echter niet ge hoord. Dit zijn zeer gunstige voorteekenen voor het welslagen van de aangekondigde HM tekort moet eenige duizenden bedragen. I massavacclnatie met Januari a.s. Met ha druk wordt er nogmaals aan herin nerd, dat van iedere storting op de rekening van het Clearlng-Instituut bij De Ned. Bank bij stortingsformulier (formulier A) aan hetf Clearing-Instltunt mededeellng moet worden’ gedaan. Uitbetaling hier te lande geschiedt niet dan nadat de vordering nauwkeurig is onderzpcht. Belanghebbenden wordt er aap herinnerd; dat by de indiening der vordering een ondertee- kende copie van de factuur op rekening moet worden overgelegd, alsmede zoodanige andere bescheiden als dienstig kunnen zjjn ter beoor- deeling of de vordering valt onder de clearing. Bijna een jaar geleden werd ingebroken in het station der 'Staatsspoorwegen Made en Drimmelen (N.B.), een station, dat zich tegen over de woning van <jen aldaar dienstdoenden chef bevindt. Opnieuw hebben inbrekers een bezoek ge bracht aan dit gebouw in den nacht van Vrij dag op Zaterdag en zij hebben er danig huis gehouden. Ten overvloede en om elk misverstand te. voorkomen, vestigt het Clearing-Instltuut., na overleg mat de regeering de aandacht van belanghebbenden erop: le. dat de opzegging van het Clearing- verdrag geenerlei Invloed zal hebben op de afwikkeling van vorderingen, waarop tot met 16 November as. hier te lande of in Duitschland stortingen plaats vinden; 2e. dat, hoe ook de regeling na 16 dezer moge zijn, op een herstel van een vrij be talingsverkeer niet mag worden gerekend. 8> - In den H Kanter dr. Kanter en de dames mevr. dr. Mefkens en mej. Zimmerman. De ballon was des gens om tien uur opgestegen te Felbert (Wup pertal). Nadat de ballon met vereende krachten onder toezicht van den marechaussee was inge pakt werd deze per vrachtauto naar het station te Ede vervoerd om tezamen met de opvaren den den terugreis te aanvaarden. Dok in de Delle te Heerde is Zondag een Duitsche ballon gedaald, die 's ochtens uit Düs seldorf was opgestegen. WEENEN. 507 M.: 6 30 Joh. Willy, bas bariton zingt. 7.30 VrooHJk programma. 10.10 Het Tautenhayn-kwartet. 11.10 Dansmuziek. De vergadering nam tenslotte de volgende motie met algemeene stemmen aan: De hoofdbesturen van de by de R. K. Cen trale van Burgerlijk Overheidspersoneel aange sloten organisaties, zijnde Algemeene R.K. Amb- tenaarsvereeniging, Ned. R. K. Bond van Over heidspersoneel „St. Paulus”, Ned. R. K. Politie bond „St. Michaël” en Ned. R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel „St. Pe trus", in vergadering bijeen te 's Hertogenbosch op Zaterdag 3 November 1934; gehoord de inleiding van Dr. H. W. E. Moller te Tilburg over het voorstel der Regeering, be treffende herclassificatie van gemeenten; spreken uit, dat zij bevestigd zien het reeds eerder door de R. K. Centrale uitgesproken oor deel, dat bij de regeling van de salarissen van rjjksambtenaren voor een classificatie van de gemeenten geen redelijke grondslag aanwezig is; dat zij alreeds op deze overweging een zoo danige indeellng van gemeenten volkomen on- juiM achten; dat zij de bestaande classificatie alleen als feit kunnen aanvaarden; dat ook de practyk heeft doen blijken, dat aan de bestaande regeling veel fouten kleven; dat een herziening, gelijk de door de Regee ring aan de orde gestelde, die haar uitgangs punt vooral vindt in den plaatseüjken loon- standaard. deze fouten nog belangrijk doet toe nemen dat zij daarom volstrekt afwijzend staan te genover elk voorstel, dat bedoelt aan de reeds bestaande groepeerlng van 3 gemeentenklassen uitbreiding