Werk bedrijven in onze D De Industrie in Brabant Toekomst der bloembollencultuur SANEERING NOODIG Wat de regeering doen kan BEHOEFTE AAN GELD EERSTE EISCH? 1 TANDPASTA' DINSDAG 6 NOVEMBER 1934 Financieringsplannen OLDENZAAL .Repliek Invalide vrouw te water DUITSCHERS ONTSNAPT naar NEOERL. FABRIKAAT SINDS 1830 Bedrijven naar het buitenland Kantoren en weverij intact gebleven MACAZ1JNBRAND TE Geef mij eerat kana om te werken, zegt de nijverheid Credieten op langen termijn JLmK had wellicht niet leeg behoeven te zijn Geef Uw kinderen, die degelijks in weef wind naar school gaan, s morgen» een pastille Pqnflavin. de beslc ba* scherming legen besmetting Uit een concentratiekamp Nederland gevlucht M inimumpryzen A op en fMTWfF» reeds Rede profeaaor Kaag De heer een Uit voer achteruit gegaan Minimumprijzen afgeatemd In het buitenland Garantieprya Da beer d. Nouwtand toonde bat verachll In de plaat a der binnenlandache minimumprijzen we nacht het vak garantieprijzen DOOSJES 1S-2O-2S cL TUBES 25-35 et. Over de vraag moeten de mlnlmumprüaen gehandhaafd blijven, werd door de vergadering tenslotte gestemd. de btnnenlandache vervangen moeten voldoende producten op de markt kunnen bren gen. Daarom is zü tegen saneering. Of de winst komt van vreemden bodem of uit het eigen land, doet niets ter sake. Hoofdzaak Is „wlnst-ma- ken.” De afdeellng meent, dat saneering in plaats van een zegen, een vloek zou kunnen blijken te worden. Daarom was deze afdeellng voor de leuze „Weg met de saneering Een der leden, dr. ig. Dijt, noemde den toe stand van het bedrijf een uitvloeisel van den algemeenen economlschen toestand, de aanbid ding van het goud en de vrees voor het bedrijf De saneering Is tot stand gekomen omdat er een teveel was met gevolg een vernietiging der overproductie 8pr. wees op een verschillende behandeling van de verschillende bollenstreken in ons land Beter achtte deae spr. het. dat men vrij was gebleven op de buitenlandsche markt In Engeland had men een bollencultuur, waar van een gedeelte der lasten door devaluatie was weggenomen. Voor ons land een moeilijkheid, om met onze prijzen op de buitenlandsche markt te komen. Het lid. de heer Brabander, noemde de sa- neertng „een wolf in schapenvacht gehuld* Het exportcijfer is volgens de vakbladen wel gestegen, maar met cijfers toonde spr aan. dat in de saneerlngs jaren de ultvfter achteruit «ras gegaan, terwijl deze zonder saneering. waar schijnlijk vooruit zou z(jn gegaan. twee. Daarvoor zijn in de plaats gekomert fi lialen der groote banken. Het probleem der financiering van de kleine industrie is niet alleen een probleem van deaen tijd, maar meer nog van de toekomst. Samenwerking met de groote banken zal in derdaad noodlg zjjn. goed is afgeloopen, leuwenweg te Hon- Vraag 1 kwam het eerst in behandeling. De afdeellng Alkmaar zou gaarne zien, dat de sa neering zoo spoedig mogelijk wordt opgegeven De afdeellng Bovencarspel meende, dat de vier vragen gemakkelUk hadden kunnen worden vervangen door deae eene: „Doorgaan met sa- neeren of niet?" De afdeellng meende, dat door de uitbreiding der teelt in Engeland, de conttngenteering er eerder komt, doordat de kweekers in Engeland Wat de gedachte der Centrale Industriebank aangaat, achtte spr. oen dergelljke bank alleen gewenscht als orgaan, waarop de regionale li chamen. Indien noodlg kunnen terugvallen.' in den zelfden geest als de Nederlandsche Bank functionneert voor het kort credlet. Gedachtenwiaaeling Een uitvoerige gedachtenwiaaeling werd ver volgens gehouden. d. Velden, accountant te Den De voorzitter deelde mee. dat het antwoord op dsae vragen aan de regeering mü worden voorgelegd. bedrijven om vang, werken, richt. plotteeren, chaam de weg, nut een zijn. de meest na vast te hou den en te bevorderen, d. 1. de financiering door Waar risico's moéten worden gedragen, zal. als geen ander die nemen