te geven, dan wel den standplaats aftrek te verhoogen; dat zij op grond hiervan aan de Regeering met klem verzoeken het aanhangige voorste! terug te nemen en besluiten deze motie te zen den aan de Regeering. aan de Eerste en Tweede Kamer van de Staten-Generaal., aan de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Amb tenarenzaken en aan de pers en gaan over tot de orde van den dag. Asjes kwam het eerst bij zijn positieven en gaf belden een duw, zoodat zij naar bulten werden gestuwd, waarop zij struikelend en op handen en voeten langs den vleugel door den benzinestroom naar beneden kropen. Alleen Asjes liep over den vleugel naar het einde daarvan, zoodat hij zonder brandwon den het toestel heeft verlaten. Asjes, dle den tractor in vlammen zag, snelde daarheen, en redde nog den be- Het woord was daarop aan dr. H. W. Moller, lid van de Tweede Kamer, die aanving zijn Pijnlijke verbazing uit te spreken bij het ver nemen van plannen der rëgeerlng voor een nieuwe herclassificatie. Als een onafwijsbaar beginsel zette spr. voor op, dat, als het daardoor mogelijk wordt voor ambtenaren met dezelfde werkzaamheden het zelfde welvaartspeil te bereiken, er geen be zwaar is tegen verschil in geldelijke beloonlng. De regeering heeft echter niet het recht, als het verschil in geldelijke beloonlng bij gelijke prestatie leidt tot ver$fhil in welvaartspeil, dit verschil door te voeren. De overheid mag van den anderen kant niet mëer van de gemeen schap vragen dan noodlg is, om den ambtenaar een behoorlijk welvaartspeil te verzekeren, wat by gelijke geldelijke beloonlng vaak het geval zou zyn. Is men het dus theoretisch eens over de bll- lykheld van een klassestelsel. practised is het ónmogelijk. In bepaalde incidenteele gevallen zal een toeslag blliyk kunnen werken, maar een geheel doorgevoerd klassestelsel is onmogelijk. Op dat standpunt stond ruim drie jaar geleden de Partyraad van de R. K. Staatsparty ook. Deze conclusie werd met algemeene stemmen genomen. Een ontstellend feit is het, dat men by alle grondslagen, voor een klasse-indeellng, absoluut geen rekening heeft gehouden met den factor geesteiyke welvaart. Men heeft een zuiver wiskundige berekening gemaakt alleen van het stoffeiyke welvaartspeil. (En is daarby op de meest slordig^ wijze te werk gegaan zonder schyn of schaduw van eenige wetenschappe- lykheid.) Het geesteiyk welHartspeil kost ook geld! Godsdienst, opvoeding, onderwys zyn toch zeer belangryke factoren in het gezin en wat kost byvoorbeeld het onderwys niet der kinderen uit ambtenaarsgezinnen in *een kleine plaats? Evenmin is rekening gehouden met het cultu- reele peil. Van al die geestelyke factoren heeft de classificatie zich niets, totaal niets aange trokken. Het ergste van alles was. dat de conclusie al klaar was, voor het onderzoek begon. De groote gemeenten moesten duurder om in te wonen zyn, dan de kleine. Men heeft net zoolang de (onbetrouwbare en onjuiste!) cyfers gegroe peerd, tot men kwam aan dit resultaat. De commissie-De Korver noemde haar eigen cyfers onbetrouwbaar, maar niettemin nam zy op grond van die cyfers, plus een aantal ver onderstellingen, conclusies. De geestelyke welvaart telde maar heelemaal niet meel De regeering. die dat doet, houdt in het geheel geen rekening met geestelyke din gen en plaatst zich dus op een materialistisch standpunt. De statistiek van de coihmlssie-De Korver en de regeering deugde niet. Maar er is eenvoudig geen kans, een bruikbare statistiek ten dienste van.een classificatie te maken. Toch is de classificatie ingevoerd, voortdurend zyn er wyziglngen aangebracht en