kan, da Staat die moeten nemen. De heer Murck wees er verder nog op. dat verschillende groote kweekers al schema’s klaar hebben Uggen, om hon bedrijf rrootendeeta naar bet buitenland over te brengen, soodra bekend is, of de saneering aal worden gecon tinueerd. Door afschaffing der minimumprijzen en het daarvoor In de plaats stellen van garantie prijzen komt de handel In het binnenland vrij, wat het zaken doen zeer zal vergemakkelijken en tevens bevorderen, terwijl tegelijkertijd de contröle hierop komt te vervallen Credietverleenlng op langen termijn waar aan juist de industrie thans de meeste behoefte heeft ligt niet op den weg van de groote ban ken. De groot-industrie heeft het vraagstuk van de credieten op langen termijn opgeloet door de emissie van aandeelen en obligaties, waarin de groote banken een actief aandeel hebben. De kleine en mldden-groote industrie kan ech ter geen enkele flnancieele Instelling vinden, die haar credieten op langen termijn verstrekt. De heffing van 12 lier Are voor hyacinten en van ƒ4 per Are voor tulpen en narcissen is Inderdaad hoog, d<Ah voor het volgende jaar is geen heffing voorgesteld, zoodat deze bedra gen. als eerst over twee jaar geldend zullen moeten worden beschouwd. Ir Jonker, directeur van de Frov. Noord Br. Electiicltelts MIJ. (F. N E. M). wees er op dat het de vraag Is. of. als de conjunctuur beter wordt, de kleine industrieën weer niet zullen verdwijnen Spr achtte van groot belang tech nische voorlichting, die de onkosten omlaag doet gaan en de kleine industrie konkurrenz- fkhiger maakt De heer Huysmans. ondervoorzitter der K. v. K. te Eindhoven, achtte den tegenwoordlgen toestand een nasleep van de te groote expan sie gedurende de oorlogsjaren. Van de In dustriebank was spr. geen voorstander. Spr wilde op de eerste plaats uitgemaakt zien, of de te helpen industrie van voldoende levensvatbaarheid is. De prijzen zijn sinds 1932 niet verbeterd De heer Murck uit HlUegom «ras van oordeel, dat de practljk heeft vastgesteld, dat de mini mumprijs in het buitenland een maximumprijs beteekent. De afdeellng Hlllegom zou graag willen hoo- ren of de roebelastlng, de 3 pet. voor den ex port e d weer moeten worden betaald en waar het geld blijft Wordt dit eveneens voor de be langen van het vak aangewend? De voorzitter antwoordde, dat deze vragen in het vakblad zullen worden beantwoord. In de voortgezette vergadering van de Alge meene Vereenlging voor Bloembollencultuur te Haarlem kwam Maandagmiddag na de rede van den voorzitter het volgende punt aan de orde. Kort samengevat, zoo ving de Inleider zijn be schouwing aan. komt de uitvoering van de ge dachte der industriefinancieringsbanken neer op de aanwezigheid van: op de eerste plaats ge schikte projecten, tweedens van personen, die deze projecten wenschen uit te voeren en ten derde van de mogelijkheid de uitvoering der pro jecten te financieren De voorzitter deelde mee, dat het hoofd bestuur hoewel niet geheel enthousiast er voor, toch van meenlng Is, dat er door de saneering wel Iets goeds la gebracht voor de teelt. (Applaus). d De vergadering sprak zich uit met 143 tegen 105 stemmen tegen handhaving der minimumprijzen. De vraag of minimumprijzen worden door garantieprijzen, met handhaving van de buitenlandsche minimumprijzen werd met bijna al gemeene stemmen bevestigend be antwoord. Ook de vraag, of maatregelen ter contröle van den uitvoer nood zakelijk blijven, werd bevestigend beantwoord. van kleinen en middelmatlgen die alleen voor het binnenland kunnen nog genoeg worden opge- In Limburg kunnen, volgens het E.TJX, nog de volgende industrieën renda bel werken: Chemische, pharmaceutlsche en fotografische industrieën, behangsel-, perkamentpapier en papier-zakkenindus- trieën, de verwerking van soyaschroot tot veekoeken, frultverwerklngsindustrieën en een bulzenlndustrie. Voor dergelijke bedrij ven van beperkte capaciteit is echter de groote moeilijkheid: waar komt het geld vandaan? En dan komt men tot de door prof. Oelissen vaak betoogde noodzakelijk heid van industriebanken. Die moeten den tusschenschakel vormen tusschen den kleinen belegger en den kleinen industri eel. De regeering zou hier door credietver leenlng een eersten, krachtlgen stoot tot versterking van het economische weer standsvermogen van ons volk kunnen ge ven. „Als zjj van de 60 mtilloen van het Werk fonds nu eens 100.000 gulden In een In dustrie gestoken had”, zei prof. Oelissen ons, „zou dat zeker tot werkverruiming ge leid hebben. Maar ook dat is niet gebeurd.... Intusschen ook op dit gebied heeft men in Limburg zelf weten te handelen, en is reeds een provinciale Industriebank op gericht. Maar voor initiatief ook financieel van Regeeringswege ligt nog een ruim en vruchtbaar gebied open. En het is beter laat dan nooit. aan tusschen minimumprijzen en garantie prijs en gaf een uitgebreide toelichting op het voorstel-Vöorhout. Het vinden van geschikte projecten te zeer moeilijk. Maar zl) moeten er komen. Professor Kaag was in s|jn verwachtingen niet voldaan HU had graag projecten gehoord en beval zich daarvoor nog steeds aan, daar concrete voorstellen noodlg zjjn. om verder te komen. Ten aanzien van de ordening was spr. het er volkomen mee eens, dat men met beide voetem.,.-t op den grond moet blijven staan. Dat vraagstuk c te niet met enkele mooie tirades op te losssn. Het moet concreet worden bekeken en aan gepakt en dan zit het vol moeilijkheden van allerlei aard. Technische reorganisatie zal in veel bedrijven inderdaad een heel eind tot grooter weerstands vermogen voeren. Voor aaneering Punt één, tenslotte in stemming gebracht, werd aangenomen, zoodat daarmede uitgesproken is, dat het bollenvak voortzetting der sanee ring wenscht. Spr- dit intermediair den raad willen meegeven, «leb allereerst toe te leggen ep Interne reorganisatie sender nieww geld aan te spreken. De garantieprijs moet vastgesteld worden voordat de handel begint. Daar heeft de kwee- ker recht op. aldus spr Spr vroeg de vergadering zich uit te spreken, dat de heffing voor 1935 lager moet worden gesteld dan vorige Jaren en dat, als de ga rantieprijs wordt aangenomen, deze 100 pet. zal bedragen. De voorzitter deelde mee dat het hoofdbe stuur gedeeltelijk vóór, gedeeltelijk tegen mini mumprijzen was. Ten aansten van het door den heer v. d Nouwtand gesprokene, wees spr er op. dat het bloembollenvak uit bet Landbouw-crisisfonds geen cent zal krijgen, dat moet uit het vak zelf komen. Niet alleen het buitenland teelt, maar ook de vakmenschen uit Holland verplaatsen hun teelt naar het buitenland In Engeland te dit het sterkste maar ook in Scandinavië. Daar brengt men de bevolking op de hoogte met de geheimen van het vak. De heer Bijvoet (Overveem meende, dat straks de uitbreiding der teelt in België en Duitachland een gevaar kan vormen voor bet vak. Om bet vraagstuk eenigszlns te benaderen dient then de vraag te stellen: welke behoefte aan geld lang en keet credlet heeft de industrie en welke zijn de aanwezige facilitei ten om in die behoefte te voorzien? Spr. vestigde er de aandacht op, dat In de laatste tientallen Jaren de kleine banken uit Brabant zijn weggevaagd. Er zijn er nog maar Maandagavond omstreeks acht uur werd brand ontdekt in het magazijn van de N V. Textiel fabrieken der firma W. Kan aan de Parallel- straat te Oldenzaal. Bij aankomst van de brandweer, die spoedig met son motorspult ter plaatse was, stond het geheele magazijn, dat een oppervlakte besloeg vm 30 x 30 M. in lichterlaaie. Met vier stralen op de motorspult en 1 op de waterleiding werd het vuur aangetast en staagde men er in den brand tot het magazijn te beperken, dat echter geheel uitbrandde. Een groote hoeveelheid fla nel enz. dat daar opgeslagen lag, werd een prooi der