den laatsten tyd was er vrijwel een toestand van rust. Daarom schrok spr., toen hy hoorde van plan nen voor een herclassificatie. Een rujt werd gefarceerd, waarna zy het ge bouw zyn binnengedrongen. Hier is alles over hoop gehaald. Laden zyn leeggeschud, kasten leeggehaald, een verbandkist, staande op een hooge kast, werd nAar beneden gehaald, wat niet gemakkeiyk moet zyn geweest, daar deze ruim 35 K.G. woog en geen ladder aanwezig was. Hoewel een grondig" onderzoek werd inge- •teld. hebben de ongenoode gasten niet veel van %un gading kunnen vinden. Slechts een yzere geldkistje waarin zich ongeveer 20 be vond, kon worden meegenomen. Het oogenblik te dus niet al te gunstig geweest. In denzeifden -nacht te ook te Geertruiden- berg een defstal gepleegd. Aldaar Is gevestigd een filiaal van de Coöp. Hanelsvereeniging van den N.C£. In dit filiaal heeft de kantoorhou der zyn eenvoudig kantoortje, om het terrein is een prikkeldraadversperring gespannen. Hier hebben de bezoekers <y> enkele plaatsen de draad doorgeknipt, vervolgens As een deur ge forceerd, waarlangs de dieven het gebouw zyn binnengekomen. Op. het kantoortje is evenals te Made een,grondig onderzoek Ingesteld, maar met niet veel' beter resultaat. Hiér was zelfs geen cent te vinden en kon slechts voor onge veer 10 aan zegels worden bult gemaakt. Zoowel te Made ate te Geertruidenberg zijn Vingerafdrukken gevonden, die veel overeen komst met elkaar vertoonen. zoodat aan de moge! kheld wordt gedacht, dat dezelfde per sonen aan het werk zyn geweest. Ónmogelijk te dit niet, omdat inen gemakkeiyk langs den spoorbaan van Made naar Geertruidenberg kan komen, of omgekeerd. Door de ryksveldwacht te Geertruidenberg en te Made wordt een uitgebreid onderzoek tngesteld. De beide broeders Nymegen. Het derde slachtoffer, de 27-jarige C. Link uit Amsterdam, kreeg by de aanrijding een hevigen schok en bleef met een beenbreuk langs den weg liggen. Hy is naar het Canisius- Ziekenhuis te Nymegen overgebracht. De Nymeegsche politie stelde onmlddeliyk een ernstig onderzoek in. De auto, welke slechts licht beschadigd was, werd inbeslag genomen. De inzittenden van den auto werden op het politiebureau ondervraagd. Naar ons Zaterdagavond van politlezyde werd medegedeeld, zullen zy wel weer op vrijs voeten worden gesteld. Het ongeluk moet te wyten zyn aan een nood- lottigen samenloop van omstandigheden en <k onvoldoende weg-verlichting. Heden wordt 4h justitie uit Arnhem te Nymegen verwacht. Het onderzoek wordt voortgezet. HUIZEN, 18,5 M.: KR.O. 8.00 Morgen- concert. - 10.00 Gramof oonmuziek 10.30 Muteekultzending voor fabrieken 11 00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godsdien stig halfuurtje door Pastoor L. H Perquln 12.00 Politieberichten. 12.15 Gram«- foonmuzlek. 100 K R O-orkest o 1. v Johan Gerritsen. 150 Begroeting «Tan boord van het s.s. .Flandria". Reportage door Paul de Waart. 2.00 Vrouwenuurtie - 3 00 Modecuraus door Mevr Cuppens— Geurs 4 00 Verzorging vati den zender. 4 !5 Gramofoonmuzlek 5 00 Het K. R O.-orkest- o 1. v. Johan Gerritsen 5.45 Gramofoonmuzlek. 6 00 K R O-orkest o. 1. v Johan Gerritsen. 6 40 Cursus Es peranto door P Heilker. 7.00 Politiebe richten. 7.15 Kerkwijding door Pastoor F Beukerlng. 7.45 Mlddenstandskwar- tlertje 8.00 Vaz Dl as 8.05 Grarrimr foonmuzlek. 8.15 StedelUk Orkest van Maastricht o. 1. v Henrl Hermans m m. v. José Candel. sopraan 8 45 Gramofoon muzlek 9 05 StedelUk Orkest 9 45 Gra mofoonmuzlek 10 00 Aansluiting met Dikker en Thys, Amsterdam. Charles Ba kers en zijn ensemble 10.30 Vaz Dlas. 10.35 Gramofoonmuzlek. 