vlammen. Aangrenzende fabrieksge- deelten kregen groote waterschade. De kanto ren en de wever!) bleven geheel in tact Om trent de oorzaak tast men nog In het duister. De schade wordt door verzekering gedeK. BU de blusschlngswerkzaamheden viel een tangs de fabriek loopende stoompijp naar be neden en trof eenige omstanders, die licht ver wond werden, benevens een wachtmeester van de maréchaussée, welke laatste eenlgen tijd be wusteloos «ras. De afdeellng zou het op prijs stellen als de prijzen seer scherp werden gesteld, opdat dum ping wordt voorkomen, wat het gevolg sou kunnen sljn van het loslaten der minimum prijzen „De Roman van John Loving” werd door de Amsterdamsche Tooneelvereeniging in den Stadsschouwburg opgevoerd. Van recht* naar links: Carpentier Alttng, Alb- v. Dalsum en v. Warmelo Bosch, was tegen de industriebank, omdat elk» bank met een speciaal doel, zX op een on juiste basis staat. HU voelde meer voor samen werking tusschen de groote banken, opdat deae komen tot een doeltreffend Instituut. De heer Van lersel, directeur van de K watts- fabrieken te Breda, meende, dat op de eerste plaats de regeering haar handelspolitiek moet wUzigen. Als de industrie werken kan. kan zü naar spr* overtuiging «rel aan geld komen. De heer Orasso, industrieel te Den Bosch, merkte op. dat de Nederlandsche industrie ge- tyranniseerd wordt door de buitenlandsche en de regeering ziet toe De industrie vraagt aller eerst bescherming, kans om te werken. Dan is spr voor de financiering niet bang De heer Krijgsman, wethouder te Den Bosch, achtte het een groote moellUkheid. iets te vin den, dat nog niet gemaakt ia. De oplossing kan hierin worden gevonden, dat de Nederihndsch» industrie kans krUgt datgene te maken, waar mee ons land thans vanuit het buitenland wordt overstroomd. Maar d^p komt de prijsconcur rentie. Zondagnacht is het drie gevangenen van het concentratiekamp Bergermoor gelukt over da NederlandsMte grens te ontvluchten De drie mannen zün van Groningen doorgeretad naar Rotterdam. Vermoed wordt, dat da ontsnapten me de wee king hebben ondervonden van enkele beambten. Na een botaing tuaachen auto en handwagen Weliswaar is de export van het aantal bollen verminderd, maar de gemaakte prUzen zün hooger dan in de voorgaande jaren en daar gaat het ten slotte om. voorvechters met wien wij deze kwe: komt neer op een meer votming van onze economische structuur die door de omstandigheden toch dringend geboden is. De „klassieke” econo mie der vrjjhandelsleer verzet zich hier tegen, ongetwijfeld, zij vreest dat het leven door bescherming duurder zal worden. Dat zou ook het geval zijn, Indien het voordeel dat gelegen is in het gebruiken van goed- koope buitenlandsche waren, niet ruim schoots te niet gedaan werd door de kos ten van den werkloosheidssteun. De klassieke theorie vergeet bij al haar bespiegelingen dat mrti de arbeidskracht, die men in het binnenland ongebruikt laat, toch moet be talen, alleen heet de prijs dan niet „loon”, maar „steun”. Volledigheidshalve stippen we hier nog aan den Invloed dien de Staat middels zijn belastingstelsel op de werkgelegenheid in den lande kan uitoefenen. Op dit gebied is ten onzent nog geheel niets gedaan. Men zou kunnen verwachten, dat in een tijd waarin werkverruiming als een sociale weldaad beschouwd wordt, de overheid tenminste zou breken met een heffing die de werkgevers méér belast naarmate ze meer werklieden in dienst hebben. Maar hier heffen de gemeenten nog vroolljk „zake lij kfe belasting op het bedrijf”. In Italië en Duitachland. landen waarop jnen hier gaarne néérziet, maar die op werkverschafflngsgebied ons ver voor zijn, zoekt men het belastingstelsel geheel aan te passen aan de eischen der conjunctuur. Belastingvrijheid of -reductie voor nieuw te bouwen huizen, voor nieuw te vestigen on dernemingen. voor nieuw in de vaart ge brachte schepen zijn daar de gewone mid delen waarmede de regeering het particu lier bedrijfsleven poogt tegemoet te komen. Speciaal in Nederland zou o.l. de werk loosheid nog doelmatig tegengêgaan kun nen worden door maatregelen, die den ar beid van vrouwen in werkplaatsen en op kantoren tot het uiterste inperken; daar naast dient dan de werkzaamheid van bui- tenlandache arbeidskrachten in de huishou ding met kracht te worden tegengegaan om voor de eigen vrouwelijke bevolking een compensatie te vinden voor het gebied dat zij voor jeugdige mannelijke werkkrachten hebben moeten ruimen. Het komt ons voor, dat deze en derge lijke maatregelen verre te verkiezen zijn boven werkverschaffing van overheidswege door het beschikbaarstellen van geld Niet alleen vergen zij geen groote sommen gelds voor de uitvoering, maar hun uitwerking is van veel meer permanenten aard Oel- delUke steun voor werkverschaffing houjjt altijd het gevaar in, dat zoodra de beschik baar gestelde bedragen verbruikt zjjn, het ook is_ afgeloopen met de werkgelegenheid, terwijl maatregelen als de bovengenoemde de strekking hebben, de economische struc tuur van ons land zoo om te vormen, dat daarin bU voortduring meer Nederlandsche werkkrachten kunnen worden ingeschakeld. WU willen dezen vorm van werkloosheids bestrijding echter niet verder bespreken en ons beperken tot de werkverschaffing ,Jn angeren zin”. Een eerste vraag die daarbij gesteld moet worden is natuurlijk: biedt het particulier bedrijfsleven mogelijkheden om, indien vol doende kapitaal ter beschikking wordt ge stald. veie duizenden werkloozen te abeor- beerên. Beter dan hier zelf in beschouwin gen ge treden, kunnen we hier bet woord geven aan prof ir Galissen, die vanaf 1»» deze kwestie bestudeerd heeft, en tot de conclusie is gekomen dat er nog genoeg in dustrieën zijn die voor vestiging in aan- merking komen, mits men maar onderzoekt Er is dus een hiaat in ons Nederlandsche bankweaen. De groote moeilijkheid is nu. de grootte van dit hiaat vast te stellen. Want het is allereerst noodlg. om te weten, of het noo- dlg is, dat dit hiaat wordt aangevuld. Het hoofdbestuur stelt voor, dat de algemeene vergadering het hoofdbestuur machtigt om de wenschen der algemeene vergadering met be trekking tot de saneerlngsmaatregelen voor 1934*35 ter kennis van den Minister van* Eco nomische Zaken te brengen overeenkomstig de beantwoording door de algemeene vergadering van de volgende vragen: 1. Moeten de maatregelen tot beperking van de teelt gehandhaafd blijven? 2. Moeten de minimumprijsen gehandhaafd blüven? 3. Moeten, bU ontkennende beantwoording van vraag 2, de binnentandsche mlnunumprU- aen varvangen worden door garantieprllsen. met haruBiavtng van de buitenlandsche minimum- prljsen, mits de voor het opkoopen van het eventueel» oversshA noodzakeiuke heffing in 193» belangrijk lager per Are worde gesteld dan voor 1935 Is aangekondigd? 4. BlUven maatregelen ter controle van den uitvoer noodaakelUk? Op de eerste plaats dient mep tuurlUke wUze van financiertag den en te bevorderen, d. 1. de rin familie en kennissen en door ingehouden winst. Waar deze financiering te kort schiet, moet zü op andere wijze worden aangevuld De vertrouwensmannen echter, diw kapitaal en industrie tot elkaar brachten, kleine ban kier en notaris, zün aan het verdwijnen. Dat is een groot gevaar. Speciaal de sociale stan ding van leiders van bankfilialen gaat achter uit. Het vraagstuk der flnancieele reorganisatie is thans voor Brabant acuut. Ken nieuw finan cieel intermediair moet de oplossing brengen. Een ongeval, dat nog vrij is Zaterdagavond op den Til •elersdUk gebeurd. Uit de richting Poeldük kwam een handsla gen. waarop een invalide vrouw «ras geaeten en welke wagen werd geduwd door haar echt genoot. Uit dezelfde richting naderde een personen auto. bestuurd door A. uit Honseleradjjk. Vermoedelijk doordat de