12.00 Sluiting. De overboeking op de Duitsche Clearing- rekening van de ten onrechte op Zwischen- konto’s gestorte bedragen heeft, voor zoo ver bekend, nog niet plaats gehad. Het bedrag der stortingen by de Reichsbank is dus nog steeds belangrijk lager, dan het in werkelijkheid behoorde te zyn. Het bedrag der posten, waarvan de ad viseering aan! de Reichsbank is vertraagd, bedraagt ook thans nog f 1.900.00#, BATAVIA, 3 Nov. Aneta) Piloot Beekman verhaalde nog hier, hoe hy zelf met de .Ijs vogel” op deze reis allerlei moeiiykheden heeft gehad. Van Schipho? vertrokken moest hy eerst 30 K.M. van Boedapest een noodlanding maken; den volgenden dag stond er zulk een grondmist, dat hy niet kon opatUgen. Op het traject Jodhpur—Bagdad kon de „Ijsvogel” weer een dag inhalen, welke echter in Allahabad door 'i werd verloren. Tusschen Rangoon en Singapore echter kon weer een halve dag worden gewonnen, zoodat het totaal oponthoud tot ëén dag is terug te brengen. LUXEMBURG, 1304 M.: 8 05 Gramofoon- muziek. 8.20 Persberichten. Vervolg gra mof oonpTaten 12.20 Middagconcert dóór het Radio-orkest o. 1. v. Henri Pensls. 1. Marlnarella. Fucik. 2. Tanzen möchte ich, wals, Kalman. 3. Elektra, fantasie. Rich. Srauss 4 Calme comme Nuit. Bohm. 5. Aus dem Nordland. suite, Frederiksen. 6. Proloog uit ..Paljas”, Leoncavallo. In de pauze berichten. 1.35 Gramofoonmuziek. w1.50 Koersen. Vervolg Gramofoonmu- 'ziek 2 20 Koersen. 4 05 Idem. 6.50 Concert- en dansmuziek. 7.50 Sportbe richten. 7.55 Belgische uitzending. Voor dracht over Luxemburg als touristenland. 8.00 Accordeon-soli door Charles Dedyé. 1. Marche'des Accordéonlstes lyonnais. Mar ceau 2. Bille de Billard, wals. Van Herck. 3. Lina, wals, Marceau 4. La Bichette, pol ka, Ruig. 5. Frimousette, wals. Marceau. 6. Vleug Camerades. Teike. 8.20 Persberich ten etc. 8.40 Gramofoonmuziek. Richard Crooks, The Revellers. Zooals altijd met een verkeersongeval op de zen drukken autoweg het geval is, stopten ook ditmaal zeer veel auto's, waarvan de bestuurder* zich naar de.plek van het ongeval begaven. Ter- wUl de drukte op het grootst was. naderde van de richting Muiden een lykauto, waarin zich een kist met het stoffeiyk overschot van een inwo ner uit Amersfoort bevond, waarvan de teraar, debestelllng te Katwijk zou plaatsvinden. Het is de politie niet mogen gelukken, nauwkeurig vast te stellen, hoe deze lykauto met een der talrijke auto's, welke zich op dat oogenblik op den weg bevonden, in botsing is gekomen, aan gezien de bestuurder van eerstbedoelden wagen niet geneigd bleek, er veel van te vertellen. Ver moed wordt, dat die bestuurder te veel aan dacht geschonken heeft aan den vernielden wagen varf den heer Bl„ waardoor de lijkauto in botsing kwam met een anderen wagen en niet in staat bleek, de reis naar Katwyk voort te zetten. Zoo spoedig mogeluk werd naar Amersfoort getelefoneerd om een andëren lykauto, waarin de kist met het stoffelijk overschot werd over geladen. waarna de laatste tocht kon worden voortgezet. In verband met de botsing tusschen de auto’s .1 van de heeren BI. en 8. stelt de politie een uit gebreid onderzoek in. omdat er grond bestaat voor het vermoeden, dat laatstgenoemde op on voorzichtige wyze links van den weg is gaan ryden. Wat betreft de gladheid vah den weg. deelde de kantonnier te Muiden ons nog mede, dat kort tevoren, zoowel de Merwedebrug. als de opritten ter weerszoden van de brug in beide richtingen met zand waren bestrooid. In den personenauto waren gezeten de heer W. Bakker uit Valthermond, zyn vyftigjarige huishoudster M. Muntlnga en zyn beide zoons, resp. 21 en 16 jaar oud. Allen werden