handwagen aan de achterzijde niet waa voorzien van een reflector, merkte A. eerst op het laatste moment bet voertuig op Toen was evenwel de aanrijding niet meer te ontkomen en het voertuigje ont ving dan ook een huwigen duw, en vloog met de vrouw het water in. Dit voorval bracht groote consternatie te weeg. temeer omdat de vrouw het gebruik van haar beenen wist, en volkomen hulpeloos te water lag. De chauffeur A. sprong dadelijk in de vaart, terwijl vanaf den wal door den echtgenoot van de ongelukkige vrouw, benevens door toegesnel de personen getracht werd hulp te verieenen. Het gelukte om nog vrij spoedig de vrouw op den wal te brengen, waarna rij in een nabij gelegen woning van droge Sleeding werd voor zien De vrouw bleek o m aan het hoofd vrij ernstige verwondingen te hebben bekomen. Dr. ter Haar utt Poeldük legde een voorloopt» ver band. waarna de invalide naar het riekanhma te Den HMg werd vervoerd, waar zü ter ver pleging werd opgenosnen. Door bemiddeling der politie verkreeg ook da man die door het gebeurde danig van streek was onderdak. Het bleek nX een zwervend echtpemr te rijn, te Dordrecht gedomicilieerd Of de beatm£dar van den auto schuld treft, wordt door da po litie nader onderzocht. e Staat kan de werkverruiming tweeërlei wijze ter hand nemen. Hij kan zelf als werkgever optreden en voor eigen rekening werken laten uitvoe ren. Hij kan ook het geld dat hij In werk verruiming wenaeht te steken, afstaan aan particulieren en dezen aldus in de gelegen heid stellen om hun bedrijven uit te brei den en de arbeidsmarkt te ontlasten. De laatste methode heeft het nadeel, dat de schijn van bevoordeeling van den één boven den ander moeilijk te ontgaan zal zijn een cadeautje Kan een bepaalde onderneming zal altijd lange gezichten te voorschijn roepen bij de concurrenten die zich daardoor benadeeld achten maar overigens biedt deze wijze van werkver schaffing groote voordeelen. Het voor- na4giste is wel hierin gelegen, dat de ren- tabttiteit van het werkobject beter gewaar borgd zal zijn wanneer een particuliere maatschappij het op eigen risico moet ex- dan wanneer een publiek 11- gelukkige eigenaar wordt. Een brug, kan van groot openbaar doch men vergete niet dat zij ieder jaar de publieke rekening met een aanzienlijk bedrag voor onderhoudskosten zal bezwaren, en dat, gevoegd bij den dienst der leenlng die de werkverschaffing heeft mogelijk gemaakt, zal wellicht een te zwa- ren last leggen op de overhelds-bucjgetten In de jaren waarin het economisch le^en zich na deze depressie moet herstellen. De aandacht dient er op gévestigd dat verruiming van werkgelegenheid door par ticuliere bedrijven veelal niet zoozeer af- hankelijk Is van flnancieelen overheidssteun als van andere maatregelen, door de regee ring te nemen. Met name van handels- politieken aard. „Onze bedrijven vragen geen steun, zij vragen slechts rentabiliteit," zoo zeide ons destijds een der voornaamste der actieve handelspolitiek, istie bespraken. Het r ^autarkische” om- welke, en waar ze zouden moeten komen. Dat de regeering dit op het oogenbllk niet doet, is zijn groote grief. „In tijden van oorlog mobiliseert men het heele volk” zoo zeide ons de hoogleeraar tijdens een gesprek dat we dienaangaan de hadden: „welnu, op het oogenbllk zitten we volop in een economlschen oorlog, en de nood is hoog gestegen. Zoo hoog, dat de kinderen van onze werkloozen reeds onder voed beginnen te rakenNu zou de re geering weer alles wat zij heeft aan perso nen en instellingen moeten moblllseeren om te zoeken naar werk. Moblllseeren. door in de verschillende streken van bet land jonge menschen, deskundigen op al- leflei gebied: technisch, financieel, econo misch, sociaal, juridisch, bijeen te brengen en hen te belasten met het voor-onderzoek om ten spoedigste in die streken nieuwe Industrieën te stichten. Om hun werkzaam heid te coördlneeren