uit den wagen geslingerd. De zestienjarige zoon vloog door de voorruit en werd opgenomen met een hersenschudding. Mej. Muntlnga bekwam een diepe sntjwondc aan het hoofd, terwyi de 21- jarige jongeman eveneens verwondingen aan het hoofd opliep. De heer Bakker bleef ongedeerd. In den vrachtwagen bevonden zich de heer H. Klip uit Haren, zyn vrouw en twee kinde ren. Het echtpaar Klip bleef ongedeerd. De beide kinderen kregen lichte verwondingen. Allen werden binnengedragen in het café Ja ger, waarvoor zich het ongeluk had afgespeeld. Dokter v. d. Berg uit Vries verleende genees kundige hulp. De belde auto’s, die elkaar tege moet kwamen ryden, werden geheel vernield. Voor den start had „Géus” verzocht een ver keerd opgesteld zoeklicht uit te doen, aan welk verzoek werd gevolg gegevep, zoodat hy dacht dat alles volkomen in orde was. Zekerheidshalve keek Asjes nog eten uit of de baan vry was en toen werd gestart. Plotseling gingen, vlak voor den Pander, twee koplichten aan„Geys” genoemd _carburatle-defect, weer ruim schrok natuuriyk, trachtte zyn toestel omhoog te trekken, maar had hiervoor te weinig snel heid. Een wiel van het landingsgestel raakte nu den tractor; het onderstel van de machine scheurde, de benzinetank werd dpengerukt en 2000 liter benzine stroomde over zoeklicht en machine heen. Huizenhoog sloegen de vlammen op; het toestel scheerde nog door de lucht en draalde In een halven cirkel, daarby een vuur baan makende over den grond van 150 Meter. De zoekllchtwagen kantelde om. De vleugel van het vliegtuig werd beschadigd en tenslotte ging alles in vlammen op. 1. Stortingen op reke ning „Duitechtend” ▼an het Ned. Clea- rtng-instltuut by De Ned. Bank f 18 905.134 18 f 10.905.645.25 a. achterstallige vor deringen f 1890.513 42 f b. rentedlenst Dawes- leening f e. nieuwe onder de clearing vallende vor deringen f 15.441.261.37 f 2. Stortingen op clea- rlng-rekenlngen by de Deutsche Reichsbank t 9.674.168 95 f 3. Uitbetalingen door het Ned. Clearing- Instituut, in minde ring komend van het bedrag onder 1 c t 2 915.003.54 f berichten. 9.00 Belgische muziek door het Radio-orkest o 1. v. Henrl Pensls 1 Sous la Régence. Brusselmans 2. Pourquoi souffrlr, wals. Heuse. 3. Le Suite. Dupuis. 4 Peg. d'Agrëves 5 Intermezzo No. 1. Kalk- mar.n. 6. Ode a Terpsichore, de Taye 940 Gevarieerd cconcert door het Radio- orkest o. I. V. Henri Pensia. 1. Marsch Gil let. 2. Frtlllngastlmmen-Walzer. Strauss 3 Suite varltëe, Pierné 4 Le Paravent japo- nals, Ke tel bey. 10.10 Zangrecltal door Jean Gatti. 1. Aria uit ..Werther” Masse net. 2. Bloemenlled ult ..Carmen" Bizet 3. Aria uit ..La Tosca", Puccini. 4.' Nlnor. ?>e*odle- Paolo Tosti 5. Il étalt une fols, Stiénon du Pré. 10.45 Dansmuziek door Ferry Jupsa en het Radio-Jazzorkest. BRT.8SEL, 481 M.: 12.20 Het Omroepor kest o. 1. v. Paul Gaaon. l_3o Nieuwe Jazz-muziek (Or.pl.) 200 Pianoconcert. 5.20 Symphonleorkeat6 50 Orgelcon cert door Charles de Liever. 8.20 Orkest- concert o. 1. v. Paul Poulles. BRUSSEL, 323 M.: 5.20 Gramofoonmuziek. 6 50 Orkestconcert o 1. v. Paul Douliez 8.20 SyiDphonieoskest. KAtUN'BORG, 1261 M.: 7.20 Het Om roeporkest o. 1 v. Fritz Mahler 7.55 Vik tor Fischer, Piano. 8.50 Omroeporkest o. 1. v. Fritz Mahler. 10.20 Dansmuziek. BERLIJN, 357 JVL: 3.20 Het Omroepor kest o 1. v. Maximilian Albrecht. 5.50 Het Omroeporkest o. 1. v. Heinrich Steiner. HAMBURG, 33? M.: 10.50 Gramofoon muziek. 11.35 Het kleine Omroeporkest! o. 1. v. Willy Steiner. 6.20 Zar.g en kna- penkoor o. 1. v. Hans GuntherMarek. 7.30 Omroepdansorkest o. 1 v. Erwin Bolt. 10.20 Concert o. 1. v. Richard Fehse. KEl LEX. 456 M.: 12 05 Affbert Hamlsch soeelt xinema-orgel. 3.20 Het Dusseidor- fer concertorkest o. 1. v. Carl Maria Artz. 4 .35 Clara Schumann-concert 7.30 .Operette um eine kleine Operette” door Gustav Kneip en Herman Bredehoft. DKOITWICH. 1500 M.: 1.20 Hét Blrmlng- hftms Hippodrome Orkest o. 1. v Harv Pel). 4.50 Trio James Lok yer. 5.35 Mcve- deff’s Balalaika Orkest. 10 40 Het BBC- orkest o 1. v. Clarenee Raybould. PARIJS (Poste Parislen) 313 M.: 7 50 Concert. 9.20 Het omroeporkest o 1. v. The odore Mathieu. 1020 Manderlro speelt op gitaar. 11.05 Populaire gramofoon muziek. HILVERSUM. 302 M.: AVRO: 8 00 TUd- scln. 8 01 Gramofoonmuziek 10 01 Morgenwijding. 10 15 Serieuze munlek" (gr. pl.). 10.30 Kamermuziek door het Arnhems Strijkkwartet. 1100 Kook- en bnkpraatje door mevr R. Lotgering-Hll- lebrand 11.30 ArnHems Strykkwartet. 12.00 Tydseln. 12.01 Glno Bordln en Hawallan-orkest 1245 Lurchconcert door hft ensemble ..Llsmonde 2 00 Voordracht door stlne VersluysLeiou. Tusschenspel gr. pi.). X00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 4.00 Verzorging van den zender 4 15 Gra mofoonmuziek 4 3c Radlo-Klnderkoor- zang onder leiding v. Jacob Hamel. 5.00 Verhalen voor kleinere kinderen door mevr. Ant. van Dijk 6.00 Vooravord- concert door het Omroeporkest onder lei ding van Nico Gerharz. 7 00 Solisten concert .Coenraad V. Bos. pinano. Joseph M van Veen, viool. 7 30 Engelsche les voor beginners. 8.01 Persbureau Vaz Dlas. 8 05 het AVRO-Aeollan-Orkest, i Tusschenspel van gramofoonmuzlek). .,9.15 Aansluiting met gebouw „Tivoll” Utrecht 10.1510.35 Aansluiting met het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Verslag van den Zesdaagschen Wielerwedstrijd door H Hollander 10.35 Gramofoonmuzlek. 1100 Vaz Dlas. 11 10 Aansluiting met Cabaret-Dancing ..Botte des Matelots". Den Haag. Marco Majo en zUn orkest. 12.00 Tydseln A V R O.-klok en sluiting. Beekman meende dat de beantwoording van de schuldvraag zeer moeiiyk zou zyn. Het staat echter voor hem vast, dat Geysendorffer in geen geval schuld treft. Het vliegveld behoorde vry te zyn en de plaatsen waar dit niet was, dien den duideiyk te worden aangegeven. Het zoek licht was onnoodig en had stellig niet over de startbaan mogen gaan, doch, by verplaatsing zich langs de zykanten moeten bewegen. In ieder geval had de vliegbaan vrij behooren te biyven. Zondagmorgen tegen twaalf uur verscheen boven Veenendaal op slechts geringe hoogte een luchtballon. Aan de manoeuvres van den ballon was te zien, dat aanstalten werden ge maakt voor een landing. Even buiten Veenen daal werd inderdaad het landlngsanker uitge worpen en op het heuvelachtige terrein van Em- mikhuizerberg streek de ballon neer, gondel bevonden zich de heeren Hugo en -- - Woensdag 7 November zal het prospectus verschynen van de nieuwe Indische leening, die gegarandeerd wordt door'het Ryk. Het uitgegeven bébrag is 150 150 millloen gul den, waarvan 100 mlllioen gulden is geplaatst bü openbare instellingen. t De rente bedraagt vier pCt. en de Uitgifte zal a pari zijn. De inschryving zal opengesteld zyn Vrij- dag 16 November; de storting is bepaald op 4 December. Zaterdag zijn afgekondïgS' de Staatsblad^: No. 568. Wet van <^en len November 1934 tot het aangaan van een of meer geldieemn- gen ten laste van Nederlandsch-Indië; No. 559. Wet van den lefi November 1934 tot wyzig.ng van de Nederlandsch-Indlsche Conversle-Leeningwet 1934 (Staatsblad no. 425). (Staatsblad no. 425). PARIJS (Radio), 1648 M-: 12 20 Concert o. 1. v Maurice Andre 9.05 Kamermu ziek. 10.50 Dansmuziek.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 6