en te voorkomen, dat in verschillende provincies men dezelf de bedrijven zou stichten, zou er een cen traal instituut moeten zijn dat leiding geeft. Op dit gebied gaat er evenwel totaal niets van de regeering uit. Er is-een „Cen trale Organisatie voor Toegepast Natuur wetenschappelijk onderzoek”, maar het lidmaatschap daarvan is meer een eere- ambt voor verdienstelijke mannen op leef tijd. En dat terwijl er jonge intellectueelen in massa rondloopen, die hun volle arbeids kracht er gaarne aan zouden willen ge ven”. Zooals men weet, is men in Limburg reeds begonnen, waar de regeering in gebreke blijft, zelf reeds de handen uit de mouw te steken. Het Economlsch-Technologlsch Instituut in die provincie is reeds eenige jaren bezig met een onderzoek als boven bedoeld. Het heeft de mogelijkheid vast gesteld van een groote soda- en een aiu- miniumindustrie in Limburg. u Voor de aluminiumlndustrie bestaat veel belangstelling. Echter in ’t geheel nlet^arr de zijde des regeering. Dat blijkt alweer-al lertreurigst uit de volgende geschiedenis: Het is duidelijk dat het stichten van een nieuwe nijverheid een precaire zaak is. Als het buitenland, terstond na de opening van het nieuwe bedrijf, ons land voor drie jaar lang gaat volgooien met goedkoop alumi nium, kan het aan de Nederlandsche in dustrie, hoe levensvatbaar die onder nor male omstandigheden ook mag zijn, ge- makkelljk den nek omdraaien. Aangezien er belangstelling genoeg was voor de alumlnl- umfabriek van buitenlandsche zijde wil-« de men terstond met i/2 mlllloen kapitaal beginnen wendde het E.TJJL. zich tot de regeering met de vraag of deze bereid zou zijn, de nieuw-gestichte Industrie zoo noo- dig door contingenteering voor een derge lijke ontijdig einde te behoeden. Let wel: men vroeg niet direct contin genteering, men informeerde slechts naar het standpunt der regeering. „Zeg ja of zeg neen, maar zeg tenminste iets”.Dit is thans zeven maanden geleden. En in den Haag schijpt men het zoo druk te hebben met bespiegelingen over het befaamde .Ja ger niveau” en dergelijke zaken, dat men aan de mogelijkheid van een nieuwe in dustrie, van nieuwe welvaart,, geen aan dacht kan besteden. Tot op heden wacht het E.TJ.L. op antwoord.... In het algemeen Is het echter voor groote Industrieën thans de tijd niet. Twente gaat slecht en Brabant niet veel beter. Maar Hierna kwam vraag 2 aan de orde* De afdeellng Voorhout stelde voor den mi nister van Economische Zaken het volgende te verweken De minimumprijsen voor 't binnentand te doen vervallen, doch daarvoor in de plaats te stellen een garantieprijs voor het overschot Deaen garantieprijs voor 100 pet. uit te kee pen. De overname te doen geschieden óp 1 De cember per H H.L. mand volgens vastgestelde maten zonder kwallteiitkeurlag; of de over te nemen bollen in klassen te vcAdrelen en uit 9e betalen op de basis va» de nainlmumprUaen vën heden De hyacinten In de maten 1314 caM even eens te doen overnamen tegen garantieprijs De afdeellng BeverwUk was voor het hand- havey der mlnlmumprijaen Voor hyacinten wenschte de afd een anderen prijs, dan den voorgestelden, welken de meeste menschen niet konden bereiken en voor tulpen den prüs wat lager te stellen om te voorkomen, dat er een groot surplus komt, dat moet worden overge nomen voor mlnlmumprijaen. Maandagmiddag werd in het Oranjehotel te 's-Hertogenboech een vergadering ge houden, belegd door de Kamer van Koop handel en Fabrieken aldaar, op welke bü- eenkomst tal van vooraanstaande figuren uit handel. Industrie en openbare be stuurscolleges uit Brabant aanwez.g wa- s ren. Professor H. A. Kaag, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Tilburg hield een voordracht over Industrie-flnandering. De voorzitter van de Kamer van Koophandel, de beer Jos. Meyrlng, sprak een welkomst woord S’

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13